Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea

zelma3
Létrehozva: 2005. szeptember 23. 07:47

sziasztok!

Gyönyörüen megnött és uj hatásokat hozott egy cserépben az erkélyünkön az orchideánk.Egy pár hete bimbok is vannak rajta.De még nem nyiltak ki azota sem.

Szerintetek mi lehet az oka hogy nem nyilik ki a bimbo?

Ma reggel arra gondoltam -nincs e már hüvös neki kinnt?

Mi a véleményetek -esetelg valaki tapasztalt?

Köszönöm elöre is a segiotséget 

  1. 2013. február 13. 20:433851.

    Szia Eva,

     

    Hát ha nem tudod óvatosan lehúzni róluk a cserepeket, akkor célszerű lenne levágni róluk azokat. Az átültetésnél nem szükséges minden gyökérrészt az ültető közeg alá erőltetni. Előbb-utóbb úgyis kikandikál egy-egy vég, hiszen az orchidea gyökerei is a fényt keresik. Az erős tömörítést mellőzzni kell, mert könnyen összetörhetnek a gyökereket.

     

    Szép estét.

     

     

     

     

    előzmény:
    eva192 (3848)
    2013-02-13  15:18
  2. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. február 13. 20:203850.
  3. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. február 13. 20:153849.

    Sziasztok !

     

    http://www.kertvarazsmagazin.hu/index.php/orchidea/ 1992-a-lepkeorchidea-atueltetese-videoval

     

    Phalaenopsis Mini Mark orchideám első virága..

    előzmény:
    eva192 (3848)
    2013-02-13  15:18
  4. 2013. február 13. 15:183848.

    Sziasztok !

     

    Orchideáim gyökerei a cserepek alján "kibujtak", hogyan tudom átültetni  őket, hogy tuléljék a talajcserét.

     

    Segitségeteket előre is köszönöm.

     

    Üdv.

     

    Éva.

  5. 2013. február 12. 16:533847.

    Szia,

     

    Szerintem nem drót, hanem valami "természetesebb" zsineg lehet amivel a növényt fel erősítették.

     

    Majd tegyél fel képeket, kiváncsi vagyok, hogy sikerült.  

     

    Üdv,

    Monica

    előzmény:
    Zajec (3846)
    2013-02-11  15:06
  6. 2013. február 11. 15:063846.

    Szia, köszönöm a támogatást és a képeket.

    Ezeken a fadarabokon csak egy ráerősítő drótozás van?

    Gondoldtam az akváriumba egy orchideát és egy tillandsiát - sajnos sokkal több hely nincs és túlzsúfolni sem szeretném. Van még egy rózsaszínű kövem, amit szeretnék beletenni és már meg is telt, azt hiszem...

     

    Köszönöm az ötleteket

    Zajec

    előzmény:
    MonicaThomas (3844)
    2013-02-08  22:29
  7. 2013. február 10. 16:173845.

    Sziasztok!

     Kérdésem lenne hozzátok a virágaimat megtámadta valami alattomosság(utána olvastam pajzstetű, legalábbis reméllem jól azonosítottam be). Mit tudok ellenük tenni?

    Ma már lemostam őket, de félő, hogy ez nem lesz elegendő.

    Kérlek benneteket lássatok el jó tanáccsal, előre is köszi.

  8. 2013. február 8. 22:293844.

    Szia Zajec,

     

    Én is ilyesmit tervezek, csak "nagyban", üvegházban.

    Az elképzelésed szerintem jó, ha elég hely van rá az akváriumban. Én mindenképpen felerősíteném a növényt valamire, pl. nagyobb ágra, kőre, ahogy te is írtad. Töltök fel néhány képet, hátha segítségedre lesznek.

     

     

    előzmény:
    Zajec (3842)
    2013-02-08  16:45
  9. 2013. február 8. 16:473843.

    ja kimaradt: egy akváriumban szeretném ezt kialakítani. Az akvárium már megvan, és az egy orchidea is...

     

    Zajec

  10. 2013. február 8. 16:453842.

    Sziasztok, új vagyok.

     

    A Tropicariumban láttam: orchideák kúsztak ágakon az egyik floráriumban, alul ki volt alakítva egy kis tó (gondolom, a pára miatt elsősorban). Szeretném kicsiben megvalósítani, elképzelésem szerint orchidea ültetőközeget teszek alulra, belebiggyesztek egy kis übegtálat, amiben mindig lesz víz.

     

    Kérdésem: szerintetek elég, ha csak kiveszem az orchideát a műanyag cserépből és mondjuk egy kővel vagy az ággal megtámasztva az ültetőközegre állítom? Hátha előbb-utóbb elrendezi magának a gyökereit... vagy mit javasolnátok?
    Néztem képeket a neten akváriumos orchideatartásról, de azokon mindenhol cserepestül voltak beleállítva a növények - és ez nekem nem tetszik.

     

    Ti hogy indulnátok el?

    Kezdő vagyok, csak egy orchideám van, szép is. Csak utálom ezt a műanyag vacakot.....

     

     

    Előre is köszönöm az ötleteket

     

    Zajec

  11. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. február 8. 15:373841.

     

    Szia Borokafenyő !

     

    A fokhagymát kissé szétnyomva / mert kihajt / beledugom a föld közé és nem lesz a lakásban szag,

    a táprudat a mini orchideáknak felezni szoktam 

    előzmény:
    borókafenyő (3840)
    2013-02-08  11:16
  12. 2013. február 8. 11:163840.

    Kedves Maria!

     

    Gyönyörűek a virágaid, meghálálják a gondos ápolást! A kavicsos sódert irigylem, sajnos ebben a lakásban erre nincs lehetőségem.  De talán, ha elköltözünk ennek is lesz helye. 

     

    Köszönöm az ötleteket, a fahéjasat alkalmazni is fogom.  A fokhagyma szaga mennyire érződik? Amúgy szeretem, de azt nem nagyon szeretném ha folyamatosan átható fokhagymaszag áradjon a lakásban (9 orchideám van).

     

    Ami meg a táprúdakat illeti, azzal mindig kérdéseim voltak. Itt is vannak - bár nem ezen a néven -, de eddig még ilyet nem vásároltam, hanem folyékony tápot adok nekik. Azt nem tudom például, hogy egy törpe fajtának is ugyanúgy kell a egy táprúd, mint a nagyoknak? Vagy hogyan működik ez? 

     

    Érdekes, hogy több, mint 4 évig semmi baj nem volt velük. De eljött az ideje belerázódnom a bajok kezelésébe is.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3839)
    2013-02-06  06:38
  13. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. február 6. 06:383839.

     

     

     

    A föld tetejére bármikor szórhatsz őrölt fahéjat és tehetsz bele

     

    fokhagymát,vagy vehetsz

    Celaflor-2 in 1 táprud és élősködők ellen

     

    csak egy kicsit költséges,de tápanyaggal is ellátja az orchideát

     

    Én alattuk apró kavicsot,sódert tartok és azt permetezem naponta és a léggyökereket 

    előzmény:
    borókafenyő (3838)
    2013-02-05  22:36
  14. 2013. február 5. 22:363838.

    Kedves Lányok!

     

    Köszönöm az újabb ötleteket!

     

    Maria, szórtam rá én is fahéjat, de sajnos azt hiszem már túl későn és kevés volt. 

     

    Monica, szellőztetéskor sem fázhatott meg, mivel épp abban az ablakban van, melyet nyitni szoktam, így el kell venni ha ki akarom nyitni az ablakot. 

    Ja, és ami a párás környezetet illeti, érdekes módon a lakásunk valami kibírhatatlanul száraz. Inkább azt tudom elképzelni, hogy bántja őket. Pedig a kinti csapadék hiányára nem panaszkodhatunk. Bár talán felénk kevesebb van, mint Felétek. Nem vagyunk ám annyira közel, talán csak légvonalban. Én az ország nyugati részén élek, mondhatni ugyanazon a szélességi körön. 

     

    Na, de a jó hír, hogy vasárnap óta (akkor fújtam le) nem látok új foltot megjelenni. Remélem ez így is marad.

     

    Köszönöm még egyszer az ötletelést!

  15. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. február 5. 11:493837.

    Én gyakran használok őrölt fahéjat a virágaimnál,orchideáknál, gombaölő ,fertőtlenítő hatása van,

    pl.a vágott felületre,átültetésnél,föld tetejére,levélre..

     

    fokhagyma, baktériumokra, tetvekre....,szétnyomva a földjébe

     

    Vektafid-R  : hetente 1 x , 2-3 hétig

     

     

    http://www.orchideavilag.hu/index.php/betegsegek-k artevk

  16. 2013. február 3. 21:253836.

    Szia Borókafenyő,

     

    Hát nagyon sajnálom szegénykét, jól tetted, hogy elvitted egy szakembernek, nagyon remélem sikerül megmenteni! 

    Érdekes ez az ablakhoz érés- megfázás elmélet, ha megfázástól lett ilyen akkor már valószínűbb szerintem, hogy egy szellőztetés alkalmával történt, de én még soha nem tapasztaltam leveleken ilyesmit, pedig előfordult már, hogy a férjem figyelmetlenségből rányitotta az ablakot valamelyikükre, de max egy-két bimbó bánta, de ő tudja, ő a szakember. Lényeg, hogy reméljük hatásos a szer! Szorítok, hogy így legyen! 

    Most, hogy írod, hogy te is Németországban élsz, nem csodálkozom a gombás fertőzésen. Ezt a párás környezetet ők is élvezik, nem csak a növénykéink.

     

    Amúgy nem lakhatsz túl messze. Én Straubing-ban, Regensburgtól 40km lakom.

     

    Szép estét!

     

    előzmény:
    borókafenyő (3835)
    2013-02-03  19:52
  17. 2013. február 3. 19:523835.

    Szia Monica!

     

    Hát nem véletlenül volt nehézséged atüneek beazonosításával. Sajnos úgy néz ki több baja is van.

     

    Elmentünk egy kertészeti boltba, és a nő kérte, javasolta, hogy vigyek be egy levelet, mert abból biztosabban tudja mit adjon rá. Így a következő derült ki:

    A kis különálló, bemélyedő foltok gombától vannak. A nagy, összefüggő barna folt (amúgy ez volt az első tünet) meg szerinte attól, hogy megfázott a növény levele. Azt mondja, ha például hozzáér az ablakhoz attól is lehet ilyen baja. Fogalmam nincs hogyan és hol fázott meg, mivel sem itthon, sem a másik lánynál nem ért az ablakhoz, pontosabban, ha ért is azok a levelek semmiképp sem, hisz ott vannak a virágszálak, a műanyag tartó, stb. Szóval nem értem. Ezen kívül a mézszerű pöttyökre nem kaptam választ (és szert sem). 

     

    Adott egy általános virág-gombaölő sprayt (azt mondta külön orchideára való nincs), azzal kellett befújnom, majd még kétszer 10 naponta. Ez vagy segít, vagy nem... Azt javasolta, hogy csak ezután ültessen át, mert ha nem átviszem a gombát.

    Hát így állunk. Nagyon bízom benne, hogy tudta mit beszél a diagnózist illetően!

    Amúgy én is Németo.-ban élek, a délnyugati részében. 
    előzmény:
    MonicaThomas (3834)
    2013-02-01  23:03
  18. 2013. február 1. 23:033834.

    Szia Borókafenyő,

     

     

    Nagyon szívesen segítek, ha tudok, bár bevallom most én is tanácstalan vagyok, mert elsőre égésnek tűnt, mert bizony a fertőzés sárguló levelekkel kezdődik, legalábbis eddig úgy tudtam. 

    Virágszárat én a helyedben nem vágnám le. Kényszerből ültettem már át, virágzó növényt, nem lett semmi baja. Aztán ha mégsem tetszene neki, akkor levágod utólag, de most tényleg a tő megmentése a fontos. Reméljük sikerül! Írd meg mindenképp, hogy alakul a sorsa!

    Írod, hogy külföldön élsz, merre felé? Én jelenleg Németországban.

    előzmény:
    borókafenyő (3833)
    2013-02-01  21:16
  19. 2013. február 1. 21:163833.

    Szia Monica!

     

    Nagyon köszönöm a válaszaid, a törődést!

     

    Amit bemásoltál a tetvekről, az két levélre (a 6 fertőzöttből) részben igaz is (a mézszerű pötty, páratartalom csökkenés),de állatkát továbbra sem látok. Meg utánaolvasva ezeknek a tetveknek, azt is írják, hogy fehér fonál szerű valamit kellene látnom, ami szintén nincs. Viszont sajnos  barna foltok újabbak is vannak, ezek, mint sok helyen leírják (baktérium, gomba, vírus mindennél) bemélyednek a levélbe. Viszont a leírásoktól eltérően az én virágom foltjai egyből barnák, tehát nem sárgából váltanak át.

     

    Nem tudom, teljesen tanácstalan vagyok. Végigolvastam azt az oldalt is, amit belinkeltél. Nagyon hasznos, köszönöm!

     

    Most azon vajúdom, hogy vajon tetű vagy gomba ellenes szert vegyek (talán e kettő tűnik a legvalószínűbbnek), félek nehogy én nyírjam ki végül szegényt. 

     

    Ami meg az átültetést illeti, teljesen igazad van, tényleg a növény a fontosabb. Remélem a virágok vázában még elélnek egy ideig.

     

    Na holnap szétnézek növényvédő szerek terén. A hab a tortán, hogy külföldön élek, és hát finoman szólva annyira nem vagyok otthon ebben...

     

    Ha érdekel, majd leírom mik a fejlemények. 

     

    Köszönöm még egyszer!

    előzmény:
    MonicaThomas (3832)
    2013-02-01  13:34
  20. 2013. február 1. 13:343832.
    Esetleg valami vírus lehet. Talán Cymbidium mosaic virus? Mindenképp különítsd el, de sajnos ebben az esetben menthetetlen.
    előzmény:
    borókafenyő (3830)
    2013-01-31  21:00
  21. 2013. február 1. 12:013831.

    Szia!

    Hát akkor ebben az esetben lehet, mégis valami kártevő támadta meg szegényt. 

    Én biztos nem fogalalkoznék a virágokkal ebben az esetben. Mindenképp átültetném a növényt, közben alaposan megvizsgálhatók a gyökerek is.

     

     http://www.orchideavilag.hu/index.php/hasznos-tipp ek

     

    Gyapjas- és pajzstetvek Főleg akkor támadnak, ha a levegő páratartalma lecsökken, vagy nem megfelelő a ventiláció a növény körül. Általában a levelek fonákán telepednek meg először, és szívogatásukkal legyengítik a növényt. Az első jel, amire fel kell figyelni, a növényen megjelenő fényes, mézszerű, ragacsos foltok. Ezt a váladékot a levéltetvek termelik, általában hamarabb észrevehető, mint maga a kártevő. Ha tetveket találunk egyik növényünkön, azt azonnal különítsük el a többitől, mielőtt több növényt is megfertőzne. A tetveket mossuk le a növény leveleiről puha textillel. Ajánlható a következő lemosó keverék: 1 rész folyékony szappan, 1 rész tiszta alkohol, 3 rész víz. Ez a lemosás természetesen nem pótolja a rovarírtóval történő permetezést, mert olyan helyekre is elbújnak a tetvek, ahol szabad szemmel nem felfedezhetőek. A rovarírtós permetezést legalább háromszor 10 napos időközönként ismételjük meg, a biztonsági előírások szigorú betartása mellett. 
       

     

    előzmény:
    borókafenyő (3830)
    2013-01-31  21:00
  22. 2013. január 31. 21:003830.

    Szia Monica!

     

    Köszi a válaszodat!

     

    Állatokat nem láttam rajta, legalábbis szabad szemmel ami látható olyat nem. A gyökerei talán rendben vannak. Talán kissé túl vizesnek látom az átlátszó cserép egyik oldalát, de az átültetéstől tartok, félek a virágok bánnák. 

     

    Az égéssel csak az a gondom, hogy mikor hazahoztuk (kb. 2 hete) egy levélen tűnt fel, hogy valami baja van. Aztán terjedt tovább, most már napról-napra újabb foltokat látok. És itthon nagyon jó helye van észak-keletre nyíló ablakban. Ott tartom mióta megvan, és nagyon szereti, soha nem volt baja.

     

    Ma a legújabb folt fölött  - úgy érteve a folt a levél fonákján van, és ugyanott, de a levél színén - gombostűfejnyi, zselészerű, narancsszínű cseppet találtam.

    Olvastam, hogy talán jó rá a fahéj. Azt szórtam a sérült részekre. 

     

    Szerinted vajon ki kellene metszenem azokat?

     

    Nagyon elszomorít, olyan szép, és eddig ez is, akárcsak a töbiek annyira szerették nálam. 

     

    Köszi még egyszer, és ha bármi más ötleted van, vagy bárki másnak esetleg, nagyon szívesen olvasnám.

     

    Szép estét!

    előzmény:
    MonicaThomas (3829)
    2013-01-31  20:46
  23. 2013. január 31. 20:463829.

    Szia Borókafenyő,

    Én nagyon súlyos égésnek nézem. Ha megnézted alaposan a növénykédet és nem láts izgő mozgó kis szörnyikéket, és a gyökerek is rendben vannak, akkor tényleg egy nagyon durva égés.  Valószínüleg sokáig közvetlen napfény érte szegényt. Sajnos nem tudsz semmit tenni ellene. Tedd "biztonságos" világos helyre, és légy résen, mert a növény azokon a helyeken fogékonyabb a fertőzésekre!

     

    Minden jót!

     

     

    előzmény:
    borókafenyő (3827)
    2013-01-30  21:16
  24. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2013. január 31. 19:483828.
  25. 2013. január 30. 21:163827.

    Sziasztok Lányok!

     

    Elnézést, hogy csak így betörök és kérek, de a segítségetekre lenne szükségem, a tünetek szaporodását elnézve sürgősen.

    Az első képen látható, most már 4 éves, évente kétszer is ilyen gyönyörűen virágzó orchideámnak lett valami baja. A második, harmadik fotóval próbálom ezt minél pontosabban megmutatni.

    Teljesen kétségbeestem!   Láttatok már ilyet? Mi baja lett? Soha nem volt még semmi bajuk (van még 8 társa), a nyári hőség miatti természetes kókadástól eltekintve.

    Most 1 hónapig el voltunk utazva és másnál voltak. De máskor is szoktak ott lenni, jól bírják. Ja, és a többi virágon - még - nem látok semmi gondot. Viszont tartok tőle, hogy elkaphatják (sajnos nem nagyon van hova elkülönítsem).

    Kérlek segítsetek, mi a gond vele, mi a teendőm?

    Előre is köszönöm,
    borókafenyő

Címlap

top