Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Apasági per indítása

anyu-ka
Létrehozva: 2004. augusztus 19. 11:49
Még nem döntöttem el. Ezért is szeretnék tudni róla minden pontos és fontos információt.
Hogy mivel jár (hogyan indul, a gyerek mennyire van belevonva, költségek- kit terhelnek, tartásdiíjmegállapítás módja, az egész ügy várhatólagos időtartama, következmények, kötelezettségek mindkét fél részéről stb. ?)
Előre is köszönöm annak, aki megosztja velem a tapasztalatait, információit.
  1. 2004. augusztus 19. 13:5126.
    voona = volna
    előzmény:
    latsia (23)
     
  2. 2004. augusztus 19. 13:4925.
    Tökéletesen igazad van.
    előzmény:
    botka (22)
     
  3. 2004. augusztus 19. 13:4924.
    En is varom a nyilakat!:O))
    előzmény:
    latsia (23)
     
  4. 2004. augusztus 19. 13:4823.
    Teljesen igazad van. Ha valaki nem vallaja az apasagot, felesleges eroltetni. Es hiaba is allapitja meg a birosag az apasagot, ha nem akar ugysem fizet. Majd szepen megoldja egy jo ugyved. Minibalber. . . stb. Szerintem kicsinyes dolog igy utolag penz miatt perelni valakit. Elobb kellett voona gondolkodni kinek szul valaki. Nem?
    Azert mar a XXI. sz-ban vannal fogamzasgatlo modszerek.
    előzmény:
    botka (21)
     
  5. Torolt_felhasznalo_161302
    Torolt_felhasznalo_161302
    2004. augusztus 19. 13:4422.
    bocs, nem férfi nem lesz természetesen, hanem apa. Kizárólag donorként tekinthető.
    előzmény:
    botka (21)
     
  6. Torolt_felhasznalo_161302
    Torolt_felhasznalo_161302
    2004. augusztus 19. 13:4321.
    Arról még nem szólt a történet, hogy tervezett gyerek volt-e, illetve ha véletlen-terhesség, akkor volt e beleszólása a döntésbe, hogy megtartod-e.
    Amit most mondok, biztos 100-an a torkomnak ugranak, de vállalom: Ha egy férfi nem akarja a gyereket (mármint még akkor, amikor elvetethető) akkor az sosem lesz férfi, csak egy donor. És az anya a saját döntésével sem anyagilag sem emberileg nem terhelheti a továbbiakban.
    Várom a tüzes nyílvesszőket. Csak sajnos több barátomat próbálták megfogni ilyen véletlen/direkt gyerekekkel, és teszik tönkre módszeresen az életüket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2004. augusztus 19. 13:3320.
    Ennél sokkal jobb megoldás, ha nem halunk meg, amíg a gyerek nem lesz nagykorú :o)
    Átrágtam ezt már százszor.

    Semmit nem lehet előre tudni.
    Az a két barátnőm, akiket gyámnak akartam annakidején kijelőlni, mert klassz család, klassz házasságban élnek. . . . . . . . nos, egyik sem nagyon akarta elvállalni hivatalosan, gyámügyin keresztül, mert a saját 2 gyerekük mellé nem mertek bevállalni egy 3. -at. . . . .

    Milyen igazuk volt ! Mind a kettő elvált már. . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_188222 (19)
     
  8. Torolt_felhasznalo_188222
    Torolt_felhasznalo_188222
    2004. augusztus 19. 13:2719.
    hát, ha a végrenmben hagyhatom a macskámra a vagyonomat, akkor meg is nevezhetek 1-2 nagykorú személyt, aki a tőlem öröklő kiskorú öröklött vagyonát kezeli. Ez csak tipp, nem néztem konkrétan utána. De egy szabályos végrendeletben mindent le lehet írni és megindokolni, és akkor az úgy lesz.
    előzmény:
    bababetű (16)
     
  9. 2004. augusztus 19. 13:2418.
    Ezt miért nekem ?
    előzmény:
    gerbera24 (17)
     
  10. 2004. augusztus 19. 13:2117.
    Kedves Anyuka.
    Az apaság megállapításának menete a következő, ha az apa nem ismeri el az apaságot.
    1. / Költségek: mivel a gyermeknek kell az apa ellen indítani, így természretesen ez tárgyánál fogva költségmentes.
    2. /A gyermek részére a területileg illetékes Gyámhatóság rendel ki eseti gondnokot, aki képviseli a kiskorút az eljárásban.
    3. / Te, mint a gyermek anyja elsősorban tanuként fogsz szerepelni. Ha vannak olyan tanuid, akik azt is tudják bizonyítani, hogy a fogamzás idején élettársi, vagy szexuális kapcsolatban voltál az apával, akkor a bíróság valószínűsítheti , hogy ő a gyermek apja. CSjt. 38§. /2/. bek.
    4. / A bizonyítási eljárás során kell ezekről a körülményekről nyilatkozni. Illetve a tanukat is erről hallgatják meg.
    Az apaság megállapítása eredményeként vagy megállapítja a bíróság, hogy akit bepereltek az az apa, vagy kizárja az apaságot.
    Az eljárás bírósági ítélettel fejeződik be.
    Ha megállapítják az apaságot, akkor a Bírói ítélet alapján az anyakönyvbe őt jegyzik be hivatalosan apának.
    Ami pedig a későbbiekben a gyermek tartását illeti, az egy későbbi fázisa az eljárjásnak, amit indítani kell. Ha
    megállapítja ma bíróság , hogy az ex az apa, akkor köteles a gyermek után tartásdíjat fizetni. Ha jár, akkor ez nem szemmétkedés. Egyszerűen nincs jogod lemondani a tartásdíjról, mert nem neked, hanem a gyereknek jár.
    üdv: gerbera24

    előzmény:
    bababetű (9)
     
  11. 2004. augusztus 19. 13:2116.
    És ezt hogy lehet elintézni ? Ügyvéd ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_188222 (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_188222
    Torolt_felhasznalo_188222
    2004. augusztus 19. 13:1715.
    Ha esetleg azt szeretnéd, hogy a gyermeked ne a te nevedet viselje, akkor kérheted a fiktív vezetéknév adását a gyermeknek, amit mondhatsz az bármi, akár az apa neve is. Így "látható" a kapcsolat, viszont jogilag mégsincs kapcsolat. A gyermek 2 vagy 3 éves koráig egyébként is nyitva van az anyakönyve, utána meg szimpla névváltoztatási ügy.
    Tehát vagy rendelkezz, vagy védd le magad maximálisan.
    Nekem pl. most még nincs ingatlan a nevemen, de lehet, hogy pár év múlva lesz. És mivel nem tudom még, mi lesz a gyermekem apja körül x év múlva, biztosítanom kell a gyermekem érdekeinek maximális védelmét. Ez a gyakorlatban úgy fog működni, hogy olyan személy/ek kap/nak a gyermekem tulajdona feletti gondnokságot, akik szerintem a gyermekem érdekeit tartják szem előtt, és az ex nem tudja befolyásolni. És remélem a legjobbakat, és hogy nem lesz semmi gond.
    előzmény:
    anyu-ka (11)
     
  13. 2004. augusztus 19. 13:0814.
    Csatlakozom piszine tanácsaihoz.
    Nekem olyan bírósági végzésem van, hogy teljesen én rendelkezem a gyerek felett.
    előzmény:
    anyu-ka (11)
     
  14. 2004. augusztus 19. 13:0513.
    Ha tudsz vele beszélni, ha hajlandó egyáltalán gondolkodni a dolgon, akkor elöbb ezzel próbálkozz. De gondolom te ezt már ezerszer átrágtad.

    Attól félsz, hogy ellenséges és elutasító lesz ? Haragban "váltatok" el ?

    A szülei is elutasítóak az unokával szemben ?

    Nálam az apaságot elismerte, sőt az elején nagyon szenvedélyes volt, de másképp alakult.
    előzmény:
    anyu-ka (11)
     
  15. 2004. augusztus 19. 13:0012.
    Ha tényleg ő az apa igen, minden költség őt terheli. Persze ha végig tagad. Legvégül is még mindig ott van a Dns-teszt. Annak az eredményével nem tud mit kezdeni. Persze erről gondolom majd a bíróság ő is tájékoztatja. Különben ez az egésznek az eredménye az lesz, hogy az ő nevét írják be az anyakönyvbe. Jogi kapcsolat jön létre a gyerek és közte. Ja és megítélik a tartásdíjat. Persze amit lehet, hogy nem is fog fizetni, vagy megtesz mindent annak érdekében, hogy hozzád egy fillér se kerüljön. Ő neki milyen a családi állapota. Házas, elvált stb. ?

    Egyetértek piszine tanácsaival. Létrejön a jogi kapcsolat, mind öröklési, mind családjogi értelemben. Akarod te ezt egyáltalán. Azért a havi pár ezer forintért cserébe, amit nem is biztos hogy meg fogsz kapni.

    Törődött egyáltalán a gyerekkel, mert hát ha eddig nem, akkor lehet, hogy a pénz miatt nem éri meg, ami lehet, hogy nem is fogsz megkapni, hiába ítélte meg a bíróság. Biztosan te is ismersz ilyen anyukákat, akiknek megítélték, de nem lett belőle semmi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2004. augusztus 19. 13:0011.
    Terhességem alatt nem került rá sor , majd még a szülés elött "eltűnt" (nem tudta anyagilag ezt a szitut felvállani, és ez volt számára a legjobb megoldás). És meg nem mentem utána. Majd pár év múlva jelentkezett, ám ismét meggondolta magát. Erről akkor sem esett szó, mert nem ez lett volna, ami hármunk számára fontos.
    előzmény:
    bababetű (9)
     
  17. Torolt_felhasznalo_188222
    Torolt_felhasznalo_188222
    2004. augusztus 19. 12:5910.
    Talán van az ismeretségedben jogász. Kérdezd meg, hogy mi a szokás. Én így tudom.
    előzmény:
    anyu-ka (8)
     
  18. 2004. augusztus 19. 12:549.
    Miért csak elvileg ? Nem beszéltél vele erről ? Teljesen elzárkózik ?
    előzmény:
    anyu-ka (6)
     
  19. 2004. augusztus 19. 12:528.
    Sajnos a pesszimizmust a valóság szüli:( Köszönöm a hasznos tanácsot.
    Az azért jó hír, hogy a költségek a végén mégsem engem terhelnének. Ez biztos?

    Persze még fontogatom ezt az egészet. Azért van mit átgondolni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_188222 (7)
     
  20. Torolt_felhasznalo_188222
    Torolt_felhasznalo_188222
    2004. augusztus 19. 12:397.
    Figyelj, ha tutibiztos, hogy ő az apa, és ezt a dns-teszt is megállapítja, akkor te nyered a pert, a költségeket pedig (teszt, ügyvédek, stb. ) a vesztes állja. Egy valami viszont fontos: nem tudom, milyenek az anyagi/ingatlantulajdoni körülményeid. De ha hivatalosan apává lép elő, és ne adj'Isten történik veled valami, és ugye a gyermeked örököl utánad, de ő mint apa a gyermek gyámjaként azért tud 1-2 csúnya dolgot csinálni. Szóval ha a pacák nem megbízható, akkor amint megvan a bírósági ítélet az apaságról, rendelkezz, hivatalosan, megtámadhatatlanul. Ne haragudj, hogy ilyen bizalmatlanul és pesszimistán mutatom a lehetőségeket, de a gyermeked érdeke a legfontosabb!!!
    előzmény:
    anyu-ka (6)
     
  21. 2004. augusztus 19. 12:256.
    Köszönöm az infóka!
    Amin az elmúlt években végigmentem, annál már nem lehet nagyobb fájdalmasabb ez az eljárás sem.
    Elvileg elvállalhatja a gyereket , de el tudom képzelni, hogy azért nem, hogy a teszt árával megrövidítsen (szemet szemért. . . )
    Tul. képpen azért gondoltam rá, mert eddig rá való tekintettel nem tartottam igényt a tartásdíjra. Most viszont olyan a szitu, hogy őt hidegen hagyja a gyereke problámája. Nem bosszút akarok állni, csak nem kívánom tovább a balek (az elnéző és megértő) szerepét játszani.
    Ezért is akarom tudni, mert ha a mérleg nyelve nem az én oldalamra billene, akkor bele sem kezdenék. Nem célom MINDEN ÁRON.

    A gyerek az én nevem van, az anyakönyvi kivonatban nincs apa, késöbb volt egy nyilatkozat, abban csak úgy adtam fiktív adatokat (ez a hivatalos menet)
    Nem volt házasság.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_333882 (2)
     
  22. Torolt_felhasznalo_188222
    Torolt_felhasznalo_188222
    2004. augusztus 19. 12:195.
    Nem döntötted el. . . Megvan már a gyermek, vagy még csak várandós vagy?
    Mivel én érintett vagyok, utánakérdeztem, és a következőt tudtam meg:
    Amikor a gyermek megszületik, a gyámhivatal behívja az anyát, és megkérdezi, kia a "képzelt apa", azaz kit nevez meg a gyermek apjának. Vagy mond 1 (2, 3, 4. . . ) nevet, vagy azt mondja, apja ismeretlen. Ha megnevezett valakit, azt a gyámhivatal szintén beidézi, és megkérdezi, "apának érzi-e magát". Ha azt mondja, igen, akkor elismertetik vele az apaságot papíron is, és minden okés. Ha azt mondja, hogy nem, de te tanúkkal tudod igazolni, hogy a gyermek fogantatása idején nektek volt olyan kapcsolatotok, melyből gyermek foganhatott (elmondás alapján, vagy tanú, aki tudja, hogy együtt laktatok), akkor a gyámhivatal kijelöl egy eseti gondnokot (ügyvédet), aki a gyermek nevében elindítja a pert a feltételezett apa ellen. Ekkor jön a tanúk felsorakoztatása, és végül a DNS-teszt. A perköltséget a vesztes fizeti ugyebár, s ha papa veszít, az párszázezer Ft-jába belekerül. A gyámhivatali beidézéskor ezt egyébként el szokták mondani az apajelöltnek, hogy tudja: ha most tagad, később sokba fog kerülni nagyon.
    Tehát ha ez az ábra Nálad (nem jött még világra a gyermek), akkor nem neked kell a pert indítanod, hanem a hivatal majd megteszi magától.
    előzmény:
    anyu-ka (1)
     
  23. 2004. augusztus 19. 12:154.
    Igen nagyon kevés körülményt adták meg, ahhoz, hogy konkrét választ lehessen adni. Házzaságban éltél-e és mikor, az anyakönyvezés. Válás, az apa családi állapota stb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. augusztus 19. 12:113.
    és kinek a nevére anyakönyvezték?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2004. augusztus 19. 12:022.
    Szia!

    Ha ezen gondolkodsz már, akkor nagyon komoly lehet az ügy. Az apaság megállapításának többféle módja van. De egyet azért mondok, hosszadalmas és fájdalmas folyamat lesz, mert végül a magánéletedben fognak vájkálni a bíróságon. Na és ott lesz a másik fél. Gondolom, ha pert akarsz indítani, akkor az illető nem akarja önként vállalni az apaságot. Mivel te indítod a pert téged terhel minden indítási költség. Aztán ugye te leszel a felperes, az apa pedig az alperes. Az eljárással kapcsolatos minden költség téged terhel. A bizonyítás úgyszintén. Persze a másik félnek is van bizonyítási lehetősége. Különböző illetékkezdvezmények és illetékfeljegyzési jogok vannak, amiket a személyes körülmények alapján majd a bíróság engedélyez. Ha az apaságot megállapítják, akkor fogják utána a tartásdíjat megállapítani, ami általában az apa fizetésének kb. 33 %-a. Van amikor konkrét összegben és van amikor %-ban állapítják meg, vagy a kettőt kombinálva is lehetséges.

    A különböző módszerek közül a vérvizsgálat a legbiztosabb, hiszen az ellen nincs mit tenni, mármint az eredmény ellen. Az viszont elég drága én valami 100 000 forintról vagy 150 000 forintról hallottam. Van más módja is. Nem tudom házasságban éltél-e a fogamzási idő alatt? Vélelmezett apaság, hogy mással nem volt szexuális kapcsolat ez idő alatt.

    Elég kényes témák ezek, ezt is vedd figyelemben.
    Plusz azt, hogy a magyar bíróság hatékony ugyan, de lassú!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top