Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők Lapja kutatás a házasságról

Torolt_felhasznalo_733697
Torolt_felhasznalo_733697
Létrehozva: 2004. szeptember 14. 09:56
Lassan már hagyománnyá válik, hogy a Nők Lapja a Median segítségével "közvéleményt kutat" egy-egy témában. A nők és a férfiak szexuális szokásai után az idén arra voltunk kíváncsiak, hogyan vélekednek a megkérdezettek a házasságról. A statisztikai adatok magukért beszélnek, az esküvők grafikonja meredeken zuhan, a válásoké szívósan kapaszkodik fölfelé, lassa-lassan találkoznak a vonalak. Vajon valóban válságban van a házasság, mint intézmény? És ha igen, van helyette valami más? Az együttélés a hosszabb távú megoldás? A manapság született gyermekek egyharmada házasságon kívül születik. A házasságról, a válásról az együttélésről a gyerekvállalásról szól összeállításunk, amelyben szakértők és neves személyek, színészek, énekesek is megszólalnak.

A Ti véleményeiteket is várjuk a témában, itt a fórumon! És keressétek a kutatás eredményét a Nők Lapja jövő heti, 39. számában.
  1. 2004. szeptember 14. 11:3026.
    Hát, én lehet, hogy gyagya vagyok, de mi a kutatás célja?
    Mert pontosan leírtad, hogy a kutatási eredmények mit mutatnak. Magad mondod, hogy a statisztikai adatok magukért beszélnek. Akkor?
    Egyébként a papír-nem papír kérdésre már ősszakállú nagyapám is csak legyintett, amikor véletlenül belepillantott a Nők Lapja valamelyik számába, mielőtt begyújtott volna vele:) (Bocsi, ez nem minősítése a lapnak)

    előzmény:
    Emberz (1)
     
  2. 2004. szeptember 14. 11:2525.
    Sokan, gondolom tapasztaltabbak azt írjátok, hogy a fiataloknál hiányzik az érzelmi alap.
    Lehetek ellen példa? Csak a hangulat javítása érdekében.
    Mi 3, 5 éve vagyunk együtt. Egyetemi, sőt kollégista szerelem a miénk. Én szobám, a te szobád, szobatársak. Utáltuk. Szépen lassan azt vettem észre, hogy a cucciam átvándoroltak az ő szobájába, az ő szekrényébe. Együtt jártunk vásárolni, és az anyagiakon szépen megosztoztunk, senki nem használta ki a másikat. Így ment ez 1, 5 évig. Még akkor is, ha éppen 3 másik fiúval lakott együtt, egy eleve csak 3 ágyas szzobában, és én mentem 5. -nek. Megvolt a romantikája. :)
    A lényeg, hogy kezdettől fogva éreztük az együvé tartozást, a ragaszkodást, azt, hogy csak együtt jó. Nálunk fel sem merült a kérdés, mikor végzett, és ki kellett költözni a koiliból, hogy akkor most ki merre megy. Együtt kerestünk albit, és 2 éve immár a saját háztartásunkban élünk együtt. Anyukám figyelmeztetett: kislányom, itt, ha gond van, nem tudsz felszaladni a harmadikra a saját szobádba, és elfutni a bajok elől. Itt össze vagytok zárva, meg kell oldani a gondokat.
    És így is lett. Lehet, hogy néha rácsapom az ajtót, de csak a konyháig jutok. :) ott magamban dúlok-fúlok egy kicsit, aztán nyugodtan megbeszéljük.
    Nem tudom, mi változna, ha összeházasodnánk. :)
    Illetve, ahogy azt már írtam is, nálam az babát jelentene. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_639602
    Torolt_felhasznalo_639602
    2004. szeptember 14. 11:2524.
    Mi most kezdtük a közös életünket, de szerencsére mindketten azon vagyunk, hogy mindenki mondja el, hogy ki mit szokott meg, hogy kell elrakni a dolgokat + lehajtani a wc-deklit :))))))), és akkor nincs az sem, hogy ilyen apróság felhúz kora reggel.
    Remélem, sikerülni fog!
    Nem az a gond, ha problémák merülnek fel, mert azok mindig lesznek, hanem ahogy ti is teszitek, meg kell oldani azokat, beszélni róla, és az a pár veszekedés sem a világ, ha utána ugyanúgy tudjátok szeretni egymást.
    Bááár, azt mondják a keleti emberek, hogy mi szeretni sem tudunk. Csak birtokolunk, önzőek vagyunk, és csak magunkra gondolunk. Hát, talán van benne némi igazság. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_113845 (20)
     
  4. 2004. szeptember 14. 11:2423.
    igen, amit az érzelmi alapról írsz, igaz lehet. . . talán mert az utóbbi években mindehol azt plántálják belénk, hogy csak önmagunkkal törödjünk. . . az egoista életmód divattá vált. . . márpedig semilyen kapcsolat (nemhogy házasság), nem müködhet ilyen alapon. . .
    Egy kapcsolatban nagyon fontos az elfogadás, és megismerés. Önmagunk és a másik megismerése és elfogadása. És úgy gondolom mindkét fél lassan csiszolódik is a másik által, így válnak egy idö után összeillövé. Csak sajnos sokan ezt a "csiszolódási" idöszakot tartják nehéznek, ha itt az egoizmus felül tud kerekedni a szereteten, szerelmen, akkor a kapcsolatnak sajnos vége. Én jómagam nagyon sokat változtam jelenlegi kapcsolatomban, és jó irányban. Úgy érzem, hogy a társam a másik felem. Soha nem éreztem önfeladásnak ha változnom, változtatnom kellett, söt inkább egy pozitív fejlödésnek, úgy érzem, hogy általa valamivel több, jobb lettem.
    A házasság "intézményét" (akkor már nevezzük így) szerintem pedig megdönteni nem lehet, annál sokkal biztosabb alapokon nyugszik. Még ha most inog is kissé;)
    előzmény:
    zsizzsik (18)
     
  5. 2004. szeptember 14. 11:1922.
    En tizenegy éve házasodtam először. Persze szerelmes is voltam, de ez nem ok a házasságra. Mi a lakás miatt házasodtunk össze, mert különben nem kaptunk volna kölcsönt. A mi fantasztikus államunk csak házaspárnak adott kölcsönt, és bizony kölcsön nélkül mehettünk volna a híd alá aludni. Gyereket is kellett volna vállalni, kettőt is. Egy lett, egy csodás kislány, aztán elváltunk, mert bizony nem ismertük egymást, nem laktunk együtt a házasság előtt. Nem volt hol. A második házasságom 5 éve köttetett, nem az égben, a földön, az anyakönyvvezető előtt. Mi döntöttün úgy, hogy jóban-rosszban, de előtte két évet éltünk együtt. Nem volt kényszer, mi csak összeházasodtunk, csak úgy.

    És nem zsigerelem ki az exférjem, sőt, jóban vagyunk, akkor és annyit látja a lányát amikor akarja. Jelen van a családi ünepeken, hiszen a lányom apja, bár nem vagyunk már együtt, de akkor is ide tartozik, és szívesen látjuk mindig. a férjemmel is kedvelik egymást, együtt járnak pecázni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2004. szeptember 14. 11:1521.
    Lehet hogy nem jó megfogalmazást találtam a házasság kifejezésének, de nem vergődök benne, mert akkor nem "művelném" ( hátha ebbe is belekötsz) 32 éve.
    előzmény:
    zsizzsik (18)
     
  7. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. szeptember 14. 11:1220.
    Na erre gondoltam én is! Mert ha nekem valami nem tetszik akkor kinyitom a számat és azt mondom: Figyu, édesem ez és ez a problémám üljünk le és beszéljük meg! Csakhogy! Ez már egy kicsit macerás ugyi. Mert ha nem mondod el mi a bajod, honnan tudhatná a párod. Persze ez oda-vissza müködik csak. Nekünk is voltak az elmult hat évben gondjaink, de leültünk, és megbeszéltük. Igaz nem mindig ugy sikerült ahogy szerettük volna, de a végén megegyeztünk, és ez a lényeg!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_639602 (17)
     
  8. 2004. szeptember 14. 11:1119.
    Szó szerint ezt akartam írni.
    Én olyan templomi esküvőkön voltam, ahol a párról tudtam, hogy nem járnak templomba, és egyébként se vallásosak. Talán szülök, rokonok miatt csinálták.
    És a papi beszéd minden esetben eléggé a valóságtól elrugaszkodott volt. :) és akkor még finoman fogalmaztam
    előzmény:
    Lillaréka (6)
     
  9. Torolt_felhasznalo_635120
    Torolt_felhasznalo_635120
    2004. szeptember 14. 11:0618.
    Talán kiveszőben van az érzelmi alap is. Vagyis az érzelmekben is fogyasztói társadalom lettünk, túl gyorsan jutunk hozzájuk, túl könnyen úgy mint egy gyorsbüfében egy hamburgerhez. Aztán amikor végeztünk, gyorsan odébbállunk, hisz a következő sarkon ott a következő gyorsbüfé.
    Amúgy valóban intézmény lenne a házasság ? Nem lehetséges, hogy akik intézményként fogják fel, azok vergődnek benne ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_639602
    Torolt_felhasznalo_639602
    2004. szeptember 14. 11:0017.
    Nem is arra gondoltam, hogy ha már nagyon nagy baj van, akkor sem kell elválni, hanem ahogy te is mondtad: olyankor is válnak, amikor még helyre lehetne hozni mindent. Bár, én akkor is azt mondom, hogy inkább meg kell előzni a problémákat, ha lehet. Mert lehet, hogy semmiségen bukik ki valaki, de az megszakít benne valamit, ami után már nincs visszaút. Jó lenne, ha lenne egy recept, hogy hogyan éljünk mindig boldogan, de hát persze nincs ilyen. Kíáncsi vagyok, hogy pl az én életem hogyan alakul ilyen téren. Én bizakodom! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_113845 (16)
     
  11. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. szeptember 14. 10:5316.
    A gond az emberek problémamegoldóképességével van. Tul hamar feladják, amit még helyre lehetne hozni. Jó az igaz, hogy vannak esetek amikor tényleg szokséges a válás mert eldurvultak a dolgok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_639602 (12)
     
  12. 2004. szeptember 14. 10:5015.
    Szeretet, Kompromisszum, Tolerancia Türelem, Megszünik az én. . . és lesz a MI! a másik fontosabb, nekem mint én magam! mindkét fél részéröl.

    De a mai önzö világban már kevesen gondolkodnak igy. mindenki csak saját önös érdekeit nézi. Sajnos. Ezért nem müködnek a kapcsolatok.
    előzmény:
    i.nora (13)
     
  13. Torolt_felhasznalo_181098
    Torolt_felhasznalo_181098
    2004. szeptember 14. 10:4514.
    Ezzel egyetértek!!!
    előzmény:
    Lillaréka (6)
     
  14. 2004. szeptember 14. 10:4413.
    Talán ha belolvasol pár házassággal kapcsolatos topicba, azt hiszem, hgoy minden külön beírásnál többet mond. Mikro olvasgatni szoktam, vagy akár hozzászólok, mindig azon gondolkodom, hogy az itt résztvevők egy x százalésa az lakosságnak. Ha ezt arányosan veszem, akkor a statisztika valóban lehangoló. A házassági létforma már évtizedek óta válságban van, talán a nők munkabáaállásával kezdődött a hagyományos házzasági kötelékek felbomálása, mert a nők önálló keresettel rendelkezve, többé nem érezték úgy, hgoy bármilyen szinten kiszolgáltatottak a férjüknek. Ha kicsit figyeltek, azt is láthatták, hogy a háború utáni özvegy asszonyok is eltudják tartani a gyermekeiket, így a fizetésük reményében kevésbé voltak kompromisszumképesek. Ma már ezt még megtoldta az a tény is, hogy akik sok évíg éltek házasságban, azok is válnak, már nem fiatalon.

    Igen, a házasság válságban van és nem csak itt mMagyarországon, hanem minden fejlettebb országban. Ezt azt hiszem, a keresztény vallás előtérbe helyezése sem akadálíozza meg. Ma nem úgy van, mint régen, ha templomba esküdnek, akkor köti az embereket az Isten előtt tett eskű. A templomi esküvő sok esetben, ahogy itt is olvasom, inkább az esküvő pompájának a fokozása érdekében történik, nem pedig valami régi érték visszaállítása érdekében.

    Hogy mi lesz Helyette? Nem lesz más! Mert a lányok azért most is férjhez akarnak menni, mert a házassági igény bennük van, a család utáni igény is. Viszotn a válások nem csökkennek, hacsak nem fogadják el a felek egy nyitottabb formáját a házasságoknak. Vannak akik erre képesek, ennek is sok oka lehet, vannak akik képtelenek erre.

    A gyerekek szerepe ezekben a házasságokban? Lehet nagyon jó, ha megtanuljuk a kultúrált válási formát, ha a sérelmeinket nem cipeljük örökké, ha kialakul a volt társal egy normális, gyermekek érdekeit figyelembe vevő életforma, de ez más más kategória, itt jön képbe az egyén intelligenciája.

    Egy szó mint száz, lerágott csont! A házassági életforma válságban van, de nem találtak még helyette mást, jobbat, mert akik együtt élnek ha családot akarnak, egy idő után ott is valamilyik fél házassággal akarja szentesíteni az együttélést.
    előzmény:
    Emberz (1)
     
  15. Torolt_felhasznalo_639602
    Torolt_felhasznalo_639602
    2004. szeptember 14. 10:4312.
    Szerintem azért van ennyi válás, mert az emberek így oldják meg a problémákat. Régen a házassági fogadalom szentebb volt, és ha problémák is merültek fel, megoldották azokat. Lehet, hogy nem minden esetben volt az jó, hogy a válás szégyen volt, mert így sokan csak a kényszer miatt maradtak együtt. De ma az van, hogy a legkisebb probléma felmerülésekor is válnak az emberek.
    Én sírig tartó házasságot szeretnék, és azt hiszem, meg is fogok tenni mindent ennek az érdekében.
    Ajánlom mindenki figyelmébe azt a nagyon kedves filmet, aminek a címe: The Story of Us, magyar címe: Velem vagy nélküled. . . érdemes megnézni mindenkinek!
    előzmény:
    Emberz (1)
     
  16. 2004. szeptember 14. 10:4211.
    Igen ez igy van!!! Nagyon sokan csak a külsöségért mennek templomba. Aki igazán vallásos, az ugy is él. Ismerek pár olyan családot, akik nem fanatikusan bigottul, de hivők. Nagyon szépen élnek, nevelik a gyerekeket. De nagyon sokan, csak a külsö véleményekért játszák meg magukat. . . és teljesen másképp élnek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (9)
     
  17. 2004. szeptember 14. 10:4210.
    A lényeget elfelejtettem: az idén leszünk 32 éves házasok, és igen nekem szívfájdalmam hogy nem volt templomi esküvőnk. Mai napig nagy szeretetben élünk, két nagy fiunk és egy unokánk van. Fiaink nagyon büszkék hogy mi jó házasságban élünk, és dicsekszenek is vele a baráti társaságban. De mi igaz csak a házasságkötő teremben, de komolyan gondoltuk a jóban-rosszban kitartást.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. szeptember 14. 10:379.
    Nem mindig képmutatás az egyházi esküvö. A Te estedben meg azok esetében, ahol a hit megvan és a Jóisten elött is meg akarjátok pecsételni, ott semmi képmutatás nincs benne.
    De ahol nincs meg a hit, csak azért tartanak egyházi esküvöt, mert hogy nézne ki, ha nem lenne, meg a polgári esküvö olyan nem elég "szentes", meg igazán jól a fehér ruhában csak a templomban mutat a ember - na, ilyen esetekben képmutatás. Vagy a szülök nagy kívánsága, hogy kislányuk fehér ruhában vonuljon az oltár elé. És hányszor hall ilyen történeteket az ember.
    Vagyis szerintem ha a belsö késztetés megvan, akkor nincs benne semmi képmutatás. Ha csak a külsöségek miatt történik, ami elég gyakori, akkor képmutatás.
    előzmény:
    vucko (5)
     
  19. 2004. szeptember 14. 10:378.
    Én talán alapból azt hiszem a párkapcsolatok mentek ki a divatból. Arra gondolok, hogy ripsz-ropsz összeállnak, összeköltöznek, aztán szét. Hiányzik az egymás iránti mély szeretet, megértés, a kompromisszum egymás iránt stb. Biztos maradinak fogtok tartani, de én a férjemmel három és fél évig jártunk együtt, mert volt két év katonaság. Annál szebb dolog, mint lopva együtt aludni, várni a kedvest, stb. el sem tudok képzelni. Azt hiszem az a várakozás ami akkor megfogalmazódott, hogy egyszer mindig egymás mellett ébredünk csodás volt. Mi van ma, pár napos ismeretség és összeköltöznek, jönnek a gondok a problémák és nincs meg hozzá az érzelmi alap. Problémás a párkapcsolat hát szét megyünk, majd lesz másik. Jön a gyerek na bumm, segítenek a szülők, kizsigerelem a gyerekem apját, persze igaz hogy ezt a gyereket azért akartam hogy ő mellettem maradjon, de így lehetetlenné teszem az ő életét is. Persze kivételek vannak, és azoktól bocsánatot kérek. Sajnos a gyereket sem és a párkapcsolatokat sem felelősséggel vállalják a mai fiatalok (persze erre is vonatkozik a kivételek). A másik, drága az esküvő, és drága a válás. Akinek lakása van nem házasodik, mert minek, így is jó. De lányok figyelem: most még fiatalok vagytok, de mi lesz mondjuk 50 éves korotokban, amikor egyedül maradtok? És a fiúk szintén. Simán párkapcsolatot az ember bizonyos koron túl már nem szívesen vállal, vagy ha igen nehezebb a másik rigolyáit megszokni. Felbomlik a házasság és a család intézménye. Jó lesz ez? Mindig azt mondom egy férfit nem megfogni, hanem megtartani nehéz. Persze ha valaki nem is akarja, az egészen más. Szerintem másképp gondolkozik az aki házasságban él, főleg ha jóban, mint aki csak párkapcsolatban. Szeretnék egy példával élni. Ismerek egy idős embert, aki 38 évig élt párkapcsolatban. Minden vásárolt árúcikkről (értsd ez alatt a nagyobb dolgokat, bútor stb. ) mindig gyüjtötte a számlákat, hogy ha egyszer szakításra kerülne a sor, tudja bízonyítani hogy kettő keresetből vették. Mosott, főzött, ápolta a másik idős szüleit, gyüjtötte a javakat és a spórolt pénzt, és ha meghal a fejfáján az elvált férj neve lesz, akitől már lassan 50 éve elvált. Hűséges volt, kitartó, és nem érdemelte meg hogy a férfi a nevét adja neki. Ő anyira idős, hogy még nem is lehtett akkor (meg meg is szólták volna érte) ha vissza veszi lánynevét, elvégre volt egy gyermeke is. Tudom ez sarkallatos történet, mert ma már ilyen nem lehet, de az a része ma is érvényes, hogy egy nő aki szereti párját megtesz mindent hogy az jól érezze magát a kapcsolatban, akkor miért nem éri meg a férfinek hogy a kapcsolatot szentesítse?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. szeptember 14. 10:367.
    16 év. . . nekünk is. . . Rengeteg gond. . . . mindenféle. . . De mi komolyan gondoltuk a polgárin tett fogadalmunkat. A verset ami kifejezte, egymás iránt érzett, szeretetünket, és hogy örökké joban, rosszban.
    előzmény:
    vucko (5)
     
  21. 2004. szeptember 14. 10:346.
    Mert ha soha nem gyakoroltad a vallást, semelyik vallást akkor az egyházi esküvö, és az ott elöadott papi beszéd. . . . . . nem biztos, hogy kedvemre kedvünkre való. más, ha valaki gyakorolja a vallást, vagy valamilyen egyháznak tagja.
    És Isten. . . elött , templom nélkül is hűséget fogadhatok. Nem kell ahhoz a földi helytartója, azaz a pap. Aki nekem tart elöadást a házasságrol, föleg ha katolikus, és soha nem volt házas.

    Bornemissza Gergely és Cecey Éva is örök hüséget fogadott egymásnak, az erdöben. . . . Isten szent szine elött!
    előzmény:
    vucko (5)
     
  22. Torolt_felhasznalo_181098
    Torolt_felhasznalo_181098
    2004. szeptember 14. 10:275.
    Magyarázza már meg nekem valaki, miért képmutatás az egyházi esküvő. ???Én a Jóisten előtt fogadtam meg a férjemnek, hogy jóban és rosszban hűséges társa leszek. És ez tart már 16 éve. Rengeteg nehézségünk volt, de mindig együtt és nem egymás ellen próbáltuk a gondokat orvosolni, mert egy a célunk, egyirányba megyünk. Pedig nagyon más természetüek vagyunk, de tiszteljük a másik másságát (jó értelemben)és szerintem ezért is:egyre jobban szeretjük egymást.
    előzmény:
    andiebaby (2)
     
  23. 2004. szeptember 14. 10:224.
    Én 5(!) évi jegyben járás, majd szakítás után is úgy gondolom, jobb h. nem mentem férjhez és nem szültem gyereket NEKI. Az én döntésem volt ez is, az is. Úgy gondolom, ha találnék egy olyan férfit aki "kihozná" belőlem azt, hogy igen, érte (és persze magamért is) szülnék, akkor sem kéne a papír.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. szeptember 14. 10:183.
    Szia!! mi verset mondtunk egymásnak a polgári esküvön. Templomi nem volt. . . . pont a képmutatás miatt. Se elötte se utána senki nem csinált ilyet, pedig évente van egy esküvö a rokoin baráti körben.
    Az a gond, hogy a polgári esküvön nem szolalhatsz meg csak az anyakönyv aláirása után, miután kimondtad az "igent".
    előzmény:
    andiebaby (2)
     
  25. 2004. szeptember 14. 10:132.
    Nekem a következő a "hitvallásom":az együttélés teljes mértékben megfelel nekem. Engem ne akarjanak eljegyezni, csak úgy. A hosszú, céltalan jegyességre csak rossz példát látok magam körül: sok visszaadott eljegyzési gyűrű röpköd manapság. A fiatalok eljegyzik magukat, mikor még ki sem bontakozott a kapcsolat, vagy alapvető hibák vannak. Szóval eljegyzés csak akkor, ha mindenki ragaszkodik hozzá, és ha 3 hónapon belül esküvő is lesz. Esküvő viszont csak akkor kell, ha gyereket szeretnék, mert a gyereknek legyen hivatalosan is apja. Az igazi álmom: nagy pocakkal állni az anyakönyvvezető elé. És csak oda, semmi pap, meg templom, mert nem bírnám ki nevetés nélkül. Sok esetben a templomi esküvő csak képmutatás.
    A legújabb ötletem, hogy fizetek az anyakönyvvezetőnek, hogy jöjjön el a "kertipartynak álcázott" esküvőre, és olyan szöveget mondjon, amit én hallani akarok.
    A múltkor falra másztam attól, hogy egy évek óta együttélő párnak el kellett búcsúznia a szülőktől, a szülői háztól. És arról magyaráztak neki, hogy hozzanak létre egy közös otthont, egy meleg fészket. Már pár éve megtették. :)
    De bocsi, ez a vége már kicsit OFF volt. :)
    előzmény:
    Emberz (1)
     

Címlap

top