Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Újra pelenka?

durmola
Létrehozva: 2015. június 25. 12:38

Sziasztok!


Mindig olyan jó tanácsokat írtok, most nagy dilemmában vagyok.


Gyerkőcöm 1 éve stabilan szobatiszta napközben. Alváshoz még kellett neki a pelenka, de egy jó hónapja azt is elhagytuk. Kibírja az éjszakákat, csak nagyon kell figyelnem a folyadék bevitelére, mert egyszerűen nem ébred fel, ha ki kell mennie. Viszont az elmúlt 6 napban 3x pisilt be éjszaka. Ma éjjel épp átjött a mi ágyunkba és hajnali 3-kor arra riadtunk fel, hogy "úszunk".Ő persze békésen aludt tovább.


Viszont nem ivott többet, nem is hagyom, hogy 1 órával alvás előtt, hogy igyon. Mitől lehet mégis? És ma éjjel már úgy jött át hozzánk, hogy már bepisilt, nem is volt rajta bugyi. (ez a hasonló eset történt meg múlt héten is)


Hallottam egy bizonyos hormonról, ami ha nem működik jól vagy hiányos, akkor az okozhat ilyen baleseteket. Tényleg létezik ilyen?


Mi tegyek? Újra húzzak fel rá éjszakánként pelenkát? Félek, hogy ez visszaveti majd.


Köszönöm, ha írtok!

  1. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. június 30. 11:11126.

    A másik topikjában írta, amit ez előtt nyitott pár héttel. Azzal kezdte ott is, hogy mindentől sír, ha nem az anyjától kapja a kakaót, hanem az apjától, akkor is, ha nem sikerül neki valami, akkor is, sírva kel és sírva fekszik. Erre írtuk többen is neki, hogy talán szorongás, de ő szépen átugrotta ezeket, és csak a nevelési trükköket fogadta meg. Pl. jutalmat adott a gyerekének, ha nem sírt olyanért, amiért korábban igen. Csak most vetette ide mintegy mellékesen, hogy már volt pszichológusnál, aki mindent rendben talált. Addig ugyanis szerintem logikus volt az ok-okozati összefüggés keresése a két dolog között (folyamatos sírás, majd annak elnyomásakor visszaesés a szobatisztaságban). Na mindegy, tényeket nem nagyon szereti a t.i., valahogy frusztrálják őt. Ezeket átugorja.

    előzmény:
    Sushi (125)
    2015-06-30  10:57
  2. 2015. június 30. 10:57125.

    "(Síró, szorongó gyerek, a sírás mesterséges visszafogása után meg ismételt ágybavizelés..."


    Ne haragudj, de erröl hol irt a topikindito? A gyerek nem volt szorongo, egyszerüen sirva akart kikövetelni dolgokat, amit minden gyerek eljatszik. Ne mondd, hogy nem igy van. csak van aki bevallja, van aki nem, es ebböl ugy latszik, m intha csak a kerdezönek lenne problemaja.


    Nem mindnki születik meg a gyerkevel együtt mint szuperanya. Es elsö gyerekkel senki nem professzor a gyerekböl. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (123)
    2015-06-30  10:30
  3. 2015. június 30. 10:48124.

    Oké, köszi. Ez lesz a legjobb. Volt már ilyen amúgy: rácsos ágyat lecseréltük és pár nap múlva visszahelyeztük, mert érezhetően nem érett meg rá. Azóta viszont szépen alszik a saját helyén.

    előzmény:
    vadmacs (121)
    2015-06-30  09:57
  4. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. június 30. 10:30123.

    Ha valaki elmegy egy orvoshoz akármilyen problémával, aminek lehet akár betegség is a hátterében, egy orvos nem mondhatja azt, hogy biztosan csak véletlen, várjuk ki a végét, mert ha a beteg állapota súlyosbodik, netán meg is hal, akkor őt vonják felelősségre - joggal. Nem járt ugyanis a probléma végére, bár azt jelezték neki. Ha tudván tudja is, hogy jó eséllyel nem betegség az ok, ha egyetlen százaléknyi esély is van rá, és a probléma eljutott hozzá, neki ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.


    Én is írtam egy konkrét példát egy ismerősömtől, amikor látszólag minden amellett szólt, hogy a kistestvér születése okozta a "visszababásodást", aztán kiderült, hogy szervi az ok mégis, pedig mindenki azt mondta, hogy túl nagy lenne a véletlen egybeesés: és mégis megtörtént. 


    Ha valaki leírja egy nyílt fórumon a kérdését egy adott problémával kapcsolatban, úgy, hogy még azt sem rejti véka alá, nem zárta még ki a fizikai/lelki okokat, nem értem, miért tekinti kizárólag azokat a hsz-eket segítő szándékúnak, akik elbagatellizálják az okokat. Szerintem sokan nem mernék (én sem) megnyugtatóan kijelenteni, hogy biztosan nem áll sem testi, sem lelki ok a háttérben, egyszerű szobatisztasági visszaesésről van szó. Pedig nagy rá az esély, hogy igen, de mivel ismerjük az előzményeket, amit maga a topikindító osztott meg velünk, így kénytelenek vagyunk olyanok lenni, mint az első bekezdésemben említett orvos: nem tehetünk többé úgy, mintha ezekről nem is hallottunk volna. (Síró, szorongó gyerek, a sírás mesterséges visszafogása után meg ismételt ágybavizelés...)


    Nagyon nem vagyok annak híve, hogy a gyereket orvostól orvosig hordozgassuk a saját paráinkat rávetítve, de ha egyszer maga az anyuka kezdte azzal, hogy aggódik valami miatt, akkor egyszerűen nem fér a fejembe, miért kell azon megsértődni, ha azt mondjuk, talán az anyai megérzés, aggodalom nem mindig alaptalan, és először járjon utána, és csak utána kezdje el a gyereket "nevelgetni".


    A vízivás meg még egy kisgyereknél nem statisztika, nem könyvelés és nem átlag. Ha reggel ivott három litert is akár, egy meleg nyári napon attól még kiszáradhat estére, ha utána egy kortyot sem iszik. Úgyhogy ez meg nem tanács, hanem ésszerű tényközlés, amit szintúgy kötelességed lenne megfogadni, mint ahogy gondoskodnod kell a gyerekedről. Nem miattunk, hanem miatta.


     


     

  5. 2015. június 30. 10:03122.

    Mivan? Mit ér el a gyerekem 6 évesen, amit más 3 évesen? Most ez valami sértés akart lenni, csak nem sikerült jól kifejezned magad? 


    Ritkán értek egyet Csendikével, de most igen, te tényleg csak buksisimit akarsz, hogy elhallgattasd a lelkiismereteset. Tényleg jobb lesz, ha itt befejezzük, gyüjtögesd csak tovább a vállveregetéseket, én ehhez nem asszisztálok tovább. 

    előzmény:
    durmola (112)
    2015-06-30  08:21
  6. 2015. június 30. 09:57121.

    Azért ezen még nincs sok sajnálnivaló, nem 6 hónap teljes éjszakai szárazság után esett vissza. 1 hónapja próbálkoztál, ez alatt volt jó pár bepisilés és Te is görcsöltél, hogy ne igya tele magát, pisiljen előtte stb.


    Ha megérik a dologra, akármennyit iszik, felkel majd éjszakai pisilni.


    Napold el a dolgot, de én 2-3 hónap múlva újra próbálkoznék, még ha mosni kell is, sok sikert :-)

    előzmény:
    durmola (116)
    2015-06-30  09:33
  7. 2015. június 30. 09:54120.

    Köszi neked is!


    Persze, azért kérek én is sokszor tanácsot, hogy ne rontsak a helyzeten. Valaki itt írta, hogy én belekapok mindenféle nevelési tanácsba. Lehet, hogy belekapok, de nem ész nélkül. Átgondolom, mi lenne a legjobb és azt kipróbálom. De ezért is kérek tanácsot, hogy aztán alkalmazzam, nem igaz?


    És az is igaz, hogy én ismerem a gyerkőcöt már évek óta. Persze, ez így van. De mivel elsőgyerekes anyuka vagyok, így a fejlődési szakaszok egyes -általam még nem látott- furcsaságai újdonságként hatnak. Van, mikor teljesen egyszerűen meg tudjuk oldani, van, amikor nem. Erre pedig szeretek tapasztalatokat gyűjteni.

    előzmény:
    Sushi (117)
    2015-06-30  09:41
  8. 2015. június 30. 09:51119.

    Akkor még kell neki éjszakára, majd megérik rá, ne aggódj, lesz még min aggódni a következő években:-)


     

    előzmény:
    durmola (114)
    2015-06-30  09:18
  9. 2015. június 30. 09:49118.

    Sajátjaim esetében ebben az extra figyelem - pörgős nap - esti parádé ügyben nem sok összefüggést vettem észre.


    6 évig voltam GYED-en, 0-24-ben csak az övék. Akkor is próbálkoznak / próbálkoztak. Iskolás / edzős nap után is csak pont ugyanannyira. Nem akar aludni, mert túl izgi a világ ennyi. Nekik az is megfelel, ha nem én szórakoztatom őket, hanem ők egymást. :-)


    Esti fogmosáskor szólok, hogy pisi / ivás / puszi / mese / ölelés / utolsó sztory. És utána marad reggelre.

    előzmény:
    durmola (112)
    2015-06-30  08:21
  10. 2015. június 30. 09:41117.

    Ejjel ugysem latja senki, ö pedig sokkal nyugodtabban alszik. Ne törödj a beszolasokkal. Irtam mar: minden gyerek mas, igy minden anya is mas. Ha ugy gondolod, hogy a sajat ladfiadbol mar mindent kipropbaltal, jöhet a kerdes a többi anyukahoz. Regen az "öregek", szomszedasszonyok mondtak meg a tutit, hanyszor, de hanyszor bizonytalanitottak el engem is.


    Ha valami megtetszik a javaslatokbol, ki kell probalni, következetesen, de ha nem jön be, uj iranyt kell nezni. En sem vinnem el a gyereket orvoshoz - meg nem -, valoszinü, az ilyenekböl lesznek majd a kesöbbi hipochonderek. Csak nyugi.


    Meg a nagyszülökre visszaterve: nekik is hatarozottan mondd meg, hogy ne görcsöltessek a gyereket: ha vizes a pelenka reggel, ejjelre ujbol kap. Napközben meg dicsekedhetnek, hogy az ö unokajuk mar a doktorijat irja. Ki tudja leellenörizni?

    előzmény:
    durmola (116)
    2015-06-30  09:33
  11. 2015. június 30. 09:33116.


    Köszi!! Nem, már nem aggódok, csak picit sajnálom -magamban- hogy újra pelusos lett. De tudom, hogy ez őt nem zavarja. Múlthéten ugyan mondta egyszer, de aztán már nem érdekelte, hogy van rajta éjjel pelenka.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (115)
    2015-06-30  09:27
  12. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. június 30. 09:27115.

    Szerintem semmi baj ezzel. Van egy kis botladozás pelenkaügyben, ami a fejlődés normális része. A lényeg, hogy te ne szorongj ( jótanács, tudom:), mert azt ő is megérzi. Vedd lazán. Az itteni okosságokkal tényleg ne foglalkozz, csak elevenedbe vágnak és a szorongásodat növelik, arra pedig semmi szükség. Kb jó anyja vagy a gyereknek, ennyi épp elég, nem kell tökéletesnek lenni. (Feltételezem, hogy vizet is adsz a kislányodnak.)


    Egy kis segítő gondolat (nekem legalábbis segített annak idején): a világon gyerekek százmilliói nőnek fel pelenka nélkül, bilireszoktatás nélkül,  egyáltalán, anélkül, hogy az anyjuk ezen görcsölne....és tök egészségesek.

    előzmény:
    durmola (114)
    2015-06-30  09:18
  13. 2015. június 30. 09:18114.

    Pénteken adtam vissza a pelust, másnap volt pisi, nem is kevés. Utána következő napok szárazan teltek és ma reggel megint pisis volt.

    előzmény:
    vadmacs (113)
    2015-06-30  08:56
  14. 2015. június 30. 08:56113.

    Mondom, hogy ne foglalkozz velük. Mi hír azóta, adtál pelust, volt bepisilés?

    előzmény:
    durmola (112)
    2015-06-30  08:21
  15. 2015. június 30. 08:21112.

    Szerintem itt fejezzük is be, mert értelmetlenül egymást mellett beszélünk el.


    Te azt hiszed -ahogy állítod is- hogy csak te tudsz tökéletesen gyereket nevelni, mert ti aztán nem siettek el semmit, ha gyermeked majd csak 6 évesen ér el bizonyos dolgot, amit más már 3 évesen, az neked nem gond. Jó, legyen így.


    Te azt mered itt leírni, hogy az extra figyelmet igénylő kisgyermekekre, alig van szülő, aki odafigyel. Szép kijelentés, köszönjük szépen.


    Te, tényleg azt gondolod, hogy egy anya -akár én is, mert látom nagyon ki vagy rám hegyezve- nem fog odabújni az imádott kicsinyéhez, egy fársztóbb, pörgős nap után, mikor a gyerkőc igényli a mamáját? Tényleg ezt gondolod?? Elég szomorú.


    De valószínűleg a te tökéletes világodba, nem fér bele, hogy más is szeretheti és dédelgetheti a gyerekét.

    előzmény:
    Babyface83 (107)
    2015-06-30  00:34
  16. 2015. június 30. 08:16111.

    Köaszönjük, Emese! Igen, tudjuk, hogy a te gyereked a legszebb, legokosabb, legtökéletesebb a világon, mert te mint a másik leglegleganyu, ilyenné alkottad.

    előzmény:
    Babyface83 (108)
    2015-06-30  00:48
  17. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. június 30. 07:26110.

    Erről van szó.


    Olyan alapvető dolgokról, amit  el lehet várni olyan felnötttől akinek gyereke van.Meg olyantól is akinek nincs.

    előzmény:
    Nikita 666 (104)
    2015-06-29  20:39
  18. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. június 30. 07:05109.

    Én meg azt tartom szemétkedésnek, amikor simogatják a buta fejét és mindenképpen be akarják magyarázni neki hogy milyen kis okos.


    Ennél nagyobb  galádság talán nincs is.


    Láthatólag a TI fut fűhöz-fához, mindenbe belekap.


    Csak  beleérző képesség, empátia kellene hogy legyen benne.Hogy tisztelje a  gyerekét és már nem lenne semmi gond.Ugyanis akkor tudná hogy  mit lehet tenni úgy hogy  a gyerek rendben legyen.Most minden rezdülése azt mutatja, hogy nyűg neki az egész.


    Ő élt vele eddig 3 1/2 évet, neki kellene tudnia már rég, hogyan kezelje a gyerekét.


    Ámde az már tényleg igaz, hogy rohadt kényelmetlen éjszaka is odafigyelni a gyerekre, ezért aztán inkább más megoldást választ.


     

    előzmény:
    évi* (102)
    2015-06-29  19:48
  19. 2015. június 30. 00:48108.

    Nekem ezzel a szobatisztaság témával nagyon az az érzésem, hogy nagyrészt csak a gyereken múlik a dolog, és a szülő nem sokat tehet, max hátráltathatja a dolgokat, ha rosszul csinálja, de siettetni nemigen lehet. Az enyém még 3 évesen sem mutatott semmi hajlandóságot a szobatisztaságra. Finoman próbálkoztunk vele, volt bili, wc ülőke, ült is rajtuk, tudta mire valók, de nem igazán sikerült őket rendeltetésszerűen használni. Ült a bilin fél órákat, semmi produktum, aztán telerakta a pelust. Én valahogy úgy éreztem, hogy békén kéne hagyni, majd megérik rá, de ugye mindenki cseszegetett, hogy ekkora nagyfiú és még pelusos, hát milyen dolog ez?! Főleg a nagyszülők sopánkodtak emiatt, és amikor náluk volt a gyerek, az volt az érzésem, hogy kicsit túl sokat is traktálták ezzel. Aztán szépen megkértem őket, hogy egy picit napoljuk el a dolgot, ne is beszéljünk róla a gyerek előtt, mert az az érzésem, hogy lehet, hogy pont ez a rágörcsölés a probléma. Vonakodva bár, de eleget tettek a kérésemnek. Erre a gyerek, pont a nagyszülőknél egy szál fürdőnaciban volt, egyszercsak minden kommentár nélkül fogta magát, félrevonult egy bokorba, letolta a gatyót, elvégezte a dolgát, majd komótosan visszabattyogott hozzánk, mintha mi sem történt volna. Ez volt kb egy hónapja, és azóta a fiam stabilan szobatiszta éjjel-nappal, de úgy, hogy képes akár 1 órán át is visszatartani, ha épp mondjuk úton vagyunk, minden nyafogás nélkül :)

    előzmény:
    Lillaréka (100)
    2015-06-29  18:13
  20. 2015. június 30. 00:34107.

    Jó, most akkor leírom ezredszerre is, hogy van némi különbség aközött, hogy a gyerek látványosan az időt próbálja húzni egy harmadik pohár vízzel lefekvéskor, meg aközött, hogy alvásidő előtt 1-2 órával nem kap inni, punktum. Ha nagyon könyörög, kap fél decit! Márpedig a topikindító az utóbbit csinálja elmondása szerint.


    Azt is írtam, hogy az enyém is próbálkozik hasonlókkal, ha épp extra figyelemre vágyik valamilyen okból. Az már az én dolgom, véleményem csak, hogy ha a gyerek épp úgy érzi, hogy aznap kevés volt neki belőlünk, mert mondjuk pörgősebb nap volt, vagy a nagyszülőknél volt, vagy valami egyéb problémája van, akkor megengedem neki azt a "luxust" hogy mondjuk még egy fél órát beszélgetünk az ágyban, így nem kell trükkökhöz folyamodnia. De ez most off, tudom, hogy a legtöbben nem így csinálják, és ezen most nem is szeretnék vitázni :)

    előzmény:
    évi* (102)
    2015-06-29  19:48
  21. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. június 29. 21:37106.

    szó nem volt arról, hogy éjszaka felébred és inni kér. este, közvetlenül lefekvés előttről van szó.

    előzmény:
    Babyface83 (99)
    2015-06-29  18:04
  22. 2015. június 29. 20:47105.

    Aranyosak lehettek!


    Az enyém 6 éves kora előtt kezdett újra bepisilni. Bárhol voltunk, már vittem a váltás bugyogóit és gatyót. De nála rögtön tudtam hogy mi a baj, nem csináltam ügyet belőle. Pár hét alatt el is múlt. De valahogy volt annyi esze, hogy csak a konyhákban, a hűtők mellett pisilt be. Mint egy macska. Elég volt a konyhaköveket felmosni, nem a szőnyegeket és a kárpitot kellett tisztítani. De ennek lett egy következménye, amikor a gyerkőc kiment bárkinek a konyhájába, egyből visítottak nekem a háziasszonyok. Az egyik mondta is neki, édesem, itt van toálett is!

    előzmény:
    Lillaréka (100)
    2015-06-29  18:13
  23. 2015. június 29. 20:39104.

    Kedves Babyface!


    Leírtam már sokszor: nem szomjaztatom a gyerekem, eszem ágában sincs!!! Kérlek szépen hagyd ezt abba, semmi értelme, hogy ilyeneket írsz! Tudom, jól esik belerúgni másba, persze, főleg így látatlanban. De fogdd fel végre, hogy a "kiscsillagom, ilyen későn már nem kéne inni, met bepisilsz" az nem egyenlő azzal, hogy elzáratom a csapokat, hogy a gyerkőc ne tudjon inni. És a "nagyon szomjas vagyok kérek szépen inni" felkérést sem utasítom vissza. Adok neki kb fél deci vizet.

    idézet:
    durmola (91)
    2015-06-29 11:29:17

    Ha jól értettem, neked most az a legnagyobb problémád, hogy összepisili az ágyatokat.


    Lehet kapni nagyobb méretű nylont, latexet (drágább), esetleg a lepedőtök alá tehetsz még viaszosvászont is. Így csak lepedőt kell cserélni, a gyermek ihat amennyit akar.


    Fél deci az kevés. Főleg ha este sokat mozgott, sósabbat evett, esetleg előtte fürdött. A fürdés is vizet von el.

    előzmény:
    durmola (91)
    2015-06-29  11:29
  24. 2015. június 29. 20:34103.

    Nem vagyok sértődős, szivesen meghallgatom a VÉLEMÉNYEKET.


    Az előző topik után felkerestem egy gyermekpszichológust, el is mentem egyszer gyerekkel, egyszer nélküle. Ő azt mondta, nem érti miért jöttünk, nem tapasztal semmi rosszat a kisgyerekkel, azt mondta ezek életkori sajátosságok. Ne ijedjek meg.

    idézet:
    durmola (86)
    2015-06-28 21:54:57

    Életkori sajátosságok...bocsáss meg a kérdésért, de nálad, vagy a gyermekednél?


    És amit néhányan itt veled együtt szemétkedésnek tartanak, az egy normális reakció arra, hogy egy édesanya fórumon kérdezget másokat, mit is kell tenni a gyermekkel hogy megfelelően "működjön".


    Nem tudom, emlékszel-e még arra hogy miket írtunk. Egyikőnk sem a gyermek viselt dolgait szedte ízekre, hanem azt, hogy az ő viselkedése a te nevelésed eredménye. A gyermekkel valóban nem lehet gond. Bizonyára képes idegen, így egy pszichológus előtt is nagyszerűen, a korának megfelelően viselkedni. Családi körben kellene megnézni benneteket, egy egész napotokat. Nem is gondolnád, sok olyan édesanya van, akivel mint nő, semmi gond nincs, szereti az1-2-3 gyermekét is nagyon, de a nevelésükre alkalmatlan. Érzik, de be nem vallanák még önmagukban sem.


    De van még egy lehetőség. Ha van olyan idősebb nő a családban, közeledben, akiről érzed hogy nagyszerű anya volt, kicsit engedd át neki a gyermeket. Találkozzatok többet, és közben figyeld hogy hogyan beszél, mennyire és mikor határozott, mikor engedékeny, és mik azok, amiket határozottan tilt. És ha jóban vagy vele, elmondhatod hogy ebben és ebben az esetben te mit tettél, őszintén és nem olyan bántóan mint mi, és jóindulatúan ki fog oktatni, el fogja magyarázni hogy mi, miért nem használ.

    előzmény:
    durmola (86)
    2015-06-28  21:54
  25. 2015. június 29. 19:48102.

    Te nem szemétkedős vagy, hanem mindig túlzásokba esel. :-)


    Úgy értem pl. hogy most azt képzeled, hogy ez a lelketlen anya ott szomjaztatja a szerencsétlen gyereket, aki a térdei köré kulcsolt kis karokkal könyörög még egy korty vízért, holott lehet, hogy a gyerek már marhára nem szomjas, csak ez az esti nem-akarok-még-aludni show-műsor része. :-)


    Ha hagytam volna, akkor az enyémek is egész estés nagy jelenetet csináltak volna esténként a szokásos elemekkel: Még egy mese / még egy puszi / éhes vagyok / szomjas vagyok / pisilni kell / kakilni kell (jaj, mégse jön - hááát én miért nem csodálkozom...) / szörny van az ágy alatt... Szerencsés vagy, ha a gyereked még csak meg sem próbálja.

    előzmény:
    Babyface83 (92)
    2015-06-29  12:21

Címlap

top