Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskola ma Magyarországon

Vándorlány
Létrehozva: 2015. január 30. 18:22

Iskolai oktatás, rosszabb mint valaha, ilyen még gyerekkoromban sem volt, hogy annyi kötelező órája van egy kicsinek is már, hogy háromig tart. Padban ülni, egész nap, elméletben unalmasan tanulni, negatívan értékelni még az életkedve is elmegy a gyereknek, nem hogy a tanuláshoz való vágya.


Minden nap olvasok valami elkeserítőt a jelenlegi oktatási rendszerünkről, amivel egyébként is tökéletesen elégedetlen vagyok. Boldog lennék, ha a gyerekeim olyanban tanulhatnának, mint pl. az itt leírt holland, vagy akár az angol is. De mit tehet az, aki itt él, és az ittenit szörnyűnek találja, költözzön el emiatt boldogabb országokba még akkor is, ha a környezetét, munkáját szereti? Vagy nyugodjon bele, hogy az ő gyerekének ez jut. Lehet a megnyomorító, elsősöknek-háromig-padban-ülős-órájuk van rendszerből, ahol a 89 % már nem is jó stb... rendszerből egészséges felnőtt? Ezekről a kérdésekről nagyon szívesen olvasnék gondolatmeneteket Dr. Vekerdy Tamás-tól. De bárkitől. Rengetegen vagyunk, akik ezekkel a kérdésekkel küzdünk.


Egy egészséges, jól működő , motivált társadalom alapjai születnek meg a JÓ iskolában. 


Mikor fogják ezt végre belátni Magyarországon ?


http://divany.hu/kolyok/2015/01/27/se_orarend_se_lecke_u szni_es_angolul_viszont_mindenki_tud/


 


(Nem is tudom  hová tegyem, életmód, egészség, karrier, család,  és ez van csatornába is illik a téma úgy gondolom!)

  1. 2015. január 31. 06:47126.

    Csak úgy kérdem...


    A gyerekkel úgy egyáltalán semennyire sem kell foglalkozni?


    Amit leirtam  tényleg olyan nehéz megtenni? Ott élsz a gyerekkel együtt...  nem beszélgettek?  nem végzed a  házimunkát?    nem mész el vele A-ból a Bbe?   nem látjátok az évszakok változását?    Ezer dolgot lehet felsorolni!!
    A te gyereked sosem kérdezte meg,  hogy miért akasztod a napra a ruhát száradni, vagy hogy miért fagy be a  pocsolya télen? Vagy miért esik le a játék a földre?  és miért szaladgál a hangya.... stb stb.. Vagy ha kérdezte sosem magyaráztad el neki??


     


     


    Úgy látom jogos a tablet a  babysitter c topik.

    előzmény:
    Capuccino (122)
    2015-01-31  01:12
  2. 2015. január 31. 06:42125.

    "bárcsak lenne, mindig a napfény, bárcsak lenne mindig az égbolt, bárcsak lenne mindig a mama,  és bárcsak lennék mindig én.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (120)
    2015-01-31  00:58
  3. 2015. január 31. 01:33124.

    dehogynem... havi 300/ gyerektol felfele kb... de most epp olyan kozpontositas van az oktatasban hogy meg kadar is pislogna. szoval epp a magan se ved.


    max a magantanulosag az alternativa. mert a nem total fizetos csak hozzajarulasos alapitvanyi sulik most epp kerdojelesek sokhelyen hogyan mukodhetbek tovabb.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_775816 (123)
    2015-01-31  01:16
  4. Torolt_felhasznalo_775816
    Torolt_felhasznalo_775816
    2015. január 31. 01:16123.

    Mar  az  elobb  kerdeztem,  de  nuku  valasz----szoval  megegyszer:


     


    P R I V A T  iskolak  nem  leteznek  nalatok??

    előzmény:
    Vándorlány (1)
    2015-01-30  18:22
  5. 2015. január 31. 01:12122.

    de azert kosz  :))) csak ugye kerdem en ha mindent otthon a szulo feladata akkor minek a suli??? 

    előzmény:
    Capuccino (121)
    2015-01-31  01:10
  6. 2015. január 31. 01:10121.

    elsiklottal afelett cicuska hogy NEM MAGUNKROL irok 

    előzmény:
    Lillaréka (117)
    2015-01-31  00:18
  7. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 31. 00:58120.

    Jelentem, PUSZTY vszigdá búgyet szólnce:)


     


    (puszty+búgyet= legyen)


     



     


     

    előzmény:
    Lillaréka (94)
    2015-01-30  23:27
  8. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 31. 00:48119.

    Ó, rengeteg tényezője van. A lényege annyi, hogy nem volt gyakorlatias az oktatás, kb arra korlátozódott, hogy elolvastunk egy szöveget, lefordítottuk (ez önmagában se jó szakmailag), majd válaszoltunk kérdésekre. Ennyi volt. Soha nem használtuk, egy távoli bolygóról származó akárminek tűnt az egész.Ezért aztán sikerélmény se volt, passzív valamit adott, amit tudásnak nem is nagyon lehet nevezni. Motiváció zéró, mert nem kellett semmire (ez a nyelvtanulás halála). Az volt a jócsávó, aki a leghülyébb volt hozzá, oroszból bukni ért, sőt.....hát ilyenek. Meg még rengeteg efféle tényező. Kb ahhoz tudom hasonljtani, mintha valaki éveken át magyarázná, hogy hogy kell autót vezetni, de amikor beülsz, akkor tök idegen az egész, mert gyakorlati készséget elméleti síkon közelítettek meg.


    Én szerettem:) Még diplomám is van belőle, meg naagy nosztalgiám a szovjet idők után:) Tudásom már rég passzív, de pár hónap alatt fel tudnám eleveníteni, ha szükségem lenne rá (sőt, örömmel teném!)

    előzmény:
    Bbohar (97)
    2015-01-30  23:30
  9. 2015. január 31. 00:22118.

    Olvasgattam néhány hozzászólást és az jutott eszembe, hogy érdemes lenne megnézni más országok módszereit is. 


    Mi angolszász országban élünk és az itteni iskolákkal kapcsolatban már előre gyűjtögetem az infókat, ha majd egyszer oda kerül a sor...


    Én amit itt tapasztalatam, az sem olyan jó, ha már a Mo-i rendszert kritizáljuk. Mondjuk az sem jó, ez sem...már ami a gyerek megfelelő tudással való helyes ellátását illeti.


    Itt pl a gyerekeknek van egy 0. év. Elkezdenek olvasni, házit kapnak, de legalább játékosan tanulnak. Énekelve, mutogatva tanulják a betűket...nem rossz, csak sztem felesleges hamarabb "felnőni"...főleg, ha aztán az egész belassul. 9re járnak és 1re otthon vannak az ált. sulisok.


    4 óra suli per nap.


    Ha belegondolok, vajon mi férhet bele ebbe... hát nem tudom.


    Sztem manapság nagyon nehéz gyereknek és fiatal felnőttnek lenni. A világ naponta változik, követni is nehéz.


    Otthon a gyerekeknek csomó követelmnynek kell eleget tenniük a suliban és a boldoguláshoz és ez sztem nem lenne baj, ha a tudásuk gyakorlati alapú lenne. A tanárok 99%-a nem képes gyakorlati tudást átadni, még magyarázni sem tudnak...


    De ami a lényeg: annak ellenére, hogy nehéz gyereknek lenni, sztem szívós felnőttek lesznek és ezért sajnos korán áldozatokat kell hozni. Az egész hátralévő életük mentalitását alapozza meg a magas követelmény.


    Summa summarum: én örülnék, ha majd a gyerekem inkább otthon tanulna, mint itt, mert ez csak lustasághoz, kényelemhez vezet, ami kényelmes felnőtt attitűdöt fog eredményezni. Mondjuk ez meg is látszik az itteni embereken (anélkül, h bántanám őket, de tény, hogy összehasonlíthatatlan a magyar attitűddel) 

    előzmény:
    Vándorlány (1)
    2015-01-30  18:22
  10. 2015. január 31. 00:18117.

    mondom.. biztos nem lehet fogalmam..  Iskolaotthonosba járt a kisebbik lányom. Tehát tuti nem tudom.
    Hogy mikor csinálja az ember azokat  az izéket?
    mondjuk hétvégén elmentek kirándulni.. és ott megfigyelitek a  természetismereten tanult dolgokat. Vigyázz nagyon, mert   igy  tutitra megjegyzi a gyereked  hogy melyik milyen fa,
    Vagy.. mondjuk tanulják a forrást- fagyást- olvadást... stb. Ugye van fagyasztód és  tűzhelyed is?  akkor pedig   meddig tart  jégkockát  késziteni vagy  felforralni egy  fazék vizet, hogy megnézze mi az a gőz? Betűket tanulunk? lehet hazafelé feliratokat  olvasgatni. Szorzótábla.. hazafelé.... tudod az iskolaotthonos suliból... kérdezgetni a gyereket.   jó öreg módszer az már.. nagyanyám is  igy tanitotta anyámnak és a tesójának is..    5x5, 7x8, 9x3.. stb.. csak úgy spontán módón.

    Korábban is irtam egy csomó dolgot.    -irányok.. merre mászik a csiga..  hány tojást ütöttünk fel.


    jah.. tudom.. nincs rá idő.


     


    Nem kell elhinni, nekem bejött.


    Egyik gyerekem sem utálta az iskolát és végig  elég jó tanulók is voltak.  
    És nem jártak  különleges iskolába sem.. és ráadásként egyik sem zseni, aki már kétévesen olvasott volna vagy  3 évesen 4 számjegyű számokat  szorzott volna fejben. 

    Csupán arról van szó, hogy szerintem a gyerek motivációja elsősorban a szülőn múlik és kevésbé az iskolán. És igenis számit mit ültetek el a gyerek fejében... hogy jajdetragédia ha ezt vagy azt most igy kell megtanulni. Elsősorban a szülőn múlik hogy éli meg a gyerek.


    Máskülönben a saját gyerekeddel tolsz ki, ha hagyod  nyafogni és sajnálgatod a megtanulandó anyag miatt.


     


    A  János vitézt meg olvasd fel neki te úgy hogy ő évezze...   tudod.. "Mr Keating." legyél te mr Keating.

    előzmény:
    Capuccino (114)
    2015-01-31  00:03
  11. 2015. január 31. 00:04116.

    na.. mégegyszer


    A szülő feladata a gyerek érdeklődésének a felkeltése.


    amit ha suliban kezdesz el már régesrégen elkéstél  és eltoltad.


    Elég részletesen leirtam   a -hogyan-t... 


    vagy regéljek még?


    pont arról beszélek, hogy ha csak a tankönyvre hagyatkozol az már eleve rossz. az már marinéni... 


    Hogy otthon minek  nézel utána  a gyerekkel  az meg a te dolgod. És igen.. alsóban a szülő dolga..  főleg a módszer..  hogy felsőben már legyen rá képes egyedül is.  
    Motiválni is  elsősorban a szülőnek kell!


     

    előzmény:
    Capuccino (112)
    2015-01-30  23:57
  12. 2015. január 31. 00:04115.

    mondom fogalmad sincs szerintem mi megy a legtobb suliban....

    előzmény:
    Capuccino (114)
    2015-01-31  00:03
  13. 2015. január 31. 00:03114.

    mikor ha a suli lekoti az osszes idot??? mikor??? (nem magamrol irok.. en olyan helyen lakom ahol tudtunk iskolat valasztani. de ez sok helyen nincs igy. van az iskolaotthonos ahonnan meg visznek haza lecket... szerinted mikor is csinalja a szulo rzeket azokon a helyeken???

    előzmény:
    Lillaréka (113)
    2015-01-30  23:58
  14. 2015. január 30. 23:58113.

    Nagyon igaz!  és elég sokat láttam  - tapasztaltam már,  hogy  nagyon - nagyon sok múlik a szülőkön. 
    A gyereknek is tudomásul kell vennie, hogy egy csomó dolog   kötelező  akkor is ha nem szeretjük,
    jajmennyire sokan szoktak rinyálni azon, hogy a gyerekek nem tudják a kötelességeiket.. csak a jogaikat.
    Szerintem spec egyiket sem tudják-- de ez nem ide tartozik .


    Ha egyszer feladják az anyámtyúkját, akkor fel van adva és kész. 
    Ha egyszer tudni kell milyen a tölgyfa törzse akkor tudni kell és kész.
    igen.. jó lenne élvezetesen  tanitani  ezeket... 
    De ha nem úgy megy még mindig ott szülő aki megteheti.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (109)
    2015-01-30  23:51
  15. 2015. január 30. 23:57112.

    nem a janos vitez a gond hanem a kotelezoen megmondott agyonelemzos itt csak ezt jelentheti neked is hozzatoldalek...es attol mett a szulo kirandul a gyerekkel nem lesz tanar, es nem fog tudni az iskola altal visszakert valaszokat megadni.... amugy ha az iskola altal szamonkert anyag megtanitasa a  szulo feladata akkor minek a tanar?? eleg csak a marineni aki felolvassa a tankonyvet. hiszen ugyis minden a szulo feladata.. .. .. pont errol beszelek... hogy a suliban mekkora kulonbsegek lesznek mert igen kvazi a szulok tudasat merik le a suliban es pont.

    előzmény:
    Lillaréka (100)
    2015-01-30  23:40
  16. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 23:56111.

    Például.

    előzmény:
    Lillaréka (107)
    2015-01-30  23:48
  17. 2015. január 30. 23:56110.

    En meg mennek,mert o legalabb veszi a faradtsagot es kivalalsztja nekem a legujabb legjobbat, ami az en bajomra kell. Nem a szokasos regi vackot adja fejbol.

    előzmény:
    antironia (77)
    2015-01-30  22:37
  18. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 23:51109.

    Mindegy is. Összegezve csak annyit akartam mondani, hogy  sok múlik a szülőkön.


    És rettenetesen  sok a nyavalygás és sírás/rívás mindenről/mindenkiről/mindenért.


    Nos, a példa ragadós,  etalon a gyerek számára.


    Hát, miért is csodálkozunk azon hogy sok gyerek olyan amilyen.


     

  19. 2015. január 30. 23:50108.

    Biztos fogalmam sem lehet, hiszen két egyetemista és egy gimis gyerekem van.  


    tudom mi megy a suliban.  én meg vagyok a szülő és kompenzálom a hülyeséget azzal, hogy nem hagyok mindent az iskolára.


     

    előzmény:
    Capuccino (104)
    2015-01-30  23:45
  20. 2015. január 30. 23:48107.

    Hát igen... vagy nekiáll számitógépet szerelni..


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (102)
    2015-01-30  23:44
  21. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 23:46106.

    Igen, gondolom hogy odafigyeltek.


    Ezért is csak annyit írtam az előbb, hogy sokaknál úgy lesz mint az orosztanítással.


    És sajnos jól látom.Nem örülök neki hogy így lesz, de így lesz.Látom.......

    előzmény:
    Bbohar (101)
    2015-01-30  23:41
  22. 2015. január 30. 23:46105.

    Jajmár... a János Vitézzel semmi, már évek óta megvan neki külön könyvben, olvasta, olvastuk. AHOGY elemzik az a fura. (Az irodalom a kedvenc tárgyam volt, de ahogy ezt elemzik, az nekem furcsa, táblázat stb.)


    Természetesen elviszem, nem kevésszer, hogy lehet már mindent így érteni? 


    Ha a kis másodikosokkal tanulják éppen környezetből a bokrok, fák részeit, az erdő szintjeit, lehetne rugalmasság, hogy sétálunk egyet az udvaron, a parkban és élő környezetben beszéljük, mutatjuk meg.


    Megtehetem és teszem én is, ez egy példa lett volna arra, hogy a tananyagot nem csak úgy kellene feldolgozni hogy a gyerekek ülnek a padban a tanár meg elől áll és beszél. Nem csak elméletben. Így érthető? 


     

    előzmény:
    Lillaréka (100)
    2015-01-30  23:40
  23. 2015. január 30. 23:45104.

    aha... es bemegy a kerdezo erdeklodo gyerek elsobe... a szulot meg egy honap mulva legkesobb behivatjak hogy hat itt kerem ezt nem lehet .... amit irtok szep es jo. es pont akik igy csinaljak szembesulnek a kisiskolasaikkal avval hogy nem ez kell. akik meg letojtak es feladatlapoztak meg kapjak a buksisimiket. fogalmatok sincs szerintem arrol a legtobb suliban mi megy. 

    előzmény:
    Lillaréka (99)
    2015-01-30  23:37
  24. 2015. január 30. 23:45103.

    sőőőt.. még hozzátenném.


    Gyüjtőmunkát   lehet késziteni akkor is, ha nem kéri a tanár. Lehet ahhoz a tananyaghoz is amit éppen tanulnak. Legyen az a tölgyfa vagy a kisegér.. vagy levelibéka.. gyógynövények,  -- szinte tökmindegy.. Alsósnál  meg  a szülőnek kell megtanitania, hogyan kell a tanult anyaghoz keresni dolgokat. A net korában ez gyerekjáték.   Sőt.. játék a gyereknek!

    előzmény:
    Lillaréka (100)
    2015-01-30  23:40
  25. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 23:44102.

    Igen.Hasonlóan gondolom.


    Időt kell rájuk szánni - de talán nem is "szánni" kell az időt rájuk - rosszul fogalmaztam.


    Hiszem milyen öröm amikor mindenféle növényeket, bogarakat meghatározunk a könyvek képei alapján.


    Amikor pici koruktól kezdve - ez sem igaz - hiszen megszületésük pillanatától kezdve lehet énekelgetni nekik.


    Gépeket, szerkentyűket vizsgálgatni, találgatni, olvasni mi is az.


    Aztán egyszer csak az 5 éve elmondja hogy mi is az a forgózsámoly.Stb......

    előzmény:
    Lillaréka (99)
    2015-01-30  23:37

Címlap

top