Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Idősek előítélettel telve

Torolt_felhasznalo_413045
Torolt_felhasznalo_413045
Létrehozva: 2005. Április 13. 09:44
Következő történt ma reggel:

Bp-en egy rendelőintézetben voltam. A 4. emeletre kellett mennem. Felgyalogoltam, bár van lift, de nem túl gyors, meg különben sem árt egy kis lépcsőzés. Kaptam egy injekciót a fenekembe, majd indultam haza. Lefelé is elindultam gyalog, de amikor a harmadikra értem láttam, hogy jön a lift, gondoltam akkor már inkább lemegyek vele. A szuri miatt úgyis nehezen mentem, a lépcsőzés pedig csak szenvedés.
A történethez tartozik, hogy 26 éves vagyok, bár 18 sem szoktak nézni.
Szóval beszálltam a liftbe, ahol egy kb. 70 éves idős nő kezelte a liftet. Közben látta az öregasszony, hogy egy 45-50 éves nő lépcsőzik lefelé, erre odaszólt neki, hogy jöjjön, mert úgyis lefelé megyünk. Liftesnéni elkezdi mondani, hogy persze a fiatalok megnyomják a lifthívót. (Na, gondoltam magamban, itt az ismert szöveg arról a fiatalok mennyire neveletlenek, lusták, bezzeg ők...). Középkorú nő kifejtette, hogy ő lement volna a lépcsőn is. Erre az öregasszony megint rákezdett, hogy bezzeg a fiatalok lifteznek. Na itt szakadt el nálam a cérna, főleg azért, mert eközben lenézően nézett rám és az a hangsúly!
Itt a tudtára adtam, hogy az injekció miatt liftezek és felháborító, hogy az idősek mind azt hiszik, hogy egy fiatalnak semmi baja nem lehet. Különben is úgy tudtam a lift azért van, hogy használjuk. Egyébként is fölfelé lépcsőn mentem, és lefelé sem szálltam volna be ha nem mozognék nehezen. Persze a liftesnéni ki volt akadva, hogy beszélhetek így vele és miért veszekszem. Ez arra vonatkozott, hogy ugyan nem kiabáltam, de felemeltem a hangomat. Mondtam neki, hogy ő kezdte az egészet. És itt véget is ért a "kellemes" utazás.

Milyen alapon ítélkezik felettem? Mivel ez egy rendelőintézetben történt feltételezhetné esetleg, hogy nem szórakozni mentem oda, hanem talán azért, mert beteg vagyok. Tudom, hogy nem kellett volna így felhúznom magam rajta, de eleve feszült voltam a szuri miatt és másodszor azért már sok volt. Egyébként nem vagyok harcias típus, így még én is meglepődtem magamon. Ez van.

Muszály volt kiírnom magamból, mert kicsit elrontotta a reggelem. Most pedig nyugodtan lehet pálcát törni felettem, ha valakinek más a véleménye.
  1. Nik
    Nik
    2005. Április 13. 10:4526.
    Nekem Polcz Alaine jut eszembe. Ő tette azt az észrevételt, hogy lassan 50 éves korig "lányok"-nak titulálják a nőket. És hova lettek az asszonyok?. . .
    Lassan a nénik is eltűnnek, úgy fest. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_575842 (24)
     
  2. Torolt_felhasznalo_671076
    Torolt_felhasznalo_671076
    2005. Április 13. 10:4525.
    bár én a vonaton szoktam kiakadni. . . rendszresen járok IC-vel, ahová megveszem a nem túl olcsó jegyet+ a helyjegyet. . . általában direkt korábban megveszem, mert nem nagyon bírok a menetiránynak háttal ülni, rögötn beszédülök. . . erre felszállok, és ott ücsörög az öregúr/hölgy a helyemen, és amikor mutatom neki a jegyem, közli, hogy van még elég hely a vonaton!!!már többször próbáltam elmagyarázni, hogy 1. direkt kértem erre a helyre jegyet, 2. ha másnak a helyére ülök, annak is minden joga megvan rá, hogy felállítson - tehát költözködjek én azért mert ő odapöffeszkedett!!!mindehhez ugye a nyugdíjas fizet 300 Ft-ot én meg 1600-at :-(
    eddig még egyszer sem sikerült meggyőznöm őket, hogy átadják a jogos helyem - de még a kalauznak sem!!!!és még ők aláznak meg, hogy mit raplizok :-(((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_575842
    Torolt_felhasznalo_575842
    2005. Április 13. 10:4124.
    A 70 éves nálam már "öregkornak" számít. NEm hiszem hogy sértő lenne, de már meg sem lepődöm, hiszen ma már minden eddigi jelzőt kifogásolnak. Pl. nálunk a tanítóképzőn úgy tanítják, hogy nem csonka a család, hanem egyszülős. Pár év múlva ez is lealacsonyító lesz!
    előzmény:
    csippi*** (11)
     
  4. Torolt_felhasznalo_671076
    Torolt_felhasznalo_671076
    2005. Április 13. 10:4123.
    szia, de hát te nem lehetsz "néni"!!!! amiyen frissen írsz, kizárt dolog :-)))
    az én nagyim is 80 éves volt, mikor meghalt, és ráadásul a háborúban ellőtték a vállát, de sose panaszkodott, ha nem tudott leülni, és sose támadott meg senkit - sőt, ő inkább a fiatalokat bírta, és ez látszott is rajta. . . és láss csodát!!!mindig átadták neki a helyet, és sose láttam vagy hallottam volna, hogy udvariatlanok lennének vele - sőt egyszer-kétszer még a csomagját is hazacipelték!!!!
    előzmény:
    potnagyi (16)
     
  5. Nik
    Nik
    2005. Április 13. 10:4022.
    Ezt most nem értem. Úgy gondolod, a 70 év körüli idős lifteshölgyet néniként aposztrofálni tiszteletlen?. . .
    előzmény:
    potnagyi (16)
     
  6. 2005. Április 13. 10:3921.
    Sziasztok,
    ezek a tuskó, idősebb emberek fel sem fogják, miket beszélnek. Ugyanis mindig olyan a fiatalság, amilyenné az előző generáció nevelte. Ergo, saját magát minősíti, aki így reagál. Mellesleg ezek a liftesnénik ismernek egy varázsszert, a neve: pénz. Onnan tudom, h 1x egyiknek a zsebébe dugtam és azonnal ráterült arcára a mézes máz. Rögtön nem voltam bunkó fiatal.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_413045
    Torolt_felhasznalo_413045
    2005. Április 13. 10:3920.
    Tudom, igazatok van, hogy nem kellett volna felemelnem a hangom, csak hát már ébredéstől remegett a gyomrom a szuri miatt. Alapból feszült voltam, így hirtelen nem tudtam kontrollálni a hangnemet.

    Most már csak mosolygok az egészen, jót tett, hogy kibeszéltem.

    Egyébként nagyon tetszett Lillaréka ötlete ;)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_200244
    Torolt_felhasznalo_200244
    2005. Április 13. 10:3919.
    Kicsit más történet, de ide kapcsolódik. Múlt héten ültem a buszon hátrébb, látom az első ajtónál száll fel egy néni, szegény nagyon öreg volt és alig bírt menni, plusz kosara is volt. 5 percig álltunk mig szegényke felszállt. Ott ült az első ülésnél 1 jó 50es, 60as nő, a táskája a másik széken belül. Egy nő kicsit távolabb átadta a helyét, de az öreg néni mondta nem bír addig elmenni és kérte az említett közel ülő hölgyet, hogy adja át a helyet. Az meg elkezdett mutogatni a másik szék felé, hogy üljön oda mert ő aztán nem áll fel. Aztán a néni tovább kérlelte, mire sértődötten felhúzott orral felállt. .
    ilyet egy fiatal mikor csinál? Max ha kirívóan bunkó és élvezi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2005. Április 13. 10:3518.
    Szerintem nagyon jó, hogy megszólaltál és elmondtad, hogy mi volt a közvetlen motivációd a lift használatára. Az előítéletek legyőzésére az információ közlése az elsődleges !! eszköz. Egész biztos vagyok benne, hogy a néniben leromboltál egy sztereotípiát, nevezetesen: fiatal=egészséges és életerős, öreg=beteg és rászorult.

    Amit viszont nem jól tettél, hogy felemelted a hangodat. Ez ugyanis pontosan visszaviszi a konfliktushelyzetet oda, ahonnan kiindul: az érzelmi szintre. (Az előítélet is érzelmi alapú: félelem az ismeretlentől, idegentől, az "ŐK"-csoporttól. )

    Tanácsom: Legközelebb - bármennyire is nehéz - ilyen esetben maradj barátságos és tárgyszerű. Meglátod, sikerülni fog :))

    Üdv, M.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  10. Torolt_felhasznalo_413045
    Torolt_felhasznalo_413045
    2005. Április 13. 10:3117.
    Csippi!

    Ilyen helyzetekben én is hallgatni szoktam, de miután már másodszor hallgattam meg tőle, hát. . . Ráadásul nem is a szövegével akasztott ki (ilyet minden nap hallhatok a villamoson is), hanem ahogy mondta. Sokszor a hangsúly kifejezőbb, mint bármely szó.

    Remélem ez után a nénike is elgondolkodik azon, hogy néha egy fiatal is szorulhat segítségre. Viszont ha mindig mindenki hallgatna, szerintem fel sem merülne benne. . . Ha legközelebb másoknak nem tesz ilyen kijelentést, akkor úgy gondolom már volt értelme ennek a kis kellemetlenségnek.
    előzmény:
    csippi*** (9)
     
  11. 2005. Április 13. 10:3016.
    Végigolvastalak benneteket, engem a néni akasztott ki amit magamra vettem. 61 vagyok, nem túl jó karban, itt mindenkivel remek viszonyban az nclen belül. Van topik, ahol én vagyok a legidősebb, de senki nem hív néninek. A korosztályomban éppen úgy, mint a tiétekben vannak illemtudók, és mások is. Elég szomorú, hogy a rosszkedv eluralkodóban van, és mindenre rányomja a bélyegét. Mindenkinek le kellene szokni arról, hogy megítéljen másokat. . . . . egy néni:((((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2005. Április 13. 10:2915.
    Sziasztok!

    Egyetértek. Velem hasonló esett meg 4 és fél hónapos terhesen, amikor uh-ra mentem a kórházba, ugyan nem látszott még a pocim, de a fene se akart 4 emeletet felgyalogolni egy régimódi kórházban. Liftesnéni (mit néni, vén banya!) elkezdte, hogy bezzeg az ő idejében, meg bezzeg a mai fiatalok. . . stb. . . én erre annyit jegyeztem meg csöndesen mosolyogva: És?! A szemébe néztem, ő kerülte a tekintetemet. Na erre még jobban felhúzta magát, mondta a szitkait egyre hangosabban, mire felértünk a szülészetre, zengett a folyosó, fenn pedig egy csapat fehérköpenyes várt a liftre, akik közül valaki megkérdezte, hogy x néni, talán süket, hogy ennyire kiabál? Köztük volt az orvosom is, aki rögtön mosolyogva üdvözölt, megkérdezte, hogy mocorog-e már a babám. Liftesnéni megkövült, utána akárhányszor mentem, széles vigyorral és hatalmas köszönéssel fogadott mindig. El lehet velük bánni, a titka az, hogy ne kezdj el vele ugyanúgy felháborodottan beszélni, bennem is forrt ám a düh, legszívesebben nekiugrottam volna!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  13. Torolt_felhasznalo_710956
    Torolt_felhasznalo_710956
    2005. Április 13. 10:2514.
    Ne is törődj vele, mondhatnám, de persze tudom, hogy ez nem így megy. A hülyeség nem függ se kortól, se nemtől, és ahgy egyszer egy barátom mondta, az egyetlen fix dolog a világon. Én például finoman szólva is középkorúnak számítok, sőt itteni viszonylatban anyókának, mégis, mikor tavaly műtöttek, sokszor "kellett" magyarázkodnom, hogy miért ülök a buszon vagy a rendelő várójában.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  14. 2005. Április 13. 10:2413.
    Tökre igazad van, de az előítélet sajnos nem csak az idősebbekre jellemző, bármely korosztályban meg lehet találni. Sőt a "bezzeg a mai fiatalok"-at is hallottam már egészen fiatal embertől is :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  15. 2005. Április 13. 10:2212.
    A fiatalok meg az idősek között is vannak bunkók. Ez nem korfüggő.
    Kedves Szaloncukor. . . ha legközelebb ilyen történik Veled, kezdj el böszen helyeselni, sőt még kontrázz is rá. Jó hangosan szidd a mai fiatalokat. . . .
    Te nem leszel mérges. . . . . az ilyen időske meg esetleg megpukkad, de az is lehet, hogy veszi a lapot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2005. Április 13. 10:2211.
    talán idősek.
    csak egy apróság:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_575842 (10)
     
  17. Torolt_felhasznalo_575842
    Torolt_felhasznalo_575842
    2005. Április 13. 10:1910.
    Szegényke biztos féltékeny a fiatalságodra. Sajnálatra méltóak az ilyen öregemberek/asszonyok. . . Nekem is volt már hozzájuk szerencsém, és mit tesz a sors. . . a rendelőintézetben!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  18. 2005. Április 13. 10:199.
    és mi van ha félreértetted, hiszen huszonévesen azért már te sem vagy annyira fiatal. mi van ha várt egy kontrázást a részedről? mi van, ha egész egyszerűen -bár hülyén kezdte- de csak beszélni akart?

    egyébként a reakciód alapján azt mondom, hát igen a fiatalok, nem tudják mikor kell hallgatni.
    bocsi, de én így látom:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  19. 2005. Április 13. 10:198.
    Jól tetted, hogy kiadtad magadból, legalább nem üt meg a guta. Véleményem szerint a lift azért van, hogy használjuk, pláne egy rendelőintézetben. A liftkezelő néni meg nem azért, hogy a használókat véleményezze.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  20. 2005. Április 13. 10:177.
    Igazat kell, hogy adjak Neked. Sajnos már velem is történt efféle eset, hogy az idősebbek a korukra, és az én koromra hivatkozva akartak (buszon, rendelőben boltokban) előnyt élvezni. Nem vagyok az idősek ellen, hiszen egyszer mi is idősek leszünk, csak néha már bizony pofátlan amit csinálnak (akinek nem inge nem veszi magára). Bizony volt olyan, hogy amikor női bajom volt, lültem a buszon mert nagyon fájta hasam, és biszony nem adtam át a helyem egy 60 körüli néninek. Na ne tudd meg mit kaptam. Sajnos az idősek úgy gondolják, ha fiatal vagy nem lehet semmi bajod, sajnos elfelejtik, hogy ők is voltak fiatalok, talán voltak terhesek is, talán volt bokaficamuk, és a hasuk is fájt néha, és akkor bizony jól esett ülni a buszon.
    A rendelőről ne is beszéljünk, mert csak felhúzom magam, pedig csak ritkán vagyok beteg.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  21. 2005. Április 13. 10:156.
    Hát ezek a mai fiatalok, Hát ezek a mai fiatalok, Hát ezek a mai fiatalok, Hát ezek a mai fiatalok!

    Bezzeg a mi időnkben! Mici néninek előre nyitották a liftajtót!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. Április 13. 10:135.
    Nem török pálcát feletted:), mert én is sokszor tapasztalom ezt. :(
    A fiatalok bunkók, illetlenek, blabla. . . Ez egy marhaság, mert nem lehet általánosítani. Az idősek meg a középkorúak között is vannak akkora tahók, hogy csak na!
    És sok kedves, udvarias fiatal van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2005. Április 13. 10:124.
    En nem torok palcat, nekem is vannak hasonloan kellemes elmenyeim arrol, hogy idosb fajtarsaink mily szivesen nezik le neha a fiatalabbakat :-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  24. 2005. Április 13. 10:123.
    Teljesen igazad volt !!!
    Akármit is gondol, ne mondja ki !!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413045 (1)
     
  25. 2005. Április 13. 10:112.
    Igazad volt, jogos a felháborodásod . . . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top