Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Családi ház vagy spórolás?

Tinúviel
Létrehozva: 2016. október 1. 15:28

A helyzetünk röviden: átlagos fiatal pár vagyunk, nulla szülői segítséggel, önerőből próbálunk meg boldogulni az életben. 


Egy ideje külföldön élünk, azért jöttünk ki, hogy otthon vehessünk egy családi házat. Ha minden jól megy, nemsokára meglesz rá a pénz javarésze, aztán szeretnénk hazamenni, elméletben normális fizuért el tudunk majd helyezkedni, és a közeljövőben némi hitellel megpótolva vehetünk egy kertes családi házat.


Ez volt az álmunk, ezért dolgoztunk, ezért jöttünk ki. Spórolunk, nem élünk nagy lábon, nincs sokmilliós kocsink, nem járunk a Kanári-szigetekre nyaralni, nincs plazma TV-nk, mert a házra gyűjtünk.


Az utóbbi időben viszont kicsit elbizonytalanodtunk. Ha családi házat veszünk, ahhoz kell majd még némi hitel, illetve biztos kell felújításra is költeni a jövőben. Ezesetben valószínűleg csak minimálisan tudunk spórolni, és nem fogunk tudni félrerakni egy kis kezdőtőkét a gyerekeinknek.


Csakhogy tudjuk, mivel jár a nulláról indulni, meggebedni, suli mellett két helyen dolgozni, elhagyni az országunkat, szenvedni és kimerülni azért, hogy előre jusson az ember. Nem, nem érezzük úgy, hogy ez olyan jellemformáló lenne, mi is szívesen járnánk néha nyaralni, vagy vennénk ezt-azt...


Ha csak egy olcsóbb lakást vennénk, akkor valószínűleg rendesen félre tudnánk tenni, 4-5 év múlva hitelre venni egy kis lakást, kiadni és abból fizetni a lakbért, mellette is spórolhatnánk. Akkor mire a gyerekeink felnőnek, eladhatnánk a lakást és lenne egy kis tőkéjük, hogy nekik már ne kelljen kényzerből külföldre menniük vagy éjszakázniuk suli mellett és későbbre halasztani a gyerekvállalást anyagiak miatt.


Igen, ez a rész még elég elméleti, sok minden történhet 20-25 év alatt, de az alapdöntést most kell meghozni. Önzőnek érezném magam, ha nem tennénk félre a leendő gyerekeinknek, miközben tudjuk, milyen nehéz önerőből elindulni, de közben fáj lemondani a nagy álmukról, a családi házról. 


Ti melyiket választanátok?


 

  1. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. október 6. 08:42151.

    hitelből nyilván nem


    én is azt mondom érdemes várni az orbán utáni időre


    de azért lassan mocorog valami értelem is az országban


    http://epiteszforum.hu/fiabci-dijat-kapott-a-szazlakasos- passzivhaz


     

    előzmény:
    galile (144)
    2016-10-05  21:01
  2. 2016. október 6. 00:22150.

    Sokféle variáció van és sokféle helyen lehet élni,én csak annak mondom, aki nagyon szeparáció-mániás, hogy lehet a minikert-sorház sem fog bejönni neki, mert ott is egymás szájába lógnak az emberek.


    A legjobb persze egy olyan megoldás lenne, amit Demjén Rózsitól vagy Oszter Sándortól hallottam, luxustanya vidéken plusz egy bp-i lakás, ha mégis itt van dolga az embernek.


    Csak kár, hogy nem vagyok cölöp.

    előzmény:
    phangan (147)
    2016-10-05  23:02
  3. 2016. október 6. 00:16149.

    Noormális vagy,hát milyen gyerek lesz abból a gyerekből,ha nem lesz tesója?


    Elkényeztetett hisztis kis macska?:)))


    Ettől nem fog szaporodni a magyar.


     


    Nekünk is egykénk van,én magam is egykeként nőttem fel(30 évesen született egy féltesóm,de az ugye más tészta)

    előzmény:
    phangan (148)
    2016-10-05  23:05
  4. 2016. október 5. 23:05148.

    Ezt a gyerek temat sem szabad tulgondolni: regen azt hittem, 2 gyerek mindenkepp kell, mar nem igy gondolom. Masnak meg annyira bejon ez hogy meg sem allnak 3-4 gyerekig. Annyi gyereknek meg ugysem tudsz olyan szinten segiteni (kiveve ha politikus vagy ceo vagy :)). 

  5. 2016. október 5. 23:02147.

    Hat igen, te jo vagy abban, hogy mindenbe belekoss.


    Igy van, irtunk mar a sorhazakrol, de ugy gondolom, arany kozeput lehet annak, aki nagy kertes hazat nem engedhet meg maganak, de megsem lakasban akar lakni. Es akkor mi van, ha ugy ugyanugy szomszed van kozel? Annyival tobb szabadsaga azert van az embernek, hogy nem egy erkelye van hanem egy kis kert. Nem irta sehol a TI hogy erdoszeli vilagvegi kertes hazat akar ahol a szomszed hazat még csak nem is latni szabad szemmel :) Azert a kertes hazak is kozel vannak egymashoz, par meterre sok esetben, igy egy sorhaz sem veszes kulonbseg. De megsincsenek minden oldaladon kozvetlen fallal :)


    Es azt is megbeszeltuk mar, hogy nem csak nagy hazak leteznek a piacon akkora kerttel hogy hetente fel napot fuvet nyirj (de egyebkent kikapcsolodas ez sok embernek, aki vagyik eleve kertes hazba. Persze nyug, ha epp mas dolga lenne az embernek, de en is pl szeretek locsolni)

    előzmény:
    elsi1 (145)
    2016-10-05  21:25
  6. 2016. október 5. 22:31146.

    Azért ez egy ritka kombi,hogy  a kert végén erdő.


    Vagy falu vagy Bp-en méregdrága ingatlan.


    Mellesleg most olvastam, hogy egy házaspár elment futni az erdőben Nógrádban és összetalálkoztak két medvével.

    előzmény:
    galile (143)
    2016-10-05  20:56
  7. 2016. október 5. 21:25145.

    Nálunk is kinn aludt az erkélyen.


    Vagy a nagy közös udvaron,amit kertész tart rendben.(Közös költségből)


    Egyébként abban igazat adok Ardiannak, hogy jó lenne minden egyben,nagy ház,nyaraló,yacht és tanulmányi pénz,de ha mindenre nem telik,akkor inkebb kisebb kégli és félretenni a gyerek tanulmányiara,minthogy mindent egy nagy házba beleölni és aztán nem marad semmi.


    DE érdekes erre sokkal kevesebben gondolnak, mint a nagy házra.


    Kicsi kertről már írtam: ott is egymás szájába lógtok.


    De pl sorháznál is és akkor is,ha csak 1 szomszéd van.


    Az ideális az lenne, hogy egy hatalmas ház, hatalmas kerttel és egy szexi félvér fiúval,aki rendezi az egészet.


    Én mondjuk elmolyolok  a virágaimmal,de ilyen, hogy levélsöprés,hóhányás,permetezés,metszés,fűnyírás....á nem.


    Férjemnek mégúgyse.


    Ő egy echte csepeli panelproli:))Azt sem tudja melyik végén kell megfogni a kapát))


    Egyébként szoktunk menni kirándulni,legutóbb Egerszalók környékén voltunk a kaptárköveknél, ott lehet mozogni eleget és nem nekünk kell rendben tartani


    Más: még fiatalok vagyunk és a férjemet  a munkája is a Downtown-hoz köti, nekünk még fontos, hogy minden a szánkban legyen.


    Majd ha nyugdíjasok leszünk...))


    Sajnos,én nem vagyok egy rendezkedős típus, a takarításra szánt időt is elvesztegetettnek és soknak érzem.


    Ha még kert is lenne...

    előzmény:
    phangan (142)
    2016-10-05  16:49
  8. 2016. október 5. 21:01144.

    Mivel jelenleg a napkollektor megtérülése nálunk 15-20 év lenne, így inkább a villanyszámlára dobom ki a pénzt, mert lehet pár év múlva érdemes lesz beruházni egy újabb változatára,és az is lehet, hogy addigra ezt a beruházást nem is hitelből kéne megtenni...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (138)
    2016-10-05  10:33
  9. 2016. október 5. 20:56143.

    A gyerekek jönnek haza, és szaladnak ki játszani. Nagy kertünk van, végében erdő. Az egész erdő a játszóterük. Az udvarban állatok vannak, kutyák, cicák, ló. Rendezik őket a gyerkőcök, örülnek neki. Nyáron alig voltak bent. Eszükbe sem jutott az xbox, a számítógépes játék, a telefonozás...ellenben rendszeresen rájuk sötétedett az udvarban. Szomszéddal összenyitottuk az udvarunkat, onnan jött két gyerek, itt volt négy, plussz barátok, ha úgy alakult...Szülőként nekem elsősorban a kiszolgálás jutott, és örökké zsivaj volt, de nagyon-nagyon jó érzés volt őket látni, hallani...Tényleg nem mindenkinek való az udvar, mert van vele munka, gond éppen elég, éppen úgy, mint a gyerekkel, de én nem tudnám elképzelni sem azt, hogy ne legyenek körülöttem gyerekek, sem azt, hogy lakásban éljek...egy ideig éltünk a férjemmel, de nem volt nekünk való...Egy gyerek szerintem mindenképpen nyer a kerttel, bár az, hogy a szülei jól érezzék magukat ott ahol vannak, sokkal fontosabb...

    előzmény:
    phangan (142)
    2016-10-05  16:49
  10. 2016. október 5. 16:49142.

    Vicces, mert nekunk is mondták, hogy miert nem megyunk panelba, aztan par ev mulva ha a gyerek nagyobb lesz, akkor kertesbe 😂 Eleve hulyeseg, mint ahogy mar irták, pici korban az igazi, tenyleg kint aludt no meg ha levegore akarunk menni eleg ide menni a kertbe, akár a fedett verandára, elmolyolni is szerintem ugy 8-10 eves korig, aztan mar nem fontos.


    Ha vettunk volna egy panelt akkor vagy egy szep felujitottat, ami dragabb es lehet nem is annyira az izlesunk, ha meg lepukkantat veszunk, akkor felujitani, hogy azert szivesen is lakjunk ott, belakjuk, es aztan par ev mulva eladni meg kertes hazat keresni, hat nem eppen egyszerubb, es sok a ha.


    DE! Olyan aron nem kell ház, hogy semmi masra nem jut, mert az nem élet! Amugy vannak kicsi es osztott telkes hazak, kicsi kerttel, arra jo, hogy grillezzen az ember, kiuljon egy kavera, lehet kint hinta, homokozo, gyerek medence, stb. En ilyenben is el tudtam volna kepzelni.

    előzmény:
    elsi1 (139)
    2016-10-05  15:26
  11. 2016. október 5. 16:09141.

    Nálunk is van erkély,ami  a belső udvarra néz, ill ugye maga az udvar.


    Egyébként egésze pici,de már csámborgó gyereket családi ház udvarán sem lehet egyedül hagyni.


    Válasszon mindenki azt,amit akar,csak aztán ne követelje az államtól(az állam pénze az adófizetők pénze pl az enyém is),hogy mentsék meg olyanok,akik nem tudnak ellenállni a vágyaiknak,olyanoktól akik ellent tudtak

    előzmény:
    trebaci (140)
    2016-10-05  15:34
  12. 2016. október 5. 15:34140.

    Kisgyerekkel azért hasznos, mert kint lehet a levegőn. Kicsiként kiteheted babakocsiban aludni a jó levegőre, később ki tudtok menni játszani, nem kell játszóra menni extra, stb.


     


    A kamasznak már nem nagyon hiányzik a kert sajnos. Jellemzőbben inkább a szobában tolják a monitor előtt vagy most modernebb változatban okostelefonnal, tablettel.


    Ez nem ismerős?

    előzmény:
    elsi1 (139)
    2016-10-05  15:26
  13. 2016. október 5. 15:26139.

    Ha egyelőre nincs gyerek sem, miért nem jó  a lakás?


    Aztán pár évig lakás,aztán ha a gyerek nagyobb lesz,lehet ház is.


    Érdekes,alig pár éve,hogy annyi hiteles ember nyüszögött körülöttem és most újra..azt emberek azt választják,amihez több hitel kell.


    Persze szép álmodni,nagy ház,nyaraló stb, csak a realitások talaján kell maradni.


    Egyébként az,amíg egy család kihasználja  a nagy házat,az max 10 év,mert amíg ketten vannak, elég a akás,a kisgyerekek kuckósak,szeretnek egyben lenni,esetleg kamaszkorban igénylik a külön terepet.


    De utána meg érettségi és hipp-hopp lelépnek.


    Szép dolog a családi ház,de az sem jó,ha az ember életéből 20-30 évet elvesz és akkor se színház,se  mozi,sem semmi.


    A gyereknek élmény is kell,nemcsak ház,sőt talán jobban is kell.


    És a felnőttnek is, olyan hamar eltelik az ifjúság,hipp-hopp, aztán sok ember azt veszi észre, hogy hiába a nagy ház és a nyugalom,már nem tudja élvezni

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (125)
    2016-10-05  06:50
  14. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. október 5. 10:33138.

    valszeg soha nem fogják olyan olcsón adni, hogy már holnaptól megérje


    ez majd idővel fog hasznot is csinálni


    de a kifizetett villanyszámla addig is pazarlás


     

    előzmény:
    galile (135)
    2016-10-05  09:52
  15. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. október 5. 10:27137.

    a 3 üveges thermo fa nyílászárók se huzatosak, pont úgy zárnak mint a műanyag vagy az alu


    a házban lévő lekezelt fa dolgok se szívják el a párát a levegőből


    ha sok a pára azt ki kell rakni


    ha nyitogatják az ablakot akkor pazarolnak


    a régi házakhoz ez a legolcsóbb módszer


    http://www.helios.hu/ecovent/


    mert a központit utólag macera berakni


     

    előzmény:
    galile (134)
    2016-10-05  09:51
  16. 2016. október 5. 10:00136.

    Mi lesz, ha nem jön össze a gyerek? Vagy ha ne legyen ilyen! -de problémás lesz, és Nektek kell egész életetekben eltartani? Akkor hogy döntenétek?


    Nekünk a legnagyobb 13 éves lesz, mégsem azon aggódok, hogy lesz-e háza...Inkább hogy legyen olyan egészséges, szorgalmas, lelkileg ép, ne történjen vele semmi,stb.stb., hogy az legyen a legnagyobb problémánk, hogy fedezni kell a felsőoktatásban a taníttatását, vagy a lakhatását... Annyival fontosabb, hogy fizikailag és mentálisan egészséges legyen, mint hogy mennyi pénze van....


    Azt meg a másik, hogy ha van egy nagyobb értékű házad, amikor újra ketten maradtok a férjeddel, el lehet adni, venni egy kis lakást, a fennmaradó rész meg mehet a gyerekeknek....

    előzmény:
    Tinúviel (129)
    2016-10-05  09:14
  17. 2016. október 5. 09:52135.

    Villanyszámlán mi is tudnánk spórolni, de egyenlőre nem annyit, hogy megérje a napelem. Ettől függetlenül drukkolok a technológiának....

    előzmény:
    cabron (127)
    2016-10-05  08:42
  18. 2016. október 5. 09:51134.

    Erre is jó a fa ablak+fa....Műanyag ablak, műanyag festés, műanyag laminált parketta, hungarocell szigeteléssel -nem csoda hogy minden párás, penészes.


    Nálunk inkább száraz a levegő, a megoldás erre, hogy bár van szárítógép, egy-egy adagot a házban teregetek ki. Nyáron a nyitott ablakoknál persze nincs ilyen...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (128)
    2016-10-05  09:02
  19. 2016. október 5. 09:39133.

    Nem tudhatod előre, mennyit fogtok keresni 10-20 év múlva. Nem tudhatod, hogyan alakul az ingatlanpiac. Lehet, hogy épp a házat lesz könnyebb értékesíteni. Mert: a házat is lehet értékesíteni.


    Én mindig úgy voltam vele, hogy ha vmi kell a lelkemnek, akkor az legyen. Mert ha kiegyensúlyozott, boldog vagyok, jobban megy a munka is és sikeresebb leszek az életben. Ez eddig bejött.


    Ha titeket egy ház boldoggá tenne, hát rajta. Szárnyakat adhat, ha a saját álmaitokat megvalósíthatjátok.

    előzmény:
    Tinúviel (132)
    2016-10-05  09:34
  20. 2016. október 5. 09:34132.

    Persze, nyilván nehéz előre gondolkodni, sok minden változhat. Jó, de rossz irányba is.


    Csakhát anyagilag nyilván valahol most tartunk ott, hogy akkor el kell dönteni, beruházunk egy házra és elfogadjuk, hogy alapvetően arra költjük a pénzünket a következő éveben, vagy megtehetjük azt, hogy most veszünk hitelre egy lakást, és ha minden igaz, 20-25 év múlva van még egy lakásunk, amit el lehet adni és az összeget odaadni a gyerekeknek.


    Mivel ezek hosszútávú, sok pénzről szóló döntések, nem tartom korainak átgondolni. Most megtehetjük, hogy választunk, 15 év múlva nem biztos. 

    előzmény:
    Ardian05 (131)
    2016-10-05  09:25
  21. 2016. október 5. 09:25131.

    OK, nem te vagy kémikus, e szellemben próbálok válaszolni.


    Ha jól értem huszon-, max harmincvalahány évesek vagytok, még családalapítás előtt. Szerintem tök fölösleges előre azon agyalni, mivel indítjátok el az életbe a még meg sem született gyerekeiteket.


    Haladjatok lépésről lépésre, mert az élet annyi fordulatot hozhat, hogy tök fölösleges előre aggódni.


    Mi is nulláról, sőt, mínuszról indultunk, mert a férjem egy szál bőrönddel érkezett a házasságba és az országba. Évekig még tanulta a nyelvet, majd szerzett itt két diplomát, hogy piacképesebb legyen. Mégis, lett lakás, majd ház, először jó sok hitelre, végül a hitelből is kikecmeregtünk és már megtakarításunk is van. Hogy mire fogjuk felhasználni, még a jövő zenéje. A gyerekeink még kicsik és a mai Maon én 5-10 évre sem látok előre. Lehet, hogy mire oda kerül a sor, fizetős lesz a tanulás. ŰHajlok rá, hogy érdemes őket külföldre küldeni tanulni. Ha így lesz, elsősorban arra fogjuk szánni a pénzt. Szerintem egy olyan tudást adni a gyereked kezébe, amiből majdan egzisztenciát tud teremteni sokkal fontosabb, mint egzisztenciát adni neki ajándékba. A pénz elszáll, a tudás és pénzcsinálás képessége megmarad.

    előzmény:
    Tinúviel (129)
    2016-10-05  09:14
  22. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. október 5. 09:16130.

    nektek pénzt is csinál ez az ingatlan


    nem csak viszi és akkor már más a mérce


    viszont ha ma valaki egy ma magyarban faszának számító a+ házat vesz, épít az nem éri meg


    mert pölö a passziv 5-10% kerül többe de az elsőperctől a rezsije 90-95% kevesebb mint az a+ kérónak


     

    előzmény:
    cabron (126)
    2016-10-05  08:17
  23. 2016. október 5. 09:14129.

    Sziasztok!


     


    Itt vagyok, nem állt szándékomban eltűnni, olvasgattam is folyamatosan a válaszokat a telefonomról, csak sok minden történt és nem volt 15 percem, hogy leüljem és összeszedjem a gondolataimat, és nem akartam két mondatokat idevágni :)


    Szóval: nem vagyok semmilyen "kémikus", akinek ezt nehezére esik elfogadni, kérem, lépjen tovább.


    A válaszaitokat olvasgatva inkább arra hajlok, hogy veszünk magunknak egy családi házat és a későbbiekben meglátjuk, hogy alakul. Nem fővárosi agglomerációról van szó, nem mucsajröcsögéről, jó helyen lévő kertes övezet, jó a tömegközlekedés is, van itt sok minden, tehát az nem okoz gondot, ha csak egy autó van és menni kell valamerre, mert abszolút megoldható.


    A kérdés azért merült fel bennünk, mert mint írtam, neki nincs anyagi segítség egyik oldalról sem. Az ismerőseim körében viszont sok helyen van, és gyakran látom, milyen jó dolog ez, hogy az embernek már fiatalon "megoldódik" ilyen szempontból az élete, mert ha más nem, legalább a hitelhez megvan a kezdőtőke, nincs az az évekig tartó stressz, mint nálunk, hogy hogyan oldjuk meg a lakhatást. Nem kell két munkahelyen gebedni iskola mellett, hogy előre jusson az ember, nem kell 30 évesen tízmilliós hiteleket felvennie, nem kell évekre külföldre mennie, nem kell elhalasztani a gyerekvállalást anyagiak miatt. Azt a sok pénzt, amit az ember lakásra költ, költheti tanulásra, utazásra, olyan dolgokra, amelyek boldoggá teszik.


    És igen, sokszor gondolok arra, hogy bár a mi szüleinknek is fontos lett volna egy kis kezdőtőkét félretenni, akkor nem jöttünk volna ki, nem 30 felett vállalnánk gyereket és így tovább. De az egyik oldal úgy áll hozzá, hogy nincs/nemvolt pénze, meg örüljünk, hogy felneveltek egyáltalán, a másik oldal tehetősebb, de nekik meg szimplán nem volt fontos, és hát nekik sem segített senki. Megjegyzem, elfogadom, nekem nincs közöm ahhoz, ki mit csinál a pénzével, megoldjuk magunknak.


    De mondjuk úgy, látom az életminőség különbségét. És sokszor az eszembe jut, hogy itt Mo-on később valószínűleg még nehezebb lesz a fiataloknak, mi van, ha 30 évesen külföldön vagy tízmiliós hitellel a nyakában az én gyerekem is megkérdezni, miért nem volt fontos nekünk, hogy boldoguljon? Mert amúgy fontos. És nem akarom, hogy az jusson neki, mint nekünk, ez az állandó gürcölés és lemondás. 


    Csak közben a mi életünk is elmegy.  

  24. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. október 5. 09:02128.

    az a kérdés mekkora általában a páratartalom


    sok virág benn növeli a több ember is a sok főzés is és ahol még a száradó ruha is rátesz az már sok


    a régi huzatos nyílászáróknál nem volt ügy


    a jó nyilászárók miatt rohadnak ma a kérók, ahol a szellőztetőt kispórolták

    előzmény:
    cabron (127)
    2016-10-05  08:42
  25. 2016. október 5. 08:42127.

    Na, szellőztető rendszer nálunk sincs, de szerintem is teljesen jó erre a fa. :)


    Nálunk mondjuk jó az is, hogy eleve nagy terület van a házak és az út között, ahol fű, fák vannak, emiatt por is kevés, na meg autók se nagyon vannak (zsákutca).


    Nálunk is olyan 100-120 ezer évente a fűtés 90 nm-re (ennyit lakunk). Nekünk az áramfogyasztásunk elég húzós, de mi gazdálkodunk, és mennek gépek ezerrel.

    előzmény:
    galile (103)
    2016-10-04  07:44

Címlap

top