Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

`80 elott szuletetteknek

Piperr
Létrehozva: 2004. augusztus 18. 18:27
Par nappal ezelott kaptam emilben ezt a klasszul osszegyujtott iromanyt. Talan kozuletek is olvastak mar paran. Annyira tetszik, h. ugy gondoltam, megosztom azokkal, akikhez eddig nem jutott el. Kicsit hosszu lesz, ugyhogy tobb lepesben kell majd nekiugranom.
Ma olvastam, hogy akik a `80-as evek elott szulettek, azok valodi Hosok, olyasfele igazi, hollywoodi, mindent tulelo fenegyerekek. De tenyleg! Gondolj csak bele, az 1980 elott szuletettek, azaz MI, kesz csoda, hogy eletben maradtunk. Nekunk meg nem volt gyerekulesunk az autoban, sot meg biztonsagi ov se nagyon, viszont bizton tudhatttuk, hogy a gyerekagyak festekeben akadt boven olom. A gyogyszeres es vegyszeres uvegek konnyeden nyithatoak voltak, nem volt semmi furfangos vedelemmel ellatva, de meg a fiokok es ajtok sem voltak felszerelve biztonsagi nyitoval, es mikor bicajozni mantunk, nemhogy konyokvedonk es sisakunk nem volt, de meg rendes biciklink sem. Azert az nem volt semmi.
Mi meg csapbol ittuk a vizet, es azt se tudtuk, mit jelent pontosan az asvanyviz. En speciel sokaig kevertem a szodavizzel. Azt hittem, az ugyanaz. Szur-szur, semi kulonbseg a ketto kozott, miert pazaroljak hat ra kulon szot.
Mi nem nagyon unatkoztunk, ha tehettuk, kimentunk jatszani. Igen, ki. Egesz nap kint voltunk, a szuleink pedig csak sejtettek, hogy elunk es megvagyunk, hiszen meg Matav telefon se nagyon volt, nemhogy mobil. Plane nekunk! Nyaron a derekig ero fuben es kozeli kiserdokben jatszottunk, megsem lettunk kiutesesek es nem tort rank allergias roham. Nem tudtuk, mi az a pollen, es a parlagfurol azt hittuk, hogy a sarkanyfu egyenesagi rokona.
Ha elestunk, megserultunk, eltort vmelyik vegtagunk, v. csak szimplan betort a fejunk, senkit nem pereltek be ezert. 1xuen mi voltunk a hibasak. Sot! Ha az erosebb elgyepalta unalmaban a kisebbet es gyengebbet, az is rendben volt. Egy igy mukodott, es a szuleink nem nagyon szoltak bele ebbe sem. (Kisfiam, bemegyek az iskolaba, az nem lehet, hogy teged mindenki Rambonak csufol. - Hagyd csak anya, ez az en haborum!)
Etkezesi szokasaink Schobert Norbi mercejevel merve nap, mint nap tartalmaztak a halalos dozis tobbszoroset, de meg egy McDonaldson edzodott, atlagos amerikai elhizott kisgyerek is helybol nyomna egy hatraszaltot attol, amit mi lekuldtunk kaja cimszoval. Gondoljunk a zsiroskenyerre, a kolbaszra, a disznosajtra (ki tudja, mit tettek bele), az iskolai menzara (ki tudja, mit nem tettek bele), es megis itt vagyunk. A kakaoban nem volt A,B,C,D es E vitamin, viszont "Bedeko"-nak hivtak es mar ez is eleg volt a boldogsagunkhoz. Szobi szorpot ittunk, ami hirbol sem ismerte az edesitoszert, viszont tomeny cukorbol keszult. A limonadet meg magunknak kevertuk es mosatlanul ettok a farol a gyakran eretlen gyumolcsot. A WC pereme alatt pedig a bakteriumok ezreinek a koloniai telepedtek meg meg haboritatlan nyugalomban, a preDomestos korban.
Folyt.kov.
  1. 2004. augusztus 20. 16:06351.
    Gyors tempoban. Kislanyomon remekul kovethetem sajat venulesemet. :)))))
    Szoval Veres doktor? Remlik vkinek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588376 (347)
     
  2. 2004. augusztus 20. 16:06350.
    Nálunk kötelező volt a sötétkék, erre vettem egy világoskéket. Amikor szóltak érte, azt mondtam, hogy nem tudunk másikat venni. A tanárok tudták, hogy ez nem igaz, de mit tehettek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946350 (346)
     
  3. Torolt_felhasznalo_946350
    Torolt_felhasznalo_946350
    2004. augusztus 20. 16:04349.
    Kicsit durva ez így, de sajnos. . . Bár inkább azt mondanám, hogy abból a korból kinőttünk! :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588376 (347)
     
  4. 2004. augusztus 20. 16:04348.
    Igen, ezt elfelejtettem az elonyei koze sorolni, hogy megvedte a ruhazatot. Ja, es a feliratok. Nekem Koral, Edda volt minden mennyisegben. :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588376 (344)
     
  5. 2004. augusztus 20. 16:03347.
    Na ne, azt mondod öregszünk? :-((((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946350 (345)
     
  6. Torolt_felhasznalo_946350
    Torolt_felhasznalo_946350
    2004. augusztus 20. 16:03346.
    Igen, a menő vagány srácok hosszú tmk-s köpenyben jártak. . . :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588376 (344)
     
  7. Torolt_felhasznalo_946350
    Torolt_felhasznalo_946350
    2004. augusztus 20. 16:02345.
    Szerintem nem is találnánk már benne sok érdekeset. . . Az újság is átalakult azóta meg mi is. Már nem is ismerjük a zenekarokat, akik a mostani Bravoban szerepelnek.
    előzmény:
    nocciola (341)
     
  8. 2004. augusztus 20. 16:01344.
    Azért én arra is emlékszem, hogy ha kaptunk egy márkás cuccot, akkor arra a kis időre, amíg eldicsekedtünk vele, kigomboltuk az iskolaköppenyt.
    Viszont sokkal lassaban ment tönkre a ruhánk.
    Egyébként az iskolaköpennyel is lehetett divatolni.
    előzmény:
    Piperr (338)
     
  9. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 20. 16:00343.
    Azért akkoriban nem a járdán közlekedtek az autók, és a kutyutulajok nem a játszótéren kakiltatták ebeiket. . . .
    előzmény:
    Piperr (338)
     
  10. 2004. augusztus 20. 16:00342.
    Óóóóóó véégre valaki :oD
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946350 (340)
     
  11. 2004. augusztus 20. 16:00341.
    Igen, Bravo :o)) Még mostis van?? Ezeréve nem vettem :o)
    előzmény:
    Piperr (339)
     
  12. Torolt_felhasznalo_946350
    Torolt_felhasznalo_946350
    2004. augusztus 20. 15:57340.
    Sziasztok! Látom a téma kiapadhatatlan-hál' Istennek! Én emlékszem arra a tolltartóra, nekem is volt!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2004. augusztus 20. 15:53339.
    En sem emlekszem ilyen tolltartora, ugyhogy tenyleg lehet, h. csak nalatok volt divat. :)))
    Nem a Bravora gondolsz? Igaz, az meg most is van.
    OK. Es meg nem emlitettuk az IM-et, benne Dr. Veres Pal rovataval. Ha visszagondolok azokra az "okos" kerdesekre, amikkel megkerestek!:)))))
    Na meg a Vilag Ifjusaga. Ott kulfoldiekkel is levelezhettel, ha beszeltel vmi idegen nyelvet. Akkoriban meg eleg kevesen dicsekedhettunk angol nyelvtudassal. Vertek a fejunkbe az oroszt eveken at. En orulok, ha 5 szot ossze tudok kaparni a fejembol.
    előzmény:
    nocciola (325)
     
  14. 2004. augusztus 20. 15:49338.
    Szerintem jo dolog volt az iskolakopeny (bar akkor utaltam). Manapsag a gyerekek versenyeznek, h. kinek menobb a cucca. Sok szulo nem engedheti meg maganak azt, amit esetleg "Rotschild"-ek igen. A sulikopeny vmennyire takarta a ruhazatot.
    Kozbiztonsag! Az micsoda? Engem mondjuk meg nem ert semmifele attrocitas, de Anyumat 2x is kiraboltak. 1x a 6-os tujan (sok barnaboru, ahogy vki az elobb emlitette, erre a jaratra specializalodott, mert folyton tomve van), 1x pedig az uzletben, ahol dolgozott. A rendorsegen meg Anyuval beszeltek ugy, mintha O lopott volna. :(((((((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_113845 (335)
     
  15. 2004. augusztus 20. 15:42337.
    Oh igen, mindketto volt nekem is. Most mar el nem tudnam kepzelni, h. diplomata tatyoval kovalyogjak az utcan. :)))
    előzmény:
    nagyadri (321)
     
  16. 2004. augusztus 20. 12:11336.
    A fiaimat már kétszer rabolták ki az utcán vagy a héven. Többnyire szintén fiatalkorúak, de a 13 éves kisfiam kezéből egy 40 körüli barna bőrü férfi tépte ki a kezéből a CD diskjét a tömött héven. Hiába kiabált, mindenki csak nézett, és mire két férfinak leesett, hogy mi is történt, addigra elmenekült, nem érték utól.
    Egyébként az iskolaköppeny nem is volt rossz buli, azt legalább össze lehetett firkálni. Az én hátamra az volt írva, hogy Alain Delon. Volta az osztályunkban Paul Newman és belmondó pártiak is. A fiúk ideáljaira már nem nagyon emlékszem.
    előzmény:
    nagyadri (327)
     
  17. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 20. 11:55335.
    Nálunk kék torna ruha volt a kötelező. No meg a jó öreg iskolaköpeny ami kötelező volt HEHEHE!!!
    előzmény:
    nagyadri (333)
     
  18. 2004. augusztus 20. 11:55334.
    Tényleg, mamár a köpeny sem kötelező :o)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2004. augusztus 20. 11:51333.
    Még valami eszembe jutott! :-)))) Fekete tornaruha a csípőnkön széles, fehér gumival. és itt a gatyagumin van a hangsúly, hogy ezt ki találta ki?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. augusztus 20. 11:50332.
    Akkor lehet, h csak a mi sulinkban volt divat?? :oDD
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_214857 (330)
     
  21. 2004. augusztus 20. 11:50331.
    Mi is ott lakunk, ahol felnőttem. Meglátjuk hogy "alakul" a környék, mire a Lány mehet/nem mehet. . . .
    előzmény:
    nagyadri (327)
     
  22. Torolt_felhasznalo_214857
    Torolt_felhasznalo_214857
    2004. augusztus 20. 11:50330.
    nekem se rémlik az sk tolltartó, viszont a nylon-ról eszembe jutott, hogy az uzsonnaszalvétánk alsóban egy kinyitott papírszalvéta volt belecelluxozva egy nagy nylon-zacskóba! Ez aztán spórolás volt a javából! Nyugodtan lehetett enni rajta. . . és utána kicsire összehajtogani, szerintem ez volt a mai reggelizőszettek ősanyja. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2004. augusztus 20. 11:29329.
    kimaradt a "t"
    előzmény:
    nagyadri (328)
     
  24. 2004. augusztus 20. 11:29328.
    Én sem emlékszem ilyenre, viszont erről beugrott a kacsingatós pénztárca. :-)))))))))
    előzmény:
    nocciola (325)
     
  25. 2004. augusztus 20. 11:27327.
    Kicsit másról szeretnék írni, valaki korábban említette a közbiztonságot. Nekem van szerencsém ugyanazon a környéken lakni, mint ahol felnőttem. A gyerekeimnek sokkal kevesebbet engedek meg, márhogy biciklizéskor hová mehetnek és hogy óránként haza kell nézni és bejelentkezni. Nálunk ilyen nem volt, elmentünk és majd jöttünk sötétedésre. Volt azaz van a közelünkben egy kiserdő, ahová akkoriban mi nagyon sokat jártunk gyerekkorunkban. De a gyerkeimnek megtiltottam, hogy még akár a közelébe is elmenjenek, mert azóta már annyi minden rossz történ ott. A mi időnkben semmi, nyugodt szívvel engedtek oda minket. A törzshelyünk is ott volt, az erdőben egy tisztáson egy hatalmas tölgyfa, amire mindig felmásztunk és ott ültünk, az volt a gyülekezőhely. Persze tele nevekkel, szívekkel, nyilakkal és évszámokkal, a mai napig is ott vannak a fán. Meg mutattam a gyerekeimnek, de én már őket, és nem csak én a többi szülő sem engedi még az erdő közelébe sem! Hát sajnos ilyen lett a világ. :-((
    előzmény:
    csigabiga (323)
     
  26. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 20. 11:25326.
    Ugy látszik ebből én már kimaradtam?!
    előzmény:
    nocciola (325)
     
  27. 2004. augusztus 20. 11:20325.
    Egy időben nagy divat volt a "csináldmagadtolltartó". Átlátszó fóliából (bugyi) tűzőgéppel borítékot csináltunk és beleraktuk a Popcornból, 100Xszépből kivagdosott sztárok képeit :oD Nagyon menő volt :o)
    Volt a Popcorn mellett mégegy zenei újság, nem jut eszembe. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  28. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 20. 10:15324.
    "Mert ennyi nem elég!"
    előzmény:
    csigabiga (323)
     
  29. 2004. augusztus 20. 09:10323.
    De jó Benneteket olvasni!!!!
    :-)))))))
    Még még még!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_113845 (319)
     
  30. Torolt_felhasznalo_214857
    Torolt_felhasznalo_214857
    2004. augusztus 20. 09:03322.
    Volt egy másik hajbavaló is, olyan volt mint egy rács, köralakú volt. Ha szétnyitottad közéfogtad a hajad, mikor összeszorítottad copf lett belőle. Nekem is volt de utáltam mert mindig kicsúszott. A kilencvenes évek franciacsatja (most is divat) pedig rengeteg hajszálamat tépte ki, mindig beleakadt valahogy. A banáncsat hosszúkás volt azt hiszem, az nekem nem volt.
    előzmény:
    Piperr (320)
     
  31. 2004. augusztus 20. 07:18321.
    Valaki írta már korábban az alföldi papucsot, meg a hosszú kockás (többnyire apukák inge). Én hozzátenném még a légós táskát, vagy nem így hívták? Az a hosszú, katonai zöld válltáska amit összefirkáltunk mindenféle hangzatos feliratokkal! És ugye ezt a táskát váltotta fel divatban a müanyag diplomata táska! Hű micsoda divattervező volt ez a korosztály!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  32. 2004. augusztus 20. 04:01320.
    Szerintem a banancsatra gondolsz. Nekem is volt:)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_507591 (316)
     
  33. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 19. 23:17319.
    Futrinka utca, Runcájsz, Moha és Páfrány, kisvakond, Rémusz bácsi meséi, Bubó, mézga, Kukori stb. És a lgekedvencebb rajzfilmem FRAKK.
    előzmény:
    csigabiga (313)
     
  34. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 19. 23:15318.
    Kóla rágó, amit a fiuk a fogukra ragasztottak és 6 perces szünetként.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_431004 (312)
     
  35. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. augusztus 19. 23:14317.
    Imádják a fiaim is!
    előzmény:
    Piperr (303)
     
  36. Torolt_felhasznalo_507591
    Torolt_felhasznalo_507591
    2004. augusztus 19. 23:01316.
    Sziasztok!
    Még eszembe jutott a csokis ropi. Pfúj!
    Mackó jelvény- a páromnak kb. 50 db megvan belőle. Hogy honnan?
    Volt még a "hajbavaló műanyag torony" hogy hívták nem tudom. Lófarokba kellett fogni a hajat, ezt szétnyitni és a hajat közétenni.
    A nagy műanyag karika fülbevaló, jó vastagok és színesek, csíkosak.
    A sehány éves kisleány megvolt, megvan anyunál, imádtam.
    A Pif kaladjai megvan, most olvasom a 2, 5 éves tökinek, a Kipp Kopp történetei karácsonyra lesz majd:) 1. 800 ft egy kötet:( Sok Marék Veronika könyvet kiadtak újra, a Boribon és Annipanni történeteket is.
    Volt a nadrágszoknya, az a gumis derekú, nagy virágos anyagból. Vagy az már '90-es?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  37. Torolt_felhasznalo_208347
    Torolt_felhasznalo_208347
    2004. augusztus 19. 22:41315.
    Sziasztok!
    Együltő helyemben végigolvastam a topicot, és bizony nekem is rengeteg emlék eszembe jutott abból az időből.
    Bocskorszij, meg a Tv. -ben csak 7-1/8 ig volt mese, nem úgy mint most 4 mesecsatorna és társai. Az Öreg néne őzikéje kedvenc volt annak idején, de a gyerekeimnek is sokszor elolvastam kiskorukban. Brumi kalandjai, az indiános könyvek stb. Faltuk ezeket a könyveket. A mai gyerekek azt sem tudják, mi az , hogy olvasni, ezek meg szerintük "tök unalmasak", mi ebben a jó?Köszönöm, hogy ennyi szép dologra emlékeztettetek. Tikiti
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  38. 2004. augusztus 19. 22:00314.
    Hakapeszi, ha kap eszi! Nyam-nyam-nyam-nyam-nyam. . . . :))))
    előzmény:
    csigabiga (313)
     
  39. 2004. augusztus 19. 21:49313.
    Véget ért a móka mára, zárul Miki móka-tára!
    De ha tetszett visszavárunk nemsokára Jóska, Sára, Tercsi, Feri, Kata Klára s valahány név a naptárban, vissza jövök hozzátok a viszontlátásra Pajtások!
    :-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  40. Torolt_felhasznalo_431004
    Torolt_felhasznalo_431004
    2004. augusztus 19. 21:41312.
    Sziasztok!

    Nekem megvolt a Fognyűvő manócska. Talán Édesanyámnál még mindig megvan. De a Sehány éves kislány volt nekem is a kedvencem. Azt szinte rongyosra olvastam.

    Nem tudom, említette-e valaki a Kojak nyalókát. Nekem az volt a kedvencem. Még most is lehet kapni. . .
    előzmény:
    nocciola (311)
     
  41. 2004. augusztus 19. 21:37311.
    Igen, sokmindent kell majd mesélni nekik :o)
    előzmény:
    Piperr (310)
     
  42. 2004. augusztus 19. 21:28310.
    Az uttoros resz miatt majd elore el kell magyaraznom pici lanyomnak, h. anno ilyen is volt, kulonben nem tudja majd, mirol olvasok. :))
    előzmény:
    nocciola (309)
     
  43. 2004. augusztus 19. 21:24309.
    :o)))))))))) annyira szép!
    előzmény:
    Piperr (308)
     
  44. 2004. augusztus 19. 21:20308.
    Na, jol megrikattal!:))) De tenyleg! Nem is emlekeztem ra, hogy ennyire hosszu. Koszonom a meset. mehetek aludni. (Csakhogy itt meg csupan 15. 20 van. )
    előzmény:
    nocciola (307)
     
  45. 2004. augusztus 19. 21:11307.
    Énis megkönnyeztem, most, hogy elolvastam :o)
    előzmény:
    Piperr (303)
     
  46. 2004. augusztus 19. 21:07306.
    Falu népe is szereti,
    kedves szóval becézgeti
    öreg nénét, és azóta
    így nevezik: Őzanyóka.

    Piros pipacs, szegfű, zsálya
    virít háza ablakába,
    nagy köcsögben, kis csuporban
    szivárványszín száz csokor van.

    Egyiket Gál Péter hozta,
    másikat meg Kovács Julcsa,
    harmadikat Horváth Erzsi,
    úttörő lesz valamennyi.

    Vadvirágnak dal a párja,
    énekszótól zeng a háza,
    oly vidám a gyereknóta,
    nevet, sír is Őzanyóka.

    Mátraalján, falu szélén
    lakik az én öreg néném,
    melegszívű, dolgos, derék
    mese őrzi aranyszívét.

    Gidára vár sós kenyérke,
    kalácscipó aprónépre;
    egyszer te is légy vendége,
    itt a vége, fuss el véle!

    előzmény:
    nocciola (305)
     
  47. 2004. augusztus 19. 21:07305.
    Mátraalján, falu szélén
    lakik az én öreg néném,
    melegszívű, dolgos, derék,
    tőle tudom ezt a mesét.

    Őzgidácska, sete-suta,
    rátévedt az országútra,
    megbotlott egy kidőlt fába,
    eltörött a gida lába.

    Panaszosan sír szegényke,
    arra ballag öreg néne.
    Ölbe veszi, megsajnálja,
    hazaviszi kis házába.

    Ápolgatja, dédelgeti,
    friss szénával megeteti,
    forrásvízzel megitatja,
    mintha volna édesanyja.

    Cili cica, Bodri kutya
    mellé búvik a zugolyba,
    tanultak ők emberséget,
    nem bántják a kis vendéget.

    Gyorsan gyógyul gida lába,
    elmehetne az őzbálba,
    vidám táncot ellejthetne,
    de nincs hozzá való kedve.

    Barna szeme bús-szomorún
    csüng a távol hegykoszorún.
    Reggel bíbor napsugarak
    játszanak a felhők alatt.

    Esti szellő ködöt kerget,
    dombok, lankák üzengetnek:
    "Vár a sarjú, gyenge hajtás,
    gyere haza, gida pajtás!"

    Könnybe lábad az őz szeme,
    hej, nagyon is visszamenne,
    csak az anyja úgy ne várná,
    csak a nénét ne sajnálná!

    Éjjel-nappal visszavágyik,
    hol selyem fű, puha pázsit,
    tarka mező száz virága
    őztestvérkét hazavárja.

    Ahol mókus ugrabugrál,
    kopácsol a tarka harkály,
    vígan szól a kakukk hangja,
    bábot cipel szorgos hangya.

    Várja patak, várja szellő,
    kék ég alján futó felhő,
    harmatgyöngyös harangvirág,
    vadárvácskák, kékek, lilák.

    Öreg néne megsiratja,
    vissza - dehogy - mégse tartja,
    ki-ki lakjék hazájában,
    őz erdőben, ember házban.

    Kapuig is elkíséri,
    visszatipeg öreg néni,
    és integet, amíg látja:
    "Élj boldogul, őzgidácska!"

    Lassan lépdel, csendben ballag,
    kattan ajtó, zörren ablak,
    onnan lesi öreg néne,
    kisgidája visszanéz-e.

    Haszontalan állatkája,
    egyre jobban szaporázza,
    s olyan gyorsan, mint a villám,
    fenn terem a mohos sziklán.

    De a tetőn, hegygerincen
    megfordul, hogy búcsút intsen:
    "Ég áldjon, rét, kicsi csalit" -
    s mint a szél, eliramodik.

    Nyár elröppen, levél sárgul,
    lepereg a vén bükkfárul,
    hó borul már házra, rétre,
    egyedül él öreg néne.

    Újra kihajt fű, fa, virág,
    nem felejti a kisgidát,
    fordul a föld egyszer-kétszer,
    zörgetnek a kerítésen.

    Kitekint az ablakrésen:
    ki kopogtat vajon éjjel?
    Hold ragyogja be a falut,
    kitárja a kicsi kaput.

    Ölelésre lendül karja:
    kis gidácska meg az anyja
    álldogál ott; beereszti,
    szíve dobban, megismeri:

    őzmama lett a kisgida,
    az meg ott a gida fia.
    Eltörött a mellső lába,
    elhozta hát a kórházba,

    hogy szemével kérve kérje:
    gyógyítsa meg öreg néne,
    puha gyolcsba bugyolálja,
    ne szepegjen fiacskája.

    S köd előtte, köd utána,
    belevész az éjszakába.
    Gida lábát két kezébe
    veszi lágyan öreg néne.

    Meg is gyógyul egykettőre,
    felbiceg a dombtetőre,
    s mire tölgyről lehull a makk,
    a kicsi bak hazaballag.

    Mátraalji falu széle,
    kapuban ül öreg néne,
    nincs egyedül, mért is volna?
    Ha fú, ha fagy, sok a dolga.

    Körülötte gidák, őzek,
    látogatni el-eljőnek,
    télen-nyáron, évről évre,
    fejük hajtják az ölébe.

    Falu népe is szereti,
    kedv
    előzmény:
    Piperr (303)
     
  48. 2004. augusztus 19. 21:05304.
    Najah, sokba kerül az a temérdek alapanyag, amiből van :oD
    előzmény:
    Piperr (302)
     
  49. 2004. augusztus 19. 21:05303.
    . . . . Falu vegen, lakik az en oreg nenem.
    Meleg szivu dolgos, derek,
    Tole tudom ezt a meset.
    Az elejet elfelejtettem. Mindig bogtem rajta. Mar akkor is nagy bogos voltam (nem csellos:))))).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_113845 (296)
     
  50. 2004. augusztus 19. 21:02302.
    Vattacukor 250-ert most is van. Vajon mennyit kereshetnek egy db-on?
    előzmény:
    kismackó2 (291)
     

Címlap

top