Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Babanév - kényszerből

Torolt_felhasznalo_706863
Torolt_felhasznalo_706863
Létrehozva: 2004. november 15. 13:02
Sziasztok!

Teljesen tanácstalan vagyok, a véleményeteket szeretném kérni.
Igaz, még csak tervezzük a babát, de már most komoly nézeteltérések vannak közöttünk, már ami a baba nevét illeti.
Mit lehet olyankor tenni, ha a párotok nagyon ragaszkodik egy névhez, ami nektek egyáltalán nem tetszik, és semmiképpen sem szeretnétek azt a nevet adni leendő csemetéteknek?
A párom hivatkozik a hagyományra, arra h őt is így hívják, és a családjában 5 generációra visszamenőleg a fiúgyermeket így nevezték el, tehát nincs más választásom, ezt ő már évekkel ezelőtt kigondolta, ebben nem alkuszik, stb. stb. Egyszóval köti az ebet a karóhoz. :-(
Totálisan kétségbe vagyok esve, úgy érzem nekem nincs is beleszólási lehetőségem (legalábbis ő így gondolja, h a fiúgyermeket a férfi nevezi el...).
Ti mit tennétek?
  1. Torolt_felhasznalo_256064
    Torolt_felhasznalo_256064
    2004. november 15. 13:4125.

    Szia!
    Ez legyen a legkisebb gond, ha a baba megszületik. :-))))
    Esetleg kérdezzétek meg a szüleiteket mindkét részről, ők mit javasolnak? Hátha igy könnyebb lesz a helyzet? A párod szülei is ragaszkodnak ahhoz a névhez?

    előzmény:
    *seashell* (11)
     
  2. 2004. november 15. 13:4124.
    Azért összeveszni sem szabad ezen, de számomra az felfoghatatlan, hogy ennyire elzárkózik a te véleményedtől a párod!
    Nálunk hagyomány a nevem, bár nem anyáról-anyára, de minden generációban van Ágnes. Most babát várunk, valszeg lány, de nem szeretném Áginak hívni (csak ha a páromnak ez lenne pl a kedvenc neve), de második névnek megkapja, hgoy továbbmenjen a tradíció. ű
    Nálunk a lánynév kiválasztása nagyon problémás volt, mert teljesen eltérő nevek tetszettek. DE amelyik BÁRMELYIKÜNKNEK a szóba sem jöhet kategóriába esett, egyből lekerült a listáról!!!

    Ha végképp nem tudtok megegyezni, amikor a babó a pocidban lesz, akkor vigaszataljon az, hogy vegyük a Bélás példát, úgysem úgy hívjátok, hanem a legkülönfélébb beceneveken, amiknek semmi köze nem lesz az anyakönyvezett névhez.
    előzmény:
    *seashell* (15)
     
  3. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 15. 13:4123.
    Nem, nagyon ritkán szoktam a nevén szólítani, inkább becézem (de nem a nevén). :-)
    Nem úgy ismerkedtem össze vele, hogy helló, Téged Attilának hívnak, mert akkor talizhatunk, de ha Jóskának, akkor nem. :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_354914 (17)
     
  4. Torolt_felhasznalo_311386
    Torolt_felhasznalo_311386
    2004. november 15. 13:4022.
    Te ismered a párod, neked kell tudni megegyezni vele, de azt nem tartom jó dolognak, hogy csak ő dönthet a neveket illetően. Kompromisszumot kell kötni, de nem csak neked! Ez a véleményem. . .
    Érdekes módon a párom családja is elfogadta az a nevet amit az apja neve mellé választottunk (együtt történt), és azt használjuk mindenhol. Kb 2 éves volt a gyerek amikor mondtuk neki, hogy neki tulképp 2 neve van, és olyan büszke volt, hogy akivel csak találkozott az utcán és szóba akart állni vele, az elé odaállt és bemutatkotott a teljes nevén. :-)
    Ja! És még annyit, hogy mai napig használjuk mind a 2 nevet itthon, az apjáét becézett formában, nem okoz neki gondot, szereti.
    előzmény:
    *seashell* (11)
     
  5. 2004. november 15. 13:4022.
    viszont az már aranyos, hogy Bécike gyere ide!
    a másképp nem megy, hagyd rá nevet (d figyleztesd, hogy a gyermeketek öntudatra ébred, őt fogja hibáztatni az elbalátozott névért), na és t meg találj ki valamni jó becenevet, az eredetiből. És akkor úgyis mindenki így fogja hívni!!!!
    előzmény:
    *seashell* (15)
     
  6. Torolt_felhasznalo_458232
    Torolt_felhasznalo_458232
    2004. november 15. 13:4021.
    Jajj, de ugye nem Lajos, mert akkor aztan tenyleg melysegesen egyutterzek veled:))))))))))))))
    előzmény:
    *seashell* (15)
     
  7. 2004. november 15. 13:3920.
    Nem akarlak rábeszélni, de a fiúnév nálunk a János volt, és nagy előnyének látom, hogy ebben a generációban már ritka. (férjem családja János végig, és nekem amúgy is tetszett a név, a vezetékkel együtt pláne. ) De nálunk is lett volna második neve.
    Elmondanám egyébként, hogy a férjemmel szültem, és ő a vajúdás alatt a Taszilóba is simán beleegyezett volna, úgyhogy nincs minden veszve!
    előzmény:
    *seashell* (15)
     
  8. Torolt_felhasznalo_936456
    Torolt_felhasznalo_936456
    2004. november 15. 13:3919.
    direkt lányt szülnék . . . :-)
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  9. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 15. 13:3718.
    Irányító típus - sajnos nem csak a munkahelyén vezető. :-))
    Meg is vannak a harcaink. . . :-)
    De azért nem cserélném el senkire! :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_455480 (13)
     
  10. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2004. november 15. 13:3517.
    Azt írod, ez a párod neve is. Még így sem sikerült elfogadnod ezt a nevet??
    előzmény:
    *seashell* (11)
     
  11. 2004. november 15. 13:3516.
    És a manófül meglátása figyelemre méltó, bár egy percig se akarnék valakit ilyesmire biztatni, de egy kompromisszumokra képtelen emberrel kutya nehéz az élet!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_455480 (13)
     
  12. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 15. 13:3515.
    Az nem érdekli h az nem modern név. Épp ez a pozitívum benne (legalábbis szerinte), a tradíció! Meg hogy a múltból táplálkozunk, stb. . .
    A nevet nem akarom leírni de kb. olyan mint egy Sándor, Béla, János, József. És itt most nem akartam megbántani senkit. :-))
    Nem Rómeónak akarom nevezni a gyermekemet, de oylan nevet szeretnék neki adni, ami nekem is tetszene, mert az ő neve nem jön a számra. Komoly. . . . Nem lehet rászólni egy csöppségre, h Béla azonnal tedd le azt a tárgyat. . .
    Szóval az ő nevét nem lehet becézni. :-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_335328 (6)
     
  13. 2004. november 15. 13:3414.
    Az, hogy hanyadik nevén szólitanak valakit, az mindegy, a lányom Luca Rebeka, és a Rebekát használjuk. A családomban többen is használják a második nevüket, hogy teljes legyen a kavarás, van, aki a másodikat használja, és az első neve névnapját tartja. Van aki csak otthon (példa) Kati, az osztálytársai, munkatársak, barátja Éva nevet használják. . . Aztán van, aki kiharcolja hogy máshogy szólítsák, nagyi például 4 évesen döntött a Gizi mellett - (ami a harmadik keresztneve volt, otthon Zsuzsika)

    Konkrétan a gyerek NEM zavarodik össze, ha kétféleképp hívják, egy gyereknek a Dórika és a Dorcsimorcsi -én vagyok :(((, két külön név, nem ismeri fel, hogy ugyanannak a becézője.

    Nagyon nem akarnád a párod nevét?
    előzmény:
    *seashell* (4)
     
  14. Torolt_felhasznalo_455480
    Torolt_felhasznalo_455480
    2004. november 15. 13:3313.
    Szerintem dobj fel még egy-két ilyen témát, és nézd meg, hogy mindig ilyen makacs, önfejű, akaratos-e. Érdekes, hogy mind a fiúnevet, mind a lánynevet ő akarja kiválasztani, neked nem is hagyva lehetőséget. Ha mindenben ilyen, akkor gondold végig, hogy akarsz-e egy ilyen pasival leélni egy életet, és felnevelni egy-két gyereket. Ha akarsz - jó. Ha nem akarsz - keress másikat. Szép dolog tervezgetni, de ha ebben nem hagy neked beleszólást, másba sem fog. Persze van, aki így szeret élni, nem azt mondom, hogy rögtön hagyd el, félre ne értsd. Csak azt akarom éreztetni, hogy ez jellemezheti a karakterét, és más vitákban is előjöhet.
    előzmény:
    *seashell* (11)
     
  15. 2004. november 15. 13:3212.
    és mi az a név ami ennyire nem tetszik???
    előzmény:
    *seashell* (11)
     
  16. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 15. 13:3011.
    Dehát most azt sem lehet h most akkor ezért ne akarjam h fiam szülessen - a név miatt. . .
    Szerintem az az optimális, ha fiúk is, lányok is vannak a családban. :))
    De persze a lánynevet is ő javasolta (szintén családjában volt), mé szerencse h az tetszik. :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_311386 (3)
     
  17. 2004. november 15. 13:2910.
    és lehet tudni, mi a név???
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  18. Torolt_felhasznalo_720829
    Torolt_felhasznalo_720829
    2004. november 15. 13:229.
    Ez tipikusan az az eset, amikor a kicsinek van egy "hivatalos" anyakönyvezett neve, és van egy másik, ahogy szólítják. Nálunk a családban is van egy Kálmán, akit csak az okmányaiban neveznek így. Hogy ez miért jó??? Gondolom, valami okod van rá, hogy nem akarod a babádnak azt a nevet adni. Nyugodtan mondd meg a férjednek, hogy nem fogod azon a néven hívni, senki se fogja rajta kívül, akkor meg minek?? De azért nagyon összeveszni ezen nem érdemes. . . :))
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  19. Torolt_felhasznalo_145621
    Torolt_felhasznalo_145621
    2004. november 15. 13:218.
    Szia!
    Nálunk is a párom azt szeretné, hogy a fia az ő nevét kapja. Nekem nem igazán tetszik a párom neve, de tudom, hogy milyen nagyon szeretné hogy a fiát is úgy hívják ahogy őt, így hát belementem, hogyha úgy alakul, legyen ahogy ő akarja. Érdekes, hogy amikor beszélgettünk erről a témáról, a lánynevet egyszerre mondtuk ki: Edina.
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  20. 2004. november 15. 13:217.
    Ez olyan név, ami viszonylag gyakori és elfogadott és csak neked nem tetszik, vagy ritkán használt és furcsa? Mert nem mindegy. A furcsa nevű gyerekeket gyakran csúfolják. Ez egy gyereknek se tesz jót.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_335328
    Torolt_felhasznalo_335328
    2004. november 15. 13:206.
    akkor most annak drukkolsz, hogy lány gyermek legyen. . . .
    ennyire nem tetszik az a név?
    esetleg egy köztes megoldás, amiben a férjed nevére hasonlító név, vagy a kezdő betű azonosság, esetleg érv hogy az már nem olyan modern név.
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  22. Torolt_felhasznalo_458232
    Torolt_felhasznalo_458232
    2004. november 15. 13:205.
    Szia,

    Hat, nehez kerdes. . Valahogy probald elmagyarazni neki, hogy az csak az o csaladja, ahol generaciokra visszmenoleg ugyanaz volt a fiugyerek neve, a gyerek viszont a tied is lesz!!! Sot, te fogod ot megajandekozni vele, te hordtad a hasadban 40 hetig, te szenvedsz meg azzal hogy vilagrahozod. . Ez nem eleg ahhoz, hogy beleszolhass, mi legyen a gyerek neve??????????????
    Szerintem, kozos nevezore kellene jutnotok!!! Mi honapokig tiprodtunk, nekem volt ket tuti nevem is, de a paromnak egyik sem tetszett, igy talaltunk egy harmadik nevet, ami mindkettonknek tetszett.
    Altalanso igazsag, hogy "okos enged, szamar szenved", de nem egy ilyen fontos kerdesben! A gyermeketek egesz eleteben viseli majd ezt a nevet!
    Ne hagyd magad!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  23. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 15. 13:194.
    Igen, ez is egy megoldás, de azért nem jó, mert kijelentette h az 1. név lenne az, amit ő választ, és max. a 2. neve lehet, amit én választok.
    De még ha az 1. névnek is választanék akármit, ő az általa kiválasztott néven szólítaná a babát. . .
    Attól félek ez nem lenne jó megoldás, mert szerintem a gyerek összezavarodna, ha az egyik szülő teszem fel Balázsnak, a másik pedig Sándornak hívná (ezek csak példák).

    Egyébként még nem a férjem, csak jövőre lesz az. :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_168680 (2)
     
  24. Torolt_felhasznalo_311386
    Torolt_felhasznalo_311386
    2004. november 15. 13:193.
    Szia!
    Ha szerencséd van megúszod, mert lányotok születik. . . Ha mégis fiúcska lenne adjatok 2 nevet a gyerkőcnek, aztán majd úgy hívod ahogy te szetetnéd, de apa is megnyugszik, hogy az ő nevét is megkapta.
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  25. Torolt_felhasznalo_168680
    Torolt_felhasznalo_168680
    2004. november 15. 13:152.
    Esetleg ha két nevet adnátok a gyereknek? Az egyik lehetne, amit a férjed akar, a másikat pedig te választhatnád meg.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top