Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf - kütyük

Babyface83
Létrehozva: 2016. Április 4. 11:12

Sziasztok!


Úgy tudom vannak itt néhányan, akik ilyen-olyan módon érintettek a Waldorf oktatásban, talán el tudjátok mondani a tapasztalataitokat ebben az ügyben.


Mindig is szerettem volna, ha a kisfiam Waldorf suliba járhatna majd (még odébb lesz, 4 éves), sok minden szimpatikus az oktatási módszerükben. Főleg az utóbbi időben egyre inkább úgy érzem, hogy ez lesz számára a legmegfelelőbb közeg, de nem csak azért, mert annyira szimpi a Waldorf, hanem azért, mert úgy gondolom, hogy a mostani állami oktatási rendszernél bármi csak jobb lehet... Ráadásul most adódott egy lehetőség, úgy néz ki, hogy a városunkban fog indulni egy ilyen suli. De ha mégsem, akkor terveink szerint hordani fogjuk a legközelebbibe, még ha mindennapos utazással is jár.


Az egyik dolog, ami kevésbé tetszik, az a megrögzött kütyüellenesség. Egy Waldorfos szülő elmondása alapján az ő osztályukban például hoztak egy olyan szabályt, hogy a gyerekek nem kerülhetnek számítógép, tablet, telefon, tv stb közelébe még otthon sem(!), tehát a szülők sem nyúlhatnak a telefonjukhoz a gyerek előtt. Én ezzel nagyon nem értek egyet, azt gondolom, hogy tetszik vagy sem, a modern technika nem az ördögtől való, hozzátartozik az életünkhöz, mértékkel és ésszel használva jó dolog és a hasznunkra van, és nem jó, de sokszor nem is lehetséges a gyereket teljesen elzárni előle. Ne értsetek félre, én sem támogatom, hogy a gyerek egész nap kütyüt nyomkodjon, vagy hogy órákat tv-zzen, de nem gondolom, hogy bármilyen hátrány érné, ha mondjuk videotelefonál a messze élő nagyszülőkkel, vagy látja az apját dolgozni a laptopján. Amúgy nálunk konkrétan megoldhatatlan is lenne, hogy a gyerek ne lásson semmiféle kütyüt, a férjemmel mindketten informatikusok vagyunk, és itthonról dolgozunk.


A kérdésem az lenne, hogy nektek mi a tapasztalatok a kütyüfóbiát illetően az ilyen sulikban/oviban? Jellemzően mennyire veszik komolyan ezt a dolgot, és mennyire rugalmasak? Elképzelhető, hogy ha ennek az iránynak mi ellenállunk, akkor emiatt a fiam hátrányba kerül, másképp állnak majd hozzá a suliban?

  1. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:54126.

    es ha az osszes sulit hasonlitom a 35 osszes waldorfhoz , az :


     


    Óvoda


    Általános iskola


    Középiskola


    Nyelvi iskola


    Továbbképző intézet


    Egyetem


    Külföldi tanulmányok


    Más, speciális iskolák


     


    ovi 619 altalanos 2247 kozepiskola 1155 = 4021


    Az 0,87 szazaleka az ossz magyar iskolasoknak...


    Na bumm , ennyi holisztikus nevelesu kis agymosott gyerekkel  tobb lesz....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (125)
    2016-04-06  13:45
  2. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:45125.

    de nincs sok : 2247 normalis altalanos es 35 Waldorf


    az hany szazalek ?
    Az 1,55 szazalek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (123)
    2016-04-06  13:38
  3. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:38124.

    Fogvaltas... furcsa kerdes? Nem furcsa kerdes?

    Steiner es a fogvaltas

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (122)
    2016-04-06  13:32
  4. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. Április 6. 13:38123.

    A bajt idézőjelben írtam (tudod, amikor egy szót nem kell szó szerint venni), és meg is magyaráztam, ebben az esetben miért jó az alternatív oktatás: mert tény és való, hogy az ilyen gyerekekkel a közoktatás általában nem tud mit kezdeni. Továbbra is fenntartom azt a véleményem, ha már mindenáron véleményt akarsz belőlem kicsikarni, hogy egy átlagos gyereknek teljesen fölösleges alternatív iskola (leginkább pénzkidobás). A sok szülői törődés, odafigyelés, a gyerek tanulmányainak valódi nyomon követése, a közös programok ezerszer fontosabbak, mint bármiféle alternatív tanmenet. Amellett a lelkiismeretes, odafigyelő tanítót nem az alternatív oktatás találta fel. A családi háttérrel törődést sem. A család-iskola közös programokat sem.


    Az államosítás úgy jön ide - ha már mindenképpen mindent a szádba kell rágni -, hogy önmagában az, hogy egy oktatási forma "dinamikusan terjeszkedik", nem jelenti azt, hogy jó. A dinamikus terjeszkedéshez ugyanis első- és másodsorban pénz kell és hatalom az adott területen, és persze bázis, amire építhetsz. De bázist sok mindennek ki lehet építeni, önmagában tehát az, hogy egy bizonyos iskolatípusból sok van, nem jelenti azt, hogy az a legjobb.

    előzmény:
    Caithleen (117)
    2016-04-06  13:04
  5. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:32122.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (121)
    2016-04-06  13:31
  6. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:31121.

    Ha becsuletesen kitoltod a kerdoivet , akkor nem fogjak eleve felvenni. Ha nem becsuletesen toltod ki , akkor mar a beiratkozas elott manipulalt ez a szekta


    Tudtad ?
    Eleve negy csoportba lesznek osztva a gyerekek : hasara csap a tanitoneni , latja a kitoltott iven a kedvenc szint pl /Goethe elmelete!/ es beosztja a kismanot négy temperamentum koze  (kolerikus, szangvinikus, flegmatikus, melankolikus
    S ha kolerikus , akkor eleve jajj neki. Mindig ugy lesz kezelve. Mindig ugy kap feladatot. Igazi kis agymosott rabok.
    A tanitono tobb evig ugyanaz....

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2016-04-04  11:12
  7. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:17120.

    egy lopott diplomas hiszelkney Bajorokat apolo Vargha Zoltan , vagy egy aurat leso tenyerolvaso...=egy lopott diplomas , hiszekeny Bajor Imreket  apolo,  Vargha Zoltan , vagy egy aurat leso tenyerolvaso...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (118)
    2016-04-06  13:12
  8. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:14119.

    2000 Waldorf gyerek ,s 1 millio 400 ezer iskolas/tanulo  Magyarorszagon.
    Nyugodtan irassad be : garantaltan uresfeju utodod lesz

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (118)
    2016-04-06  13:12
  9. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:12118.

    Nyugodtan irassad be a kismanodat.
    Kb 2000 ilyen kis elveszett magyar gyerek kozott eggyel tobb vagy kevesebb... megis kit erdekel ? Tedd a szivedet a kezedre... csaladjan kivul megis kinek a felelossege/gondja az , hogy egy gyerek az antropozofia kezebe kerul ? Legyen titokkal toltott rozsakeresztes , mint az izeke ferje..!

    Igaz , hogy a Waldorfra koltendo penzert fizethetnel neki annyi kulonorat, hogy 25 eves korara Nobel dijas lenne , vagy tobb nyugdijas tanarnot fogadhatnal fel egesz iskolaztatasa vegeig...
    De a holisztikus valasztasoddal nyugisan pihenni fog , se dolgozat, se helyesiras , se erkolcstan stb nem fogja szekelni azok alatt az evek alatt, amik alatt a tobbi gyerek tanul ...
    Lehet belole egy lopott diplomas hiszelkney Bajorokat apolo Vargha Zoltan , vagy egy aurat leso tenyerolvaso...

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2016-04-04  11:12
  10. 2016. Április 6. 13:04117.

    Jaj, dehogyisnem! Mindannyiunknak van velemenye, akik ideirtunk:-)Viszont a sommas "alternativ iskola annak a gyereknek valo, akivel valami baj van" szerintem nemigazan partatlan;-) Sot nehany mas resze se az elso hsz-odnak.


    En elhiszem, hogy nem vagy W. ellenes (volt aki ezt mondta itt?), csak az volt fura, hogy te viszont leszemellenzosozod azt, aki ugy tunik talalt valamit, amivel szimpatizal (mint kiderult, eleg jol korbejarta mar a temat, ismerkedett is vele es nemcsak a guglibol), es itt egyebkent pont a meglevo kerdojeleire probal me'g gyujteni szemelyes tapasztalaton alapulo infokat.


    Az allamositas nem tudom hogy jott ide...? 


    Tenyleg sok uj W. kezdemenyezes van az elmult evtizedben, megpedig szulok, csaladok reszerol, es egyaltalan nincsenek konnyu helyzetben, mert ugye ellene mennek a kozpontosito torekveseknek. Aki egy kicsit is belelat, azt is tudja, az allami oktatasban tapasztalt egyre nagyobb gondok osztonzik erre a szuloket. Lehet fenntartassal kezelni, de sajnos teny.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (115)
    2016-04-06  11:54
  11. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. Április 6. 13:02116.

    Semmi vesz : Ma Magyarorszagon osszesen 35 Waldorf iskola /ovodakkal egyutt/ letezik.


    Ez elenyeszo a ma Magyarorszagon  letezo 2247 altalanos iskolahoz merve....
    Es szerencsere elenyeszo  , mert a Vilagon mindenutt ki merik mondani, hogy a Waldorf iskola szekta , antropozofia es Steiner agymenese...
    Szoval aki beiratja a gyerekét  holisztikus , marslakokban hivo suliba , az fizesse a tandijat is es a gyereke jovojenek az elcseszeset is : MEGERDEMLI mint szulo.


     

    előzmény:
    Caithleen (114)
    2016-04-06  11:24
  12. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. Április 6. 11:54115.

    Nekem nincs "véleményem" a témával kapcsolatban, nem vagyok sem az állami, sem az alternatív oktatás irányában elkötelezett, végig igyekeztem pártatlan maradni, nem szidtam, nem beszéltem a Waldorf "ellen", egyszerűen csak leírtam azokat az infókat, amiket én tudok a témával kapcsolatban, gondolván, hogy minden információ hasznos lehet. Nem vagyok előítéletes, a Waldorffal szemben sem, csak annyit próbáltam jelezni, hogy nem biztos, hogy az a jó, ha csak a pozitív véleményeket vesszük figyelembe. De nehéz úgy érvelni, ha bárki, akinek akár a legapróbb fenntartási vannak a Waldorf-iskolával szemben, azonnal ki van kiáltva Waldorf-ellenesnek.


    Az államosítás is dinamikusan terjed, dinamizmusban biztosan kenterbe ver minden mást, szóval én az oktatásban a dinamikus terjedést minimum fenntartásokkal kezelném...


    De tényleg befejeztem bármiféle segítést. Tiétek a pálya. Mostantól a topikindító azt fogja hallani, amit hallani akar.

    előzmény:
    Caithleen (114)
    2016-04-06  11:24
  13. 2016. Április 6. 11:24114.

    Azt egyebkent mibol szurted le, hogy nem tajekozodott a topikindito tobbfele iranyban, es azutan jutott el a W-hoz? Ez nem eloitelet? Miert szemellenzos attol egy irany, mert nem egyezik a te velemenyeddel?


    A W egyebkent mindossze azert van a koztudatban jobban, mert a jelenleg elerheto alternativ iranyzatok kozul ebbol a tipusu iskolabol van a legtobb szam szerint, ez a legdinamikusabban terjedo az alternativok kozott.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (112)
    2016-04-06  11:04
  14. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. Április 6. 11:04113.

    Oké :)

    előzmény:
    KN18 (110)
    2016-04-06  09:34
  15. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. Április 6. 11:04112.

    Én csak segíteni akartam, őszintén, de ezt be is rekesztem, semmi értelme. Úgy gondoltam, segítek azzal, ha több szempontot is megvilágítok. Hogy az mindig jó, ha az ember összetetten gondolkodik, ha több szempontot mérlegel, ha esetleg olyan infók is a tudomására jutnak, amikről korábban nem tudott. Ma, még Magyarországon is, ha alternatív (az államitól eltérő) oktatásban gondolkodik egy szülő, rengeteg lehetőség áll előtte, a Waldorf csak az egyik, és szó nincs arról, hogy a legjobb lenne, legfeljebb a nyomulós marketingje miatt a leginkább a köztudatban van. Én tényleg azt hittem, hogy a legjobb alternatív iskolát keresi a gyerekének - de nem erről van szó. Ő már döntött, és azok a fórumozók a jók, akik megerősítik a döntésében. Akkor hajrá a szemellenzős úton.

    előzmény:
    Caithleen (109)
    2016-04-06  08:37
  16. 2016. Április 6. 10:42111.

    de ez nem "waldorf előírás" hanem az ő - címkézd fel milyen - döntése.

    előzmény:
    Lillaréka (106)
    2016-04-06  06:08
  17. 2016. Április 6. 09:34110.

    A kitünő az egy fikció.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (90)
    2016-04-05  21:02
  18. 2016. Április 6. 08:37109.

    En mondjuk nem is ertettem, hogy jott szoba a masik iskola, amikor konkretan a W-rol erdeklodtel. Aztan konkluziokent kijott, hogy az nagyon rossz (bar nem ismerik), meg menjel allamiba, vagy epp masik alternativba, mert arrol viszont jokat irt egy konyv... Hm, a validitasa a tanacsoknak...


    En csak 3 W. intezmeny es kozel 9 benne toltott ev alapjan irogatok, na meg valamelyes szakmai ralatassal, megsem gondolom, hogy egyertelmu tanacsot kellene adnom. Max infot tudok.

    előzmény:
    Babyface83 (100)
    2016-04-05  23:15
  19. 2016. Április 6. 08:10108.

    A Waldorf suli mindenhol egyfajta társadalmi kísérlet. Minden helyen más és más, mégpedig attól, hogy hogyan sikerül a társadalmi szerveződés. Van-e valaki, aki hatalmat akar magának, és észrevétlenül beszivárog az elméletileg demokratikus szülői-fenntartói-adminisztratív működtető szentháromságába, és a saját arculatára akarja formálni az adott intézményt. Van, ahol hagyják neki, és van, ahol próbálnak újra és újra visszatérni a demokratikus keretekhez. 


    A kütyühasználat (vagy erőszakot kifejező mintájú póló  használata, vagy funkcionális játék beengedése vagy kitiltása) az aktuális emberektől, fenntartóktól függ. Némely ovikban szabályosan megtiltják pl. az erőszakos rajzfilmek figuráit ábrázoló pólók viseletét a gyerekeknek, farsangon nem vihetnek fegyvert imitáló tárgyat stb. Más helyeken meg ezzel elnézőbbek, mással nem. 


    Alapvetően azonban az otthoni dolgokat betiltani nem lehet. Tanácsok, irányelvek lehetnek, az intézménybe bevihető dolgokat is lehet szabályozni, de nyilván azt nem, hogy otthon mit csinálhat a szülő, nézhet-e tévét, kütyüzhet-e, engedik-e ezt a gyereknek otthon. 


    Végül a legfontosabb: írod, hogy talán új intézményetek lesz. Ez egyfelől (főleg szakmailag) bennem erős kérdéseket vetne fel, mert ki tudja, milyen embereket tudnának toborozni. Mármint milyen tanárokat és gazdasági szakembereket. Ha viszont visszatérünk az első bekezdéshez, hogy ez egy társadalmi kísérlet, akkor az alapításnál ott lenni nagyon nagy előny! A fenntartók a szülők, tehát mindenbe beleszólásuk van. Szóval az alapító szülők a szellemiségbe is erősen bele tudnak szólni akaratlanul is, meg tudják alapozni, hogy elfogadóbb vagy szemellenzős, "ortodox" waldorffá válik-e az adott intézmény légköre. És arra is vigyázni kell nagyon, hogy ne legyen egy mininapóleon, aki ebben akar kiteljesedni azért, mert az élete más területén frusztrált, és hatalomra tör egy alapvetően egyenrangúságra törekvő intézményben (néha kenetteljességnek és segítőkészségnek álcázva ezt). És még mindezeken felül: én a szakmaiságot tenném első helyre, bármilyen w-ról is van szó, ugyanis láttam én már tantermi falon is rossz helyesírással felírt nyelvtani tudnivalót. Fordultam is ki azonnal, mindegy, hogy milyen sulinak tartotta a köztudat amúgy. 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2016-04-04  11:12
  20. 2016. Április 6. 07:52107.

    Értem én ezt!


    Csak tudod az a szemétség a tanárok részéről, hogy amíg Marcika a zsenipalánta 5 kap a kötélmászásra pedig, a feléig sem ért föl, addig Józsika aki nem zseni és ő is a feléig ért föl csak 3 vagy 4 kap.


    És ez így igaz a rajzra, a technikára, az énekre is. Mert ugye, ha Marcikának kell az a négytized a kitűnőhöz, akkor Józsikának is kell csak neki a 4,2-höz!!!


    Legyen pozitív diszkrimináció, de akkor az legyen érvényes minden gyerekre :-)

    előzmény:
    Lillaréka (105)
    2016-04-06  05:57
  21. 2016. Április 6. 06:08106.

    Aha... azért van a waldorfos tanitó anyuka aki nem engedi a házba a tévét a szg-t és a még a mobilt sem... még a férjének sem... 


     

    előzmény:
    FullMoon (94)
    2016-04-05  22:20
  22. 2016. Április 6. 05:57105.

    A készségtárgyakat baromság osztályozni... eleve.. egy jó pedagógus ebből indul ki... 


    és azt kéri számon a gyereken amire ő képes...


    a hallássérült lányom is ötös volt énekből.... megtanulta a dalok szövegét megtanult kottát olvasni és megtanulta a zeneelméletet is... mert tőle ezt kérték számon. 


    nekem fahangom van és botfülem... és ötös voltam énekből.. ugyanezen okokból.


    a kézügyességet -rajzkészséget sem lehet érdemjeggyel jutalmazni...


    ahogy a tesit sem...


    és bár előírják, a legtöbb  szakos tanár már saját magához méri a gyereket... és ha azt látja, hogy odafigyel, megcsinálja a feladatot résztvesz az órán és nem linkeskedik akkor megadja az ötöst....  hogy ne vegye el a gyerek kedvét.... a zene szeretetétől az alkotástól vagy a mozgástól. 


     

    előzmény:
    KN18 (89)
    2016-04-05  20:45
  23. 2016. Április 6. 03:47104.

    Én mindig magamból indulok ki :) Nem érezném gáznak, ha leírnám adott esetben, hogy a kiválasztott suli nagyon nem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet. Például ha valaki engem kérdezne a jelenlegi ovinkról, akkor elmondanám neki, hogy kissé csalódtam, az első benyomásom nem volt reális, nem egészen azt kaptam, amit vártam. Ezt nem érzem a saját kudarcomnak, mert így utólag is úgy gondolom, hogy az akkori információim alapján a lehető legjobban döntöttem. Az, hogy nem állt rendelkezésemre minden infó, mert jó néhány dolog csak a gyakorlatban került elő, úgy érzem nem az én hibám.


    De ez én vagyok, igazad lehet abban, hogy lehet, hogy sokan támadási felületnek tartanák ezt a témát. De nálam ez már üldözési mánia kategória :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (101)
    2016-04-05  23:16
  24. 2016. Április 5. 23:38103.

    Attól hogy lefotóz egy bogarat semmi nem lesz. ;) A kütyüellenesség arra vonatkozik hogy ne játsszon mobilon/tableten/szgen. Később majd arra hogy a barátaival akikkel naponta találkozik ne skypeoljon napi 2 órát, nem arra hogy ne beszéljen messze lakó rokonnal...

    előzmény:
    Babyface83 (97)
    2016-04-05  22:50
  25. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. Április 5. 23:26102.

    Hát csak arra írtam, hogy írtad, hogy milyen érdekes, hogy olyan viszont nem írt, akinek oda járt a gyereke, és nem tetszett neki... Na, csak arra reagáltam, hogy ahhoz képest, hogy mennyire nincs itt élet, még ez a 10 ember is egész szép eredmény, nem várhatjuk, hogy mindenféle legyen benne :)

    előzmény:
    Babyface83 (99)
    2016-04-05  23:12

Címlap

top