Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szorongósport

pompidouenne
Létrehozva: 2015. május 6. 19:33

Sziasztok!


 


Akinek volt/van hasonló problémája.


Tudva levő, hogy a mozgás oldja a szorongást, örömhormonok képződése, feszültséglevezetés, miegymás.


Tudja valaki, bár gondolom ez egyénileg változó lehet, hogy mennyi az a minimális heti és napi sport mennyiség, ami szükséges ahhoz, hogy pl. az ember teljesen elkerülje a feszültségoldók szedését?!


Nekem sajnos időnként visszatérő szorongásos időszakaim vannak, és a gyógyszeren kívül csak a mozgás használt eddig. Pszichológusra nem is nagyon akarok már költeni, mert ha eddig nem ér semmit, ezután sem hiszem, hogy csodát tenne.


Viszont sosem akartam gyógyszereken élni, mindig azon voltam, hogy csökkentsem az adagot, amikor szedtem, de ez általában csak akkor sikerült, ha sportoltam. Abbahagyni is csak ilyen időszakban sikerült akár évekre is.


 


Most megint egy "völgyidőszakban" vagyok, heti 3 x 0,5-1 óra, amit ki tudok sportra szorítani minden egyéb mellett, plusz a munkába is vagy biciklizem, vagy gyalogolok, de az ugye nem olyan intenzív mozgás. Úgy érzem viszont nem elég ez most ahhoz, hogy teljesen tünetmentessé tegyen. Elég intenzív testi tüneteim vannak, főleg reggelente.


Van erre valami javasolt sportadag?


 


Előre is köszi!!!


 

  1. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. május 8. 09:3126.

    Helyén kell kezelni a sportot. A sport nem fogja megoldani a problémákat, nem szabad ilyen sokat elvárni tőle. Topikindító esetében ráadásul csak még több feszültséget generál jelenleg, mert időt KELL szakítania rá, meg KELL csinálnia, nem is élvezi túlságosan, tehát kényszerrel történik, ami nem túl nagy segítség a problémái kezelésében, sőt, csak ront az egészen. 


    De egy jól megválasztott sport igenis rengeteget segíthet. 


    Egyébként rengeteg ember van, akinek nem okoz örömet a mozgás. Csinálják, mert mindenhonnan az ömlik rájuk, hogy mozogni muszáj, lassan olyan szintre emelkedik, mint a levegővétel. Eljárnak futni, ezt azt csinálni, de közben semmi mást nem várnak, csak hogy végre befejezzék. Érzelmileg nem tölti fel őket, csak egy újabb elvégzendő feladat, amin túl kell esni. És mivel nem okoz örömet, lelkiismeret furdalásuk van, mert tudják, hogy élvezni kellene, örömmel kellene csinálni. Lehet, hogy a szervezetnek fizikailag jó ez, de lelkileg nem éppen. Én is voltam így néhány évvel ezelőtt, abba is hagytam. Rengeteg feszültséget generált bennem, hogy mennem kell, csinálni kell, miközben a hátam közepére nem kívántam. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_140624 (22)
    2015-05-07  21:16
  2. Torolt_felhasznalo_306285
    Torolt_felhasznalo_306285
    2015. május 8. 06:5725.

    "Igazából nem hiszem, pontosabban nem tudom már, hogy milyen módszerrel is tudná az embert egy szakember megszabadítani olyan dolgoktól, amikről az ember tud ugyan, hogy okai lehetnek a szorongásainak-mint pl. gyerekkori csúfolódások, kórházi magányos kezelések, stb- de arra nincs eszköze, hogy ezeket hogy oldja fel,hogy felejtse el. Hogy felejtse el, ami lehet olyan rég történt, hogy tudatosan nem, csak sejtjeiben, vagy zsigereiben emlékszik rájuk."


    Ha írsz privit, szívesen értekezek veled erről. :) Ne lesz benne szó reinkarnációról meg kineziológiáról meg homeopátiáról, megígérem. 


     

    előzmény:
    pompidouenne (15)
    2015-05-06  22:04
  3. Torolt_felhasznalo_306285
    Torolt_felhasznalo_306285
    2015. május 8. 06:4824.

    Jó, jó, le kell győzni. Vagy meg kell birkózni vele. Szembe kell nézni vele. Kezdeni kell vele valamit. (Nem véletlenül szórakozom a szavakkal.) 


    Az önismeret természetesen nélkülözhetetlen és véleményem szerint az egyik legfontosabb dolog az életben. Kérdés, hogy mi vezeti oda a topiknyitót? (Szerintem igenis, hogy a terápia. Az, hogy volt egy pár rossz terápiája, még nem a világ. Sajnos. Tovább kellene keresgélni.)


    És igazad van, kellenek különböző technikák. Helyes légzés, zenére táncikálás (ez most nem a sport, csak egy-két percre gondolok), séta a természetben (amit te is írtál). Esetleg annak, aki nem dolgozik túl sokat, annak a takarítás is lehet jó feszültséglevezető. Nem beszélve a "kertészkedésről", ami a nagyvárosban persze csak annyi, hogy növénykéket gondozunk a lakásunkban vagy az erkélyládánkban. A földdel való érintkezés (véleményem szerint) sokat segíthet. 


    Te hogyan teszel szert önismeretre? Ez érdekelne. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_140624 (22)
    2015-05-07  21:16
  4. Torolt_felhasznalo_306285
    Torolt_felhasznalo_306285
    2015. május 8. 06:3623.

    Nekem is  a tánc az igazi. 


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (21)
    2015-05-07  20:29
  5. Torolt_felhasznalo_140624
    Torolt_felhasznalo_140624
    2015. május 7. 21:1622.

    Márpedig muszáj legyőzni, a TI is erre keres módszereket. Viszont szerintem nem lehet annyit sportolni ,hogy elég legyen, még táncolni sem, bár én csak heti kétszer másfél órát próbáltam belőle annó (sajnos ennyi fért az időmbe meg a pénztárcámba, de szerintem ez nem kevés). Muszáj önismerettel foglalkozni, különböző technikákat összeszedni, hogy az ember fel legyen vértezve, amikor váratlanul rátör az érzés, hogy legyen miből válogatnia, mert hiába működik valami egyszer, lehet hogy máskor már egy másik módszer jobban beválik. Ha valaki igazán a padlón van pl. akkor a sport sem feltétlenül jön össze, mert esetleg nem képes rendszeresen eljárni, már az is túl magas léc lehet bizonyos esetekben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_306285 (18)
    2015-05-07  13:53
  6. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. május 7. 20:2921.

    A tánc nagyon jó ötlet, én is akartam javasolni. 


    Topikindító: Évekig versenytáncoltam, utána futottam, spinningeltem, bicikliztem, ellipsziseztem, izmot építettem, de egyik sem adta közel sem azt az élményt, mint a tánc. Azok számomra is kb. olyan céllal történő mozgások voltak, mint a neked, sok örömet egyikben sem találtam. Csak egy eszköz volt a jó fizikai állapot eléréséhez és fenntartásához, de egyáltalán nem élveztem. 


    Viszont néhány évvel ezelőtt kipróbáltam egy olyan aerobikot, ami diszkó zenékre volt, kifejezetten táncos elemekkel, elképesztően felszabadító volt! Neked is valami olyan mozgásformát kellene találnod, amiben örömöd leled. A tánc szerintem egy nagyon jó alternatíva lenne. Egyszerűen képtelenség, hogy közben máson gondolkodj. A tested ártjárja a zene, teljesen átadod magad neki. Véleményem szerint a legfelszabadítóbb mozgásforma. 

    előzmény:
    Szállófelhő (19)
    2015-05-07  14:30
  7. Torolt_felhasznalo_306285
    Torolt_felhasznalo_306285
    2015. május 7. 19:5520.

    Ez nagyon jó ötlet!!! 

    előzmény:
    Szállófelhő (19)
    2015-05-07  14:30
  8. 2015. május 7. 14:3019.

    Ha csak "kiszorítani" tudod az idődből, akkor az inkább növeli a feszültséget benned, mint csökkenti. Biciklizés a forgalomban megint nem nyugtató. Talán egy könnyedebb, táncos elfoglaltságot ajánlanék neked inkább, akár hastáncot. A youtube-on mindenféle műfajból remek videók vannak, amihez nem kell elmenni otthonról. 


     


     

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-05-06  19:33
  9. Torolt_felhasznalo_306285
    Torolt_felhasznalo_306285
    2015. május 7. 13:5318.

    Manta, szerintem nem tudod jól. Nem lehet minden szorongásos problémát tudatosan legyőzni. A nagyon korai gyerekkori sérüléseket nem lehet relaxációval meg elhatározással meggyógyítani. Sőt, kognitív meg analitikus terápiával sem. (Kapizsgálom, hogy mi lehet a megoldás, szakembertől hallottam róla.)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_140624 (16)
    2015-05-06  22:10
  10. Torolt_felhasznalo_306285
    Torolt_felhasznalo_306285
    2015. május 7. 13:4617.

    A helyedben én biztos, hogy olyan sportot próbálnék meg csak és kizárólag csinálni, amiben örömömet lelem. 


    Próbáltam futni, csúfos kudarc, pedig hetekig csináltam naponta-kétnaponta. Vártam, hogy jobban fog menni, "na, mikor lesz már az egy körből másfél?" (soha). Aztán járni kezdtem egy olyan sportra, ami már-már szerelem és jé, milyen érdekes, egy órát simán lenyomok belőle. 


    Amúgy tuti fix, hogy mindenkinél egyéni, hogy mennyit bír, mennyi kell neki, mert nekem a fent említett "szerelem-sportból" heti egy óra ugyan nem elég, de heti kettő (esetleg három) elég lenne, míg van, akinek napi egy-két óra mozgás kell. 


     

  11. Torolt_felhasznalo_140624
    Torolt_felhasznalo_140624
    2015. május 6. 22:1016.

    Én inkább azt mondanám, hogy csak tudatosan tudod legyőzni!


    Tudom, miről beszélsz, én is pipálhatom az első kettőt mindenképpen (amit térdszélikatica írt).


    A relaxáció sokszor nekem sem sikerül, de azért lehet benne fejlődni, meg hát már az is jó, ha esetenként segít. Nem lehet a nap 24 órájában futkározni, főleg nem éjjel! :)


    Nekem még segített, hogy rábukkantam a neten a "belső én" fogalmára, mert nekem kábé nem volt ilyenem, mostanában kezdem érezni...

    előzmény:
    pompidouenne (10)
    2015-05-06  21:01
  12. 2015. május 6. 22:0415.

    Köszönöm a tanácsokatA mozgást nem hagyom abba.


    A szakember az más kérdés.. Azt hiszem eddig talán négyet próbáltam és egy csomó pénzem elment rájuk a hosszú évek alatt. A kaput az tette be, amikor elmentem egy néhányak által jónak mondott szakihoz. Én addig 5-8 ezreket fizettem egy alkalomért a korábbiaknál. Ő 12 ezret kért, és még abban sem vagyok biztos, hogy az 60 perc volt, nem-e csak 45. Ráadásul mikor a végén még rákérdeztem, hogy kérdezhetek-e még egyet, akkor azt mondta igen, de a 2. mondatnál belevágott, hogy azt mondtam egy rövid kérdés, az idő másoknak is pénz. Na akkor elment a kedvem az egésztől...


    A vele való tali után kezdtem el rendszeresen a sportot, gyakrabban mint most,mert akkor GYES-en voltam, és valahogy végül kijjebb kecmeregtem a gödörből. 12 ezres ülések nélkül...


    Igazából nem hiszem, pontosabban nem tudom már, hogy milyen módszerrel is tudná az embert egy szakember megszabadítani olyan dolgoktól, amikről az ember tud ugyan, hogy okai lehetnek a szorongásainak-mint pl. gyerekkori csúfolódások, kórházi magányos kezelések, stb- de arra nincs eszköze, hogy ezeket hogy oldja fel,hogy felejtse el. Hogy felejtse el, ami lehet olyan rég történt, hogy tudatosan nem, csak sejtjeiben, vagy zsigereiben emlékszik rájuk.

    előzmény:
    terdszelikatica (14)
    2015-05-06  21:47
  13. 2015. május 6. 21:4714.

    gyerekkori bántások fizikai és mentális síkon is pipa


     


    önértékelési problémák gyerekkortól pipa


    na ezek feldolgozasahoz kell szakember ha egyedul nem megy 


    es akkor nagy valoszinuseggel  megoldodik a tobbi is.


    De fuss. Mondanam masz hegyet mert az is egy kemeny csoportban vegzett spot , amiben megtanul/hat az ember kitartas, feleloseget onmagaert es masokert ,megtanulja az elotervezest a gyors donteshozast es a dontes kenyszer kockazatat is el kell hogy viselje ,jo mert  tudni fogja, hogy mire kepes ,resze lehet kudarcban es megtanit a kudarcbol talpraallni es eljutni a sikerekhez .Jo futast addig is 


     

    előzmény:
    pompidouenne (13)
    2015-05-06  21:32
  14. 2015. május 6. 21:3213.

    örökletes tényező pipa


    gyerekkori bántások fizikai és mentális síkon is pipa


    önértékelési problémák gyerekkortól pipa


     


    én is ilyen szerotonin dolgokra gyanakszom, gondolom ezeket dobja meg a mozgás, ezért tud segíteni

    előzmény:
    terdszelikatica (12)
    2015-05-06  21:28
  15. 2015. május 6. 21:2812.

    Irhattam volna hogy GABA rendszer zavara szerotnin /noradlenarin


    zavara es bizony barmilyen hihetetlen is a generalizalt szorongas


    kialakulasaban a kudarcelmeny, az orokletes tenyezok a tars/parkapcsolati labilitas, csalodas is belefer. Ami a futast illeti egyenfuggo  = kinek milyen mervu s szerotonin ... hianya.

    előzmény:
    pompidouenne (11)
    2015-05-06  21:06
  16. 2015. május 6. 21:0611.

    :-) Ezt úgy bírom, mindenhol meg kell jelenjen egy szúrkálódó.


    Szánalomkeltés nem célom, a kérdésem a nyitószövegben van, azaz, aki szorongásra is használta már a sportot, annak mekkora mennyiség volt hatásos.


    Aki sajnáltatni akarja magát, az nem szokott sportolni, hogy legyőzze a szorongását, mert könnyebb sajnáltatni magát, mint tenni elleni valamit.


     


    A családommal meg semmi gond.  A szorongásos dolgok már 25 éve fennállnak, sehol sem volt a családom, a csodálatos gyerekeim és a párom, akikkel remekül megvagyunk.

    előzmény:
    terdszelikatica (9)
    2015-05-06  20:57
  17. 2015. május 6. 21:0110.

    Á, a gyerekkoromban ért dolgok miatt van szerintem. Tudatalatti félelmek, amik mélyről jönnek és tudatosan nem tudom legyőzni. Időről időre birtokba veszik a testemet szorongás formájában, aminek a valós okát-félek a póktól, a kutyától, stb- nem tudom megmondani (generalizált szorongásnak hívják azt hiszem). Aztán a szorongás testi tüneteket okoz, mindig másokat, amitől aztán elkezdek félni, hogy ilyen meg olyan komoly betegségem van.


    Próbáltam a relaxálást, pár más módszert, de ha szorongok, a mozgás esik jól, nem az, hogy még tudatosan a testemre figyeljek. Ez saját tapasztalás, érdekes, hogy a sportot soha egy pszichomókus nem ajánlotta, javasolta.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_140624 (7)
    2015-05-06  20:48
  18. 2015. május 6. 20:579.

    Ez érdekes.Új fogalom keletkezett.


    Mindig úgy gondoltam, hogy  ha valaki valamit sportol akkor azt azért csinálja mert éppen nem szorong.


    A mozgással kapcsolatban csak azt tudom elképzelni - persze most egészséges emberekről beszélünk, ugye  - hogy örömmel teszi az ember amit tesz.


    Mert lehet fáradt, lehet kimerült az illető, na! de hogy szorongjon - ez valami brutális megfeszítés lehet, és éppen nem az egészséget szolgálja.


    A sportban is mint nagyjából mindenben a fokozatosság a lényeg.


    Az egyszerűbbtől haladunk a bonyolultabb felé.


     


    De látom is, hogy neked mentális problémád van.Ezt pedig neked kell valahogy  kitalálnod neked mi a jó.Egyénfüggő, ezért tanácsot adni - hát, nem tudom mi lenne az ami segít.


    Talán egy szál virág.

    idézet:
    Csendike+ (6)
    2015-05-06 20:46:23

     Csendike !


    Tudod mi ez a topic burkolt szanalomfelkeltesealtalaban korosan mukodo csaladokra jellemzo

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (6)
    2015-05-06  20:46
  19. 2015. május 6. 20:578.

    Ez így annyiban sem igaz, hogy pl. a párom azért sportol-ugyanazt, amit én, mert kezdett emelkedni a cukra. A minden másnapi fél óra mozgással, és nem szigorú diétával teljesen normális szintre kerültek az értékei, pedig az orvos tuti gyógyszerre fogta volna. Viszont őt is csak ez hajtja, hogy muszáj, mert az eredmény, a jó cukor megvan, s ha ez kell hozzá, és időbe ez megoldható, akkor csinálom ezt.


    Persze nem úgy kell azért elképzelni hogy fogamat szorítva, utálkozva csinálom, de mondjuk a szabad levegőn bicajozni nyilván más lenne, de azt nem lehet télen-nyáron, és rendszeresen, mint ezt.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (6)
    2015-05-06  20:46
  20. Torolt_felhasznalo_140624
    Torolt_felhasznalo_140624
    2015. május 6. 20:487.

    Menstruációs ciklusoddal nincs összefüggésben esetleg? Mert néha már az is segít, ha racionalizáljuk a szorongás okát. én pl. személyre szóló aktuális horoszkópot is nézni szoktam, mert pl. meglátom, hogy valami nehéz fényszög van, már attól megnyugszom kicsit, hogy ja, emiatt!

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-05-06  19:33
  21. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. május 6. 20:466.

    Ez érdekes.Új fogalom keletkezett.


    Mindig úgy gondoltam, hogy  ha valaki valamit sportol akkor azt azért csinálja mert éppen nem szorong.


    A mozgással kapcsolatban csak azt tudom elképzelni - persze most egészséges emberekről beszélünk, ugye  - hogy örömmel teszi az ember amit tesz.


    Mert lehet fáradt, lehet kimerült az illető, na! de hogy szorongjon - ez valami brutális megfeszítés lehet, és éppen nem az egészséget szolgálja.


    A sportban is mint nagyjából mindenben a fokozatosság a lényeg.


    Az egyszerűbbtől haladunk a bonyolultabb felé.


     


    De látom is, hogy neked mentális problémád van.Ezt pedig neked kell valahogy  kitalálnod neked mi a jó.Egyénfüggő, ezért tanácsot adni - hát, nem tudom mi lenne az ami segít.


    Talán egy szál virág.

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-05-06  19:33
  22. Torolt_felhasznalo_140624
    Torolt_felhasznalo_140624
    2015. május 6. 20:455.

    A reggeli rutin megváltoztatása esetleg? Nyugisabb legyen, munkába indulás "csak úgy mellékesen"... én mindig rágózom reggel, amint kilépek az ajtón...

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-05-06  19:33
  23. Torolt_felhasznalo_140624
    Torolt_felhasznalo_140624
    2015. május 6. 20:434.

    Hát a fél óra nagyon kevésnek tűnik egy alkalomra, az egy óra már inkább érhet valamit...


    De ha szorongós vagy, akkor szerintem kéne valami önismereti "edzés" is, és akkor fokozatosan oldódik a személyiség fejlődésével.


    Én igazából mindig más módszerrel próbálom oldani magam, amit éppen hatásosnak érzek. Ezeket ki kell tapasztalni, szerintem, hogy neked mi a jó. Én egyébként sosem szedtem gyógyszert (volt, hogy pszichológusa fel akart volna írni, de szerencsére elment nyaralni, és mire visszajött, én már nem jártam hozzá, a napsütés meggyógyított). Egyébként a friss levegőn séta elég hatásos pl. lehetőleg embermentes helyen. Amúgy meg olyan dolgokkal vedd körbe magadat, amikor csak tudod, amik oldják benned a feszültséget: pl. egy jó facebook csoport is csodákra képes! Pl. kedvenc hobbiddal kapcsolatban vagy hasonló...

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-05-06  19:33
  24. 2015. május 6. 20:273.

    Ellipszis trénerezni és kiegészítésképpen tornázni és karra súlyzózni szoktam, mert önmagában a tréner egy időben igen lefogyasztott, igen vékony voltam, de lógtak az izmaim, úgyhogy kell a kiegészítés.


    Hát, inkább kényszer, mint öröm, mert alig tudom rá kiszorítani az időt, de amúgy is. Amit szívesebben csinálnék, ahhoz el kellene menni és pénzbe is kerülne, így marad ez. A nagyszülőkre így is sok hárul a gyerekekből a munkabeosztásunk miatt, nem járkálnék el még pluszban.


    Igazából a rendszeres sportolás generátora nálam valóban az, hogy azt várom oldja a feszültséget. Hogy egyébként szívesen csinálok más sportot is, az egy dolog, amikor épp van rá idő és lehetőség, de ide ugye rendszeresség kell és ezzel a formával tudom aztmegoldani.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (2)
    2015-05-06  20:14
  25. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. május 6. 20:142.

    A mennyiség véleményem szerint egyénenként változó, van, akinek napi egy alkalom sem elég, van, aki heti egy órából teljesen fel tud töltődni. Neked kell kitapasztalnod, hogy mennyire van szükséged. Ha nem érzed elégnek, akkor csináld még. De arra vigyázz, hogy NE az legyen a sportolás mozgatórugója, hogy oldja a szorongásod, hanem csak maga a sport. Könnyen hozzátehet még a szorongásodhoz, ha ilyen magas elvárást állítasz felé! Ha görcsösen, azért csinálod, hogy utána jobb legyen, nem adod át magad az örömének. 


    Egyébként maga a sport, amit űzöl, örömet okoz? Vagy az érzés okoz örömet utána, hogy teljesen lenullázott?

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-05-06  19:33

Címlap

top