Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Közoktatás

Lillaréka
Létrehozva: 2015. Április 24. 19:00

Sziasztok!
Tehát.. hozzászólás cikkeinkhez.
mivel a kommenthalmaz totálisan követhetetlenné vált, ezért úgy gondoltuk,  inditunk egy követhető topikot.
Legalább  lesz végre értelmes téma a forumon  :-D

Szóval a cikk, ha valaki netán lemaradt volna róla

http://www.nlcafe.hu/ezvan/20150422/magyar-oktatas-b otrany-minoseg/


 

  1. 2015. Április 25. 13:0751.

    Pedig épp 14 évesen  kell pályát választani.. eldönteni, hogy  melyik szakközépbe  milyen pálya  felé mész- vagy inkább gimibe.
    Aki meg közben majd felnőttként vált, az majd megtanulja amit meg kell tanulnia.
    Szerintem  pár évvel érettségi  után már alap dolgokra sem emlékszik az emberek nagyobbik része. Szintén a tomcat video jó  példa erre.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (50)
    2015-04-25  12:58
  2. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 12:5850.

    Nekem személy szerint nincs szükségem a kovalens kötésre. De gondolom, aki kémiát tanít, vagy bármi olyannal foglalkozik, amihez kell a kémia, annak van. Neked szükséged van-e arra, hogy gyöngybetűkkel írj? Nekem van. Éppen ezt próbálom elmagyarázni, hogy nem lehet azt eldönteni középiskolában, hogy mi az, amire mindenkinek garantáltan szüksége lesz és mi az, amit soha életében nem fog használni. Ehhez az kellene, hogy már 14 évesen PONTOSAN tudják a gyerekek, hogy mivel akarnak foglalkozni és attól ne is térjenek el.

    előzmény:
    Lillaréka (49)
    2015-04-25  12:46
  3. 2015. Április 25. 12:4649.

    Pedig tök jó példákat is irtam.. még korábban. Csak el kéne olvasni.  hm?


    egyik ilyen volt..  Neked életed során volt -e szükséged  a  kovalens  kötés tudományára?De ugye azért nem öntöd össze a  hypot a sósavval?


     


    Vagy.. hányszor használod a számrendszereket a hétköznapi életedben? De azért a százalékszámitás ugye naponta jelen van?


     


     


    Ki döntse  el mire van szükség?  Miért.. eddig ki döntötte el?


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (48)
    2015-04-25  12:40
  4. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 12:4048.

    Nem tudok rajtad eligazodni. Egyszer azt mondod, borzasztó, hogy sok embernek milyen hiányosak a természettudományos ismeretei. Másszor azt, hogy nem kellene annyit tanulni, mert nincs idő a gyakorlásra. Akkor mi legyen a megoldás? Tartson 30 éves korig az iskola, hogy mindent megtanuljunk, ami azért hozzátartozik az alapműveltséghez és mindenre legyen is annyi idő, hogy mindenki garantáltan elsajátítsa? Ki döntse el, hogy mi az, amire szükség lesz az életben? És milyen szempontok alapján?

    előzmény:
    Lillaréka (46)
    2015-04-25  12:36
  5. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 12:3747.

    Vagy egyszerűen csak hagyni, hogy a saját pályájukon fussanak. Az egyetemen egyszer az egyik tanáromnak volt egy nagyon impresszív előadása ezzel kapcsolatban. Arról beszélt, hogy mindenkinek van egy saját pályája, amin hagyni kellene futni. Nem kell, hogy mindenkiből jogász/közgazdász/mérnök legyen, ha egyszer nem arra hivatott, semmi affinitása nincs hozzá. 


    Einstein azt mondta, ha az alapján ítélsz meg egy halat, hogy hogy tud fára mászni, egész életében hülyének fogja érezni magát.

    előzmény:
    antironia (45)
    2015-04-25  12:31
  6. 2015. Április 25. 12:3646.

    A lányom  barátnője aki középiskola tizedikesnél került ki németországba,  Abban az évben tizedikben azt tanulta matekból amit itt hetedikben...


    Nem hinném, hogy hülyébbek vagy butábbak lennének a németek.


    egyik napról a másikra új anyagot venni és telerakni a gyereket házifeladattal az nem gyakoroltatás. Az túlterhelés. hát persze, hogy egy átlag gyerek megtanulja. Aztán el is felejti.


    A következő hónapban már nem tudja. Az agy egy csodás dolog.. mert bizony szelektál is... ha túltöltik. Az iskolarendszerünk valóban a rövidtávú memóriára épit. És ennek eredménye, hogy felnöttként már alap dolgokra sem emlékszik az emberek többsége.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (40)
    2015-04-25  12:22
  7. 2015. Április 25. 12:3145.

    ..... és a gondolatmenetedet folytatva: pont az igyekvő, jó képességű gyerekektől veszik el a lehetőséget azzal, hogy a kényszerintegrációt propagálják.


    Holott a gyengébb képességű (esetleg még disz-ez-az-os) gyerekeknek is full kudarc megélni azt, hogy a többieknek lazán megy az, amiért ő vért izzad. És a frusztráció esetleg agresszióba torkollik. :(((((


    De nem akarom ezzel a szállal félrevinni a topikot.


     


    Igenis legyen joga a normális képességű, normális viselkedésű gyereknek ahhoz, hogy megkapja a neki járó szintű oktatást.


    A gyengébbek pedig járjanak felzárkkóztatóba, délután tanodába, vagy mittomén....


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (40)
    2015-04-25  12:22
  8. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 12:3044.

    Azért érdekes, hogy mindig ilyen példákat hozol fel. Holott rengetegen állnak a másik oldalon is. Miért nem hozod fel példának azt a roma származású rákkutatót, akiről tegnap volt egy jó kis cikk az origón? Ő is ugyanolyan iskolába járt, mint bárki más, még csak nem is elit gimnáziumba. 


    Vagy azok a szintén magyar fiatalok, akik a NASA-nak dolgoznak? 


    Azok az orvosok, akik alig vannak Mo-on, mert állandóan külföldön tartanak előadásokat, hogy ott tanítsák a kollégáikat a fejlesztéseikre?


    Annyi, de annyi embert lehetne még felhozni. Ha nem arra fókuszálnánk, hogy csak a rosszat keressük.

    előzmény:
    Lillaréka (39)
    2015-04-25  12:19
  9. 2015. Április 25. 12:2843.

    Témánál vagyunk.....


     


    Meg a csodálatos víztisztítók.....  Szintén elektrolízis... Mármint a parasztvakítás, amit az ügynökök bemutatnak, hogy óh-borzalom, milyen koszos a víz a vezetékben...

    előzmény:
    Lillaréka (39)
    2015-04-25  12:19
  10. 2015. Április 25. 12:2542.

    Mondanom sem kell, hogy egyetértek. :)


     


    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (35)
    2015-04-25  11:59
  11. 2015. Április 25. 12:2441.

    Tudom, hogy kicsit mellékszál, de azért a Providentre reagálnék.... :)


     


    Nemcsak azért veszi fel, mert képtelen kiszámolni, hanem azért mert "carpe diem" módra él. Minden azonnal és MOST kell neki, amit felvillantanak előre. Bele sem gondol, hogy holnap mi lesz...


     


    Pedig ugye a híres mályvacukor kísérlet (már többször, több topikon beidéztem a lényegét) kőkeményen bebizonyította, hogy akik képesek az igényeik halasztására, azok sokkal sikeresebbek lesznek.


     


    De ettől függetlenül persze az is belejátszik, amit mondasz, hogy a négy alapműveleten nem tudják használni a gyakorlati életre lefordítva.


     


     

    előzmény:
    Lillaréka (34)
    2015-04-25  11:58
  12. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 12:2240.

    Miért nem gyakoroltatja? Nincs házi feladat? Én nem ezt hallom, hanem épp az ellenkezőjét, hogy túl sok a házi feladat.


    Ugyan meddig kellene az olyan embereknek gyakorolniuk a százalékszámítást, akik felnőtt fejjel képtelenek arra, hogy kiszámolják, hogy mennyit fizetnek vissza egy Providentes hitelnél? Életük végéig. És akkor sem tanulnák meg. Nehogy már a Providentes kölcsönöket kiszámolni nem tudó emberek az oktatási rendszer áldozatai legyenek! Ők a saját ostobaságuk áldozatai. 


    Olyan elvárásaid vannak az oktatás felé, amik egyszerűen irreálisak és sehol a világon nem tudják megvalósítani. Mert nem lehet. Utópisztikus elgondolás az, hogy az iskola meg tudja menteni önmaguktól ezeket az embereket. Önmagától senkit nem lehet megvédeni. Az emberi tényezőt nem lehet annyira figyelmen kívül hagyni, amennyire gondolod! Az egyént, akinek fel kellene ismernie, hogy a saját érdeke, hogy addig nyújtózkodjon, ameddig a takarója ér. Hogy ha nem tud eltartani 1 gyereket sem, akkor ne szüljön még hármat, hogy ha nem tud saját pénzén elmenni nyaralni, akkor ne vegyen fel ezért hitelt és sorolhatnám még napestig. Ezek mind-mind az egyén döntései a saját preferenciái alapján. Nem lehet olyan rendszert felépíteni, ami a milliónyi egyén különböző preferenciáihoz igazodva jól tud működni és mindenkit meg tud óvni a saját hülyeségétől. 


    Ezenkívül ne hagyd figyelmen kívül azt sem, hogy mindenkinek mások a kapacitásai. Vannak olyan gyerekeim, akikkel év eleje óta annyit nem tudtam elérni, hogy egyetlen betűt felismerjenek. Még az o betűt sem. Vért izzadtam velük egész éven át, mégsem ment. Lehet ezért is engem hibáztatni, de a helyzet az, hogy ez már túlmutat rajtam, az oktatáson. Nem mindenki van átlagos képességekkel megáldva, amire az oktatás épül. Nagyon-nagyon sok átlag alatti gyerek van, ahogyan Csendike is írta. Ideig-óráig működik, hogy külön foglalkozom velük, de amikor már rendszeresen a többitől veszem el az időt emiatt, az nem fair. Te sem szeretnéd, hogy azért unatkozzon a gyereked az iskolában, azért ne haladjon az ő szintjének megfelelően, mert vannak olyanok, akik kettővel alatta vannak és őket fejlesztem a tiéd helyett. 

    előzmény:
    Lillaréka (34)
    2015-04-25  11:58
  13. 2015. Április 25. 12:1939.

    Na.. pontosan erről van szó!


    Ha beleolvastál a kommenthalmazba.. láthattad.. általános hozzáállás,  hogy áh.. nekem is szar volt és kibirtam..  nem számit ha a gyerekemnek is szar.. majd ő is kibirja.  Valahogy!


    Minőségibb élet megteremtetése pedig az oktatáson is múlik. Azon is, hogy mit és hogyan oktatnak és mennyi időt is adnak arra, hogy a tudás képességgé váljon.


     


    Antiironiával rendszeresen szoktunk elképedni felnőtt emberek  természettudományos ismereteinek hiányosságain. 
    szerintem te is  láttál ilyen topikokat nem is egyszer. és asszem irtál is bele. 
    Akárhogy is, de   szerintem  az sem normális, hogy egy állitólag a 8 osztályt elvégzett személy bedől annak, hogy a lábkádban az ő talpán át mérgek távoznak...  és hasonló ostobaságok. Miért is dől be? Mert nem emlékszik arra, hogy mi is az az elektrolizis


     


     


    Vagy...  van az a video amit a tomcat készitett pár éve...  BME-ELTEbölcsész,  Corvinuson....   egyik kérdése pl az volt, hogy mennyi a  hálózati feszültség  magyaroroszágon. A megkérdezettek közül egy ember tudta... a büfésnéni.


    hm.. azért ezek a dolgok minimum elgondolkodtatóak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (35)
    2015-04-25  11:59
  14. 2015. Április 25. 12:1138.

    Az irtam.. az ő hibájuk is.


    De miért is? mindennek  van oka.  Ennek is.


    Azért mert egy ország minden földi jóval el van látva, az nem jelenti, azt, hogy   ott aztán csak okosak vannak.


    Nincs a kettő között semmiféle összefüggés.


     


     


    Jah.. hát.. persze.. én is azt gondolom, hogy amit  nem tanit meg  vagy nem gyakoroltat az iskola, mert nincs rá idő azt nekem kell- a a szülőnek.
    De az a szülő aki nem tudja az alap dolgokat, az nem fogja a gyerekének sem megtanitani sem gyakoroltatni vele.
    és ez nagyon nagy baj.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (37)
    2015-04-25  12:06
  15. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 12:0637.

    Szia!


     


    Rossz példa a provident.


    Jóléti társadalmakban, ahol eleve adott minden lehetőség ingyenes tanítással, ingyenes étkeztetéssel és minden földi jóval ellátott emberek is elég sokan kerülnek  az eladósodás és lemorzsolódás "áldozataivá".


    Bizony, és csakis a saját hibájukból!!!!!!


    Helyettük nem lehet lépni.......


     

    előzmény:
    Lillaréka (34)
    2015-04-25  11:58
  16. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 12:0036.

    Ez így van. Én ugyan nem Mo-on élek, de itt is ugyanezek a problémák állnak fenn: sok szülő azt várja, hogy az iskola helyette elvégzi a teljes nevelést, neki semmi dolga nincs, hiszen a gyereknek mindent az égvilágon megtanítanak a tanárai. Nem értik meg, hogy nem töltünk együtt annyi időt a gyerekkel, hogy azokat a hiányosságokat pótoljuk, amiket nekik, szülőként kellene megadniuk a gyereknek. És nem is kell, mert nem mi vagyunk a szüleik ezeknek a gyerekeknek. Mi csak a tanáraik vagyunk. Sokszor hallgatom a kifogásokat, hogy nem érnek rá, ezért jár iskolába a gyerek, stb. De ők meg azt nem értik meg, hogy az én munkám véget ér a gyerekével x  idő után, míg neki a gyereke marad egy egész életen át. És elsősorban nekik nem mindegy, hogy mit hoznak ki belőle.

    előzmény:
    antironia (28)
    2015-04-25  11:18
  17. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 11:5935.

    Ha csak kicsit figyelmesen olvasgatjuk a fórum témáit, állandóan megy a sírás-rívás kb pont ugyanazoktól.


    Vajon nem bennük van némi kis hiba?Vajon nem kellene valahogy változtatni egysmás kérdésben/hozzáállásban?


    Talán nem ezek lennének - e a fontos megoldandó dolgok hogy ne mindent gyászhuszárként éljenek meg?Magát az egész életet, ami csak úgy elsuhan a nagy  tehetetlenségben?


    Nézik ezek, hogy  ha nekik nem  volt jó, a  gyerekeinek egy más, minőségibb életet teremtsenek


    (bár, lehet hogy az volt csak savanyúságukban nem érik fel ésszel és  úgy élnek meg dolgokat mint  a katasztrófát)?


    A szemléletet és     hozzáállást meg lehet változtatni, de iszonyú sokat kell dolgozni érte.Csak akarni kell.


     

    előzmény:
    antironia (29)
    2015-04-25  11:20
  18. 2015. Április 25. 11:5834.

    Nem vagyok annyira elájulva a brit rendszertől.
    Egyébként..  a brittektől sem.



    Megtanitja az iskola amit leirtam.. olvastad mellé azt is, hogy  az a baj, hogy  nem gyakoroltatja??????????? A tudás nem mélyül el.
    Felnőttként már nem tudják az emberek!
    Te tudod..   DE NE magadból indulj ki.


    AZ, hogy te tudod, nem jelenti azt, hogy mások is tudják. Ékes bizonyitéka ennek, a mai magyar helyzet.


    pl...  Te felvennél hitelt a Providenttől?   Mert nőnek a gyerekek,  meg betört a szomszéd ablaka.. vagy tökömtuggyamilyenidióta reklám megy. Felvennéd??  Biztos vagyok benne hogy nem!
    De képzeld, rengetegen vannak akik felveszik...  mert jól hangzik, hogy  munkatársunk azonnal visz önnek 100ezer forintot.. vagy amennyit akar. AZT már nem tudja kiszámolni, hogy mennyit is kell visszafizetnie, mert egyáltalán nem emlékszik a %- számitásra.
    Ja.. hát mondhatjuk az ő hibája....   az övé is.  De azoké is akik egykoron nem tanitották meg neki.



    És ezt a helyzetet konzerválja a jelenlegi oktatási rendszer és a tanitási módszerek.
    tudod.. most még a tanárokra is ráküldik a tanfelügyeleti rendszer,  60 órás okj-s  senkiháziak fogják ellenőrizni az évtizedek óta pályán lévő Tanárokat is.
    Pedig hidd el vannak nagyon jó tanárok, akiknek szeretnek bejárni az órájára a gyerekek és még élvezik is azt.   Most vajon mernek -e majd élvezetes órát tartani, vagy csak olyat ami elő van irva?


     


     


    Az én gyerekkkoromban is volt tanfelügyelő..  tudod mire használták?  Arra, hogy minket megfélemlitsenek,. Holott nem is nekünk kellett volna félni...Hanem a tanárnak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (32)
    2015-04-25  11:41
  19. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 11:4933.

    Így van,számtalan topikban beszéltünk erről.


    Scorpi nagyon jól látja és saját bőrén is megtapasztalja azt amiről beszél.

    előzmény:
    antironia (28)
    2015-04-25  11:18
  20. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 11:4132.

    És az iskola nem biztosítja azokat az alapvető matematikai ismeretket, amiket leírtál? Dehogynem!


    Nézd, nálam gyengébb matekos nem sok volt az osztályunkban. Azért volt mindig 4,6, 4,7 az átlagom, mert a matek lehúzta, minden többi tantárgyból ötös voltam (és ezért nem a tanárokat hibáztattam). Simán diszkalkuliásnak minősítenének, ha most járnék iskolába. Mégis nagyon jól bánok a pénzzel, mert csak józan paraszti ész kell hozzá, semmi más.


    Ha már az írás-olvasásról van szó: azt tudtad, hogy a sokak által csodált brit rendszerben 4 éves (!!!) korukra a gyerekeknek az ábécé összes betűjét tudniuk kell felismerni, megnevezni, írni és szavakat mondani vele? 5 éves korukra többszáz szót olvasniuk? 6 éves korukra összefüggő mondatokat írniuk? Na EZ a sietség, nem a magyar rendszer.

    előzmény:
    Lillaréka (25)
    2015-04-25  09:49
  21. 2015. Április 25. 11:2331.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (26)
    2015-04-25  10:41
  22. 2015. Április 25. 11:2230.

    Az iskola sehol a világon nem tudja megoldani a lumpenproli életmód felszámolását. De lehetőséget biztosít az abból való kitörésre, ha az egyénnek van rá igénye. Itt kezdődik az egész. Ahogyan te is írtad, egy csomó embernek igénye sincs arra, hogy akár neki, akár a gyerekeinek jobb legyen. És ez a legnagyobb baj.


     



    100%-ig egyetértek!


    És ráadásul még komoly politikusok is mentegetik őket, hogy "ezeket az embereket meg kelll tanítani akarni", mert annyira elesettek, hogy már akarni sem tudnak.


     


    Pfffffffff......!


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (24)
    2015-04-25  09:19
  23. 2015. Április 25. 11:2029.

    Nem lehet mindig mindent a rendszerre, az iskolára, az oktatásra, egyszerűen másra hárítani, állandóan azt várni, hogy majd más megoldja az életünket, biztosítja a jólétet, nekünk pedig csak bele kell ülni és élvezni


     


     


    Más fórumokon is egyre-másra ezt ahárítást látom. Más a hibás a szegénységéért, más a hibás azért, hogy nincs állása, más a hibás, hogy szemetes az udvar, más a hibás, hogy........


     


    Egy fórumtárs pikírten megjegyezte, hogy


     


    ......utálja azt aki csak ül és elmélkedik hogy neki is járna ami másnak,

    Meg akinek csak orbán/gyurcsány/kádár/rákosi/szálasi/a Habsburgok/labancok/törökök/mohács/tatárjárás miatt szar az élete, különben nem itt tartana:D

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (24)
    2015-04-25  09:19
  24. 2015. Április 25. 11:1828.


     


    Ráadásul tudományos kutatások bizonyítják, hogy az otthoni minta ( életmód, szóhasználat, mentalitás) MINDIG felülírja az iskolait.


    Már vagy kéttucat topikban leírtam: ha az iskolai nevelés überelné az otthonit, akkor a mai jó nagy középkorosztályban szinte nem lenne vallásos gyerek. Hiszen az "átkkosban" az iskolai alap az ateizmus volt.


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (16)
    2015-04-24  21:48
  25. 2015. Április 25. 11:1827.

    Ezert is vannak ott ahol. Mindig azt nezik mibol es hogy huzhatnak ki magukat. Egy torvenynel nem a betartast tartjak szemelott hanem a kiskaput keresik es meg buszkek is ra hogy mennyire  sikerult atverni az allamot pedig osszessegeben onmagukat verik ta. a barmok. Az atlag irni olvasni nem tud a kozepikolakba /tisztelet a kivetelnek /vago barmok kerulnek es az egyetemeken sikk a lebecolas . Hajra  Magyarorszag !

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327954 (22)
    2015-04-24  23:11

Címlap

top