Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogszabályozós felnőttek

salsa
Létrehozva: 2005. március 3. 10:33
Sziasztok!
Végigolvastam a fogszabályozós topicokat. Most azért indítottam új topicot e témában, mert kíváncsi vagyok a tapasztalatokra. Én 30 leszek, 14 évesen volt állandó fogszabályozóm, utána éjszakai is. Hordtam becsülettel, most ismét korrekcióra szorulnak a fogaim. A fogorvosom nem tanácsolja felnőtt korban, mert a csontok már megálltak a növésben és nem igazán lehet maradandóan korrigálni.
Azon kedves nlcafésok véleményére vagyok kíváncsi, akik szintén felnőtt korban estek át ezen és már letették az éjszakait is. Szépen a helyükön maradtak a fogaitok, vagy van, akinek már esetleg kezd a kiinduló állapotra visszaállni?
Megéri-e a sok 10e Ft-ot rászánni vagy ablakon kidobott pénz? A fogorvosok miért ajánlják? Tényleg végleges vagy ők is pénzből élnek?

Köszi mindenkinek.
  1. 2005. március 29. 13:1626.
    Sziasztok! Azeretnék csatlakozni a klubhoz. :) Ma ragasztották fel a fogszabályzómat, (porcelán) és együttérző lelki társakra vágyom:) Nehéz feldolgozni, hogy most másfél évig rajtam lesz, pedig öt éve már volt egyszer egy évig felragasztott fogszabályzóm (az még fém volt) de sajnos túl hamar vették le és visszacsúsztak a fogaim, egyáltalán nem voltam elégedett a végeredménnyel. Odáig tanakodtam, míg most újra elszántam rá magam. Olvasgatom a topicot, jó látni, hogy nem vagyok egyedül. Bár remélem nem a fogszabályzóm miatti aggodalmaimmal leszek elfoglalva másfél évig, de jó lenne tapaszatalatokat cserélni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_346467 (25)
     
  2. Torolt_felhasznalo_346467
    Torolt_felhasznalo_346467
    2005. március 25. 21:5425.
    Nekem gyerekkoromban volt éjszakai fogszabályzóm, aztán 26-27 évesen állandó. Nem feltétlenül esztétikai, hanem rágástechnikai okból kellett megcsináltatni. A fogorvosok (több) szerint. Pár év múlva a fogaim ugyanúgy álltak, mint előtte, viszont a fogzománcom még jobban tönkrement. A fogorvosok (több) szerint különleges eset vagyok. Kösz. Szóval nekem sok értelme nem volt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_338119
    Torolt_felhasznalo_338119
    2005. március 25. 20:1724.
    Szia!
    Bocs, de nem voltam itthon, és csak most láttam, hogy 2 hete kérdeztél pár dolgot. Nekem a felső fogsorom volt nagyon csúnya, egymás hegyén-hátán álltak a fogak. Most a kihúzott 4-esek helye nem is látszik, semmivel sincs ott nagyobb hézag, mint a többi fogam között (kb 1/2 mm vagy még kevesebb, pont annyi, hogy befér a fogselyem). Szerintem egy hozzáértőn kívül a kutya nem venné észre, hogy a szemfogaim után az 5-ösök jönnek. A többi fog között pedig azért nincs hézag, mert csak annyit húztak rajta, amennyit kellett. Vagyis fent nekem a két 1-es is egymásra volt torlódva, azokat széthúzták, majd az összes többit úgy irányították, hogy se túl sok, se túl kevés hely ne legyen köztük. Szerintem ne aggódj, biztosan gyönyörű lesz a fogsorod.
    Én most a bölcsességfogam miatt pánikolok, mert féltem az eltávolítással járó megpróbáltatásoktól (ahogy írtam, csak 1 csücske van még kinn), ezért halogattam. Aztán most nézegettem a fogsorom, hogy menjek-e már fogkőeltávolításra, vagy még ráér, és azt vettem észre, mintha az alsó jobboldali 1-es és 2-es jobban egymásra csúszott volna. Úgyhogy most sikítva keresek egy szájsebészt, aki sürgősen kiszedi a bölcsességfogat, nehogy kárba vesszen a korábbi sok szenvedés. Nem beszélve arról, hogy ki sem tudnék most százezreket fizetni fogszabályozásra. (12 éve 6000 forintba került az egész, igaz az a legcsúnyább fémbrackettes. )
    Egyébként a Mária u-i Fogászati Klinikára jártam, de azóta már rengeteg helyen csinálnak Magyarországon is.
    Kitartást és szép fogsort kívánok neked és minden fogszabályzósnak.
    Üdv,
    B.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (12)
     
  4. 2005. március 25. 13:1923.
    Daytona:
    nalad a kezeles eleve huzassal indult vagy "menet kozben" talalta ki ezt a dokid?(en igy ertettem a levelbol) Csak azert kerdem, mert nekem is van egy kis melyharapasom, es nem szeretnek meglepiket:)

    leni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (22)
     
  5. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 25. 13:1122.
    Nekem a mélyharapás miatt kellett kihúzni a két négyesemet. A jobb 1. és 2. állt össze-vissza, amiatt kellett a szabályozó. November óta a fogaim szép sorban állnak már, de a foghúzással még mindig nem vagyok kibékülve. A mélyharapás korrigálása valóban megéri 2 egészséges fog kihúzását? A doki azt mondta, hogy a húzás után a fogaimat beljebb tudja majd húzni és így korrigálja a mélyharapást. Kedden megyek állításra. Én 30. évesen kezdtem, majd meglátjuk mi lesz a fogaimmal a jövőben. Nehéz elhatározni, hogy mi lenne a jó, bár én még azt nem hallottam, hogy a szabályozás miatt hamarabb kiperegnének.
    előzmény:
    Conquer (21)
     
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. március 25. 00:2921.
    Sziasztok! Engem 2-szer beszéltek le a felnőtt fogszabályozásról. Egyszer 27 éves koromban. Mélyharapásom van és eltolódott a középvonalam egy fogcsírahiány miatt. Az első fogorvos aki lebeszélt azzal indokolta a dolgot, hogy túl nagy tortúrának tenném ki magam és az eredmény sem biztos, hogy jobb lenne, mint a jelenlegi helyzet. Szerinte nem biztos, hogy úgy maradnának a fogaim. Ráadásul az én problémám szinte alig látható. A fogsorom "majdnem" szabályosnak minősül. Aztán én nem hagytam a dolgot annyiban, mert zavart és kerestem egy másik orvost. Aki azt mondta, hogy szerinte meg kellene mégis csináltatnom, mert esetleg öregkoromban fogat is vesztehetek a mélyharapás miatt. Aztán kiköltöztünk a férjemmel külföldre és egyszerűen nem tudtam elkezdeni a dolgot Mo-on. Futottunk egy kört külföldön is. No ott megint lebeszéltek. Pedig ott a TB is támogatta volna a dolgot. Olcsóbb lett volna az egész, mint Mo-on. Azonban a kinti fogorvos szerint egy bizonyos életkor után (akkor voltam 31 éves) nincs értelme csak akkor fogat szabályoztatni, ha tényleg nagyon durva esztétikai hiba van. Még a saját fogsorát is megvillantotta: neki is mélyharapása volt és szerinte ez nem akkora probléma.
    előzmény:
    salsa (1)
     
  7. 2005. március 24. 23:5620.
    Szia! Nem marad rés a fogaid közt, pláne nem elől. Az a lényege az egésznek, hogy szép legyen a fogsor, dehogy csinálnak bele réseket. Nem húzzák már szét az elülsőket, ami szép, hanem kompletten húzzák hátrébb. Nekem is húztak pár fogamat, nem véletlenül csinálják:-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (12)
     
  8. Torolt_felhasznalo_206509
    Torolt_felhasznalo_206509
    2005. március 24. 22:4719.
    Mellesleg az, hogy szabályoztatod a fogaidat a saját magaddal szembeni ígényességedet is mutatja, tehát ilyen szempontból ez vonzó lehet a párod számára. Én pl. inkább idegenkednék egy össze-vissza fogú, ne adj isten foghíjjas embert csókolgatni, mint egy olyat, akibe szorult annyi ígényesség, hogy rendbe tegye a mosolyát.
    előzmény:
    ha-nocri (13)
     
  9. 2005. március 24. 22:2218.
    Nekem kamaszkoromban volt fogszabályzóm, és az én fogorvosom is azt mondta, hogy 25 év után ő már nem vállal senkit, mert már nem csontosodik vissza ugyanúgy a fog, és idősebb korban hamarabb kihull, illetve gyakoribb a komplikáció (foginygyulladás)

    A fogszabályzós csókkal kapcsolatban: nekem három évig volt, hát nem mondom, az elején meg kell szokni, de kábé 2 hónap után teljesen olyan, mintha ott sem lenne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 24. 21:5617.
    Egyéntől függ. Én már megszoktam, hogy a fogamon vannak ezek a műanyagok (nekem felül színtelen, alul fém van), de úgy érzem a párom egy kicsit idegenkedik tőle.
    előzmény:
    ha-nocri (16)
     
  11. 2005. március 24. 17:4816.
    Szerintem ez teljesen embertol fugg. Nekem olyan 22-23 eves koromban mar mind kinn volt, egy masik haverom most 30 es meg csak 1 van kinn neki. Olyan embert is ismerek, akinek rontgen soran derult ki, hogy egyaltalan nincs bolcsessegfoga (meg csira sem).

    De talan jobb lenne egy fogorvossal is megnezetni ezt a bolcsessegfogat, mert pl nekem is azert kell most fogszabi mert a bolcsessegfogak osszetoltak elol a fogaimat. Jobban jartama volna ha gyorsan kihuzatom mind a 4-et:(

    Csokolozos kerdesben meg mindig valom a (biztato:) tapasztalatokat!:)
    (koszi, csikisz!)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_185241 (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_185241
    Torolt_felhasznalo_185241
    2005. március 24. 17:3115.
    Sziasztok!
    Lenne egy hülye kérdésem. A bölcsességfogak körülbelül hány éves korban szoktak kinőni? Csak mert én 21 vagyok, és még csak az egyiknek a széle van kint. Kicsit most beparáztam, mert egy picit nekem is túl "sűrűn" vannak a fogaim, de nincsenek még így egymásra torlódva, csak nagyon pici a hely közöttük, a fogselymet is alig tudom bepasszírozni közéjük :) na és attól félek hogy ha kinőnek a bölcsességfogaim, annyira összetorlódnak hogy egymáson lesznek, és akkor lehet hogy nekem is kell majd egy atomerőmű a számba :)
    Szóval aki tudja homályosítson fel hogy kb mikor kezdhetek el számítani a kapafogakra :) Köszike
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_206509
    Torolt_felhasznalo_206509
    2005. március 24. 17:0114.
    Fogszabályzóval tökéletesen lehet csókolózni és szexelni is. Hidd el, nekem mindkét témában az első alkalom fogszabi mellett volt (először a páromnak volt, aztán meg nekem) és no problem.
    előzmény:
    ha-nocri (13)
     
  14. 2005. március 24. 16:2613.
    Haliho,

    Ha minden rendben megy aprilis 6-an ragasztjak fel a fogszabimat, viszont en nem birok addig ketsegek kozt elni, igy gondoltam megkerdezlek titeket valamirol. . .
    Az erdekelne, hogy fogszabival lehet-e normalisan csokolozni, vagy barmi pajzanabbat muvelni?:) (en csajszi vagyok). Hogy reagalt a parotok a fogszabalyzo felrakasra?
    Tudom hogy idetlen a kerdes, de egy kicsit aggodom. Eddig sem a vigyorgas sem a szex nem okozott gondot:), de amig az elobbit nem nagyon feltem (alkatilag eleg vigyori vagyok, meg hat kivulrol ugyis csak egy vekony femszal latszik majd) addig a belso kutyuk miatt az utobbirol felek le kell esetleg mondanom. . . Nem szivesen tennem, egy ev ugyan nem a vilag de azert. . .
    Szoval ide nekem a tapasztalatokat!:)))

    elore is koszi:

    leni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (12)
     
  15. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 11. 15:4712.
    Itt éppen a te általad említett példa miatt miatt húzzák ki szerintem a bölcsességfogakat. A gyerekkorban szépen beállított fogakat a bölcsességfog csak összekuszálná. Nekem alul megvan a 2 bölcsességfog, felül viszont nem nőtt ki, nem tudom, hogy ki fog-e egyáltalán. Ezért is aggódok annyit a fenti 2 fogam kihúzása miatt, ugyanis lett volna hely bőven még a számban. A felső fogsorodon az összehúzásnál a szemfogad és a kihúzott melletti kisőrlő "közeledett" egymáshoz? Hézag nem keletkezett az első fogaid között? Bocsi a sok kérdés miatt, de el nem tudom képzelni, hogyan fogják mozgatni a fogaimat. Az első 6 fogam már gyönyörűen áll (a bal 1-es és 2-es állt össze-vissza), és emiatt félek attól, hogy ha széthúzzák a lyuk eltüntetése végett, akkor hézag lesz valahol az első fogaim között. Nekem november óta van fogszabályzóm és az első pár napon én is szenvedtem. Egy banánba nem tudtam beleharapni, mindent fel kellett szeletelni és hátul, vagy éppen ott rágni ahol nem fájt. Havonta járok állításra, ezek közül a múlt heti után voltak érzékenyek a fogaim. Legutóbb a doki fogselyemhez hasonló valamit tekert a brackettekre, olyan mintha össze lennének kötve. Március végén megyek vissza és akkor fogja felül kicserélni a drótot, ugyanis a húzáshoz két oldalon levágta, hogy a fogorvos jobban hozzá tudjon férni a foghoz. Majd csak megnyugszom ha áprilisban már látni fogom , hogy a lyukak fokozatosan tűnnek el. Te hova jártál fogszabályozásra? Mi lehet, hogy az évben megyünk haza Magyarországra, és találnom kell otthon egy dokit aki be tudja fejezni a kezelést.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_338119 (10)
     
  16. Torolt_felhasznalo_696712
    Torolt_felhasznalo_696712
    2005. március 11. 13:1611.
    Szia,
    El tudnád küldeni az orvosod elérhetôségét? Én is gondolkodom fogszabályozáson. Nagyon sokba került?
    Köszi, panni
    előzmény:
    piciszi (4)
     
  17. Torolt_felhasznalo_338119
    Torolt_felhasznalo_338119
    2005. március 11. 12:0110.
    Sziasztok! Nekem is kihúztak összesen 4 fogat, mert túl "nagyok" voltak a fogaim, és összevissza, cikkcakkban állt a fogsorom. Valamennyi 4-est kihúzták, majd 15 hónapig hordtam fogszabályzót, amely gyönyörűen összehúzta a lyukak helyét. Minden 20 éves koromban történt. Miután az állandót levették, 1 évig hordtam kivehetőt éjszaka. Azóta sem mozdult el a fogsorom (ez 12 éve volt), de most bújik elő egy bölcsességfogam (még csak a csücske van kinn), és azt mondták, hogy inkább szedessem ki (húzni még nem igazán lehet, csak vésni, úgyhogy egy kicsit tartok tőle), mert lehet, hogy emiatt összetorlódik a nagy kínszenvedések árán elért szép fogsor.
    A kínszenvedást azért írtam, mert először kihúzták bal oldalon az alsó és a felső 4-eseket, majd egy hét múlva jobb oldalon mindkettőt. Aztán felragasztották a szabályzót. Havonta jártam vissza, hogy állítsanak rajta, olyankor 3-4 napig iszonyúan fájt, harapni nem is tudtam, olyan érzékenyek voltak. Arról már nem is beszélve, hogy amikor feltették véresre törte belül a számat. Szerencsére ez pár hét alatt megszűnt.
    Persze mostmár biztos sokkal profibb cuccokkkal dolgoznak, mint 92-ben.
    Ha bárkinek lenne még kérdése, szívesen válaszolok.
    Ja, nekem, amikor belevágtam, azt is mondta a doki, hogy nemcsak esztétikai szerepe van a szabályozásnak, hanem megelőzésképpen is ajánlja, mert az összetorlódott fogakat nem lehet rendesen tisztítani, így hamarabb romlani kezdenek.
    Üdv,
    B.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (8)
     
  18. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 9. 21:599.
    A fogszabályozó levétele után nagyon fontos szerintem az ún. retainer hordása, mert annak hiányában a fogak visszarendeződhetnek. Ismerek itt olyan amerikaiakat akiknek gyerekkorukban volt fogszabályzójuk, de a retainert nem hordták csak hébe-hóba és most 40-en túl újból a fogszabályozáson gondolkodnak, mert a fogak össze-vissza állnak. Egyébként itt rutinnak számít a bölcsességfog kihúzása. Szerintem ez a fiatalkori fogszabályozásnak tudható be.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (8)
     
  19. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2005. március 9. 21:548.
    Én november végén kaptam a fogszabályozót, és januárban mikor mentem az 1. állításra már egyvonalban álltak a fogaim. Nekem is az egyik metsző állt előre, és az egyik első fogam - húúú, milyen "szaknyelvi" - befelé. Az elmúlt 2 hétben húzták ki az 5. és 12. fogam, mert mélyharapásom van és azt is korrigálni kell. Közületek volt valakinek ilyen problémája? Én nagyon parázom, mert túl soknak tartom ezt a két fog kihúzását, nem akarok ugyanis hézagot az első fogaim között.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2005. március 3. 11:377.
    Szia! Nekem augusztusban tették fel, egy hónap múlva veszik le, és 34 éves vagyok. nem tudom , meddig marad ilyen, de ha sokáig, akkor azt mondom, megérte, mert megszabadulok egy olyan problémától, ami nekem komoly gátlásokat okozott kiskamasz kortól mostanáig. Óriási rések voltak a fogaim közt. Most már nincsenek, gyönyörűen összehúzta őket a doki, meg a persze a készülék. Alig várom, hogy levegyék. Kérdezz bármit, priviben küldöm a válaszokat.
    előzmény:
    salsa (1)
     
  21. 2005. március 3. 11:366.
    A hozzászólásaitok igen megnyugtatóak. Köszönöm mindenkinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. március 3. 11:205.
    Helló!
    Ez tényleg butaság. Nekem mondjuk 12-17 éves korom között volt fogszabályzóm. Azért ilyen sokáig, mert az egyik kontár volt, de két év telt el, mire rájöttünk. Mindegy. lényeg az, hogy most megint rendeződik át a fogsorom, mert nőnek a bölcsességfogaim. A fogszabályzós dokik nagy része pedig azt vallja egyébként, hogy 18 éves kor alatt, tehát a csontosodás befejeződése előtt nem is érdemes fogszabályzót hordani, mert visszaállhat. utána igaz, lassabban megy, de tartósabb az eredmény. A velem egyidős barátnőmnek ugyanakkor volt szabályzója mint nekem, és az alsó fogsora neki teljesen visszarendeződött, pedig ha valaki, akkor ő aztán hordta tisztességgel. Szóval sztem ne aggódj ilyeneken. de én a helyedben azért megkérdezném az nlcafés fogorvost is. hátha hitelesebben tud hozzászólni. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2005. március 3. 11:194.
    Szia!

    Én is átestem már gyerekkori és felnőttkori fogszabályzáson egyaránt, volt kétszer állandó és éjszakai is. Az, hogy mennyire eredményes a fogszabályzás, attól is függ, hogy mi a gond a fogaid állásával. Nekem pl. előreálltak a metszőfogaim. Utoljára 27 éves koromban volt állandó fogszabályzom (fehér brekettes, ami alig látszott), miután levették egy un. hálót ragasztottak be a fogam hátsó részére, ami megakadályozta, hogy visszaálljon. Ezt a hálót damilszerű valaminek képzeld el, absnem látszott és nem is zavart. Sajna a háló elszakadt és a fogaim kezdtek visszarendeződni. Sokáig nem foglalkoztam a kérdéssel, csak akkor mentem megint dokihoz, amikor már zavart a dolog. Most ott tartok, hogy ismér éjszakait hordok, szépen alakul, ha megint tökéletesen visszaáll, akkor ismét felragasztják a hálót, már alig várom. Ja, és közben 35 éves lettem. Hülyeség, hogy felnőtt korban nem lehet fogat szabályozni. Pl az én dokim kimondottan felnőttkori fogszabályzásra specializálódott. Ne add fel!!!
    előzmény:
    salsa (1)
     
  24. 2005. március 3. 11:183.
    Nekem az egyik volt kolleganom 36 evesen 2 evig hordott allando fogszabalyozot, es gyonyoruek lettek a fogai, es meg utanna egy evvel (addig dolgoztam meg vele) akkor is szepek voltak. Baratnom most 30 eves es decemberben kapott fogszabalyozot (allandot), en 21 evesen hordtam, csak elobb levetettem, mert babas lettem. de amit odaig elertek, az ugy maradt, nem ment vissza.
    előzmény:
    salsa (1)
     
  25. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2005. március 3. 11:082.
    marhaság. 80 éves embernek is lehet fogszabályzója(már ha igényli). Nekem is szabályozták a fogaimat 21-23 éves korom között. . más téma, hogy nem hordtam rendesen a rögzítőt így visszaállt. De a tesóm most is hordja éjszaka(29 éves). :-)
    előzmény:
    salsa (1)
     

Címlap

top