Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea

zelma3
Létrehozva: 2005. szeptember 23. 07:47

sziasztok!

Gyönyörüen megnött és uj hatásokat hozott egy cserépben az erkélyünkön az orchideánk.Egy pár hete bimbok is vannak rajta.De még nem nyiltak ki azota sem.

Szerintetek mi lehet az oka hogy nem nyilik ki a bimbo?

Ma reggel arra gondoltam -nincs e már hüvös neki kinnt?

Mi a véleményetek -esetelg valaki tapasztalt?

Köszönöm elöre is a segiotséget 

  1. 2012. május 9. 15:293751.

    Köszi.

     

     

    Talán az ételfesték, amit úgy-e mi is megeszünk nem okoz nagy bajt ? A szurkáslásnak én sem vagyok híve.

    Majd beszámolok az eredményről. 

     

    előzmény:
    ÁgicaT (3750)
    2012-05-09  13:26
  2. 2012. május 9. 13:263750.

    Szia!

     

    Nem tudom, hogy a kék vízzel locsolás jó ötlet-e, mert az elvileg szerintem a levelekre is hat, azoknak meg semmi szüksége a kékes színre.

    Én olyan kék orchideát láttam, ahol az legalsó, vagy második "bütyöknél" volt belefecskendezve a kék lötyi... hát nem tudom.... én nem kínoznám szegény növényt, mert nem hiszem, hogy a kék vegyszeres lé annyira kedvére való lenne. Persze az emberi fantázia kitalál sok mindent, de nem biztos, hogy az jó is....

    előzmény:
    neszmesz (3749)
    2012-05-09  11:37
  3. 2012. május 9. 11:373749.

    Sziasztok !

     

    Kérdezni szeretném, hogy tudtok-e valamit arról, hogy hogyan lehet a lepke orchidea virágát kékre festeni?

     

    Valahol a neten olvastam több módszert is : egyik szerint kék ételfestékes vízzel kell locsolni a növényt, a másik szerint a virágszárba kell injekciós tűvel kék ételfestéket fecskendezni. 

    Kérdés. mikortól locsoljam kék vízzel vagy mikor injektáljam a kék festéket? Melyik módszert viseli kisebb traumával a növény és melyik a biztosabb ?

     

    Az egyik fehér lepkém most hoz bimbókat, a barátnőm pedig  nagyon szeretne kék orchideát, gondoltam a szülinapjára megfestem neki, ha sikerül. 

     

    Elvileg, amit a nagyáruházakban árulnak kék, ( horror áron ), az is festett, rá is van írva a cimkéjére. 

     

    Előre is köszi a segítséget. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. május 8. 05:363748.

    Sziasztok !

     

    A mézszerű nedvességet folyékony szappanos,mosogatós,vattával le kell törölni és utána vizessel,le kell szedni az orchidea leveléről,száráról és meg kell ismételni.....türelem játék,de megéri ,mert hálából gyönyörű virágokat hoz ....,

    előzmény:
    Szilvimami (3744)
    2012-05-04  18:28
  5. 2012. május 5. 13:273747.
    KÖSZI
    előzmény:
    Sün (3746)
    2012-05-05  00:52
  6. 2012. május 5. 00:193745.

    Szia,

     

    Lehet hulyen hangzik, amit irok es nem a legjobb megoldas. Nekunk is volt egy hasonlo eset es mi celluxszal ugymond visszaragasztottuk a szarat, es igy megmaradt, mintha semmi baja nem lett volna. Valahogy biztos visszanott es meg viragzott is. 

    előzmény:
    Kisniki85 (3742)
    2012-04-26  15:04
  7. 2012. május 4. 18:283744.

    Sziasztok.

    Kicsit néztem csak vissza,gyönyörű Orhik vannak.

    Anyukámnak van egy hatalmas fehér virágú(nevét nem tudom) virágzott tavaly egész nyáron,most nem annyira.Beteg lett.A levelein ,szárain apró (mézcseppek) láthatók .Mit csinálhatunk vele?Segítsetek légyszives.

    előzmény:
    zelma3 (1)
    2005-09-23  07:47
  8. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. Április 28. 14:143743.

     

     

    Valószínű,hogy le fog esni,támasztékot kell hozzátenni és lehet ,hogy az alvó rügyből hoz majd virágszárat,vagy fiókát, attól függ hol tört le,ilyen sajnos nálam is előfordúlt már,én kétszer törtem le a virágszárat a mini lepkémről ,mégis virágzik 16 virággal.......,ő az......

    előzmény:
    Kisniki85 (3742)
    2012-04-26  15:04
  9. 2012. Április 26. 15:043742.

    Sziasztok!

     

    Valaki tudna nekem segíteni, hogy mit tegyek az orchideámmal. Kb. 1,5-2 hónapja ültettem át, nagyon jól érzi magát, új léggyökereket hozott és egy új hajtást is, ami már kb. 6 cm-re nőtt, de nagyon befelé kunkorodott. Gondoltam segítek rajta...de sajnos megtörtem, és most kétségbe vagyok esve, hogy mi lesz vele :( Tudom, az én hibám, de kérlek segítsetek hogy mit tegyek. nem esett le,de lifeg. :(

     

    Köszönöm : Niki 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  10. 2012. Április 3. 13:293741.
    Köszönöm!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3737)
    2012-04-01  14:34
  11. 2012. Április 2. 20:273740.

    Több módszer is van a visszavágásra. Én az alapján döntök az adott esetben, hogy mekkora a virág. Volt már hogy nem vágtam vissza és igen alvórügyből is hajt, de kevesebb rajta a virág. Van olyan példányom ahol minden alvórügyes hajtásnál lett virág, így összeségében szép egyben. De van olyan példány is ami túl hosszú lesz alvórügyből, nem mutat jól és nem is olyan szép a virág mint új virágszárról. Ha már szárad én levánám.

    Persze ebben a topikban sok információ van erről a kérdésről, érdemes visszaolvasni.

    A vágánál a példány döntsön és a virágszár állapota. Kezdőknek ajánlom a vágást és a locsolásra való odafigyelést

    előzmény:
    ÁgicaT (3738)
    2012-04-02  06:29
  12. 2012. Április 2. 19:133739.
    Köszönöm a tanácsokat!Akkor most megvárom meddig szárad vissza,s majd csak akkor vágom vissza.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2012. Április 2. 06:293738.

    Tapasztalatom szerint csak addig szabad visszavágni a virágszárat, ameddig magától visszaszárítja.

    A munkahelyen van egy orchidea, 2 virágszárral vettük, és gyakorlatilag 1 éve non-stop virágzik. A virágszárak végét visszaszárította ugyan, de az alvórügyekből mindig újabb és újabb hajtásokkal örvendeztet meg. Most meg tőből hozott egy HARMADIK!!!! virágszárat, és már ki is nyílt rajta mindhárom bimbó.

     

    Tőből én 2 esetben vágom le: 1.) magától visszaszárítja, 2.) beteg lesz (volt ilyenre példa sajnos, gyapjastetvek voltak rajta - de az a virágom is most kezd életre kelni, egyszerre 2 virágszárat növeszt )

    előzmény:
    Halmama (3736)
    2012-04-01  11:56
  14. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. Április 1. 14:343737.

    Sziasztok !

     



    Lepkeorchidea a szobában. A szoba levegője gyakran nagyon száraz: kicsi a páratartalma. A Phalaenopsis páraigényes növény. Az alábbiakban ismertetem, hogyan tudjuk számára e feltételt mégis biztosítani. A legegyszerűbb módja, ha a cserépben lévő növényt egy nagyobb kerámiatálba tesszük, s a tál aljára 3-4 cm magasságban 1-2 cm szemnagyságú mosott sódert terítünk. A kavicsréteget félig feltöltjük vízzel. Meleg hatására a kavicsrétegről nedvesség párolog el, ezzel biztosítja a megfelelő klímát növényünknek. Másik megoldás, ha az orchideát nagyobb tálcára helyezzük alatta sóderrel, vagy műanyag ráccsal, és körberakjuk növényünket páfránnyal, pletykával vagy más szobanövénnyel. így még tökéletesebb mikroklíma alakul ki. Még jobb a páratartó képessége az akváriumnak (növényvitrin) - az előzőekhez hasonlóan sóderrel vagy műanyag ráccsal. A növényeknek nem szabad vízbe érni! Az akvárium tetejét ne fedjük le, friss levegőre szükségük van az orchideáknak.
    Abban a klímában, ahol az ember, a lepkeorchidea is kellemesen érzi magát. Tartási hőmérsékletük (un. melegházi) 18-22 C°, mely megegyezik lakásunk hőmérsékletével. Átmenetileg a 15 C° sem károsítja, de mérsékelt öntözéssel szárazabban kell tartani.
    - A Phalaenopsis alsó leveleinek leszáradása természetes folyamat; csak akkor vegyük le, ha magától lesárgult -ha a tőről lepattanik.

    - Éjszakára a levélközben soha ne maradjon víz, ha kell, ezt gyufára tekert vattával távolítsuk el, különben tőrohadást okozhat.

    - A virágszár mellé tegyünk támaszt, és kötözéssel rögzítsük hozzá.

    - Ne erőltessük növényünket mindenáron szimmetrikusan a cserépbe! A természetben a fák ágairól csüngenek le, ezért cserépben is legtöbbször megdőlten nőnek.

    - Léggyökerei a cserépből gyakran szanaszét ágaznak, ne kényszerítsük őket vissza a cserépbe!
    - Orchideánkat minél kevesebbet mozgassuk! Ha erre mégis sor kerül, ugyanabba a helyzetbe tegyük vissza: levelei a fény felé álljanak.

    - A Phalaenopsisnak nyugalmi időszaka nincs, egész évben fejlődik

    - Bimbóhullás oka lehet a kevés szellőztetés, a fényhiány, esetleg a napégés, és a cigaretta füst.
    - Elvirágzás után a virágszárat ne vágjuk le! A szár végén vagy a szár alvórügyeiből új virágok bontakozhatnak ki.

    - A lepkeorchidea egy évben 2-3 alkalommal is hozhat virágot -másod-harmad virágzás.

    - Ha a levágás mégis szükséges, minél kisebb szárral történjen, hogy az alvórügyből újabb virágszárat nyerjünk.

    - átültetésre általában 2-3 évente van szükség; kis növényeknél gyakrabban.


    Leggyakoribb gondozási hiba a túlöntözés és a megfázás. Ha ezeket a tartási utasításokat betartja, meggyőződhet róla, hogy az orchidea gondozása nem is olyan bonyolult feladat.
     Ragacsos folyadék,cukrosodás megfázástól is lehet,szappanos lemosás,többször ....,türelem kell hozzá,de meghálálják

    előzmény:
    mozigépész (3732)
    2012-03-30  12:18
  15. 2012. Április 1. 11:563736.

    Szia!

     

    Valószínűleg megfázhatott, vagy megviselte az utazás, helyváltoztatás az orchideádat. Amelyik ága elszáradt azt le kell vágni tőből, nyugi majd fog új virágszárat hajtani ha jól érzi magát. Nagyon figyelj hogy ne legyen túlöntözve, mert akkor rohadni kezdenek a gyökerek és attól elpusztul. Nagyon sok sikert hozzá :)

     

    előzmény:
    m1aya3 (3735)
    2012-03-31  23:17
  16. 2012. március 31. 23:173735.

    Sziasztok!

    Most találtam rá erre a topikra :)

    Lenne is kérdésem:nőnapra kaptak lepke orchideát,akkor az egyik száron 3 virág és 3 bimbó volt;a másik száron csak bimbók.Keresgéltem neten,és eddig arra jutottam,hogy kb hetente kell öntözni,úgy hogy ne álljon vízbe,de mindig nedves legyen,meg hogy szereti a fényt,de tűző napra ne tegyük.

    A virágokat és a bimbókat ledobta,és az a szár elkezdett visszaszáradni.A másik száron viszont azóta is szépen kinyiltak a virágok,s semmi baja sincs.Mi lehet a baja a másik szárnak?Esetleg vissza kell vágni az elszáradt részt?Annyira szeretném ha szépen virágozna mindig....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  17. 2012. március 30. 14:483734.

    Viccen kívül, az enyéim azóta szépek, mióta minden reggel spriccelek rájuk egy pici vizet (2-3 hetente van tápoldatos fürdőzős "wellness-napuk"), és megdícsérem őket, milyen szépen fejlődnek és hozzák a leveleket.

    A mostaniak előtt már nyírtam ki orchideát, ezek közül a legrégebbi már szeptember óta nálam van, és egyre jobb. A másikat a baumaxból mentettem meg a pusztulás elől, a 3-4. számúakat pedig januárban kaptam.

    előzmény:
    Theresia (3733)
    2012-03-30  13:18
  18. 2012. március 30. 13:183733.

    ÁgicaT, batarineoroszmaria és Cuncika köszönöm a válaszokat! :) 

     

    Ha nem virágszár lesz, az se  baj, majd legközelebb az lesz. :) Türelmesen kivárom, és gondozgatom őket addig, és dicsérgetem minden egyes új  levél, léggyökér esetén is. 

    előzmény:
    ÁgicaT (3731)
    2012-03-30  09:06
  19. 2012. március 30. 12:183732.

    Sziasztok!

     

    Tanácsot szeretnék Tőletek kérni. Van 2 orchideám (ne kérdezzétek a fajtáját, a hipermarketekben kapható legolcsóbb fajta), most nem virágoznak. 

    A levelükön van valami ragadós, nyúlós izé, meg félgömb alakú nem tudom mik. Ez a ragadós téma lecsöpög az ablakpárkányra is, és elég nehéz onnan letörölni. Próbáltam lemosni vizes vatttával, aztán később sörrel, majd szappanos vízzel. Tökéletes sose lett, és viszonylag rövid időn belül megint az egész ilyen lett.

     

    Van valami megoldás, vagy kuka? Kicsit sajnálnám őket, mert amúgy - messziről - szép, nagy, egészségesnek tűnik. Közelről meg inkább nem részletezem.

     

    Köszi, ha tudtok segíteni!

     

     

    előzmény:
    zelma3 (1)
    2005-09-23  07:47
  20. 2012. március 30. 09:063731.

    Szia!

     

    Fotót most nem tudok mellékelni, de leírom a saját tapasztalatomat.

    Tavaly vettem egy lepkeorchit, itt írtam is róla korábban, hogy megbogarasodott. Azt nagy nehezen sikerült kikúrálnom belőle, aztán hozott egy levelet. Aztán a felszínen elhalódónak látszó gyökerei mellé új gyökereket is növesztett. Most újra levelet hoz (már félig megvan), és a meglévő levelek között is növekszik ez-az. 1 gyökér és 2 virágszár.

    Tehát - sajnos - azt kell mondanom, hogy az, hogy levelek között növekszik valami, még nem garancia arra, hogy virágszár lesz. De szurkolok neked, hátha ilyen gyönyörűséggel is megörvendeztet a virágod!

    előzmény:
    Theresia (3728)
    2012-03-26  17:28
  21. Torolt_felhasznalo_433025
    Torolt_felhasznalo_433025
    2012. március 30. 06:363730.

     

    Ilyen a virágszár a lepkeorchideán......

    előzmény:
    Theresia (3728)
    2012-03-26  17:28
  22. 2012. március 27. 11:483729.

    sziasztok,


    a segitsegeteket szeretnem kerni, van egy nagyon szep lepkeorchideam es sajnos ma reggel veletlenul elteptem egy leggyokeret, a vegebol kb. fel-1 cm tepodott le. Ettol nem lesz baja? Eppen most viragzik, kb. 15 virag lesz rajta, 4 mar teljesen ki van nyilva, 2 bimbo nyilofelben van, remelem a tobbi is szepen nyilik majd ezek utan. Legyszi segitsetek ha tudtok :)

    Koszi :)

    Theresia: szerintem viragszal lesz a ket level kozott :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  23. 2012. március 26. 17:283728.

    Sziasztok!

     

    3 orchideám van, egyik 2 éve, másik 1, harmadik fél éve van nálam, és eddig csak leveleket hoztak. Pár hete (kb. 1,5-2 hónapja) kicsit átrendeztem a helyüket, közelebb kerültek az ablakhoz, és képzeljétek múlt héten az öntözésnél látom, hogy a 2 és az 1 éves orchideáim új levelet hoznak, és emellett még 3-5 új léggyökeret látok mindkettőn! :) Nagyon megörültem, mikor észrevettem. Viszont lenne egy olyan kérdésem, hogy ilyen kezdeti állapotban meg lehet-e mondani, hogy az új hajtásból léggyökér lesz-e vagy virágszár? Van olyan is, ami a levelek között indult meg. Vagy ennyi energiája nincs a növénynek, hogy új levél, új léggyökér és még a virágzás is beinduljon? Nem mintha ennek már nem örülnék, ennyi idő után, hogy már léggyökeret is hoznak (meg is dícsértem  őket :)), de a virágzással lenne teljes. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. 2012. március 21. 20:583727.

    Oh, nagyon szépen köszönöm a tippeket. Most megpróbálok nekik kevesebb fényt adni, mert egy-két helyen megpörkölte őket a nap. tápoldatozni viszont szoktam, szóval azzal no problem!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_433025 (3726)
    2012-03-20  17:46

Címlap

top