Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Esküvő probléma: anyagiak

Torolt_felhasznalo_768430
Torolt_felhasznalo_768430
Létrehozva: 2005. január 15. 09:08
Szeretnénk babát, ezért elhatároztuk, hogy ősszel indulhat a babaproject:))) Ez szuper, csak a baj, hogy még nem házasodtunk össze, én pedig esküvő előtt nem szeretnék babát! Nyár végén, ősz elején jó lenne megtartani az esküvőt, de a probléma ott kezdődik, hogy az esküvő sokba kerül, még ha igyekszünk is olcsón kihozni; mert hogy azért kb. 40-50 embert szeretnénk hívni a lagziba. Az én családom ki tudja gazdálkodni az összeget, de az övé... :(
Szerintem még évek múlva sem lenne a párom anyukájának annyi pénze, amennyi kéne neki. Az én szüleimre meg persze nem háríthat minden költséget! Most hogy oldjuk meg, hogy az esküvő is meglehessen, és a két család is meg tudjon egyezni? Tehát ne kelljen tőlünk kölcsönkérni? Segítsetek ötletet adni!:(
  1. Torolt_felhasznalo_667249
    Torolt_felhasznalo_667249
    2005. január 15. 18:0176.
    Díszítés házilag is megoldható, de kerti partynál vigyázni a krepp papírral, mert eső esetén színesen folyik belőle a lé :-) Akkor inkább lufik !
    Koszorúslányokat gondolom nem szeretnél, de ha igen akkor arra számíts, hogy a csokrok árát neked kell fizetni, arról nem beszélve, hogy nem biztos, hogy örül ha ruhát kell bérelnie 15-20 e. Ft-ért.
    Ha nem lesz menyasszony(menyecske)-tánc akkor azt ügyesen a tudomására kell hozni a vendégeknek még jóval az esküvő előtt, mert bizony sok helyen divat még és sokan úgy kalkulálnak az ajándélknál, hogy még táncolni is "kell". Jó dolog a nászajándéklista amit már itt többen említettek.
    Hát nagyjából ennyi jutott eszembe elsőre. . . . . . . :-)
    Szerintem azt számold ki, hogy mik a fix költségek amiket mindenképpen ki kell fizetned (természetesen úgy kalkulálva mindent ami az elképzelésetekhez és a költségvetéshez igazodik), aztán ha ez megvan, akkor lehet azon gondolkodni, hogy a maradékba mennyi ember fér bele. Utána meglátod, hogy csak álom-e a 40-50 ember vagy megvalósítható.
    Én nem ragaszkodnék hozzá, de szerencsére nem az én esküvőm lesz :-)
    Nagy-nagy kitartást a szervezéshez !!!!
    előzmény:
    hopihe_1 (1)
     
  2. Torolt_felhasznalo_667249
    Torolt_felhasznalo_667249
    2005. január 15. 18:0175.
    Szia !

    Egyetértek azokkal, akik a költségkímélés szempontjából az otthon (családiház) tartott esküvő mellett voksoltak, de ez szerintem 40-50 ember esetén már nehezen kivitelezhető. Ha jó az idő esetleg megoldható az udvaron sörsátrakkal és padokkal, asztalokkal (ezt is bérelni kell ennyi emberre), de mi van, ha esik az eső .
    Vannak olyan helyek, ahol minimális terembérleti díj megfizetésével normális körülmények között lehet állófogadást tartani. Csak arra gondolj amikor egymást fogják kerülgetni a lakásban és sorakoznak majd a wc előtt stb. . . . Elég lehangoló tud lenni:-(( Kisebb létszámmal persze ez nem gáz, de 50 ember az sok egy otthoni vendéglátáshoz!
    Sajnos a költségek legnagyobb része 10 vagy 100 fő esetén is felmerülnek, tehát gyakorlatilag szinte csak a kaja amin fogni lehet.
    Apró trükkök vannak, de ezek nem a létszámmal vannak összefüggésben általában.
    A polgármesteri hivatalban pillanatok alatt legombolnak rólad 10-15 e. forintot ha nem figyelsz. Kérdés, hogy szeretnél-e pezsgős koccintást, ami ezres nagyságrendű tétel , "élő" zenét akarsz vagy megelégszel a géppel is, akarod-e az asztali díszt, amit reggeltől felszámolnak mindenkinek és természetesen nem hozhatod el , akarsz-e szülőköszöntést ami szintén pénzbe kerül stb. stb. ? Szóval már itt érdemes minden tételre rákérdezni pontosan és nem kell félni kimondani, hogy nem kéred, mert ők abból élnek, hogy minél több dolgot rádsózzanak.
    A menyasszonyiruha ízléstől függően megoldható 40-100 e. forint között, az öltöny a kifejezetten szép esküvői öltönyöket gyártó Lorenzo Uomonál 40-60 körül van ( ettől olcsóbb változat a piac :-)).
    Cipők : kínai fehér 3-4 e. ft, a többi kb. 25 ezerrel bezárólag.
    Csokor, kocsidísz, kitűző szintén 20-30 e. körül hozható ki, van időd érdeklődni ismerősök között és biztosan találsz majd kedvező ajánlatot.
    Fodrász, smink szintén legalább 15 e. forint (vidék!!), feltéve ha nincs ismerősöd aki házilag megoldja a dolgot.
    Fotót és videót szintén lehet családon belül megoldani, bár csak olyanra lehet bízni akiben maximálisan megbízol és nem számíthatsz arra, hogy a videón végül a saját családja lesz majd általában látható, mert ugye minden szentnek magafelé hajlik. . . . . . szóval én már láttam ilyet :-))
    Zenekar legalább 40-50 e. forint, ez kivédhető CD-vel ha csak állófogadás van. Ha lesz vacsora és egyebek, akkor 50 embernél már szerintem sajna zenekar is kell.
    Meghívók házilag is megoldhatók, de érdemes nyomdákban is szétnézni, mert sokszor olcsóbb mint a gyári puccos 3-400 Ft-os meghívók, amiket még szintén meg kell nyomni.
    Egyházi esküvő esetén illik adni a papnak is valamennyit ( 10 e. körül), ezt szerintem nem lehet megspórolni :-)
    Kaják, sütik megoldhatóak a család részéről, bár ennyi embernél elég sokat kell majd melózni és sok szivességet kell kérni, hogy minden összeálljon.
    Italt olyan helyről kell hozni, ahol meg lehet beszélni, hogy hétfőn a fel nem bontott söröket stb. visszaveszik (sok ilyen helyről tudok).
    előzmény:
    hopihe_1 (1)
     
  3. 2005. január 15. 17:3674.
    egy valamit nem értek miért a szülöknek kell állni a ti esküvötöket?
    ha ti akartok házasodni akkor álljátok ti bár bocsi
    előzmény:
    hopihe_1 (10)
     
  4. 2005. január 15. 16:5273.
    Nekünk volt menyasszonytánc, városon, igaz, a rokonság jelentős része falusi, mindenki táncot várt, és ajándékokat szinte nem is kaptunk. (mikor kérdezték, jeleztük előre, hogy tánc lesz, és nem kérünk ajándékot).

    Topikindítónak: mi pl. a meghívót sk csináltuk, vagy 20 ft volt darabja. (meg millió munka). Adtunk ilyen pici ajándékokat is tánc után, szintén sk, alig került pénzbe. (házilag dekorált mézeskalács) Össze kell szedni, mi az, amit feltétlen szeretnétek az esküvőn, és addig agyalni, míg kevésből kihozható.
    előzmény:
    Cs.Boris (55)
     
  5. 2005. január 15. 16:3472.
    A barátnőm nyáron ment férjhez. Esküvő egy kápolnában (rengetegen voltunk), vacsora a SZŰK családnak egy étteremben, a többieknek addig , , szabadprogram", majd szendvicses - zenés - táncos buli a barátoknak végkimerülésig. Ez egy lehetőség.
    Nálunk a családi összejövetelek mindig , , batyusbál"-jellegűek, ugyanis a szűk család is kb. 30 fő. Nyáron a teraszon a kertben, ez a legjobb. Mindenki hozza, amit előre megbeszéltünk, meg persze én is kiteszek magamért! :))) Én most ezt választanám. A miénk étteremben volt, de a végén mindenki a teraszon ült, elhallgattattuk a zenekart is, és jó kis kerti party lett belőle.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2005. január 15. 15:5671.
    Nálunk is hasonló a helyzet. Nekünk már van egy 3hónapos kislányunk. Nyáron szeretnénk összeházasodni. Jó lenne egy rendes esküvő de mi szeretnénk állni a költségeket, nem a szülők pénzéből. Ja és nem számítunk ajándék pénzekre sem. Megoldjuk magunk!
    előzmény:
    hopihe_1 (30)
     
  7. 2005. január 15. 15:0070.
    Igen, a menyasszonytánc nekem is pumpolásnak tűnik, főleg manapság, amikor mindenki hoz valami ajándékot.
    Viszont nekünk volt nászajándéklistánk, igy nem kaptunk öt porszivót, négy étkészletet. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2005. január 15. 13:5469.
    Szerintem ötletességgel nagyon sok minden pótolható. Tudom: néha segítek színpadra állítani ezt-azt: mindig megkapom, hogy "Hja, pénzzel könnyű! - pedig ha tudnák. . . . ! :-)))) Persze: a látvány EGÉSZE olyan teljes, hogy a kisebb hiányosságok nem tűnnek fel, ez a trükkje.

    Az igaz, hogy nagyon kell érteni hozzá, hogy mi adja a látvány teljességét. De ez már "szakma", és ez már nem ide tartozik. :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_734244 (68)
     
  9. Torolt_felhasznalo_734244
    Torolt_felhasznalo_734244
    2005. január 15. 13:2468.
    Szerintem ez tetszeni fog, hópihe azt írja a bemoldalán, hogy nagyon romantikus alkat. . . :-)))

    Én varrattam az esküvői ruhámat (nem mondtam meg persze, hogy esküvői lesz, nehogy emiatt legyen feláras), arannyal hímzett krémszínű shantungból (csak azért, hogy egyértelmű legyen: nem kiskosztümről van szó). Anyag+varrás együtt volt 60 ezer forint. . . .
    előzmény:
    alienor (67)
     
  10. 2005. január 15. 13:2067.
    Nagyon romantikus esküvőm volt: csak az én ruhám volt kölcsönzőből, a (most már volt) férjem a nagyapja cilinderjében és frakkjában esküdözött "örök" hűséget. Egyébként minden - erre rávehető - vendég jelezte a ruháján a múlt századot. Ugyanis az esküvőt a Pilvaxban tartottuk. :-))))))) A zenekart azért fizettük, hogy maradjon csendben, és nem volt menyasszonytánc sem. :-)))) Az egész (kb 40-50 vendég volt) kijött - ha jól emlékszem - kettőnk 4-5 havi Népköztársasági (!) ösztöndíjából és vagy 3 hónapi takarítással megkeresett pénzből. A szülők a vendégeink voltak.

    Igez, ez 1983-ban, az özönvíz és a vaskorszak előtt volt. :-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_734244
    Torolt_felhasznalo_734244
    2005. január 15. 13:1766.
    Na, megint helyben vagyunk, csajok! Jöttök ezekkel az átgondolatlan, gyakran mind a a mátkapárnak, mind az örömszülőknek, mind a vendégeknek terhet, gondot jelentő hülye szokásokkal. . . . Ahelyett, hogy arra bíztatnátok a topicindítót, hogy gondolja át a párjával, ŐK mit szeretnének, és merje a saját útját járni a társadalmi nyomás ellenében.

    Azért kis hazánkban még mindig a "pukkadjonmegaJoli, nekem akkor is drágábbesküvőm lesz" mentalitás van túlsúlyban, igaz? Üres puskaporpuffogtatás, érzelmek nélkül. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141586 (64)
     
  12. 2005. január 15. 13:1665.
    Vegulis ha ezt szepen tudjatok kozolni mindenkivel, akkor nincs hiba. Persze en a sajat rokonsagomban tapasztaltam, hogy amikor kifejezetten kozoltuk, hogy nem kerunk ajandekot (penzt se), azert joindulatbol megis adtak. A magyarok mar csak ilyenek:-))). Ugyhogy biztos ti is kaptok par dolgot a penz melle:-)))
    előzmény:
    Cs.Boris (63)
     
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. január 15. 12:5864.
    Evvel a vendégek dolgát is megkönnyítitek! És hogy fognak neki örülni!!!

    Bár szerintem majdnem mindenki így csinálja.
    Aztért tuti kaptok egy két csicsás étkészletet meg apróságokat.
    Volt nálatok is nagy eljegyzés? Sok ajándékkal meg ilyenek???
    Na én még azt nem tudom hogy csináljuk.
    Elvileg áprilisban lesz, a két család, mármint szülők és testvérek. Gyerekekkel együtt 12-en leszünk. És ez így bőven jó.
    De az igaz, hogy a lányos háznál kell tartani az eljegyzést, és utána visszahívják a fiú szülei???
    Na az ilyenekben nem vagyok otthon. . .
    előzmény:
    Cs.Boris (63)
     
  14. Torolt_felhasznalo_652066
    Torolt_felhasznalo_652066
    2005. január 15. 12:4963.
    Konkrétan arra gondoltunk, hogy mindenkinek megmondjuk: nem kérünk nászajándékot, ugyanis már egy éve együtt élünk, és lassacskán mindent összegyűjtöttünk, ami egy lakásba kell - az albérletbe. Most lakásra gyűjtünk. Szóval, nem kell kávéskészlet, mikró, ágynemű (minden ünnepre, karácsonyra, születésnapra ilyesmit kapunk már egy éve, meg persze mi is vettünk, ami kell), az lenne a legjobb, ha senki nem hozna semmit, hanem a menyasszonytáncnál dobná be, amit ajándékra szánt. Lehet, hogy ez így túl praktikus, de leendő sógornőmék például az eljegyzés óta két böhöm takarítógépet és két mikrót őrizgetnek a szobában, mert lakás még nekik sincs. . .
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (58)
     
  15. 2005. január 15. 12:4862.
    Szerencsére már kezd kimenni a divatból a mennyasszonytánc pénzért. Van menyecskeruhás tánc, de pénz nélkül. Legalábbis felénk, pedig igencsak "hagyománytisztelő" falvak, községek vannak errefelé. De mindenki tisztában van vele, hogy ma már a nászajándék, plusz a családtagoknak, főleg nőknek új ruha vásárlása is eléggé megterhelő :-)
    előzmény:
    Cs.Boris (55)
     
  16. Torolt_felhasznalo_529739
    Torolt_felhasznalo_529739
    2005. január 15. 12:4761.
    Mi most nyáron voltunk falun lagziban. Volt menyasszonytánc, söt, utána piros ruhás menyecske tánc is! :)
    előzmény:
    Cs.Boris (55)
     
  17. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. január 15. 12:4560.
    Bocs, hogy már nem tudok fogalmazni sem. . . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141586 (59)
     
  18. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. január 15. 12:3859.
    Azt azért tisztázzátok magatokat, hogy falun lévő városi vagy falusi falusi lagzit akartok. . . .
    Szerintem még divat a menyasszony tánc, hacsak nem olyan lökött a menyasszony, hogy még piros ruhát sem hajlandó felvenni.
    De jut eszembe, egy nagyon puccos bp-i esküvőről láttam fotókat, és ott is volt menyasszonytánc.
    Bár nem tudom, hogy olyan elrabolják a menyasszonyt, meg a cipőjéből isznak meg hasonlók. . .
    előzmény:
    Cs.Boris (55)
     
  19. 2005. január 15. 12:3658.
    En is egonek tartom. Vegulis akkorra mar mindenki kirukkolt az ajandekkal, szerintem a manyasszonytanc a vendegek "pumpolasa". Raadasul milyen ciki, ha senki nem akar mar adni. Egy ismerosomeknel a menyasszony 15 perc utan "rosszul lett", mert akkor mar percek ota ugyanazzal tancolt, es senki nem akarta lekerni.
    előzmény:
    Cs.Boris (55)
     
  20. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. január 15. 12:3457.
    És az sem mindegy, hogy Bp, másik nagyváros, vagy vidék.
    Nekem például egy nagyon jó barátom mondta, az ő nászajándéka a vőfény lesz.
    Másik barát lovashintón visz majd minket.
    Ezt azért Bp-en nem tudnánk összehozni, és szerintem az árak is mérsékeltebbek vidéken.
    A falusinak meg külön hangulata van!!! :)))
    Amikor a szomszédok lógnak a kerítésen, reméleve egy kis pálinka vagy süti nekik is csúszik. . . :))))))
    előzmény:
    Cs.Boris (54)
     
  21. 2005. január 15. 12:3256.
    Hal' Istennek itt nem nagyon problema, ha a szulok nem azonos anyagi szinten vannak, mert nem szokas a fiatalokat tamogatni. Az eskuvoi ajandekok pedig itt kozel sem olyan galansak, mint otthon szokas. Nem nagyon hallottam meg, hogy valaki lakast/hazat kapott volna az eskuvojere.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141586 (53)
     
  22. Torolt_felhasznalo_652066
    Torolt_felhasznalo_652066
    2005. január 15. 12:3155.
    Még egy kérdés: a menyasszonytánc divatban van-e még? Én eddig főként csak falusi lagzikban jártam, ott a menyasszonytánc alkalmával volt, hogy egymillió forint is összegyűlt, de a lagzi költségei azért általában visszajöttek. Leendő apósom szerint ez ma már égés, legalábbis városon nem csinálják. Ti mit tapasztaltatok ezzel kapcsolatban?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_652066
    Torolt_felhasznalo_652066
    2005. január 15. 12:2754.
    Egy "átlagos" esküvő, ruhakölcsönzéssel, vőféllyel, vacsorával, kutyafülével együtt kb. 10 000x annyi, mint a meghívott vendégek száma. Úgy veszem észre, kisebb helyeken az ilyesmit szinte kötelezőnek tartják. Mi szeptemberben esküszünk egy elég falusias alföldi kisvárosban, leendő apósomék vállalták a költségek felét, de cserébe mindenben alkalmazkodnunk kell a helyi szokásokhoz. Nem esik éppen nehezemre, de tartok tőle, később még lesznek problémák, mert apósom már abba sem akar beleegyezni, hogy gyalog mehessünk az anyakönyvvezetőtől az étteremig, ugyanis ilyenkor felvirágzott kocsiban, dudálva KELL végigmenni az egész városon. . . no mindegy, ez aprócska részlet csupán, én boldog vagyok, hogy hozzámehetek a kedvesemhez, apósoméktól meg tényleg rendes dolog, hogy kézbeveszik az ügyeket.
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (46)
     
  24. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. január 15. 12:2653.
    Ismerem a párom, tudom, majdcsak lejjebb ad az igényeiből, mire fizetni kéne, ez máris költség kímélő megoldás.
    Aztán amennyire lehet ketten álljuk majd az egészet, a szülők pedig amit akarnak, vagy gondolnak. . .
    De nem fogom az egyszem bátyámtól hallgatni akár egy életen át, hogy bezzeg nekem, neki pedig nem. . .
    Hozzá kell azt is tenni, hogy az ő szülei nagyon gazdagok. Köztünk mégsem jelentett soha probémát a pénz kérdése. Mivel nekem ő nem azért kell.
    Hiszem, hogy mindent meg lehet oldani, csak akarni kell!
    előzmény:
    Pantufül (49)
     
  25. 2005. január 15. 12:2452.
    Tökéletesen igazad van.
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (50)
     

Címlap

top