Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők Lapja kutatás a házasságról

Torolt_felhasznalo_733697
Torolt_felhasznalo_733697
Létrehozva: 2004. szeptember 14. 09:56
Lassan már hagyománnyá válik, hogy a Nők Lapja a Median segítségével "közvéleményt kutat" egy-egy témában. A nők és a férfiak szexuális szokásai után az idén arra voltunk kíváncsiak, hogyan vélekednek a megkérdezettek a házasságról. A statisztikai adatok magukért beszélnek, az esküvők grafikonja meredeken zuhan, a válásoké szívósan kapaszkodik fölfelé, lassa-lassan találkoznak a vonalak. Vajon valóban válságban van a házasság, mint intézmény? És ha igen, van helyette valami más? Az együttélés a hosszabb távú megoldás? A manapság született gyermekek egyharmada házasságon kívül születik. A házasságról, a válásról az együttélésről a gyerekvállalásról szól összeállításunk, amelyben szakértők és neves személyek, színészek, énekesek is megszólalnak.

A Ti véleményeiteket is várjuk a témában, itt a fórumon! És keressétek a kutatás eredményét a Nők Lapja jövő heti, 39. számában.
  1. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:26101.
    A jelenségek: házasság elavulása és a gyerekszámcsökkenés valóban egyszerre játszódnak le, de nem okai egymásnak. Viszont a gyökerük azonos szerintem.

    Amíg a társadalom szerepe nem volt jelentős (az adó a termény 20%-a volt), addig az újraelosztás a családon belül játszódott le. (pl nyugdíj helyett a fiatalok tartották el az időseket)

    Azzal, hogy a társadalom részben átvette ezeket a "családi" funkciókat, kiürítette a családot. Az érzelmeken alapuló család meg nem elég tartós, ahogy látjuk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_159233 (95)
     
  2. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. szeptember 15. 16:25100.
    1-re: Igazad van, de számomra ebböl az jön le, te ist azt mondod ki, hogy a házasság csak formaság. Kell, mert különben a társadalom nem vesz rólad tudomást mint "foglalt" személy, a státuszod is emelkedik (jobban hangzik, hogy "férjezett", mint "élettárs"), gyürü kerül az ujjadra stb.
    2-re: Nem vagyok házasságellenes, ezért én is azt mondom, ha már úgyis elhatároztuk, hogy együtt képzeljük el a hátralévö idöt, akkor akár ki is mondhatjuk a társadalom elött is. Csak azt nem szeretem, hogy a házasság/házasnak lenni valami felsöbbrendü státuszt jelent a fejekben (a házasság történelmi fejlödését most hagyjuk ki, a házasságon kívüli/elötti stb. kapcsolatokat kevés kivétellel soha nem nézték jó szemmel). Mintha attól mindenki szentté válna (nem vallási értelemben) és nem ugyanaz az ember, meg nem ugyanaz a kapcsolat maradna, mint elötte volt. Személyes élmény: nekem nagyon rosszul esett, amikor az anyu azt mondta, gyereket vállalni házasságban kell, nem olyan kesze-kusza kapcsolatban, mint amilyenben én élek. . . Nincs gyerekünk, de nem azért mert nem vagyunk összeházasodva, hanem mert még nem akarunk.
    előzmény:
    foka (90)
     
  3. Torolt_felhasznalo_382500
    Torolt_felhasznalo_382500
    2004. szeptember 15. 16:2199.
    Hogy mi a különbség házasság és együttélés között?Mondjuk , mint a nyári kánikulában kinn felejtett nyitott sör és a zárt, hűtött között!Ha nem vagy sör -ivó , helyettesítsd valami számodra kedvessel!Mindenre vigyázni kell, mindenre van " törvény"ami igazán nem jó szó, de minden törvény valami védelmében született. A házasság az ember védelmében, és ezt ragozhatjuk, a fennmaradás, vagy durvánértelmezve a fajfenntartás, de emberi oldalát tekintve, /mert álllítólag azok vagyunk, /magát az élhető, emberi éltet Takarja. Szinte szószerint!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2004. szeptember 15. 16:2198.
    Egy nő, ha megszüli a gyermekét, magánál tartja, felneveli, szereti, felelősséget vállal érte. (Az átlagnőről beszélek. ) Ha megszűnik a házasság, mert - ahogy mondod - átalakulóban van a társadalmunk, mi kötelezi a férfiakat a kötelességvállalásra. (Tisztelet a kivételnek. ) Ha már érzelmek nélkül beszélünk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (93)
     
  5. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:2197.
    De ha a pap kiprédikálná az elválókat meg a hűtleneket, akkor abból az ÉN-ből hamar én lenne, és a megcsalók is óvatosabban ténykednének, mint most. . . .

    Nem lettünk mások párszáz év alatt, de a körülmények igen. A házasság ezt nem tudja követni, ezért avul el. . .
    előzmény:
    foka (94)
     
  6. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:1896.
    Szerintem most is meg tudnák oldani a problémákat, de most nem szükséges, mert nincs ott a társadalom meg a vallás visszatartó ereje.
    Egyébként mindkét magyarázatod igaznak látom. . . .

    A kérdés, hogy van-e megoldás, sőt, van-e probléma?

    Vagy csak a hagyományokhoz ragaszkodunk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_392329 (92)
     
  7. Torolt_felhasznalo_159233
    Torolt_felhasznalo_159233
    2004. szeptember 15. 16:1895.
    Igen értelek, de én nem látok rá bizonyítékot, hogy nem szükséges kellék. Szerintem az, hogy a házassági intézmény megingásával egyidejüleg csökken a születések száma is, mutatja, hogy a házasság mégiscsak jobb megoldás volt. Meg nem tudom mi lesz errőlannak a sok házasságon kívül született, meg összevissza családban felnőtt gyereknek a véleménye, ha majd felnő és el tudja mondani, de biztos, hogy nemsok pozitív. Én pl. örülök, hogy a szüleim összeházasodtak, azzal a szándékkel, hogy egymást választották egy életre, mindent megtettek, hogy ez így is maradjon, és normális életet biztosítottak nekem. Hálás is vagyok ezért. (No már megint visszkanyarodtam az egyéni élethez. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (91)
     
  8. 2004. szeptember 15. 16:1694.
    A válás a felvállalt kapcsolatokban felmerült konfliktusok megoldhatatlansága miatt harapózott el. Itt az NLC-n is jóformán minden 2. topik arról szól, hogy ÉN nem kaptam meg vmit, hogy ÉN csalódtam, hogy ÉN sérültem. Hiányzik a közös gondolkodás. (Valamivel lejjebb egy topikban egy várandós asszony akar elválni a férjétől, és az a kérdése, mivel tarthatná meg a gyerekeit. És nem az, hogy mivel menthetné meg a házasságát). Persze, nyakig benne van az is, hogy a nők már nem függenek anyagilag a férjüktől.
    előzmény:
    foka (90)
     
  9. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:1293.
    Azért merülhet fel benned a kérdés, mert ma megteheted, hogy házasság nélkül is legyen gyereked, sőt, ha egyedül neveled fel, férfi nélkül, akkor sem halnak majd éhen. . . .

    Átalakulóban van a társadalmunk, ha nem is tetszik itt mindenkinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (88)
     
  10. Torolt_felhasznalo_392329
    Torolt_felhasznalo_392329
    2004. szeptember 15. 16:1292.
    Optimista magyarázat: mert a házasság, mint külsőség, formális intézmény, kezdi jelentőségét veszíteni, az emberek enélkül is boldog párkapcsolatban élnek.

    Pesszimista magyarázat: mert az párok egy része megtanulta, hogy egyszerűbb a problémamegoldás helyett újrakezdeni. (Hogy ez jó vagy rossz, az már érzelmi kérdés én a b-t jelölném meg?) Illetve nincsenek abban a fejlett személyiségi állapotban, hogy képesek legyenek problémákat megoldani (ez vszeg a történelem során eddig is ugyanúgy fennált, mindenki tud rossz házasságra példát mondani akármelyik generációból, de vszeg nagyobb volt a társadalom és a vallás visszatartó ereje. ) Ez egyértelműen rossz. Mármint nem az, hogy kisebb a külső visszatartó erő, hanem, hogy nem képesek megoldani a problémákat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (82)
     
  11. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:1191.
    A gyereknemzés és felnevelés sikeres eszköze volt a házasság, az elmúlt párezer évben. De ma már nem feltétlenül szükséges kellék, szerintem ezért kezd eltünedezni. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_159233 (87)
     
  12. 2004. szeptember 15. 16:0890.
    Egyrészt:
    Ha egyszer ilyen bürokratikus társadalomban élünk, mit tehetünk? Élsz, beszélsz, gondolkodsz, véleményed is van, a hatóság szemében mégis akkor vagy vki, ha van személyazonosságot igazoló iratod.
    Másrészt: Ha úgyis egymással kívánunk élni, mért ne nyilatkozzunk erről a társadalom előtt, házasságkötéssel?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (85)
     
  13. 2004. szeptember 15. 16:0789.
    Igen a kérdés az volt, miért van ilyen sok válás? Azért mert mindenről racionálisan gondolkodunk, és kiveszett az érzelem.
    Sajnálom, de úgy látszik tényleg nem tudsz mást "beleverni" a fejembe. Ennek ellenére értem, hogy Te mit mondasz, és minden mázt lekaparva talán igazat is adok Neked, de ettől még nem tudom elfogadni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (82)
     
  14. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. szeptember 15. 16:0788.
    Ha elfogadjuk, hogy a házasság végcélja az utódnemzés, akkor felmerül bennem egy kérdés: utódot nemzeni házasság nélkül is lehet, akkor meg minek az esküvöi herce-hurca?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (84)
     
  15. Torolt_felhasznalo_159233
    Torolt_felhasznalo_159233
    2004. szeptember 15. 16:0787.
    Értem a szvaidat, de a gondolataidat csak félig. (Bocs, hogy ilyen nehézfejű vagyok. ) Azért válnak az emberek, születnek házasságon kívül a gyerekek, mert a házasság intézményi célja a gyereknemzés? Tényleg nem értem hová akarsz kilyukadni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (84)
     
  16. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:0486.
    nóra, lehet döntéseket hozni, mégpedig viszonylag gyorsan, és azok nagy eséllyel rossz döntések lesznek.

    De ha nem vagyunk hajlandóak a jelenségek okait megnézni, ha a problémákat fel sem fogjuk, ha nem tudjuk, hogy mit is akarunk megmenteni, akkor nehezen leszünk sikeresek :)

    előzmény:
    i.nora (83)
     
  17. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. szeptember 15. 16:0385.
    Foka!
    Számomra itt a kulcs a mondanivalódban: "össze akarjuk kötni Isten és ember előtt az életünket". De ha már összetartozunk, együtt élünk, szeretjük egymást, esetleg gyerekünk is van, azzal nem kötöttük össze Isten és ember elött az életünket? Vagy ez az összekötés csak akkor számít, ha papírunk is van róla? Nem kötözködöm, csak kérdezek :-))
    előzmény:
    foka (77)
     
  18. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 16:0284.
    A házasság, mint intézmény az utolsókat rúgja, kevéssé sikeres mostanában.

    Ez társadalmi probléma, és nem oldja meg az, hogy x. y boldog házasságban él, éljünk úgy mint ő. . . .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_159233 (81)
     
  19. 2004. szeptember 15. 16:0283.
    Jaaaaaa! MMert érzelmet viszünk bele! Jó akkor vezessük be újra, hgoy mindenki a saját társadalmi kategoriájából házasodhat és meg kell szüntetni a válást. A szülők kijelölik a párodat és azzal kell élned! Teljesen egyszerű.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (82)
     
  20. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 15:5782.
    ebben teljesen igazad van.

    de a topicindító kérdése az volt, hogy vajh miért van ilyen sok válás, miért születik sok gyerek házasságon kívül. . .

    ehhez meg az, hogy te kit akarsz ölelgetni, nem sokat ad hozzá :))))
    előzmény:
    i.nora (79)
     
  21. Torolt_felhasznalo_159233
    Torolt_felhasznalo_159233
    2004. szeptember 15. 15:5781.
    Nekem zavaros. Nem igazán értem, hogy mire akarsz kilyukadni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (78)
     
  22. 2004. szeptember 15. 15:5380.
    Az egyéni döntések hogy is adhatnának választ egy társadalom bajaira?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (78)
     
  23. 2004. szeptember 15. 15:5279.
    Ha nem lennének érzelmeink, nem hiszem, hogy mi nők akaránk gyereket. Amikor gyereket szeretnénk, akkor nem arra gondolunk, hogy valakit hagyok magam után, hanem azért mert úgy érzem, érted!!! ÉRZEM, hog yszeretnék egy kisbabát babusgatni, szeretgetni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_694742 (76)
     
  24. Torolt_felhasznalo_694742
    Torolt_felhasznalo_694742
    2004. szeptember 15. 15:5078.
    Mégegyszer, hátha átmegy :))))

    Az egyéni döntések érzelmeken alapulnak, de nem adnak magyarázatot a statisztikai jelenségekre. (70% válás, 30% házasságon kívül születés)

    Azt hiszem, a legtöbb ember képtelen túllépni a saját életén, és egy kicsit nagyobb léptékben gondolkodni. :(((

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_159233 (75)
     
  25. 2004. szeptember 15. 15:4977.
    Orsi!
    Én megfordítanám a te állításodat. Azt mondod, nem azért szeretjük, mert összeházasodtunk, én meg azt, azért házasodtunk össze, és kötöttünk szövetséget életre-halára, mert szeretjük egymást. Persze, hogy ezáltal nem lesz szebb, okosabb, kedvesebb a párunk, de össze akarjuk kötni Isten és ember előtt az életünket. És sokban múlik rajtunk, hogy ez sikerül-e.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (71)
     

Címlap

top