Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kisgyereknek angoltanulás

vkatalin1982
Létrehozva: 2016. február 4. 15:31

Sziasztok,


Véleményeket szeretnék kérni, tapasztalatokkal, hogy egy kb 2 éves kisgyereknek hol jobb a nyelvtanulás (angol, német): otthon, pl. a szülőkkel képeskönyvekből, zenehallgatással.....egyáltalán ez hatékony lehet-e, vagy inkább jobb a közösségi nyelvtanításra járni, ahol más gyerekekkel van együtt a gyerek?


Családi, ismerettségi körben nagyon megoszlik erről a vélemény....én bennem meg az merült fel, hogy minek fizessek egy vagyont egy tanárnak, ha ezeket a könyveket én is tudom nézegetni a gyerekemmel és ezeket az alapszavakat én is jól meg tudom neki tanítani....de ott van a kérdés bennem, hogy nem tanul-e hamarabb közösségben....bár, pont az ő korában még sok kisebb is van egy csoportban, akik még nem is beszélnek egyáltalán magyarul sem. TŐlük nem sokat tud tanulni.

  1. 2016. február 5. 15:3676.

    Talan nem fogalmaztam eleg pontosan (nem akartam tultaglalni), ez pont szobeli feladat volt. Eloszor pontokba kellett szedni az olvasott cikk lenyeget (s mint ilyen szo se volt ekes kormondatokrol, csak "bullet point"-ok kellettek volna), majd ezen pontok alapjan kellett egy kritikai vitat osszehozni szoban. Sem a cikk ertelmezese, sem a bullet point-ba szedes nem ment nekik, na igy nehez volt eszmecseret produkalni veluk, pedig ez angolbol (vagyis az anyanyelvbol!) az egyik vizsgafeladat lesz most ev vegen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (74)
    2016-02-05  15:26
  2. 2016. február 5. 15:2875.

    Hat, bocsanat, ha inkabb azoknak a velemenye nyom tobbet a latba nalam, akik nap mint nap ezzel foglalkoznak, raadasul vilagviszonylatban is a legmagasabb szinvonalon:-) Szoval nem vagyok biztos benne, hogy ok tevednek:-X


    En nemcsak tapogatozom, mirol is van szo, mivel olvastam a cikket a New York Times-ban, illetve lattam a hozza kapcsolodo videot:-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (72)
    2016-02-05  15:18
  3. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 15:2674.

    Ehhez annyit tudok hozzáfűzni, hogy a lányomnak is gondot okozott eddig a fogalmazás/cikkek írása, de ennek semmi köze nincs a számítógéphez, egész egyszerűen az iskolában nem tanították meg őket fogalmazni.


    Szóban minden okés volt vele, baró körmondatok, választékos beszéd, de írásban nem tudta ugyanazt hozni. Szóval kénytelen voltam én tanítgatni, illetve még under construction (a mostani suliban azért valamivel jobb a helyzet)...


    Az iskolában talán ha kétszer kaptak hatodik végéig bezárólag fogalmazásos házit, elég alapszintűt. Én elővettem a másodikos füzetemet, teli van fogalmazással - szóval itt valami a suliban nem jó irányba ment el szerintem.

    előzmény:
    Caithleen (65)
    2016-02-05  14:09
  4. 2016. február 5. 15:2273.

    Igen, nekem is van olyan ismerosom, aki azt az utat valasztotta, hogy nem az anyanyelven beszelt a gyerekehez mar picikoraban is, hanem egy szamara is tanult nyelven. Ezt en nem tartom jonak, sot nemcsak en, hanem a szakirodalom sem.

    előzmény:
    Sushi (70)
    2016-02-05  15:13
  5. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 15:1872.

    Hát, az lehet, hogy tech-mentes iskolába küldik, mert az otthoni fejtágításnál jobbat úgysem kaphat máshol sem... ;)


    De ha tényleg azért küldik techmentesbe, hogy ott SE találkozzon a gyerek a technikával, akkor bizony ők is tévednek, azt kell mondjam.


    Egyébként egy techmentes suliban is lehet felsőfokú matekot tanítani, szóval azért annyira ne szálljunk el rögtön a kifejezéstől, mert ki tudja, pontosan mit is takar... de lehet, hogy "csak" annyi, hogy drága pénzen viszik őket gyakorta extra tanulmányi kirándulásra, tehát mondjuk kiruccannak Európába meglátogatni a CERN-t, meg mellesleg a Loire-menti kastélyokat stb....

    előzmény:
    Caithleen (66)
    2016-02-05  14:09
  6. 2016. február 5. 15:1571.

    Ha mar tudsz egy idegen nyelvet, jo a tv, film hogy ne felejtsd el, de abbol megtanulni, haaaat....


    meg inkabb olvasva szotarazva jobban. De akkor mar nem abban a mentalis fazisban tanulod mint egy beszelni tanulo baba, hanem tudatosan.

    előzmény:
    vkatalin1982 (67)
    2016-02-05  14:24
  7. 2016. február 5. 15:1370.

    En pont erre mondtam, hogy 2 evesen a gyerek anyanyelvkent tudja elsajatitani a masik idegennyelvet HA van valaki aki allandoan azon a bizonyos nyelven beszel vele. Allandoan.


    Voltak otthon ismeröseim, vegyes csaladok, anyuka magyarul, apuka franciaul beszelt a gyerekekhez, de a szülök pl egymas között angolul tarsalogtak. 


    En nem tudtam volna megtenni, hogy a gyerekemmel nemetül beszeljek, mert bar anyanyelvi szinten beszelem, megis szamomra idegennyelv, nem lettel volna hiteles. 


    Az en gyerekem oviban kezdett nemetül, aztan az iskolaban, ötödikig. Volt egyszer haromhetes  intenziv taborban, megis mikor kiköltözött hozzank, meg kb ket honapjaba került, amig igazandibol meg tudta ertetni magat.


     

    előzmény:
    Caithleen (69)
    2016-02-05  14:33
  8. 2016. február 5. 14:3369.

    En megertem a torekveseidet, de oszinten mondom, meg angoltanarkent (es sok evet gyerek elott nyelvteruleten elve) sem ereztem ingerenciat, hogy a kisfiamat angolul tanitsam kicsikent. Sokkal fontosabbnak tartom az elso evek alatt az anyanyelvi fokuszt. Minel magasabb szinten sajatitja el a gyerek az anyanyelvet, annal sikeresebb lesz kesobb az osszes tanulasi folyamatban, beleertve a nyelveket is.


    Mas helyzet az, amikor kulfoldon elve a gyerek alapbol egy idegennyelvi kornyezetben van, es ott automatikusan sajatitja el a 2. (3.) nyelvet. Ez egy termeszetes szituacio, amit eleg nehez reprodukalni megfelelo mennyisegu input hijan nem kf-on elve.  

    előzmény:
    vkatalin1982 (67)
    2016-02-05  14:24
  9. 2016. február 5. 14:2668.

    Köszi az ötletet, tényleg nagyon jónak látszik, de nem bp-iek vagyunk (csak környékiek), illetve szerintem az anyagilag is nagy falat lenne. Bár nem látom a honlapon a díjukat. Tudsz esetleg valamit erről?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (8)
    2016-02-04  17:13
  10. 2016. február 5. 14:2467.

    Hú, mindenkinek köszönöm a véleményt, hozzászólást...úgy látom, jó kis témát vetettem fel, bár kicsit félre is ment néha :)


    Én részemről úgy gondolom, hogy a mai világban a nyelvtanulás alapdolog, sajnos hiába vagy bármiben profi, ha nem beszélsz magyaron kívűl más nyelvet, "kevesebbet" érsz a piacon. Na nem az én szememben, hanem a HR és sok vezető szemében.


    Mivel a gyerekek tényleg nagyon tanulékonyak pici korban, úgy gondoltam, a nyelvtanulás is hasznos. Nem azt várom, hogy 1-2 éven belül profin beszéljen angolul, de szerintem az, hogy hall más szavakat, és a szókincse bővül-bővül az évek alatt, az jót tesz.


    AMi szerintem a legfontosabb, hogy nem szabad hagyni "elhalni", tehát ha 1 évig nem hall majd angolt, nem használ, akkor tényleg nem ér semmit, elfelejt sokmindent / vagy mindent. De a mai világban szerintem már a csapból is angol folyik....


    Részemről tényleg csak az volt kérdéses, hogy akik hirdetnek "babaangolt", azok hatékonyabban tudnak-e tanítani, mint mondjuk a szülő, van-e nekik olyan speckó "eszköz", a kezükben, olyan képzettség, képesség, hogy ha ők mondogatják, mutogatják más nyelven a szavakat, tárgyakat, a gyerek hamarabb rákap. Vagy esetleg azért kap rá a gyerek, mert a többiektől is ezt hallja, hogy azok a gyerekek is próbálják mondogatni, és őt is jobban ösztönzi, hogy kimondja, minthogy a szülő mond valamit.


    A TV a mai világban már természetes, de én azért próbálom minimalizálni, nem szívesen hagyom / hagynám ott órákra, hogy angol mesét nézzen 2 évesen egy gyerek. Gép előtt meg egyáltalán nem hagynám. Én már azon kiakadtam, amikor az ismerettségi körben egy 5 évesnél ipad-ot láttam. De sajnos be kell látnom, hogy ez is természetes kezd lenni, és inkább a szülőnek nem tiltani kell, hanem kontrollálni, hogy minimumot legyen ott a gép előtt egy gyerek.

  11. 2016. február 5. 14:0966.

    Ehhez kepest akkor erdekes informacio, hogy a tech guruk es IT fejesek a Silicon-volgyben tech-mentes iskolaba kuldik a gyerekeiket, mert meg vannak gyozodve rola, hogy semmirol nem maradnak le, sot a hagyomanyos modszerekkel hatekonyabban es maradandobban tanulnak majd. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (49)
    2016-02-05  10:17
  12. 2016. február 5. 14:0965.

    Pont multkor meseltem a fiam elmenyet vkinek, aki leirta a kompjuteres osztalytarsait, hogy kvazi semmirol, de tenyleg semmirol nem lehet veluk beszelni, nincs gondolatuk, es nincs velemenyuk a szgepen kivul semmirol. Egyutt kellett volna csoportmunkaban megirniuk egy kritikai elemzest, vitat egy cikk alapjan angoloran, es egyszeruen csak ultek es neztek ki a fejukbol, pedig nem rossz gyerekek, elnezest is kertek, majd a fiam es egy masik (nem IT csoportos) osztalytars megirtak helyettuk is az o reszuket:-(


    Annyira de annyira beszukito az egesz, es minel korabban kezdik, annal inkabb az lesz...

    előzmény:
    évi* (48)
    2016-02-05  10:16
  13. 2016. február 5. 14:0864.

    Igen, azt levettem, hogy a "mindenkit" egy kimondottan szuk ertelemben hasznaltad (vagyis =akikkel te talalkoztal).


    En csak a tenyeket irtam le. Egyaltalan nem mindenki beszel a koloniakon angolul, es nem kicsikorban vezetik be az angolt. Ezen nem valtoztat egy szubjektiv elmeny.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (27)
    2016-02-05  09:08
  14. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 12:0763.

    Szegény mi! :D

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (62)
    2016-02-05  12:05
  15. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 12:0562.

    De, azért kinyög egy-két szót, ilyeneket, hogy "ball", és akkor kergeti fél óráig  a labdát...Meg a narrátor dumál azért...


    Nem emlékszem már minden mesére, de ilyen élőszereplős Ballamory típusúakból volt több is. Ilyen foglalkoztató műsor inkább, nem is annyira mese... sajnos most még a BBC Entertainment sem jön be nekünk, úgyhogy most tényleg csak full mesecsatornákat, egy-két ismeretterjesztőt, meg max. hírműsort tudunk angolul nézni.

    előzmény:
    évi* (61)
    2016-02-05  11:15
  16. 2016. február 5. 11:1561.

    De hát a Teletubbies nem is beszél ember-nyelven! :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (59)
    2016-02-05  10:51
  17. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 10:5660.

    Ilyen élményem nekem is volt, én is nyelvmániás vagyok, de pont ezért látom a különbséget a sulis nyelvtanulás és a nem sulis között, mert nekem az nem adatott meg.


    Olaszból pl. kéttannyelvű gimibe jártam, ezért olyan velem is volt fősulin, hogy késve beestem a szakmai nyelv órára és a tanár nevelési célzattal rögtön felszólított, hogy fordítsam  a következő jó nyakatekert mondatot, én meg pechjére hibátlanul lefordítottam azzal a sebességgel, ahogy felolvastam, szóval kicsit húzta a száját, hogy basszus, ez nem jött össze... :)) De végül neki lett igaza, mert aztán elhanyagoltam az olaszt, és ma már rá kéne gyúrnom, hogy ugyanott legyek!

    előzmény:
    évi* (58)
    2016-02-05  10:46
  18. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 10:5159.

    Figyi, esküszöm neked, hogy a gyerekem a BBC Prime Teletubbies meg Ballamory és hasonlók sorozataiból és az említett netes játékokból tanult meg annyira angolul. Én minimális mértékben tanítottam, mert mint mondtam, nekem nem jön természetesen az angol. Amikor hétévesen nyáron beadtam egy hétre angol táborba, akkor már azt mondta az angoltanár, aki játékosan tanít, hogy ő ezen  a kezdő szinten már túl van.


    Az általános iskolában végig németül tanult, angolból egy-két óra nyelvtanozás után írta meg a szintfelmérőt a középsuliba, és most a haladó nyelvi csoportban van (ha érdekel, melyik könyvből, este meg tudom mondani), szinte bármit elolvas és kapásból lefordít általános témakörökön belül (tehát szakszövegeket, illetve politikai-gazdasági-felnőttes szövegeket azért nem).

    előzmény:
    évi* (56)
    2016-02-05  10:38
  19. 2016. február 5. 10:4658.

    Vagyok akkora hülye, hogy még élveztem is az angol nyelvtan tanulását, meg most is, ha jó bonyolult mondatszerkezeteket kell fordítanom. :-)


    Ezt vagy megtanulja az ember pici korától nyelvi környezetben, vagy igen: Kőkemény nyelvtan tanulás. Ehhez kevés a filmnézés.


    Jártunk cégnél egy darabig angolra, a tanár engem grammar-nazi-nak titulált. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (57)
    2016-02-05  10:43
  20. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 10:4357.

    Ez is benne lehet, de sose felejtsük el, hogy a magyar nyelv milyen mértékben különbözik a többi európai nyelvtől - hát nagyon! Pont azért is nem tud ráállni az agyunk az angol mondatszerkezetekre, szóösszetételekre - a nyelv logikája valahogy teljesen más...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (54)
    2016-02-05  10:33
  21. 2016. február 5. 10:3856.

    Azt el tudom képzelni, hogy ha az ember tanul / tanult angolul, akkor a filmnézés sokat segít a beszédértésben, de hogy aki nem tanult, csak bámul az ettől megtanul valamit, hááát...


    Tudom, mindig kering a neten a példa, hogy a kisgyereket letámasztod a TV elé, belövöd neki angolul a Tom&Jerry-t és úgy áll fel, hogy tud angolul, már ha elég időre ott felejtetted, de ezt elég nehezen hiszem. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (54)
    2016-02-05  10:33
  22. 2016. február 5. 10:3355.

    5 és fél éves fiam balkezes, ahogy én. Férjem rakott neki bal kézre egy mini egeret. Jobb oldalon pedig ott van a jobbkezeseknek fenntartott egér. Gyerek 2 kézzel dolgozik felváltva, mindkét kezében egér, mindig azzal, ami épp kényelmesebb. (Ez nem azért írom, mert zseni, csak több viccesen nyomja, pedig igazán nem sokat engedem oda, de ezt ne úgy képzeld el, hogy ostorral hajtom el, hanem ahogy írtad: van jobb dolgunk is. :-))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (49)
    2016-02-05  10:17
  23. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 5. 10:3354.

    valahol olvastam egy felmérést


    a románok sokkal többen tudnak angolul, mert a filmeket se szinkronizálva adják


     

    előzmény:
    évi* (47)
    2016-02-05  10:13
  24. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 5. 10:2953.

    Nézz körül, hányan engedik. Ijesztő...És teszik ezt a fejlesztés címszava alatt.

    idézet:
    évi* (47)
    2016-02-05 10:13:41

    a hülye ember nem tud semmit normálisan csinálni


    a legtöbb a kütyükhöz se ért, csak hagyja a gyerekének észnélkül


     

    előzmény:
    évi* (47)
    2016-02-05  10:13
  25. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 10:2752.

    Meg a Leiner Laura.


    Jó, mondjuk egy Jókait már én sem igazán olvasnék el, az már szinte időpocsékolás. Azért egyet gondolom, majd ráerőltet az iskola... annyi kell is, de nem több! :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (50)
    2016-02-05  10:19

Címlap

top