Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea

zelma3
Létrehozva: 2005. szeptember 23. 07:47

sziasztok!

Gyönyörüen megnött és uj hatásokat hozott egy cserépben az erkélyünkön az orchideánk.Egy pár hete bimbok is vannak rajta.De még nem nyiltak ki azota sem.

Szerintetek mi lehet az oka hogy nem nyilik ki a bimbo?

Ma reggel arra gondoltam -nincs e már hüvös neki kinnt?

Mi a véleményetek -esetelg valaki tapasztalt?

Köszönöm elöre is a segiotséget 

  1. 2006. május 9. 11:43151.

    BauMaxx-ban és BricoStore-ban is láttam a hétvégén.... 

    előzmény:
    andi1976 (148)
    2006-05-08  17:36
  2. 2006. május 9. 11:41150.

    Szió!

    Szerintem igen valószínű, hogy a Mamádnak Dendribiumja van, mi is most vettünk egyet, ami tömve van virággal, de a szára nagyon hasonló (tán még ugyanolyan is) mint a képeden levő!! 

    Amit eddig megtanultam róla, hogy ugyanolyan ápolást igényel, mint a phaelenopsis, csak tartható kaspóban, nem fontos neki az átlátszó edényke és jól bírják a gyökerei fény nélkül (nem a növény, csak a gyökerek!!).

    Jellegzetessége, hogy kevés levele van, általában mindet el is dobja egy idő után, de ez nála nem  betegség, ő ilyen fajta!  

    Lekopaszodik a szára, ami jó hosszúra, akár 80 centisre is megnő, jó gondozás mellett akár 3-9 hónapig is virágozhat, persze származástól és fajtától függően!

    Spriccelgesse a Mamád, tartsa világos helyen és szeresse nagyon, akkor biztos sikerül virágra fakasztani!   

     

    U.i.: a miénk ilyen, a szárából ítélve szerintem egy fajta lehet! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (149)
    2006-05-08  23:05
  3. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. május 8. 23:05149.

    Heló!

    A virágaim jól vannak, jelentem a kis nyúzott is kinyitotta a másik zöld bimbóját... most több nincs rajta.

    Viszont volna egy kérdésem. A Nagymamám vette az egyik áruházban a képen látható orchideát, virág nélkül. Nem tudja véletlenül valaki, hogy milyen fajta, és milyen ápolást igényel?

    Fontos lenne, mert nem igazán tudja hogyan kell ápolni, mit szeret, stb... gondolom eltérő az én Phalaenopsiseimtől, hátha tudtok jó ötletet adni!

    Előre is köszi a segítséget!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144726 (147)
    2006-05-02  14:18
  4. 2006. május 8. 17:36148.

    Sziasztok!

    Egyik múltheti hetilapban láttam,hogy lehet kapni Substral orchidea tápoldatot!!! Tudtok róla?  

    Szerintetek hol lehet kapni??? Találkoztatok vele már valahol?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_144726
    Torolt_felhasznalo_144726
    2006. május 2. 14:18147.
    Szia Eszter!

    Szép az új phalaenopsisod és a másiknak is gyönyörű a virága. Ahogy elnézem a képet, szerintem még talán egy bimbója fog kinyílni, a többi (barnás) le fog esni, akár már most leszedheted őket. Azokat a szárakat, amelyeken nincs bimbó szerintem vágd vissza! Most nem a virágzás a fontos , hanem, hogy túlélje a megpróbáltatást. Szegénynek tényleg nincs túl jó állapotban a levele
    Locsolgasd vagy spricceld hetente egyszer, vagy ha nagyon meleg van kétszer, kéthetente adj neki tápsót. Szerintem ez a legtöbb, amit most tehetsz.
    Sok sikert!!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (146)
    2006-05-02  12:00
  6. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. május 2. 12:00146.

    Kedves Kicombo!

    Annyira örülök, képzeld mi történt!  Remélem, hogy jót jelent! Tudod írtam, hoyg elkezdtek leszáradni a bimbói a kis szegény átültetett orchideámnak... és képzeld, egyet kinyitott nekem!!! Most nyílt ki tegnapelőtt, és annyira szép! Egy bimbója meg még mindig zöld, lehe,t hogy azt is kinyitja, annyira örülök! És képzeld, fehér, nagyon szép, teszek fel róla képet! A közepe meg lilás-sárgás!

    Szerinted ez jó jel??? Mert remélem gyökereket is ereszt hamarosan, csak annyira nem merek még örülni, mert mindha kicsit puhábbak lennének a levelei, nem tudom eldönteni... nem tudom mit tegyek, nem szeretném se túlöntözni, se kiszárítani, nem tudom most mire lenne igénye, hogy új gyökereket hajtson???

    Küldök képeket a másikról is amit most vettem az Obiban, az valami gyönyörű szép, sorra nyitja a virágait! De úgy örülök, hogy a kis szegényke is kinyílt, talán ez azt jelenti, hogy túléli? Mit gondolsz? Mit tegyek? Hogy ápoljam most szerinted, hogy a gyökerezés beinduljon?

    Köszi előre is a tanácsot!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144726 (145)
    2006-04-27  21:05
  7. Torolt_felhasznalo_144726
    Torolt_felhasznalo_144726
    2006. Április 27. 21:05145.
    Szia!

    Hajrá, sok sikert az orchideához. Szerintem a phalaenopsis a legjobb a kezdésre! Én két hetente szoktam locsolni őket tápszeres vízzel. Spriccelni is jó, de azt is elég két hetente szerintem. A párologtatást jól csináltad! Hát azt most meg nem mondom milyen gyakran hoznak új gyökereket?!
    Ha kérdésed van írd meg bátran, ha tudok szívesen válaszolok!
    Sok sikert!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (144)
    2006-04-27  15:12
  8. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. Április 27. 15:12144.

    Kedves Kicombo!

    Köszönöm szépen a bíztatást, remélem meg tudom menteni. Én is orchideaföldbe tettem, de ha akartam se tudtam volna megtömni a cserepét, nehogy összetörjem a még megmaradt gyökereit.

    Borzasztó sokat kellett róla levágnom, alig tudtam rajta hagyni, és azok sem az igaziak... azokat hagytam meg, amin láttam, hoyg azért erőteljesebb a többinél, illetve ahol láttam, hoyg hajtott... felül egy sem maradt, úgyhogy nem tudtam kilógatni a cserépből, de remélem azért felépül és hoz majd újakat.

    Akkor locsolom, amikor már kiszáradt a kérge, de az nem árt neki ,hogyha naponta spriccelem még mellette? Csináltam alájuk egy kavicságyat, amibe vizet töltök, hátha segít valamit a páratartalmon...

    Köszönök mindent! Majd hozok képet a másikról, amit tegnap vettem és virágzik! Amúgy annak is van egy-két leszáradó gyökere felül... milyen gyakran szoktak új gyökereket hozni? A régebbieket eldobják? Az újnak rengeteg a gyökere a cserepében is, látszik kívülről... a táppal kapcsolatban van mégegy kérdésem... ha spriccelem vele őket heti egyszer, az elég? Úgy hallottam a gyökereknek nem feltétlenül a legjobb a tápos vízbe áztatás.. .főleg azt nem akartam, aminek  most nyestem le a gyökereit...

    Köszönöm a segítséget, és mégegyszer bocs a hosszúért, csak még sose volt orchideám, teljesen kezdő vagyok. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144726 (143)
    2006-04-27  14:29
  9. Torolt_felhasznalo_144726
    Torolt_felhasznalo_144726
    2006. Április 27. 14:29143.
    Szia Eszter!

    Mayusnak igaza van, ültesd át. Én szoktam őket orchidea földbe is ültetni, a lényeg, hogy NE tömd meg a cserepet, csak szép lazán, levegősen. Egy pár gyökeret hagyj kilógni a földből!!! A rosszakat feltétlen vágd le!!!!! A bimbók előszőr mindig zöldek, pár héttel azelött színesednek be, mielött kinyilnak!
    Igen, ez valóban phalaenopsis és nem oncidium!!!!!!! Ne aggódj, ez a fajta sokat kibír!!!!!! Én egyszer kaptam egyet ingyen a piacon, mert valaki agyon locsolta. Szegény nagyon rossz bőrben volt. Kicsit hagytam kiszáradni, és a mainapig szinte folyamatosan virágzik. Neked is hasonló sikereket kívánok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (142)
    2006-04-26  18:23
  10. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. Április 26. 18:23142.

    Szia Mayus!

    Köszönöm a tanácsaidat, most voltam Obiban, vettem tápot, meg orchideaföldet is, de érdekelnének az öntözőkövek is... pesti vagyok, tudnánk találkozni, hol, és mikor? A héten nincs főnököm, délután is ráérek, jövő héttől viszont csak 5 után.

    Most mindenesetre átmosom a gyökereit és levágom a sérülteket, meg egyáltalán megnézem milyen állapotban van alul, max. ha lesz öntözőkő, áttelepítem abba. Nem hagy nyugodni, hogy így szenved szegényke.

    Az Obiban viszont szereztem neki egy társat is! Nem bírtam megállni... az gyönyörű és egészséges.

    A fajtájáról amúgy mit gondolsz? Van benne egy cetli, hogy Oncidium, de igazából teljesen olyanok a bimbói és a levelei is mint a Phalaenopsisnak... most az áruházban nézegettem Oncidiumokat, és mindnek ilyen kis husis törzse volt, az enyémnek meg egyáltalán nem olyanok a levelei... hosszúkásak az igaz, de nincs kis törzse. Arra gyanakszom, ez is Phalaenopsis lehet... mit gondolsz? A föld miatt is fontos lenne, mert most csak Orchideaföldbe tudom áttenni, remélem nem ártok vele többet neki mint ahogy most van csak azért mert nem tudom milyen fajta.

    Bocsi hogy ennyit fecsegek, csak nagyon aggódom szegényke miatt!!!

    Priviben megadom az e-mailemet, oda írhatsz a találkozó miatt!

    előzmény:
    Mayus (141)
    2006-04-26  13:38
  11. 2006. Április 26. 13:38141.

    Eszter drága!

     

    Hát igen, a legjobb és legtöbb, amit tehetsz, az most az átültetés és a kíméletlen gyökérmentés!! 

    Ha virágzás közben ülteted, nem lesz baja, nem igazán mérvadó...a bimbócskáit sem 1000%, hgoy elveszti, sztem a tieid még igen zsengék, azért is ilyen kis zöldikék! Nem gondolom, hogy halálra kéne ítéljük őket egyből!  

     

    Öntöző köveket rokonomék "forgalmazzák", 2 kiló belőle kemény 500 magyar tallér , ha pesti vagy netán, akkor tudok hozni neked, talizunk vhol és kész!

    Tápoldatból is több féle van, nekünk a legjobban a rózsaszín-fehér dobozos/flakonos jött be...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (140)
    2006-04-26  12:51
  12. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. Április 26. 12:51140.

    Mayus!

    Köszönöm a hozzászólásod... szerinted akkor ez a legjobb, amit tehetek? Kaptam az Orchideát alig egy hete, de láttam, hogy valami nagyon nincs vele rendben...

    Veszek neki tápot is... ilyen öntözőkövet hol lehet kapni?

    Akkor szerinted nem baj, hogy vannak rajta bimbók? Azt úgyis ledobná? És az se baj, hogy virágzás alatt ültetem át?

    Köszönöm előre is a válaszokat és a segítséget!

    előzmény:
    Mayus (137)
    2006-04-26  11:43
  13. 2006. Április 26. 11:56139.

    azért az orchidea fajtájától is függ ám, hogy milyen közegbe ültethető!

    Phaleneopsisokat nem szabad spec. orchidea földbe sem ültetni, mert megfullad, max fakéreg háncsba, vagy ültető kőbe, hgoy tudjon szellőzni és fényt is kapjon!!!!!!

    De pl. a csónakorchideának kedvence a boltban kapható 3 komponensű orchidea-föld, legalábbis nálunk!  

    előzmény:
    anyuuu (125)
    2006-04-13  15:37
  14. 2006. Április 26. 11:51138.

    Hűűű, nagyon szép az lepkeorchidod!  

    Remélem nem veszed sértésnek, ha megmutatom a miénket, nagy valószínűséggel a tiéd nagytesója!  

    (rettentő nagy, tenyérnyi virágai vannak!)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412190 (130)
    2006-04-16  12:26
  15. 2006. Április 26. 11:43137.

    Szia!

    Most nézegetem a képeket a növényedről és megszakad a szívem!!! 

    Amilyen gyorsan csak tudod, ültesd át, vedd ki az átlátszó bödönből könyörtelenül vágd le róla a kicsit is beteg gyökereket, csakis  a szép, erős zöldeket tartsd meg, jó alaposan mosd meg langyos vízzel, és ültesd bele vagy friss háncsba, vagy öntözőkőbe!! (szúrok be képet, a köves ültetés így néz ki)

    Így talán megme ntheted még szegénykét! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (136)
    2006-04-25  17:59
  16. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. Április 25. 17:59136.

    Szia Kicombo!

    Lefotóztam az Orchideám, ha sikerül, be is szúrom a képeket!

    Szegényt alaposan szemügyre véve és összehasonlítva a tieddel elég rossz bőrben van! Amint látod, a gyökerei teljesen le vannak száradva, és ahogy túrogattam alatta a kérgeket, egyszercsak mintha egy apró kis szürke bogárféleség rohant volna át az egyiken... szerinted azért ilyenek a gyökerei mert férges lehet a háncs? Az átlátszó kaspóban még látom kígyózni a gyökereit, de felül annyira csúnya szegényke...  

    Mit tanácsolsz? Ültessem most azonnal át, vagy várjam meg mi lesz a bimbókkal, és csak utána? Nagyon megijedtem, nem szeretném, ha teljesen elpusztulna! Miért nem színesek a bimbók, mint a tieden?

    Kérlek válaszolj, sürgős! Előre is nagyon nagyon köszönöm a segítséget!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144726 (134)
    2006-04-24  19:42
  17. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. Április 25. 09:38135.

    Szia!

    Köszi a tanácsot, milyen tápsót vegyek? ez az első orchideám, és nagyon szeretném, ha jól érezné magát!

    Este majd csinálok róla fotót... már egész nagy bimbók vannak rajta, de csak az ágai végén, és mind zöld... a tieden meg látom a bimbók is színesek. Múlt szombaton áztattam be vízbe picit utoljára, azóta csak permeteztem, nehogy száraz legyen neki a levegő... déli fekvésű ablakban van, nem éri közvetlen napfény. A levelei olyasmik mint a tiednek.

    Kicsit megviselt lesz, majd látod a fotón, szerintem az áruházban bántak vele rosszul, de úgy szeretném, hogy kinyissa azért őket .

    Mégegyszer köszi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144726 (134)
    2006-04-24  19:42
  18. Torolt_felhasznalo_144726
    Torolt_felhasznalo_144726
    2006. Április 24. 19:42134.
    Szia Eszter!

    Ez itt a képen egy oncidium.
    Én +-20 fokon tartom, hetente kétszer locsolom, kéthetente tápsózom.
    Szereti a sok fényt, de nem közvetlen napfényt. Ez igaz a phalaenopsisra is. Ha esetleg nagyon vizes a földje hagyd kiszáradni! A szárazságot jobban bírják, mint a nedvességet. Ha még van kérdésed írd meg nyugodtan. Ha van róla képed, szívesen megnézem! Lehet az áruházban fényhiánya volt?!
    Most hirtelen ennyi jutott eszembe.
    Sok sikert!!!!!!!!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783818 (133)
    2006-04-22  23:12
  19. Torolt_felhasznalo_783818
    Torolt_felhasznalo_783818
    2006. Április 22. 23:12133.

    Sziasztok!

    Tanácsot szeretnék kérni tőletek!

    Ma kaptam egy orchideát, nincs rajta kinyílt virág, viszont bimbók vannak rajta. Több is lehetett, de gyanúm szerint lepotyoghattak az áruházban tartózkodása idején... a levelei is kicsit megviseltek, van beleszúrva egy kis papír, hogy Oncidium fajta... elég hosszúkás vaskos levelei vannak, nem hinném, hogy Phalaenopsis... a virágszára 3 felé ágazik el, hosszú ágai végén csak 3-4 bimbó van (ezek olyan bimbók viszont, mint a Phalaenopsis&eacute.

    Mit tanácsoltok, mit tegyek vele? Beáztattam jól vízbe, de nagyon szeretném, ha kinyitná a bimbóit és megmutatná magát nekem, és kicsit helyrejöjjön! Lehet, hogy felteszek majd róla képeket, hátha úgy könnyebb a beazonosítása.

    Remélem van valami jó ötletetek!!!

    Előre is köszi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_412190
    Torolt_felhasznalo_412190
    2006. Április 16. 14:52132.

    Köszönöm szépen a gyors választ!

    Ki is teszem akkor az erkélyre.Hátha újra virágzásnak indul...

    További kellemes húsvétot mindenkinek!

    Vivien

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144726 (131)
    2006-04-16  14:44
  21. Torolt_felhasznalo_144726
    Torolt_felhasznalo_144726
    2006. Április 16. 14:44131.
    Sziasztok!

    Vivien szép a phalaenopsisod! Azt írják a szakkönyvek a cymbidium egyszer virágzik egy évben, de pl. én is kitettem az enyémet az árnyékba(kb. 1 hónbappal ezelött), és ugye éjjel hűvös van, nappal melegebb (legalábbis itt). Nem is gondoltam rá, hogy virágozni fog. De ma észrevettem, hogy jön egy virágszára. Úgyhogy hajrá, tedd ki te is a tiédet, ne locsold sokat. Hetente- kéthetente egyszer elég!!!! Ha nem kezd virágozni nyugodtan maradhat tél elejéig a kertben, csak vigyázz a csigákra, bogarakra!!!!

    Valóban én is megfigyeltem, hogy a phalaenopsisok mind átlátszó cserépben vannak. De, ha már 2 hónapja virágzik, akkor én nem bántanám a helyedben.

    Mindenkinek sok sikert!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412190 (130)
    2006-04-16  12:26
  22. Torolt_felhasznalo_412190
    Torolt_felhasznalo_412190
    2006. Április 16. 12:26130.

    Sziasztok!

    Most találtam rá a fórumra. Lenne is egy kérdésem: nekünk is van csónakorchideánk, és a gyönyörű virágai szépen lepotyogtak.Most csak a sok zöld levele van meg. Olvastam, hogy hideget igényelne. Kérdés:szerintetek maradjon a szobában(kb.21fok), vagy tegyem ki az erkélyre, ahol azért mostmég hűvösebb van? Csak az erkéllyel az a gond, hogy déli fekvésű... De talán ha árnyékosabb helyre tenném... És kint maradhatna egészen őszig? Mit csináljak?

    Egyébként van egy phalaenopsisom is, az gyönyörű. Most hozza a második bimbót, és már 2 hónapja virágzik. De egyébként nekem is kaspóban van, ami viszont ugye nem átlátszó. Vegyem ki belőle szerintetek?

    Köszi előre is a segítséget!

    Kellemes húsvétot mindenkinek!

    Vivien

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2006. Április 16. 09:32129.

    Szió!

    Én arra a Nescafés tartóra gondoltam, amiben az 50db-os instant kávét árulják! De végülis bármi jó, ami mutat valahogy, átlátszó, és méretben is megfelelő.

    Azért kell amugy, h. átlátszó legyen, mert a gyökereknek is kell a fény, bár sok helyen nagyon jól elvan a virág kaspóban is, de pl. itt a munkahelyemen (nincs fény, huzat van stb) kb. 1 hónapig bírják az orchideák, utána cserélik őket, én innen szereztem 2-őt, és egész jól helyrehoztam őket.Nagyon szépek lettek Látszik, h. jól érzik magukat nálam

    Sok sikert Nektek is!

    Kata

    előzmény:
    anyuuu (128)
    2006-04-14  09:59
  24. 2006. Április 14. 09:59128.
    köszi a segítséget. biztos én vagyok alulművelt, de nem jöttem rá, mi lehet az átlátszó nescafés cucc, amibe ráadásul belefér egy virág is
    de aztán rájöttem, hogy vettünk juhturót átlátszó műa vödörbe. most nagyon örülök, bár nég nem néztem meg, hogy is fog beleférni.
    előzmény:
    kata83 (126)
    2006-04-14  05:51
  25. 2006. Április 14. 07:55127.

    Sziasztok!

    Lenne egy kérdédem: miért kell átlátszó cserépbe ültetni az orchideát? Igaz, az enyém is abban van, de a cserép meg orchideakaspóban, ami ugye nem átlátszó és mégis remekül érzi magát. A nem egészen egy év alatt, mióta megvan, már kétszer virágzott. Vagy csak szerencsém volt vele? Nem szeretném kinyírni, segítsetek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top