Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Isten előtt törvénytelen?

őszibarack
Létrehozva: 2004. július 26. 18:01
Sziasztok! A véleményetekre, érzéseitekre lennék kíváncsi, főleg azokéra, akik hasonló cipőben járnak, mint én. Nemrég tudtam meg, hogy babát várok - a boldogságom határtalan. Nem "becsúszott" baba, előre tervezett. A párommal szeretjük egymást, eddig minden rendben. A hiba csak ott van, hogy bár együtt élünk, és az emberek előtt férj-feleség vagyunk, hivatalosan mégsem. Igazából nem a polgári esküvőt hiányolom (ez ugyanis a fő ok, ha feleségül venne, havi 50e Ft-tól esne el,árvaellátás, a két gyerekére, ami két pedagógus esetében elég sok pénz!!!). Inkább az bánt, annak ellenére, hogy nem járok naponta templomba, hogy Isten előtt mi törvénytelenül élünk, és a baba is az lesz. Gondoltam, megtartanánk az egyházi esküvőt- de ilyet állítólag nem lehet :-( Tudom, sokan élnek élettársi kapcsolatban, és azt is tudom, hogy a mi szituációnkkal eddig is tisztában voltam, mégis, tegnap este belémhasított ez a felismerés...és nagyon rossz érzés volt :-((
  1. 2004. július 27. 00:3151.
    Lehet egyházi esküvőt kötni polgári nélkül is!Nekünk az előbbi '95-ben volt, mert nem akartunk anélkül együtt élni, hogy Isten előtt ne szentesítsük a kapcsolatunkat. Összeköltöztünk elötte, de valami hiányzott. . . . Ekkor döntöttünk úgy, hogy megtartjuk az egyházit. Azért csak azt, mert felénk nagy lagzit illik csinálni, de nem volt rá pénzünk. . . Majd ha összegyűlik a rávaló. . . . . De igazából ez a fajta vigasság egyikünknek sem hiányzott, ezért-anyósom nagy haragja kíséretében-ráköltöttük a pénzünket a házra. Aztán mikor '98-ban várandós voltam a nagyobbik lányommal törvényesítettük a kapcsolatunkat. Csak egy sima ebéd volt utána a szűk családdal.
    Értem (érzem) miért érzitek szükségét az egyházi esküvőnek. :-)Sok sikert, jó egészséget és kellemes várandóságot kívánok!!!:-)(Azért majd a másik topicon mesélj nekünk egy kicsit részletesebben, OK?!:-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2004. július 26. 23:2250.
    :-DDD
    előzmény:
    rebusbaba (46)
     
  3. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2004. július 26. 23:2149.
    De, az egyhazi onmagaban ervenyes az EGYHAZ szamara. Termeszetes, hogy a mai, szekuralizalt vilagban mar nem fogadja el a hatosag, az allam az egyhazi eskuvot torvenyesnek. . . azt hittem ez annyira egyertelmu, szoval ezert is nem reszleteztem ;-)))

    Ha jol olvastad volna amit irtam, pontosabban ha azt olvastad volna, akkor talan eszrevetted volna, hogy az egyhazi eskuvonk volt Magyarorszagon, es nem kellett papir a polgarirol. . .

    Mindig elfelejtem, hogy itt szajba kell ragni. . .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_658413 (39)
     
  4. Torolt_felhasznalo_904136
    Torolt_felhasznalo_904136
    2004. július 26. 23:1148.
    Szia Barack!

    Az én kislányom már egyéves, de még nincs megkeresztelve. Mindketten hívők vagyunk, de a magunk módján, és nem az egyházhoz igazodva. Számomra Isten több annál, minthogy kizárólagosan egy vallás tanai szerint fognám fel.

    Úgy alakult, hogy még nem kereszteltük meg. De egyet tudok: szeretek vele bemenni a templomba (szinte bármelyikbe) megismertetni őt az ottani csenddel, szeretem, ha elmélyed a fontos dolgokban, és próbálom erőmhöz mérten Isten parancsaival összhangban nevelni.

    Majd előbb-utóbb megkereszteljük. De most nem ez a fontos. Lehet, hogy gond lesz, hogy "pogány" neve van: Napsugár. De nem érdekel. Ez a gyönyörű kislány akkor is Isten ajándéka, ha nincs megkeresztelve.

    Tényleg az a fontos, amit belülről tudsz, hiszel és érzel. Mások véleménye ehhez képest kevésbé számít.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (34)
     
  5. 2004. július 26. 21:0647.
    őszibarack msot olvastam végig a hozzászólásokat.
    Nos, akkor én mind a kétszer törvénytelenül éltem Isten előtt? Nem érzem úgy. A férjemmel csak polgári esküvőnk volt, most a kicsi fiam apukájával úgy élünk együtt mint ti, csak mások előtt vagyunk férj-feleség. Eleinte mi is azért nem akartunk összeházasodni, hogy akkor nem kapjuk az árvaellátást, közben felvilágosítottak bennünket, hogy az nem úgy van. Azóta valahogy nem is oylan fontos, hogy papírunk legyen arról, hogy egymáséi vagyunk.
    Időnként szóba kerül, hogy össze kellene házasodnunk, eddig még sikerült halogatnunk.
    Nekünk az a fontos, hogy egészségben, boldogságban lehessünk együtt, aztán majd eljön az ideje a hivatalosításnak is. Az pedig, hogy mit szólnak a körülöttünk élők a kapcsolatunkhoz - lassan már nem beszédtéma.
    Kívánom, hogy sokáig legyetek együtt boldogok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2004. július 26. 20:5246.
    Tegye fel a kezét, akinél a pap kérte a hivatalos iratot arról, megvolt e már a polgári esküvő!
    Aztán engedje le, és írjon ide hozzászólást. ;-))))
    előzmény:
    bibibab (44)
     
  7. 2004. július 26. 20:4545.
    És természetesen érvényes mind a kettő. :)
    előzmény:
    bibibab (44)
     
  8. 2004. július 26. 20:4544.
    Nekünk Magyarországon volt mindkét esküvőnk, májusban az egyházi, augusztusban a polgári. A kutya nem kérdezte, hogy megvan-e a másik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_658413 (39)
     
  9. 2004. július 26. 20:4243.
    ezt nem egészen jól tudod, ráadásul az állam és az egyház igencsak nem jár kézenfogva. A papok nem az ember törvényeinek akarnak megfelelni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_658413 (39)
     
  10. 2004. július 26. 20:4242.
    őszibarack a babához gratulálok! nem ovlastam még végig a hozzászólásokat.
    Az árvaellátást nem a párod kapja, hanem a gyerekek, azt akkor is folyósítják, ha összeházasodtok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (1)
     
  11. 2004. július 26. 20:4241.
    Ez így van! :))
    előzmény:
    rebusbaba (37)
     
  12. 2004. július 26. 20:4040.
    Nem feltétele az egyházi esküvőnek a polgári. Igaz vagy 20 éve történt, de az egyik kollegám barátnője terhes lett. Nem volt még 18 éves, és a szülői beleegyezés hiánya miatt nem tudtak összeházasodni. A pap viszont minden további nélkül összeadta őket, szép nagy egyházi esküvő volt. Azóta is együtt vannak, viszont ugy tudom, azota sem volt polgári esküvőjük.

    Mig kicsi voltam ugy értelmeztem a bibliát, hogy Isten egy bosszuálló, vérengző szörnyeteg, aki számon tart minden disznóságunkat, aztán mehetünk a pokolra, ha nem mossuk meg rendesen a fülünket, vagy elcsórunk egy szelet csokit a közértben.
    Aztán felnőttem, és Isten nélkül is megtanultam, hogy nem valami szép dolog csokit csórni a közértből, de ha már megtörtnét, akkor nem fogok ezért pokolra jutni.
    Ugyanis addigi elképzelésemmel ellentétben rájöttem, hogy a biblia nem a bosszuállásról, hanem a szeretetről szól, csak nem tudták rendesen megirni az apostolok-))) Isten a legnagyobb bünösnek is megbocsájt, csak kérni kell.
    Te nem vagy bünös, miért táplálsz hát magadban egy álbüntudatot?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (30)
     
  13. Torolt_felhasznalo_658413
    Torolt_felhasznalo_658413
    2004. július 26. 20:3439.
    nem lehet, mert onmagaban csak az egyhazi nem ervenyes, hollandiaban lehet, hogy maskeppvan, magyarorszagon nincs, max ha viszel egy igazolast, hogy ez es ez a polgarid idopontja, lehetoleg meg aznap, akkor esetleg, de amugy nem, mert olyan nincs nincs, hogy egyik az egyhazban, a masik a vilagban, es az egyhaz nem fogadja el, ha nincs polgarid, mert akkor nem is vagy hazas jogilag, de hadd ne ismeteljem mar, tudom, hogy mirol beszelek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2004. július 26. 20:1938.
    Igy van, termeszetesen lehet egyhazi eskuvot kotni polgari nelkul. Csak nem szokas :-)) A mi egyhazi eskuvonk Magyarorszagon volt, a polgari par hetre ra Hollandiaban. A magyar parokia semmi problemat nem csinalt belole. Abszolute nem erdekeli oket, hogy most az allamilag ossze vagytok-e adva vagy sem.
    előzmény:
    rebusbaba (37)
     
  15. 2004. július 26. 20:1237.
    Az, kérem, tévedés, hogy ne lehetne egyházi esküvőt tartana polgári nélkül. "Mindössze" arról van szó, hogy az egyházi esküvő a magyar jogszabályok szerint semmiféle jelentőséggel nem bír, tehát nem hivatkozhatsz rá a polgári jogban. (öröklés, gyerek apasága, ilyenek)
    Viszont az egyházi esküvő, ha megkötöd, egyház szempontjából érvényes, tehát utána nem mondhatod, hogy te kötsz mással egyházi esküvőt, hiszen az első házasságod polgárilag nem volt érvényes.
    Egyszerűbben: egyházi esküvő az egyházban él, világi a világban, és ezek nem függvényei egymásnak.
    Csak kérdezz meg nyugodtan egy papot!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_658413
    Torolt_felhasznalo_658413
    2004. július 26. 19:3736.
    na, a vege nem ment el, ugy latszik sokat irtam. szoval az utolso mondat, hogy a ki nem kopott sotet szemlelet sugallja mindenkinek.

    Udv, danza
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_658413
    Torolt_felhasznalo_658413
    2004. július 26. 19:3535.
    kedves oszibarack,

    igazad van, hogy a megertest varod, es nem a beszolasokat, de sajna ez is tukrozi azt, hogy a "vilag" mit szol majd, ugyertem az, ahogy itt az emberek reagaltak. nekik mondom, hogy akik ilyesmin aggodnak, mint te, azok tobbnyire azert teszik, mert van lelkiismeretuk, vannak erkolcsi normaik, amiket szeretnenek kovetni, de sajna a heylzet neha ugy hozza, hogy nem tudjak.

    Egyket helyreigazitas: valoban nem lehet 'csak" egyhazi eskuvot kotni, mivel magyarorszagon az egyhazaknak erre nincs hivatalosan jogi felhatalmazasa. Volt szo rola, hogy talan lesz, de az ilyenek a talannal meg is maradnak. Hivatalos hazas csak polgari eskuvovel lehetsz. Emiatt az egyhazak (egyik sem) nem adhatnak titeket ossze ennek hianyaban. Az meg meglehetosen butasag, hogy a parodnak mar volt polgarija, neked is, anno, akkor most miert ne lehetne egyhazi? (valaki kerdezte) hat mert nem ugyanzahhoz megy hozza, csak ezert mindossze.

    Ugyanakkor a polgari eskuvo egy hivatalos, jogi ceremonia, ami az egyutteleseteg jogi keretei szabalyozza (vedi). De az valo igaz, hogy Isten szemeben attol meg hazasok lehettek, hiszen ugy tunik, annak fogadtatok egymast, kozos gyereket terveztetek, aki uton van, es ha ezt igy tartani is akarjatok es fogjatok, Isten elott hazasok vagytok. valaki irta, hogy Isten sokkal elnezobb, mint az egyhazak. Sajnos/szerencsere (attol fugg honnan nezve) ez igy is van. de nem az egyhaznak, vagy embereknek kell megfelelnetek, hanem Istennek, plane, ha ez ennyire fontos nektek. O pedig nyilvan elfogadja a ti kapcsolatotokat, mert nyilvan nem serul egy harmadik (elozo ferj, feleseg, kapcsolaton kivuli akarkik, stb) bennne, hanem a ti szeretetekrol es kozos eletetekrol szol.
    sajnos az mas kerdes, ha ti ezt igy felvallajatok, az emberek, es valoszinu az egyhaz is nemtetszeset fogja sokszor kinyilvanitani. de amint az anyagi akadalyok elharulnak, gondolom nem lesz mas akadalya a hazassagotoknak, persze nem tudom, meddig jar az arvaellatas, en ugy tudom, nemcsak 18 eves korig, hanem ha utana egyetemre mennek, akkor amig be nem fejezik, illetve ha hosszura nyulna ott is van valamilyen korhatar.
    Mindenesetre sok pap vissza fogja utasitani a majd megszuletett gyermeketek keresztelojet, de nem mind, keress tovabb, mert van, akik ezt kicsit maskepp latjak, es a gyereket nezik elsosorban.
    amugy szerintem nem baj, hogy neha ilyeneken elgondolkodsz, es szeretned a "megfelelot" tenni, de azert ne vidd annyira tulzasba, hogy emiatt lelki valsagba kerulj, mert az a kapcsolatotoknak is artana. Isten nem egyenlo az egyhazzal, max az egyhaz gondolja igy. es nyilvan a parodnak is vannak kotelezettsegei a ket meg kiskoru gyermeke fele, amit nem lehet csak az anyagiakra leredukalni (ahogy tobben latjak, hogy csak a penz miatt).
    szoval inkabb neked kellene elfogadni es felvallalni, hogy ez a helyzet, ami lehet, hogy Isten elott nem is olyan torvenytelen. A babatok pedig vegkepp nem az, ezt csak a meg ki nem kopott sotet s
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2004. július 26. 19:1234.
    Köszönöm mégegysezr Mindenkinek a hozzászólást!
    Most már megnyugodott (részben) a lelkem, de ha tényleg lehet csak egyházit kötni, akkor azt mindenképp szeretném!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2004. július 26. 19:0833.
    Szia!
    Nekem a nagymamám bigottan vallásos volt. Már azt is nehezen emésztette meg, hogy az unokái házasság nélkül együtt éltek. A párom meg kijelentette, hogy sohasem fog senkit se feleségül venni, mert nem kell a papír a boldogsághoz. Nagyim mindig azt mondta, hogy nem lesz apja majd a gyerekünknek, mért akarunk neki rosszat. . Sokat vitatkoztunk ilyeneken. Próbáltam vele megértetni, hogy csak a szeretet számít, de ő haragudott rám ezért. Aztán a halálos ágyán én voltam az, aki leste minden kívánságát, és azt mondta egy nap, hogy egy angyal vagyok. Szóval csak az számít, hogy szeretet, összetartás, hűség, odaadás legyen. (Bocs, hosszú voltam. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (22)
     
  20. 2004. július 26. 19:0732.
    Sok szerencsét hozzá, szerintem menni fog! És nagyon sok boldogságot kívánok mindannyiatoknak! :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (30)
     
  21. 2004. július 26. 19:0631.
    Őszibarack,
    Az anyukámék a 28. polgári esküvő évében kötöttek egyházi esküvőt ugy hogy az öcsém, 25 évesen, volt a tanujuk.
    Kell ennél több?
    Ha te a lelkedet meg tudod nyugtatni, akkor mással ne törödj. Majd annak is eljön az ideje ha akarod.
    Sok boldogságot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (17)
     
  22. 2004. július 26. 19:0630.
    Akkor utánajárok!!!! :-)
    előzmény:
    bibibab (29)
     
  23. 2004. július 26. 19:0329.
    Az igaz, hogy az állam csak a polgári esküvőt fogadja el, de az egyház nem foglalkozik az állammal.
    Írtad, hogy párod megözvegyült, így már nincs akadálya az egyházi esküvőnek.
    Egyébként a mi egyházi esküvőnk is hónapokkal előbb volt, mint a polgári, és sehol nem kérték számon a másikat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (28)
     
  24. 2004. július 26. 18:5728.
    Igen, megözvegyült, de úgy tudom, csak egyházi esküvőt nem lehet tartani! (Polgári nélkül)
    előzmény:
    bibibab (26)
     
  25. 2004. július 26. 18:5527.
    Ha igazán szeretitek egymást, akkor a baba is boldog és elégedett lesz! Ha a Jóisten mindenkit eltaszítana magától mindenféle indokkal. . . hol tartanánk? Gondold csak el, Jézus is egy prostituáltat vett a gondjaiba, akit mindenki más megvetett. És pláne, hogy ö még tehetett is a problémájáról, nem úgy, mint egy kisbaba, aki ugyan, miröl tehet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_119995 (25)
     

Címlap

top