Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vegyes- vs. korcsoport

Babyface83
Létrehozva: 2015. Április 24. 21:19

Sziasztok!


 


Véleményekre lennék kíváncsi az óvodai vegyes csoport kontra "tiszta" korcsoportokról. Egy kicsit utánajártam a témának, azt tapasztalom, hogy a szakértők, pedagógusok, gyerekpszichológusok döntő többsége szerint sokkal több előnye van a vegyes csoportnak, a kicsikre és a nagyokra is egyaránt kedvező hatással van, például a kicsik sokat tanulnak a nagyoktól, a nagyok pedig segítenek a kicsiknek, anyáskodnak felettük, ezáltal empátiát, toleranciát tanulnak/gyakorolnak. Meg még egy csomó (számomra logikusnak tűnő) előnyt felsorolnak.


 


A gyakorlatban viszont azt tapasztalom, hogy a legtöbb kisgyerekes szülő ellene van a vegyes csoportnak, legalábbis az én ismeretségi körömben minden szülő azon igyekszik, hogy az óvodakezdő gyereke korcsoportos óvodába járjon, de az indokok számomra rejtélyesek (például "visszahúzzák" a kicsik a fejlődésben a nagyokat - ennyi erővel a kistesó is rossz hatással van a gyerekre). Szóval arra gondoltam megvitathatnánk ezt a témakört, mert mi épp érintettek vagyunk, és érdekelnek az ellenvélemények is. Mondjuk a döntésünk már megszületett, beiratkoztunk az oviba (vegyes csoportosba), de kíváncsi lennék tapasztalatokra, érvekre, esetleg kulturált hangvételű, építő jellegű vitákra :)

  1. 2015. Április 25. 23:2226.

    Már egy jó pont, hogy nem akarnak szabadulni Anyutól. :-)

    előzmény:
    Babyface83 (20)
    2015-04-25  10:19
  2. 2015. Április 25. 19:4025.

    sziasztok, az én kisfiam is épp betöltve a 3-at, szeptemberben kezdte a vegyes csoportot. Sok rosszat és jót hallottam én is róla, illetve az ő óvónénijéről is aki egyébként nagyon kedves és szimpatikus volt a beiratkozásnál. Kövezettek meg de nálunk a legfontosabb szempont, hogy ez az ovi épp egy saroknyira van és innen további 5 perc gyalog a munkahelyem :) Egyetlen kérésünk volt beiratkozáskor, hogy egy kislánnyal 2 évet lehúzott együtt a bölcsiben :), így kerülhessenek egy csoportba a beszoktatás miatt. Az oviba ugyanúgy be kellett szokni mint a bölcsibe. Szerintem nem is elvárható, hogy egy 3 éves azért alkalmazkodjon, mert már úgyis járt közösségbe hiszen más épület más gyerekek más szabályok és főleg más gondozók vannak !!! 2 hét volt a beszoktatás sem akkor sem azóta nem sírt.. :)


    Az én fiam egyébként csak  nagyobbakkal szeret játszani, sajnos azok nem mindig szeretnek vele de van nagyobb ( 5 éves ) és vele egyidős barátja is a csoporton belül. A tanulás náluk úgy zajlik hogy vannak feladatok, amik a csoporton belül a nagyoknak kötelezők ( külön óvónénivel ), a "középsősöket" megpróbálják bevonni, a kicsik pedig, ha akarnak csatlakozhatnak, de nekik ezekben az időszakokban még megengedett a szabad játék.


    Egyenlőre nagyon jónak látom, iszonyú sokat tanult a kisfiam gyönyörűen számol képben van a halmazokkal ( több/kevesebb pl. ) és rengeteg újdonságot mesél nap mint nap. De pl. azt a kislányt akivel együtt jöttek a bölcsiből , nem érdekli a tanulás, ő még csak játszani szeretne, nem vesz részt semmiben egyenlőre...


    A különbségekről meg annyit, hogy az Anyák Napi "ünnepséggel " kapcsolatban mondták az óvónénik hogy van olyan 6 éves a csoportban, aki nem hajlandó beállni a sorba, se megtanulni a verset úgyhogy gondolom ez nem életkori sajátosság... ( az már mondjuk egy külön topicot megérne hogy miért gondolják azt az óvónők hogy az mutatja a munkájuk minőségét mennyire "idomítják " be a gyerekeket az ünnepségekre, de ez csak magánvélemény...)


    Szóval, ez gyerekfüggő. Nálunk bejött, a nagyobb lányok sokat segítenek öltözésnél pl. :) de hallok ellenvéleményeket is.


     


     


     


     

  3. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. Április 25. 19:1924.

    Két dolog még eszembe jutott, nemtom voltál-e már nyilt napon.


    Az egyik, hogy legyen a gyerek szobatiszta, még a délutáni alvásnál is. Pelenkát oviban már nem adnak!


    A másik, hogy segitsen öltözni, ill cipőt, nadrágot tudjon egyedül felvenni, mert oviban ált. sok az átöltözés, de nincs mindig idő mindenkinek segiteni.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2015-04-24  21:19
  4. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. Április 25. 14:1523.

    Nem gondolnám, hogy a 3-4 évesek között akkora különbség lenne. Épphogy hasonló a tudásuk, a mozgási fejlettségük, mint mondjuk a 3-6 évesek szórásában. Mert ott -szerintem- jobban kijön a különbség. Mondjuk nekem mindegy is milyen ovi, nálunk csak a korosztályos lehetőség van, én már csak kibekkelem ezt a félévet, mert pölö fiamnak a bölcsi már elég unalmas. Januári lévén nem vették át évközben, így most az a helyzet áll fenn, hogy a 2szobás bölcsi csoportban 25-ből 2 gyerekkel tud igazán barátkozni, mert a többi még alig beszél. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az igazán látványos különbség -szerintem- a 2-3 évesek között van.

    előzmény:
    Babyface83 (21)
    2015-04-25  10:25
  5. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. Április 25. 13:3722.

    Mivel a te fiad még nem járt közösségbe, azért megsúgom, hogy a sírás 90%-a anyócának szól. Ha kiteszi a lábát, kb 1 perc múlva megszűnik, gyerek meg éli világát.

    előzmény:
    Babyface83 (20)
    2015-04-25  10:19
  6. 2015. Április 25. 10:2521.

    Bennem semmi ellenérzés nem volt, amióta foglalkozom a témával végig a vegyes csoport volt szimpatikusabb, pont azért, amit írtál is, valahogy természetesebb,  mint az, hogy 20-30 közel azonos korú gyerek van egy kupacban. Ilyen korban még annyira különbözően fejlődnek a gyerekek, szerintem nem szerencsés ennyire egy kalap alá venni őket, és egyforma "elvárásokat" támasztani mindegyik gyerek felé.


    Mondjuk én nem jártam oviba gyerekként, lehet, hogy ezért nincs bennem idegenkedés, mert nincs semmi tapasztalatom egyik oldalról sem.

    előzmény:
    Caithleen (17)
    2015-04-25  08:50
  7. 2015. Április 25. 10:1920.

    Nem minden gyerek bölcsis, ezzel nem vagyunk egyedül (legalábbis mifelénk). És aki bölcsibe járt, annak is szokatlan lehet az új hely, új közösség, új közeg, és nem biztos, hogy rögtön feltalálja magát.


    A mi ovinkban a szülő addig marad a gyerekkel, amíg a gyerek igényli (na meg amíg a szülőnek erre lehetősége van). Azt mondta a vezető óvónéni, hogy volt olyan gyerekük, akivel egy hónapig minden nap ott ült az anyukája. Nekem ez nagyon megnyugtató, hogy nem leszek kiküldve, és sírás-mentesen lehet beszoktatni a gyereket, szerintem ez rengeteget számít.


    Szóval nekem ez is egy előny a vegyes csoport javára, mert korcsoportban, ahol minden gyerek új, nyilván nincs arra lehetőség, hogy 20-30 szülő ott üldögéljen a gyerekekkel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (12)
    2015-04-25  08:10
  8. 2015. Április 25. 09:3319.

    Szerintem mindegy, hogy vegyes, vagy tiszta csoport, nem ezen múlik, hanem az óvónők hozzáállásán. Abba az oviba és csoportba kell iratni a gyereket, ahol szimpatikusak az óvónők, aztán úgyis a gyakorlatban dől el,h jól választottunk-e...garancia semmire nincs, ezt tapasztaltam.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2015-04-24  21:19
  9. 2015. Április 25. 09:0918.

    Foglalkozasok:


    a napnak ugye van egy ritmusa, szerencses esetben nincsenek szigoru ertelemben vett foglalkozasok (pl matekozas, feladatlapozast ertek ez alatt), amelyekben mindenkinek kotelezo lenne reszt venni, hanem kulonbozo tevekenysegi teruleteket biztositanak, es a gyerekek ezek valamint a teljesen szabadjatek kozott valaszthatnak, bekapcsolodnak-e, vagy egyesul-parosan-kiscsoportban szabadon jatszanak, kepeskonyvet nezegetnek, stb.


    Ezeket a viszonylag szabad strukturaju idoszakokat tagoljak a nagy kozos osszegyulesek, ahol pl. kozos enekles-mondokazas folyik delelott, delutan meg pl egy-ket nagyobb lelegzetu mesemondas-hallgatas. 


    Illetve meg van ugye az udvari idoszak, ami legnagyobb szazalekban abszolut szabadjatek, esetenkent tagolva egy-egy kozos korjatekkal.


    Az iskola elott allokkal, legnagyobbakkal valoban elvonulva foglalkozik idonkent egy-egy ovono, ilyenkor szervezes kerdese, hogy meg tudjak tenni, ok kicsit elkulonitve dolgozzanak. 


     

  10. 2015. Április 25. 08:5017.

    Szia!


    En abszolut vegyescsoport parti vagyok.


    4 evet dolgoztam kf-on kulonbozo ovikban, ott nem is ismerik a korosztalyonkenti bontast (ill. 2 nagy csoport van, a 2 ev alattiak meg a 2-5 eves koruak, ezen belul nem tagolnak). Bevallom, eloszor furcsalltam (elvbol), de mukodesben latva, es raadasul nem egy, hanem legalabb 25-30 ovit, azt tapasztaltam, tenyleg ez a jobb gyereknek-felnottnek is.


    Kesobb, mikor nekem is gyerekem lett, egyertelmuen csak a vegyescsoport johetett szoba.


    A korosztalyonkenti bontastol szerintem az enyemhez hasonlo beidegzodes miatt idegenkednek sokan. Valoszinuleg ok maguk soha nem tapasztaltak meg gyerekkent a masik tipust. Pedig az eletkoronkenti bontas ebben a pici korban nagyon termeszetellenes, amolyan cucilizmusbol ittmaradt hagyomany. 


    En csak elonyet tudnam felsorolni a vegyescsoportnak, jo par elhangzott mar itt, bar csak feluletesen futottam at a topikot.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2015-04-24  21:19
  11. 2015. Április 25. 08:3316.

    Dehogy kell elhozni. Berakhatod reggel, mehetsz érte uzsonna után. Neked kell eldönteni, hogy a gyereknek ez OK lesz-e.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (12)
    2015-04-25  08:10
  12. 2015. Április 25. 08:3115.

    Volt egy nagylány, sose felejtem el neki a kedvességét: a középső fiam első napja után azt mesélte, hogy a kert végében a Jankával nézte a markolót az utcán. Kérdeztem Jankát, hogy őt is érdeklik a markolók?! Mosolyogva mondta, hogy nem, csak a Gergő kedvéért nézte vele. :-)


    (Ennyit arról, hogy a csúnya nagyok lenyomják a kicsiket... :-))

    előzmény:
    krisztina914 (11)
    2015-04-25  07:16
  13. 2015. Április 25. 08:2914.

    Ja, de azért ne úgy képzeld, hogy ott bőg kánonban 20 kisgyerek, és akkor Te lököd be 21-nek a sajátodat. :-)


    Meglepően jól fogadja a gyerekek nagy része az új helyzetet. Soak bölcsiből mennek, sokan pedig már nagyon várják, de nálunk van anyás beszoktatás is, aki azt igényli. Én az nagyot bekísértem, de egy óra múlva leléptem, mert láttam, hogy felesleges vagyok. A 2 kisebbet már nem kellett bekísérni sem, mert már évek óta ismerték a terepet a nagy miatt, másrészt tesóval együtt mentek.

    előzmény:
    Babyface83 (10)
    2015-04-25  00:34
  14. 2015. Április 25. 08:2113.

    Szerintem jól gondolod, legalábbis abból, amit én látok. Nem 24 megszeppent gyerek szokik be egyszerre, hanem 5-6. Egyrészt a nagyobbak segítik őket (nem, tényleg általában nem a hangos nagyfiúk, hanem a nagylányok), másrészt többet tudnak velük foglalkozni az óvónők.

    előzmény:
    Babyface83 (10)
    2015-04-25  00:34
  15. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. Április 25. 08:1012.

    Az ovisok nagy resze azért már nem sirdogál, mert az átlag eleve közösségből jön.Én épp azt kérdeztem a nyiltnapon, h ugye nem kell az első nap ebéd előtt elhozni? Mert ez már nem a bölcsis beszoktatás..puszi-puszi, jövök délután, oszt csókolom.

    előzmény:
    Babyface83 (10)
    2015-04-25  00:34
  16. 2015. Április 25. 07:1611.

    A nagylányom is vegyes csoportba járt és ahogyan írtad,valóban a nagyok anyáskodnak a kicsik felett ezáltal segítik a beilleszkedést is. Az enyém elég mimóza lelkű,de volt két nagylány akik pesztrálták és megkönnyítették az óvodai életét:-)


    A foglalkozások középső csoporttól vannak,a kicsik akkor vesznek részt benne ha akarnak de általában inkább csak megfigyelnek ahogyan látom..


    Mi az első évet végigsírtuk-csak a reggeli elválásnál-de mivel hárman voltak csak kicsik csak az én lányom sírt,meg tudták vigasztalni alaposan,nem kellett másik húsz pityogóra figyelni.


    Szóval nekünk bejött nagyon

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2015-04-24  21:19
  17. 2015. Április 25. 00:3410.

    A beilleszkedés nálunk sem fog könnyen menni szerintem. Fiacskám elég magának való gyerek, nem igazán haverkodik a többiekkel, főleg nem a korabeliekkel. Volt egy időszak, amikor konkrétan félt a gyerekektől, szerencsére ez mostanra már elmúlt, most már nem zavarja a többi gyerek, de nem kifejezetten keresi a társaságukat, inkább csak nézegetni, elemezgetni szereti őket. Én pont azt remélem a vegyes csoporttól, hogy megkönnyíti a beilleszkedést, szerintem könnyebben feloldódik egy visszahúzódó, új gyerek, ha összeszokottabb gyerekektől azt látja, hogy magabiztosan viselkednek az oviban, és inkább megijesztheti az, ha mondjuk 20 megszeppent 3 éves sírdogál körülötte. De majd meglátjuk, lehet, hogy tévedek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (7)
    2015-04-24  22:27
  18. 2015. Április 24. 22:459.

    Ja, még ami eszembe jutott: Nekem a kicsi 4 és fél éves, 4-en vannak együtt jómadár-haverok. Nem nyomnak ők el senkit, tökjól megvannak egymás közt. Ettől még nyugodtan érvényesülthet a csendesen babázó kislány az ő saját társaságában, megférnek egymás mellett, nem zavarják egymás köreit. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (7)
    2015-04-24  22:27
  19. 2015. Április 24. 22:428.

    Nálunk azt látom, hogy a bekerülő piciket mindig szárnyai alá veszi 1-2 nagylány. :-)


    A kicsik tisztasága: Nekem a 3 gyerekből 2 volt bölcsis. Már ott is bőven volt hétpróbás rosszgyerek, akitől olyan cifrákat lehetett tanulni, hogy ihaj, elég egy nagytesó. Na ő is pont kicsoportba került onnan, szóval kb. mindegy... :-) (Mondjuk engem nem zavar, ha a gyerek hall csúnya szót, csak az, ha használja is, ez pedig tanítható.)


    Nálunk úgy jött ki, hogy a nagy elkezdte az ovit (költözés miatt 4 évesen került a vegyesbe). Következő évben követte a középső, és amikor a nagy isibe ment, őt váltotta a kicsi. Nekik biztonságot adott a tesó, és azonnal befogadták a barátok közé a kisebbet.


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (7)
    2015-04-24  22:27
  20. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2015. Április 24. 22:277.

    Mi korcsoportos óvodát választottunk - nálunk jó döntés volt. A nagyobbik gyerekünk nagycsoportos, a testvérei kiscsoportosok. Én elfogadom a hozzászólók által is hangoztatott érveket, de alapból idegenkedtem a vegyes csoporttól. Nálunk mindhárom gyermekünk visszafogott, elég sok idő kellett a beilleszkedéshez. A nagyobbikat csak középső csoportba vették fel - nagyon nehezen ment neki, nem találta a helyét az összeszokott csoportban. A testvérei már bekerültek kiscsoportba, s náluk egy fokkal jobb volt a helyzet. Szerintem ebben szerepe volt annak is, hogy hasonló korú gyerekekkel kezdtek, mindenki új volt, nem "nyomta el" őket pl. a nagycsoportos korú vagányabb, hangosabb fiúk csapata. Biztos vagyok benne, hogy az én szolid-csendes kiscsoportosaimnál rengeteget számít, hogy a saját korosztályukban vannak.


    A másik ok: A kiscsoportosok még olyan "tiszták" (nem csúfolódnak, nem beszélnek csúnyán, stb.). A nagycsoportban azért látok egyet-mást....(pedig kulturált környékről van szó, rendezett családok gyerekei járnak ide). Őszintén szólva nem örülnék neki, ha a kiscsoportosaim már 3,5 éves koruktól napi szinten hallanák ezeket. Tudom, később nem tudom kizárni a külvilágot, de amíg lehet...


    Még egyszer mondom, nem tartom ördög ellen valónak a vegyes csoportot sem. Szerintem gyerekfüggő is: nálunk a fenti két indok miatt szerencsésebb volt a korcsoportos.

  21. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. Április 24. 22:066.

    Igen, epp erre gondoltam. 2 hete voltam egy nyilt napon. Ott épp azt hangsulyozták, h a kiscsoport elsődleges feladata a játék es mozgás. A komolyabb foglalkozások kozépsőtől indulnak.

    előzmény:
    évi* (5)
    2015-04-24  21:59
  22. 2015. Április 24. 21:595.

    Pont ezt akartam írni, hogy nálunk sem küldik félre a kicsiket, mindenkinek jut foglalkozás, bár minél kisebb, annál jobb, ha békén hagyják tenni venni és minél kevesebb irányított foglalkozással látják el.

    előzmény:
    Babyface83 (3)
    2015-04-24  21:50
  23. 2015. Április 24. 21:564.

    Jól kezelt vegyes csoport nagyon jó tud lenni.


    Nekem vegyesbe jártak / járnak, én a tesók miatt döntöttem így, és most is így döntenék.


    Nálunk úgy működik, hogy mikrocsoportos foglalkozások vannak.


    Úgy néz ki a nap, hogy 9-ig folyamatos reggeliztetés van. Addigra beér a második óvónő is. (Egyik reggel 7-re jön és 3-ig marad, másik 9-re jön és 5-ig marad).


    Akkor az egyik óvónő elvisz 5-6 gyereket foglalkozásra, pl. a nagycsoportosokkal matekoznak. Addig a többinek szabad játék. Majd gyümölcsevés. Utána másik 5-6 gyerekkel kinti program egyik óvónővel. Maradék megy a kertbe szabad játékra.


    Nagycsoportosoknak néha van csendespihenő alatti foglalkozás: Lepihennek fél órára, és aki nem alszik el, az megy foglalkozásra. Fiaim Zöldtündérre jártak: Ez úgy nézett ki, hogy minden csoportból 2-3 gyerek ment heti 1x és mindenféle természeti dologgal foglalkoztak. Több ilyen csoport volt különböző témákban, így mindenkinek jut.


     

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2015-04-24  21:19
  24. 2015. Április 24. 21:503.

    Nem hinném, hogy félreküldik a kicsiket. Hanem inkább együtt dolgoznak, a nagyok segítenek a kicsiknek, vagy részfeladatokban alkotnak, mondjuk a nagyok vágnak a kicsik meg színeznek, vagy ilyesmi. Gondolom én :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (2)
    2015-04-24  21:39
  25. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. Április 24. 21:392.

    Mi is épp választás előtt.Már alig várom! 


    Nálunk (a számomra 2 valasztási lehetösegből) csak korosztályos csoportok vannak. De én ennek jobban örülök. Igaz, h a 6 éves már okosabb, de emiatt akár lekezelőbb, kiközösitőbb is lehet. 


    Ill. nekem az a fura a vegyesben, h az oviban sok a foglalkozás. De altalában középsőtől vannak komolyabbak. Namármost a vegyesben a kicsiket félreküldik, mig a nagyobbak alkotnak, "dolgoznak"? Nem tudom..

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2015-04-24  21:19

Címlap

top