Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Közoktatás

Lillaréka
Létrehozva: 2015. Április 24. 19:00

Sziasztok!
Tehát.. hozzászólás cikkeinkhez.
mivel a kommenthalmaz totálisan követhetetlenné vált, ezért úgy gondoltuk,  inditunk egy követhető topikot.
Legalább  lesz végre értelmes téma a forumon  :-D

Szóval a cikk, ha valaki netán lemaradt volna róla

http://www.nlcafe.hu/ezvan/20150422/magyar-oktatas-b otrany-minoseg/


 

  1. 2015. Április 26. 15:3676.

    50 példa??  mázlisok vagytok ! :) (a fiaméknál a min már a 70.. de van hogy 200...  másodikban...)

    előzmény:
    Biancca (74)
    2015-04-26  14:14
  2. 2015. Április 26. 14:3775.

    És a legjobban az fáj, hogy bezárulni látom a mai - nem jó irányba - alakuló oktatási rendszerben, azokat a kerülő utakat, amik nekem még megvoltak ahhoz, hogy diplomát szerezzek.


     


    na igen ez nagyon komoly probléma. valaki amott írta hogy ez a rendszer termelte ki pl a mérnököket... hja akik javareszt kerülőutakon jutottak be az egyetemre.... es mostmar nincs, illetve erővel zarjak be egyre inkább...

    előzmény:
    Biancca (74)
    2015-04-26  14:14
  3. 2015. Április 26. 14:1474.

    Érdekes kérdés, hogy mennyit tesz hozzá az iskola az egyéni adottságokhoz, munkamorálhoz és mennyit a környezet (szülők, nagyszülők, ismerősök) példája és befolyása.


    Engem személy szerint, több szempontból érzékenyen érint a téma.


    Egyrészt első generációs értelmiségi vagyok. A mi családunkban nem volt elvárás a diploma, de még az érettségi sem. Ez még nem lett volna probléma, mert támogattak a tanulásban, amennyire csak tudtak. Viszont a tanáraim már általánosban másképp bántak a "proli" gyerekekkel, mint az értelmiségi családból származókkal. A tendencia az volt, hogy gimnáziumba sem mehetett (mert nem támogatta az osztályfőnök) az aki munkás családból jött. Nem is voltam különösebben jó tanuló, nem láttam értelmét. Amikor elvégeztem a számomra megugorhatónak tartott szakképzőt, akkor jelentkeztem - 16 évesen, tehát annyi idősen, mint a cikkben szereplő lesajnált gyerek - szakközépbe. Saját indíttatásból és tudásvágyból. Olyannyira szárnyakat kaptam, hogy én a hármas matekos, matekversenyt nyertem. A tanárok abban a jó nevű vidéki szakközépben már nem voltak kíváncsiak semmiféle háttérre, csak arra, hogy akarsz-e tanulni vagy nem. És élvezetes volt minden perc, mert ott mindenki azért ült, mert lehetőségnek és kiváltságnak érezte. Nem részletezem tovább. A lényeg, hogy annyira kedvet kaptam a tanuláshoz, hogy diplomát szereztem.


    A jelenlegi párommal olyan életet élünk, amit szeretünk. Nem vagyunk szuper gazdagok, de munkahelyeket teremtünk és szeretjük, amit csinálunk.


    De azért eszembe jut néha, hogy mi lehetett volna, ha az alapoknál megkapom a támogatást, a BIZTATÁST, a hitet hogy lehet belőlem bármi...


    A másik fájdalmam a gyermekem, aki jó képességű és nem tagadom problémás. Diszlexiás. Egy okos diszlexiás. Na erre nincs az OKTATÁS felkészülve. A "jószándékú" emberek egy része csak elküldené műbútorasztalosnak. A másik része humbugnak tartja az egész diszes felhajtást. 


    Igen, ellenérzést válthat ki egyesekből, hogy feleslegesnek tartom, ha röpdolgozat formájában visszakérdezik az ige fogalmát, és fontosabbnak tartom, hogy felismerje és fogalmazásnál tudja használni azt. És azt is feleslegesnek tartom, hogy matekból nem azt nézik egy dolgozatnál, hogy tud-e számolni és érti-e a gyerek a műveletet, hanem azt osztályozzák, hogy 50 db példán keresztül tud-e koncentrálni.


    Nagyon fáj, hogy egyesek az alapján ítélik meg, hogy tud-e majd diplomát szerezni, hogy nap, mint nap hogyan teljesít az iskolában 10 évesen.


    És a legjobban az fáj, hogy bezárulni látom a mai - nem jó irányba - alakuló oktatási rendszerben, azokat a kerülő utakat, amik nekem még megvoltak ahhoz, hogy diplomát szerezzek.

    előzmény:
    Capuccino (71)
    2015-04-25  22:15
  4. Torolt_felhasznalo_704946
    Torolt_felhasznalo_704946
    2015. Április 26. 11:1973.

    Hoztam valamit, a többit majd holnap:


     


    Nemzetek bemutatása egy középiskolás szemszögéből:


    *Németek*


    A németek olyanok, mint a vonalzó. Mindent kicentiznek, élére

    állítanak,katonás fegyelemmel bírnak és még azotthonukban

    is katonás rend van. Meg sör folyik a csapból is. Sokan közülük az

    Alpokban élnek kis faházakban és kiválóan jódliznak. A hajuk elöl

    praktikus, hátul szép. A világ összes strandján korán reggel ők

    foglalják el a legjobb napágyakat.

    Égnek és nem barnulnak. A zokni-szandál kombóról nem tudnak leszokni.

    Hozzátenném, hogy egyes területeken a férfiak a pelenka

    elhagyásától 120 évesig gyopár mintás kantárral ellátott

    rövidnadrágban járnak, amitől teljesen infantilis benyomást keltenek.



    *Olaszok*


    Az olaszok hangosak, alacsonyak és sokat szexelnek, rengeteg órán át.

    Folyton tésztát esznek, mindenkinek barna haja van és a szeme is olyan,

    öregkorukra megnő a hasuk. Az olasz pasik macsók, előszeretettel flörtölnek

    és néznek, mindenképpen jól öltözködnek.

    Röviden: mindenkit megdugnának, és isteni kávékat isznak.

    Családszeretőek, életük középpontja a családjuk, akikkel sok időt töltenek,

    és imádják a gyerekeket, még a férfiak is nekiállnak gügyögni az utcán.

    A nők katolikusok, a férfiak focisták, de mindkettőjükön egy csomó kereszt lóg.




     

  5. Torolt_felhasznalo_327954
    Torolt_felhasznalo_327954
    2015. Április 26. 04:1872.

    Az!!!  Igazad  van!


     


    Nagyszuleink  idejeben  jo  ha'zitana'rok   voltak  a  csala'dnal.


    azonkivul 3x  egy  heten jott  a  francia  mademoiselle,   es  2x  egy  heten  a Miss Lloyd  jott  angolul  tanitani.  A  nemet  Fraulein  ott  lakott  a  haznal.


     


    Csak a   proli  parasztok  dumaltak  magyarul.

    előzmény:
    Capuccino (71)
    2015-04-25  22:15
  6. 2015. Április 25. 22:1571.

    amugy ha minden de minden ugyis csak a szuloktol fugg, akkor minek egyaltalan barmilyen iskola??? akkor tenyleg idolopas csak.....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327954 (68)
    2015-04-25  21:17
  7. 2015. Április 25. 22:1270.

    hogy erzed, a te szuleidnek sikerult teged?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327954 (68)
    2015-04-25  21:17
  8. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 21:3469.

    Mérhetetlen hálával tartozunk az USA-nak, hogy   innen a paraszt-proli országból befogadta és szerencsésen ott tartja  a kiszédelgett legalja kenesei trágyadombot is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327954 (68)
    2015-04-25  21:17
  9. Torolt_felhasznalo_327954
    Torolt_felhasznalo_327954
    2015. Április 25. 21:1768.

    A   gyerekek  szuleitol  fugg  minden!


     


    Ha  szulok  bunkok,  akkor  nem  tudjak sem  tanitani  sem  tanittatni  a  csemeteiket.


    Magyarorszag  mindig  egy  nagy  paraszt-proli  orszag  volt,  keves  kivetellel.


    A 20-ik  szazadban  a  komcsik  kiradiroztak  az  intellektualisokat.


     


    Vegul  is,  manapsag  a tehetesegesebbek  mar  regen  kivandoroltak   es  csak  a  hulyek  maradtak  ott.


     


     


     

    előzmény:
    Capuccino (66)
    2015-04-25  17:58
  10. 2015. Április 25. 18:0667.

    Köszi Capuccino, tök jókat irtál.
    Maximálisan egyetértek Veled, én is ilyenekre gondoltam.

    előzmény:
    Capuccino (66)
    2015-04-25  17:58
  11. 2015. Április 25. 17:5866.

    összességében véve, a suli egyáltalán nem ad alapműveltséget.  akinek nem áll össze szerencsés csillagzat, hogy idő meg a közvetlen környezete ezt meg tudja adni, az így járt.... ezért van annyi de én kitűnővel végeztem paraszt végül. és ezt nehéz szebben mondani...

    előzmény:
    Capuccino (65)
    2015-04-25  17:55
  12. 2015. Április 25. 17:5565.

    hja, kihagytam, viszont alapműveltség része lenne a zene, a filmek, a kultúrák alapvető ismerete. nem csak a könyveké!!

    előzmény:
    Capuccino (64)
    2015-04-25  17:52
  13. 2015. Április 25. 17:5264.

    sorolhatnám..... érdekes módon általában azok verik a mellkasuk az alapműveltségre, akik az alapokkal nincsenek tisztában. de kovalenskötés 100 éves háború évszámai, na azok mennek.


    És senki se mondja, hogy minden a szülők dolga!!! a suli dolga pont az lenne, hogy azoknak is legyen esélyük akik nem olyan családba születtek, hogy a szülők simán mindent megtanítanak akár érettségiig is, sőt sokkal többet.


     


    ehhez képest most kb az megy, hogy a suliban tanuljuk, de majd jó lesz az egyetemen alapon.. a gyakorlati, ténylegesen szükséges alapozó dolgokat meg azok tanulhatják csak, akik mondjuk faktnak felveszik, vagy eljárnak kismillió szakkörre. egyszerűen a suli rabszolgákat termel evvel a magold be és kussolj. éjszakázz, majd a melóban is azt kérik tőled... őszintén, ha 30 éve jó voltál gazdaságföldrajzból ált suli felsőben, akkor tudod, hogy az már az érettségidre ELAVULT!! olyan lexikális tudást meg felesleges magoltatni, ami folyamatosan változik. minek tényként tanítani hogy most épp van egy bánya x helyen. 5 év múlva kimerül és máshol nyitnak egyet.. az a fontos, hogy tudd megtalálni épp hol van ha kell valamihez. a gazdaságföldrajz többi részéről pláne ne beszéljünk... közben gyakorlati tudás nulla... de minden tárgyból van iylen példa, vagy hasonló.


    a suli lopja az időt jelenleg.


    És kedves tanárok: lassan tudomásul kéne venni hogy többnyire semmi rendellenes nincs a diákokban. a pedagógus attól különleges, hogy megtalálja az utat a tudás
    átadására. Megtalálja, nem kiköveteli.

    előzmény:
    Capuccino (63)
    2015-04-25  17:52
  14. 2015. Április 25. 17:5263.

    ide is beírom... csak példák... nyilván nem fér ide egy átfoglaló elemzés



    alapműveltség: az egy folyamatosan változó valami... de tuti nem része a kovalenskötés vagy a spinek..


    Viszont része kéne legyen


    matekból pl a gyakorlati alkalmazások. , hogy nem kell képlet egyáltalán a százalékszámításhoz ( tök rejtély miért így tanítják) ugyanis az egy sia egyenes arány.
    vagy a pitagorasz télel alkalmazása, hogy igenis szinte bárhol felismerjük a sarkokat, és a nyomi derékszóget. igen egy sarokpolcban, egy terítőben bármiben.... sorolhatnék hasonlókat. És nem nem kell a sinus kcosinus függvény.. az alap sunus cosinus kell csak, a függvény majd hullámmozgáshoz, stb kell egyetemen, vagy spec szakmákban


    kémiából igenis tudni kéne a hétköznapi anyagok tulajdonságait, a mérgezőséget, hogy együtt mi veszélyes, hogy mi mivel reagál. nem egyenletben, hanem hatásban!!! igen benne van kisbetűvel a könyvben. Nem semmi szükség a benzolgyűrű lerajzolása meg a huszadik vegyjelképletre. arra van szükség, hogy tudjuk mit mire használunk, és hogy a gyakorlatban.


    nyelvtanból nincs szükség a zöngés zöngétlen felismerésére. ellenben szükség lenne a saját fogalmazásmód kialakítására. már elsőben avval kéne foglalkozni akkor még szóban általános iskolákban, hogy fogalmazzunk bele szavakat a mondatokba. Hogyha máshova teszünk egy vesszőt, megváltozhat a mondat értelme, stb. na ilyenek kellenének


    Irodalomból nem az életrajza kéne az írónak. hanem megismerni műveket. eljátszani színdarabokat, elmondani verseket. megbeszélni kiből mit vált ki. MOST. nem belemagyarázni hogy a tanár szerint mit gondolt az író. nem otthonra feladni, hanem a suliban előadni, felolvasni, beszélgetni róla


    Földrajzból, terészetismeretből tényleg a természetet kéne megismerni. a jelenségeket. hogy akit nem tud megtanítani a falusi nagyapja, az is felnézve az égre fel bírja mérni, kb hány perc még a vihar, hogy melyik kőzetfajta mit bír el, hogy ha házat vesz, maga se csak pislogjon...


    biológia dettó. van egy csomó alapismeret, amit bele se írnak.. egyáltalán nincs szükség arra, hogy a sejtfalon mi hogy difffundál keresztül. Viszont szükség van arra, hogy a kuyták viselkedésével tisztában legyünk (mert kutyatartó társadalom az európai, akkor is ha nincs kutyánk.. sok gond megelőzhető lenne). hogy tudjuk hogy bánjunk egy beteg emberrel, hogy alapvető gyógyászati ismereteink legyenek.


    fizika pedig elsőtől kéne legyen!! általános iskola. hihetetlen hülyeségeket megtesznek az emberek, és elesnek, baleset lesz, holott egy kis alap mozgástan, vagy hőtan, nem nem képletek, gyakorlati formák, és máris eszükbe se jutna idiótának lenni...


    folyt köv
  15. 2015. Április 25. 16:3462.

    itt azon lehetne vitázni, hogy mennyi az "alap", és mi az, amit meg akkor tanuljon meg valaki, ha abban akar továbbtanulni, meg majd dolgozni.


    Én lehet, hogy nem mélyednék bele olyan mélyen egyik tantárgyba sem, mint ahogy most teszik, arra ráérnének akkor az érintettek, amikor tényleg szükségét érzik.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (50)
    2015-04-25  12:58
  16. 2015. Április 25. 16:2761.

    (Tök jó, hogy idehoztad a témát. A cikket olvastam, de nem igazodtam ki igazán a hozzászólásokon.)


    Teljesen egyetértek veled Lillaréka. Talán azért látom hasonlóan a témát, mint te, mert nekem is van mindenféle gyerekem, jó pár éve jelen vagyunk az oktatásban, volt elég sok tapasztalatunk... És én még csak nem is panaszkodhatom nagyon, mert az a gyerekeim jó eszűek, sokkal könnyebben tanulnak, mint az átlag, viszont látom a többi gyereket és a szüleiket.


    Hihetetlen, mekkora anyagmennyiséget próbálnak a gyerekek fejébe beletömködni!


    Hogy rövidtávra tanulnak a sulikban? Ez talán igaz (bár az enyémekre az ált. iskola időszakára ez nem (volt) jellemző, még a gimiben sem annyira.) Az egyetemen főleg ez a helyzet - de ez meg nem a topik témája.

    előzmény:
    Lillaréka (1)
    2015-04-24  19:00
  17. 2015. Április 25. 13:5960.

    Ugyanis a gyerek hazamegy a VALÓSÁGBA!


     


    Bizony-bizony! Lsd. amit korábban írtam, hogy az otthoniak überelik az iskolai viselkedésmódot.


    Másrészt, gyakorlati oldalról: az unokahúgom egy kisegítő iskola tanára, majd igazgatója volt. Amit délelőtt felépítettek a gyerekben, másnapra NYOMTALANUL eltűnt. :(((((  Pedig igazán elhivatott pedagógusok voltak a kollégái, ráadásul kiscsoportos módszerrel, az átlagosnál sokkal hatékonyabban tudtak volna tanítani....



     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (59)
    2015-04-25  13:32
  18. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 13:3259.

    Csak egy gondolat, amit már korábban is írtam.


    A "mai" oktatás pár évtized óta fejlődött oda ahol most van.


    Rossz irányba? Igen vagy nem.Vagy a kettő között.


    De, a szülőt egyik iskola  sem tudja  figyelmen kívül hagyni.


    Ugyanis a gyerek hazamegy a VALÓSÁGBA!


     


     

    előzmény:
    Miacida (52)
    2015-04-25  13:16
  19. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 13:3058.

    Pályát igen, de nem konkrét munkát, azon belül is konkrét területet, amihez tudná a 14 éves, hogy valaha is szüksége lesz-e a dolgokra, vagy sem. Tudom, rajtad kívül más nem hozhat fel személyes példákat, de én közel nem azon a pályán maradtam, amire 14 évesen letettem a voksom. Nem hinném, hogy olyan egyedül lennék vele.

    előzmény:
    Lillaréka (51)
    2015-04-25  13:07
  20. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 13:2557.

    Sejtettem.

    előzmény:
    antironia (42)
    2015-04-25  12:25
  21. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 13:2356.

    Abszolut így van.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (40)
    2015-04-25  12:22
  22. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 13:2255.

    Mert nem emlékszik arra, hogy mi is az az elektroliziskkkkkkkkkkkkkk


    Hát igen! De, ezért   a tanár a felelős?


    Ugyan, az elhülyülés egy teljesen más téma.

    előzmény:
    Lillaréka (39)
    2015-04-25  12:19
  23. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 13:2054.

    A szülő, aki nem tudja az alapdolgokat?!


    Menjünk vissza Ádámig? Viccelsz?!

    előzmény:
    Lillaréka (38)
    2015-04-25  12:11
  24. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 13:1753.

    Réka!Elsődlegesen a családtól függ minden.Tudom, nehéz ezt elfogadni, de sajnos így van.

    előzmény:
    Lillaréka (39)
    2015-04-25  12:19
  25. 2015. Április 25. 13:1652.

    Azt azért, hogy számlát befizetni, és tükörtojást sütni is az iskola tanítson meg, kissé eltúlzottnak tartom, illetve azzal sem értek egyet, hogy "ki más tudná, miből kell tanulni, ha nem adiák?" Tény, hogy a mai oktatás úgy, ahogy van, szar (már bocsánat). de ne felejtsük már el a SZÜLŐK, a CSALÁD felelősségét, feladtát sem.

    előzmény:
    Lillaréka (1)
    2015-04-24  19:00

Címlap

top