Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Idősek előítélettel telve

Torolt_felhasznalo_413045
Torolt_felhasznalo_413045
Létrehozva: 2005. Április 13. 09:44
Következő történt ma reggel:

Bp-en egy rendelőintézetben voltam. A 4. emeletre kellett mennem. Felgyalogoltam, bár van lift, de nem túl gyors, meg különben sem árt egy kis lépcsőzés. Kaptam egy injekciót a fenekembe, majd indultam haza. Lefelé is elindultam gyalog, de amikor a harmadikra értem láttam, hogy jön a lift, gondoltam akkor már inkább lemegyek vele. A szuri miatt úgyis nehezen mentem, a lépcsőzés pedig csak szenvedés.
A történethez tartozik, hogy 26 éves vagyok, bár 18 sem szoktak nézni.
Szóval beszálltam a liftbe, ahol egy kb. 70 éves idős nő kezelte a liftet. Közben látta az öregasszony, hogy egy 45-50 éves nő lépcsőzik lefelé, erre odaszólt neki, hogy jöjjön, mert úgyis lefelé megyünk. Liftesnéni elkezdi mondani, hogy persze a fiatalok megnyomják a lifthívót. (Na, gondoltam magamban, itt az ismert szöveg arról a fiatalok mennyire neveletlenek, lusták, bezzeg ők...). Középkorú nő kifejtette, hogy ő lement volna a lépcsőn is. Erre az öregasszony megint rákezdett, hogy bezzeg a fiatalok lifteznek. Na itt szakadt el nálam a cérna, főleg azért, mert eközben lenézően nézett rám és az a hangsúly!
Itt a tudtára adtam, hogy az injekció miatt liftezek és felháborító, hogy az idősek mind azt hiszik, hogy egy fiatalnak semmi baja nem lehet. Különben is úgy tudtam a lift azért van, hogy használjuk. Egyébként is fölfelé lépcsőn mentem, és lefelé sem szálltam volna be ha nem mozognék nehezen. Persze a liftesnéni ki volt akadva, hogy beszélhetek így vele és miért veszekszem. Ez arra vonatkozott, hogy ugyan nem kiabáltam, de felemeltem a hangomat. Mondtam neki, hogy ő kezdte az egészet. És itt véget is ért a "kellemes" utazás.

Milyen alapon ítélkezik felettem? Mivel ez egy rendelőintézetben történt feltételezhetné esetleg, hogy nem szórakozni mentem oda, hanem talán azért, mert beteg vagyok. Tudom, hogy nem kellett volna így felhúznom magam rajta, de eleve feszült voltam a szuri miatt és másodszor azért már sok volt. Egyébként nem vagyok harcias típus, így még én is meglepődtem magamon. Ez van.

Muszály volt kiírnom magamból, mert kicsit elrontotta a reggelem. Most pedig nyugodtan lehet pálcát törni felettem, ha valakinek más a véleménye.
  1. 2005. Április 13. 12:28151.
    Azt hittem, csak én vagyok ilyen ómódi :)
    előzmény:
    acin (147)
     
  2. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2005. Április 13. 12:28150.
    hihi a krumplisszatyor lóbálása a bkv-buszon is divat:-))))Ilyenkor szépen a két kis kezemmel arrébtolom a szatyrát. Agresszív nénike meg csak pislog:-)
    előzmény:
    eprescsoki (148)
     
  3. Torolt_felhasznalo_312027
    Torolt_felhasznalo_312027
    2005. Április 13. 12:27149.
    Remélem a történetet mindenki jól értette!
    Én a 80 éves nénit sajnáltam, és egyáltalán nem értettem egyet a nagypapával!!!!!!!!!!!!!
    A per "vén boszorkány" kifejezést a nagypapi használta!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_297045 (137)
     
  4. 2005. Április 13. 12:26148.
    Külön móka még távolsági buszon utazni, ahol nyanyák is utaznak. Nagyon fifikásak, eleve oldalról támadnak. TEhát nem sorban állnak, hanem próbálnak besunnyogni. (ez még több társadalmi rétegre is vonatkozik!!!) A legtöbben respektálják a korelőnyt és engdeki, de ha nem, akkor jön a kosártámadás, mikor a többnyire téglával és krumplival tömött szatyrot vagdossák az előttük álló lábához. Ha ez sem jön be, akkor jön a bot, amellyel kezdetben meglehetősen célzatosan kopogtatnak, aztán a horgas részével levadásszák a már lépcsőn álló egyedeket. Na, egyszer elkaptam egy ilyen botot és mondtam a néninek, hogy eltöröm, ha mégegyszer hozzámér vele!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2005. Április 13. 12:26147.
    Erre én sem tudom a választ. Az én fiam kb 5-6 éves koráig az ölemben ült (és nemcsak azért mert az olyan jó érzés volt :)) ) Most 8, és ha nagy tömeg van és mindeketten fáradtak vagyunk, akkor bizony ilyenkor is az ölembe szoktam ültetni (így átadva a helyét másnak). Ezt van, hogy nehezményezi, mire elmagyarázom az okokat. Szerintem itt kezdődik a nevelés (ezzel nem magamat akarom fényezni, hanem visszautalnék arra, hogy ez az egész ülőhelyátadósdi-udvariaskodásdi nevelés/neveltetés kérdése)

    előzmény:
    eprescsoki (141)
     
  6. 2005. Április 13. 12:23146.
    Azért felnőttkorban már önnevelés is elvárható. Persze, sokkal egyszerűbb másra hárítani a felelősséget
    előzmény:
    acin (119)
     
  7. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2005. Április 13. 12:23145.
    ahhoz elöször normális buszok kellenének:-( tegnap elött is lefulladt a 25/a busz mikor mentem volna. Már nem volt csúcsidő mégis úgy utaztunk mint a heringek. Amúgy megértem, hogy túl vannak terhelve a sofőrök is de nem kéne száguldozni. Volt, hogy majd hanyatt estem. Akkor mit szóljon egy kevésbé kisportolt nénike/bácsika vagy kismama gyerekkel:-///Na persze a sofőrnek semmi sem drága neki tuti az ülőhelye:-(
    előzmény:
    Mamox (143)
     
  8. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2005. Április 13. 12:22144.
    Még a nagyobbikat vártam, 6. hónapban, Maláv járat, megkértem a légikísérő kisasszonyt - nagyon kedvesen! - hogy segítsen feltenni a táskámat a csomagtartóba, mert nem igazán tudok emelni. Feltette és megjegyezte - nagyon kedvesen - hogy nekik nem ez a feladatuk, a kedves utas tegye fel maga a kézipoggyászát. Mire mondtam, - nagyon kedvesen - hogy igen, de ugye így a 6. hónapban már nem igazán mer a zember lánya 10 kilós csomagokat emelgetni a feje fölé.
    Azt hiszem, ha első osztályon utaztam volna sem kényeztetnek jobban, mint ezek után :-)))

    De a 7-es buszon 8 hónapos koromban sem adta át más a helyet, mint egy 6 hónapos kismama.

    Vagy az a 40 körüli hölgy, aki 4 hónapos koromban az ölembe akarta ültetni a férjét, mert az nem érezte jól magát és én nem adtam át a helyemet (érdekes dolgok ezek, mert ugye egy távolsági buszon kb. 40 ülőhely van, miért pont én? :-))). Mikor megjegyeztem, hogy mi a szitu, az volt a válasz, hogy akkor miért nincs kiskönyvem. Mondom van, csak nem a homlokomra ragasztva hordom.

    Nem korfüggő, na.

    A tisztelet meg akkor kezdett el kiveszni, amikor azt mondták, a tisztelet nem jár automatikusan az embereknek, hanem azt ki kell érdemelni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_312027 (135)
     
  9. 2005. Április 13. 12:21143.
    Szerintem csak a BKV-nak kellene következetesen betartatni a sjaát sazbályzatát a sofőrökkel. Akiken persze így is iszonyú teher van, pedig az ő érdekük, mert ha az ő buszán történik valami a kismamával és bizonyítható, akkor felelősségre vonhatják.
    előzmény:
    szvetlana (139)
     
  10. 2005. Április 13. 12:20142.
    na ezt en sem ertem. . .
    előzmény:
    eprescsoki (141)
     
  11. 2005. Április 13. 12:19141.
    Az rendben, hogy kisgyerekkel jobb ülni, de azt nem értem, hogy egy 3évesnek miért nem lehet anya ölében ülni. . .
    előzmény:
    acin (136)
     
  12. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2005. Április 13. 12:19140.
    egyetértek. . volt, hogy felszállt egy anyuka a kb 2 éves csemetével. Szegény kisrác nem tudott hol kapaszkodni. (meg egyáltalán két évesen még nem valami stabilna állnak)Inkább átadtam a helyem neki.
    előzmény:
    acin (136)
     
  13. 2005. Április 13. 12:18139.
    Becsben bemondjak egy automatan keresztul, hogy adjak at a helyet, a buszon, villamoson vannak kizarolag raszoruloknak fenntartott helyek, es a babakocsit is lehet biztonsagosan rogziteni egy szijjal. Szerintem ez nem kerulne sokba, viszont lehet hogy hatasos modszer.
    előzmény:
    Mamox (133)
     
  14. 2005. Április 13. 12:18138.
    Itt nem a bírok állni v. nem bírok állniról van szó. Mi van, ha fékez egy nagyot a jármű? És mi van, ha nem otthon lesz valaki rosszul, hanem az utcán? (mint én)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_316493 (124)
     
  15. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2005. Április 13. 12:17137.
    bár nem vagyok 80(remélem azért leszek), de múlthéten utaztam a HÉV-en és felszállt három tini(15 körüliek). Két lány meg egy fiú. Persze bazi nagy hátitáskákkal. Na a fiú nagyon el akarta varázsolni a lányokat úgy, hogy észre sem vette, hogy az ajtóban állok. Nekikönyökölt a paravánnak, bazi nagy táskával jól oldalba vágott. Nem vett észre. . gondoltam láthatatlan vagyok:-) Aztán megint oldalba vágott. Megfogtam a táskáját a fogangyúnál fogva és szépen magam felé fordítottam, szemmel vertem és megkértem, hogy vigyázzon a táskájával, de azért vigyorogtam. . Jaaaaj bocsi bocsi nem vettelek észre-mondja. Oké. Két perc már megint ez a móka. Megint félrehúzom a táskáját-most csak szemmel verem. . . megint bocsánatkérés. Harmadjára már feladtam:-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_312027 (135)
     
  16. 2005. Április 13. 12:13136.
    Én egy kezemen meg tudom számolni, hogy hányszor adták át a helyet. Volt, hogy az aktatáskás "bankár" fiúnak szó szerint belelógott (nem direkt, csak akkora tömeg volt) a hasam a szájába. És olyan is volt, hogy egy hajszál válaszott el az ájulástól a metrón, igaz, még akkor nem látszott a hasam. Az viszont igen, hogy csuklom össze és zöld vagyok, és patakokban folyik rólam a víz. . .
    Valahogy magamért sosem szálltam harcba. De azóta anyatigrisként védelmezem a kismamákat és kérek nekik helyet a járműveken.
    Jut eszembe, mikor a gyerekem már "járóképes" volt, akkor is ki kellett követelnem, hogy leülhessen. Miért gondolják az emberek, hogy nem balesetveszélyes egy 1-2-3 éves gyereknek állnia a járműveken?
    És ezen szomorú tapasztalatok alapján megfogadtam, hogy ezentúl csak és kizárólag az olyan időseknek adom át a helyet, akik már tényleg alig állnak a lábukon.
    előzmény:
    szvetlana (123)
     
  17. Torolt_felhasznalo_312027
    Torolt_felhasznalo_312027
    2005. Április 13. 12:12135.
    Kedves temp-era!
    És ahhoz mit szólsz: utazás villamoson, egy bizonyos testrészem majdnem a székhez ér, a tarkómon nincs szemem nem látom, hogy jön, 3 csomag a kezemben, amit a lábam elé vennék, hogy senkit ne zavarjon ÉS!!! egy 50-60-as hölgy bepréseli magát az ülésre!
    Kb 2 centi hiányzott, hogy leüljek!!!!

    Iszonyú erővel sikerült megállnom, és nem szóltam, de /durva leszek/ szívesen lelöktem volna a villamosról! Bocsi!

    Igenis minden korosztályban vannak udvarias és kevésbé udvarias emberek. Szerintem nem kor, hanem emberfüggő, ki milyen. Csak egy kis odafigyelés, és MODOR!!! kellene az embereknek. A fiatalok pedig az idősebbek gyerekei, unokái. Ki mit hozott otthonról! Amit az idősebbek átadnak a fiataloknak, csak azt hozhatják magukkal.

    Történet: néni kb 80 éves fölszáll a buszra. Senki nem adja át a helyét. Kb 140 centi. Kisfiú áll mellette eszméletlen méretű hátizsákkal /amit egyébként le kellene vennie/. Kb harmadszor vágja fejbe a táskával, mert a néni ráadásul hajlottan áll. Kéri, hogy vigyázzon egy kicsit /kedvesen!!!/ mert leüti a szemüvegét. Erre a kisfiút kisérő 50-60-as nagypapa szép ívben elküldi melegebb éghajlatra a "vén boszorkányt" (idézet vége).
    Jó történet nem?

    Mégegyszer: szerintem nem a kor, hanem embere válogatja, ki milyen!
    Tehát minden korosztályban tisztelet a kivételnek. A fentiek kirívó esetek, nem általánosítás. Remélem nem sértődik meg senki.

    Andala
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_516372 (27)
     
  18. Torolt_felhasznalo_316493
    Torolt_felhasznalo_316493
    2005. Április 13. 12:12134.
    Na ez az, emlékszem én is arra, hogy tini koromban szinte haldokoltam, amikor megjött. Akkor viszont kismamának se tudja az ember átadni a helyét, öregnek se, senkinek. De mindegyik elvárja, és nagyon utál másokat, mert azok is elvárják. :))
    Amúgy én is hányós voltam a terhesség elején, a legrosszabb, hogy akkor még nem is látszik a pocak. Ha nagyon nem bírtam, leszálltam, elintéztem amit el kellett, aztán mentem tovább. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_297045 (131)
     
  19. 2005. Április 13. 12:11133.
    Ez így, ilyen formában nem igaz: a BKV szabályzatában a sofőrnek kötelessége a rászorulóknak ülőhelyet biztosítani, a kismamák nevesítve vannak ebben, mivel fokozott kockázattal jár az utazásuk. Vagyis be kellene mondania hogy kéretik az utasoktól egy helyet a kismamának átadni.
    Más kérdés, hogy 15 éve ilyen bemondást nem halllottam. . .
    előzmény:
    szvetlana (128)
     
  20. 2005. Április 13. 12:11132.
    osztalytarsamnal volt, hogy amikor menstrualt allandoan elajult, napi 5-6szor es mentot kellett hivni. szegeny magantanulo is lett:(((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_297045 (131)
     
  21. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2005. Április 13. 12:09131.
    na jó de mensigörcsöknél nem hiszem, hogy minden hónapban elnézné a mh-hogy ne menjen be az ember lánya. Pedig azok néha nem csak görcsöcskék(tesómnál már a cataflam sem hat)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_316493 (124)
     
  22. 2005. Április 13. 12:09130.
    Nem, csak apa nem tudott parkolni és a fiát küldte be értem :))
    előzmény:
    szvetlana (126)
     
  23. 2005. Április 13. 12:09129.
    olyannak nem adom át a helyem, aki fut a metróra, buszra valamint magassarkú cipőben van!!! - akármennyire is sóhajtozik. . .
    előzmény:
    Álomhajsza (58)
     
  24. 2005. Április 13. 12:08128.
    Sajnos nem mindig maradhat otthon az ember ha rosszul van. Mostani babammal az elso 14-16 hetet vegighanytam, szedultem, es emiatt sokszor kellett bemennem a korhazba, de ferjem volt, hogy kulfoldon volt es maradt a tomegkozlekedes. . . .
    Tudom, hogy ha babatvarok az nem egyenlo azzal, hogy ulohely is jar, de akkor a bunko megjegyzeseket is mellozzek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_316493 (124)
     
  25. 2005. Április 13. 12:08127.
    Múltkor ültem a buszon, zene+könyv, szóval nem nagyon figyeltem. eGyszer arra leszek figyelmes, hogy valaki meglehetősen erőszakosan hátulról böködi a vállam, na erre ideges lettem, hátranéztem, látom, h egy nőnek mozog a szája, fülhallgatót kivettem, megkértem, h ismételje el, mert nem hallottam, elkezd velem üvölteni, hogy mit képzelek, mért nem adom át a helyem, mikor mögöttem egy látássérült lány áll. Felhívtam a figyelmét arra, hogy nem szeretem, ha böködnek, ha ordítoznak velem, valamint hátrafele nincs szemem. Felálltam, ő meg odarángatta a lányt, szegény tiszta kníban volt, nem is akart leülni. Ja, a közjátékot fiatalemberek érdeklődve figyelték, akik a másik oldalon ültek, szóval ha ennyire a lovagiasság harcosa, akkor talán őket kellett volna felkérni, de én könnyebb esetnek tűntem. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top