Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Cukorbeteg gyerekek

Torolt_felhasznalo_521521
Torolt_felhasznalo_521521
Létrehozva: 2005. július 21. 00:41
Üdvözöllek Titeket !

Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy cukorbeteg gyerekek szülei megoszthassák tapasztalataikat gondjaikról , a kezelésről, kórházakról és újdonságokról. Természetesen nem csak szülőknek szánom e helyet. Írjanak érintett gyerekek, pedagógusok,akiknek csoportjában,vagy osztályában diabos gyerekek vannak, vagy bárki, aki valamennyire is érintettnek érzi magát.
Párommal három leány szülei vagyunk. Nagyobbik gyermekünk '98 óta áll inzulinos kezelés alatt. /jelenleg Lantus és Actrapid/
Remélem hamar "felpörög" a topic és egymás segítségére lehetünk.
Szervusztok .
  1. 2005. július 22. 12:1726.
    Mindenképp ezt terveztem. Az első nap összecsődítem az összes tanárt, aki tanítani fogja. Egyébként az előző osztályfönőkével is megbeszéltem mindent, de hát sajna ő olyan volt amilyen. Egyébként a lányomnak van telefonja. Csak hogy biztonságban érezze magát.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (25)
     
  2. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 22. 11:4825.
    Szerintem meg kéne próbálni egy fél órában elmesélni , mi az az inzulin, hogy kerül be a sejtekbe a cukor és mi a szerepe ebben az inz. nak. Milyen szélsőségei lehetnek, amikor az inz. és a bevitt szénh. nincs arányban és mi billentheti meg az egyensúlyt. Mik a tünetei a hipónak és a magasnak. A kollégáimon tapasztalom, hogy a személyes beszélgetés mennyivel hasznosabb, mint mikor szárazon kapják a tényeket és összezavarodnak egy leírás láttán. Ebbe a fél órába belefér egy mérés, mert ugye a gépet is tudni kell kezelni. . . és ha kell, a szülő felügyelete mellett akár egy inz. inj. Mi így próbáltuk. A pedagógus meg átlépte talán azt a gátat, amitől félt. De még mindíg ott van a telefonos segítség. A felsőtagozaton csak szerencséd lesz az új tanárokkal.
    előzmény:
    Papagena (22)
     
  3. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 22. 11:3624.
    Ez nagyon JÓ hír! Remélem marad is és nem kurtítják meg ezt a kört majd további takarékossági intézkedésekkel.
    előzmény:
    Papagena (20)
     
  4. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 22. 11:3423.
    Szia ! Igen, van ilyen tábor. Amiről én tudok, azt úgy hívják, hogy "Bátortábor" . A honlapjuknak is ez a címe. Ők nem csak diabosokkal foglalkoznak, hanem égési sérültekkel és sok egyéb segítségre szoruló gyermekkel. Különböző korcsoportokban indítanak tábort. Mi lecsúsztunk a jelentkezési határidőről, de jövőre megpróbáljuk.
    A kómáról annyit szeretnék mondani, hogy a gyerekek "szerencsésebb" helyzetben vannak a felnőtteknél, mivel az ő idegrendszerük még jelentősen kevesebb károsodást szenvedett el, így gyakori, hogy a 30-as szintet is megússzák kóma és egyéb károsodás nélkül. A mi lányunk 4évesen kerek 30-cal került be a kh-ba. (magánál volt, az orvos is csodálkozott, majd a fenti magyarázatot adta)
    előzmény:
    blood83 (19)
     
  5. 2005. július 22. 10:2122.
    Szia! Bocs, ezt csak most vettem észre. Szóval az én leányom is pont 11 éves:o) Nálunk amikor kezdődött, úgy festett, nagyon segítő kész az osztályfőnök. Elmondtam neki mindent, sőt egy összefoglaló papírt is adtam neki. Aztán kiderült, hogy ez csak színjáték. Igazából semmit nem fogott fel a dologból, és fogalma nincs mikor mit kell tenni. Így én is mindig mindenhova kísérem a lányom. Most kezdi az ötödiket. Új tanárok. Én meg reménykedem, hogy ők már értelmesebbek lesznek. Közben persze a lányom is már rutinosabb lett. Az osztálytársakról nem mondhatok semmi rosszat. Egyből elfogadták, sőt ha gond van körbe állják és kérdezgetik, mennyi a cukra és ilyenkor mit is kell tenni. Persze, azért vannak, amit még ők sem igazán fognak fel. Pl. hogy nem ehet bármikor. Na, én is jó hosszúra sikeredtem. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (10)
     
  6. 2005. július 22. 10:1521.
    Ez attól függ, ki hány egységet ad be naponat. Nekünk kicsit több, mint 3 hónap.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503640 (18)
     
  7. 2005. július 22. 10:1420.
    A LAntus július 1-vel bekerült a támogatott gyógyszerek közé. Aki naponta többször ad magának inzulint (pl. actrapid, lantus) annak 100%-os a támogatás, akik gyógyszer mellé használják kiegészítőnek, azoknak 70 % . Gondolom velem együtt ez sokaknak örömhír!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (17)
     
  8. 2005. július 21. 19:5119.
    Szia!

    NEkem az unokahugom cukros. Most 10 éves kb. 2 éves volt amikor kiderült a betegsége úgy hogy majdnem bekomált. Ilyen mélységekben nem ismerem, hogy milyen inzulint kap. NEm tudom hallottál-e róla, hogy létezik egy tábor cukros kisgyerekeknek. 2 hete jött róla haza ahol orvosok és nővérek segítik, hogy a gyerekek megtanulják ezt az egészet. Az hiszem harmadszor volt és nagyon önálóvá tette. Itt tanulta meg, hogy magát szúrja. Előtte az anyukája csinálta neki.
    Nem tudom a lányod mennyire fogja fel vagy hogy tud eggyütt élni vele. Azért rossz néha látni amikor kéri az anyját, hogy ebből hagy egyen egy kicsit. Persze ő is tudja, hogy sokat nem szabad. De hát gyerek ugye.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (1)
     
  9. Torolt_felhasznalo_503640
    Torolt_felhasznalo_503640
    2005. július 21. 19:4018.
    Azt hittem ezek a gyogyszerek ingyen vannak, elvegre nelkuluk. . .
    Es mennyi idore eleg egy ilyen doboz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (17)
     
  10. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 21. 19:3617.
    A Lantus egy doboza 15600 Ft. Úgy hallottam hónapokkal ezelőtt, hogy ennek mérséklését, vagy teljes támogatását próbálják elérni gyermekek esetében. Tudtok erről valamit?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 21. 15:2716.
    Igazad van, ezt kifelejtettem. A mozgásszegény életmód is rizikótényező. Nagyon helyesen teszi, ha rendszeresen edz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503640 (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_503640
    Torolt_felhasznalo_503640
    2005. július 21. 15:1015.
    Persze ez az etrend+sport kombinacio arra is jo, h megfelelo legyen a testsulya, jo a sziv- es errendszere, stb. stb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503640 (14)
     
  13. Torolt_felhasznalo_503640
    Torolt_felhasznalo_503640
    2005. július 21. 15:0414.
    A baratnom csaladjaban is vannak cukorbetegek. Amit o tehet a betegseg megelozesere az nem mas, mint egy megfelelo etrend kovetese (osszetett szenhidratok - lehetoleg telj. orl. termekek es zoldsegek -, sovany feherjek, egeszseges zsirok) es rendszeres testmozgas (sulyzozas es kardio).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (13)
     
  14. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 21. 14:5213.
    Szia! Az emberiség egyik nagy kérdése, hogy mitől alakul ki a cukorbetegség. Először is válasszuk ketté. Létezik az inzulinnal kezelt (1) betegség, amikor a hasnyálmirigy inzulintermelése nulla, v ahhoz közeli. Ennek oka az inzulintermelő sejtek pusztulása. Sajnos ez nem regenerálódik, így külsőleg kell bevinni a hormont.
    A másik tipus(2) amikor a tápanyagfelvételre képes sejtek inzulinérzékenysége romlik, vagy lecsökken a hasnyálmirigy inz. termelése -de még van. Ez inkább időskorban jelenik meg. Az tény, hogy a hajlam örökölhető, de az is hogy helytelen táplálkozással is megteremthetjük a betegség kialakulásának lehetőségét. Túlsúly, egyszerű szénhidrátok túlzott mértékű bevitele mind kockázat. Hasnyálmirigy gyulladás szövődménye is lehet.
    Az 1típus azonban leggyakrabban autoimmunbetegség. Magyarul a szerv védekezőrendszere vmiért idegenként ismeri fel a bétasejteket és elpusztítja. Ez gyermekkorban fordul elő leginkább. Míg más esetben diétával , vagy diéta+gyógyszerrel karbantartható a betegség, addig az 1-es esetben egyedüli megoldás az inz. szuri.
    Egy szónak is száz a vége, ha a családban többen is érintettek, az valószínűleg komoly hajlamot jelenz. Nem árt tehát leredukálni a gyors szénhidrátok(cukorfélék, finomlisztes ételek) bevitelét és áttérni az összetett szénh. ra (teljes kiőrlésű gabonafélék, rizs, krump-lee)
    Létezik egy vizsgálat(vérmintából), ami egyértelműen meghatározza az egyén diab. hajlamát. Én ezt javasolnám.
    Szia .
    előzmény:
    mandarin_x (12)
     
  15. 2005. július 21. 14:2312.
    Sziasztok,

    csaladomban jopar cukorbeteg volt. nagyszulok, es az anyukam is az volt. talan ezert nem a legszebb a kerdes, de hat meg mindig jobb kerdezni mint hulyesegben meghalni nem igaz? szoval. alap kerdes lesz. mitol lesz cukorbeteg az ember? azt vagom hogy felborul a szervezet inzulin termelese, de azt mar nem, hogy mi is valtja ezt ki? ti jobban tajekozottabbak vagytok a temaban szoval kerdeznek megegyet, mit mond a mai tudomany? orokolheto? vagy csak a hajlam? amennyiben anyai agon komolyan ott figyel a cukor a csaladban akkor mit tehetek en az ellen hogy en ne alljak be a sorba?
    valaszokat elore is koszi!
    mx
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 21. 13:4611.
    A lisztérzékenység nagyon gyakori szövődmény a diab korai szakaszában. De szigorú gluténmentes diétával jó eséllyel gyógyul. Mi túl vagyunk rajta (lekopogom). Az igazi méreg, amikor következetesen megtartod a diétát, szenved a gyerek és egy óvatlan pillanatban valamelyik rokon, ismerős megeteti a gyereket és rámondja, hogy attól a kistésztától, keksztől, ropitól igazán nem lesz semmi baja. (és megyőződésből teszi, nem is hiszi, hogy egy év diétáját és egy gyerek maradék egészségét vágja haza)
    előzmény:
    cicem (6)
     
  17. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 21. 13:3810.
    Mi májusban álltunk át a Lantusra. '98-ban Mixtard-dal indultunk. Az iskolára álltunk át intenzifikált kezelésre, itt jött az Insulatard. Ez akkor nagyon jó eredményeket hozott. De sajnos bekövetkezett az, ami mindenkinél. Már nem volt 12órára elegendő a hatástartama. Így a hajnali cukor mindíg gáz volt. Következett tehát a Lantus. Ez úgy tűnik nagyon jó bázis (24h).
    A kirándulást pedig csak úgy vállalják a tanárok, ha valamelyikünk kíséri a gyereket. Ez nem mindíg jön össze, de hát fő a biztonság. Nem árt a pedagógusnak "megtanítani" a cukormérést és az elsősegélynyújtást. (és persze megadni az összes napközbeni elérhetőséget, így gond esetén telcsin is le lehet vezényelni a szüks dolgokat, amíg nincs más megoldás) Az a tapasztalatom, hogy partnerek ebben. Ami kínosabb, az néhány kevésbé felvilágosított osztálytárs hozzáállása. Hű, mindjárt teleírom az oldalt.
    A mi lányunk most 11éves a Tiétek mekkora?
    szia
    előzmény:
    Papagena (5)
     
  18. Torolt_felhasznalo_521521
    Torolt_felhasznalo_521521
    2005. július 21. 13:259.
    Sziasztok! Örülök, hogy alig tíz óra alatt ennyien jártatok erre. Valóban akadnak csodaszerek szép számmal. . . Ezeknek többnyire egyetlen jótékony hatásuk, hogy forgalmazóiknak biztosítják a megélhetést. Sajnos sokan lovagolják meg a családok kétségbe esését. Ezzel nem a természetgyógyászat eredményeit akarom megkérdőjelezni, hiszen ismert néhány gyógymód ami kedvezően befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét, hanem csak felhívni szándékozom a figyelmet az értéktelen termékek veszélyeire.
    A mi kezelőorvosunk azt mondta a betegség diagnosztizálásakor, hogy meg lehet próbálni sokféle alternatívát, csak egy dolgot ne tegyünk. Ne rúgjuk fel az inzulin terápiát és szigorúan tartsuk be az étkezések idejét és CH tartalmát.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_334250
    Torolt_felhasznalo_334250
    2005. július 21. 10:558.
    Létezik egy stévia nevű növény, aminek a kivonata édesítőként ismeretes. Mivel megtáplálja a hasnyálmirigyet, sokat segíthet a cukorbetegeken. Van akinek a napi inzulin adagját eggyel csökkenteni tudta az orvos a stevia használatával! Nem csodaszer, de segít!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2005. július 21. 09:417.
    Szerencsére az ovit mi megúsztuk. Már iskolás volt, amikor beteg lett.
    előzmény:
    cicem (6)
     
  21. 2005. július 21. 08:546.
    Sziasztok!
    Azt hiszem, a tegnapi Metro újságban van egy cikk arról az óvodáról, amit a Görög Zita és egy másik hölgy - az ő nevét sajnos nem tudom - hív(ott) életre, talán Tündérország a neve. A tervek szerint szeptemberben nyílna meg, és kimondottan olyan gyerekek számára hozták létre, akik cukorbetegek, vagy egyéb táplálkozási zavarban szenvednek, pl. lisztérzékenység. Ha jól emlékszem, Budapesten fog működni, sajnos fizetni is kell érte, kb. 20-25e forintot havonta, de garantáltan odafigyelnek a gyerekekre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. július 21. 08:175.
    Szia! Az én lányomnál két és fél éve derült ki, hogy diabos. Egy éve állították át Lantusra és Actrapidra. A Lantus előtt Insulatardot használt, de tavaly nyárra nagyon leromlottak az eredményei. A Lantus sokat segített.
    Remélem tényleg "felpörög" ez a topic, mert a hétköznapi dolgokkal kapcsolatban - pl. iskola, kirándulások- szívesen olvasnék én is tapasztalatokat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (1)
     
  23. Torolt_felhasznalo_854721
    Torolt_felhasznalo_854721
    2005. július 21. 07:494.
    Szia!
    A családom annyiban érintett, hogy apukám évek óta napi 4 inzulinnal él, köszöni, jól. Mivel fegyelmezett, mindent betart, nincs gondja semmivel.
    De annyira felháborítónak tartom, pláne egy gyerek esetében, amikor a szülők nem figyelnek oda! Ha egy felnőtt nem tartja be a diétát, az ő baja, ott teszi tönkre az életét, ahol akarja.

    A lányomnak volt cukorbeteg ovistársa. Diétázott, tudták az óvónők (és ő is), mit nem ehet. Szülinapra olyan tortát vittem be a lányomnak, amiből 2 szelet cukormentes volt. (Nem volt egyszerű utána járni). Az anyukája még sírt is, mert más nem gondol ilynkor a lányára soha, ő ette a saját kekszét. . .
    Most viszont a suliban van egy szintén cukorbeteg kislány osztálytársa. Felháborító, hogy bármit adnak neki!!! A kiránduláson mutatta a tanítónéni nekem, hogy nézzem meg, mit iszik a gyerek, sima Ice teát. Elkérte az üveget a tanítónéni. Összetétel: víz, cukor, stb. . . Miért csinálják ezt vele? A kislány kövér, nehezen mozog, egyetlen, amit mondanak neki, hogy akárhová megy, vigyen inni magával. . . (Én gyakran kísérem az osztályt mindenfelé, látom szegényt. )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (1)
     
  24. Torolt_felhasznalo_327798
    Torolt_felhasznalo_327798
    2005. július 21. 07:263.
    szia gratulálok . nagyon helyes amit csinálsz hiszen olyan sokan szenvednek a cukorbetegség általi szövödményekben is . ha mindenki csak egy kis figyelmet szánna rá. már akkor jobb lenne. csodát nem tudok, de ha valamit tudok segitek udv sarimama
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (1)
     
  25. Torolt_felhasznalo_203461
    Torolt_felhasznalo_203461
    2005. július 21. 07:012.
    Szia!
    Mindig elszomorodok amikor kisgyermekekről ilyen ügyben van szó. Én nem igazán vagyok érintett, viszont egy ismerősöm újságolta, hogy a gyereknek valami természetes "csodaszertől" ment vissza a cukra. Gondolom ez attól is függ, hogy milyen erősségű, azért megkérdezem majd. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_521521 (1)
     

Címlap

top