Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

"Katedrára" visszatérni

sulser
Létrehozva: 2015. július 15. 12:18

 


 


Sziasztok!


Kislánykoromtól kezdve mindig tanár szerettem volna lenni, tudatosan készültem erre.


Aztán diplomával a kezemben fél év tanítás után mégis a versenyszférára váltottam, egyértelműen anyagi okokból.


Sikeres lettem, de azt a boldog bizsergést sosem érzem, mint amikor a tábla előtt álltam.


Van még esély közel negyven évesen, 15 év kihagyás után, szinte nulla gyakorlattal visszatérni?


Szívesen fogadnék gyakorlati tanácsokat.


 


 

  1. 2015. július 16. 13:3726.

    Szia! Írtam privit!

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  2. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. július 16. 13:0625.

    De csak annyi kellett, h saját kéróm legyen, meg némi megtakarítás, kis biztonság. Attól kezdve nem érdekelt.


    de erre nem lehet gyerekeket szülni (tudom szakmanélküli munkanélküli is szül) de most a tök hülye réteget hagyjuk


    úgy van az élet üzleti része is ahogy a a magyaroknak a nyelvóra


    semmit nem tudnak, hiába végezték el


    én soha nem értettem meg ha valakinek nem volt mersze saját üzletet csinálni


    persze jó hogy ez van, mert így dolgoznak helyettünk mások


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116774 (24)
    2015-07-16  12:30
  3. Torolt_felhasznalo_116774
    Torolt_felhasznalo_116774
    2015. július 16. 12:3024.

    ugyintezo.a: akik azt se tanulták meg, mi az hogy életrevalóan a piaci versenyben jutni valamire, keresni tudni pénzt


    Tévedés. A tanárt és az üzleti szféra dolgozóját nem ezek különböztetik meg egymástól.


    Az oktatásban, egészségügyben, szociális szférában tipikusan azok az emberek vannak (illetve kellene lenniük, ideális esetben), akiknek az alapbeállítottsága nem az, h pénzt keressenek (maguknak v. másoknak), hanem hogy segítsenek másoknak, valamit adjanak.


    Ez alapvető különbség - én pölö inkább tanár vagyok, bár tudok, tudtam pénzt keresni. De csak annyi kellett, h saját kéróm legyen, meg némi megtakarítás, kis biztonság. Attól kezdve nem érdekelt.


    Aki az üzleti szféra gyermeke, az nem tud megállni az alapvető szükségleteknél, hanem mindig nagyobb meg több kell.


    Nagyon sok tanárt ismerek, aki simán ellenne az üzleti életben, (sőt, volt, aki ideiglenesen v. végleg váltott, és bejött neki), de neki fontosabb, hogy értelme legyen annak, amit csinál, és egyre jobban csinálja - hogy a csemetéknek legyen jó.


    A talpraesettség meg - hm, aki kordában tud tartani huszonharminc kisgyereket v. tinit, annak muszály talpraesettnek lennie.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (23)
    2015-07-16  07:38
  4. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. július 16. 07:3823.

    valszeg jobb lennél, min a sok csóróságtól, 100 más hülyeségektől megroggyant emberek aki pályán voltak


    akik azt se tanulták meg, mi az hogy életrevalóan a piaci versenyben jutni valamire, keresni tudni pénzt


     


     


     

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  5. Torolt_felhasznalo_116774
    Torolt_felhasznalo_116774
    2015. július 15. 23:4922.

    sulser: Anno én is tanárnak készültem, szépen is indult, de én is máshol kötöttem ki, szintén anyagi okok miatt.


    Amikor már megalapoztam az egzisztenciámat (még 30 alatt), visszamentem tanítani, de akkor már nem vonzott annyira - nem a gyerekek, a tanári kar életfelfogása akasztott ki (tisztelet a kivételnek). Az üzleti szféra után már nem bírtam ezt a dekadens életérzést. És 34 évesen, gyes után mégis visszamentem tanítani, de már felnőttképzésbe. Ez jobban passzol hozzám, és a kollegáimmal is csak futtában találkozunk - nincs idő furkálásra, nincs igazgatónő, nincsenek hülye szülők, nincs tanári cicaharc. Ha nagyon szeretnél tanítani, erre azért készülj fel (ezt is túl lehet élni).


    Nyelvtanárként rugalmas az ember, és szerintem van visszaút. Milyen szakos voltál? Az elhelyezkedési lehetőségek nagyban függnek attól, mit tanítasz. És kérdés, hol szeretnél.


    Mindenesetre, szerintem kezdj el aktívan keresni, mérd fel a terepet. Sok szerencsét, soha nem késő váltani. És pláne nem akkor, ha már van egy adag élettapasztalatot. A tanításhoz érzék és sok-sok gyakorlat kell. Még van pár évtizeded csiszolódni:)

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  6. 2015. július 15. 22:3221.

    Szerintem nyelvtanár vagy, mert a magnót emlegetted. Nem néztem utánad, hogy hol, de azt hiszem akárhol is, nem könnyű a helyzet. Gyakorlatilag kihalálos alapon lehet bejutni valahova.


    Talán kisebb falusi általános iskolákba könnyebb bekerülni. Én személy szerint több, mint 10 éve küzdök a hatodik iskolában, mert mindig kismamákat helyettesíttek és nem volt hátszelem soha. 


    Azt gondolom, hogy nem szabad megijedni. Mindenkinek nehéz volt az elején és egyik munkahely sem biztos már ma. Egy kezdő, de lelkes és következetes, munkáját szívvel-lélekkel végző tanárral jobban jár gyerek, szülő, kolléga, mint azzal, aki 20, 30 éve ott van és kényszerből van ott, mert máshova nem mehetne vagy fél menni és számolja a hátralévő napokat nyugdíjig.


    Aki meg azt hiszi, hogy egy tanárnak olyan könnyű, hát próbálja ki, csak egy hétig. Hajrá!!!


     

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  7. 2015. július 15. 20:2220.

    Te totál zakkant vagy. Szóval, ha valaki, aki tanár volt huszonéves korától,és 40 évesen még mindig a  pályán, akkor az hiányozhat, "lóghat" ha bárányhimlős a  gyereke, annál ugye nem maradnak le az iskolai anyaggal a  gyerekek, csak TI esetében lenne ez halálos bűn, aki ugye anno elhagyta a pályát.


    Meg a  blabla a hivatástudatról, ugyanmár. TI megállta a  helyét a  versenyszférában, ami valljuk be, nem sok pedagógusnak sikerülne. Ahelyett, hogy papolnál, inkább nézz már magadba és hagyj másokat élni, ahelyett, hogy mindenkibe beleszúrsz, mint egy rossz darázs.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (12)
    2015-07-15  13:41
  8. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. július 15. 19:1719.

    menjél már valami lakatlan szigetre a modortalan, faragatlan tuskóságoddal együtt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (12)
    2015-07-15  13:41
  9. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 15. 17:2118.

    Én a helyedben beadnám az összes létező helyre az önéletrajzomat, ami szóba jöhet. Az ügyeleti nap általában szerda a nyári szünetben az iskolákban. Ahova a legjobban szeretnél bejutni, oda személyesen vidd be a pályázatodat, és próbálj meg beszélni egy vezetővel, aki éppen ügyeletes. Ha felvenni nem is, de tájékoztatni fog tudni. Minden szaknál előfordulhat, hogy hirtelen hiány lesz: többen is nyugdíjba mennek vagy másik iskolába, esetleg szülni... sőt, még szeptemberben is kiderülhet, hogy hirtelen megüresedett egy státusz, mert valaki csak az utolsó pillanatban szólt, hogy elmegy.


    A legkeresettebbek mindig a matematika-fizika szakosok, mert ebből valamiért kevés van, jó szakember pedig még kevesebb. Elég jó eséllyel kap még állást a biológiaszakos, ill. a mindennapos tesi bevezetése óta a testnevelő is. Nyelvszakosra is gyakran szükség van. De olyat is sokat láttam már, hogy valaki napközisként kezdte, aztán valahogy bedolgozta magát a kollektívába, és pár éven belül kapott a saját szakjának megfelelő státuszt is.


    Nem kell, hogy hivatalosan meg legyen hirdetve az állás. Te szépen besétálsz, elbeszélgetsz, önéletrajzod otthagyod... nagyobb sulikban mindig akadhat változás, szóval örülni fognak neki szerintem.


    Most vannak szervezeti átalakítások is, KLIK leadja, más átveszi, szóval lehet, hogy valahonnan azzal fognak elküldeni, hogy még azt sem tudják, ők hol és kinek dolgoznak szeptembertől, de hátha valahol szerencséd lesz.

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  10. 2015. július 15. 16:5617.

    Van, de nem lesz kis meló. Ismerek olyat, aki hasonló cipőben járt.

  11. 2015. július 15. 16:5016.

    Ugyan, hagyd rá. Ő ilyen, és nem fog már változni.


    Valóban sajnos minimális esélyekkel indulsz. Manapság a közalkalmazotti szféra nagyon zárt láncú lett. Onnan inkább kifelé vezet az út, befelé nem nagyon. Annak is nehéz megtartania az állását, aki bent van a vérkeringésben. Én sokkal rövidebb kitérő után próbáltam visszakerülni és mégsem sikerült. És nem önszántamból váltottam, mert ki akartam próbálni magam máshol, hanem mert muszáj volt. Lejárt a szerződésem, visszament a kismama. Akkor még egyedül éltem és nem tehettem meg, hogy büszkeségből kitartsak az eredeti hivatásom mellett, ha egyszer nem tudok dolgozni. Az ilyen mozdonj-félék meg nem tartottak el, szóval nekem kellett magamról gondoskodni.


    Egy valamivel viszont számolj. Értem én, hogy él benned a nosztalgia a szeretett hivatás iránt. (Szerintem mindannyiunkban.) De már nagyon nem olyan az egész, mint 15 éve volt. Hidd el, sok minden megváltozott, és - számodra - nem előnyösen. Egyre nehezebb, feszültebb a helyzet. A gyerekek is mások, a társadalmi megítélés, stb. Én - bevallom - nem nagyon irigylem manapság a pedagógusokat.

    előzmény:
    sulser (14)
    2015-07-15  13:48
  12. 2015. július 15. 16:4215.

    Milyen érdekes... Nekem egyáltalán nem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (10)
    2015-07-15  13:34
  13. 2015. július 15. 13:4814.

    Látom, utánamnéztél :)


    Nem lett késői kisbabám... nem tartozik ide, de: több velem egykorú barátnőm vállalt késői kisbabát, és mi is eljátszottunk a gondolattal. Olyannyira, hogy még nlc-ztem is a témában. Aztán sokmindent mérlegelve mégis úgy döntöttünk, hogy nem lesz.


    Szóval a "más gyereke" nem fog miattam lemaradni kéthetes anyaggal.


    Nem tanító vagyok, hanem tanár. A féléves "pályafutásom" előtt pedig végzős hallgatóként volt középsikolámban tanítottam óraadóként.


    Azt hiszem, az összes velem kapcsolatos előítéletteddel melléfogtál. Bal lábbal keltél, vagy mindig mindenkiről csak rosszat tudsz feltételezni?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (12)
    2015-07-15  13:41
  14. 2015. július 15. 13:4113.

    HIVATÁST gyakorolni, amikor az érte kapott javadalmazásból az alapvető szükségleteidet nem tudod kielégíteni, valóban szép dolog. Vajon tényleg azzal tesz-e a legtöbbet a gyerekekért egy huszonéves pedagógus, hogy alulfizetve, nyomorogva gyakorlja a hivatását? Megbocsáthatatlan, ha "önző" módon szeretné anyagi biztonságban tudni saját magát és leendő családját?


    Igen, mikor szembesültem vele, hogy az alapvető eszközök, mint színes kréta, nyelvórára egy magnó, írásvetítő fólia akkor állnak rendelkezésre, ha a saját pénzemből megveszem őket, akkor elfogadtam egy multi ajánlatát.


    Nem bántam meg, és nem csak az anyagiak miatt. Hihetetlen tudásra és tapasztalatra tettem szert, ami méltó módon egészíti ki mindazt a tudást, amit tanulmányaim során szereztem.


    A morál? Ne haragudj, de pár mondat után kérdés nélkül kijelenteni valakiről, hogy "kudarcot vallott" és a "gyerekeinket fogja elfuserálni" számomra megdöbbentő volt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (8)
    2015-07-15  13:26
  15. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. július 15. 13:4112.

    A motivaciod kulonben halal atlatszo .
    Pedagogus : sok szunet es eppen most lett kesoi kisbabad.... Konnyu lesz logni, ha baranyhimlos vagy nathas lesz... a kollegak majd helyettesitenek..."csak" az iskolas marad le ket hetes anyaggal , szorzotabla kellos kozepen...kit erdekel.. a mas gyereke....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (10)
    2015-07-15  13:34
  16. 2015. július 15. 13:4011.

    Szuper :) nagyon jo, hogy elertel odaig, hogy azt csinald, amit szeretnel :) 


    szerintem van esely ra! Van ismerosom, aki szinten sok ev kihagyas utan tert vissza a palyara. Igaz nem most, hanem jo par eve. Nem banta meg. Szereti :) 


    biztos nehezebb, mint kezdokent, de gondold el mennyi olyan tapasztalatod van, ami fiatal tanaroknak nincs meg. :) 


    Sajnos gyakorlati tanacsok nincs :( milyen szakos tanar vagy?


    nalunk parom alma az, hogy egyszer visszaterjen majd az oktatasba. Csak o nem kisgyerekekben gondolkodik. 


     

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  17. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. július 15. 13:3410.

    Egy utolso gondolat : van aki azert lesz pedagogus , mert valami diploma megis kell... es csak tanitokepzobe jut be...hat akkor egye fene , hozzanyulok a sok undorito taknyoshoz... amig nem talalok jobbat


    Pontosan ez ugrott be a topiknyitod olvasasakor...

    előzmény:
    sulser (7)
    2015-07-15  13:14
  18. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. július 15. 13:319.

    Pedagogusnak lenni az olyan , mint orvosnak, vagy papnak. Hivatas . Mi a hivatas? Az, hogy pironkodva mondod, hogy bizseregsz...vagy nem. Aki igen , valoban bizsereg , annak hivatasa van , az elete vegeig csinalja , aki nem , az ne csessze szet a gyerekeket 

    előzmény:
    sulser (7)
    2015-07-15  13:14
  19. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. július 15. 13:268.

    Pedagogusnak legyen "HIVATASA".
    Mindenki tudja, hogy csuzlival vannak fizetve...
    Aki ennek ellenere elkezdi es hat honap utan is marad , annak - talan - van hivatasa...
    Aki elkezdi es azonnal elhuzik , es szivbaj nelkul beirja, hogy elhuzik/elhuzott , mert nincs "anyagi" a levegoben , ha a gyerekemnek tanitja az ABC-t , annak nincs hivatasa...
    Ahogy jobbat talal , szarik a tanulora , a gyerekre , a nevelesre , es sopor az anyagi utan...
    Jaj. Romlott a moral ???? En rontom, ugye?  Bravo.

    előzmény:
    sulser (7)
    2015-07-15  13:14
  20. 2015. július 15. 13:147.

    Tényleg nagyon sokat romlott itt a morál...


    Nem lett bukta a váltás, ami nem tegnap történt, hanem 15 éve...


    Nem egy állásinterjún pironkodva mondtam azt, hogy visszavágyom az iskolába, hanem egy anonim fórumon, abban bízva, hogy tanácsot kapok olyanoktól, akik járatosabbak a témában.


    Negyven éves koromra megalapoztam azt, hogy végre azt csinálhassam, amit mindig is szerettem volna.


    Sajnálom, ha ez számodra elképzelhetetlen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (5)
    2015-07-15  13:06
  21. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. július 15. 13:106.

    valtott= vallott

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (5)
    2015-07-15  13:06
  22. Torolt_felhasznalo_176902
    Torolt_felhasznalo_176902
    2015. július 15. 13:065.

    a versenyszferara valtas  bukta lett.... MA negyven eves "sikeres" nem valtoztat palyat ....


    Most a gyerekeinket fogod elfuseralni.... az szornyu , ha egy mashol kudarcot valtott pedagogus nyul gyerekhez :  ha nincs sultgalamb, a tuzok is jo jeligere ....

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  23. 2015. július 15. 13:054.

    Ez elég elkeserítő így, bár számítottam erre...


    Gyerekekkel szeretnék foglalkozni, az általános iskolai atmoszféra "vonz" :)


    Nézegettem pedagógus továbbképzéseket, szakvizsgára felkészítőket... egyáltalán nem vagyok képben, hogy mire lehet szükség, és hogy egyáltalán növelnék-e az esélyemet...

  24. Torolt_felhasznalo_301793
    Torolt_felhasznalo_301793
    2015. július 15. 12:443.

    Miért nem tanítod a versenyszférás tapasztalataidat? Jobban járnál, mert azzal talán még keresni is lehet - és még hülyeszülők sincsenek! Bár hülye tanítványok lehetnek szép számmal.l..

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18
  25. 2015. július 15. 12:262.

    Nagyon minimális.


    Ezeket az állásokat hirdetik, és inkább a gyakorlottal rendelkezőt választják. Egy negyven éves kezdő, 15 év kihagyással nem igazán opció. Max. akkor, ha olyan a szakod, amire nem nagyon jelentkezik senki, vagy olyan a település, ahová nem nagyon jelentkeznek.

    előzmény:
    sulser (1)
    2015-07-15  12:18

Címlap

top