Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskola ma Magyarországon

Vándorlány
Létrehozva: 2015. január 30. 18:22

Iskolai oktatás, rosszabb mint valaha, ilyen még gyerekkoromban sem volt, hogy annyi kötelező órája van egy kicsinek is már, hogy háromig tart. Padban ülni, egész nap, elméletben unalmasan tanulni, negatívan értékelni még az életkedve is elmegy a gyereknek, nem hogy a tanuláshoz való vágya.


Minden nap olvasok valami elkeserítőt a jelenlegi oktatási rendszerünkről, amivel egyébként is tökéletesen elégedetlen vagyok. Boldog lennék, ha a gyerekeim olyanban tanulhatnának, mint pl. az itt leírt holland, vagy akár az angol is. De mit tehet az, aki itt él, és az ittenit szörnyűnek találja, költözzön el emiatt boldogabb országokba még akkor is, ha a környezetét, munkáját szereti? Vagy nyugodjon bele, hogy az ő gyerekének ez jut. Lehet a megnyomorító, elsősöknek-háromig-padban-ülős-órájuk van rendszerből, ahol a 89 % már nem is jó stb... rendszerből egészséges felnőtt? Ezekről a kérdésekről nagyon szívesen olvasnék gondolatmeneteket Dr. Vekerdy Tamás-tól. De bárkitől. Rengetegen vagyunk, akik ezekkel a kérdésekkel küzdünk.


Egy egészséges, jól működő , motivált társadalom alapjai születnek meg a JÓ iskolában. 


Mikor fogják ezt végre belátni Magyarországon ?


http://divany.hu/kolyok/2015/01/27/se_orarend_se_lecke_u szni_es_angolul_viszont_mindenki_tud/


 


(Nem is tudom  hová tegyem, életmód, egészség, karrier, család,  és ez van csatornába is illik a téma úgy gondolom!)

  1. 2015. január 30. 23:41101.

    Nálunk ez nem így van, mindhármuknak kedvenc tantárgya az angol. Ráadásul angolra váltunk a férjemmel, ha..az a titkos nyelv, ilyenkor igyekeznek megérteni, ez egyre jobban megy is. Gyakran BBC rádiót hallgatunk, és előfordul, hogy angolul néznek mesét..nagyon remélem hogy nem így lesz, ahogy írod.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (98)
    2015-01-30  23:34
  2. 2015. január 30. 23:40100.

    hm.. János Vitézzel mi a gond??


     


    amugy.. TE is kimehetsz velük az erdőbe a szabadba. Te is  megmutathatod a fákat- bokrokat. SŐT.. szerintem ez igazából a szülő feladata lenne.

    előzmény:
    Bbohar (96)
    2015-01-30  23:28
  3. 2015. január 30. 23:3799.

    Szerintem is a példamutatás  a fontos!


    Akarjon tudni.. az legyen neki a fontos, hogy ő tud , de ahhoz, hogy tudjon bizony tanulni kell.


    Ettől lehet még utálni fogja egyik vagy másik tantárgyat.. mert pl   nem jön be  a tanár stilusa.
    meg hát. foglalkozni is kell .. és nem akkor amikor elsős...  Felkelteni az érdeklődését.


    én tök hülyeségnek tartom a foglalkoztató füzeteket ovisnak. szerintem mindegyik olyan, szülői lelkiismeretmegnyugtató.. odaültetem a gyereket oszt  megcsinálja akkor már jó.


    A picikével aki kérdez. válaszolni.  megfigyelni merre  mászik a csiga, milyen szinű a fa törzse  és miért hullik le ősszel a levél. miért fagy be a pocsolya télen...   és amikor főzünk hány tojást  ütünk fel...   meg hasonlók.
    Aztán amikor kisiskolás a tankönyvi tananyaghoz anyu apu elmesél  még ezt azt, vagy azt amit ő tanult, vagy  hogyan tanulta..  stb. 
    Valami ilyesmi.. és akkor felsősben már megvan az igény, hogy tanuljon..  sőt. kialakul nagyjából az érdeklődési köre is.


     


    Viszont  pl szorzótáblát  egyetlen módszerrel lehet megtanulni.. gyakorlással.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (95)
    2015-01-30  23:27
  4. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 23:3498.

    Pontosan ugyanez lesz a  ma angolul/németül tanilók nagy részével is.


    Nem fognak tudni megszólalni, megmukkanni sem.Tuti.


    Mert nincs otthoni motiváció hozzá.Mert csak az óbégatást hallják otthon, mert minden  fontosabb sokaknál mint a gyerek.


    A tanár meg belegebedhet.......

    előzmény:
    Bbohar (97)
    2015-01-30  23:30
  5. 2015. január 30. 23:3097.

    Azért engem ez a kérdés a mai napig érdekel. 9 azaz kilenc! évig tanultam oroszul, és nem tudok SEMMIT!!! Ez hogy lehet? Bennem nem volt belső ellenállás, tiltakozás, szóval nem értem. Magyarázza el, aki igen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (90)
    2015-01-30  23:13
  6. 2015. január 30. 23:2896.

    Benedek is nagy Verne és más klasszikus olvasmányok rajongó. Olvasással nincs gond, nagy olvasó mindhárom gyerek nálunk. Alsós kötelezőkhöz volt még csak közünk eddig, harmadikban a Bambi volt, negyedikben a Vuk. 


    Most a János Vitézt elemezgetik, tanulják már jó ideje, úgy elmélyülnek benne hogy csak nézek, elég fura..


    Egyik esős hétvégén hirtelen jött ötletből azt mondtam a gyerekeknek, hogy válasszanak egy-egy állatot, gyűjtsenek róla információkat és tartsunk róla egymásnak kiselőadásokat! Annyira lelkesek voltak hogy valami hihetetlen, bújták a könyveket és az internetet is, írtak, rajzoltak, ollóztak. Mindhárman teljesen máshogy oldották meg. Majd hallhattam kiselőadást tőlük spánielekről, a lovakról és a tazmán tigrisről.  Akkor (is) azt éreztem, hogy ennyire egyszerű lenne, hisz milyen motiváltak. Miért hiányoznak az ilyen típusú feladatok az általános iskolából? Lehetne egyénileg és csapatba, egyszeri vagy hosszabban tartó. Miért nem csinálnak környezetórát kint, a természetben, kimenni sétálni, ott beszélni meg a fákat, bokrokat stb. Sokkal több gyakorlati dolog kellene. Sokkal több megoldani való, nem csak tanulni!


     

    előzmény:
    Caithleen (89)
    2015-01-30  23:13
  7. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 23:2795.

    Nem tudom hogy a tieid vagy tied hová jár, de errefelé teljesen másképp van.


    Igaz, gyereke válogatja.


    És igen, nagyon fontos mit visz az  a gyerek az iskolába.OTTHONRÓL.


    Ha csak azt hallja amit ti itt szajkóztok, elhiszem hogy neki/neik nagyon nehéz lesz a tanulás.És ezt kellne, mint szülőnek, sokaknak belátni.


    Derűs otthont teremteni ami arra ösztökéli a gyreket is hogy ő is azt szeretné amit maga körül lát.


    Ehhez képest mindenfelé csak  a rinya megy.


     


    Milyen jó lenne, ha  sok szülőnek eszébe jutna egyszer, csak egyszer, elgondolkodni ő mit mutat a srácainak.


    Hiszen ők magukk cseszik el a gyerekeik  életét.


     

    előzmény:
    Capuccino (84)
    2015-01-30  23:02
  8. 2015. január 30. 23:2794.

    puszigdá bugyet mámá , puszigdá budu já...


     


    De szerintem buty  vszegdá.


     


     

    előzmény:
    Bbohar (92)
    2015-01-30  23:20
  9. 2015. január 30. 23:2593.

    sose lehet tudni, mire jó..


    mi pl fetrengve röhögtünk Oroszlán Szonján, amikor  a Valami Amerika2-ben, ezt a dumát nyomta  az ámerikai sztriptizbárban...  mondván..csak orosz lányokat vettek fel.
    A gyerekek meg néztek, hogy  jó..de mégis min röhögünk annyira.
    Hát.. pont azon, hogy a korosztályom nagyrésze tényleg csak ennyire emlékszik.
    10 éven át tanultam oroszul és valóban egy kalap szart sem ért.


    és nem azért, mert  én nem tanultam meg.


    szerintem a főnévragozást még ma is  ki tudom szinezni... volt egy táblázatom, abból tanultam meg.. én is csináltam szines tollal voltak irva ragok.. himnem- nőnem- semleges- -- alany, tárgy,birtokos  előljárós- részes- eszközhatározós. mindez franciakockás papirra  irva mindegyiknél valami alapszóval.. málcsik. gyévocská, és ákno.. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (90)
    2015-01-30  23:13
  10. 2015. január 30. 23:2092.

    Jelentem nálunk dárágájá ucsityelnyica volt


     


    én még ezt is tudom, hogy puszigdá bugyet szoncet puszigdá bugyet nyéba...


     

    előzmény:
    Lillaréka (88)
    2015-01-30  23:07
  11. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 23:1691.

    Ez azért szuper, mert megvan az igazi olvasásélmény és épp az lenne a cél. Hogy azt mivel lehet elérni, kissé nehezebb dió....hogy nem a fiad esete az általános, az is biztos.

    előzmény:
    Caithleen (89)
    2015-01-30  23:13
  12. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 23:1390.

    na pl EZ fölösleges tudás. Az orosztanítás is az volt. Lehetett volna haszna, ha megtanít idegennyelven megszólalni, nem félni a hibáktól, de ugye az eredményessége....ránkerőltetett, agymosásoso izé volt. Ezt úgy mondom, hogy én imádtam az oroszt és nagyon jó élményeim is kapcsolódnak hozzá, de szakmai szemmel nézve az nagy kalap semmi volt az oktatása.

    előzmény:
    Lillaréka (88)
    2015-01-30  23:07
  13. 2015. január 30. 23:1389.

    Tudom, hogy nem altalanos, de a fiam pl. most is Jules Verne-t olvas meg H.G. Wells-et 13 evesen, mert amikor belekostolt a korosztalyanak irt kortars irodalomba, elhult, hogy mennyire sekelyes, mennyire tele van logikai bukfencekkel, elvarratlan szalakkal. Es orommel fogadta az ajanlasaimat:-)


    A Pal utcai fiuk, Koppanyi aga..., Toldi, Janos vitez, Helyseg kalapacsa kimondottan tetszett neki (Legy jo mindhalalig pont nem), de az angol klasszikusokat is szivesebben forgatja, mint mondjuk a Harry Potter-t.


    Teny, hogy o ezeket nem iskolaban kapta kezbe (marmint a magyar irodalom klasszikusainak egy-egy gyongyszemet), kvazi nem is lett agyonelemzessel elveve a kedve tole. Az olvasas oromeert, az olvasmany szinvonalaert szerette meg ezeket. Emlekszem, jopofi volt 10 evesen, amikor nezegette, hogy de vekony ez a Pal utcai fiuk, es kerdezte "Anya, ugye van masodik kotete is?"


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (67)
    2015-01-30  22:01
  14. 2015. január 30. 23:0788.

    aha..


    Tavaris, Ucsinyelnyica, ja dakladivájú vám, nyikto  nyet otszusztvujet...


    a cirill irás viszont totál kiesett.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (86)
    2015-01-30  23:03
  15. 2015. január 30. 23:0487.

    én kb az összeset tudom- hiszen legalább  "négyszer "  megtanultam... ill csak egyszer.. a többi kikérdezés volt.
    Most már kezd kopni.. kinőtték a gyerekek a verstanulást. :-)

    előzmény:
    Bbohar (83)
    2015-01-30  23:00
  16. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 23:0386.

    Az orosz óra eleji jelentést is szokta tudni mindenki:)

    előzmény:
    Bbohar (83)
    2015-01-30  23:00
  17. 2015. január 30. 23:0285.

    Ha nem láttad.. feltétlenül nézd meg.  Robin Williams  a főszereplő.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (82)
    2015-01-30  22:58
  18. 2015. január 30. 23:0284.

    pont ez a gondja a lázadozó szülőknek.. hogy ragaszkodnának az otthoni mintájukhoz... de ahhoz ugye otthon kell lennie a gyereknek, nem a suliban  biflázni, mert sokan azt hiszik az a tanulás, ha valaki magolni tud...


    Rendszerezni, feldolgozni, előhívni az információt.... Igen kell memória is.. IS!  de a tanítsuk meg magolni, és szó szerint visszamondani a dolgokat, az csak a rabszolgaságra elég az életben.


     


    Valaki azt írta, a BME re szeretne jutni a gyereke, azért tanul tanul tanul... hát csúnya meglepetések fogják érni a legtöbb szakon... Mert bizony a gimis magolós, mindentbebiflázok, mindenbenmegfelelek a tanárnak módszerrel repülnek kifele a BMEről első évek végén .... (ráadsul nem egy szakon egy csomó gyakorlati feladat van... a bevágott tankönyv magban a ketteshez se elég)

  19. 2015. január 30. 23:0083.

    Nekem az Anyám tyúkja véletlen megmaradt..

    előzmény:
    Lillaréka (81)
    2015-01-30  22:51
  20. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 22:5882.

    Nem láttam a filmet. Az biztos, hogy a tanár személye rengeteget nyom  latban. Talán a legtöbbet. Vannak nagyon jó tanítvány(ok)-tanár egymásratalálások, az mindenkinek élmény és tényleg eredményes. És van az ellenkezője, a teljesen kretén, viselkedni nem tudó tanítványok, akiknek meg kellene mutatni mondjuk az irodalom szépségét, de mondjuk ők viccesnek tartják, hogy az órán böfögnek. (életből vett példa). Én az állami oktatást öt perc alatt otthagytam, de később sem voltam hajlandó faragatlanságokkal foglalkozni, akkor leadtam a csoportot, még a pénz sem érdekelt. Vagy akarnak tanulni, akkor gyerünk, vagy nem, akkor viszlát. Engem milliós fizetéssel sem lehetne rávenni, hogy a magyar állami oktatásban részt vegyek, úgyhogy minden tiszteletem azoké a kollégáké, akik ezt teszik és rendesen végzik a munkájukat.

    előzmény:
    Lillaréka (79)
    2015-01-30  22:45
  21. 2015. január 30. 22:5181.

    Igen.. kiskorban kell elkezdeni. 


    Nem véletlen az óvodai mondóka- tanulás sem.
    Az alsóban  megtanitott- leckének feladott versek sem.
    Nem lesz szüksége rá,  azt mondjuk... mert mikor ki fogja megkérdezni, hogy tudja -e az Anyám tyúkját.
    soha senki.  Viszont igy tanul meg tanulni az ebadta kölyke...  nem pedig a gazdasági számitásokkal  vagy pénzügyi ismeretekkel

    De ezeket is csak akkor lehet megtanulni,  ha  elötte matekból megtanulta az alapműveleteket.


     

    előzmény:
    antironia (75)
    2015-01-30  22:36
  22. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. január 30. 22:4880.

    Igy van. Okoska megint tök badarságokról beszel. Mert csak kiforgatni tud, értelmesen beszélni nem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (78)
    2015-01-30  22:43
  23. 2015. január 30. 22:4579.

    Láttad a Holt költők társasága c. filmet??


    Nekem nagy kedvencem!  és  képzeld el, hogy a nagylányomnak olyan irodalomtanárja volt, mint " Mr Keating.." 
    A lányom imádta az irodalmat, imádja ma is.  totálisan humán beállitottságú. De abban biztos vagyok, hogy a lúzernyilasmisit még ő sem olvasta el.


    A törivel kapcsolatban igazad van, azzal egyetértek.. De.. én annyit azért még hozzátennék, hogy vannak azért alap- évszámok amit mégiscsak illik tudni... ez igazán nem annyira sok..   Legalább az évszázadot...    De szerintem ha eleve összefüggéseket tanit, akkor már az a pár évszám sem fog gondot okozni.
    Amit velünk csináltak anno az full idiótaság volt...  évszám doga.   Hát.. kb semmire sem emlékszem.


     


    A nyelvtanitás módszere meg szerintem semmennyit sem változott a kötelező orosz óta,   Piszokul tudtuk, oroszul,  hogy néz ki a Krásznoje  Ploságy és  azt is, hogy Tánceválá répká szmákom, de    nem tudtunk volna  kérni egy kiló kenyeret.


     


     


    off..  jó pár éve nyelvvizsgázott a párom angolból.. a képről beszél-nél...  esküvős képet kihúzta.. és simán azt mondta, hogy Dancing in the Sztol...  még a tanárnak sem tünt fel.
    Amikor elmesélte a  fiúnknak.. együtt voltak.. akkor a gyermek megkérdezte.. De apa.. mi az a  Sztol?? egyébként a párom pont az a tipus, aki a gyérebb nyelvtudással is simán boldogul..  kb sosem érdekelte, hogy  pont tökhelyes-e nyelvtanilag amit mond.  És mindig megértették. Volt olyan, hogy  pl egy  tárgyalás után a fiatalabb kollégái   szóltak, hogy hát ez vagy az nyelvtanilag  nem volt ám helyes.... stb..   ő meg mondta, hogy  ha már olyan okos vagy-- akkor miért is  nem szólaltál  meg?


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (74)
    2015-01-30  22:30
  24. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 22:4378.

    A szakma teljesen más. De most nem erről beszélgetünk.


     


    Jelzem semmi probléma, ha egy orvos utánanéz szakmai oldalon akárminek, tekintve, hogy a szakmák fejlődni szoktak. Ezt KELL tennie. Én sem tudom mind a hatmillió angol szót, tehát utánanézek a szótárban vagy neten. így tesz minden normális ember, az meg nagyon nevetséges, aki el akarja hitetni, hogy ő 'mindent' tud.

    előzmény:
    antironia (77)
    2015-01-30  22:37
  25. 2015. január 30. 22:3777.

    Bocs, de te mit szólnál, ha pl. elmész az orvoshoz, és mikor megvizsgál utána azt mondja, hogy "bocsánat, asszonyom, megnézem az interneten, mit kéne Önnek felírnom".


     


    Szerintem többet nem mennél hozzá....


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (74)
    2015-01-30  22:30

Címlap

top