Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea

zelma3
Létrehozva: 2005. szeptember 23. 07:47

sziasztok!

Gyönyörüen megnött és uj hatásokat hozott egy cserépben az erkélyünkön az orchideánk.Egy pár hete bimbok is vannak rajta.De még nem nyiltak ki azota sem.

Szerintetek mi lehet az oka hogy nem nyilik ki a bimbo?

Ma reggel arra gondoltam -nincs e már hüvös neki kinnt?

Mi a véleményetek -esetelg valaki tapasztalt?

Köszönöm elöre is a segiotséget 

  1. 2013. május 20. 11:043876.
    előzmény:
    MonicaThomas (3875)
    2013-05-20  10:36
  2. 2013. május 20. 10:363875.

    Szia Timi,

     

    Gyönyörűek! Mesélj kicsit a Vandádról, nehéz a tartása? Évek óta gyönyörködöm bennük, szeretnék én is, de nem tudom életben maradna e. Mesélj kérlek te, hogyan neveled, mit szeret?

    előzmény:
    timi30 (3874)
    2013-05-20  08:06
  3. 2013. május 20. 08:063874.

    Sziasztok!

     

    Nekem is most virítanak az orchideáim 

  4. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. május 19. 19:473873.
  5. 2013. május 19. 17:453872.
    Legújabb gyönyörűségeim.
    előzmény:
    Juduj (3866)
    2013-04-03  15:08
  6. 2013. május 18. 15:553871.

    Szia Juduj,

     

    Üdvözöllek az orchidea rajongók népes táborába! :) Én magam is menthetetlen vagyok.. :D

    Hát igen, sajna kicsit behalt a fórum, gondolom mindenki ezerrel pörög a mókuskerékben.

    Merre felé laksz? Igen, sokkal nagyobb a páratartalom itt, mint otthon.

    Otthon a panel lakásunkban 30-40%os páratartalmat, még "erőszakkal" sem nagyon tudtam feljebb tornázni, pedig elég sok mindent bevetettem. Itt kint, egy átlag napon 60-70% , ha esik, akkor meg inkább 80-90% os a páratartalom. Ezt csak az orchideáim miatt szeretem, különben borzalmas. :D Mérd le te is, lehet meg fogsz lepődni!

    Elárulom neked, én semmit nem csinálok velük, keleti és nyugati fekvésű ablakpárkányon vannak. Kb 10naponta vízbe merítem a cserepeket pár percre. Aztán lecsepegés után mennek is vissza. Néha mikor eszembe jut kapnak tápoldatod is. Nem bonyolítom túl a dolgot, és így (is) gyönyörűek, folyamatosan virágoznak. Pl. februárban kaptam egy phal-at azóta is megvannak rajta a virágok, sőt még hozott vagy 10db-ot :)

     

    Majd a napokban teszek fel képet, mert ma megajándékoztam magam 3 gyönyörűséggel. :) Van valakinek pókorchideája? 

    előzmény:
    Juduj (3865)
    2013-04-03  14:45
  7. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. Április 5. 14:533870.

     Tátrai Zsuzsa-az orchideákról /általános 
    A kötelező pihenő tízparancsolata :

    1. A virágzás után vágjuk le a virágzati szárat és biztosítsunk egy minimum 4 hetes pihenőidőt növényünknek,amikor nem,vagy csak keveset öntözzük és nem tápoldatozzuk.

    2. Ha tavaszra esik a pihenőidő,át is ültethetjük a virágot,a papucsorchideát évente,a lepkéket elég kétévente.

    3. A pihenő idő alatt a kevésbé vízigényes növények beérik rendszeres spricceléssel is.
    Vigyázzunk arra,hogy a levelek ne ráncosodjanak.
    A megfonnyadt,végletekig kiszáradt növény biztosan nem fog virágozni a következő évben.

    4. A hőpmérséklet csökkenése megindítja a virágzást.

    5. Ha az orchideák a nyarat a kertben töltik,várjuk meg amíg az éjszakai hőmérséklet 10-12 C fok körülire süllyed és csak ez után vigyük be a lakásba.
    Ha a növények az egész nyarat a lakásban töltik,akkor a fűtési szezon beindtása körül csökkentsük az éjszakai hőmérsékletet,hogy beinduljon a virágzás,a phalaenopsisokat 15 fokos éjszakai hőmérsékleten hagyjuk 20 napig.

    6. A másik, a növény számára kevésbé előnyös megoldás,ha áthelyezzük egy olyan világos helyiségbe,ahol a hőmérséklet 15 fok körűl van.

    7. Ha ősszel nem kapják meg a hideg hatást,előfordulhat,hogy egész évben nem lehet virágzásra bírni.De ,ha kitapasztaljuk otthonunk adotságait ,évente két hosszú virágzást kapunk tőlük.

    8. A hogy látjuk megindulni a virászárat,kezdjük el vékony karó mellett futtatni.

    9. A tápoldatozás különösen fontos a virágzás eléréséhez.A pihenő időszak után hetente adagoljunk speciális,folyékony tápoldatot a növénynek.
    Sose adagoljuk túl a tápoldatot !

    10. Ahogy a bimbók kezdeményei megjelennek,jobbat tesz a növénynek a gyakoribb,de sokkal enyhébb tápoldatozás.A virágzás végéig hetente 3 x is kaphat tápot és a permetezés a legmegfelelőbb módszer,a leveleket alul és felül is permetezzük meg,a csomagoláson feltüntetett dózist osszuk el hárommal és ezt a mennyiséget tegyük a napi vízadaghoz.

    Megjegyzés : -a miltoniák, cambriák hűvöset kedvelők,míg az oncidium és brassia hibridek mérsékelten melegek.
  8. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. Április 5. 14:443869.
    Az orchideák hőigény szerinti felosztása

    Hidegházi orchideák:

    A trópusok magas hegyvidékein élő orchideák sorolhatóak a hidegházi orchideák közé, melyeknek téli éjszakai hőigénye 8-12 fok között ingadozik, de ettől mind alacsonyabb, mind magasabb hőmérsékletet is elviselnek. Bizonyos fajok bírják a nálunk tapasztalható nyári meleget, bizonyos fajok nem. A nyári nagy meleg elviselésében úgy segíthetjük a hidegházi orchideákat, hogy este megöntözzük földjüket és párásítjuk őket, hogy az éjszakai
    lehűlésben felüdülhessenek.

    Mérsékeltházi orchideák:

    A mérsékeltházi orchideák viszonylag könnyen nevelhetőek a mi klímánkon, mert az alig tér el az eredeti trópusi környezetüktől, legfeljebb az öntözésre és páratartalomra kell jobban odafigyelni. Télen az éjszakai hőmérséklet 12-17 fok között ideális számukra, melyet hűvös szobában, előszobában biztosítani lehet. Sok faj azonban 17-18 fokos éjszakai szobahőmérsékleten is szépen fejlődik, tehát szobában is tarthatóak.

    Melegházi orchideák:

    A melegházi fajok télen is 16-20 fokos éjszakai hőmérsékletet igényelnek, bár a virág képződésre rásegíthet, ha alkalmanként 14-15 fokra csökken az éjszakai hőmérséklet. A legtöbb melegházi fajnak nincsen pihenési időszaka, szinte egész évben meleget, nedvességet és magas páratartalmat kívánnak. Ez alól csak néhány orchidea faj kivétel, melyek a meleg és a magas páratartalom mellett száraz teleltetést igényelnek.
  9. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. Április 5. 14:373868.

    Sziasztok

     

    Én panel lakásban lakom, 4 éve vagyok orchidea kedvelő, 22 lepke orchideám,vanda,oncidiumok,colmanarak,zygopetelum,miltonia, cambria és csónakorchideám vannak  és észak-déli ablakaim , hetente 1-2 x öntözök,eső vagy állottvízzel és minden harmadik öntözésnél adok orchidea tápoldatot

    előzmény:
    Juduj (3865)
    2013-04-03  14:45
  10. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. Április 5. 14:123867.
    előzmény:
    hegeani0316 (3864)
    2013-04-02  17:16
  11. 2013. Április 3. 15:083866.

    Teszek fel képet is. 

    A lila lepkém nagyon kedves a szívemnek, mert a szülinapom előtt kb 2 hónappal mondtam a férjemnek (akkor költöztünk,előtte 1 héttel ajándékoztam el a rengeteg virágomat), hogy  majd nagyon szeretnék egy lila orchideát, mert szerintem azok a legszebbek, és bár nem is számítottam rá (na jó, titkon reménykedtem ), emlékezett, és ezzel állított haza szülinapomra. Eddig is tudtam, hogy nekem van a világon a legaribb férjem, de már így tuti fix! 

    Szóval ezért különleges helye van a szívemben a lilának...

    A fehéret anyósomtól kaptam.  

    előzmény:
    Juduj (3865)
    2013-04-03  14:45
  12. 2013. Április 3. 14:453865.

    Sziasztok! 

     

    Én még nagyon kezdő orchidea tartó vagyok, 3 hete kaptam szülinapomra egy Phalat, meg egy Dendrobium nobile-t.

     Azt hiszem, menthetetlenül szerelmes lettem az orchideákba! Igen erős a gyanúm, hogy záros határidőn belül szert teszek még nagyon, nagyon sok darabra!  Régen nagyon sok mindenféle virágom volt, de orchim csak 1, pár nap alatt ő ledobálta az összes virágát, aztán meg költözés miatt elajándékoztam a bartátnőmnek az összes virágomat.

    Jó lenne ha felélénkülne ez a topik.  Beszélgetni is élvezet róluk... 

    MonicaThomas és Borókafenyő valahol kettőtök között lakok!  Itt párásabb lenne alapból a levegő mint Mo.-n? Otthon panelban éltem, itt tégla házban, talán csak hangyányit érzem párásabbnak a levegőt, de ha nem írtad volna Monica, nekem eszembe se jutott volna, hogy így lenne. ( Én napi szinten mindenféle praktikát bevetek, hogy párásítsam a szépségeimnek a levegőt, jó lenne tudni ténylegesen mekkora is a lakásban a páratartalom, olyan kíváncsi vagyok.)

    előzmény:
    MonicaThomas (3836)
    2013-02-03  21:25
  13. 2013. Április 2. 17:163864.

    Sziasztok!

     

     2 hete kaptam egy Miltonia orchideát és van egy kis gondom vele!

    Hazahoztam de pár nap után elkezdtek hervadni a virágok!Először arra gondoltam régebb óta vannak kinyílva, hiszen a szár végén még bimbók is voltak, de aztán amit kinyílott az egyik bimbó 2-3nap múlva az is hervadni kezdett, mintha 3 napig virágzana! Majd azon a száron vettem észre változást amin csak bimbók voltak, ott a legutolsók kezdtek el barnulni, ma levágtam őket, kicsit szétszedtem egyet és ilyen vizenyős, trutyis volt a közepe,savanykás szaggal!

    Elképzelni nem tudom mi lehet a baja!

    Van valakinek ötlete? Segítsetek légyszi!

     

  14. 2013. Április 1. 11:433863.

    Sziasztok!

    Kedves Orchideások! Van -e valakinek eladó, vagy valamire cserélendő Cymbidumja, vagy akár cymbi gyereke? Nagyon szeretnék egyet, de a boltokban már csak elvirágzottat kapni, ami nem is lenne baj, de nincs megjelölve ratuk a szín. És még válogatós is vagyok...sötét rózsaszín, bordó, lila valami ilyesmi színűt szeretnék.  Szívesen megvásárolom, ha valakinek van eladó cymbikéje, vagy cserélhetünk is, nagyon sok szobai és kerti növényem is van. Jelentkezzen valaki lécci!

    Köszke!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3862)
    2013-03-29  05:33
  15. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. március 29. 05:333862.
    Áldott húsvéti ünnepeket kívánok !
  16. 2013. március 24. 13:343861.
    Köszönöm,átültettem és mostmár jól van:)
    előzmény:
    MonicaThomas (3860)
    2013-03-21  23:31
  17. 2013. március 21. 23:313860.

    Szia!

     

    Valószínüleg megfázott, huzatot kapott valahol, vagy nagyon száraz a levegő, azért dobálja a virágokat. 

    Nem csak esztétika miatt vannak ezek a picik kéreg+mohás keverékben. Hanem azért is mert lényegesen kisebb a cserép és a közeg, hamarabb kiszáradna, így viszont a moha jobban tartja a nedvességet. Ha átülteted, akkor szerintem tedd kicsit nagyobb cserépbe.

     

    Üdv,

     

    Monica

    előzmény:
    moo000 (3859)
    2013-03-17  11:45
  18. 2013. március 17. 11:453859.

    S.O.S segítség !!!

    Kaptam nőnapra egy baba lepke orchideát,oda is raktam,ahol a többi van,de dobálja le a virágokat,illetve a megmaradt virágok és a levelek megégtek kicsit.Úgy kaptam,hogy mohába van ültetve.Átülthetem-e fakéregbe,mint amibe a nagyok vannak?

     

    (A radiátoron csak a fotózás miatt van. )

  19. 2013. március 10. 10:233858.

    Sziasztok!

    Tegnap kaptam egy két ágú orchideát, és észrevettem hogy van egy pici szára. A szár sajnos a felétől el van száradva, de a felső része éppségban van.

    Tudtok nekem segíteni, hogy hogyan tudnám megmenteni? 

    Töltöttem fel képet róla.

    A válaszokat előre is köszönöm! 

     

     

  20. 2013. február 22. 18:443857.
    Jaj de jó, hogy rátaláltam erre a topicra. Pár hozzászólást elolvastam, nagyon hasznos tanácsokat adtok sokan, és csodaszépek a virágok !!!
    előzmény:
    zelma3 (1)
    2005-09-23  07:47
  21. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. február 18. 05:563856.

    Szia Eva192

     

    A lepkeorchideákat évente-kétévente feltétlenül át kell ültetni friss ,benedvesített  orchidea-ültetőközegbe,jó ha teszünk közé hungarocell darabkákat,golyókat.

    Ezt ma már minden nagyobb kertészetben, virágüzletben be lehet szerezni.

    A régi, összetömörödött ültetőközegben a gyökerek nem kapnak levegőt, és elrothadnak.

    Orchideánkat lehetőleg műanyag cserépbe ültessük.

    Az átlátszó cserép jobb, mert a gyökereket éri a fény, és látható, hogy mikor szárad ki az ültetőközeg, mikor kell öntözni,a rossz,felesleges gyökereket le kell vágni és beszórni őrölt fahéjjal/ festőtlenít/

     

    Üdv.Marika

    előzmény:
    eva192 (3852)
    2013-02-14  15:15
  22. 2013. február 15. 10:493855.
    Ez még lemaradt
    előzmény:
    moo000 (3854)
    2013-02-15  10:48
  23. 2013. február 15. 10:483854.

    Sziasztok! 

     

    Szeretném megmutatni nektek én is a  virágaimat,illetve tanácsot szeretnék kérni abban,hogy a 2 szárú rózsaszín lepkén az egyik szár szépen kinőtt és virágokat is hoztott,viszont a másik kb 2 cm-re nőtt meg és hetek óta nem nő tovább,viszont hozott új leveleket a törzséből,nőtt azon is kicsi vékony szár és már bimbó is van rajta:) (képen látszik) 

  24. 2013. február 14. 19:423853.

    Szia Éva,

     

    Ha nem olyan sokról van szó, és azokon kívül van bőven egészséges gyökér, akkor nem nagy probléma ha egyik másik letörik, ettől nem fog elpusztulni egy növény sem.

     

    Sok sikert!

     

    Monica 

     

    előzmény:
    eva192 (3852)
    2013-02-14  15:15
  25. 2013. február 14. 15:153852.

    Köszönöm a segitségeteket.

    Szinte biztos, hogy a müa. cserepet nem tudom lehúzni a gyökerekről és abban is kételyeim vannak, hogy a cserepeket le tudom-e úgy vágni a növényről, hogy a cserépben lévő gyökerek ne sérüljenek.

    Elpusztul a növény ha a kilógó gyökerek  letörnek - nagyon szomorú lennék ha az orchideáim jelentős része tönkre menne.

     

    Üdv.

    Éva

    előzmény:
    MonicaThomas (3851)
    2013-02-13  20:43

Címlap

top