Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Közoktatás

Lillaréka
Létrehozva: 2015. Április 24. 19:00

Sziasztok!
Tehát.. hozzászólás cikkeinkhez.
mivel a kommenthalmaz totálisan követhetetlenné vált, ezért úgy gondoltuk,  inditunk egy követhető topikot.
Legalább  lesz végre értelmes téma a forumon  :-D

Szóval a cikk, ha valaki netán lemaradt volna róla

http://www.nlcafe.hu/ezvan/20150422/magyar-oktatas-b otrany-minoseg/


 

  1. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. Április 25. 10:4126.

    Szerintem mindkettőtök hozzászólásában rengeteg igazság van.


    A középiskolai oktatásra  most nincs rálátásom, de az általános iskola 1-2 osztályára igen.Itt kezdődik minden.Ettől korábban a szülők és az óvoda hatása/nevelése határozta meg a gyerekek  hozzáállását.Véleményem szerint a szülők szerepe az igazán meghatározó.


    És, sajnos, innen indul a kis első osztályos is.A tanulók 95%-a annyira keveset tud a körülötte lévő világról, a  korának megfelelni valóról hogy egészen elképesztő.


    Marad az osztály  kb 5%-a aki  ott van ahol kell,Illetve nagyon ügyes, okos, érdeklődő, szülei odaadással és felelősséggel gondoskodnak a szellemi szükségletről is.(lassan ez már  abszolut negatív és sajnálatos esemény, amit szégyellni kell, akkora a barbárság a szülők között)


    Gondolom túl nagy változás  mondjuk ebben az osztályban igazán nem is lesz még akkor sem ha középiskolások lesznek.Szépen újratermelődik .................


    Az oktatás mai rendszere mellett az az 5% fizet mindenért.Mert nekik kell várni arra, hogy a gyengébb képességű gyerekek végre valahára megértsék az adott tanulnivalót.


    A 95% fele ráadásul büntetlenül garázdálkodik az iskolában.


    Nos, amit ebből az egészből ki szeretnék hozni az az, hogy csodálom a tanítók türelmét/igyekeztét/emberségét hogy egyáltalán képesek még talpon maradni ebben a megalázó helyzetben.


    Valóban napszámos munka. A gengszterváltás előtt is már régen elkezdődött az az aknamunka, ami mélyen aláásta ezeknek az embereknek a megbecsülését. A JOGOK-ra való hivatkozással teljesen feledésbe merült az iskolában IS a KÖTELESSÉG, mint olyan.


    Oh, elviekben minden egyben és rendben.


    De így van e?!


    Ha nem akarjuk azt hogy a gyerekeink elvesszenek ebben a nagy katyvaszban, oda kell tenni magát a szülőknek is.Minden tekintetben.


     


    (De, amíg a vásárlói kosárban 4 csomag cigi van egy  egy 2 literes kóla egy 3 gyerekes család kosárában hétvégére,miközben a gyerek könyörög egy kifliért vagy egy almáért, addig ezeknek a gyerekeknek befellegzett........)


     

  2. 2015. Április 25. 09:4925.

    Viszont.. ahhoz, hogy  a pénzt kezelni tudd- úgymond, egy alap szinten tudni kell  a matekot.
    ÉS azt bizony az általános iskolában kell megtanitani!
    Alapműveletek, százalékszámitás... stb...  már leirtuk - Feleselek és én is.
    Ha ez az alap nincs meg, és nincs eléggé begyakorolva nem  vált képességé a leadott tananyag, mert csak leadták, akkor  hiába tanítasz pénzkezelést, nem fogják  megérteni.
    És nem mindenkinek tudja megtanitani a család, nem minden gyerekkel   fognak leülni otthon   és ellenőrizni tudja-e  amit az iskolában tanítottak neki.   A gyerek meg nem tudja még mi az érdeke... és hiába  szeretné tudni felnőttként, ha az alapok hiányoznak, akkor nem tudja már megtanulni.


     


    Irok egy példát. 10 éve családi okokból elmentem egy OKJ-s üzletvezető tanfolyamra.  Üzleti -statisztikai számitások... a tanár a keri-suliból jött, úgy magyarázott, hogy néztem ki a fejemből  mitisakarez? Tuti  biztos vagyok benne, hogy a keri suli diákjai ezen magyarázat alapján nem tudták ezt megtanulni. Én leültem otton és megnéztem a könyvet.. 10 perc sem kellett, és megértettem. De a csoport nagy része nem.  Felnőttek voltunk mindannyian.  miért is lehetett mindez? Mert valamikor nem jól tanitották nekik az egyenletrendezést. Ahogy nekem sem, még általánosban..  nekem anyám tanitotta meg. Világosan egyszerűen elmagyarázta... akkor megértettem és utána már sosem okozott gondot. De a mellettem ülő a vizsgadogát  úgy irta meg, hogy lemásolta az enyémet. Különben megbukott volna. Pedig nem volt hülye sem ostoba és felnőttként  még egy matektanárt is fogadott,  de hiányoztak alapok amire épitkezni lehet.
    És ez súlyos baj... a mai felnötteknél és a felnövekvő nemzedéknél is.
    Ezért irjuk, hogy nem a tanulnivalóval van a baj, nem azzal,  hogy tanulni kell... Hanem hogy ami igazán fontos, azt nem tudják megtanitani rendesen, mert nincs rá idő.


     


     


    Más. ugyebár.. rég kiderült az is,  hogy magyar lakosság jelentős része funkcionális analfabéta.  Nem tud szöveget értelmezni. Mondják ezt a fiatalokra is.  Mégsincs abban változás semmi, 30-40 éve hogy márpedig  nem kell rohanni az olvasás-tanitással..  nem kell karácsonyra tudni az összes betűt egy elsősnek -- mégsincs ebben SEM változás. Tudjuk hogy ez igy car, ezer szakember mondja ki minden évben, hogy nem jóezigy..Folyamatosan derül ki a kompetencia teszteken, hogy nem lenne szabad  ennyire hajtani a kicsiket.. és nincs változás---marad a régiben minden.  Miért??

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (24)
    2015-04-25  09:19
  3. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 25. 09:1924.

    Kinek lehetne nagyobb érdeke a pénz kezelése, ha nem az egyéné? Én magam voltam benne érdekelt! Hát nem az én és családom érdeke az, hogy ésszel kezeljem a pénzt? 


    Nem lehet mindig mindent a rendszerre, az iskolára, az oktatásra, egyszerűen másra hárítani, állandóan azt várni, hogy majd más megoldja az életünket, biztosítja a jólétet, nekünk pedig csak bele kell ülni és élvezni. Annak a működésképtelen rendszernek már vége. Én nem abban a rendszerben váltam felnőtté, ezért számomra soha nem is volt kérdés, hogy kinek a felelőssége a saját előrejutásom. De tudom, mert látom, hogy akik abban a rendszerben éltek, azok bizony simán elvárnák most is, figyelmen kívül hagyva azt, hogy egy mesterségesen fenntartott jólétet biztosított az állam, az árát pedig a mai napig is fizetjük kínkeservesen.


    Az iskola sehol a világon nem tudja megoldani a lumpenproli életmód felszámolását. De lehetőséget biztosít az abból való kitörésre, ha az egyénnek van rá igénye. Itt kezdődik az egész. Ahogyan te is írtad, egy csomó embernek igénye sincs arra, hogy akár neki, akár a gyerekeinek jobb legyen. És ez a legnagyobb baj. 

    előzmény:
    feleselek (20)
    2015-04-24  22:52
  4. 2015. Április 25. 07:5723.

    pedig de. tulnyomo tobbsegben vannak a lehurrogok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (15)
    2015-04-24  21:38
  5. Torolt_felhasznalo_327954
    Torolt_felhasznalo_327954
    2015. Április 24. 23:1122.

    Talan  arra  lenne  "hivatott",  de  nem  az.  Sosem  volt.


    Magyarorszag  mindig  egy  paraszt  orszag  volt,  amely  kesobb  abban  a  hires  "sociban"   feltornazta  magat  az  u.n.  "proli"  fokra.  De  a  jo  iskolak  mindig, es  csakis,  a   privat  iskolak  voltak,  es  most  is  azok.


    Tehetseges  fiataljaitok mind  kulfoldre  mennek,  amint  csak  birjak.

    előzmény:
    feleselek (19)
    2015-04-24  22:48
  6. 2015. Április 24. 22:5921.

    Én valahol leírtam, hogy az emberközpontúbb iskola NEM azt jelenti, hogy nincs feladat, követelmény, számonkérés, versenyhelyzet! 


    Mert van, sőt!


    De teljesítményt kihozni nemcsak "ostorral" lehet valakiből, hanem megfelelő környezet (légkör) kialakításával, pozitív motivációs eszközökkel. Akkor a nagyobb erőfeszítést igénylő feladat sem tűnik olyan nehéznek. 


    Pl. az interaktív (szemléltető, szórakoztató) oktatást sokan egyszerű mozizásnak képzelik el, már csak a pattogatott kukorica és a kóla hiányzik - pedig nem erről van szó. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (18)
    2015-04-24  22:17
  7. 2015. Április 24. 22:5220.

    Miért? Mert én ilyen vagyok. Mert nekem fontos.


    Az, hogy neked "fontos" legyen valami (ne sz@rd le), abban ki tett téged érdekeltté?


    Szerencsés vagy, ha pl. a családodban ilyen nevelést kaptál. Vagy személyes példamutatás alapján vetted át a mintát.


    A baj az, hogy azok vannak többen és egyre többen, akik rossz példákat látnak és sem a szüleik, sem a tanáraik nem motiválják őket semmire.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (16)
    2015-04-24  21:48
  8. 2015. Április 24. 22:4819.

    Szerintem meg de.


    Pont az iskola lenne arra hivatott, hogy a (mély)szegénységet, a lumpenproli életmódot ne termelje újra a következő generáció.


    És azok a gyerekek, akik hátrányos helyzetű családba születtek, ne alapból legyenek egy ilyen életre kárhoztatva. Hanem, ha valamiben jók, akkor azt ki tudják bontakoztatni és részben egy szakma megtanulásával, részben a szüleikétől eltérő életvezetési modellel sikeresebben helyt álljanak az életben.


    Egyébként az alsó néprétegekre jellemző életutakat, sorsokat a való életben is, nap mint nap látom. Közülük az 50+ évesek már nem tudnak és nem is akarnak változtatni semmin. A 30-40 korosztályt sem lehetne "prédikációval" meggyőzni. Maradnak a még tanulók, meg a 20+ fiatalok. Akik abban a pillanatban elvesznek, amikor kikerülnek az iskolából (és még OKJ-n sem tanulnak tovább).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (16)
    2015-04-24  21:48
  9. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 24. 22:1718.

    Igen, van kamasz gyerekem és neki is mindig ezt mondom, hogy igyekezzen minél objektívebb képet kapni a dolgokról, ne tegye le a voksát csak a fekete, csak a fehér mellett, mert a világ nem így működik.


    A gondolkodás, a többre, jobbra való törekvés jó. Nagyon jó, ez visz előre. De ez a cikk messze nem erről szól. Ez a cikk csak ujjal mutogatás, hangulatkeltés, önmaga felmentése a felelősség alól. Sokat kell tanulni, fáradt? Azok, akikből sikeres felnőttek lettek, mind így éreztek. Nemcsak most, 10-15-20 évvel ezelőtt is nagyon sokat kellett gürizni iskolában, majd' beleszakadtunk néha. Én a középiskolában végig napi 4-6 órát tanultam otthon. Fiam az irigylésre méltó nyugati rendszerben szintén. 


    Most őszintén: milyen hátrány éri abból ezt a kamaszt, hogy az egyik tanára nem tudja, hogy a másik melyik osztálynak mit tanít? Miben befolyásolja ez az ő tanulmányait? Semmiben. Mire volt akkor jó ilyet felhozni? Ja, csak hogy legyen még két sor fröcsögés. Ahhoz tényleg mi köze van az iskolának, hogy ő nem tud rántottát készíteni? Semmi. Ezek legfeljebb önmagáról szóló kritikák, de semmiképp nem az egész oktatási rendszeré. 


    De lehet, hogy igazad lesz és sokra viszi majd ez a gyerek: ilyen beállítottsággal kiváló politikus lenne belőle.

    előzmény:
    Lillaréka (17)
    2015-04-24  21:50
  10. 2015. Április 24. 21:5017.

    hm.. pedig úgy tudom neked van némi közöd kamaszokhoz---  vagy rosszul emlékszem?


    De ha rosszul emlékszem... akkor emlékezz Te a saját kamaszkorodra. Hogy te milyen voltál.
    A kamasznak az a dolga, hogy kritizáljon és lázadjon, és hogy megtanulja képviselni a saját érdekeit..   - természetesen megfelelő keretek között- Ha téved... ha hülyeséget mond vagy csinál ,meg lehet vele beszélni. Szülőnek is, tanárnak is.


    Nem pedig egyből lehülyézni,  degradálni a véleményét.. mondván.. majdmegtudja ha felnőtt lesz. 
    AZT, hogy illető- feltételezett kamasz-- vagy egy ilyen hozzáállású kamasz mire viszi majd úgymond, szerencsére nem mi forumozók döntjük el. Még az is lehet, hogy többre viszi, mint bárki más aki kritizálja mert gondolkodni merészel és  mást szeretne, mint a berögzült hülye szokások.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (15)
    2015-04-24  21:38
  11. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 24. 21:4816.

    "És rendszerint az, hogy azokat a felnőtteket sem tanította meg annak idején senki a pénzkezelésre. Arra, hogy ha valami miatt nem tud fizetni, akkor jelentkezzen, kérjen átütemezést, szoc. segélyt, valamit csináljon. Ne struccpolitikát alkalmazzon, hogy nem vesz tudomást a tartozásáról, él ahogy tud, egyik napról a másikra, aztán amikor már félmilliósra dagadt az összeg, akkor már késő. "


    És még több ember van, akiknek nincsenek ilyen gondjaik, mert ők valamiért tudják a pénzt kezelni. De a médiában az extrém eseteket látod, nem a többséget. Engem sem tanított meg az iskola pénzt kezelni, mégis nagyon jól kezelem. Miért? Mert én ilyen vagyok. Mert nekem fontos. Mert én megtanultam az évek során, de nem az iskolában. Az olyan embert, akinek ez nem fontos, nincs az az iskola, nincs az a tanár, aki meg tudná tanítani ezekre a dolgokra. Egy példa: 12 évvel ezelőtt az egyik kollégám sírt-rítt, épp az akkori rendszert szidta, hogy olyan kevés a pénzük, hogy nem tud fagyit venni a hároméves fiának. Miközben ők a feleségével mindennap elszívtak egy-egy doboz cigit. Ezzel tudna bármit kezdeni az iskola? Nem. 


    Ezek személyiségfüggő dolgok. A korrekciójukra pedig nem az iskola a hivatott.


     

    előzmény:
    feleselek (14)
    2015-04-24  21:38
  12. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 24. 21:3815.

    Nem hiszem, hogy túlnyomó többségben lennének azok a tanárok, akik ha a tanuló nekiállna elmondani a véleményét miután számot adott a tudásáról (nem pedig helyette!), lehurrogná, hogy őt az nem érdekli. Nyilván mindenkinek volt ilyen tapasztalata, nekem is, munkámban is. De ezek a kirívó esetek, nem pedig a többség. Persze jöhet most 100 hsz, amiben leírják, hogy "nekem márpedig volt ilyen tanárom", amit tényleg el is hiszek. De nem ez a jellemző.


    De nem szeretném elvinni a témát abba az irányba, hogy írja le mindenki a legkellemetlenebb iskolai feleletét, nem ez a topik célja.


    Adva van egy 16 éves, akinek nagyon-nagyon téves elképzelései vannak az iskoláról, magáról az oktatásról. És szerintem ez elég nagy probléma.


    Olyan tájékozott, hogy a nyugati iskolarendszerekben történő újításokkal kapcsolatban állítólag képben van, de szemmel láthatóan fogalma sincs arról, hogy mit üdvözít valójában, azokat a változásokat nem olvassa, amik olyan rosszak, hogy a gyerekek szenvednek miatta rútul. Azt látja csak meg, amit látni akar. És ez nem az iskola, nem a rendszer, nem a tanárai hibája. Ilyen hozzáállással nem fogja olyan sokra vinni, amennyire szeretné. Ha már ennyi idősen csak azt lát meg, amit meg akar, akkor keserves élete lesz. Mindig másban fogja keresni a hibát, soha semmiért nem fog felelősséget vállalni.

    előzmény:
    Lillaréka (13)
    2015-04-24  21:20
  13. 2015. Április 24. 21:3814.

    Nem értek egyet.


    Amikor adósságspirálba került, kilakoltatás szélén álló családokról tudósít a média, és nem a devizahitel miatt, hanem pl. kifizetetlen számlák miatt, akkor mindig felvetődik az, hogy mi vezetett idáig.


    És rendszerint az, hogy azokat a felnőtteket sem tanította meg annak idején senki a pénzkezelésre. Arra, hogy ha valami miatt nem tud fizetni, akkor jelentkezzen, kérjen átütemezést, szoc. segélyt, valamit csináljon. Ne struccpolitikát alkalmazzon, hogy nem vesz tudomást a tartozásáról, él ahogy tud, egyik napról a másikra, aztán amikor már félmilliósra dagadt az összeg, akkor már késő.


    Rengeteg ember él úgy, hogy fogalma sincs, mi lesz, hogy lesz, de lapít, mert az egyetlen túlélési/problémakezelési stratégiája ez. 


    És ezt látják a gyerekek is: szülők munka nélkül, rokkantnyugdíjból, segélyből, stb., gyűlnek az asztalon a befizetetlen csekkek és sokáig nem történik semmi. Hát akkor minden oké, nem kapcsolták ki a villanyt, lehet este tévézni, megy a fűtés (társasházban), nem fagynak meg télen, van kaja... Hol itt a baj?


    Az iskola lenne az esély arra, hogy a lánc megszakadjon, és az a gyerek, akit egy ilyen családba pottyantott a gólya, felnőtt korában ne ezt a magatartást vigye tovább, ne a nyomort termelje újra. A gyerekeken keresztül lehetne megszólítani a szülőket is, hogy másképpen tegyenek dolgokat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (8)
    2015-04-24  20:51
  14. 2015. Április 24. 21:2013.

    Szerintem ez tanárfüggő.


    Nagymértékben.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (12)
    2015-04-24  21:15
  15. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 24. 21:1512.

    Én el tudom képzelni, hogy egy istenkomplexusos 16 éves írta.


    Miért ne lehetne véleménye most is a gyerekeknek? Tanulmányaim során végig nekem is volt véleményem a tanultakról, amit mindig el is mondhattam az általad is említett megfelelő keretek között: szakkör, fakultáció, vitakör, beadandó dolgozatok, sőt, még a diplomavédésemen is. Nem hiszem, hogy egyedülálló lennék ezzel, nem ezt tapasztaltam sem a saját bőrömön, sem az osztálytársaim, csoporttársaim, ismerőseim által.

    előzmény:
    Lillaréka (11)
    2015-04-24  21:11
  16. 2015. Április 24. 21:1111.

    EZT a cikket szerintem sem 16 éves diák irta...


    De akár irhatta is volna


    Az meg életkori sajátosság, hogy a kamaszok mindent tudnak sőt.. mindent mindenkinél jobban tudnak..  és lázadnak.. és lázadnak és lázadnak. De ez a dolguk és pont jól is van igy.
    Aztán ha felnőnek vagy megváltják a világot,  legalább saját maguknak, vagy besimulnak a szürke közegbe... ez majd elválik.

    szerintem az oktatás egyik alappillére kéne legyen, hogy   a gyereknek lehessen saját véleménye és el is mondhassa- természetesen a megfelelő  keretek között.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (8)
    2015-04-24  20:51
  17. 2015. Április 24. 21:0610.

    Én 27 éve érettségiztem.  Jó régen volt de a tanárok közül azért jó pár van akire én is szeretettel emlékszem. És igen, volt idejük  törödni a lelkünkkel is.  Amikor meghalt a nagyapám , a magyartanárom  doga elött odajött hozzám,  és megkérdezte, hogy  tudtam -e készülni...  akinek váltak a szülei az osztályból azt  nem feleltették,  ill beszélgettek vele.  Pedig szerintem anno sem voltak  kevésbé terheltek.


    De ma is vannak ilyen tanárok.  pl, amikor a műtétem volt, az ofő hazaküldte a lányom és igazolta a napját.  Látta rajta, hogy ki van borulva. Persze  késöbb pótólni kellett a mulasztást. De azt gondolom itt kezdődik a kölcsönös bizalom.


     


     


    Ami meg a munkahelyeket illeti.. Normálisan munkahelyen nem tapossák agyon az ember lelkét és igenis figyelembe veszik,  a családi problémákat is . Igy az szerintem nem válasz amit a kommentekben lehet olvasni,  hogy majd a munkahely is milyennagyonszarlesz.  Mert az azért nagymértékben rajtunk munkavállalókon is múlik. Ezt már jó párszor kibeszéltük Veled is  :-)

    előzmény:
    feleselek (7)
    2015-04-24  20:39
  18. 2015. Április 24. 20:569.

    köszi.. ilyesmire  gondolok én is..


    pl.. a szakközép ahova a fiam járt.. anno.. már régóta az az iskola, ahova a  diákok egy része a BME-re jelentkezik és be is kerül.. Villamosmérnöki, gépészmérnöki karokra.  Nagyon jó szakmai szinvonalat ad.   És számit a diákok kérése.  Jó példa erre, hogy anno a fiamék nem voltak megelégedve az angoltanárukkal tizedikben... mert mindennel foglalkozott csak az angoltanitással nem.  Elkezdtek járni az igazgató nyakára, és végül kaptak másik angoltanárt. Olyat aki tanitott. 
    De másik.. hogy a magyartanárnőt imádták.. szép szexi kis nő volt,   és egy baleset miatt kórházba került... amikor visszament.. kijárták, hogy a tanárnő érettségiztesse őket, mert élvezték az óráit és tudták, hogy a tanárnő valóban fel fogja őket késziteni. - Na ez már régebben volt.. 5 éves találkozójuk lesz az idén.
    Szóval ők pl meg tudták valósitani a liberális-  de egyben szigorú szemléletet is.  Mindegyik tanárról tudtam mindent..    hiszen itthon  elmesélte.. és tudod.. ahogy a kamasz azt mondja.. hogy XY TANÁR ÚR.  - nos abban benne van minden. A tisztelet és a szeretet a tanára iránt aki tanitja. aki csak l-bácsiként volt emlegetve.. hát.. az nem biztos, hogy kivivta az általános tiszteletet.


     


    A lányok gimisek.. ill a nagyobbik volt.
    Ugyanott. tudatos volt anno a választás.. a Naggyal elmentünk megnézni a gimiket a nyilt napokon. Aztán amikor az "elitben"  meghallottuk azt a dumát a diri részéről, hogy nagyonszámitacsaládiháttér... honnanjöttagyerek.. akkor a lányom azt mondta..ő ide nem jön.
    Egy sokkal  liberálisabb felfogású iskolába ment... - legjobb választás volt.  A kicsinél már nem is gondolkodtam. Annyira jó ez az iskola. Fantasztikus tanárokkal!
    A nagyobbik egy totál humán beállitottságú gyerek  volt, és  itt imádta a fizikát. Naná, hogy a fizikatanár olyan volt, aki  képes volt megszerettetni egy humán osztállyal is a fizikát. Itt voltak és ma is vannak fizika napok. Irtam már erről korábban is, biztosan olvastad.
    Szóval nekem ez a kettő pl elit iskola...
    Mindig Győrben éltem...   van a köztudatban egy ranglista a sulik között... mégsem biztos, hogy az a jó, ami valamikor ki lett kiálltva elitnek.

    előzmény:
    feleselek (6)
    2015-04-24  20:26
  19. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. Április 24. 20:518.

    Kedves 16 éves magyar diák!


    Te nem vagy tisztában az iskola szerepével az életedben. 


    Az iskola nem fog megtanítani rántottát sütni. Ugyanis nem az ő dolga. Ez az édesanyád dolga lenne. És a tiéd, hogy ha van igényed arra, hogy megtanulj rántottát készíteni, akkor odaállj anyukád mellé és megnézd.


    Az iskola nem fog megtanítani számlát befizetni. Hihetetlen, de ez is a szüleid dolga lenne. Ugyanis ők adják fel a számláitokat, és ismét csak: ha lenne igényed arra, hogy megtanuld, akkor elmehetnél esetleg a postára, amikor befizetik. Ugyanis ezt VELÜK tudod megtenni, nem az iskolában egy tanteremben. 


    Ha nem lenne szóbeli számonkérés, szerinted mihez kezdenél életed első állásinterjúján? Vagy akkor, amikor a munkahelyeden egy egész csoport előtt kell összefoglalót tartanod 1 órában az elmúlt 1 évről, esetleg a jövőbeni tervekről? Ahol ugyanúgy sokszor a főnök hangulatán múlik a megítélés, jönnek olyan kérdések, amik megizzaszthatnak, akármennyire is felkészült vagy. Az is elképzelhető, hogy egy ilyen beszámolón múlik az előmeneteled, a fizetésemelésed, vagy maga az állás. Na EZT nem tudják megtanítani a szüleid, nem tudják szimulálni azt a szituációt. Ellenben az iskola igen.


    Heti 35 órába nem a diákok kötetlen beszélgetésének kell beleférnie, arra ott vannak az órák közti szünetek. A tanórákon a tananyagot kell átvennetek. Az iskola erre van. 


    Az, hogy a tanárod nem kérdezi meg, hogy hogy vagy, nem az egész rendszer hibája. Lehet, én sem kérdeznék meg egy olyan gyereket, aki azt hiszi, 16 évesen az atyaúristennél is okosabb és ő jobban tudja, hogy hogyan kell összeállítani egy tananyagot többszázezer gyerekre. Hogyan érhetnék én fel egy ilyen zsenihez...


    Nem értem, mi a gond azzal, hogy a majdnem százfős tanári kar tagjai nem tudják, hogy a többiek melyik osztálynak mit tanítanak. Tényleg úgy gondolod, hogy egy multinál van idő arra, hogy munkaidőben mindenki azzal foglalkozzon, hogy a másik mit csinál? Nos, nem, nincs. Ugyanis a saját munkájukat végzik az emberek. 


    Ostobaság az iskolára, az oktatásra, az egész rendszerre bízni a saját a jövőd. Ők ugyanis nem fogják az utad egyengetni. Nem ez a dolguk. Az a dolguk, hogy megadják a lehetőséget neked, hogy felkészülten TE tedd meg. 


    Az iskola nagyon kemény dolog annak, aki el akar érni valamit, ez nem vitás. De a munka világa is pontosan ilyen. Aki el akar érni valamit, annak tennie kell, haladnia, folyamatosan fejlődnie. Az iskola nem fogja az utat helyetted megtenni. Neked sem kötelező, ha nincs hozzá kedved. Ez a te választásod. De azt ne gondold, hogy lazázással az lesz belőled, aki szeretnél lenni anélkül, hogy te kőkeményen megdolgoznál érte. 

  20. 2015. Április 24. 20:397.

    Szívesen lettem volna tanár, de pont a magyar oktatási rendszer "rákfenéi" miatt nem tanultam annak.


    Pedig amikor én gimnáziumba jártam, voltak kísérletek a motiváltabb oktatásra. 


    Pl. az ókori görög történelmet, irodalmat és művészeteket összehangoltan, egy időben tanultuk. Rajz órán egy drámához maszkokat készítettünk és a kiválasztott színdarabból eljátszottunk egy részletet irodalom órán (jelmezekben). Csak fiúk játszották a szerepeket, mert akkor csak férfiak lehettek a színészek, ugyebár. 


    Volt, hogy egy-egy témában a fizika és a kémia is "összeért".


    Ja, és mi nem csak futottunk tesi órán, még avar- és szemétgyűjtés is volt a suli környékén, "társadalmi munkában". 


    Nem jártam elit iskolába, de a tanáraimra büszkén és szeretettel emlékezem. Volt köztük olyan, aki odajött hozzánk szünetben és megkérdezte, hogy vagyunk, tényleg törődött a tanítványaival. 


    Érettségi után két-három évig még többen is visszajártunk a suliba (pl. rendezvényekre), a kedvelt tanárainknak vittünk valami apró ajándékot, stb.

    előzmény:
    Lillaréka (4)
    2015-04-24  19:57
  21. 2015. Április 24. 20:266.

    Épp most írtam egy hsz.-t erről, bemásolom:


    Magoló-bajnokokból nem lesz szellemi elit. Mint ahogyan a sok ének-zenei "tehetségkutatókból" sem az új Kovács Katik meg Demjén Ferencek kerülnek ki.


     


    Az én fogalmaim szerint az elit iskola nem az, amelyiknek intézményi múltja miatt nagy a presztízse (pl. ott tanult XY híres tudós, feltaláló), nem is feltétlenül az, amelyiknél a továbbtanulási ráta magas. 


     


    Az elit iskola az, amelyik alkalmazkodik a társadalmi-gazdasági folyamatokhoz, igényekhez, követi a változásokat. Ahol kell, liberális, rugalmas a szemlélet, és ahol kell: szigorú. Nem magoltat, hanem oktat, tanít. Talán még nevel (formál) is.


    Ad abszurdum egy szakközépiskola is lehet nívós, elit. Nemcsak azért, mert onnan a szakirányú felsőoktatásba bekerülhet mindenki, aki tanul és nem lazsál, hanem azért is, mert ha nem tanul tovább, akkor is keresett szakmája lesz a fiatalnak. Pl. az egészségügyi képzést el kellene vinni egy ilyen irányba, mert nem csak jó orvosokra van szükség, hanem jó betegápolókra, gyógytornászokra, asszisztensekre, stb.


     


    Egy dolog miatt lehet még "elitnek" nevezni egy sulit: ha a diákok többsége középosztálybeli, kvalifikált szülői hátterű családokból kerül ki és nem "proligyerekekből" (akik sem tanulni, sem viselkedni nem tudnak).

    előzmény:
    Lillaréka (5)
    2015-04-24  20:00
  22. 2015. Április 24. 20:005.

    Egyébként.. - miért nem látod értelmét az "elit-gimiknek"


    Ha már középfokú  oktatásról szól a cikk---akkor  lehetne arról beszélni,  miben más a tananyag egy un elit gimiben, mint egy sima gimiben?


     

    előzmény:
    feleselek (3)
    2015-04-24  19:41
  23. 2015. Április 24. 19:574.

    Köszönöm. Remélem jönnek majd mások is.. ha máskor nem, majd a jövő héten. :-D


    Egyébként egyetértek Veled...


     


    Nagylánynak   nemrég volt  természetismeret tangyakja...igyekezett interaktív órát tartani, elköltött egy csomó pénzt  saját zsebből szemléltető eszközre.. óra  után a gyakorlatvezető tanár közölte, hogy ez így nagyon jó volt, tényleg élvezték a gyerekek... és meg is tanulták amit meg kellett tanítani... DE.. erre  nincs mindig idő.
    Itt a kérdés.. miért nincs?
    Miért kell  rohanni a tananyaggal?
    A kevesebb sokszor több lenne.

    Csak úgy lődözöm a levegőbe a kérdéseim... .  :-)
    A cikkhez nagyon jókat írtál....

    előzmény:
    feleselek (3)
    2015-04-24  19:41
  24. 2015. Április 24. 19:413.

    Hozzászólok, csak hogy írjanak a többiek is! :)


    Szerintem két fontos része van a problémának.


    Mindkettő átível kormányokon, politikai berendezkedéseken, így én a magam részéről kizárnám bármelyik politikus vagy párt felemlegetését, hogy ez vagy az tehet róla. Mindenki tehet róla!


    1. Az oktatási rendszer hibái: nem megfelelő tankönyvek, rosszul összeállított és/vagy elavult tananyag, rossz oktatási módszerek, hiányzó eszközök, bürokratikus irányítása az iskoláknak, stb.


    2. Szemléletbeli sajátosságok: a tananyagtól, tantervtől, "rendszertől" függetlenül milyen a tanárok és a szülők hozzáállása? Valóban "a dögöljön meg a szomszéd tehene is" meg "a teher alatt nő a pálma" felfogás érvényesül? Ha igen, ezzel ki jár jól?


     

    előzmény:
    Lillaréka (2)
    2015-04-24  19:22
  25. 2015. Április 24. 19:222.

    Bemásolom amit oda irtam.. szerintem a cikket mindenki elolvasta, aki nlczik

    Köszönöm ezt a hszt! Szivemből szóltál.
    Itt kb az összes felnőtt igy állt hozzá... áh.. hát 20-30 meg akárhány éve is éppen ilyen szar volt az oktatás , és mi szivtunk, akkor szivjon mindenki aki utánunk jön.
    Az meg senkit sem zavar, hogy a magyar diákok egyre rosszabbul teljesitenek a kompetencia teszteken, mert hatalmas mennyiségű tananyagot kell bemagolni, de csak a dogáig kell tudni, aztán elfelejtik, nincs idő gyakorolni nincs idő elmélyülni, nincs idő kipróbálni a meglévő tudást...nincs idő ismételni... csak biflázni- biflázni - biflázni.. hogy másnap már ne tudd az anyagot.
    Ékes bizonyitéka ennek, hogy a mai középkorúak minden baromságot elhisznek, akkora hiányosságok vannak pl a természettudományos ismereteikben.... csont nélkül beveszik, hogy a dihidrogén - monoxid káros anyag és az nátrium -klorid veszélyes méreg..... vagy összeöntik a sósavat a hypoval, mert ez valahogy kimaradt anno kémiaórán... a kovalens kötés az viszont krva fontos volt. Lábkádat vásárolnak meg viztisztitót, mert elfelejtették mi az az elektrolizis, vagy tán meg sem tanulták anno.
    Nem tudnak százalékot számolni, mert nem volt idő gyakorolni, nem tudnak mértékegységet átváltani, kerület-terület, felszin- térfogat... gőzük sincs... Nem az ő hibájuk - hiszen ezt sem volt idő gyakorolni... gyorsan-gyorsan venni kellett a cosinus tételt, meg az integrál-számitást... hiszen arra hatalmas szüksége van a hétköznapi ember mindennapjai során... az nem gond, ha nem tudja mi az a THM- vagy kamatos kamat. JAJ-- nem gazdasági ismereteket kell ám tanitani.... hanem normálisan a matekot...AZT a matekot, ami jelen van a hétköznapi életben,,,, "CharlieEppsek" majd elvégzik a többit.. Átvert a bank, jajajjaj, mert nem tudtam százalékot számolni.. Ugye milyen sokan estek ebbe mostanság bele??
    30 -40 évvel ezelött nagyon szépen el tudtuk mondani oroszul, hogy néz a Krásznoje Ploságy... de egy kiló kenyeret nem tudtunk volna kérni.
    Most is ilyennek kell lenni a nyelvtanitásnak? Vagy ha nem ilyet akarsz hát fizess érte....
    Tényleg ilyen sorsot szán a mai felnőtt lakosság a gyerekének??
    Ennyire utálják a szülők a saját gyerekeiket, hogy igy állnak hozzá a témához? ha én szivtam és szivok.. és tökhülye is vagyok, legyen a gyerekem is az?
    Akinek nincs gyereke a közoktatásban idehaza annak értem ezt a fajta hozzáállását.. de akinek van azért nagyon NEM.

    előzmény:
    Lillaréka (1)
    2015-04-24  19:00

Címlap

top