Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Erdélyi ételek

zsukabubus
Létrehozva: 2005. augusztus 21. 12:11
Azok hozzászólását várom, akik készítenek hagyományos erdélyi ételeket (vagy mert erdélyiek vagy mert ismerik) és tudnának ötleteket adni! Gondolok itt pl. a krumplimártásra, vagy csorbalevesre.
  1. Torolt_felhasznalo_217027
    Torolt_felhasznalo_217027
    2005. szeptember 5. 13:39101.

    Annyi finomságot felsorolsz ,h. a nyálam csak ugy gyül.Már a gondolattól híztam 2kg. Én pl. főzni nagyon szeretek, de a sütés nem az erősségem,de a hájasnak neki sem mernék fogni. Abban Édesanyám a profi. Akkora hájasokat süt, hogy akkorára a számat ki sem tudom nyitni,hogy leharapjam, viszont a krémes hájas is tényleg finom.

         Gyerekek holnapra ti mit föztök, én leblokkoltam ?! 

    előzmény:
    tücsi76 (97)
    2005-09-05  12:21
  2. 2005. szeptember 5. 13:19100.
    Sziasztok!
    Csak véletlenségböl jártam erre és tessék, máris felszedtem pár kilót az olvasgatástól. Legtöbb receptet csak a leírásokból ismertem fel. Ti ennyire ismeritek a neveiket? Nekem sose jut eszembe. Vagy ha eszembe jut valamelyiknek a neve, arról is kiderül, hogy az apukám "csúfolta" így. Ezért, nézzétek el nekem, ha a köv. receptet a saját kitalált nevemmel "fémjelzem":
    Grízpalacsinta
    1 liter tejből csinálni kell egy hagyományos tejbegrízt. HA meghült, akkor kis gombócokat kell ki"vágni" belőle és azokat a 2 kezed között picit ellapítani. Megforgatni lisztben, tojásban és jó forró olyajban rózsaszinűre sütni. A tetejét meg kell szórni fahéjas cukorral és langyosan kell enni. Isteni!
    Hajni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2005. szeptember 5. 13:1099.
    PL.melyikeket?
    előzmény:
    Alettina (98)
    2005-09-05  12:41
  4. 2005. szeptember 5. 12:4198.
    Sziasztok! Annyi sok, számomra legalábbis ismeretlen étel nevét soroltátok itt. Lehetne kérni, hogy ezeknek a receptjét is beírjátok? Plííííz!!! 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2005. szeptember 5. 12:2197.

    Sziasztok!

    Töltött martilaput nem csinált senki?Az is fincsi,csak zsenge levelekbe kell tölteni,mert az öregebbje keserű.

    Vargabélesről régóta álmodozom,csak kell egy jó adag bátorság,elég macerás.De lehet bolti hozzávalókkal megvalosítom 7végén.

    Tegnap kerti party volt nálunk,volt miccs sütés,meg majonézes tökkrém.Édességnek hájas és mézes lapok.Nyamííí!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2005. szeptember 5. 09:5996.
    nagyon szeretema vargabélest
    előzmény:
    msilona50 (91)
    2005-09-04  17:09
  7. 2005. szeptember 5. 09:5895.
    nyam-nyam
    előzmény:
    caramba1 (94)
    2005-09-04  23:56
  8. 2005. szeptember 4. 23:5694.
    Berbécstokány puliszkával....höngörített puliszka...töltött lucskos káposzta...fehérrokolyás pityókaleves...jó véreshurka sok csomborral ízesítve, hagymával megrántva, puliszkával..mákos rakott puliszka...
    muratura,perisoara csorba,jó sok leostyánnal,töltött húsvéti bárány, sóbanfőtt hagymás rántott pityókával, kapor-tárkony-vagy paradicsomszósszal, piroskokojza savanyúságként.....
    és kemencében, káposztalapin sütött pityókás kenyér......
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_217027
    Torolt_felhasznalo_217027
    2005. szeptember 4. 20:5793.
    Hűűű, ezt a kaját imádom! Én még nem csináltam ,bevallom meg is feledkeztem róla. Mikor gyerekek voltunk, mindig kértük anyut ,hogy csináljon ragacsos csirkét,mert a házi csirkétől meg a fokhagymátol olyan jó szaftos lesz és "ragacsos". Igaz,hogy most tele gyomorral vagyok, de most jutott eszembe a sütőben sült burgonya (pityóka) piros hagymával, savanyúkáposztával és káposztalével vagy házilag savanyított tehéntejjel !! 
    előzmény:
    prosecco (83)
    2005-09-03  23:01
  10. Torolt_felhasznalo_972983
    Torolt_felhasznalo_972983
    2005. szeptember 4. 17:2492.

    Úgy tűnik, ez hasonlít egy ételre, amit gyerekkoromban édesanyám készített, a nevére nem emlékszem.

    Zöld káposztalevelet- a fejeskáposzta míg még nem fejesedik-  megvágott, közé egy kevés szőlőlevelet is. Ebből tett egy rendet a fazék aljára-cserépedény  lehetőleg-rá egy rend fűszerezett darálthús-rizs keveréket.Ezt többször megimételte, felöntötte vízzel, megfőzte. Tálaláskor volt rajtas sok lé és tejfölet tettünk rá.

    Sajnos a pontos adagokat már nincs kitől megkérdezzem.

    előzmény:
    prosecco (89)
    2005-09-04  16:48
  11. 2005. szeptember 4. 17:0991.
    Szervusztok! Erdekes tema!!!! Tobb etelt mi is szoktunk kesziteni (Tolna megye) pl a tort paszulyt sult hagymaval......ez felek babkasa!!!! Aztan a paradicsomos krumpli fott hussal!!!! Valaki emlitette, hogy ezeket a szavakat a mai gyerekek mar nem ismerik!!! Lehet az erdelyiek igen??? Hisz ezek tajszavak......mas videken maskepp hivjak pl a paszulyt!!!!
    En is szeretnek a gyujtemenyhoz hozzajarulni.......persze a szakacskonyvbol irtam ki, hisz nem vagyok erdelyi, de tobszor sutottem mar es nagyon finom......ez a vargabeles.

    Vargabeles:

    Hozzavalok:reteslap vagy vajasteszta.
    Toltelek: 12 dkg lisztbol es tojasbol keszult levesteszta (bolti is lehet), amit 1/2 cm vekony meteltre vagunk fel, 40 dkg, szitan attort friss tehenturo, 1 dl suru, friss tejfol, 2 tojassargaja, 3 kanal cukor, 5 dkg mazsola es a tojasok felvert habjabol keszult torokrem.
    A retestesztabol a tepsi nagysaganak megfelelo lapot vagunk es egy ennel joval nagyobbat. A nagyobbik lappal egy kb 30x20 cm nagysagu tepsi aljat es oldalait bebeleljuk, bezsirozzuk es rateritjuk a masodik lapot. A gyurt tesztat sos vizben kifozzuk, 3 dkg vajra kiszedjuk. Ha langyosra hul, a toltelekkel osszevegyitjuk es a bebelelt tepsibe toltjuk. A fedolapot rahelyezzuk,a tetejet megkenjuk tojassal, es egyenletes jo tuznel 30-40 percig sutjuk. Meg melegen a tepsiben kockakra vagjuk es vanilias cukorral meghintve, forron talaljuk.
    A reteslapok helyet keszithetjuk leveles vajastesztabol is, 1-1 lapot fektetve alulra es folulre.
    előzmény:
    zsukabubus (1)
    2005-08-21  12:11
  12. 2005. szeptember 4. 17:0890.
    hm, ez nekem új, de jól hangzik.
    előzmény:
    prosecco (89)
    2005-09-04  16:48
  13. 2005. szeptember 4. 16:4889.

     

    És mit szóltok a töltikéhez? Úgy tudom,hogy ez is  erdélyi étel.

    Legtöbbször angolsóskából csináljuk,bár ezt a nevét nem mindenütt ismerik.Mindenesetre hosszúkás nagy levelei vannak és hasonlit a sóskára,csak jóval nagyobb.Útszéleken szokott vadon nöni,de az keserü és lepis.....a kutyák.A kerti,termesztett a jó.De lehet szölö,-karalábélevélböl is csinálni. A vastag középsö erét laposra levágjuk,majd pillanatra fövö vizbe mártjuk és rögtön utána hidegbe. A leveleket vigyázva-hogy ne szakadjanak szét-a szokásos töltelákkel megtöltjük,esetleg kis vágott zöld kaprot is tehetünk bele.Kis töltikéket csináljunk.Egy jó adag sóskát és a maradék leveleket apróra vágjuk,a felét egy lábosba tesszük,rá a töltikéket,majd a maradék sóskát a tetejére.Aki szereti,tehet közé kis füstölt császárszalonát is.Annyi vizzel vagy húslevessel öntjük fel,hogy ellepje.Lassan puhára fözzük.Ha kész,behabarjuk egy kicsi tejfeles habarással, de nem sürüre.Ne kavargassuk,csak rázogassuk a lábost,hogy ne törjenek össze.

    Nagyon finom,friss és könnyebb,mint a töltött káposzta .Lehet csirke- vagy pulykahúsból is csinálni. 

                                                               

    előzmény:
    zsukabubus (84)
    2005-09-04  10:40
  14. 2005. szeptember 4. 16:4188.

     Sziasztok! 

    Húúú!De rég ettem tölött karalábét!!!Mi levesnek is szoktuk csinálni.Meg tudjátok mi jutott még eszembe?:sültpaprika!Jajj,az is de finom tud lenni!Szörnyű,de amikor erre járok,mindig csorog a nyálam !

    Üdv mindenkinek!!!

    előzmény:
    zsukabubus (84)
    2005-09-04  10:40
  15. 2005. szeptember 4. 16:0487.
    kattints a jeledre és megmutatja a többi jelentését is!
    előzmény:
    pégyöngyi (86)
    2005-09-04  14:37
  16. 2005. szeptember 4. 14:3786.
    Tudja valaki, mit jelent, ha a név elött zöld a kis sakkfigura-szerüség, vagy éppen piros?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2005. szeptember 4. 14:3585.
    Sziasztok. Igy tettem el én is, mig nem volt fagyasztóládánk. Elöbb megsütöttem, lehámoztam, egészben beraktam üvegbe, majd egy félbevágott paradicsomot belemártottam szalicilbe és rátettem a vinetta tetejére, utána lezártam, kidunsztoltam. A paradicsom meggátolta, hogy a teteje megbarnuljon.
    előzmény:
    tücsi76 (82)
    2005-09-03  14:47
  18. 2005. szeptember 4. 10:4084.
    most jutott eszembe, bár nem tudom mennyire tipikusan erdélyi a töltött karalábé.  a töltelék olyan mint a káposztában, ki kell vájni a karalábé közepét beletenni.iletve, mártást kell hozzá csinálni (szintén karaláb&eacute és a kivájt, megtöltött részre fogpiszkálóval visszatűzni a tetejét. Én nagyon szeretem.
    előzmény:
    zsukabubus (1)
    2005-08-21  12:11
  19. 2005. szeptember 3. 23:0183.

    Sziasztok!                                       

    Mivel én is erdélyi voltam , örömmel böngésztem a receptek között . De jó a régi hazai izeket feleleveniteni !

    Hozzájárulok én is egy recepttel, de ha már valaki beirta,akkor bocs.

    Káposztás csirke

    1 nagyobb hagymát kevés olajon megfuttatunk,ráteszünk egy nagyobb csirkét/tyukot feldarabolva. Sózzuk,borsozzuk,jól átsütjük.Fedö alatt pároljuk tovább,mindig kevés vizet öntve alá (de még nem puhára).Hozzáadunk kb.2 cikk fokhagymát összezúzva és elkeverve jó kávéskanálnyi köménymaggal.Lepiritjuk zsirjára és hozzátesszük a jól kicsavart savanyú káposztát (nem túl sokat,kb.jó maroknyit).Kevés vizet alá és puhára párolni.Tejfellel és petrezselyemzölddel megszórjuk és elkeverve még egyszer felforrósitjuk. Jó étvágyat hozzá!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2005. szeptember 3. 14:4782.

    Szia!

    Teheted egyben is,vagy megvágva,akkor kis sóval elkevered,üvegbe tömöd,szalicilt szórsz rá és kidunsztolod.Ennyi.

    előzmény:
    angi.e (81)
    2005-09-03  13:22
  21. 2005. szeptember 3. 13:2281.

    Sziasztok!

    Szeretném kérni, hogy ha valaki tudja, hogyan kell eltenni padlizsánkrémet üvegbe, télire, irjátok le! S. O. S. Sűrgős lenne, mert a padlizsánok itt mosolyognak rám és a fagyómba nem tudom eltenni, mert nincs hely.  

    Előre is köszönöm a segítségeteket! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. szeptember 3. 08:2380.

    A szentjánoskenyér tudtommal fán terem.

    előzmény:
    zsukabubus (79)
    2005-09-02  21:17
  23. 2005. szeptember 2. 21:1779.
    a rahát az rahát,semmi köze a szentjánoskenyérhez. ezt kitől hallottad??
    előzmény:
    eeen (68)
    2005-09-01  20:46
  24. 2005. szeptember 2. 21:1678.
    salátalevest rendszeresen csináljuk és túrós puliszkával esszük együtt.......nyammmiiiii
    előzmény:
    tücsi76 (75)
    2005-09-02  18:33
  25. Torolt_felhasznalo_972983
    Torolt_felhasznalo_972983
    2005. szeptember 2. 19:4377.

    A tejes mártást én paprikásmártásnak ismertem, nem csak csibepörkölre jó, hanem rókagombára is.

    Ismeritek a rókagombával, hogy a székely kihagyta az asszonynak, hogy csirkepaprikást készítsen. az meg sajnálta levágni a csirkét és rókagombával  készített paprikásmártást. Olyan az íze, mint a csirkének-mentegetőzött.Csak az a kár, hogy nem csap rá a sas!-dörmögte az ura.

    Én ma tárkonyosl krumplilevest főztem báránycsonttal, mert itt volt az unokahúgom Udvarhelyről és azt kívánta)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top