Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Önéletrajzba TAJ szám?

shadow...
Létrehozva: 2015. június 2. 21:14

Sziasztok!


 


Szerintetek nem gyanús, ha egy álláshirdetésben kikötik, hogy a pályázó az önéletrajzába a TAJ számát is írja bele


Én ilyenről még soha nem hallottam, és félek, hogy valahogyan visszaélnének vele.


Köszi a válaszokat!

  1. 2015. június 3. 19:0626.

    Az alap kérdés az, hogy gyanús-e ha kérik a TAJ számot. Igen az.


    Erre Te azt írtad, hogy amit kér a munkáltató azt mindent meg kell adni, azt is ami teljes mértékben szabálytalan, ne legyünk, idézem:önérzeteskedés, nyugodtam adja meg.


    Tehát tőled várom arra a választ, hogy mi a fészkes-fityfenének kell egy munkáltatónak egy jelentkező, tehát nem felvett dolgozó, TAJ száma?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (25)
    2015-06-03  19:00
  2. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 19:0025.

    Nem tudom, de szerintem kérjük meg a topiknyitót, hogy kérdezze meg a cégtől, akkor okosabbak leszünk. Fogalmam sincs, de most már engem is érdekel :)

    előzmény:
    veresildi (23)
    2015-06-03  18:57
  3. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 18:5824.

    Nem, dehogy, teljesen tévúton jársz :) Amióta kikerültem az egyetemről, csak legális állásaim voltak, sőt már az egyetem alatt is legálisan dolgoztam. Sosem dolgoztam feketén, nem az én világom. Tulajdonképpen magát a gondolatmenetet sem értem, hogy jutottál idáig, de biztos van benne logika.


    De egészen hihetetlen, milyen indulatokat tud egyes emberekből kiváltani az a tény, hogy egy másik ember valamit máshogy gondol, mint ő. Én nem az abszolútumot tártam a világmindenség elé, csak leírtam, én hogy látom. Ennyi. 1 embernek 1 véleménye.

  4. 2015. június 3. 18:5723.

    Nyilván ha van 5-6 munkahely ahol darabonként 4-5 évet eltöltöttem nem lehetek 20 éves, és akármennyire jól tartom magam, nem is nézek ki annyinak, DE az elvről van szó.


    Áruld el nekem, hogy minek kell egy cégnek a jelentkező TAJ száma? Ez most komolyan érdekelne, szóval légy szíves adj logikus értelmes választ a kérdésemre.Minek tudni ezt az adatot, amikor legalább 20-30 embert meghallgattok, és azok közül csak egyet vesztek fel.


    Semmi köze hozzá, egészen addig amíg fel nem vesz. Valamint gondolom nálatok is elkérik az eredeti papírokat és igazolványokat ha felvesztek valakit, ha nem így van, akkor az elég érdekes. Általában még a fénymásolatot is lefűzik az ember anyagához.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (22)
    2015-06-03  18:50
  5. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 18:5022.

    Ezt teljesen cége válogatja szerintem. Mi minden önéletrajzot kinyomtattunk. Utána két kupacba tettük. Igen, illetve nem. Egyikünk az igen csoport tagjainak névre szóló levelet írt (amiben behívta tesztet írni), a másikunk a nem csoportnak szintén névre szóló udvarias elutasító levelet. Az igen csoportból nyilván 1 ember lett felvéve, viszont a többi önéletrajz nem lett kidobva, hanem eltettük, mert még jól jöhet (pl. ha az az egy ember mégsem válna be, amire volt már példa).


    Na, ezt csak arra próbált példa lenni, hogy ahány cég, annyi szokás :)


    A korodhoz valóban nincs köze, ámbár ha benne van az önéletrajzban, hogy mikor érettségiztél, és az gondolom, benne van, akkor fél perc alatt kiszámolják.

    előzmény:
    veresildi (21)
    2015-06-03  18:13
  6. 2015. június 3. 18:1321.

    Ez butaság. Az önéletrajzot nem szuttyongatják. Legfeljebb kinyomtatják az interjúra. Amikor felvesznek kérik az összes papírt, nem megkérdezik a számot, hanem elkérik a TB kártyát, az adókártyát a személyit a szakképesítést igazoló papírokat és az alapján készülnek el a hivatalos papírok valamint többségében az erkölcsi bizonyítványt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (13)
    2015-06-03  12:38
  7. 2015. június 3. 18:0920.

    Nem hogy a TAJ számomhoz, de még a koromhoz sincs köze addig amíg fel nem vett.


    Mesélte egy ismerős, hogy megkérdezték a korát az állásinterjún, ő meg visszakérdezett, hogy akkor fel van véve? Mivel csak akkor van köze a munkáltatónak a személyes adataihoz, ha felvette. Egyébként az elérhetősége, a neve valamint a szakmai tapasztalatán kívül semmi személyeset nem kérdezhet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (17)
    2015-06-03  15:21
  8. 2015. június 3. 17:2519.

    Egyébként én megint megközelíteném a másik oldalról is: ha a munkavállaló már az elején dafke nem teszi, amit kérek, akkor vajon később mennyire lesz együttműködő?


     


    Ha állást akarsz változtatni gyere hozzám. Magas fizetés, érdekes munka.


    Az interjún az első kérésem az szokott lenne, hogy kényeztesd a száddal. Jobb ha az elején kiderül ha dafke nem teszi, amit kérek, akkor vajon később mennyire lesz együttműködő?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (11)
    2015-06-03  12:09
  9. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. június 3. 15:2418.

    Tőlem 21 évesen megkérdezték egy interjún, hogy akarok-e gyereket a közeljövőben. A válaszom szó szerint az volt, hogy "Jónéhány évig még biztosan nem.". Ezek után kb. 10 perces kioktatást hallgathattam, hogy pedig milyen jó a gyerekes lét, nem kellene önzőnek lennem, sokkal jobb lenne fiatalon szülnöm, neki is 3 gyereke van, a felesége fiatalon szült és azóta is otthon van a gyerekkel, stb. Csak néztem, nem tudtam eldönteni, hogy neki olyan munkaerő kell-e, aki 3 hónap múlva bejelenti, hogy terhes, vagy olyan, aki számíthat.


    A munkát végül megkaptam és utána biztos voltam benne - megismerve az interjúztatót -, hogy az volt a cél a kérdéssel, hogy hagyom-e magam felbosszantani, hogyan reagálok az indiszkrécióra, belemegyek-e ilyen vitákba. Amikor már olyan viszonyban voltunk, azért elmondtam neki, hogy törvénybe ütköző volt a kérdése és ha a jövőben nem akar pert a cég nyakába, lehetőleg ne csináljon ilyet. 

    előzmény:
    ladybird65 (16)
    2015-06-03  15:07
  10. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 15:2117.

    Az a baj sajnos, hogy nagyon rossz a morál (tisztelet természetesen a kivételnek) mindkét oldalról. És ezt nem segíti a nehéz gazdasági helyzet, ami egyszerre sújt állást keresőt és állást kínálót (ha egyáltalán tud mit kínálni). És nem is tudom, hogy ez mikor fog változni. Viszont nem csak a cégek hazudnak, mismásolnak. Sok munkakereső is gátlástalanul hazudik az életéről vagy a szakmai múltjáról. Én is sokáig csak munkakereső voltam, és amikor egy rövid időre átkerültem a másik oldalra, egészen megdöbbentem, amivel találkoztam. Addig én is csak a cégek furcsa szokásaival, nem teljesen tisztességes viselkedésével vagy a "Hogy jön ez ide?" kérdéseivel találkoztam. Aztán amikor megnéztem a másik oldalt, kiderült, hogy az sem jobb. Abban az emberek többsége egyetért, hogy az lenne a normális, ha a munkaerőt kereső cég tisztességes, becsületes, korrekt és egyenes. Ugyanakkor érdekes módon sok munkavállaló ugyanezeket a kívánalmakat magára már nem tartja kötelező érvényűnek... Valahogy az egész munkaerőpiacnak kéne változnia, fejlődnie.

    előzmény:
    ladybird65 (16)
    2015-06-03  15:07
  11. 2015. június 3. 15:0716.

    A rövid válasz: de, nagyon gyanús és nagyon nem írnám bele. Valaki kérdezett egy okosat: lehet-eé tudni valamit a cégről, vagy csak jeligés (közvetített, stb.). Ha lehet, akkor felhívnám őket, és megkérdezném, hogy mi a szomorúfűznek kell ez az adat? Nem a TAJ szám alapján döntik el, hogy alkalmas munkaerő lennél-e, hanem egyéb paraméterek alapján...


    A hosszú válasz. Nagyon örülök, hogy már nincs ilyen gondom. Voltam én is álláskereső, nem is rövid ideig. A végén már azt hittem, meghülyülök. Nemcsak azért, mert nem volt állásom, hanem ha mentem is interjúra, arról is zömmel rossz emlékeim voltak. Igazán talán az 5%-a volt igazán szakmai állásinterjú. A többi mehetett a lecsóba.


    A TAJ-számos kérdésedről most egy olyan "érdekes" állásinterjú jutott eszembe, ahol a leendő főnök még azt is megkérdezte, hogy a lakás (amiben lakunk), kinek a nevén van a tulajdoni lap szerint...


    De hosszasan lehetne folytatni a sort, milyen bornírt kérdések hangzottak el, melyeknek közük nem volt a betöltendő álláshoz.

  12. 2015. június 3. 13:2015.

    Szerintem ez nem önérzet kérdése, hanem jogilag szabályozott kérdés. Személyes adatot csak célhoz kötötten lehet kezelni.


    Az 1992-ben elfogadott adatvédelmi törvényt (a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény) 2012. január elsejétől egy új törvény váltotta fel, amely az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény -


     


    személyes adat kizárólag meghatározott célból, jog gyakorlása és kötelezettség teljesítése érdekében kezelhető.


    Az adatkezelés lehetőségének jogalapja azonban változott. Alapelvként és főszabályként személyes adat továbbra is csak akkor kezelhető, ha ahhoz az érintett hozzájárul vagy azt törvény, illetve törvény felhatalmazása alapján helyi önkormányzat rendelete lehetővé teszi. Tehát ha az adatkezelésre nincs törvényes felhatalmazás, akkor az érintett személy hozzájárulását be kell szerezni.


    Szerintem, az, hogy a jelentkező megadja a Taj számát önmagában nem tekinthető hozzájárulásnak...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (9)
    2015-06-03  10:15
  13. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. június 3. 12:4114.

    megnevezi magát az álláshirdető? kiderül valami róla a hirdetésből?

    előzmény:
    shadow... (1)
    2015-06-02  21:14
  14. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 12:3813.

    Szeretik, ha egyszerre, egy lapon van meg a jelentkező minden adata, és nem részenként kell bekérni. Kevesebb munka, kisebb tévedési lehetőség.

    előzmény:
    eda-1952 (12)
    2015-06-03  12:33
  15. 2015. június 3. 12:3312.

    Én is látok különbséget, az egyik a kezdet, a másik hogy meddig képesek elmenni... Igen, pontosan ismerem a munkahely-kérdést, tudom, hogy rendesen ki is használják bizonyos munkáltatók és azt is el tudom képzelni, hogy tojnak rá, ha itt vagy bárhol bárki azt mondja, tisztességtelenek a módszereik. De mindettől eltekintve, maradjunk a kérdésnél: az ég szerelmére szerinted mire kellhet a jelentkezők a TAJ-száma?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (11)
    2015-06-03  12:09
  16. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 12:0911.

    Persze, így is lehet. Hiszek a körülmények ezt abszolút lehetővé teszik. Tengernyi munkahely van, az ember a bőség zavarában azt sem tudja, hová jelentkezzen. Meg aztán nehogy már a munkahely mondja meg, hogy mire kíváncsi.


    Egyébként én megint megközelíteném a másik oldalról is: ha a munkavállaló már az elején dafke nem teszi, amit kérek, akkor vajon később mennyire lesz együttműködő?


    És azért a taj szám kérése meg a nemi élet után érdeklődés között látok egy kis különbséget... 

    előzmény:
    eda-1952 (10)
    2015-06-03  11:51
  17. 2015. június 3. 11:5110.

    Ez nem önérzeteskedés: ha nincs közük hozzá, akkor joguk sincs megkérdezni, de persze sokan megtesznek ilyesmit, pont a megjegyzésedre számítva. Ha egy álláshirdetés gyanús, akkor nem is érdemes jelentkezni rá.  Nézd, munkahelyen kiosztott kérdőíven láttam én már olyan kérdést is, hogy mennyire vagyok megelégedve  a nemi életemmel. (közalkalmazotti munkahely volt!) A többi kérdés se volt semmi, de ez vitt mindent. Nálam a kukába..)))) Szóval ha egy munkahely már  a jelentkezésnél is olyant kérdez, amit nem szokás, mi több egyelőre semmi közük hozzá (vajon valami módon hozzáférnek a jelentkező eü állapotához? --ne mond, hogy lehetetlen, mert de, elképzelhető, szabálytalanul.), akkor miket fog később kérdezni?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (9)
    2015-06-03  10:15
  18. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 10:159.

    Lehet, hogy semmi közük hozzá, de ha ezen múlik, hogy egyáltalán behívják, akkor miért ne írja bele? Szerintem ezen a ponton még baromira nem praktikus önérzeteskedni...

    előzmény:
    Rea73 (8)
    2015-06-03  10:06
  19. 2015. június 3. 10:068.

    Önéletrajzba TAj szám? Semmi közük hozzá.


    az, hogy a kiválasztott jelölttől bekérik, meg még ezer adatot, az teljesen más.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (6)
    2015-06-03  09:51
  20. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. június 3. 10:067.

    Kaptál most pár écát a megíráshoz.


    Majd eldöntöd ezek után mit választasz, írod e a hagyományos tömeges ugyanazt, vagy megírod a saját egyéni és csak rád jellemező kitűnő önéletrajzot.


    A nyáj mindig visszahúz.


    Nem könnyű, de ne legyél egy a  sok közül. Vállald fel magad és ne görcsölj azon hogy mit mond majd a cég ahová beküldöd.


    TAJ számot pedig soha senkinek, amíg fel nem vesznek.


     


     


     


     

    előzmény:
    shadow... (1)
    2015-06-02  21:14
  21. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. június 3. 09:516.

    Nem látok benne semmi gyanúsat. Nyugodtan írd bele. Elmondom neked, hogy részt veszek egy projektben, ne tudd meg, hogy mennyi adatot kértek be az alkalmazásomhoz! Egy taj szám az smafu. Látnád az én paksamétámat, sírnál :) Igaz, hogy nem az önéletrajzba kérték, hanem külön kellett kitöltögetni a rettenetes mennyiségű papírt. És a taj szám csak az egyik adat volt, amit kértek.


    Egyébként voltam már a másik oldalon is, és elég rossz tapasztalataim vannak. Mintha az emberek képtelenek lennének értelmezni "A jelentkezés feltétlenül tartalmazza" szöveget. És tudod, én úgy vagyok vele, hogy ha ő nem tisztel meg azzal, hogy figyelembe vegye a kérésem, akkor én meg nem veszem figyelembe, hogy ő állást keres...


    Ebben a stádiumban, amikor még állást keresel, az a legfontosabb, hogy pontosan olyan önéletrajzot adj le a cégnek, amit kér. És igen, ha 10 különböző cégnek 10 különböző igénye van, akkor azt is teljesíteni kell (erre azért kicsit az esély). Miért? Mert így van a legnagyobb esélyed, hogy behívnak. Lehet itt egyénieskedni, meg kreatívkodni, de nem érdemes, hacsak nem szeretnéd, hogy az önéletrajzod egy dologra használják: kukabélelésre.

    előzmény:
    shadow... (1)
    2015-06-02  21:14
  22. 2015. június 3. 09:415.

    Másik megoldás:


    TAJ-számom emelkedő számsorrendben a következő: ...

    előzmény:
    Átokrátokboszorkányok (4)
    2015-06-02  23:41
  23. 2015. június 2. 23:414.

    Akkor kreatívan - ha legalább két nulla van a TAJ-ban - szépen körbe felírni a számot - de ne lehessen tudni, hogy hol kezdődik;-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (3)
    2015-06-02  22:34
  24. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. június 2. 22:343.

    Bizony hogy DE!


    És a szokásosnál is kevesebbet írnék önéletrajzba, ha munkát keresnék.Ahol ilyet kérnek, oda be sem küldeném.


    Az önéletrajnak - szerintem - egyedinek kell lennie.Ez biztosítja azt, hogy ki tud  tünnie a tömegből.Hogy eredeti egyéniség és  abszolute kreatív.Ugyanakkor korrekt és laza.

    előzmény:
    shadow... (1)
    2015-06-02  21:14
  25. 2015. június 2. 21:582.

    El nem tudom képzelni miért kérik, de a hirdetés nekem felejtős lenne.

    előzmény:
    shadow... (1)
    2015-06-02  21:14

Címlap

top