Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Felnőttképzés

Mili19
Létrehozva: 2016. november 27. 17:53

Tobben irták h.végeztek tanfolyamot ,meg vannak jó és rossz tapasztalatok,de engem az eladói szakmai vizsga érdekel,nagyon szigoruak a vizsgáztatok?December 3 an van a vizsgám de nem tanultam semmit,csak pár szót tudok talán mondani,nagyon félek tőlle,a 20 tételből megtanultam 4et,de a boltba ahol gyakorlatoztam maradhatok dolgozni ha leadom,nem rossz bolt és rendesek a kolléganóim,szivesen maradnék de ha bukok mindenkit cserben hagyok,de lehetetlen 6 nap alatt 16 tetelt megtanulni


Köszönöm a válaszokat!

  1. 2016. november 29. 05:5926.

    Nem élelmiszervegyésznek vagy diétás nővérnek készül szegény TI


    De az áruismeretben nem is olyanok vannak, amiket itt elképzeltetek. 


    szerinted hány vevő fogja megkérdezni az eladót hogyan készül a bor amit levett a polcról? vagy  a sör??  joghurt? sajt?? - ahány fajta annyiféleképpen... 


    Aki ennyire kíváncsi menjen el gyárlátogatásra. 

    előzmény:
    Sissi52 (24)
    2016-11-29  00:20
  2. 2016. november 29. 01:2525.

    Meg ilyet! Na mibe fogadjunk, ha pisztolyt tartananak a fejehez, egy nap alatt bevagna az egeszet. Masnap meg kerne tobb tetelt. Mi vegre vanaz ember a foldon, ha el szamar modjara???

    előzmény:
    kekelefant (21)
    2016-11-28  23:29
  3. 2016. november 29. 00:2024.

    A vilag nem igy mukodik. Nem mehetunk vissza fuvet legelni. Meg sajat maga miatt is jo tudni, hogy mi a fenet rak magaba.

    előzmény:
    kekelefant (21)
    2016-11-28  23:29
  4. 2016. november 28. 23:4323.

    Vegre egy ertelmes valasz!!!!!

    előzmény:
    etilany (17)
    2016-11-28  17:00
  5. 2016. november 28. 23:4022.

    Kedves elkenyeztetett vevo,idogepen vissza kuldlek az 50 evekbe,ahol a parizsit a pult alol adtak,ha volt,ki tudta mi van a disznosajtban,es senki sem sertegetet eladokat,ok  ELADOK,erteni tetszik????Nem ok csinaltak,a baj hogy mindenki ugy el van kenyeztetve,mindent lehet kapni,oruljetek neki.


    Es hagyjatok a lanyt bekeben,nem elelmiszeri miniszternek keszul.


    Igen boldogit,hogy neked telik finomsagokra,es csak az ilyenfajtat eszed,de jo neked.........Ha en elottem vagy kerdezoskodni,ugy elkuldelek,hogy .......mi meg addig varjunk,mert lenyeske nem eszik  akarmit?

    előzmény:
    Lédienn (13)
    2016-11-28  10:59
  6. 2016. november 28. 23:2921.

    Jaj ,ne legyetek mar ilyenek!Van aki konnyen tanul,es van aki nem.Nem ertem minek kell tudni az arufeltotonek,vagy pultosnak,hogy hany fokon eg a zsir,vagy mennyi tejsav es viz va n a yoghurtban?Ha konnyen tanulna mar egyetemi vizsgai lennenek.


    Az egyik ismeros patikai kisegitonek van felveve,[a gyogyszerek stb kozelebe sem mehet]a patikus elkesziti,kiteszik a polcra,az illeto nevszerint jelentkezik,es elviszi.Es ezert is mit kinoztak vizsgakkal!


    Nagyokosok,mi a rossznyavajanak kell neki ennyi marhasagot tanulni?A munkajat jol vegzi,Nemsokara a tajkaritononek is vizsgat kell tennie,hogy mi az osszetetele annak amit hasznal?Nem eleg ha pucolja a koszT?????

    előzmény:
    Sissi52 (10)
    2016-11-28  01:25
  7. 2016. november 28. 22:5720.

    Hat pont a mai vilagban, amikor olyan rengetegfele etelallergia van, meg egyre tobbfele es egyre tobb ember lesz allergias. Egye csak, ami kaphato. Masreszt meg nekem is meg kellett irnom a szakdolgozatot tobbek kozott pl. a hip replacementbol, holott csak dolgozom csipoatultetesen atesett emberekkel is. Evvan. Masreszt itt eppen ezert nem kell semmifele iskola a bolti eladoknak, pincereknek, mert ugysincs goze hozza, amit elad. Egeszsegugyben meg kozelebe se mehet komoly tanulmanyok nelkul a betegeknek.

    előzmény:
    Lillaréka (18)
    2016-11-28  17:41
  8. 2016. november 28. 18:4119.

    A topikindító egyebek mellett azt sérelmezte,hogy miért kell neki ezekről,az áruismeret keretében tanulni. 


    Ha nem tudja,mi a kettő között a különbség,a hülye HP vevő kérdésére sem tud válaszolni. (Nem is akar,minden kérdést személyes sértésnek vesz).Hogy tudja,mit árul és az mitől az,ami,nem árt tudni,hogy készül. Biztosan nem a teljes gyártási folyamatot kell megtanulniuk. Csak legalább annyit,hogy mi a gyorsérlelés és a hagyományos közötti különbség.


    De ezt nem csak a hülye,kérdezősködő vevő gondolja így,hanem az az eszement,pihent agyú bunkó is,aki összeállította a tananyagot és persze csak azért,hogy kicsesszen a leendő eladókkal. És persze lövésük sincs,mit takar az áruismeret. Saját igényük úgy tűnik amúgy sincs a leendő eladóknak a kicsit bővebb tudásra.


    A gyárilag előrecsomagolt kaják cimkéjéről,amelyek az önkiszolgáló pultban vannak,a HP is el tudja olvasni,ami érdekli.


    De a frissen szeletelt,darabolt termékeket az eladótól kell kérni,aki a pult mögött áll. Ilyenkor merészel kérdezni a hülye,histis p.. vásárló,mert ott már nincs cimke,amit elolvashatna és mondjuk új a termék és abban a reményben,hogy az eladó tudja,mit árul. Tízből kilencszer nem tudják.


    Pedig már nem kell tudniuk az árakat sem,(nem is tudják!) sőt,olvasni,írni és számolni sem kell tudniuk,mert a digitális mérlegen csak a piktogrammra kell nyomnia és a gép kiadja a cimkét az áru megnevezésével,súlyával,árával,dátummal stb.


     


     

    előzmény:
    etilany (17)
    2016-11-28  17:00
  9. 2016. november 28. 17:4118.

    Ugye.. tök életszerű, hogy a csemegepultos kiselőadást tart a vevőnek a szalámikészités fortélyairól miközben a kedveskukacosvevő mögött kigyózik a sor. 

    előzmény:
    etilany (17)
    2016-11-28  17:00
  10. 2016. november 28. 17:0017.

    Van az úgy, hogy nem árt, ha az eladó ért is valamicskét ahhoz, amit el szeretne adni, de szerintem ez inkább műszaki cikkekre érvényes.


    Bocs, de ha egy szalámira rá van írva, hogy hagyományos érlelésű, a másikra meg az, hogy gyorsérlelésű, akkor aki nem síkhülye, az érteni fogja az árkülönbséget. Az meg, hogy megkóstolni, ez is olyan relatív dolog. Mert mi van, ha nekem valamiért a gyorsérlelésű ízlik jobban, nem a hagyományos? Akkor mondjam a vevőnek, hogy te marha, nehogy már a drágábbat vedd, mert az olcsóbb finomabb (mintha az eladó ízlése mérvadó lenne). Miért is kellene tudnia az eladónak, hogy a szalámit hogyan készítik....vagy a ruhabolti eladónak, hogy a  textilt hogy szövik....vagy netán a  gyapotot hogy termesztik. Ne röhögtess már. A ruhabolti eladótól, mint vevő, azt várom el, hogy tudja, hogy kb milyen termék hol van, vannak-e méretek, mutassa meg, stb. Esetleg, ha annyira hülye vagyok, hogy nem tudok olvasni és nem ismerem az anyagfajtát, akkor tudja már megmondani, hogy az milyen anyag. Nem fogom tőle megkérdezni, hogy a  pamut jobb-e vagy a  len,  mert hiába válaszol rá, az csak az ő véleménye. Kiselőadást meg hiába tart nekem a  len vagy kender vagy gyapottermesztésről. Az élelmiszerbolti eladótól meg azt várom el, hogy kimérje amit venni szeretnék, ha kell, felszeletelje stb. Az összetételét nem fogom megkérdezni, mert el tudom olvasni ha érdekel, adott esetben meg, ha nagy ritkán junk food-ot vásárolok, (én ide sorolom a gyorsfagyasztott elősütött panírozott ez-meg- azokat is) akkor inkább nem is akarom tudni az összetételét :)))). Persze kell, hogy az eladó rendelkezzen áruismerettel, de nehogy már neki kellen e tudnia, hogy mit hogyan gyártanak. Szerintem az áruismeret nem erről szól. Az anyukám világéletében bolti eladó volt, tudta, hogy pl. egyes festékek közt mi a  különbség, hogy melyikhez milyen hígító szükséges, stb. de azt nem tudta volna megmondani, hogy milyen gyártási folyamatokon esik át a  cucc, és soha nem is kérdezte senki, mert a  vevőt sem az érdekli vásárláskor.


     


     

    előzmény:
    Lédienn (13)
    2016-11-28  10:59
  11. 2016. november 28. 12:4316.

    Ha megbux cicababa, csak sajat magadat vered at, nem lesz munkad. A tobbiek legfeljebb arra gondolnak, de hulye. De ez mit szamit, ha sose latod oket tobbe? Na, ulj le es nyomd be magdat a tanulasba. Semmi mas nem fontos most, csak gyurd a tananyagot. Ha beleszedul a fejed, menj ki 5 percre levegozni, fozz egy teat. Ne sirasd magadat, az elet meg csak most kezdodik.


    Emlekszem, milyen jokat kacagtunk, amikor vizsgazni kezdtunk a foiskolan, hogy az erettsegitol feltunk, amikor az erettsegi a foiskolai vizsgakhoz kepest SEMMI!!!!

  12. 2016. november 28. 12:2615.

    Igazad van,durva.


    Nem alkalmas az értelmes,dolgozni akaró,logikusan gondolkodni is képes diplomás az árupakolásra,mert akkor mi lenne a gyorstalaplón szerzett "szakirányú papírral" rendelkező,tudás nélküli,lusta,sokszor síkhülyékkel? Nehogy már elvedd szegényektől a munkalehetőséget! 

    előzmény:
    November5 (8)
    2016-11-27  21:38
  13. 2016. november 28. 11:5814.

    Fogalomzavar. Az akkor nem puska, hanem a jegyzetek jegyzete. Ha viszont hasznalja vizsga kozben, egyertelmuen puska. Azert arra is ido kell, amig megirja a jegyzetet, a jegyzetek jegyzetet es annak is a kivonatat. De megeri, akkor mar nagyjabol tudja is az anyagot, latja a lenyeget. Ha elteszi, kesobb is eloveheti, hogy par ev mulva ne legyen szakmai analfabeta.

    előzmény:
    Lillaréka (12)
    2016-11-28  05:51
  14. 2016. november 28. 10:5913.

    Vazze! Csak húsz tétel?


    Mit szólnál,ha egyik napról a másikra 600 oldalt kellene megtanulnod? Igaz,ezt már csak a diplomásoknak kell.


    Ez van,ha valaki csak azért megy egy gyorstalpaló(!) képzésre,hogyha mázlija lesz a vizsgán,akkor talán lesz hol dolgoznia. Mert baromira nem érdekli,hogy mivel fog dolgozni,mert nem érdekli a szakmája sem és arra sincs igénye,hogy egyáltalán bármilyen ismeretet,tudást megszerezzen. De "rendes főnökkel,kollégákkal jó fizetésért" akarnak lehetőleg keveset dolgozni.


    Nem kellene csodálkozni és felháborodni,ha az eladók gyakorlatilag éhbérért gályáznak akár napi 12órát is,mert ilyen hozzáállással ennyit sem kellene kapniuk. És nem csodálkozom,ha a vásárlók időnként lehülyézik a bolti dolgozókat.


    Én már rég leszoktam arról,hogy egy üzletben bármit is megkérdezzek az eladóktól,mert szinte soha nem tudnak válaszolni,felvilágosítást adni az üzletben található termékekről. Ha mégis,akkor unottan,kényszeredetten és pofákat vágva,vállat rándítva max. annyit mondanak: "Nem látja? Rá van írva,csak el kellene olvasni!"


    És nem,nem mindig,minden van "kiírva,ráírva", ilyenkor kénytelen a vevő kérdezni,vagy inkább nem vásárol ott,megy máshova.


    Fogalmuk nincs mivel dolgoznak,pedig ők naponta kézbe is veszik a legtöbb terméket. De sokszor azt sem tudják,hogy mit,hol keressen a vevő abban az üzletben,ahol naponta a munkaidejét töltik az eladók (sok üzletben ők rakják ki az árut is) és a vevő kérdezni merészel,ha nem akarja az egész üzletet végigjárni,vagy egy rikábban keresett terméket keres.


    Topikindító!


    Egyszer kóstolj meg pl. egy olyan szalámit,amire az van írva,hogy "gyorsérlelésű" (elárulom,ebből van több!) és hasonlítsd össze avval,amelyikre az van írva,hogy "hagyományos érlelésű,füstölésű"! Árban is nagy a különbség a kettő között és ez nem véletlen.


    Azért kellene ezt is tudnod,mert a "hülye vevő" ezeket megkérdezheti tőled,miközben kiméred neki a szalámit. És nem azért kérdez,mert bactatni akar,hanem azért,mert adott esetben csak az árkülömbséget látja és nem tudhatja,miért drágább az egyik,mint a másik. Azért,mert csak más a beszállító és/vagy azért,mert minőségi különbség is van a kettő között.


    És az is hasznos tudás lenne áruismeretből,ha pl. neked,vagy hozzátartozódnak emésztési problémái lennének,ezért neked jó lenne tudni,melyik terméket viheted haza az üzletből,a rostosabbat,vagy a kevésbé rostosat. Ezt most mind megtanulhatnád akár saját magad miatt is. 


    Ps:Elvétve vannak még kedves,udvarias,szaktudással is rendelkező bolti dolgozók is. Nekik köszönet!


     

  15. 2016. november 28. 05:5112.

    A puskát nem azért kell megirni, hogy használja.. hanem azért, hogy amig megirja meg is tanulja az anyagot. 

    előzmény:
    Sissi52 (10)
    2016-11-28  01:25
  16. 2016. november 28. 05:4911.

    Szerintem. soha senki ilyesmit nem kérdez eladótól. 


    amugy az összes termékre kötelező ráírni mindent.


    Az eladó pedig nem orvos, hogy tudnia kéne abból a többezer áruból hogy melyik mit tartalmaz. kb lehetetlen megtanulni . én elvégeztem ezt a tanfolyamot. Gyakorlat is kötelező volt... én anno megkérdeztem az eladókat a gyakorlati helyen, hogy amiket tanulunk azt valaha- valaki megkérdezte- e tölük.


    pl.. borkészités... vagy szalámikészités... és  hasonlók. 


    igen kell az áruismeret... ezzel egyetértek.... de pont  nem azt tanitják benne amit te ide irtál... hogy pl ételallergiás fogyaszthatja -e. 


    amugy.. törvény van rá hogy csak kereskedelmi végzettséggel vehetnek fel embert....


    hm.. akkor mit keresnek a tescoban pl diákmunkások, akiknek közük sem volt soha a kereskedelmi végzettséghez?? 

    előzmény:
    November5 (8)
    2016-11-27  21:38
  17. 2016. november 28. 01:2510.

    Amig nem te szabod meg a vizsgakovetelmenyeket, addig azt kell tenned, amit tenned kell. Mi a fenet csinaltal eddig, hogy nem tanultal?


    Mi a foiskolan a tizszereset tanultuk meg annak, amire valoban szuksegunk van, de mondhatnam, a szazszorosat. Csak nem annyit kell tudnia egy szakembernek, mint egy laikusnak, vagy kevesebbet, nem gondolod?


    Na, ulj neki, csak semmi lazsalas meg nyafogas, es jegyzetelj, mert kulonben tenyleg osszefolyik az agyadban az egesz. Nem tudom, mennyi idot lustalkodtal el, de nagy a gyanum, hogy mar most csupan ismetelned kellene. Na, annyi, meg van ido, aztan tanuld meg.   Mikor mi ott nyavalyogtunk 350 oldalnak, egy doki azt mondta, neki 3500 oldalt kellett megtanulni. Egy vizsgarol beszelek. Tobb volt.  Tudod, az anatomiaban mindent szorol szora kell.


    A puska miatt meg szegyelld magadat. Itt akit elkapnak csalason, az soha eleteben egyetlen felsooktatasi intezmenyben sem vehet tobbe reszt. Viszi magaval a priuszat mindenhova.

    előzmény:
    Mili19 (4)
    2016-11-27  19:06
  18. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2016. november 27. 23:229.

    szivesen maradnék de ha bukok mindenkit cserben hagyok


     


    Igen, elsősorban magadat, hogy arra sem méltatod magad hogy némi elméleti tudást felszedj.


    A megoldás a tanulás lett volna.


    Elszomorító a felfogásod.


    Ekkora pofátlanságot!!!!!!!!!!!!

  19. 2016. november 27. 21:388.

    Ez durva... Én anno másodállást kerestem egyéb diplomával. Gondoltam jó leszek egy boltba árufeltöltőnek, elvégre a konzerv kipakoláshoz nem kell túl sok ész. De elutasítottak, hogy csak és kizárólag kereskedelmi végzettséggel vesznek fel dolgozót. Oké, tehát kell hozzá áruismeret és nem elég a kontárkodás. Megértem. Ezek után olvasom, hogy aki erre a végzettségre pályázik, az meg bacik megtanulni az egészet, de ha áthasal a vizsgán, akkor jó munkaerő lesz?


    Hát, tudod babám... Imádkozz, hogy az egészségügyben ne találkozz olyannal, aki rálegyint a gyógyszertanra, biokémiára. Ne ülj olyan sofőr mögé, aki bacott megtanulni a műszaki ismereteket és nem igazán érdekli, hogy fog-e a fék a buszon. Aki a munkája alapjait sem óhajtja megtanulni, attól a jó isten mentsen meg mindenkit.


    Igen B+! Kell az áruismeret, mert a vevő megkérdezheti, hogy cukorbetegként, ételallergiásként fogyaszthatja-e azt a terméket vagy sem. Ezernyi kérdése lehet, hozzád - az eladóhoz, aki azt az árut árulja - feltételezvén a hozzáértésed. 


     


     

  20. 2016. november 27. 19:527.

    Köszönöm a biztatást és a tippet,igy is haladtam ma,a 4 tételt megtanultam,de ahogy rátértem az ötödikre képtelen voltam megjegyezni mert az előző 4 ott kavargott a fejembe,pedig az volt a terv h.5 ma meglesz :) A puskát meg sajnos nem tudom használni,egyszer próbáltam éretségin,de ugy éreztem a tanár csak engem néz 

    előzmény:
    Lillaréka (6)
    2016-11-27  19:16
  21. 2016. november 27. 19:166.

    Vedd a kezedbe és olvasd el. 


    ezek szerint áruismeret tételeid vannak. 


    egyébként igazad van.. a lőtéri kutya sem kérdezi meg ezeket az eladótól. ui egyetlen vevőt sem érdekel. 


    viszont a vizsgán kérdezik.. mégis


    átolvasod.. minden tételről irsz egy kb kétoldalas jegyzetet...a lényeget. semmi rizsa.


    és megtanulod... 


    napi 4 tétel az nem is sok  és az utolsó  elötti napon már csak a kész jegyzeteket kell átolvasni. a vizsga előttin meg max egyszer kétszer jegyzetet.. ha úgy érzed...de akkor inkább pihenj. 


    egy tételre max 1 órát fordíts


    hidd el, simán meg tudod csinálni. 


     


    nagy kalappal a vizsgára


     


     


    ui. minicetlire.. akár puskát is írhatsz..pár fogalmat ami alapján eszedbe jutnak a dolgok

    előzmény:
    Mili19 (5)
    2016-11-27  19:10
  22. 2016. november 27. 19:105.

    Nincsenek órák,postán kaptam két könyvet h.magoljam be,de inkább a bolti munkára figyeltem.nem az érdekelt h.a puffasztott meg pelyhesitett gabonák milyen folyamaton esnek át :(

    előzmény:
    Lillaréka (3)
    2016-11-27  18:56
  23. 2016. november 27. 19:064.

    Sajnos én nem vagyok ilyen ügyes,inkább gyakorlattal többet tanultam mint elmélettel,nem hiszem el h.egy eladónak tudni kell mennyi rost anyagot tartalmaznak a gabona félék v.sertéshús,ipari szalonna,füszerek,fehérbors,szegfűbors,foghagymából készül a téliszalámi,hidegen töltik,füstölik és 3-4 hónapig érlelik nemespenészel :( Mikor ilyeneket kérdeztem a bolti dolgozóktól elém toltak egy nagy dossziét h.abban minden benne van mert ez a gyártó dolga :(

    előzmény:
    Sissi52 (2)
    2016-11-27  18:14
  24. 2016. november 27. 18:563.

    Ahogy Sissi írta.. 6 nap alatt a fél világot be lehet magolni.. nemhogy 16 tételt


    Kiváncsi vagyok mi okozza neked a nehézséget, mert ha odafigyeltél a tanfolyami órákon akkor már a felét tudnod kéne legalább. 


     


    én az üzletvezetőit csináltam meg évekkel ezelőtt mert kellett üzletnyitáshoz.. 3 gyerek- háztartás mellett...  mivel tudtam, hogy kevés az időm ezért órán odafigyeltem... a felét ennek a követelménynek az ember már az életből tudja.. ha nem totál hülye. Hiszen vásárol- főz- háztartást vezet. Te meg ott vagy egy boltban és látod a gyakortlatban.. kézben fogod az árut nap mint nap


    Akkor mégis mit nem tudsz??


    Ha meg ennyire lusta vagy akkor mit vársz magadtól??


     

  25. 2016. november 27. 18:142.

    Nem lehetetlen, legalabb olvasd el. Es jegyzeteld ki a lenyeget. En bemagolnam 6 nap alatt a fel vilagot.

Címlap

top