Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tej és tojás nélkül

edit-a
Létrehozva: 2005. január 18. 18:29
Sziasztok!

Olyan recepteket szeretnék kérni (vagy linkeket) ,amik tej- és/vagy tojásérzékenyeknek valók.
Mivel lehet helyettesíteni az ételekben a tejfölt?Milyen sütik készülhetnek e 2 alapanyag nélkül?

Olyanok tapasztalatait is szívesen várom,ahol van/volt ilyen probléma.Hogyan tudtátok beépíteni a diétát a mindennapokba?

Előre is köszi!:)

Edit
  1. 2008. szeptember 16. 12:51626.

    Szerintem ha eddig sem főztél, akkor most is nyugodtan folytathatod mirelit kajákkal, csak nagyon alaposan át kell nyálazni, hogy miben tuti NINCS se tejtermék se tojás.

     

    A www.taplalekallergia.hu weblapon találsz letölthető dokumentumokat azokról a termékekről, amiknek a gyártói GARANTÁLJÁK hogy nincs benne az adott allergén (van nekik tojás és tejfehérje listájuk is). Ezzel felfegyverkezve talán már könnyebben megy a vásárlás.

     

    Amúgy meg szépen lassan érdemes elkezdeni kísérletezni, amikor időd és kedved van hozzá. Én sem főzök mindig. És most már egy jó adag receptet kipróbáltam, de én is csak lassacskán kezdtem, mert én se vagyok egy konyhatündér, és szeretem azokat a recepteket amiket kb 20 perc alatt el lehet készíteni. :) Úgyhogy ne érezd úgy, hogy most akkor muszáj szakácsnővé avanzsálódnod, szerintem próbáld meg fokozatosan, úgy fájdalommentesebb. 

     

    Sok szerencsét!

    rokica 

    http://tejmentes.blogspot.com/ 

     

    előzmény:
    Nyanya67 (624)
    2008-09-15  16:12
  2. 2008. szeptember 16. 12:44625.

    Szia Nyanya!

     

    Sajnálom, hogy ez most derült ki. Kisfiadnak életveszélyes reakciója van a tejre, tojásra, azért javasolt ennyire szigorú diétát a dietetikus? Mert szerintem a legtöbb termékre eszébe sem jut ráírni a gyártónak, hogy mi NINCS benne. Úgyhogy tényleg a legtöbb csomagolt kaja ki van lőve ezzel a mércével. (Azt csak zárójelben és halkan jegyzem meg, hogy nekem rossz tapasztalatom volt eddig azzal az 1 dietetikussal akivel a Madarász gasztrón találkoztunk, mert még azt sem tudta nekem megmondani, hogy az akkor másfél éves kislányomnak mi a napi fehérjeszükséglete, amit fontos lett volna tudnom, mivel tejterméket nem ehet, húsfélék meg akkortájt nem volt hajlandó megenni, ezért szerettem volna összeszámolgatni, hogy abból amit hajlandó volt megenni, elegendő fehérjéhez jut-e. Úgyhogy most már eléggé bizalmatlanul kezelek minden dietetikustól származó "tanácsot.")

     

    A diéta eleinte elrettentőnek tűnhet, de aztán megszokja az ember (mint a fogyókúrát). Ezen a topikon sok jó receptet találtam, és tippet arra, hogy pl a tojást hogyan lehet helyettesíteni egyes dolgokban. Amúgy meg át kell térni a "kőkorszaki" diétára, ami mellesleg nagyon egészséges, csak igen drága. Magyarul színhús, friss zöldség és gyümölcs, gabonafélék, hüvelyesek. Pékárut tudsz otthon is készíteni, érdemes befektetni egy kenyérsütőgépbe, így minden reggel friss kenyér várhat otthon, amiről tutira tudod, hogy se tojás, se tej nincs benne.

     

    Ha bármi kérdésed van, szólj! Egy kicsit leült a topik, de azért szeretünk segíteni egymásnak. 

    előzmény:
    Nyanya67 (624)
    2008-09-15  16:12
  3. 2008. szeptember 15. 16:12624.

    Sziasztok!

     

    Nekünk 1 hete derült ki 6 éves fiamnál, hogy tej- és tojásallergiás.  Szigorú diétát kell tartanunk, amit csak október 1.-én tudunk kezdeni, mivel az oviban akkortól biztosítják az ebédjét, addig itthon már diétázunk. Elég bajban vagyok, mert amiket beszereztem élelmiszereket, azokról kiderült, hogy nem jók. Pedig hosszas keresgélés után találtam rá olyan kekszre, aminek az összetételében nem volt felsorolva se tojás se tej és a dietetikus azt mondta, hogy csak akkor vehetem meg, ha rá van írva, hogy tej-, tojásmentes. Vettem egy csomó aszalt gyümölcsöt, hogy majd édesség helyett jó lesz, de azt is tiltólistára tette, abból csak a kalifa engedélyezett, mert arról tudja, hogy jó. Mondjuk szilva és s.barackot kalifát szoktam venni, de áfonyából pl nincs. Még fűszerkeveréket se lehet akármit. 

    Elképzelésem sincs, hogy lehet 100%-osan betartani a diétát pl nyaralás, utazás közben. Már az elég macera lehet, hogy pl ha vendégségbe megyünk vigyünk külön 1 napi élelmet, de ez több napon át, ha főzni sincs lehetőség szinte lehetettlen. Amúgy se főztem eddig, de most meg kell tanulnom. Sokszor volt nálunk pl guzeppe pizza vacsira vagy derelye, panírozott tonhal és egyébb egyszerűen elkészíthető mirelitt. Nálam ez a főzés. Nade nem is ez a lényeg, mert egyenlőre a hétköznapokat szeretném megoldani és az is nehezen megy. Szeretnék ehhez tanácsot segítséget kérni. Voltam már a Lehel téri piacon vásárolni, de hosszú távoú megoldásnak nem azt választanám, mert majdnem 5 ezer forntott otthagytam 2 zacskó ropiért és 4 kis csomag kekszért.  Ki hogy kezdett bele a diétába? 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_782471
    Torolt_felhasznalo_782471
    2008. augusztus 15. 09:45623.

    Szia:)

    nekünk a héten mondta meg a Doktor néni, hogy Robin nem fogja kinőni az allergiát..Talán javulni fog, de olyan erősen allergiás, hogy a javulás is csak kamasz korára várható 

    előzmény:
    edit-a (617)
    2008-06-26  07:46
  5. Torolt_felhasznalo_782471
    Torolt_felhasznalo_782471
    2008. augusztus 15. 09:21622.
    Örülök, hogy a tej és tojás nélkül topicon jelentkeztél és megadtad a blogcímed.Nagyon sokat tanultam és jó ötleteket találtam a blogodon. Szerencsére a fiam csak tejfehérjeallergiás, sem szójára sem tojásra nem allergiás..én hétvégén tortát szeretnék sütni neki, amolyan főpróba a szülinapja előtt.
    Tegnap az IKEAban találtam csokoládét ami nem tartalmaz tejet (60%kakaó)de tartalmaz szójaleticint. Érdekes nálunk a gyerek nem issza meg a rizstejet, csak a szójatejet, Kínából hozatunk szójatejport, na ez nekünk nem olyan nehéz a párom kínai, mi még azon a szójatejporon élünk amit nyáron hoztunk Kínából..

    Még egyszer köszönöm:
    Patrícia /Yali
    előzmény:
    rokica (621)
    2008-07-18  21:44
  6. 2008. július 18. 21:44621.

    Sziasztok!

    Csináltam egy tejmentes blogot, ahova recepteket és a tejfehérje allergiával kapcsolatos cikkeket szoktam rakni. A címe:

    http://tejmentes.blogspot.com/

     

    Nekem mindkét kislányom tejfehérje allergiás, a kicsi másfél éves, a nagy 3. Nem extrém érzékenyek, pl a nagylányom meg tud enni egy fél gombóc rendes fagyit hányás nélkül (neki ez a vezető tünete), de utána másnap panaszkodik hogy fáj a pocakja.

     

    Remélem tényleg kinövi egy idő után, mert szegény amúgy imádná a tejterméket, de most már elég nagy ahhoz hogy el tudjam mondani neki, hogy a tehéntejtől beteg lesz, ezt el is fogadja, megérti. A kicsi meg látja hogy a nagynak sem szabad, így könnyebben alkalmazkodik.

     

    Egyébként ők szójára is allergiásak, de tojásra hálistennek nem.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_740162
    Torolt_felhasznalo_740162
    2008. július 9. 10:34620.
    Szia:) Nálunk 7 hónaposan lett erős a gyanú hogy érzékeny.. másfél éves korától újra kapott tejterméket, és 2,5 éves korától kapott tejet, igaz addig is tejalapú tápszert adtak, hogy nem olyan erős az allergia.. épp csak tejet nem kapott.. MOst míg ilyen kicsi könnyebb betartani a diétát, és akkor talán hamarabb kinövi..
    előzmény:
    zsuzsimano (616)
    2008-04-26  22:28
  8. Torolt_felhasznalo_740162
    Torolt_felhasznalo_740162
    2008. július 9. 10:30619.

    Nahát milyen jó tippjeid vannak..

    Nálunk csak tejfehérje allergia van, de nagyon erős a gyerek azonnal megérzi a minimáliS tejet is bármely termékben...

     

    Előszőr nagyon drága kekszektr, stb vettem, aztán rájöttem hogy sok termék nem tartalmaz tejet.. kekszek, sütik között is van olyan..

     

    Fagyi.. Nálunk jégkrém megy abból a calipsonak vannak vizes fagyijai, meg a Spárban vettem, (de a tescoban is láttam) 10 dbos színes jégrudakat, (különböző ízben) amit neked kell megfagyasztani.. Nekünk nagyon bevált.. Bevált az Alpro vaníliás szójapudingja is, most csináltunk kókuszgolyót is a háztartási keksz nem tartalmaz tejet.. (viszont tejet is felhasználó üzenben készül, bizony egyszer kicsapta a gyereket, rögtön piros sebes lett az arca..)

     

    Mi is azt hittük hogy kinőtte, de visszaesett...így most nagyon szigorúan vesszük a diétát, de azóta Robin hízot 2,5 kilót!! 4 hónap alatt... Igaz az utóbbi két hónapban lendült igazán neki, nagyon jó az étvágya is.. 

    előzmény:
    edit-a (617)
    2008-06-26  07:46
  9. Torolt_felhasznalo_177285
    Torolt_felhasznalo_177285
    2008. június 27. 17:34618.

    Szia!

    Én most lettem laktóz érzékeny 36 éves koromra.Nagyon szeretném ,ha receptekkel ellátnál mandula tejfölt stb.Hát ez az örökös hasmenés borzasztó és nagyon legyegülök bele.Ezt csak az tudja aki bent van ebbe.Amit tudsz irjál le nagyon megköszönöm.E-mail cimem:betti2318@indamail.hu

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_475590 (613)
    2007-12-29  20:48
  10. 2008. június 26. 07:46617.

    Egy kis buzdítás tejfehérje erzékeny gyerekek anyukáinak : Panka 5,5 éves most, s már nem tartjuk szigorúan a diétát. Az oviba még diétás ebédje volt,biztos ami biztos alapon,de itthon evett a tojással,tejjel  készült sütikből,néha iszik kakaót stb.Az arca szép tiszta,s nagyon ritkán hurutos.

    Sok minden beépült a főzésbe és el sem hagyom : pl. hús panírozásánál sárgaborsólisztet használok,nem tojást.  Olyan sütibe,amibe 1 tojás kell,nem teszek egyet sem,inkább a liszt egy része zabpehelyliszt stb.                       

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2008. Április 26. 22:28616.

    Szia Edit!

    Nekem tejfehérje érzékeny a másfél évesem. Remélem kinövi, bár arra nem is gondoltam, hogy visszakerülhet a betegségbe :( egyelőre diétázunk... Pont a napokban gondolkoztam, hogy eddig kihúztuk, de mi lesz a fagyiszezonnal? Ahol lakunk, hirdeti egy fagyizó magát, hogy tejérzékenyeknek való fagyi is van, de még nem térképeztem fel.

    Mennyi ideig kellett először diétáznotok? Milyen vizsgálatokat végeztek a kisfiadon? Mennyi idős most?

    Zsm

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_740162 (615)
    2008-04-23  16:35
  12. Torolt_felhasznalo_740162
    Torolt_felhasznalo_740162
    2008. Április 23. 16:35615.

    Szia:)

    Kár hogy elaludt ez a topic, Robinról a kisfiamról aki csecsemőnek tejérzékeny volt újfent kiderült hogy tejfehérje érzékeny, pedig már azt hittük hogy kinőtte, így teljesen át kell reformálnunk az étrendünk..

    Olyasmire gondolok pl. mint a fagyi... fagyi nélkül nem élet az élet, de az IKEában vettem fagyikészítő formát, vettem gyümölcslevet, lefagyasztottam és kész a finom, anya csinálta fagyi... most még visszaolvasom a topicot, hátha találok még ötleteket...

    előzmény:
    edit-a (1)
    2005-01-18  18:29
  13. 2008. február 12. 02:52614.

    Szia!

    Engem a mandulatejföl receptje és a kukoricaital por elérhetősége érdekelne! Nagyon hiányoznak a rakott ételek, és a kukoricaitalról azt hallottam, nem olyan édes mint a rizs vagy zabtej, talán jobban illene sűrítéshez, habaráshoz.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_475590 (613)
    2007-12-29  20:48
  14. Torolt_felhasznalo_475590
    Torolt_felhasznalo_475590
    2007. december 29. 20:48613.
    Sziasztok
    Én 45 éves koromra tudtam meg, hogy tejfehérje allergiás vagyok, méghozzá elég komolyan. 15 évem ment rá, hogy megtaláljam a problémám okát. Így, hogy betartom a diétát sokkal jobban érzem magam, össze sem lehet hasonlítani a régi életemhez. Viszont nagyon kell figyelnem, hogy mibe van tejfehérje. Még a legkisebb dologra is hasmenést kapok. Volt, hogy olyan sonkát ettem amire úgy gondoltam nem tartalmaz tejet, de sajnos hascsikarás, és futás lett a vége. Vagy egyszer megettem két mini töpörtyűs pogácsát és akkor még a hasam is nagyon megfájdult, felpuffadt, stb. Azért nagyon ritka az ilyen kilengés, azt lehet mondani szigorú diétát tartok. Viszont szeretnék veletek jó tapasztalatot is megosztani a főzöcske terén (ha valakit érdekel ) mivel most újra meg kell tanulnom főzni magamnak. Pld. rizs ital port és kukorica ital port lehet kapni, és ezzel tutira jól lehet a tejet helyettesíteni. Még jobb is mint a rendes tej, bár én az évek alatt arról teljesen leszoktam már. Megtanultam a mandula tejfölt is elkészíteni, tudok jó rakott krumplit is csinálni, és lehet kapni egy növényi sajtot csízió a neve ami nem okoz problémát nekem.
    Ha valakit érdekel tudok róla írni bővebben, vagy ha másnak van valami jó tapasztalata szivesen elolvasom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2007. december 22. 09:12612.
    Sziasztok!

    Kicsit felhozom ezt a topicot,sok jó recept van benne.

    S ezúton kívánok mindenkinek békés,boldog ünnepeket,és sikeres új évet!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2007. június 7. 07:16611.
    Sziasztok!

    Bocsi, szóval az Algida-s nem fagyi, hanem jégkrém!

    Szilvi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_259004 (609)
    2007-06-01  08:57
  17. Torolt_felhasznalo_545330
    Torolt_felhasznalo_545330
    2007. június 4. 18:09610.
    Szia!

    Nem minden sorbet tejmentes.Most akciós a Pluss-ban a sorbet,de rá van írva,hogy nyomokban tejet...tartalmaz.Én már ha lehet ilyet se veszek meg.Így hát marad az utazás,ha az ember sorbetet akar enni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_259004 (609)
    2007-06-01  08:57
  18. Torolt_felhasznalo_259004
    Torolt_felhasznalo_259004
    2007. június 1. 08:57609.

    Ha fagyit látsz, az tejes, tejszínes, joghurtos alapú (az ugye mindegy, hogy tejporból és vízből áll vagy friss állapotban kerül bele a tej), a sorbet feliratú termék viszont (ld. a Lidl-ben kaphatót is) mindig vizes alapú !

    Szerencsére jönnek a gyümölcsök sorban, és azokból sorbetet akár még otthon is lehet csinálni... 

    előzmény:
    Pisze (607)
    2007-05-31  13:34
  19. Torolt_felhasznalo_545330
    Torolt_felhasznalo_545330
    2007. május 31. 14:08608.
    Szia Pisze!

    Én jópár fagyit,jégkrémet megnéztem és mindegyik tartalmazott tejszármazékot,vagy az volt ráírva,hogy nyomokban tartalmathat.Sajnos az étcsokikon is ez szerepel.Én ilyeneket se adok a lánykámnak.Egyetlen csoki amit megehet az a Gesztenyés Marci.

    Ezeket a helyzeteket amit Te is említettél mi is átéljük nap mint nap.Az a szerencsénk,hogy az én lánykám már kezdi megérteni,hogy miért nem ehet meg bizonyos dolgokat.Ha megyünk az utcán és eszik a fagyit az emberek és mondja,hogy ő is enne akkor mondja,hogy a pocak.Tehát tudja,hogy a pocakja megfájdul tőle.Pedig még csak most lesz a nyáron két éves.

    előzmény:
    Pisze (607)
    2007-05-31  13:34
  20. 2007. május 31. 13:34607.
    Sziasztok!

    Anaisz01!
    Köszi szépen, ez mostanában jól jönne!

    Most épp "nehéz" korszakunkat éljük, szinte mindennap ua. a szitu: kedves néni/bácsi Nikinek kedveskedni akar és olyat ad, ami tartalmaz tejet (ropi, csoki, stb.) Ilyenkor úgy sajnálom, mert elpityeredi magát... kikerülni nem lehet az ilyen helyzeteket, de remélem idővel könnyebben veszi... Ráadásul itt helyben, az egyetlen vizes fagyiról is kiderült, hogy valszeg csak van benne valami tejszármazék... Vízzel csinálják, de porból éshát előjöttek a tünetek... Megnéztem a fagyiporokat és biza mindben találtam tejszármazékot.

    Viszont az Algida-nál találtam vizes fagyit: Calippo és a Kolorki
    Ezek mind különféle gyümölcsízesítésűek, nem a legolcsóbbak, de 1-1 hosszú kirándulás alkalmával legalább van, amit ő is ehet.

    További szép napot mindenkinek!
    Szilvi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_545330 (606)
    2007-05-31  12:03
  21. Torolt_felhasznalo_545330
    Torolt_felhasznalo_545330
    2007. május 31. 12:03606.
    Sziasztok!

    Nem tudom,hogy tudjátok-e,hogy lehet kapni tejmentes fagyit.

    Az egyiket a LIDL-ben lehet kapni a neve:Sorbet.(4 féle ízesítésű van:banán,eper,citrom és erdei gyümölcs). 500ml-es kiszerelésben van.
    Ezek még gluténmentesek is.

    A másikat a PLUS-ban lehet kapni a neve:Romanza Multi.(pálcás jégkrém,10-es kiszerelésben)

    Nálunk nagyon bevált mindkettő.Remélem valakinek tudtam segíteni,és így nem kell lemondania a nyári nyalánkságról.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_324049
    Torolt_felhasznalo_324049
    2007. május 15. 14:31605.
    Szia,
    jaj, mintha magamat hallanám... Nekem is sokszor úgy tűnt, mintha a nagyik azt hinnék, ez az én hülyeségem, hogy nem adok a gyereknek bizonyos dolgokat. Csanád már 4 éves múlt, de még most is képes olyan fagyit venni anyós, amiben tejfehérje van. Nem képes megérteni, hogy MINDENT el kell olvasni előtte!!

    Olyan jó élményem volt most, Angliában voltunk egy hetet, és ott mindenre pirossal , kiemelve rá van írva, hogy milyen allergént tartalmaz. És a tescoban is van mindenből szinte "organic", azaz bio változat. Vajon mikor jutunk mi is el ilyen szintre?? Én pékségben nem is merek semmit venni, mert semmire nem írják rá, hogy miből van. És a legtöbben szójaliszt is van, amire meg a lánykám allergiás :-(

    Viszont aki esetleg Gödöllő fele lakik? Isteni péséget találtunk, egy csomó tejmentes cuccuk van, szójalisztet sem használnak, és issssssteniek a cuccok. Ilyen tömör zsemlét és kiflit gyermekkoromban ettem utoljára...

    Niki
    előzmény:
    furanita (603)
    2007-05-09  22:23
  23. Torolt_felhasznalo_259004
    Torolt_felhasznalo_259004
    2007. május 10. 10:28604.

    Nálunk sajna már nincsenek nagyszülők...

    Zsírkisütés dologban igazatok van, szoktak tejet aláönteni !Libazsírt használjatok ha a pénztárcátok engedi. 

    Amúgy mi olívaolaj pártiak vagyunk. Vajat veszek a piacon, akitől a falusi tejet is, az valódi köpült vaj. De kevés fogy belőle, sütménybe Rama megy. Zsírt  szívesen használnék sütésre, de nekem valahogy más állagúnak tűnik mint a valamikori otthon készült, és nem bízom benne hogy ez ugyanolyan jó, akkor meg inkább jöjjenek a rama-félék.

    előzmény:
    furanita (603)
    2007-05-09  22:23
  24. 2007. május 9. 22:23603.

    De jó hogy írtátok ezt a zsír-tepertő dolgot! Anyuék is így csinálják, tejjel, addig el is jutottam, hogy a töpörtyű (felénk inkább így hívják) emiatt tilos, de a zsírra nem gondoltam, pedig logikus!!!!! 

    Én csak olajjal főzök, de anyu zsírral is, úgyhogy most erről is le kell szoknia ha nekünk főz. Nem nagyon fog örülni, szerinte sok kaja zsírral finomabb. Meg úgy látom eléggé kiborítja ez a diéta dolog, nálatok nem volt nehéz a nagyszülőkkel ilyen téren? Néha az az érzésem hogy azt hiszi csak b......gatni akarom hogy azzal hogy ezt se meg azt se adjon a kisfiamnak. De mintha a hűtőjében viszont pont láttam volna ilyen főzőkrémet amit keresel, majd megkérdezem hol vette.

    Ani

    előzmény:
    Pisze (602)
    2007-05-08  14:19
  25. 2007. május 8. 14:19602.
    Macilaci66!
    Először a zsírnál az ugrott be, hogy a szüleim úgy csinálták a tepertőt, hogy tejet tettek alá-&rt; kvázi a kinyert zsírban volt tej. Dehát nagyüzemben gondolom nem így csinálják! Pedig Pick-et használtunk...
    Dióra is tuti allergiás, eddig 2x evett és mind2x jöttek a tünetek., kizárásos alapon csak a dió lehetett a "bűnös".

    Köszi a tippet.
    Sajna, a Gran Cucina-val már póruljártak. A tejszínjében tejszármazék van..., még a dietetikus is meglepődött rajta... ő ajánlotta nekik.

    Szilvi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_259004 (601)
    2007-05-08  10:22

Címlap

top