Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea

zelma3
Létrehozva: 2005. szeptember 23. 07:47

sziasztok!

Gyönyörüen megnött és uj hatásokat hozott egy cserépben az erkélyünkön az orchideánk.Egy pár hete bimbok is vannak rajta.De még nem nyiltak ki azota sem.

Szerintetek mi lehet az oka hogy nem nyilik ki a bimbo?

Ma reggel arra gondoltam -nincs e már hüvös neki kinnt?

Mi a véleményetek -esetelg valaki tapasztalt?

Köszönöm elöre is a segiotséget 

  1. Torolt_felhasznalo_567909
    Torolt_felhasznalo_567909
    2012. november 5. 11:253801.

    Én azt ajánlom hagyd rajta. Én Keiki pasztával bekenem a virágszáron az alvórügyeket és mindegyik rügyből sarj és virágszár is nő. Szinte bokros lesz az orchideám. Gyönyörű amikor egy virágszáron 3-4 új sarj és mindegyikből virágszár is jön. Rengeteg virág lesz rajta. Így folyamatos lesz a virágzás és az utánpótlás.

    előzmény:
    ÁgicaT (3799)
    2012-10-29  14:27
  2. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. november 1. 16:463800.

    Szia ÁgicaT !

    Nekem  tőhajtom volt melyet leválasztottam a virágszárat hozó anytőről és megmaradt,szép virágszára lett,majd  a leválasztott orchideám 1 év múlva hozott virágszárat 6 db gönyörű virággal és most is szépek,növekednek,virágszárat hoz az anyatövem,de akkor tavasz kezdete volt,február vége, ilyenkor már én is tanácstalan vagyok ,

     

    ő az :

    előzmény:
    ÁgicaT (3799)
    2012-10-29  14:27
  3. 2012. október 29. 14:273799.

    Sziasztok!

     

    Tanácstalan vagyok.

    Kaptam ajándékba egy orchideát egy nénitől, mert ő már unja kerülgetni, mert nála nem hajlandó virágozni újra. A 2 virágszáron volt 1-1 "bébi", abból egyet leválasztottam, a másikat rajta hagytam, mert nem volt hozzá cserepem.

    Valamelyik nap nézem a leválasztott bébit, és nő rajta a virágszár!

     

    Viszont amin végképp elképedtem: azon a bébin, ami még rajta van az anyanövényen, azon is jön a virágszár Mit lehet vele tenni? Leválasszam még most, amíg pici a virágszár? Vagy hagyjam rajta most már, és majd csak virágzás után bolygassam meg?

  4. 2012. október 15. 18:503798.

    sziasztok!

     

    Olvastam  a topikot és most megmutatom én is a orchideáimat. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3797)
    2012-10-11  05:09
  5. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. október 11. 05:093797.
     

    Hasznos tippek

    Fahéj: természetes gombaölő szer. Használjuk vágott felületek, és az átültetésnél sérült vagy vágott gyökerek rothadásának megelőzésére.

    Sör: tegyünk sört egy lapos edénybe, mely vonza a csigákat. Ha mély az edény megfulladnak, pár naponta cseréljük.

    A páratartalmat növelhetjük növényekkel is. Válasszunk páfrányt, kenciapálmát, fikuszt, borostyánt, vitorlavirágot, vagy filodendront.
    A levegő károsanyag-tartalmát szűrik többek között: a szobapáfrány, gerbera, szobafikusz, kislevelű fikusz, közönséges borostyán, datolyapálma és a csokros inda.

    A természetben található növényekből is készíthetünk permetlevet pl. csalánlét, kamillalét, fokhagymalét.
    A csalánlé fokozza a növények ellenálló képességét, mivel nagy a makro-és mikroelem tartalma, véd a tetvek ellen és hatásos a gombabetegségek leküzdésére. A csalánból készítsünk permetlevet, hogy 1 kg friss csalánt / levelet és szárat / együtt tegyük bele egy nagyobb műanyag edénybe, öntsünk rá 10 l vizet, majd többször átkeverve 1 napig áztassuk. A csalánról a levet szűrjük le és ezt használjuk permetezésre.

    A kamilla segíti a növények egészséges fejlődését, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bír. Növényerősítőként: 20 g szárított kamillavirágból egy liter víz hozzáadásával főzzünk teát, majd hűtsük le. A teával - 1:5 arányban vízzel hígítva - permetezzük át havonta egyszer a növényeket.

    A növények gombás, vírusos vagy bakteriális betegségek esetén segítségünkre lehet a fokhagyma. Készítsünk pürét két gerezd fokhagymából, turmixgépben egy percig, majd lassan adjunk hozzá 1 liter vizet. Szűrjük le a keveréket, és adjunk hozzá 1 / 8 teáskanál káliszappant. Öntsük a folyadékot zárható tároló tartályba. Permetezéshez keverjünk össze 1 rész „fokhagyma krémleves” 10 rész vízzel egy spray palackban, és alkalmazzuk a keveréket a beteg növényrészeken.
    A fokhagyma kitűnő fegyver a levéltetvek ellen is, ráadásul ebben az esetben főzni sem szükséges: dugjunk néhány gerezdet a beteg növény földjébe, és a gyökereken felszívódó aroma elriasztja a levéltetveket.

    orchidea vilag.hu

  6. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. október 11. 05:063796.

    Szia !

    Nem tudom,hogy meg lehet -e menteni,meret tőrothadása van az orchideádnak......,de próbáld meg :

     

    -szórd be őrölt fahéjjal,gombaölő,fertőtlenít

     

    -tegyél a földjébe fokhagymát,csak kicsit nyomd széjjel,mert kihajt

     

    -Celaflor 2in1-táprud és élősködők ellen ,csak kicsit drága

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_771704 (3795)
    2012-10-09  09:34
  7. Torolt_felhasznalo_771704
    Torolt_felhasznalo_771704
    2012. október 9. 09:343795.

    Sziasztok!

     

    Nem volt időm átböngészni a topikot, ne haragudjatok, de eléggé megijedtem. Az egyik lepkeorchideám eléggé régen haldoklik, elsárgultak a levelei, még 2 van szerencsétlennek, de a levelek tövei teljesen feketék, valószínűleg azokat is elszórja :(

    Viszont az imént megpiszkáltam a földjét, és nagyon-nagyon apró bogarak mászkálnak benne! Szinte alig láthatóak, ezért pontos "személyleírást" nem tudok adni, de sok van belőlük! A leveleken megnéztem, nincs semmi, csak a földben.

    Tudja valaki, hogy mik lehetnek? És mi a teendő velük? És ha sikerül eltüntetni a kis bogarakat, utána van-e esélye még az életre az orchideámnak?

    Minden választ köszönök! 

  8. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. október 4. 05:203794.

     Tátrai Zsuzsa-az orchideákról /általános 
    A kötelező pihenő tízparancsolata :

    1. A virágzás után vágjuk le a virágzati szárat és biztosítsunk egy minimum 4 hetes pihenőidőt növényünknek,amikor nem,vagy csak keveset öntözzük és nem tápoldatozzuk.

    2. Ha tavaszra esik a pihenőidő,át is ültethetjük a virágot,a papucsorchideát évente,a lepkéket elég kétévente.

    3. A pihenő idő alatt a kevésbé vízigényes növények beérik rendszeres spricceléssel is.
    Vigyázzunk arra,hogy a levelek ne ráncosodjanak.
    A megfonnyadt,végletekig kiszáradt növény biztosan nem fog virágozni a következő évben.

    4. A hőpmérséklet csökkenése megindítja a virágzást.

    5. Ha az orchideák a nyarat a kertben töltik,várjuk meg amíg az éjszakai hőmérséklet 10-12 C fok körülire süllyed és csak ez után vigyük be a lakásba.
    Ha a növények az egész nyarat a lakásban töltik,akkor a fűtési szezon beindtása körül csökkentsük az éjszakai hőmérsékletet,hogy beinduljon a virágzás,a phalaenopsisokat 15 fokos éjszakai hőmérsékleten hagyjuk 20 napig.

    6. A másik, a növény számára kevésbé előnyös megoldás,ha áthelyezzük egy olyan világos helyiségbe,ahol a hőmérséklet 15 fok körűl van.

    7. Ha ősszel nem kapják meg a hideg hatást,előfordulhat,hogy egész évben nem lehet virágzásra bírni.De ,ha kitapasztaljuk otthonunk adotságait ,évente két hosszú virágzást kapunk tőlük.

    8. A hogy látjuk megindulni a virászárat,kezdjük el vékony karó mellett futtatni.

    9. A tápoldatozás különösen fontos a virágzás eléréséhez.A pihenő időszak után hetente adagoljunk speciális,folyékony tápoldatot a növénynek.
    Sose adagoljuk túl a tápoldatot !

    10. Ahogy a bimbók kezdeményei megjelennek,jobbat tesz a növénynek a gyakoribb,de sokkal enyhébb tápoldatozás.A virágzás végéig hetente 3 x is kaphat tápot és a permetezés a legmegfelelőbb módszer,a leveleket alul és felül is permetezzük meg,a csomagoláson feltüntetett dózist osszuk el hárommal és ezt a mennyiséget tegyük a napi vízadaghoz.

    Megjegyzés : -a miltoniák, cambriák hűvöset kedvelők,míg az oncidium és brassia hibridek mérsékelten melegek.
  9. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. október 3. 16:203793.

    folytatás :

     

    Csigajárás:
    A levelek árulják el először a csigák jelenlétét. Akkor gyanakodhatunk rájuk, ha a legfontosabb öntözési szabályt, hogy a közeg mindig nedves legyen, kiszáradás és vízben állás nélkül, betartjuk, és mégis kókadt a növény. Leginkább házas, 3-5mm-nél nem nagyobb, barna vagy fekete csigák károsíthatnak. A gyökereket, elsősorban a növekvő gyökérvéget, vagy a tőből frissen hajtó virágszárat fogyasztják. Nem nehéz tőlük megszabadulni, de folyamatos odafigyelés szükséges. Merítsük vízbe a cserepet egészen a tetejéig. Az állatok felmásznak a cserép szélére, a felső gyökerekhez, és az alsó levelek tövébe. Nagyon nehéz őket észre venni, sokszor megbújnak a levelek között. Maradéktalanul úgy gyűjthetjük össze a csigákat, ha néhányszor ismételjük a fenti módszert, legcélszerűbb az öntözésekor.

    Nincs elég gyökér:
    Megfelelő öntözés mellett és kártevőktől mentes ültetőközegben is lehetséges, hogy az orchidea kókad. Öntözés után valamelyest javul az állapota, de ez átmeneti. Egy idő múlva a kinyílt virágok szirmai sem feszülnek ki. Valószínűleg kedvezőtlen a gyökérzet és a lombozat aránya. Ilyenkor üvegházban, vagy a már említett zacskóban, mivel a magas páratartalom miatt a párologtatás lecsökken, megszűnnek a tünetek. Pár hónap múlva, mikor a gyökérzet kellően kifejlődik, a normális lakókörnyezetben is jól érzi magát a Phalaenopsis.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3792)
    2012-10-03  16:16
  10. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. október 3. 16:163792.

    A lepkeorchidea(Phalenopsis) hazánkban is egyre jobban elterjedt és ismert, de még mindig egy misztikus és különleges növény, amely igen hosszú ideig virágzik. Sokan félnek a tartásától, mert nem ismerik ezt a növényt. Földünkön több mint harmincezer orchidea faj él, de csak néhány tucat kapható kereskedésben.

    Ha valaki orchideát szeretne otthon tartani, érdemes a lepke orchideát választania, mert a tartása könnyebb és egyszerűbb, mint a többi orchideáé. A növény jellegzetessége a rövid és tömör ovális levél, és a hosszú száron található lepke formájú virág. Az orchidea eredetileg a trópusi erdők lakói, itt a fák tetején él, és nem a talajból veszi fel a tápanyagot, hanem a levegőből, épp ezért ez a növény léggyökereket ereszt. Ezeket a gyökereket ne távolítsuk el a növényről, és soha ne ültessük a növényt virágföldbe, mert a földben a növény megfullad.

    Ha átültetésre kerül sor, vásároljunk speciális orchidea ültető közeget, amely kiválóan alkalmas az orchideának, ez általában fenyőkéreg, kókuszrost, perlit, és tőzegmoha keveréke. Már kisebb kiszerelésben is kapható, kertészetekben. A lepke orchideát két-háromévente egyszer érdemes átültetni, de az új ültető cserép nagysága ne legyen sokkal nagyobb az előző méretnél, mert ilyenkor csak a gyökérzet fejlődik, a növény nem.

    Az átlátszó cserép azért hasznos, mert a növény gyökere is képes a fotoszintézisre, hasznosítani tudják a cserépen átjutó fényt, és ellenőrizni tudjuk a gyökér állapotát. De ha nem kapunk ilyen cserepet, nyugodtan ültessük normál cserépbe a növényt.

    A legismertebb színek a hófehér, a lila, rózsaszín, bíbor.

    A növény egyik legfontosabb igénye az állandó meleg párás környezet.

    A kertészek munkájának köszönhetően ezek az orchideák egyre jobban alkalmazkodnak az európai időjáráshoz, de még mindig nem viselik el tartósan a hideget. A 10-15 fokos hőmérsékleten a növekedés leáll, és az épp fejlődésben levő bimbók lehullnak. A lepke orchidea hőmérsékleti igénye: télen: 18-23 fok, nyáron: 18-27 fok. A túl meleg és száraz klíma sem tesz jót a növénynek.

    Ne tegyük ki a növényt nyáron a 40 fokos kánikulában a kertbe napos helyre, mert levelei könnyen megéghetnek, csak árnyákos védett helyre. Ha lakásban tartjuk a növényt, kerüljük a huzatos helyiséget, erre főleg télen figyeljünk oda.

    A növény nyáron inkább levelet növeszt, és télen hoz virágot. Ennek oka, hogy a trópusi őserdőhöz hasonlóan a nappali meleg és az éjszakai lehűlés kedvezően befolyásolja a növény életfolyamatait.

    A páratartalom fontos a növény számára. A lepke orchidea már 50-60%-os páratartalom mellett is szépen fejlődik, míg a többi faj számára a 70-80%-os páratartalom az ideális. Épp ezért a lepke orchideát könnyen nevelhetjük otthonunkban is.

    Figyeljünk oda a növény öntözésére is, soha ne álljon alatta a víz, és a permetezéssel is óvatosan bánjunk. Ha növény alatt vagy a leveleken megáll a víz, károsító rothadási folyamat indulhat meg. A növényt inkább reggel, délelőtt permetezzük, mivel így a levelek tövében megálló víz estére el tud párologni, viszont este már az alacsonyabb hőmérsékletben nem, emiatt előfordulhat, hogy a levél elkezd rothadni. Permetezéskor inkább csak a növény levelét spricceljük, a virágát ne, vagy csak ritkább időközönként.

    Ráérősebbeknek öntözési mód: bele kell állitani vizbe két vagy egy hetente cserepestöl 10 percre, hogy megszívja magát és utána lecsurgatni. Kéthetente tápos legyen a víz.

    Mit tegyünk a növénnyel, ha elvirágzott?

    A növényen maradt virágszárat vágjuk le, így másod virágzásra serkentjük a növényt. A második virágzásnál a virágok kisebbek, de ugyanolyan szépek. Ha a növény nem hoz virágot, az a tápanyag hiánya lehet. Vissza vágáskor ne teljesen vágjuk vissza, a virág szárának vannak percei és az utolsó 3 percet meg kell hagyni, addig szabad visszavágni. A visszavágással várjunk az elvirágzást követően 1-2 hetet, ugyanis gyakran ezekből a szárakból oldalt bújnak ki a következő szárak.

    Fontos a megfelelő és rendszeres tápanyag utánpótlás. Erre a célra vásároljunk orchideák részére gyártott speciális tápoldatot. Öntözésnél érdemes esővizet, vagy szénsav mentes ásványvizet felhasználni. Ha maradunk a csapvíznél figyeljünk arra ha kemény a víz, akkor megjelennek a levelén fehér foltok, ami tulajdonképpen a vízkő ezért spriccelni csak forralt majd visszahűtött vízzel ajánlott.

    Figyeljünk a kártevőkre, betegségekre, főleg a vásárláskor, ne vegyünk meg olyan növényt, amelynek már sárgulnak a levelei, vagy gyanús barna foltokat látunk a leveleken.

    Tehát a legfontosabb ápolási tanácsok:

    A növényt egy héten egyszer öntözzük, és soha ne álljon alatta a víz. Érdemes eső, vagy ásványvizet használni a locsoláshoz. Rendszeresen kb. kéthetente egyszer tápoldatozzuk a növényt speciális orchidea tápoldattal. Világos, meleg, de tűző naptól mentes helyen neveljük orchideánkat, általában a szórt fény is bőven elég a növény számára. Két-háromévente egyszer ültessük át, speciális orchidea közegbe. A lepke orchidea lényegesen több törődést kíván, mint egy más szobanövény, de érdemes vele próbálkozni, mert a növény akár 4-5 hónapon keresztül is virágzik. Érdemes több színben is tartani, mert egyik szín kiemeli a másikat.

    Tippek, fortélyok:

    Vízhiány:
    Az első jel, amit legkönnyebben észre vehetünk, amikor a levelek lógnak. Ennek jó esetben csak az az oka, hogy késik az öntözés. Ilyenkor a gyökérzet egészséges, az ültetőközeg természetesen-száraz. Nincs más dolgunk, mint öntözni, és amíg rendbe jön, párás helyre tenni a növényt. Hiányában a célnak megteszi egy nejlonzacskó, amibe lecsöpögés után belehúzzuk a cserepet. A száját kössük be, legfeljebb a virágszár maradjon szabadon. 3-10 nap múlva a Phalaenopsis újra a régi.

    Túlöntözés:
    A lankadt levél lehet túlöntözés következménye. Ekkor a gyökerek megpuhultak, és sárgásak. A túlöntözött orchideát legjobb, ha kivesszük óvatosan a cserepéből, megvizsgáljuk, hogy a teljes gyökérzet elhalt-e? Eltávolítjuk az elpusztult részeket, és visszaültetjük feketefenyőkéreg-zúzalékba, vagy az eredeti közegébe. A virágokat vágjuk le. A nyirkos közeget csak akkor öntözzük újra, ha kezd kiszáradni. Ez esetben feltétlenül zacskózzunk. Meleg, világos helyen, fejlettségi állapottól, fejlődési fázistól függően 1-6 hónap alatt regenerálódik a tő. Teljes gyökérpusztuláskor sajnos kis esély van a sikerre.


    Túltáplálás:
    Gyökérpusztulást, levélfoltosodást okozhat a túlzott műtrágyázás. A gyökerek érzékenyek a felhalmozódott tápsókra. Megelőzhető, ha a tápoldatot csak nagy hígításban alkalmazzuk, és levéltrágyaként. Így is felvehető a növény számára a szükséges tápanyag.

    előzmény:
    christy17 (3786)
    2012-08-18  16:18
  11. Torolt_felhasznalo_567909
    Torolt_felhasznalo_567909
    2012. szeptember 26. 20:413791.

    Szia Zelma3!

    Én azt ajánlom minél előbb hozd be, amíg még meleg nappalok vannak. Tartsd a szobában, nappal nyított ablak közelében, pár napig, hogy szokja a levegőt, mert hétvégén már hűvősebb lesz és a hirtelen lehűlés nem tesz jót neki.

    Általában 20 fokot szeretik. Éjjel viszont 15 fok alá is csökkenhet a hőmérséklet, amit nem szeretnek ezek a gyönyörű növények.

    Szerintem azért nem nyílnak ki a bimbók, mert éjjel már hűvős van neki.

     

    előzmény:
    zelma3 (1)
    2005-09-23  07:47
  12. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. szeptember 10. 04:193790.

    Szia Theresia !

    Szerintem az 1.kép-lehet,hogy gyökérrothadása van,póbáld meg átültetni friss orchidea földbe,távolísd el az elhalt gyökereket és szórd be őrölt fahéjjal,fertőtlenít,

     

    a levél sárgulás természetes folyamat,csak akkor vedd le,ha magától leesik,

    4.kép-megégethette a nap,tarsd függöny mögött

    előzmény:
    Theresia (3789)
    2012-09-04  21:15
  13. 2012. szeptember 4. 21:153789.

    Sziasztok!

     

    A segítségeteket szeretném kérni. A nyár elején kaptam egy phalaenopsist, ami az üzletben már leakciózva volt. Elég sokáig virágzott még ehhez képest, pedig azt hittem, pikk-pakk le fognak már virágozni, ezért volt ilyen olcsó. Nem is volt semmi baj addig, amíg le nem potyogtak a virágok, ekkor ugyanis a levelek közül is leesett egy vagy kettő. Gondoltam magamban, talán ez még nem akkora baj, végülis természetes folyamat is lehet akár. Augusztusban azonban láttam a cserépen keresztül, hogy a léggyökerek is elég csúnyácskák, szóval átültettem. Mikor átültettem, láttam, hogy szinte egy zöld léggyökér sincs, az összes sárgás-barnás, és olyan fonnyadtabb. Gondoltam, talán az átültetéssel majd rendbe jön. Hát nem. Múltkor (szombaton) locsoltam (vagyis áztatni szoktam őket), és láttam, hogy nem az igazi még mindig. 3 levele volt. Ma ránézek, felemelem a cserepet (a levélhez hozzá se értem), és az egyik levél ott maradt, 2 maradt már csak, és hát azok se valami szépek. A közepük mintha fekete lenne (a tőnél), kifelé pedig halványzöld, és cseppet sem néznek ki egészségesnek. Gyorsan el is tettem a többi mellől, nehogy azok is "elkapják" (már ha el tudják, de inkább nem kockáztatok). Kérdésem az lenne, hogy meg tudom még menteni valahogy? Vagy vegyek tőle lassan búcsút? Nagyon szeretném, hogy meggyógyuljon, ő a 4. orchideám, és még egyet se sikerül szerencsére kinyírnom, de nem is szeretném elkezdeni ezt a folyamatot.

    Egyébként egy másik orchideámnak is besárgult egy levele, és leesett, de azt természetes folyamatnak láttam, illetve a 3. virágnál is a legöregebb levél kezd sárgulni. Kell izgulnom, hogy most akkor ők is betegek?

    Még egy utolsó. A 4. orchideám (csak hogy teljes legyen a kör...) egyik levelén csak egy sárga folt jelent meg a középén, nem is terjes, nem is akar leesni semmi, sőt, új levelet is hoz. Szerintetek csak megégette kicsit a nyáron a nap? Vagy kezdjek el nála is aggódni? Csatoltam képeket is, a minőségükért elnézést, csak most este telefonnal fotóztam.

    Bocsánat, amiért ilyen hosszú lett, csak nem szeretném egyiket se tönkretenni. 

     

    Előre is köszönöm, ha valaki válaszol!  

  14. 2012. augusztus 19. 07:113788.

    Szia! Köszönöm a válaszodat. Sajnos az összes ablakunk egy irányba néz, így nem tudom másik ablakba tenni. De mostantól amikor reggel direktben érné a napsütés akkor lehúzom a rolót.

     

    előzmény:
    Szilvimami (3787)
    2012-08-18  17:24
  15. 2012. augusztus 18. 17:243787.
    Szia.nekem ez ugy tünik mintha megégett volna.Észai fekvésű ablakba próbáld tenni és tegyél pici esővizet alá(ne sokat).Hátha jönek okosabbak én egyenlőre ezt tudom ajánlani.
    előzmény:
    christy17 (3786)
    2012-08-18  16:18
  16. 2012. augusztus 18. 16:183786.
    Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Az utóbbi időben két orchideám levelei is elkezdtek sárgulni, foltosodni, majd lehullani. Az egyikben már csak egy levél van, a másikon még három, de sajnos egyáltalán nem szépek. Csatolok róluk pár képet. Mi lehet a bajuk, meg lehet még menteni őket? Várom a tanácsokat. Előre is köszönöm a segítséget.
  17. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. augusztus 8. 08:513785.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3784)
    2012-07-19  04:58
  18. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. július 19. 04:583784.

    Sziasztok

     

    A virágszárat akkkor is le szoktam vágni,ha gyenge,vagy leszárad,a következő erősebb lesz

    -minden orchideát át szoktam ültetni,ha elvirágzott,mert előfordul,hogy moha közé ültetik és állandóan vizes,nem tud kiszáradni az orchidea közege,új orchidea földbe,a rossz gyökereket kívágom,megszórom őrölt fahéjjal,fertőtlenít és teszek a földjébe még fokhagyma cikket,kicsit szétnyomva,mert kihajt,minden növényhez jó ,a bogarak nem szeretik,így írtottam ki a gyapjastetűt is.....de én már 47 cserépnél tartok.......

    előzmény:
    Sz. Henike (3783)
    2012-07-17  09:35
  19. 2012. július 17. 09:353783.
    Köszönöm szépen a választ :)
    Sajnos már leszáradt az egész szár,most mit csináljak vele? :(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. július 17. 06:453782.

    Sziasztok

     

    A hozzászólás szerzője: Eszter

    Falusiként engem is ijesztgettek velük annak idején kukoricaszedés közben. Akkor még csak a kukoricás volt velük teli. Gyerekem lett, és utána olvastam, hogy tényleg ennyire veszedelmes-e. Megnyugodtam, hogy nem.Egészen addig, amíg nem a saját szememmel láttam, hogy eltűnik a 3 éves Fiam fülében. Ott volt a fa alatt a sok lepotyogott érett alma, de neki nem az kellett Ilyenkor zuhannyal folyóvizet kell juttatni a fülbe és kijön. Ma reggel Anyám a füle mellől kotort le egyet. Az idén is rengeteg van. És bizony kezdem azt hinni, hogy nem alaptalanul hívják a világ számos nyelvén hasonlóan… Azt megfigyeltem, hogy a kedvencük a nyers tészta is. Két percen belül megjelennek a tésztás fakanálon. De csináltam papírmasét (csirízzel), kiraktam száradni, igen gyorsan tele lett. Ez viszont csapda is nekik, mert gyorsan szárad,és amíg lakmároznak, addig bele is ragadnak. Tudom, hogy szívtelen vagyok velük szemben. Egyébként a kint száradó ruhákat ellepik (amelyik teljesen megszáradt, arról elkotródnak)Arra viszont kíváncsi lennék, hogy tényleg mit csinál ott bent a fülben?

     Vagy- én használok Celaflor 2in1-táprúd és élősködők ellen.

              vagy               Vektafid-R- rovarölő

                                     fokhagyma-szétnyomva, hátha nem szeretik

    előzmény:
    mociscsaj_77 (3780)
    2012-07-09  11:55
  21. 2012. július 11. 11:443781.

    Kedves Mocis!

    Szerintem azon kívűl, hogy húzol egy kesztyűt és szó szerint megtísztítod a növényt mást nagyon nem tudsz tenni.  Csak olyan vegyszert találtam ami általánosan írtja arovarokat, beleértve a fülbemászót is. De ezt nem lehet növényre fújni közvetlen. Ezért miután esetleg megtisztítottad körbefujhatnád vele a helyét, ahol tartod.

    Érdekes minden estre, nem hétköznapi!

    Remélem sikerrel jársz!

    Szép napot!

    előzmény:
    mociscsaj_77 (3780)
    2012-07-09  11:55
  22. 2012. július 9. 11:553780.

    Sziasztok!

     

    A segítségeteket szeretném kérni.

    Gyönyörű erős cimbídium orchijaimat már tavasszal kitettem a kertbe,ahogy előző években is.

    Idén azonban megtámadták a fülbemászók!!!!

    Gyakorlatilag napról-napra több levelét hámozza,csócsálja az az ocsmány dög!!!!!!!

    Milyen vegyszerrel permetezzem?

    Gazdaboltban sajnos szintén tanácstalanok,mondván ők nem értenek az orchideához....

     

    Kérlek benneteket,ha van ötletetek,légyszíves segítsetek mit tegyek!!!!!

    Köszönöm előre is,

    Mocis

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. július 8. 15:423779.

    Sz.Henike !

     



    A Phalaenopsis szobai nevelése nem megoldhatatlan. Aki kitartó és odafigyel, az nem vall kudarcot. A növény tartásának egyetlen, egy átlagos lakásban nem adott feltétele a magas páratartalom. A tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy az erős, bőséges gyökérzettel rendelkező töveknek ez sem gond. Sokan nevelik mindenféle párásító módszer nélkül sikerrel, még panelházak száraz levegőjében is, ezt az egyik legszebb virágú szobai cserepest.

    Fényigény: világos vagy félárnyékos helyet kedvel,de a nem a közvetlen napot, tűző napon könnyen kiéghet. Vegetációs időszakban jól tűri az árnyékot is.

    Hőigény: áprilistól augusztusig nappal 25 C,éjjel 20 C,a többi hónapban nappal 22°C, éjjel 18°C az ideális.

    Vízigény: tartsuk a növényt közepesen nedvesen vagy enyhén szárazon.

    Tápanyagigénye: csekély, de rendszeres tápanyagellátásra van szüksége. Minden öntözéskor adjunk az öntözővízhez orchideatápoldatot. ősszel és télen kevesebb tápoldatozzuk.

    Gondozási hibák:
    Vízhiány: az első jel, amit legkönnyebben észre vehetünk, amikor a levelek lógnak. Nincs más dolgunk, mint öntözni, és amíg rendbe jön, párás helyre tenni a növényt. 3-10 nap múlva a Phalaenopsis újra a régi.

    Túlöntözés: a lankadt levél lehet túlöntözés következménye. Ekkor a gyökerek megpuhultak, és sárgásak. A túlöntözött növényt legjobb, ha kivesszük óvatosan a cserepéből, megvizsgáljuk, hogy a teljes gyökérzet elhalt-e? Eltávolítjuk az elpusztult részeket, és visszaültetjük. A virágokat vágjuk le. A nyirkos közeget csak akkor öntözzük újra, ha kezd kiszáradni. Meleg, világos helyen, fejlettségi állapottól, fejlődési fázistól függően 1-6 hónap alatt regenerálódik a tő. Teljes gyökérpusztuláskor sajnos kis esély van a sikerre.

    Túltáplálás: gyökérpusztulást, levélfoltosodást okozhat a túlzott műtrágyázás. A gyökerek érzékenyek a felhalmozódott tápsókra. Megelőzhető, ha a tápoldatot csak nagy hígításban alkalmazzuk, és levéltrágyaként. Így is felvehető a növény számára a szükséges tápanyag.

    Elhelyezés: Rendszerint, a Phalaenopsis orchidea a molylepke orchideájaként ismert, mivel virágai a karcsú szárakon helyezkednek el, és úgy mutatkoznak, mint a molylepkék repülés közben. A Phalaenopsis kitűnő dísznövény, jól érzi magát központi fűtéses lakásban is( én is panelban lakom ) ha megfelelően gondozzuk.

    előzmény:
    Sz. Henike (3773)
    2012-06-29  11:42
  24. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. július 8. 15:283778.

    Sziasztok !

     

    Dendrobium nobile az első képen lévő orchideád,


    Jellegzetessége, hogy a fiatalabb bulbái sűrű levélzettel rendelkeznek, míg az öregebbek gyakran kopaszak, teljesen levéltelenek.

    A tavaszi kihajtás után, lehetőleg a szabadban, félárnyékban is tartsuk őket. Fejlődésükhöz sok fényt és megfelelő tápoldatozást igényelnek.

    A növekedési időszak befejezéséig kb. október elejétől teljes napfényben tartsuk. Virágzási ideje általában "csak" 8-10hét, melyhez október elejétől szárazabb, hűvösebb 10°C alatti helyet igényelnek, ilyenkor a növényt alig öntözzük./ 2-3 hónapig/

    A bimbók megjelenése után már mérsékelten meleg helyre kerülhet a növény (12-20°C). A száron 5-8cm átmérőjű virágokat hoz.
     

    előzmény:
    juco72 (3763)
    2012-06-05  14:16
  25. 2012. július 7. 19:243777.
    Majd le szakad ahoz képest hogy megégett tavaly
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     

Címlap

top