Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Női karrier - létezik??

Juliette**
Létrehozva: 2005. Április 8. 19:59
A kérdés feltevésére az ösztökélt, hogy mostanában úton-útfélen visszaköszönnek olyam történetek, amikben általam is ismert csinos fiatal nők igen magas pozícióba jutottak. Hogy hogyan, majd elmesélem, akit érdekel.

De ami sokkal jobban érdekel, az az, hogy szerintetek ma képes-e önerőböl, csak a tanultsága, szakmai képességei alapján egy fiatal nő karriert csinálni?
Várom a történeteket, véleményeket.
  1. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2005. Április 9. 13:0676.
    Szia,

    valaszolok a kerdesdre, aztan irok altalanossagban is.

    A kerdesre a valasz, hogyan lehet szakmailag ertekes, jo helyen dolgozni, anyagilag fuggetlennek lenni ugy, hogy kozben a KLASSZIKUS anya-felesegszerep ne seruljon, az, hogy sehogy. A 'klasszikus' szereppel nem egyeztetheto ossze, de masfajta anyasaggal, feleseg 'szereppel' igen.

    Ami erdekes a hozzaszolasokbol, hogy a 'segitseg' fogalma mennyire osszemosodott a nok eseteben. Segitseg mint "protekcio" (ilyen olyan ellenszolgaltatasert cserebe, vagy sogor-komasag reven) es segitseg a szuloktol, nagyszuloktol, fizetett haztartasi alkalmazottol, mint olyan. Miert van olyan erzesem, hogy egy no ha szuloi, hazastarsi segitseg mellett karriert csinal, az majdhogynem egy fabatkat sem er ( a ferfiak hagyomanyosan pontosan ugyanilyen feltetelek mellett csinaltak karriert!)? Majdhogy szegyenkezni kell, hogy nem egyedul all helyt hagyomanyos felesegkent es ferfiakkal egyenrangu kollegakent? Vedekezni kellene, hogy miert bizza masra a gyereket? Minek szult akkor? Felek a ferfiak eseteben sokkal kevesebbszer kerdojelezik meg, hogy minek kellett a gyerek, ha nincs otthon soha. . . De ez egy masik vetulete a noi karrier kerdesnek, mint a protekcio.

    Ha az eredeti kerdes szuloi/hazastarsi/fizetett segitseget jelent, azt mondom, valoszinu lehet csinalni minkettot enelkul, de nagyon nehez.

    Ha a segitseg protekciot jelent, akkor szeretnem hinni, hogy igenis lehet. Nem jelenti azt, hogy nincs protekcioval elert siker (latok ra en is elegendo peldat), de jelenti azt, hogy lehet anelkul is.

    előzmény:
    Juliette** (74)
     
  2. 2005. Április 9. 12:0875.
    Igen, én a klasszikust írtam le, de ez csak egy utópisztikus feltételezés.
    A valóság meg arról szól, hogy ki kinek a babájaként hová kerül be.
    Jó, vannak öneröböl is boldoguló nök, de kevesen, és nekik sokszor keresztbe tesznek a férfiak, mert bosszantja öket, hogy egy nö is lehet olyan okos, mint ök.

    Jó lenne, ha minél több férfi változtatná meg a nézeteit arról, hogy a nök csak szexre, gyerekszülésre, fözésre, mosásra valók és nem alkalmasakl férfiúi agyminQséget igénylö feladatok ellátására.

    M. helyemen sok férfi, 1 nQi müszaki munkatárs van.
    A nö jól, megbízhatóan doglozik, hosszú évek óta.
    Mai napig nincs céges kocsija, jobb fizuja, mint akár a nála jóval fiatalabb, ugyancsak családos, de Férfi m. társaknak.
    Nála 6 évvel fiatalabb, 2 éve itt dolgozó férfi egy-egy sikeres munka utána elismerést, elQléptetést kapott, céges kocsi, minden.
    A nö 41 éves, 3 gyerekes nö, aki ugyanúgy bent van, hajt, néha ugyan el kell mennie hamarabb gyerekprogramok miatt, és ö még mindig nem kapott se elöléptetést, se kocsit, bántja is rendsesn, bár mindig mosolyogva igyeskszik nem mutatni.
    Ezt magyarázza meg nekem valaki, hogy miért van ez, hacsak nem azért, mert egy nöt még mindig értékén alul kezelnek. . .
    Nem is fog ö sose karriert csinálni itt, mert becsületes családanya.

    Harmincas szingli cicababa viszont mindig jó ágyba feküdt, azóta pénzügyi vezetö, amin mindenki ledöbbent, mármint kinevezésen, de tudomásul vették, hogy nyilván vannak "érdemei". Teljesen lehangoló idönként, ami van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (73)
     
  3. 2005. Április 9. 12:0174.
    Tudnak, mert férfiak. legalábbis M. on. az a tény, hogy valaki férfi, egy olyan helyzeti elöny a nökkel szemben, hogy jobbak az esélyei.

    Nézd meg, hány vezetö nö van ma még mindig és a tudományos életben is. A jól fizetö, nagy presztízsü helyeken mind férfiak vannak, egy-két kivételtöl eltekintve. A tanárnöi és egyéb alacsonyabb fizetett munkakörökben meg tömegestül a nök.

    Persze, a férfiaknak sem árt a jó háttér, de ezt el is várják, mind ök, mind a társalom a nöktöl, hogy maximálisan támogassák a ffiakat a karrierben és ez nagyon gyakorik is. Ezzel nincs is gond addig, míg ez így müködik normálisan. De ha a férfi arra használja fel aztán a saját karrierjét, hogy anyagilag, érzelmileg zsarolja, kihasználja, alárendelje az öt hosszú évekig támogató nöt, akkor baj van. Márpedig nem ritka ez sem. A nö kiszolgáltatott lesz anyagilag, erkölcsileg, szakmailag, ö csak a férje feleségeként tengödik és nem xy önálló, értelmes munkát végzö nö, aki maga is megáll a lábán.

    Nekem ez a gondom, hogy lehet megtalálni az arányt, hogy a nö is tudjon bizonyítani szakmailag, képes legyen úgy és azt dolgozni, amit szeretne, mindezt jó pénzért, hogy ne függjön anyagilag a férjétöl, de közben a klasszikus anya-feleség szerep se sérüljön. Én ebben látom az egyenlö társként való kezelés feltételét, mert míg egy nö "csak" otthon van, gyereket szül és nevel, háztartást vezet, biztosítja fárasztó munkával a háttért a karriert építóQ férjnek, ö maga teljesen háttérbe szorul sokszor, nem kap társdalami megbecsülést és rosszabb esetben, 10-20 év múlva a saját férje is elfeledkezik róla, mit köszönhet neki és fiatal szeretöket tart, öt meg csak megtüri. Hány ilyen negyvenes asszony van, aki csak kényszerüségböl van még együtt a siekres vállalkozó férjével, mert ugyna megalázzák naponta, de nincs hova mennie, mert nem volt saját élete, karrierje, megélhetése.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (72)
     
  4. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2005. Április 9. 10:5773.
    Az itt leirt 'karrier' (vezerig. ne) nem egyezik az altalad meghatarozott fogalommal :-))
    előzmény:
    Juliette** (70)
     
  5. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2005. Április 9. 10:4972.
    Na, akkor nekem sincs karrierem. Az elso ketto talan megvan, de a fizetes magas szinvonalat nem, csupan normalis eletet tesz lehetove. No mindegy.

    Ami viszont erosen elgondolkoztatott:

    Az mondjak itt sokan, hogy egy no onerobol nem csinalhat karriert, foleg nem akkor, ha csaladot is akar. nem feltetlen ertek ezzel egyet, de most fogadjuk el kiindulopontnak. Kerdem en: a ferfiak tudnak onerobol, segitseg nelkul karriert csinalni a csalad mellett?????
    előzmény:
    Juliette** (71)
     
  6. 2005. Április 9. 10:1171.
    Karrier számomra: önálló, önmegvalósítást lehetQvé tevQ munkakör + magas presztízse a munkakörnek + magas életszínvonalat leehtövé tevö fizetés
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (11)
     
  7. 2005. Április 9. 10:1070.
    Harmadik sztorim nem szokványos karrier történet, inkább az a megcsinálta a szerencséjét típusú.

    Fiatal, huszonvées, nagyon átlagos, kis szürke veréb típusú titkárnö egy cégnél. Kutyamódra, mérhetetlen alázattal, sokak számára érthetetlen önfeladással szolgálja harsány, erös, harmincas fönökét, akinek karrierje felfelé ível. A lány egy vidéki föiskolán végzett , senki nem érti, minek titkárnösködik, pláne így, ilyen módon ha egyszer megvan a végzettsége. Fönöke egy nagyon erös egyéniség, sokszor nyilvánosan megszégyeníti a lányt, hibáit szóvá teszi, persze mással se lágyabb, munkatársai félnek töle. Cégátalakulás, a vezérigazgatóvá lett férfi átmegy egy másik céghze. Meglepetsére nem viszi magával titkárnöjét, aki máshol munkát keres.
    Kép kikapcsolva 2 évre.
    Nemrég megtudtam, az említett titkárnö, akit korábban fönöke még arra is utasított, hogy öltözzön nöiesebben, hordjon pl. magas sarkút és ne öreges cuccokban fogadja a külföldi vendégeket, nos, ez a lány azóta a volt vezér felesége és most várja közös babájukat.
    Hihetetlen karrier, csak találgatni lehet, vajon annyira hiányoztak egymásnak a szétszakadás után, hogy egymásra találtak?
    Furcsa szitu volt amúgy, mert egy pici szükre, alázatos, kedves kis lányból íme M. o. egyik meghatározó cége vezérének neje lesz. Még csak nem is egy szexbomba.

    Rengeteg ilyen sztorim van, amin elöször kicsit megdöbbenek, de aztán nyugátzom: ja, még mindig uram-bátyám kapcsolatok országa vagyunk és a hagyományos ki-kivel kavar effektus dönti el, melyik nöböl mi lesz.

    Tapasztalat: lányainkat neveljük arra, hogy a férfiak szolgái legyenek?
    Nem hiszem, hogy ez elöre visz, mégis, annyira általános, hogy valaki valakije jusson be bárhová.
    Néhány kivételes szerencsés van, de öket is igahúzónak veszik fel utcáról a cégekhez, ahol kemény munkával bizonyítanak. De aki jól fizetö pozícióban, kevesebb munkát jelentö munkakörben lébecol, az tuti, hogy valakinek a nöje. Ez az én véleményem. Tévednék?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2005. Április 9. 10:0169.
    10-re: látod, ez szerintem önmagában egy szükséges sorrend:
    huszonévesen tanulni, karriert csinálni, aztán férjhez menni, gyerket szülni és visszamenni a már felépítettbe.

    Mi a helyzet a fordított sorrenddel? Lehet abból önmegvalósítás?

    Elmondok két esetet, az egyik a sajátom, van aki már ismeri itt.
    Rossz családi háttér, alkoholista apa, jó tanuló, kitünö gyerek.
    Kitünö középiskola, Közgáz elkezdve. Családi viharok miatt idegösszeomlás, egyetem abbahagyva, elmegy lány dolgozni.
    Hamarosan férjhez megy, gyerekek jönnek.
    Közben egy percre se adja fel, hogy klassz munkája legyen. Nyelvet tanul és harmincas éveiben elkezd egy közgazdász végzettséget adó fösulit, a férj idöszakos és nem egyenletes támogatása mellett. Egyre nehezebb neki, de kitart, hamarosan végez.
    Munkahelyén több feladatot látott el, volt bérelszámoló, munkaügyes, és hogy megéljenek, jól keresö titkárnöi feladatot is elvállal, mert férj kényelems és nem lép a közalkalmzaootti fizuból és státuszból 15 éve.
    Asszony hajt, de munkahelyén falakba ütközik. A képzettség hiányába.
    Rátermett, elismerik, ügyes, cégszinten megbízhnak benne, de. . nincs felsöfokú végzettsége. Ezért is kezdte el többet közt a fösulit, hogy bizonyítson, elöre tudjon haladni.
    Föiskolai végzettség nélkül egy helyben topog. Nincs elörelépési lehetöség.
    De van még egy momentum: hiába végzi jeles eredménnyel a föiskolát, hisz képességei még mindig nagyon jók, tanárai is felfigyelnek rá, mivel aránylag idösen, családosan, gyerkesen, alacsony presztízsü munkakört elvállalva dolgozik, beskatulyázzák.
    Az a tapasztalatom, hogy M. on. kész kategóriák vannak mindenkire.
    Huszonévesen bekerülve egy céghez nagy a mozgástér, könnyebb elörejutni, késöbb, alacsonyabb hierarchiáról indulva, ott "betokosodva", közben megszerzett végzettséggel már nagyon nehéz kitörni.
    Ismeretség, felkarolás nincs, csak a jó képességek elismerése, de ennyi.

    Másik sztori:
    Fiatal lány elvégez egy pesti föiskolát. Nagyon jól néz ki, ad magára, jók amúgy is a családi körülményei. Magabiztos, kereskedöként is kipróbálja magát. Felveszik jó külseje maitt céghez. Ott több kört fut párkeresésben, míg fönökével szerelem lesz. EGyüttélés után házasság.
    Féjr karrierje megy felfelé, ismeretségi körüké is.
    Férj haverja vezréigazgató valahol. Oda átmegy feleség kapsából ker. igazgatónak. Még fél éve se igazgató, mikor ottani haver vezréig. vált, más céghez megy. Na vajon ki lett a cég vezérigzagatója 32 évesen, egy szimpla ker. tpasztalattal, de nagyon jó kapcsolatokkal és öt noymó férjjel a háta mögött? Az említett hölgy. Közben azért csinálja persze a dolgát, nagy bakikat már nem csinál, de megkapta a bizalmat. A külseje alapján, a férfiaktól.

    Ez vajon általános? Vagy cask sarkított példák a környezetemböl.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_340261 (10)
     
  9. 2005. Április 9. 09:5468.
    Én pedig Antoinette családjának gratulálok :-))), hogy támogatják és segítik őt.
    előzmény:
    Juliette** (66)
     
  10. 2005. Április 9. 09:5067.
    Egyetértek :-). Két gyerekkel (iskolás és pici) segítség nélkül, karrierista, munkamániás férj mellett bizony nem könnyű. És az hogy vkinek diplomája van és dolgozik (még ha jogászként, bíróként is) az még nagyon messze áll a karriertől. A férjem által ismerek karrierista nőket, akiknek vagy a bébicsősz neveli a gyerekeit, vagy 35 évesen még nem jutottak el odáig, hogy gyerekük legyen. Egy családban különben is elég egy karrierista, a gyerekeimet nem másnak szültem, őnző módon én szeretnék velük a legtöbbet lenni.

    Nekem is van fogorvos ismerősöm (ami így kimondva elég jónak tűnik), de a családja, gyerekei miatt csak részmunkaidőt vállal. Én ezt abszolút becsülöm és értékelem, de ezt nem nevezem karriernek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_992648 (63)
     
  11. 2005. Április 9. 09:4966.
    9-re: gratulálok a kitartásodért és nem utolsósorban a szerencsédért :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (9)
     
  12. 2005. Április 9. 09:4865.
    Így van, ezzel is egyetértek.
    Kiegyensúlyozott családi háttér nélkül az ember csak kínkeservesen vagy sehogy se tud elQre jutni. Elöször a gyermeki korban kéne kiegyensúlyoztt háttér, hogy tudjon továbbtanulni, mert anélkül ma nullának tartanak mindenkit. . .
    Ha akkor nem tanult tovább, fiatalon, iszonyat nehéz szerintem késQbb felépíteni egy karriert, amit nem is hívnék nagybetüsnek, tehát nem csúcsvezetöi szintre gondolok, csak egy önálló, elismert munkakör pld.

    Szerintem óriási azok helyzeti hátránya, akik késQn vagy egyáltalán nem tanultak tovább, ráadásul nem volt és nincs jó családi hátterük és az életkor is behatárolja mindezt azon túl, hogy nö az illetö.
    Pl. gyerek mellett szerintem majdnem lehetetlen úgy érvényesüolni, hogy komolyan vegyenek. Kivéve, ha ezerrel be tudod dobni magad, mert otthon nagyi és férj segít.
    előzmény:
    matty (7)
     
  13. 2005. Április 9. 09:4464.
    Elnézést, csak most tudtam gépközelbe kerülni.

    3-ra: én is így érzem sajnos. Illetve vannak nagyon szerencsés kivételek, de a többségnél az út csakis egy - vagy több pasin keresztül vezet a karrier felé, ami elég kiábrándító.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_267319 (3)
     
  14. Torolt_felhasznalo_992648
    Torolt_felhasznalo_992648
    2005. Április 9. 08:0963.
    Amikor en hallgatom a csinos magyar bemondonoket, meg szinesznoket amikor lenyilatkozzak az ujsagnak mind a 25 evuk bolcsessegevel hogy lehet karriert is csinalni meg a csaladnak is elni csak ugyesen kell a kettot otvozni, komolyan mondom gyilkolni lenne kedvem, leginkabb a riportalanyt.
    Ugyanis en ket altalanos iskolas gyerek, meg napi nyolc-kilenc ora munka, meg haztartas mellett kurvara ugy erzem hogy a nap 24 oraja iszonyat keves, es ha ezt valaki mosolyogva csinalja, hogy a lakas rendben van, meleg kaja van a csaladnak, meg elre vasalt ingek a szekrenyben, meg a gyerekek leckeje ellenorizve van, es meg a munkahelyen is jol dolgozol hat akkor en valamit nagyon rosszul csinalok. Mert szerintem kulso segitseg nelkul ezt nem lehet. Ha van nagymama, meg bejarono, meg segit mondjuk a ferj, akkor igen, talan, de egyedul, ki van zarva.
    Az hogy a munkahelyen ugy tudjon dolgozni az ember hogy reggel 8-kor ne az jusson az eszebe hogy na, odaertek rendben a suliba, meg 3-kor hogy miert nem telefonal meg a gyerek, miert nem ert haza- ahhoz az kell, hogy vagy ne legyen csaladja, vagy valakinek a gondjara legyenek bizva.
    Ugyhogy en nem hiszek a csalad, karrier kettos megvalositasaban, ahogy mar valaki irta korabban, dolgozni kell, de a karrier, amikor valaki kokemeny profi a szakmajaban, az mas. Ahhoz egyedul kell elni. Max ketten egy hasonloan elfoglalt pasassal. Vagy nagymamak tomegevel.
    Vagy en csinalom rosszul. De nem hiszem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 23:3962.
    szerintem okosnak kell lenni

    pl van egy ismerősöm, elvégezte a jogot, ő tudatosan választotta a birói pályát, mert a jogi pályák közül talán ez a legcsaládcentrikusabb
    egy héten kétszer kell bejárnia, tárgyalási napkon, többi nap meg tothon dolgozhat
    de plolyat isemrek még, hogy valaki direkció ministeriumba akart menni dolgozni, szintén abból a megfontoslásból, hogy családdal egyeztetjhető hely, ő fél ötkor leteszi a lantot
    este öttől a családé a főszerep

    olyanról is hallottam, hogy valaki direkt azért választottaa pedagógusi pályát(tanr-óvónő)mert szintén emellett tudta megvalósítani a családról alkotott eszményét, ráadásul az egész nyár az övé:))

    mindhárman megbecsült tagja a társadalomnak
    előzmény:
    fiúsmama (61)
     
  16. 2005. Április 8. 23:0061.
    Egy seggel nem lehet megülni két lovat egyszerre.

    Bocs, csak ez jutott eszembe a topikról. Tehát konzervatív családmodell és karrier nem megy együtt. Persze dolgozni lehet és kell is, de az még nem karrier.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 22:5460.
    nagyanyám megmondta, egy nőnek mindig okosabbnak kell lennie, mert kevesebb az ideje
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_784698 (59)
     
  18. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 22:5259.
    topikajánlo

    Férjnek remek, de apának
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_784698 (58)
     
  19. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 22:0658.
    pl Sebestyén Márta életutja karrier?
    van aki szerint igen
    van aki szerint nem
    sok diplomás is aki nem sok pénzért dolgozik, megkapja aközépfokúaktól, hogy hüle marha vagy én érettségivel többet keresek
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_784698 (57)
     
  20. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 22:0457.
    tudom city egyetemen tanit
    ez is egy különleges dolog
    valaki elismeri carriernek
    de akinél a luxusautók száma a siker fokmérője, az pl csak legyint
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (46)
     
  21. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 22:0256.
    pl tudok egy olyannőről , aki carriert csinált három gyerekkel
    de együttél a nagymma is, én a nő saját bevallása szerint még 25 év alatt egyzsr sem főzött
    mindent nagyi csinál a háztartásban
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_784698 (54)
     
  22. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 22:0055.
    ezetet mán én is soxr leirtam, de meg is köveztek érte
    annyira gáz, amikor egy nő csak azé akar szülni, hogy teljes legyen az imidzs
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_924959 (50)
     
  23. Torolt_felhasznalo_784698
    Torolt_felhasznalo_784698
    2005. Április 8. 21:5954.
    l láttam egy riportot Nagy Timea vivoval, ott a család , a két nagyi, férj mindenki alárendeli magát a vivónőnek és a pso nagyon szimpatikusan, de egyedülállóan vissza tudja magát vonultatni
    na erre értettem én, hogy kell ez a fajta extramázli is
    timea is mondta, hogy a jelenlegi életstilust csak ugy tudják fenntartani, hogy az egész család őt helyezi középpontba
    ha nem lenne ilyan a családi összefogás
    Nyilván akkor is olimpiai bajnok lenne, ha nem lenne ilyen család
    nyilván akkor is anya lenne
    de akkor vagy-vagy. . a kettő együttesen bajosch
    előzmény:
    matty (47)
     
  24. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2005. Április 8. 21:4353.
    Mi a karrier? Szakmai siker? Elismeres?

    Hogy mi ertelme van, arra mindenkinek maganak kell megadnia a valaszt. Se te, sem en nem mondhatom meg XY-nak, hogy az o eleteben minek mi ertelme van. En legalabbis igy gondolom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_924959 (50)
     
  25. 2005. Április 8. 21:4252.
    Én nem magamról beszéltem. :o))
    De ismerek néhányat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_646586 (51)
     

Címlap

top