Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Számítógép-őrület

libikóka
Létrehozva: 2015. július 22. 08:08

Sziasztok!


 


Három gyerkőcöm van, akik a nagyanyjuknál töltik a nyarat. Egyszerűen nem lehet velük bírni, egész nap a gép előtt ülnek, sehogy nem lehet őket felállítani. Én meg egy szót sem szólhatok, örüljek, hogy nem kell nekik a napközibe menni, pedig legszívesebben oda küldeném a lókötőket. Mi lesz így velük, teljesen el fognak tunyulni. 


Ötlet?


Előre is köszönöm, ha tudtok tippeket. 


Aláírás: egy vidéki elkeseredett anyu

  1. 2015. július 26. 17:26151.

    Nem,  -54- volt, aki nem értette  a topikinditást!!


    Te a szüleidet bünteted, ha elcseszed a gyereknevelést?  és elszeded  meg eldugod az ő lakásukban a  holmijukat?
    végül is ezt a tanácsot adtad a topikinditónak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (150)
    2015-07-26  17:08
  2. Torolt_felhasznalo_672736
    Torolt_felhasznalo_672736
    2015. július 26. 17:08150.

    A gyerekek arra vannak programozva hogy egész nap a gép elött üljenek? Fogjuk rá a nagyira. Az a sok alamuszi sunyi magyar nagymama…..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_947313 (149)
    2015-07-26  16:06
  3. Torolt_felhasznalo_947313
    Torolt_felhasznalo_947313
    2015. július 26. 16:06149.

    Elolvastad a nyitót? Értelmezted? 


    Nem úgy tűnik.


    Elmagyarázzam, hogy kell olvasni?


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (146)
    2015-07-26  13:51
  4. 2015. július 26. 15:17148.

    Nem otthonrol van szo,hanem a nagyszulokrol...amit irtal,annak akkor lenne ertelme,ha a sajat tulajdon lakasukrol es szamitogepukrol lenne szo. Masnak a tulajdonat,meg ha a sajat szuleirol van is szo,megbuheralni vagy eldugni parasztsag. A nagyit kene meggyoznie a topikinditonak,vagy ha ez nem megy,mas alternativat kitalalnia a gyerekek felugyeletere nyarra,de semmikeppen se a nagyszulok tulajdonat onhatalmulag rejtegetni,cseszegetni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (146)
    2015-07-26  13:51
  5. 2015. július 26. 14:24147.

    Már hogy a szüleinél tiltasson, meg dugja el a szgépet??


    Ezt mégis hogy képzeled?


    Vagy te is rendezkedsz a szüleidnél, meg parancsolgatsz nekik,  hogy mit és hogyan csináljanak?


    és mi van ha nem fogadnak szót?


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (146)
    2015-07-26  13:51
  6. Torolt_felhasznalo_672736
    Torolt_felhasznalo_672736
    2015. július 26. 13:51146.

    Mit problémázol ezen? Tedd el a computert vagy tiltasd le jelszóval  és akkor nem tudják használni sem. Miért ilyen impotens, tehetetlen puhapöcs sok szülö? Ez olyan mint mikor sír nyavalyog az anyuka hogy a gyerköcök mennyi édességet esznek. Hoppá, ki veszi/süti nekik a sok édeset? Természetesen anyuka. Eszem megáll.


     A gyerekek akkor csüngenek állandóan a gépen ha semmilyen más alternatív idötöltést nem ajánlanak fel nekik. Mozi, kiállítás, biciklizés, strand, sétatúra, csavargás, városnézés, társasjáték, könyv, keresztrejtvény, ház körüli apró-cseprö munka amit szeretnek, falun nagyinál háziállatokat etetni stb…..


    Ha nem foglalkoznak velük akkor ne csodálkozz hogy a géphez menekülnek. Minek valakinek 3 gyerek ha a gép neveli öket? 


    Vedd el tölük a gépet! Ha nem tudod azt hogyan kell csinálni, akkor szólj, él leírom részletesen a mechanikai mozdulatsorozatot ahogy a kezeddel felemeled a laptopot és eldugod egy rejtett helyen. 

    előzmény:
    libikóka (1)
    2015-07-22  08:08
  7. 2015. július 26. 10:38145.

    Mehetnének akár együtt a terápiára, mert itt valóban nem csak egy ember a problmás az említett családban...

    előzmény:
    Lillaréka (144)
    2015-07-26  10:04
  8. 2015. július 26. 10:04144.

    Szerintem meg a szülőnek kéne terápiára járnia....
    hogy mi az oka annak,  hogy elektronikus bébiszittert alkalmaz, a gyerekkel való foglalkozás helyett.....


     


    mert a  tévé és szg, a kütyük  mind azok...


    és bár nem a teljes tiltás a megoldás.... a napi sok óra kütyüzés.. már arra utal, hogy kb magasról carja le a saját gyerekét a szülő...mert amig elvan a kütyüvel, addig sem kell vele foglalkoznia.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (142)
    2015-07-26  09:24
  9. 2015. július 26. 09:27143.

    Nem inkább a gyereknek kéne terápiára járni?


    Dilis, oszt' kész, alkalmazkodjon hozzá mindenki?


    Nagyobb fiam másodikos volt, pár gyereknek van telefonja (akik egyedül járnak edzésre). Van egy kosár tancsinéni asztalán. Reggel oda szépen beteszik a kikapcsolt telót, indulás előtt vihetik. Nincs pad alatt kütyüzés meg szünetben zombulás, és ezzel mindenki egyet ért. Bár ha nem értene egyet, akkor is ez a szabály...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (140)
    2015-07-26  09:04
  10. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 26. 09:24142.

    Semmiről. Kezelni két perc alatt megtanulja egy kisgyerek ezeket, de nem is kell neki több időre a kezébe adni egy-egy kütyüt. Ha anyuka telefonját, tabletjét napi öt-tíz percre megkaphatja egy négy-öt éves, hajszálpontosan ugyanolyan ügyesen fogja kezelni az eszközt, mint az a társa, aki napi nyolc órában nyomja. A különbség "csak" annyi lesz, hogy neki megmarad a gyerekkora és az idegrendszerének, beszédének, mozgásának, gondolkodásának és pszichéjének a normális fejlődési lehetősége. Míg a másiknak valószínűleg szinte visszafordíthatatlan károkat, elmaradásokat és zavarokat okoz. A beszéd is a mozgásfejlődéssel függ össze egyébként, tehát nem kell csodálkozni, hogy az ilyen gyerekek még beszélni SEM képesek az életkoruktól elvárható szinten.  

    előzmény:
    KN18 (141)
    2015-07-26  09:08
  11. 2015. július 26. 09:08141.

    Mondjuk én nem igazán értem, hogy egy 3 éves gyerek pontosan miről marad le ha nincs tablet-je. Volt rá példa, hogy anyuka elfelejtette elhozni a kütyü töltőjét és az lemerült. A gyerek attól kezdve folyamatosan bőgött és nem akart semmit, a végén már azt sem, hogy hazamenjenek a töltőért. Csak vergődött és hisztizett. Teljesen egyértelmű, hogy a játékok pszichésen hatnak az idegrendszerre.


    Ami viszont elgondolkodtató, hogy a gyerek az óvodában nem beszél, max. 1-2 gyerek akivel szóba áll. Dadusok, óvónők nem tudják szóra bírni.

    előzmény:
    évi* (139)
    2015-07-26  08:56
  12. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 26. 09:04140.

    Igen, erre is volt már példa. Egyébként olyasféle figyelemzavar tényleg létezik, hogy valaki jobban tud figyelni akkor, ha közben mondjuk firkálgat, rajzolgat, de azért hallja is, ami körülötte zajlik, vagyis arra is figyel. (Más kérdés, hogy egészen véletlenül ezek a gyerekek is sokat gépeznek otthon tudomásom szerint, de ők a suliba nem hordhatják, és tényleg nem tudom, van-e összefüggés a kettő között, csak esetleg sejtem.) De olyan is volt már, igen, hogy konkrétan a laptop használata felett kellett szemet hunyni szakértői vélemény alapján, mert különben a gyerek megvadult volna, ordított volna és kezelhetetlenné vált volna, így meg csöndben volt és állítólag (?) közben figyelni is tudott az órai anyagra is. Az osztálytársakkal se volt könnyű ezt megértetni, azt meg pláne nem, ha velük viszont eltetettem a kütyüt... de hamar kimaradt a gyerek, szóval utólag már tudtam arra hivatkozni a társaknak is, hogy ezt irigyeltétek tőle? Ti is így akartatok volna járni?


    egyébként egy ilyen picinek a nagymozgás a legnagyobb fejlesztő... a szaladgálás, fára mászás, egyensúlyozás stb... elkeserítő, hogy anyuka megteszi ezt a gyerekével... és ez a mai jog szerint még nem is gyerekveszélyeztetés, annyira friss ez a dolog... pedig valójában az.

    előzmény:
    KN18 (137)
    2015-07-26  08:50
  13. 2015. július 26. 08:56139.

    Borzasztó. És egy idő után tényleg igaza van, hogy a gyereket nem érdekli, mint ahogy semmi más sem...


    És az a durva, hogy sokan azért nyomják a gyerek kezébe a kütyüt, hogy nehogy lemaradjon bizonyos kortárs csoporttól, ahol ciki, ha a gyerek nem zombi. Pont egy olyan csoporttól, amit nem irigyelni kéne, hanem kerülni, a tagjaikkal meg foglalkozni. Igazi embereknek - szülőknek, bár addigra lehet, hogy már késő...

    előzmény:
    KN18 (137)
    2015-07-26  08:50
  14. 2015. július 26. 08:53138.

    Végülis a hajós gerekeknek is valaki a kezébe adta a kütyüt, azok szerint is teljesen rendben van.


    Másik jelenség: Étteremben ül a család, gyerek kütyübe mélyedve, fel se néz. Egyszerűen megszűnik a külvilág...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (133)
    2015-07-26  07:36
  15. 2015. július 26. 08:50137.

    ". Esetleg felállíttatja szakértőkkel a diagnózist, hogy osztott figyelemzavara van, és igenis engedni kell neki a kütyüzést az órán is, mert ő úgy jobban tud figyelni." Ez most komoly? Engedni kell neki órán a kütyüzést, mert úgy jobban figyel? Mégis mire? Gondolom arra ami jobban érdekli, tehát a gépre.


    Mint említettem anyuka, most csak úgy tud nálam 4 órában dolgozni, hogy hozza magával a gyereket is. Én azt látom, hogy a gyerek számára teljesen megszűnik a külvilág ha elkezd játszani a tableten. Nem hall, nem lát, nem beszél. Régebben megemlítettem, hogy hozok be a gyereknek képességfejlesztő (Ravensburger) játékokat, melyek a gyerekeimé voltak, memória és szám kártyákat. De anyuka azt mondta azok nem érdeklik, olyannal már senki sem játszik. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (135)
    2015-07-26  08:31
  16. 2015. július 26. 08:41136.

    Ha eddig nem olvastak a gyerekek, akkor nem 5 perc lesz őket "rászoktatni"...

    előzmény:
    kekelefant (132)
    2015-07-26  02:27
  17. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 26. 08:31135.

    És ugyanez az az anyuka lesz mélységesen felháborodva, ha a suliban "nagyon jó" kislányáról azt hallja, hogy meg van vadulva, ha figyelnie kell az órán, hogy nincs szókincse, hogy hiperaktivitásra utaló tünetei vannak, magatartászavaros és antiszociális. Esetleg felállíttatja szakértőkkel a diagnózist, hogy osztott figyelemzavara van, és igenis engedni kell neki a kütyüzést az órán is, mert ő úgy jobban tud figyelni. Érdekes, húsz éve miért nem létezett még ez a tünetegyüttes? Talán mert  a kütyüfüggőség sem? Hm-hm, de rosszindulatú vagyok. Ezek indigógyerekek osztott figyelemmel a homlokcsakrájuk miatt, mely a világmindenségre figyel a belső szemével. Nem is az a baj, hogy a nagymozgások-finommozgások plusz alapvető emberi kommunikáció és szókincs elsajátítása helyett kütyüt nyomtak napi kilenc órában ovis korban is. Áh, dehogy. 

    előzmény:
    KN18 (134)
    2015-07-26  07:54
  18. 2015. július 26. 07:54134.

    Már az elején én írtam, hogy az egyik alkalmazottam a 3 éves gyerekének vett karácsonyra tabletet. Ennek másfél éve és a kislány simán tud 4 órát egyhuzamban a gép előtt, szinte mozdulatlanul Anyuka pedig dícséri, hogy milyen jó gyerek.

    előzmény:
    évi* (131)
    2015-07-25  22:34
  19. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 26. 07:36133.

    Pont erről beszélek én is, és én az évem nagy részében tinik között vagyok. De látod, egyesek szerint ez a probléma túl van lihegve, sőt, nem is olyan nagy baj az a kütyüzés napi nonstop még akkor is, ha helyette ismeretlen, szép tájakban gyönyörködhetne a gyerek vagy valódi emberi kapcsolatokat ápolhatna. Meg különben se függőség. Végül is nem, csak ha eltetetem a telefonját az órán, két perc múlva anélkül van újra a kezében, hogy észrevenné. Automatikus mozdulattal veszi újra elő, mert képtelen két percnél tovább nem ránézni. (kíváncsi vagyok, hogy akik szerint ez normális, azoknál hol kezdődne az a határ, ami már nem az)

    előzmény:
    évi* (131)
    2015-07-25  22:34
  20. 2015. július 26. 02:27132.

    En ezt nem ertem,sose hallottal konyvekrol?A gyerekek tudnak olvasni,nincs a szunidoben kotelezo olvasmany?Vagy azt sem tudjak mi az?Nagyon sokbol kimaradnak ha nem olvasnak,talan konyvtarba sem jarnak?


    A nagyszulok koraban nem volt internet es tarsai,azert ok azt hiszik ez a normalis.Most meg mondd hogy otthon nincs konyvespolcotok,sose olvastal a gyerekeidnek?Megall az esz....

    előzmény:
    libikóka (73)
    2015-07-23  11:56
  21. 2015. július 25. 22:34131.

    Számomra rendesen ijesztő, hogy kicsi gyerekek milyen szinten képesek függővé válni, és hogy ezt a szülők békésen nézik.


    Múlt héten voltunk egy egész napos hajótúrán, álomszép táj, ahova csak nézünk. Több gyerek tablettel, telefonnal a kezében ült egész nap, és fel sem nézett onnan. Legdurvább az volt, amelyik beült az asztal alá, és ott nyomta naphosszat...


    Elképesztő, hogy már 10 éves korukra a függőség abszolút kiöli belőlük a kíváncsiságot, pont lesz...ják, milyen sziget mellet, milyen híd alatt megyünk el, de bármi egyéb látnivalót is, mert esélyt sem adnak neki...

    előzmény:
    évi* (130)
    2015-07-25  22:16
  22. 2015. július 25. 22:16130.

    A topicot olvasva végig azon gondolkozom, hogy a tábor miért, mint mumus, vagy büntetés jelenik meg?


    Jó-jó nagyi, meg egész napos számítógépes punnyadás 1-1 hétre, de ezt miért nem válthatja 1-2 hét tábor, majd megint nagyi, már ha minden részt vevő erre vágyik?


    A fiaim iskolájában teljesen normális a napközis tábor, viszik őket strandra, kirándulni, de legfőbb, hogy semmiképp nem egy gép előtt zombulnak napi 8 órában, hanem kint vannak a szabadban, amennyit csak lehet. (Enyémek nem voltak, de osztálytárs-szülőktől csak jót hallok.)

    előzmény:
    libikóka (1)
    2015-07-22  08:08
  23. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 25. 13:08129.

    a száraz nem repül olyan messzire ez jó!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_947313 (128)
    2015-07-25  10:34
  24. Torolt_felhasznalo_947313
    Torolt_felhasznalo_947313
    2015. július 25. 10:34128.

    Ez csak azt mutatja - sajnos -, hogy minden ország/világrész kitermeli a maga okostojásait. :)


    Három gyerek és ennek megfelelő mennyiségű óvoda+ált.-középiskola mellett két dolog miatt szóltam - egyszer a lányt harapdálta egy csop.társa még oviban (mint aztán kiderült, másokat is, csak nem mertek szólni), egyszer alsóban a kisebbnek a sapkáját hajította a latyakba télvíz idején egy kedves kis oszt.társa. Minden egyebet elintéztek maguk.:) Nem lehettek azért égbekiáltó dolgok, mert a teljes idő alatt egy beírás született, miszerint a gyerek a vizes szivaccsal dobálózott...(erős kísértésem volt a válaszra, hogy a száraz nem repül olyan messzire, de azért na... :D )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (125)
    2015-07-25  09:48
  25. 2015. július 25. 10:16127.

    Na.. erre a kedvenc történetem.. ami megesett a gyerekeimmel.
    elsős volt nagyobbik lányom, a fiam harmadikas..Még év elején jártunk,  annyira, hogy talán az első hét  lehetett vagy a második.
    Jön ki a lányom délután,   vártam a kapuban.. és  közli,  hogy a  bátyjával ma az igazgatói irodában jártak.    elkerekedett a szemem... hogy miiiiivaaaaaaaaaaaaan??
    Aztán kiderült , hogy a leányzót csúfolta egyik osztálytársa... mire a  bátyjához fordult...  - ugye itthon megbeszéltük, hogy bármi van, keresse meg a  tesót.
    Na  bátyó.. afféle félénk  módon igyekezett megoldani a dolgot...- irt egy levelet.. -. Te hülye Virág, ne csúfold a testvéremet, te észkombájn.  -
    és beletetették a kiscsaj táskájába.. ahol anyuka  aztán megtalálta és irtózatosan felháborodott, hogy a kislánykája meg lett bántva.  és berohant az igazgatóhoz árulkodni. Ezért  hivatták be az én kettőmet is.. hogy mégis mit képzeltek egy ilyen levéllel. 
    Na, persze aztán én is bementem,... és csak annyit kérdeztem a "törpétől" (ighelyettes)---   hogy miért? a csúfolodás egyébként megengedett ebben az iskolában??   mire a  "törpe".. de hát ő nem is tudta  hogy a lányomat csúfolták... -
    és hogy miért nem szólt.... stb..
    Mondtam neki, hogy talán azért, mert ha árulkodik, akkor az a kedves kis csúfololódó kislányka még jobban rászáll majd.
    Egyébként igy is lett.. hiszen ezzel lovat adtak a  királykisasszonyka alá..... aki aztán  pár év múlva távozott az iskolából,  már nem tudott kit  piszkálni.

    Egyébként mivel volt szerencsénk megismerni a hátteret is... a szülőket.. cseppet sem meglepő, hogy a gyerek ilyen lett. anyuka  velem közölte, hogy ő azért nem engedi osztálykirándulásokra és erdei suliba a lányát, mert redva helyekre  ők nem járnak.  Igazából akkor értettem meg, hogy miért is ilyen  a gyerek,


     


     


    Bocs az offért.. de  szerintem kapcsoldott Trivial hszéhez.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (125)
    2015-07-25  09:48

Címlap

top