Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Alternatív egyházi esküvő

Torolt_felhasznalo_239371
Torolt_felhasznalo_239371
Létrehozva: 2005. február 20. 19:02
Sziasztok!

Egyszer indítottam már hasonló témában topic-ot, de most nem találom, viszont aktuálissá vált a dolog :).
Én szeretnék egyházi esküvőt, de - nem akarok vele senkit megbántani - azok nélkül a számomra üres és felesleges rituálék nélkül, amelyek egy ilyen szertartáson lezajlanak. Azt gondolom, hogy az az én napom, rólam kell, hogy szóljon, és ha idegennek érzem a szövegeket, biztosan tudom, hogy amit meg kell ígérnem, nem fogom tartani, akkor fölösleges is. Szóval én egy olyan szertartásra gondoltam, ahol azt a néhány gondolatot, amit a párommal megfogalmazunk, elmondja a pap, és áldást kér a házasságra, egészséget a leendő gyermekeknek, stb. Én hiszek, félreértés ne essék, csak a külsőségben nem. Szeretnék olyan egyházi esküvőt, ahol csak azokat a dolgokat ígértetik meg velem, amelyeket én tényleg komolyan gondolok, és őszintén ígérhetek.
A kérdés tehát: Mi ennek a módja, van-e olyan pap, aki hajlandó ilyen "alternatív" módon összeadni minket, van-e valakinek ilyen jellegű tapasztalata? Minden választ előre is köszönök, és tényleg nem akartam megbántani senkit, aki másképp értelmezi a vallást. Nem is vallási vitát szeretnék kirobbantani, csak tájékozódom, van-e ilyen lehetőség.
  1. 2005. február 20. 21:1626.
    Mármint, egyházi oldalról. Polgári oldalról természetesen korrekt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_905087 (25)
     
  2. Torolt_felhasznalo_905087
    Torolt_felhasznalo_905087
    2005. február 20. 21:1325.
    Hogyhogy nem lesz hivatalos ? A polgári esküvQ a lényeg, az egyházi már csak ráadás !
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708654 (24)
     
  3. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 20. 21:0024.
    Szia! sztem így nem lesz hivatalos az esküvőtök. Az egyház nem viccből találta ki az eskü szövegét.
    Rebusbaba! köszi a linket!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  4. 2005. február 20. 20:3323.
    A pap nem a hozott anyagból dolgozik, hanem a leírt dogmákból.
    Csengelnek igaza van.
    És miért akarnánk felülbírálni ?
    Nekem két esküvőm volt. Az egyik a házasságkötőben, a másik az Isten színe előtt. Jó, hogy nem fordítva :-)
    És hiszem, amit akkor kimondtam. Ennélkül nem ér semmit.
    előzmény:
    Csengel (21)
     
  5. 2005. február 20. 20:0522.
    hm. . . . az tényleg régebben volt. :-)
    előzmény:
    eda-1952 (18)
     
  6. 2005. február 20. 20:0421.
    Szia!

    Egy református esküvőn, ha olyan papot választottok, aki komolyan veszi a hivatását, a szertartás előtt néhány alkalommal elbeszélget veletek, megismer benneteket, ettől lesz a szertartás személyes. A kötelező szöveget itt is el kell mondani, leírom.
    "Én X. Y. esküszöm az élő Istenre, aki Atya, Fiú, Szentlélek, teljes Szentháromság, egy örök, igaz Isten, hogy X. Y-t, akinek most Isten színe előtt kezét fogom, szeretem. Szeretetből veszem el őt (megyek hozzá) Isten törvénye szerint feleségül. Hozzá hű leszek, vele megelégszem, vele szentül élek, vele tűrök, vele szenvedek, és őt sem egészségében, sem betegségében, sem boldog, sem boldogtalan állapotában holtomig vagy holtáig hitetlenül el nem hagyom, hanem egész életében hűséges gondviselője (segítőtársa) leszek. Isten engem úgy segéljen!"

    Teljesen egyetértek Veled abban, hogy ha nem hiszed a fogadalmat ne tégy rá esküt. Az általatok leírt szöveget az anyakönyvvezető előtt is elmondhatjátok, azzal az érzéssel együtt is, hogy Isten előtt mondod. Ő biztosan meghallgatja a Hozzá szólót! :)
    Viszont ha Te akarod irányítani az isteni áldást (csak azt áldja meg az életedben, csak abba szóljon bele, amibe Te jónak látod), az ilyen hozzáállást nem áldja meg Isten, még ha pap mondja is el a szöveget.

    Remélem segítettem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  7. 2005. február 20. 20:0220.
    Bátor mázlista!
    előzmény:
    kószáló (19)
     
  8. 2005. február 20. 19:5919.
    Nahát, más idők voltak!
    De ez már akkor is helyfüggő volt, mert anyáméknak 74ben volt az esküvőjük, és maradt a lánykori nevén!
    előzmény:
    eda-1952 (18)
     
  9. 2005. február 20. 19:5618.
    Na, 1991. . . . izé. . . . a miénk 1973-ban volt. . . . . még azon is felháborodott mindenki, hogy színes csokrot szerettem volna. (Nem is kaptam meg. . . ) Az anyakönyvvezető meg, aki ismerte mindkét családot, egyszerűen nem hallotta meg, amikor többször próbálkoztam, hogy nekem tökéletesen megfelel az eddigi nevem. . . ((( Akkor még csak 2 lehetőség volt:asszonynév, vagy lánykori név.
    előzmény:
    Lillaréka (16)
     
  10. 2005. február 20. 19:4917.
    Hát, csak két dolog lehet, mert két dologra esküszöl: hogy szereted, és hogy holtomiglan-holtodiglan. Az egyik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_893407 (15)
     
  11. 2005. február 20. 19:4916.
    Az anyakönyv aláirása elött mi sem szólalhattunk meg.
    amugy 1991-ben volt. Szoval elég régen. Csodálkozott is az anyakönyvi hivatal vezetője, hogy ilyet még soha nem kértek töle. De végül is, megengedte. mivel, ha már aláirtuk az anyakönyvet, házasok vagyunk. meg is rikattuk a násznépet rendesen. ilyet senki nem látott, még. . .
    előzmény:
    eda-1952 (14)
     
  12. Torolt_felhasznalo_893407
    Torolt_felhasznalo_893407
    2005. február 20. 19:4715.
    Nem értem, mi olyan szörnyű van az eskü szövegében, amit nem akarsz megígérni??
    A polgári esküvőt ma már tetszésed szerint alakíthatod, az egyházit nem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2005. február 20. 19:4514.
    Hát, a mi időnkben még ezt sem lehetett. . . (((
    előzmény:
    Lillaréka (13)
     
  14. 2005. február 20. 19:4413.
    Szerintem is. mi is szerettünk volna ilyet. Templomi nem volt. De a házasságkötőben, az anyakönyv aláirása után, elmondtuk egymásnak a Verset.
    előzmény:
    eda-1952 (11)
     
  15. 2005. február 20. 19:4212.
    Én ezt a következőképpen képzelem. Ha találtok egy felvilágosult papot, lehet, hogy beenged titeket a templomába, imádkozik veletek, értetek, ez elképzelhető. Nem fogtok olyan papot találni, aki ezt egyházi esküvőként értelmezi, ez egy általatok, családotok által esküvőnek tartott rituálé lesz, de ha jól értettem, ilyesmit akartok, nem egyházi esküvőt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2005. február 20. 19:4111.
    Igen, arrafelé szokás és nagyon szép----szerintem.
    előzmény:
    Lillaréka (7)
     
  17. 2005. február 20. 19:3910.
    Hát erre nem. Még a gyerekemet se akarták megkeresztelni, amikor ő kérte, hogy hadd legyen katolikus, mint az apja és a keresztszülei. Végül, 2 év után, 6-os korában megtették, de hozzá kell tennem, már másik, nagyon megértő pap volt, aki sem azt nem követelte, hogy térjek át, sem azt, hogy esküdjünk meg templomban, a gyerek kívánságát teljesítette.
    előzmény:
    rebusbaba (8)
     
  18. 2005. február 20. 19:359.
    Segítene a továbbgondolkozásban, ha megmondanád a saját és a jövendőbeli "vallási koordinátáit".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  19. 2005. február 20. 19:338.
    Nem feltétlen, a katolikus egyház is összeadja őket. Talán már reverzális sem kell.
    előzmény:
    eda-1952 (6)
     
  20. 2005. február 20. 19:337.
    Love Stroy . . . . Oliver és Jennifer esküje? :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  21. 2005. február 20. 19:316.
    Hát ha az egyik katolikus, a másik meg református, tényleg könnyebb. . . csak a ref jöhet számításba, ill. így volt régen, most nem tudom. Azt is el tudom képzelni, hogy akadnak kevésbé "merev" -nem túl jó kifejezés- katolikus papok is.
    előzmény:
    stühmer (4)
     
  22. 2005. február 20. 19:315.
    Egyébként a www. parochia. hu oldalon meg lehet találni a g. kat esküvő szövegét kottával, őszintén szólva kb. amit stühmer írt, azt kell megígérni, nem tudom, mit lehetne kihagyni. De bizonyára más liturgiáknak más a szövege.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2005. február 20. 19:274.
    De nehéz kérdés.
    A pap az Isten szolgája az adott valláson belül és nagyon szigorú szövegezés és eskü után adhat csak áldást tudomásom szerint.
    Ha az egyik fél keresztény, a másik meg mondjuk zsidó vagy muszlim, el tudok képzeli kettős esketést, mindegyik felet a maga hite szerint.
    Picit talán könnyebb, ha az egyik katolikus, a másik meg pl. református.
    Ehhez azonban igen felvilágosult pap kell mindkét oldalról.
    De ebben az esetben sem mondhatod meg neki, hogy mit beszéljen.
    Az esküt, hogy szeretetből mész hozzá (veszed el) és elfogadod őt jóban-rosszban, és hű maradsz hozzá, azt hiszem, nem lehet elkerülni.
    De miért is kéne elkerülni ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  24. 2005. február 20. 19:223.
    Gondolom, egyháztól is függ, de a g. katolikusoknál vagy a "hivatalos" szöveget mondod, vagy nincs érvényes egyházi házasságod. Ez biztos, valami kapcsán felmerült, megkérdeztem.
    Milyen vallású vagy? Hátha valaki konkrét választ tudna adni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  25. 2005. február 20. 19:192.
    Gondolom abban az esetben talán van, ha ismered a papot, aki összad benneteket. A kötelező szöveget nem tudod elkerülni, értem ez alatt az esketés szövegét.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     

Címlap

top