Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

6 évesen iskolába ?

pannika:)
Létrehozva: 2016. december 14. 12:27

Ez a dilemma a családban.. Szívesen olvasnék pro- és kontra véleményeket....

  1. 2016. december 17. 13:53126.

    szerintem nem a munkaviszony igazolása, vagy a rendszerben való munka itt a lényeg. Hanem hogy kimaradnak a szabad évek, amikor valaki felépíti az életét a céjait, ha kell módosít, tapasztalat alapján, kiesik lehetőségektől, végig csak irányított másoknak megfelelni kell rendszerben él. És akkor ebből kéne egyből család stbbe menni, de ezt így nagyon nehéz, sokaknak nem is sikerül, hiszen önálló életet, irányítás mások osztályozása vizsgáztatás nélkül nem is éltek.


    Egyszerűen a túl sok elpazarolt év, megfoszt többeket jelenleg is a fiatal felnőttkortól. kimaradnak lelki fejlődési szakaszok a lehetőség hiánya miatt. 


    Ez nem a mindig így van, csak van így is. Van ilyen oldal is. 

    előzmény:
    Szoljanka (111)
    2016-12-17  13:03
  2. 2016. december 17. 13:48125.

    Szerintem nagy hiba a tanulást meg a sulit egyenlőségjellel kezelni. Főleg jelenlegi iskolarendszerben  sok helyen kb kizárja egymást, nemhogy egyenlőségjel nincsen.


    Szóval az oktatási rendszerben való részvétel, az jelenleg sokakat gátol a tudás megszerzésében, és nem segít.  persze van kivétel pedagógus, meg suli.

    előzmény:
    Ardian05 (118)
    2016-12-17  13:32
  3. 2016. december 17. 13:44124.

    nézd, ha csoportként tekintenének a tanárok a gyerekekre, akkor mindenkinek lenne kihívás, az egész topik értelmetlen lenne. De ehhez képest az van, hogy harminc egyénként tekintenek a diákokra (így ennyi emberkét nem lehet már kezelni) mindenkitől az extra szint az elvárt, ami képtelenség, főleg, hogy már egy db gyereknek se homogén a késségkészlete, nemhogy  30 nak... És akkor  végül mindenkinek szar lesz, meg haladjunk, mert a jók....


    Közben meg marhaság így az egész. De ez egy másik topik.


    Amúgy fejlődéslélektan témakörében, meg tanulástechnika témakörben keresgess ha érdekel. De magyarországon jelenleg a hivatalosan nyomott nézet, hogy csak hasznos lehet a visszatartás, vagy a késői iskolakezdés.  Ez kb a kéztőcsontok szint... ez biztos valami magyar genetika :D


    Pont minap olvastam egy cikket, amiben épp azt fejtik ki, hogy amit tanulásnak hívnak sok helyen, az nem tanulás, és amit játéknak, az tulajdonképpen tanulási folyamat. Eleve nincs itthon rendben sokszor képzésszinten se mi mire való. (bocs, cikk címére nem emlékszem, nem másoltam ki)


    Én direktbe nem kutatom a témát, de ha ez segít ELTE pedagógusképzés pszichológián elemeztük ezt pro és kontra pl, a fejlődés, és tanulás szempontjából milyen attitűd mikkel járhat. Ott soroltak kutatásokat és neveket is.


    De pl nem véletlen, hogy  máshol simán az írás olvasást elnyújtják több évre, míg itt max egy évük van itthon a suliban tanuló gyerekeknek. illetve, hogy direkt irányított foglalkozás, feladatoknak tekintik itthon a tanulást, holott a valóságban ez csak egy icipici része a tanulási folyamatoknak.


    De talán ebben a topikban is írtam, hogy eleve egy gyerek nem választható külön a család dinamikájától. Szóval nagyon soktényezős ki mikor megy suliba, illetve hogy bírkózik meg a rendszerrel. Tehát, ahogy az hülyeség szerintem hogy mindenkinek jót tesz a visszatartás, az ugyanúgy hülyeség, hogy mindenki x időben menjen és kész. Ennyire nem fekete fehér sose a dolog.


     

    előzmény:
    Ardian05 (112)
    2016-12-17  13:09
  4. 2016. december 17. 13:43123.

    Hova az a nagy rohanás?


    Amikor én jelentkeztem egyetemre, 10% volt a diplomások aránya.


    Idén első körben felvettek 67% -ot,pótjelentkezésel további 5%-ot és külföldre ment a gyerekek kb 2%-a,ez 74%-os felvételi arány.


    Az nem jut be felsőoktatásba,aki nem akar.


    Elég öreg vagyok ahhoz, hogy azt lássam, hogy ok, legyen egy diploma, egy pöcsétes papirusz, de azon túl ,annyi minden más is számít az érvényesüléshez, amit nem az iskolában tanulunk, hanem máshol szedünk össze,fellépés,kinézet, családi háttér, ki a férjed-pasid-csajod, szerencse, politikai nézet, kapcsolatteremtő képesség.

    előzmény:
    Szoljanka (120)
    2016-12-17  13:35
  5. 2016. december 17. 13:41122.

    "Csak éppen a tananyagot nem csökkentették,"


    Ezt már korábban én is meg akartam jegyezni, hogy a gyerekek azt tanulják, amit tanítanak nekik. Én pl. egyáltalán nem tartom korainak 6 évesen iskolát kezdeni.


    Egy példa. '73-ban érkeztem Amerikába, a bátyám lánya akkor (mivel nem ismerem az itteni kifejezéseket) high school-ba járt 3. év, ami Magyarul harmadikos gimnázium. Megnéztem hogy miket tanulnak, és nagyon meglepődtem, mondtam is a bátyámnak, hogy azt hiszem talán 5.-általánosba jártam amikor ezt tanultam Magyarországon.


     

    előzmény:
    Ardian05 (115)
    2016-12-17  13:21
  6. 2016. december 17. 13:38121.

    Igen, ebben igazad lehet.


    De ettől még én, mint a két 6 évesen ezt az osztályt elkezdő egyik gyerek szülője, (akik közül a másik kislányt már elvitték) még jogosan érezhetem úgy, hogy nekünk a többiekhez képest korai volt a kezdés, nemde?

    előzmény:
    Szoljanka (120)
    2016-12-17  13:35
  7. 2016. december 17. 13:35120.

    Valószínűleg a mi tanáraink ezért rohannak velük, hogy a már előrébb lévő gyerekeknek is legyen kihívás, ne unatkozzanak. Csak éppen ez szívás azoknak, akik úgy mentek suliba, hogy nem tudtak olvasni pl


     


    Vagyis a szülők provokálják ki végső soron a rohanást, ez olyan mint a hálapénz szüléskor, sírnak a szülők, hogy kell adni, de ha azt veti fel valaki,hogy ne adjunk, akkor lerohanják,hogy hogyan képzeled.


    Meg egymásra licitálnak hálapénzesdikor.

    előzmény:
    Ardian05 (112)
    2016-12-17  13:09
  8. 2016. december 17. 13:34119.

    ????????????

    előzmény:
    Szoljanka (117)
    2016-12-17  13:32
  9. 2016. december 17. 13:32118.

    Hát, én sosem voltam munkanélküli és a férjem sem. (A jó diploma sok mindenre jó, pl. erre is, és ez válasz arra is, miért fontos a tanulás sok hülye szülőnek.)


    Tőlem nem fogod azt hallani, hogy nem számít a PISA teszt, szerintem is szégyen az eredmény. De! De sajnos ezért is fontos, hogy a gyereked normálisan kezdje a sulit, normális helyen, később normális oktatási intézményben tudja folytatni a tanulmányait.


    A tanterv borzalmas. Igen, rengeteg fölösleges dolgot tanulnak, miközben fontos dolgokat meg nem. Ezekben egyetértünk. De ez ellen nem véd, ha éretlenül mennek suliba, gyorsan túlesnek rajta és 16 évesen abbahagyják a tanulást.

    előzmény:
    Szoljanka (114)
    2016-12-17  13:17
  10. 2016. december 17. 13:32117.

     


    Pontosan.Nem mindenkinek való  aversenyistálló,akkor sem ha a gyerek okos,  mert ehhez kell egy sajátos leki attitűd is a gyerek részéről és ha ez nincs,azon nem segít plusz egy év.


    Csak ehhez kellene, hogy anyuka legyőzze a saját hiúságát és ne versenyistállóba küldje a gyerekét,hanem csak egy szimpláén  jó suliba.A kevesebb több ,mondom sok olyat láttamm ár,hogy a versenyistállóztatott gyerek idejekorán kiégett, végül nem is olyan erős suliba jutott be, míg egy kevésbé erős gimiben jó jegyeket szerzett simán bejutott egy sokkal nívósabb felsőoktatási intézménye

    előzmény:
    Ardian05 (115)
    2016-12-17  13:21
  11. 2016. december 17. 13:26116.

    Már többször leírtam: nem mi választottuk. A körzeti sulit egyházasították, nem a mi világunk, ez volt a másik, ami közel van, ahol beiratkozás után átvették a fiamat. A fiamnak nem volt gondja, jelenleg hatodikos, az egyik legjobb tanuló az osztályban, a kicsit felvették (felvételi is volt), miért vittük volna másik suliba a kicsit, hogy bonyolítsuk az életünket?


     

    előzmény:
    asztanaviszta (113)
    2016-12-17  13:14
  12. 2016. december 17. 13:21115.

    Hát ez az, hogy próbáltam utána olvasni (szakmai ártalom, hogy mindennek utána nézek), de nem találtam arra vonatkozó kutatási eredményt, hogy ártana. Fordítva viszont igen, sőt, ami ijesztő, hogy még 8. osztályban is mérhető volt a hátránya annak, aki túl korán ment suliba. Csak annyi nyugtatott meg, hogy ezt a szülők iskolai végzettsége tompította.


    Már kérdeztem, tőled is kérdeztem: mi a hátrány, forrás? hol olvashatok utána?


    Egyébként nem vagyok élelmiszermérnök, közgazdász vagyok.


    Nem állítottam, hogy a 132 magas, épp én javítottam ki a topiktársat, hogy ez még nem extrém magas.


    Szerinted nem jó irány, szerintem meg nem múlik ezen semmi, de nem erről beszélgetünk.


    Igen, amikor még én voltam gyerek, akkor az ment suliba, aki szépt 1-ig betöltötte a 6. életévét. Azután fejlődött a tudomány, többet kutattak a témában, és ennek hatására módosítottak ezem, és május 31-re vitték le a határt. Azután jött a hagymázas képzelgés a munkaalapú társadalomról, hogy nem kell 16 év fölött tanulni, meg jó szakmunkások kellenek, nem kiművelt emberfők, mint anno a legnagyobb magyar vágya volt és ennek része lett, hogy begyömöszölték a nyári gyerekeket is a suliba. Csak éppen a tananyagot nem csökkentették, az intézkedést azonnal végre is hajtották, átmenet nélkül, így vannak olyan osztályok a kezdeti időszakból, ahol 2 év eltérés is van az osztálytársak között, beiskolázási problémák voltak, mert hirtelen plusz 25%-nyi gyereket kellett beíratni stb. stb.


    És erről van negatív tapasztalata egyeseknek, másoknak meg pozitív. Nem tudom, hogy jön ide, hogy ki, mikor végez. Lehet, hogy aki 6 évesen kezd később fog végezni, mert nyelvtagozatosba jár, orvosira megy, halaszt az egyetemjen stb. stb. Ez még ezer dologtól fog függeni. Attól még nem helyes, hogy iskolaéretlen gyerekeket beszuszakolunk az iskolába, mert "úgyis csak jó szakmunkásokra van szükség."

    előzmény:
    Szoljanka (111)
    2016-12-17  13:03
  13. 2016. december 17. 13:17114.

    Ha vki Ó-Ó 25 évesen végez, akkor ippeg 40-45 éve lesz dolgozni, az testvérek között is bőven elég a teljes nyugdíjhoz. A gyed-gyes ideje pedig beleszámít az aktív évekbe, a nők nem a nyugdíj miatt szoktak korábban visszamenni, hanem a fizetés és a karrier miatt.


     


    Ó persze, folyamatosan  45 év munkaviszony, munkanélküliség ugye nem is létezik a világon és ugye mindenki ahogy végez,egyből el is tud helyezkedni.


    Unokahúg, aki ügyes,okos, jó eredménnyel végzett, neki is belekerült vagy 6 hónapba,azaz fél évbe az elhelyezkedés.


    Ez is egy fél év csúszás.


    Meg aztán pl gyed után is sokaknak nem úgy van,hogy hipp-hopp visszatérek, hanem kőkemény munkakeresés, meg ugye tudjuk,hogy a tv-k miatt nem lehet kirúgni senkit gyes alatt, de pl átszervezni céget lehet. Meg lehet oldani.


    Érdekes, hogy manapság a gyerekek hatalmas része évvesztes, mégis pocsék eredményt értünk el a Pisán.


    Ja,most jön,hogy az nem számít, meg hülyeség az egész felmérés.


    Franciaroszágban,de pl Japánban is az van, hogy aki adott év dec 31-ig betölti a hatot,annak mennie kell suliba, nálunk sok gyerek majdnem 8 évesen megy suliba és mégsem tudják lekörözni pl Japánt

    előzmény:
    Ardian05 (97)
    2016-12-17  08:58
  14. 2016. december 17. 13:14113.

    Szuper szülők gyermeke, az iskolában mégis problémái vannak.


    Lehet, hogy egy kevésbé versenyistállóban jobban venné az akadályokat.

    előzmény:
    Ardian05 (107)
    2016-12-17  11:06
  15. 2016. december 17. 13:09112.

    Valószínűleg a mi tanáraink ezért rohannak velük, hogy a már előrébb lévő gyerekeknek is legyen kihívás, ne unatkozzanak. Csak éppen ez szívás azoknak, akik úgy mentek suliba, hogy nem tudtak olvasni pl. A nagyobbik pl. most tanulta a főnevet, hogyan csoportosíthatjuk a főneveket, alcsoportok, definíciók, példák stb. Kérte, hogy kikérdezzem, amikor nem tudta, a kicsit kérdeztem, hogy javítsa ki a nagyot. Harmadikban hatodikos anyagot tanulnak nyelvtanból.


     

    előzmény:
    Capuccino (109)
    2016-12-17  12:22
  16. 2016. december 17. 13:03111.

    Középiskolai tanárként végeztem és tanítottam egy ideig, bár doktorim nincs(kevés pedagógusnak van), mégis jobban értek hozzá mint pl egy élelmiszeripari mérnök, szerintem.


    Igen, okozhat károkat a kései iskolakezdés is, olvass utána 


    132-es iq magas, de nem extrém magas.


    Mesnába 140-től vesznek fel, és a 140 felettiek vannak abban a 2%-ban.


    A zsenik között sok  a magatartási zavaros,de azért nem mindenki az közülük sem


    Szerintem nem jó irány, hogy elhúzódik az első diploma megszerzése 26-7 év fölé.


    És nem arról van szó,hogy 27 éves korára szerzi meg a második diplomáját, hanem akkorra az elsőt.


    És ugye ma már a gyed-hez is két év munkaviszony kell leigazolva.


    Tudok olyat, hogy 29 lesz a lány és szűk egy éve van munkaviszony leigazolva és ugye későbbiekben is beüthet még munkanélküliség stb és főleg nőknél tudjuk,hogy nagyon fontos az életkor a munkaerő-piacon.

    előzmény:
    Ardian05 (98)
    2016-12-17  09:02
  17. 2016. december 17. 12:31110.

    Bocs a sok elütésért. Telóról írok munka közben... 

    előzmény:
    Capuccino (109)
    2016-12-17  12:22
  18. 2016. december 17. 12:22109.

    Igen. Mindenki saját alapvilágképéből indul ki. Ez így van. 


    Szerintem anyagiakat bármikor lehet építeni. Az egészségünk, fizikumunk stb az igazi érték. És az idő meg mindenképp megy. 


    Én pl sose akartam több diplomát stb. Ott is hagytam két egyetemet is. Megfelelni se akartam sose. Segíteni, egyedül dolgozni, stabadnak lenni mindig. Én ezt valósítottam meg.  Sőt, nem a társadalmi elismertségre hajtott senki sose a családban , az csak a következmény volt a profizmusé amit végül ki ki elért valamiben. 


    Szöval sokfelől lehet közelíteni. És elveszett idő amit nem a tudás megszerzésével tölthetünk ha más oldalról nézzük. Hiszen ahhoz szabadság kell hogy felépítsük a saját ötleteink. És a suli bekorlátozza a megszerezhető tudást. 


    De amugy a feleslegesen visszatartott gyerek ha kihovasok nelkul tolt el egy ket evet akkor pont nem az rögzül be, hogy tanulok és haladok hanem hogy meglévő tudásom kell felmondani... na evvel nem tanulni fog megtanulni, hanem jól be bír égni egy kis megfelelésikényszer pl.  De ez csak egyik része. És nyilván lehet ezt pedagógiábal vagy családi háttérrel kompenzálni. Ahogy azt is lehet ha valaki szociálisan éretlenül küldi a gyerekét. 


    Tanulásra egy egészséges gyerek nem lesz éretlen, hiszen folyamatosan tanulás az élet. Azt csak a magoltatás számonkérés rendszerével ki lehet ölni.

    előzmény:
    Ardian05 (108)
    2016-12-17  11:17
  19. 2016. december 17. 11:17108.

    Nem problémának tekintették, csak kizárták, hogy valamilyen disz-e van vagy alacsony intellektusa, az okozza a tanulási nehézségeket.


    Abban viszont igazad van, hogy talán a suliban ez hátrány. Ugyanis a magatartási "problémák" azzal kezdődtek, hogy beleszólt az órákba, kérdezett, mikor nem szólították fel, "minden érdekelte, ami körülötte történik", ezért nem ült csendben órán.


    Azt is észrevettem, hogy a hosszú gyakorlófeladatokat, amit kap (pl. naponta 50-100 összeadás, kivonás), marhára unja, igyekszik összecsapni, ezért csúszik bele gyakran hiba, viszont a szöveges feladatokat, egyenlőtlenségeket hibátlanul megoldja, mert az érdekes, kihívás.


    Milyen problémát okozhat, ha vki túl sokáig marad? Nem kötözködök, tényleg érdekel.


    Egyébként abban igazad van, hogy megnyugtattak, hogy ilyen adottságokkal utol fogja érni a többieket. Most harmadikban már úgy tűnik, igazuk volt, bár szerintem a sport is sokat segített, hogy fegyelmezettebb. Edzéseken megtanulta, hogy folyamatosan figyelni kell az edző utasításaira, és ez hat az iskolai viselkedésére is.


    Ami az egy év lemaradást illeti, sztem elsősorban mindenki a saját életéből indul ki, a mikrokörnyezet alakítja legerősebben, mit gondolunk erről. Én is viszonylag későn kezdtem dolgozni, mert nappalin csináltam a Ph.D-t, mégis "vittem valamire", a férjemet is későn ismertem meg, aki szó szerint egy szál bőrönddel jött ebbe az országba, mégis utolértük a korosztályunkat egzisztenciálisan (sőt), lett családunk, és mivel a legtöbb ősünk 90-100 évig élt, lesz időnk bőven mindenre, amire kell. Így én nem érzek nyomást, hogy bármiért sietni kellene, nem azt tapasztaltam, hogy az bármilyen hátrányt okozna.

    előzmény:
    Capuccino (101)
    2016-12-17  09:43
  20. 2016. december 17. 11:06107.

    Az 136-os IQ-tól kezdődik, a mérésben benne van 4 pont tévedés lefelé-földfelé, ezért lehet, hogy "csak" 128-as, de lehet, hogy mégis 136 és mensa tag lehet, átbeszéltük a pszichológussal.


    Egyébként miért ne lenne benne akár a felső 2%-ban, apukájának 4 diplomája van, 5 nyelven beszél, én tudományos pályán dolgozom, nem is sikertelenül.

    előzmény:
    express yourself (105)
    2016-12-17  10:19
  21. 2016. december 17. 10:27106.

    Gyerekeknel ez relativ. A korosztalyahoz kepest mi van.  Szoval siman lejet hogy par eb mulva sajat korosztalyahoz kepest nem lesz ugyanez az eredmeny. 


    Ezert csak 17 felett lehet az iqs szervezetekbe bekerulni sokan "kinovik" ugyanis a tobbiek utolerik oket fejlettsegbe  vagy nekik nem lesz tobb ugrasuk. 


    Van aki meg mindig elorebb lesz, de aki tenyleg elorebb van azt plane felesleges ovival kinozni  anna ugyanis az ovi kinzas es ingerszegeny kornyezet. Ahogy sokszor a suli is. Igy hulyeseg pl egesz naposba adni oket inkabb helyeket kell meresni ahol haladhatnak a sajat tempojukban korosztalyuktol fuggetlen. 


    Szival a gyerekiqt erdemes fenntartasokkal kezelni. Kar hogy a nevtan idehaza belyegnek osztja...

    előzmény:
    express yourself (105)
    2016-12-17  10:19
  22. 2016. december 17. 10:19105.

    Ne haragudj, nem akarom a kedvedet szegni, én elhiszem, hogy nagyon okos a lányod, de a 132-es IQ azt jelenti, hogy benne van az emberiség legokosabb 2%-ban.


    Nevtannál tapasztaltam már érdekességeket.

    előzmény:
    Ardian05 (99)
    2016-12-17  09:05
  23. 2016. december 17. 10:19104.

    Igen ez egy eleg kozvetlen hatasa tud lenni kesobb a visstatartasnak hogy elveszik a fiatal felnottkor szabadsaga hiszen munka vagy fosuli/egyetem helyett meg aaz elso szakma vagy az erettsegi sincs meg... ezt sokan semmilyen szinten nem veszik bele. Kesobb meg sok fiatal anyazik miatta...

    előzmény:
    express yourself (103)
    2016-12-17  10:07
  24. 2016. december 17. 10:07103.

    Szoljanka-nak teljesen igaza van: ha nincs értelme, teljesen felesleges 1 évet pluszban óvodába járatni.


    1 év itt, 1 év a felvételinél, 1-2 év bukás/halasztás az egyetemen mondjuk és elröppent 4 év, úgy, hogy észre sem veszi senki.


     


    Holott a 20-as évekből nagyon fog hiányozni az a 4 év, meg kell nézni számos egyedülálló nőt/férfit, akik 30 felettiek és nagy szarban vannak pártalálás, családalapítás, gyerekvállalás ügyben.


    A nyugdíjat bizonyos értelemben valóban kár idekeverni, mint ahogy valaki írta (még néhány év és megszűnik, mondhatni tiszavirág életű lesz az emberiség történetéhez képest), viszont akkor feláll az az eredeti állapot, hogy az utódok közvetlenül tartják majd el a felmenőiket, ebben az esetben anyuka-apuka érdeke az lesz, hogy minél hamarabb minél magasabb pénzért dolgozzon a gyerek, nem biztos, hogy ennyire elnéző lesz a gyerekével az elszalasztott évek miatt és 1000 x meggondolja az iskolai halasztást (is).

    előzmény:
    Ardian05 (97)
    2016-12-17  08:58
  25. 2016. december 17. 09:48102.

    De, sokaknak árt ha marad még egy évet.  És de tanítják pszichologián. 


    A kései isklakezdés ugyanúgy okozhat károkat mint a korai. De mindkét probléma amúgy leküzdhető, szóval egyik se okoz visszafordíthatatlan dolgokat. Úgyhogy ha valaki mégis félrenézi, akkor később helyrehozható. Ennyi. 


    Ez a nem tanul meg tanulni ez nem kitaláció ;) 


     


    És igen, tanultam a témában, bár doktorim nincsen ...

    előzmény:
    Ardian05 (98)
    2016-12-17  09:02

Címlap

top