Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Alternatív egyházi esküvő

Torolt_felhasznalo_239371
Torolt_felhasznalo_239371
Létrehozva: 2005. február 20. 19:02
Sziasztok!

Egyszer indítottam már hasonló témában topic-ot, de most nem találom, viszont aktuálissá vált a dolog :).
Én szeretnék egyházi esküvőt, de - nem akarok vele senkit megbántani - azok nélkül a számomra üres és felesleges rituálék nélkül, amelyek egy ilyen szertartáson lezajlanak. Azt gondolom, hogy az az én napom, rólam kell, hogy szóljon, és ha idegennek érzem a szövegeket, biztosan tudom, hogy amit meg kell ígérnem, nem fogom tartani, akkor fölösleges is. Szóval én egy olyan szertartásra gondoltam, ahol azt a néhány gondolatot, amit a párommal megfogalmazunk, elmondja a pap, és áldást kér a házasságra, egészséget a leendő gyermekeknek, stb. Én hiszek, félreértés ne essék, csak a külsőségben nem. Szeretnék olyan egyházi esküvőt, ahol csak azokat a dolgokat ígértetik meg velem, amelyeket én tényleg komolyan gondolok, és őszintén ígérhetek.
A kérdés tehát: Mi ennek a módja, van-e olyan pap, aki hajlandó ilyen "alternatív" módon összeadni minket, van-e valakinek ilyen jellegű tapasztalata? Minden választ előre is köszönök, és tényleg nem akartam megbántani senkit, aki másképp értelmezi a vallást. Nem is vallási vitát szeretnék kirobbantani, csak tájékozódom, van-e ilyen lehetőség.
  1. 2005. február 21. 12:3451.
    Szia!
    Református lelkem kicsit háborog az alábbi mondatodon:

    " lány nem vetett keresztet, mikor kellett volna. Ezek szerint nem várták el tőle, hogy keresztény legyen. "

    én sem vetek keresztet, mégis keresztény vagyok, csak nem vagyok katolikus. :)
    előzmény:
    foka (39)
     
  2. 2005. február 21. 12:3250.
    Szia!
    Az eskün kívül semmi extra nincs a református esküvőben. Zenére bevonulás, ha volt jegyesoktatás, akkor rólatok is szóló igehírdetés (beszéd), aztán eskü, a lelkész megáld benneteket és kész.
    Sajnos azt kell mondjam, hogy nincs mindenhol jegyesoktatás, de a jobb helyeken van. Látom budapesti vagy, melyik templomot szemeltétek ki, ha nem titok? Egyébként az a tapasztalatom, hogy református oldalról általában nem gond, hogy a párod katolikus, de van egy-két szemellenzős lelkész, akinél sajnos gond lehet, ezért kérdeztem, hogy melyik templomban tervezitek.
    előzmény:
    zagi (48)
     
  3. 2005. február 21. 12:1949.
    A katolikus esküvőnek NEM feltétele, hogy mindkét fél meg legyen keresztelve. Amennyiben az egyik nincsen, akkor is összeadják őket, HA: a megkereszteltnek írásban, a kereszteletlen félnek szóban kell ígéretet tenniie, hogy a gyerekeket megkeresztelik,
    a kereszteletlen félnek hasomlóan ígéretet kell tenni a holtodiglanra, meg kell ígérnie, hogy a gyerekáldást elfogadja, a hitéletét a gyereknek nem korlátozza. Ilyen esetben a püspök úr engedélyezi a házasságot, a jegyesoktatást végző pap ajánlása alapján. Szokták engedélyezni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_834211 (38)
     
  4. 2005. február 21. 12:0048.
    Sziasztok, meg tudna valaki mondani, hogyan zajlik egy reformatus eskuvo? Parom katolikus, en reformatus vagyok. Hajlunk ra, hogy reformatus szertartas szerint eskudjunk. Ott is van jegyesoktatas elotte? Koszonom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 21. 11:2847.
    Én nem voltam ezen az esküvőn, mert csak később ismertem meg őket, viszont a párom azt mesélte, hogy jó volt. Mindenesetre tutira érdekes lehet!
    előzmény:
    ZazaBogar (45)
     
  6. 2005. február 21. 11:2446.
    Ökumenikus :))
    előzmény:
    ZazaBogar (45)
     
  7. 2005. február 21. 11:2345.
    Okumenikus esküvőn mi is gondolkoztunk, de még nem tudom, hogy mi lesz belőle. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708654 (44)
     
  8. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 21. 11:2144.
    jóvanjóvan :-)
    azt akkor nem neked írtam :-)
    foka: a reformátusoknál talán kicsit más a dolog. . .
    ZazaBogar: akiről az előbb meséltem, szóval nekik kétpapos esküvőjük volt. Egy katolikus és egy református.
    dvera: ahogy már írtam, akkor nem lesztek hivatalosak!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (40)
     
  9. 2005. február 21. 11:0043.
    Hát pedig, ha bevállod a templomi esküvőt, akkor nem Te diktálsz. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (42)
     
  10. Torolt_felhasznalo_239371
    Torolt_felhasznalo_239371
    2005. február 21. 10:4542.
    Igen, ezekkel a dolgokkal tisztában vagyok, és megkeresztelkedem, ha kell, meg eljárnék a jegyesoktatásra is, nekem kifejezetten az esküvői ceremóniával szemben vannak - nem is tudom, mi a jó szó - "kétségeim". De nem elhagyni akarom, mert fontosnak tartom, csak nem mindegy a HOGYAN. :-(
    előzmény:
    ZazaBogar (41)
     
  11. 2005. február 21. 10:3841.
    Sziasztok!

    Nekünk nyáron lesz az esküvőnk, és hát nálunk sem megy minden simán. . Én református vagyok, párom római katolikus. A család szeretné, hogy katolikus ceremónia legyen, mert ők mélyen vallásosak, az én családom azonban nem. Nem bérmálkoztam, nem járok templomba. .
    A katolikus esküvő feltétele, hogy mindketten keresztények legyetek, és ha nem voltál elsőáldozó, vagy nem bérmáljkoztál, akkor a jegyesoktatás előtt kell járni egy (nem tudom mi a pontos megnevezése) felzárkóztató oktatásra is. Ha pedig nem is vagy megkeresztelve, akkor elvileg ezen meg kell keresztelkedned, de azt is megelőzi jónéhány okattás. . .

    A református ennél egyszerűbb.
    előzmény:
    foka (39)
     
  12. Torolt_felhasznalo_239371
    Torolt_felhasznalo_239371
    2005. február 21. 10:3540.
    Kedves Szivacsi!

    ÉN vagyok a topicindító :-)!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708654 (37)
     
  13. 2005. február 21. 10:3339.
    Még ez sem feltétlenül igaz. A nyáron voltam egy esküvőn, ahol a menyasszony nem is volt megkeresztelve. A vőlegény rokona, egy pap eskette őket. Minden olyen volt, mint egy katolikus esküvő, ill. még a reformátusoknál szokásos esküszöveget is elmondták, egy dolog különbözött, a lány nem vetett keresztet, mikor kellett volna. Ezek szerint nem várták el tőle, hogy keresztény legyen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_834211 (38)
     
  14. Torolt_felhasznalo_834211
    Torolt_felhasznalo_834211
    2005. február 21. 10:2438.
    Kedves Dvera!
    A keresztény egyházi esküvő feltétele, hogy mind a ketten keresztények legyetek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 21. 10:1737.
    azért azt tényleg jó lenne tudni, hogy milyen vallású a topikindító.
    én is római katolikusnak gondolom. . . .
    Dvera: ebben az esetben valóban nem lesz Isten előtt Hivatalos az esküvőtök.
    1ébként az ismerőseink 10 év után a héten válnak. . . . . Ráadásul a lánynak református lelkész az apja. Nem ment, nem erőltették. . . . Azért az gáz, hogy úgy indulsz neki, hogy megszegheted az ígéreted. . . .
    Mamox: a pompa. . . Egyik rokon papunknak volt egy olyan esete, hogy az esüvő napján "súgták" meg neki, hogy a vőlegény már volt nős, így nem lehet még egyszer egyházi esküvője. Lemondani nem akarta a pap, viszont a hivatalos beszédet sem mondhatta el. Lett egy "pompás" ceremónia. . . Ha valakinek ez kell. . . .
    előzmény:
    rebusbaba (34)
     
  16. 2005. február 21. 10:0036.
    Az a baj, hogy a házasság LÉNYEGE a keresztény tanítás szerint, ami a Bibliára épül, a szövetségi ígéret és annak betartása. Nem a ceremónia, nem a polgári együttélés hivatalossá tétele, hanem a SZÖVETSÉG. Azt mondja a Szentírás, hogy épp a házasság az a földi hely, ahol megtanuljuk, hogy milyen a kapcsolat Jézus és az Egyház között.

    Na mármost, ha a lényegét elhagyod, mi marad? Mi marad a borsófőzelékből borsó nélkül? Vízzel felengedett sós rántás zöldpetrezselyemmel. Ezt akarod enni egész életedben? Érted a hasonlatot?

    Biztos találsz olyan "papot", "lelkészt", aki a kedvedért felad akármit a szövegből. De mit érsz vele?

    Szóval, lehet, hogy neked kellene inkább Isten igéje felé hajolnod, mint hogy megerőszakold Istent. Akármekkora önálló, akaratos ÉNed is van, lehet, hogy Isten mégis jót akar neked. Ezen gondolkozz kérlek egy picit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  17. Torolt_felhasznalo_239371
    Torolt_felhasznalo_239371
    2005. február 21. 09:5035.
    Sziasztok!

    Nem tűntem el, csak most van érkezésem írni. Először is köszönök minden hozzászólást. Én nem vagyok megkeresztelve, a párom katolikus.
    Kedves Csengel! (21) Köszönöm, hogy leírtad a szöveget, és el is mondom, mi a gondom vele. Nagyon szép gondolatok ezek, csak annyi rossz tapasztalatom van, persze hogy szeretném, holtomiglan, holtáiglan, de ha valamiért mégsem sikerül, akkor megszegem az ígéretemet. Nem "tisztességesebb" az, ha inkább áldást kérek erre a házasságra, segítséget Fentről, hogy jóban-rosszban ki tudjunk tartani egymás mellett?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2005. február 20. 22:0234.
    Mondjuk én feltételezem, hogy ha már nem írta külön oda, nyilván valamelyik keresztény egyházhoz tartozik, református vagy - ami szerintem valószínűbb- római katolikus.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708654 (33)
     
  19. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 20. 21:5733.
    és még jól el is tűnt a topikindító :-)
    előzmény:
    *berci* (31)
     
  20. 2005. február 20. 21:3832.
    Persze, értelek.
    előzmény:
    *berci* (31)
     
  21. Torolt_felhasznalo_855933
    Torolt_felhasznalo_855933
    2005. február 20. 21:3331.
    OK, de ugyis tudod, mire gondoltam. Allahra, Jahvera, a Szentharomsagra, Szuzmariara, Jezus Krisztusra, az osatyakra, Buddhara. . . Barmire, ami konkretan szerepel az adott vallas esku-szovegeben es elter az univerzalis Isten-felfogastol, tehat mar sokan nem vallalnak be.
    Dvera pedig nem mondta el, hogy melyik vallashoz all kozelebb, tehat ezek ertelemszeruen behelyettesitendok.
    előzmény:
    stühmer (30)
     
  22. 2005. február 20. 21:2830.
    A Szentháromságot csak a keresztény vallás említi meg.
    Az eskető pap a "szentháromságra" nem kérdez rá muszlimtól vagy zsidótól.
    előzmény:
    *berci* (28)
     
  23. 2005. február 20. 21:2629.
    Más "anykönyvileg" házasnak lenni és más "egyházilag" házasnak lenni.
    Ma Magyarországon az házas, aki az anyakönyvvezető két kérdésére hangosan és egyértelműen igennel válaszol.
    Ettől ez a "Mennyországban" még nincs értékelve.
    Kinek kinek legyen a maga hite szerint legyen az esküvője, aminek érdemes etimológiailag is utána nézni. Esküszünk. Kibújni nem lehet.
    Ha nem jön, nem kell odamenni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_855933
    Torolt_felhasznalo_855933
    2005. február 20. 21:2628.
    Szia dvera! Jo lenne tudni, hogy pontosan mi nem felel meg Neked a szertartasban. Az esku kotott szovege, a Szentharomsag emlitese? A templomi ceremonia egyeb kulsosegei, pl. a regi zsoltarok orgonakiserettel, a mise rendje? Szentaldozas a szertartas alatt? A hazassag elotti felkeszito tanfolyam?
    Ha mar pontosan tudod, mit szeretnel, es -nagyon fontos- a parod mit szeretne, akkor mar talalkozhatnatok is egy pappallelkesszelrabbival. Ezt vele tudnatok leginkabb megbeszelni, mert legtobb esetben (ahogy katolikus papoknal lattam) a pap a maga belatasa szerint dont, meddig akar elmenni az egyhaza keretein belul. Valamelyikuk pl. nem kereszteli meg egyedulalloelvalt no kisgyereket. Valaki abszolut nem csinal ebbol ugyet, sot orul, hogy erdekli oket a vallas.
    Hallottam okumenikus kereszteny eskuvorol. Ezt feltetelezem, eleve egy 'lazabb' felfogasu paplelkesz celebralja, tehat erdemes lenne ot megkeresni.
    Egy erdekesseg. . . Izraelben nincs polgari eskuvo. Csak ortodox rabbi altal celebralt eskuvoi szertartas lehet hivatalos. Ennek megfelelni igen nehez, es nagyon sokan nem is akarnak. Viszont rengeteg olyan par van, aki tiszteli a hagyomanyokat es szeretne vallasos szertartast is. (A polgari eskuvot ilyenkor kulfoldon kotik meg. )
    Ilyenkor vagy egy kevesbe konzervativ rabbihoz forulnak, vagy ha meg ez is tul kotott nekik, akkor megkernek valakit a csaladban vagy egy baratjukat, hogy jatssza el a rabbi szerepet. Tehat a vallasos filing megvan, viszont abszolut Ti alakitjatok ki a ceremoniat. Lehet poenos vagy nagyon romantikus gitarzenevel, versekkel, ami belefer. . .
    Sok szerencset es sok boldogsagot!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 20. 21:1927.
    :-) úgy úgy Ory! ahogy rebusbaba mondja.
    előzmény:
    rebusbaba (26)
     

Címlap

top