Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Cukorbetegség

bibic1945
Létrehozva: 2002. november 17. 17:35
A családom egyik tagja cukorbeteg lett. Nem egyszerü megtanulni ezzel a betegséggel élni. Ugy étkezni, hogy jó is legyen és az ember be tudja tartani az alöirásokat. Ha tudtok adjatok egy pár tanácsot.
  1. 2002. december 1. 10:39101.
    Szia mydma!
    gondoltam, megkeresem a flódni receptjét és leírom, de megelőztél! De jó, úgyis megmacskásodtak ma reggel re az ujjaim! Csak annyit teszek hát hozzá: Nagyon finom!!!!!:))
    Mindenkinek szép napot!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (100)
     
  2. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. december 1. 08:39100.
    Szia Bibic!
    Persze hogy küldjél légyszives!A Mit főzzek holnap-ra lehetne????

    Flódni
    a tésztához:
    60 dkg finomliszt
    35 dkg margarin
    1 kiskanál só
    7-8 dkg cukornak megfelelő édesitő, de én ki szoktam hagyni
    1 dkg élesztő
    2 dl hideg víz
    A forma kikenéséhez 3 dkg vaj, a nyújtáshoz liszt

    a máktöltelék
    40 dkg cukor helyett 20 dkg édesitőpor
    50 dkg darált mák
    5-8 dkg mazsola
    2 dl viz
    A máktölteléket a vizzel, mazsolával felfőzzük.

    diótöltelék
    ugyanaz, mint a mák

    almatöltelék
    1, 25 kg alma lereszelve
    30 dkg cukornak megfelelő kb 10 dkg édesitőpor
    fahéj,
    reszelt citromhéj
    5-6 dkg zsemlemorzsa

    a lekenéshez tojás

    A tésztát összeállitás után hűtőben pihentetjük 1 órát. Aztán elosztjuk 5 részre. Kikent tepsibe alulra 1 rész tészta, 2. rész a tepsiben körbe, hogy picit túllógjon.
    Rétegezés:alulra a diótöltelék, tészta, máktöltelék, tészta, almatöltelék, alá kell a zsemlemorzsa, tetejére újra tészta.
    A széleket ráhajtjuk és összenyomkodjuk, nehogy a töltelék kifolyjon. Tojással lekenjük.
    Előmelegitett sütöben, a tetejét először sütőpapirral letakarva sütjük takarékon.
    A sütési időt nem tudom, ill nem merem javasolni. . . én jó sokáig sütöm, hogy a belső tésztaréteg is megsüljön.

    Az eredeti receptben a közbenső lapokat villával megszurkálva 10 percig elő kell sütni. Akkor a sütési idő 200 fokon 35 perc.

    Mindenképpen a formában kell hagyni kihűlni, és másnap tálalható
    Jó étvágyat!

    előzmény:
    bibic1945 (99)
     
  3. 2002. november 30. 19:3599.
    Szia Bölcssali a recepted a gyüjteményembe került. Köszi csak igy tovább. A flódniról már hallottam de nem ismerem.
    Čn is tudnék egyet-kettöt de nem diétásat. Ha van érdeklödés akkor küldhetek egy másik forumon.
    előzmény:
    Bölcssali (98)
     
  4. 2002. november 30. 09:5698.
    Magos kockák
    1/2 kg lisz
    25 dkg margarin
    2 dl tejföl
    1/2 dkg élesztő


    Ízesítéshez ízlés szerint szezámmag, lenmag, őrölt vagy egész kömény, egész mák

    A hozzávalókat összegyúrjuk, majd három részre osztjuk, és egy-egy részbe belegyúrunk valamilyen magot a felsoroltak közül. Nagyon vékonyra nyújtjuk és kizsírozott tepsibe tesszük. A tepsiben kb 2X2 cm-es négyzeterke vágjuk késsel vagy derelyeszaggatóval. Tojással megkenjük a tetejére ugyanolyan magot szórunk amilyet beletettünk- egyszerűbb vele bánni, ha a magukat nem a tésztába gyúrjuk, csak a tetejére szórjuk, de akkor sütés után könnyen lepotyog.
    Sárgára megsütjük, de ha kicsit megpirul, az sem baj, úgy egészen más az íze.
    Ez az adag 3 nagy tepsire elég, fémdobozban remekül tárolható akár hetekig is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2002. november 29. 23:0297.
    A flódni remek!:)) Receptet holnapra megszerzem, mert nem tudom az arányokat fejből.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (96)
     
  6. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 29. 22:5996.
    Köszi előre is a receptet!Még nem volt időm szaloncukor után menni.
    De azt hiszem a jól bevált flódnit fogom megcsinálni. Tésztába nem kell cukor, az almába, dióba mákba pedig jó az édesitő. És ez adja a süti 90 %-át. És egyben meg lehet sütni.
    előzmény:
    Bölcssali (95)
     
  7. 2002. november 29. 12:3395.
    Mydma, mi van a szaloncukorral? sikerült venned? Nálunk még mindig van, írj egy privit ha segítsek!))
    Az aprósütikkel nálunk az a helyzet, a legtöbb jó édesítővel is, símán kihagyod a cukrot és édesítőt teszel bele, de van egy nagyon jó sós, olcsó is, pici benne a liszt is, és elég kiadós. Lehet belőle enni szinte nyakló nélkül- egy idő után ugyanis már telítődsz, de még mindig alig ettél. Beszerzem a receptet és megírom!:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (56)
     
  8. 2002. november 29. 08:1394.
    Azt azért nem hiszem, hogy kicsit sem ehet belőle, egy-két szemet biztosan! Nekem erre jó a túrófánk, ehetek is és nem is.
    előzmény:
    bibic1945 (91)
     
  9. 2002. november 29. 02:4993.
    En is, cukkoral es borssal a kaposztascvekedlit :-)))))
    előzmény:
    naty77 (88)
     
  10. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 29. 01:2492.
    Igérem, hogy a hétvégén összeirom a recepteket, csak most baromi fáradt vagyok. Naty!!!!Sok éve csinálok a családnak diétás lekvárt, annak a receptje is megy!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2002. november 28. 20:1291.
    Sziasztok. Ha tudtok valami "lisztmentes" receptet örülök neki. Nekem rengeteg receptem van pl. apró kekszek, sütemények, de sajna egyik sem diabetikusoknak. Advent idején itt rengeteg aprósüteményt sütnek . Receptem van böven, de lelkiismeretfurdalásom van sütni, mert sajnálom a férjem, hogy nem ehet belöle.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2002. november 28. 15:3090.
    :-)))
    Nekem a nagyim egyszer régen odakínálta a juhtúrós, baracklekváros kenyerét, a látványtól rosszul lettem.
    De megkóstoltam, és isteni volt. Amíg ehettem igazi lekvárt, imádtam. A diabetikus lekvárral már nem olyan jó, de a juhtúrót, brynzát azóta imádom, és azt most is szabad és egészséges is, mindenkinek ajánlom!
    előzmény:
    Bölcssali (89)
     
  13. 2002. november 28. 14:4589.
    Egészségedre!:)) Én meg az az ember vagyok, aki mindenki ízlését meg tudja érteni- kivéve, ha az illető erőszakkal rám akarja tukmálni a sajátját, legyen az étel, zene vagy bármi egyéb ami ízlés dolga. Van már vagy húsz éve, de sose felejtem el: egy lapban egy orvost megkérdezett egy aggódó szülő:" három éves kislányom csak baracklekvárral hajlandó megenni a téliszalámit, mit tegyek?" Válasz nemes egyszerűséggel:" Adjon neki téliszalámit baracklekvárral"
    előzmény:
    naty77 (88)
     
  14. 2002. november 28. 08:3688.
    Én az a furi ember vagyok, aki a túrós tésztát szalonnával, cukorral, a káposztás tésztát cukorral borssal szereti. :-)
    előzmény:
    Bölcssali (82)
     
  15. 2002. november 28. 08:3687.
    Sajna, többet egyelőre nem tudo ka műtétről, de elvileg csak 1-es típusú cb-ken végzik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (84)
     
  16. 2002. november 28. 08:3586.
    Nekem azt mondta a dietetikus, hogy 7 dkg száraz tésztát lehet megenni. De tutod a tészta, roizs, krumpli egyénenként is változó. Én a tésztát és a főtt krumplit jól bírom, a sült krumplit kicsit, a riszt meg egyáltalán nem. Másnál ez lehet máshogyan. De szerencsére maga a liszt nem bánt, tehát a süikkel nincs baj, ha jól számolok.
    előzmény:
    bibic1945 (83)
     
  17. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 28. 01:3985.
    Hát nem tudom. . . az én férjemet németországban tudták végülis beállitani. . igaz ez régen volt. . . de sokkal több szénhidrátot engedélyeztek. Attól meg az itteni orvosok kaptak frászt. Persze változhatott azóta. Na majd keresek lisztmentes recepteket, vagy amibe tényleg csak a min kell.
    előzmény:
    bibic1945 (83)
     
  18. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 28. 01:3584.
    Hát ez nagyon biztató. Mit hallottál, korhatár van?
    előzmény:
    naty77 (80)
     
  19. 2002. november 27. 19:5983.
    Sziasztok! Ezek a receptek nagyon finomak, csak egyet nem értek. Mi németországban élünk, itt azt mondják az orvosok, hogy lisztes élelmiszert minimálisat lehet fogyasztani. Akárhogy számolom a mennyiséget az itteni táblázat szerint, ha sütök valamit, akkor abból egy egészen vékony szeletkét lehet megenni /nem csak a cukor miatt/mert a lisztben sok a CH. Az itteni tájékoztato szerint egy evésre 5 dkg száraztésztát lehet megfözni. Mindenkinek üdvözlet
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2002. november 27. 14:4282.
    Mert én meg dagadt vagyok, mint Gombóc Artúr- hasonlatos okból. Mindennek ellent tudok állni, csak a kísértésnek nem:)) És nálam az elsőszámú kísértést csokoládénak hívják. Hát akkor lespórolom a bacont, bármilyen finom is- megeszem én, inkább kenyérkével mondjuk reggelire, de a túrós tésztára nem teszek, mert a túróstésztát annyira szeretem bacon nélkül is, hogy minek az élvezeteket halmozni?:)) Persze, mindenki úgy készíti a kedvencét, ahogy leginkább szereti, csak egy ötlet volt, hogy jó az biza bacon nélkül is!:))
    előzmény:
    naty77 (78)
     
  21. 2002. november 27. 08:5381.
    Nálunk eddig 49 műtétből 47 sikeres volt, nem kellett többet inzulin.
    előzmény:
    naty77 (80)
     
  22. 2002. november 27. 08:5380.
    CUKORBETEGEK REMÉNYE
    Szegeden is lehetővé válik a sejtbeültetés

    A szegedi orvosegyetem lesz a cukorbetegek gyógyításának hazai fellegvára, ugyanis a sebészeti klinika professzora, Farkas Gyula olyan műtéti eljárást honosít meg, amelynek eredményeképpen a súlyos diabéteszben szenvedőknek már nem szükséges önmaguknak beadni az inzulint.

    A tervek szerint az első operációt október tájékán hajtják végre a szegedi sebészeti klinikán. Egy év alatt tíz ilyen beavatkozást végeznek majd el. Lényege, hogy az elhunyt személyből, a donorból kiveszik a hasnyálmirigyet, majd abból nyolcszázezer-egymillió szigetet izolálnak, s ezeket beültetik a betegbe. Valójában az új módszer egyszerűsített transzplantáció, mert nem az egész hasnyálmirigyet ültetik át, hanem abból annyi szigetsejtet - körülbelül félórás műtéttel, ultrahanggal vezérelve, a máj fővénáján keresztül -, ami elegendő inzulint termel. Tudvalévő, hogy az inzulin azon fontos alkotórésze az emberi szervezetnek, amely elengedhetetlenül szükséges a szénhidrát lebontásához. A cukorbetegeknek pedig éppen az a fő gondjuk, hogy az inzulint előállító szigetsejtek nem működnek jól. Magyarországon csaknem félmillióan szenvednek a népbetegségnek számító anyagcserezavarban, amelynek szövődményei rendkívül veszélyesek, mert vakságot, érszűkületet okozhatnak.
    A Farkas professzor által Magyarországon bevezetendő műtétet először az USA-ban alkalmazták, és akkor lett a szakma előtt ismert, amikor Shapiro doktor 1990-ben az eljárást ismertette az egyik szaklapban. A transzplantáció újszerűségét hangsúlyozva a professzor arra hívta fel a figyelmet, hogy a sikeres átültetéshez csak a vércsoportegyezés is elegendő. A világ érdeklődését azért keltette fel a beszámoló, mert a tizennégy elvégzett sejtbeültetés után tíz beteg már nem szorult inzulinkezelésre. Az orvostársadalom kíváncsisága azért is rendkívüli, mert száztízmillió cukorbeteg él a világban, és a szakemberek előrejelzése szerint számuk huszonöt év múlva megháromszorozódik.
    Tavaly Innsbruckban az eljárás zöld utat kapott. A hasnyálmirigy- és szigetsejt-transzplantációs kongresszuson, amelyen részt vett Farkas Gyula is, javasolták a módszer világszerte történő rutinszerű elterjesztését. A szegedi sebész itthon pályázattal az Egészségügyi Minisztériumtól nyert harmincmillió forintos támogatást, amiből Szegeden már kialakították azt az új laboratóriumot, ahol a sejtek izolálását végzik. Jelenleg gépekkel, műszerekkel rendezik be a központot.
    Az USA-ban három, Európában két olyan beültetőcentrum működik, amilyen a szegedi is lesz. Farkas professzor értékelése szerint ez a műtét előrelépést jelent a tudományban, de tömegesen nem oldja meg a cukorbetegek gondját, hiszen határt szab a donorok kevés száma. Az eljárást azoknál alkalmazzák elsősorban, akiknél az inzulinkezelés ellenére is szövődmények keletkeznek és az életkilátásaik romlanak, mert nem lehetett beállítani a cukoranyagcserét.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2002. november 27. 08:5179.
    Nekem sincs túlsok infóm a műtétről, megnézem a mhelyi gépemen van-e elmentve róla cikk, és bemásolom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (74)
     
  24. 2002. november 27. 08:4478.
    Miért spórolod le a bacont? Hiszen az nem olyan zsíros és jó az íze.
    előzmény:
    Bölcssali (70)
     
  25. 2002. november 27. 08:4277.
    Miért gondoljátok, hogy hízlalom magam? Ha mindent betartok, akkor nem hízhatok, erről a diéta gondoskodik. Amikor cb lettem, fogytam kb. 4 kilót, azt tartom azóta is, lecseréltem a ruhatáram. Ma is kosztümben kellett jönnöm, és még régi, és majd leesik rólam. :-(
    előzmény:
    csipogo (73)
     

Címlap

top