Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogszabályozós felnőttek

salsa
Létrehozva: 2005. március 3. 10:33
Sziasztok!
Végigolvastam a fogszabályozós topicokat. Most azért indítottam új topicot e témában, mert kíváncsi vagyok a tapasztalatokra. Én 30 leszek, 14 évesen volt állandó fogszabályozóm, utána éjszakai is. Hordtam becsülettel, most ismét korrekcióra szorulnak a fogaim. A fogorvosom nem tanácsolja felnőtt korban, mert a csontok már megálltak a növésben és nem igazán lehet maradandóan korrigálni.
Azon kedves nlcafésok véleményére vagyok kíváncsi, akik szintén felnőtt korban estek át ezen és már letették az éjszakait is. Szépen a helyükön maradtak a fogaitok, vagy van, akinek már esetleg kezd a kiinduló állapotra visszaállni?
Megéri-e a sok 10e Ft-ot rászánni vagy ablakon kidobott pénz? A fogorvosok miért ajánlják? Tényleg végleges vagy ők is pénzből élnek?

Köszi mindenkinek.
  1. Torolt_felhasznalo_917400
    Torolt_felhasznalo_917400
    2005. Április 7. 16:0276.
    szia, de jó neked, remélem hamarosan én is elmondhatom hogy szépen alakulnak a fogaim :) Akkor ilyen sokat fogok mosolyogni :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_670796 (75)
     
  2. Torolt_felhasznalo_670796
    Torolt_felhasznalo_670796
    2005. Április 7. 13:0375.
    Sziasztok! Üdv a népes táborban:)) Nekem október közepe óta van fent, novemberben húzak ki két fogat (felső 4-es), és fogívtágításom is volt:)
    Jelenleg a kihúzott fogaim helye tökéletesen eltűnt, beálltak az előtte lévők a lyukak helyére, már csak az első 4-et kell hátrébb tolni.
    A terpeszrugót (vagy mit) nekem is 6 hétre mondta a doki, ehhez képest majdnem 3 hónapig volt fent, viszont az ovális fogíveimből szép félkörös lett alul-felül. 2 hete megdicsért a doki, hogy jól haladunk, bár a jobb oldalamon a fog kicsit lassabb, így lehet, hogy kicsit késünk a levétellel, és csak augusztus lesz belőle. (június-július helyett)
    De könyörgöm, még az is csak 10 hónap, én teljesen elégedett leszek az augusztussal is, lehet, hogy mert lélekben a karácsonyra készültem fel:))
    Jelenleg tartok 230, 000 ft-nál, ebben benne van a fehér műanyag fogszabi alul-felül, (150, 000) és a kezelések, meg a foghúzás, szerintem nem vészes. Bár ki tudja, a kezelés még meddig nő, plusz a rögzítő fogszabi, stb. Már alig várom, hogy levegyék:))

    Ami jó: mindenki szerint látványosan javult, és sokkal szebb a fogsorom:) Plusz egy barátnőmnek is meghoztam a kedvét hozzá, így együtt haladunk:)

    Enni 1-2 hét után tudtam bármit, mondjuk mostanában az eper kicsit necces, mert az első fogaim össze vannak gumizva, és a piros darabkák beleragadnak:o)) Amúgy megy minden, almába nem szoktam harapni, de a popcorn, pizza simán, és állandóan rágózom is:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2005. Április 7. 10:2474.
    Bár nem tőlem kérdezted, de ez nyilván úgy működik, hogy van egy bizonyos rögzülési időtartam. A fogak könnyen visszacsúsznánk az eredeti helyzetükre, ha már fél év után levennék a fogszabit, ezért a legtöbb idő azért kell, hogy a fogak helye stabilizálódjon. Nekem régen már fél év alatt minden a helyére került, de most azért van megint fogszabim, mert túl hamar vették le az elsőt és a fogsorom visszacsúszott valamennyire. Most azt mondta a doki, hogy kapok majd egy rögzítőpántot a fogak belső felére két évre, ha már a ragasztottat levették. Két évig fog tartani, míg a fogaim "legyökereznek" végre az új helyükön. Pedig ha látnád a fogaimat nem is értenéd, hogy nekem minek kell fogszabályzó. Szinte már most tökéletesen áll az összes fogam, a jobb kettes kivételével. Pont azért van rá szükségem, mert bár gyorsan a helyükre vándoroltak, hamar vissza is tértek az eredeti helyükre. Na persze nem teljesen, de 20%-ban visszaállt a régi "rend".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (73)
     
  4. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. Április 6. 23:3573.
    A napokban beszélgettem egy ismerősünkkel akinek a felesége szintén fogszabályzós lassan már két éve. A férj feltett egy kérdést, amire valójában én sem tudom a választ: a fogszabályzó dokik miből állapítják meg, hogy már véget érhet a fogszabályozás? A betegnek ugyanis pár hónap után már látványos a javulás. Persze azt nem tudom, hogy a kihúzott fog helye mennyi idő alatt "tűnik el" - én most éppen erre várok. Én is csak reménykedni tudok az 1 évben, bár még nem nagyon hallottam ilyen rövid idejű szabályozásról. Leggyakoribb a 2 év. : ((
    előzmény:
    ha-nocri (72)
     
  5. 2005. Április 6. 17:0772.
    Ja igen, meg valami. Ha jol emlekszem te a keskeny fogiv miatt paraztal (ti. hogy esetleg amiatt tart majd a szabalyzas 2-3 evig). Hat fogiv-tagitasra nekem is szuksegem van, es tegnap beszeltuk meg a dokival, hogy par hettel a ragasztas utan kapok majd ideiglenesen egy un. "terpeszrugo't". Ez a cucc 3-6 hetig lesz a szamban, es a fogivek csontreszenek elmozditasara szolgal. A bennmaradasi ido majd attol fugg, hogy mennyire konnyen indul el a csont. Utana meg "csak" hordani kell a fogszabit, es persze ez az egesz benne van az elore becsult 1 eves periodusban. Szoval csak emiatt semmikepp ne aggodj:)))

    udv:

    l.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_917400 (69)
     
  6. 2005. Április 6. 17:0071.
    Raadasul lehet, hogy neked senki nem mond 2 evet.
    Neztem a bemedet, egyaltalan nem tunik gazosnak most sem a mosolyod.
    Szoval tessek a jo peldakbol kiindulni, es ne remitgesd elore magad:)

    Huhh, nekem meg 3 ora van hatra a "szabad eletbol":) Vettem 1 kilo zoldalmat (=bucsuajandek), epp azt ragcsalom nagy lelkesen. Remelem holnap nem lesz borzalmas hascsikarasom jutalomkeppen. . . ;)

    l.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_917400 (69)
     
  7. 2005. Április 6. 16:1270.
    Szia shakira7! A két év nem is olyan vészes, úgy repül az idő! Ha belegondolok, nekem már 7éve hogy levették az első fogszabim! nagyon durva. . . ahhoz képest, ez a mostani egy 14 hónap szinte semmi. észre sem fogod venni és már túl is leszel rajta. és utána nagyon büszke leszel magadra!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_917400 (69)
     
  8. Torolt_felhasznalo_917400
    Torolt_felhasznalo_917400
    2005. Április 6. 15:2969.
    szia, köszi a választ, hamarosan nyakamba veszem a várost és elmegyek több helyre is. Én a két évtől rettegek, mert olvastam ilyet is. Ha egy évben ki lehetne egyezni, hajaj :) Ha van valami fejlemény jelentkezem.
    előzmény:
    olier (55)
     
  9. 2005. Április 5. 18:3168.
    Sziasztok Sorstársak!

    ÓÓ nem akartam én lemaradni, csak sok volt a munka. Nekem egyre jobb a közérzetem.
    Szombaton már húst is ettem! Eddig három kilót fogytam, de örülök neki, még két kiló minusz és minden tökéletes lesz.
    A szakácskönyvet megcsinálom online! Komolyan! A húgom szakács, én meg webdesigner vagyok, mi kell még? Nem kell nekünk kiadó! Ha van valakinek ötlete finom pépes kajákra, küldjétek! Az e-mail címemet megtaláljátok az nlcafe impresszumban:
    http://www.nlcafe.hu/files/imp.htm - én vagyok a jobb felső (a sas)

    ha-nocri - drukkolok neked!

    Addig is kitartás mindenkinek!
    Holnap újra jelentkezem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2005. Április 5. 17:5767.
    Na holnap este ragasztanak, most kis gumigyuruk ulnek a hatso fogaim kozott. Komolyan, mar tokre varom hogy megkapjam a fogszabit:))) egyelore ez a varakozos resz a legrosszabb.
    Olier, veled mi a helyzet? Mintha elmaradtak volna a napi jelentesek. . ;) Remelem csak azert, mert maris ugy megszoktad a cuccot hogy eszedbe sem jut beszelni rola:)
    A rohadt kis gyuruk kezdenek fajni. Asszem nezek valami fajdalomcsillapitot a gyogyszeres szekrenyben mielott lepek a cegtol.

    l.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. Április 2. 05:1166.
    Igen, a brackett a tappancsot jelenti, csak nem tudtam Mo-on hogy hívják. Mint már említettem hármat cserélt, nem tudom miért, én nem láttam rajtuk semmi változást. A fogromlás miatt én is túl sokat aggódom. Nekem az egyik szemfogam gyökérkezelt, és nem régen fedeztem fel, hogy az egyik oldalán van egy pici lyuk. Kérdeztem a fogszabályzós dokit, szerinte csak a cement pattant le róla, nem szuvasodás. Emiatt most parázom én is, mert a gyökérkezelt fog halott, bár itt az egyik rendelőben olvastam, hogy ez nem igaz, mert táplálják a körülötte lévő szövetek. Attól félek nehogy letörjön majd a fogszabályozó levételénél. Egyébkén a cserénél fogott egy szerszámot, és letörte a tappancsot, majd utána lepolírozta róla a ragasztót. Tényleg ennyire drasztikusan lehet csak leszedni? Az egyik hozzászóló említette itt korábban, hogy mióta szabályozója van 2x meggondolja mit egyen és egyáltalán egyen-e. Ehhez én is csatlakozni tudok, a fogmosás olyan körülményes, így sokszor én sem eszem már, hogy ne kelljen még egyszer fogat mosni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_981734 (64)
     
  12. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. Április 2. 05:0165.
    Nekem is Oral B-m van. Az első csak az egyszerűbb változata volt, most viszont megvettem a 3 D excelt. Ezen kívül van már egy modernebb amit itt 120 dolcsiért árulnak, de szerintem annyival többbet nem tudhat. Várom a szakácskönyved, mert már unom a krumplipürét. Ma már nem voltak annyira érzékenyek a fogaim, de még mindig nem az igazi a rágásom.
    előzmény:
    olier (62)
     
  13. Torolt_felhasznalo_981734
    Torolt_felhasznalo_981734
    2005. március 31. 20:1264.
    Nekem is mondták, hogy a mogyoró, rágó, pisztácia, meg még 1-2 dolog nem ajánlott. Popcornra nem emlékszem. Kukoricát sem említették. Nov közepén letört az egyik alsó fogamból egy pici darab, és azóta nagyon érzékeny a savas kajákra. :( Azt is mondta a dokim, hogy a savas kaják sem túl jók fogszabikor!! Hát én nem tudom akkor hogy együnk egészséges kajákat, ha szinte minden "tiltott".

    Na, egy szó mint száz, én simán eszek popcornt, kukoricát, sőt, rágózom is. És sokat-sokat mosok fogat. :)))

    De ez a fogszabályozósok receptkönyve tök jó ötlet. Már csak egy kiadót kell meggyőzni!:)

    De néha olyan nehéz rávennem magam a fogmosásra. . . .

    JA! azt akartam kérdezni, hogy miért vették le a bracketteket? Azt ragasztják a fogra, nem? A kis tappancsokra gondolsz, nem?

    Az egyik gyűrűs fogamból is letört egy darab mikor már fent volt a "cucc", és úgy tömte "be" a dokim. . . . . azért néha parázom, hogy nehogy roncsolódjanak a kaják miatt.
    Amúgy ma voltam állításon, a doki szerint most nagyon megindultak. . . . . .
    Csakhamar leveszik. Azért még megünnepeljük a 2 éves évfordulónkat májusban!:)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (60)
     
  14. Torolt_felhasznalo_981734
    Torolt_felhasznalo_981734
    2005. március 31. 19:3563.
    Csöves kukorica. . . . . .
    Ne sirassátok! Valamit valamiért!:) Egyszerre 3 csövet kell minimum enni és akkor már full megéri eg yfél óráig a fogakkal szöszmötölni!:)
    előzmény:
    olier (42)
     
  15. 2005. március 31. 10:4562.
    Nekem az első fogszabályzóm levétele után tök szép fehérek voltak a fogaim, mintha protézist kaptam volna. A levétel után lepolírozták a fogaimat és nem látszott meg rajta semmi. Egész nap vigyorogtam utána:) Szerencsére nem szuvasodott és nem volt vele semmi egyéb gondom sem. Remélem ez most is így lesz. A fogászaton az oral B elektromos fogkefémhez kaptam ajándékba speciális fejet és azt mondták, hogy ezzel nagyon alaposan ki lehet majd tisztítani a fogakat. Ezt ajánlom én is, tényleg nagyon jó! A fogköztisztítő kis kefe is tök jó, tegnap a spenót után fel is avattam. Érdemes erre is áldozni, ha már belevág az ember egy ilyen hosszadalmas és költésges procedúrába.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (60)
     
  16. 2005. március 31. 10:2461.
    Sziasztok!

    /Napi jelentés:)
    Tegnapi vacsora: spenót és krumplipüré. Tegnap rákerestem a neten a pépes ételek receptjei. . . lehet, hogy kiadok egy receptkönyvet fogszabályzót viselők részére. hihi
    Fogmosás kb. negyed órás küszködés és vérző fogak.
    Ma reggelre viszont elmúlt a nyomásérzékenység és kezd alkalmazkodni a szám is a kis kondenzátor formájához. / >> nagy kedvvel rúzsoztam ki a szám. A fogszabi egyetlen előnyös tulajdonsága, (mindamellett, hogy rendbeteszi a fogakat) hogy vastagabbnak látszik a szám és sokak szerint szexisebb lettem:) - el tudom képzelni!:))

    daytona! én kanalaztam a banánt:)) a fogszabályzás a régóta halogatott diétát is magával hozza, legalább tisztul az ember.

    Nekem azt mondták a Madáchban, hogy ha hosszabbra nyúlik a kezelés, azt már nem kell kifiztenem. (még jó, így is rámegy a gatyám)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (59)
     
  17. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 31. 01:0060.
    : ))). Én ma a banánt villával ettem, de a kenyeret sem bírom megrágni. Engem az zavar, hogy mindent fel kell szeletelni, nem tudok egy jót beleharapni a kajába. A csöves kukorica az én tájékoztatómon tiltólistán van, sőt a rágó, mindenféle karamellás, ragacsos cukorka, popcorn, pizzatészta széle, cukros üdítők, stb. Azt is hallottam, hogy nem ajánlatos kristálycukrot, ill. cukorral megszórt dolgokat sem enni, mert a kristály a brackett-be be tud hatolni és pusztítani kezdi alatta a fogat. Mire leszedik a szabályzót, tele lesz fekete pöttyökkel a fog. Tegnap azért is ellenőriztem gyorsan azt a 3 fogamat a tükörben. : ))
    előzmény:
    olier (41)
     
  18. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 31. 00:5659.
    Engem is egy fotó döbbentett rá igazán, hogy valamit tennem kell. : )) A Madách Dental szerintem nagyon drága. Én külföldön kezdtem el a szabályozást. Egy fix összegbe kerül amit a 2 év alatt kell kifizetnem. Kellett előleget adnom és azóta havonta fizetek, de minden beletartozik az előre kialkudott összegbe. Tegnap 3 brackett-et és a drótot cserélte alul-felül. Ha hamarabb fejeződik be a kezelés mint az előre eltervezett 2 év akkor időarányosan kell csak fizetnem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_981734 (39)
     
  19. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 31. 00:4558.
    A doki már a legelső alkalommal - állapotfelmérés -, mondta. Először feltette a fogszabályozót, csak a kihúzandó fogakra nem tette rá a brackett-et. Azt mondta ráérünk később kihúzni, majd utána lezárni a hézagokat, így nem kell sokáig foghíjasan járnom. Tegnap voltam állításon a foghúzásom óta, és ma fáj a legjobban. Azt mondta először a szemfogaim mozdulnak el, lesz egy kis rész közöttük, majd a legközelebbi állításkor húzza a többi fogamat is hátrafelé. Tegnap felül 2-t, alul 1 brackett-et cserélt. Mennem kellett öblíteni, és közben belelestem a tükörbe, hogy végre láthassam a fogamat brackett nélkül, majd a doki mondta, hogy nemsokára eljön az ideje a leszedésüknek. Persze konkrét időt nem mondott, erre szerintem nem is lehet igazából válaszolni. Egyébként nem tudom igazából mikor látják, mi alapján döntik el, hogy a kezelésnek vége. Nekem már most szép egyenesen állnak a fogaim, csak a kihúzottak helyét kell megszüntetni.
    előzmény:
    ha-nocri (23)
     
  20. 2005. március 30. 17:5157.
    Ja igen, es en is 27, ugyhogy gondolom hasonloan csontosodott:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_917400 (54)
     
  21. 2005. március 30. 17:5056.
    Hali,

    Ahogy olier mondja a szukseges ido tenyleg egyenenkent valtozik, az en "nyugjeimet" lejjebb olvashatod, ezekre a dokim azt mondta, hogy 8-9 honap, de max 1 ev szukseges a megrendszabalyozashoz
    Remelem a profeta beszelt belole:)))

    leni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_917400 (54)
     
  22. 2005. március 30. 17:2255.
    Szia shakira7! Üdv a klubban!

    Hogy mennyi ideig fog tartani, az adottságoktól függ. Nekem már 1 év is sokat segített, de én még nem találkoztam olyan emberrel akinek fél évnél kevesebb lett volna. Sőt, olyat sem, akinek 8 hónapnál volt kevesebb. . .

    Kérdezz meg mindent az orvostól, ő már az állapotfelmérésnél is fogja tudni, hogy mennyi ideig fog tartani a kezelés.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_917400 (54)
     
  23. Torolt_felhasznalo_917400
    Torolt_felhasznalo_917400
    2005. március 30. 16:0854.
    sziasztok, 27 éves vagyok és most vágnék bele a szabályozásba. Van valakinek tapasztalata, hogy ha fogivet kell szélesíteni akkor mennyi ideig tart a dolog? Alul egyetlen fogam van torlódva, felül pedig a szemfogam áll ki és egy torlódott. Remélem tudtok segíteni. Olvastam valakinél 3 évet is, amit talán ki sem birnék, de aszépség tudom megér ennyit. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_917400
    Torolt_felhasznalo_917400
    2005. március 30. 15:3953.
    szia, tudsz nekem is cimet küldeni, két honapon belül tervezem a szabályoztatást. köszi
    előzmény:
    Jeniana2 (32)
     
  25. 2005. március 30. 15:1652.
    Én már ismerem az árakat. a madách-ba járok.

    A pasim eddig aranyos volt, remélem nálunk nem lesz szétköltözés. . . szerencsére van kocsim, nem kell a buszon figyelnem a reakciókat.

    Flo76: A levétel annyira jó, mert már alig várod, hogy vége legyen, és ettől az embernek euforikus érzése támad, semmilyen fájdalom nem számít, szinte élvezed ezt a fajta szenvedést, mert tudod, hogy most már vége!:) Nekem a 18. szülinapomon vették le, ez volt életem egyik legszebb ajándéka. Egyébként - ha az orvosod odafigyel rád-, elvileg nem kéne fájnia.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_646718 (49)
     

Címlap

top