Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskola ma Magyarországon

Vándorlány
Létrehozva: 2015. január 30. 18:22

Iskolai oktatás, rosszabb mint valaha, ilyen még gyerekkoromban sem volt, hogy annyi kötelező órája van egy kicsinek is már, hogy háromig tart. Padban ülni, egész nap, elméletben unalmasan tanulni, negatívan értékelni még az életkedve is elmegy a gyereknek, nem hogy a tanuláshoz való vágya.


Minden nap olvasok valami elkeserítőt a jelenlegi oktatási rendszerünkről, amivel egyébként is tökéletesen elégedetlen vagyok. Boldog lennék, ha a gyerekeim olyanban tanulhatnának, mint pl. az itt leírt holland, vagy akár az angol is. De mit tehet az, aki itt él, és az ittenit szörnyűnek találja, költözzön el emiatt boldogabb országokba még akkor is, ha a környezetét, munkáját szereti? Vagy nyugodjon bele, hogy az ő gyerekének ez jut. Lehet a megnyomorító, elsősöknek-háromig-padban-ülős-órájuk van rendszerből, ahol a 89 % már nem is jó stb... rendszerből egészséges felnőtt? Ezekről a kérdésekről nagyon szívesen olvasnék gondolatmeneteket Dr. Vekerdy Tamás-tól. De bárkitől. Rengetegen vagyunk, akik ezekkel a kérdésekkel küzdünk.


Egy egészséges, jól működő , motivált társadalom alapjai születnek meg a JÓ iskolában. 


Mikor fogják ezt végre belátni Magyarországon ?


http://divany.hu/kolyok/2015/01/27/se_orarend_se_lecke_u szni_es_angolul_viszont_mindenki_tud/


 


(Nem is tudom  hová tegyem, életmód, egészség, karrier, család,  és ez van csatornába is illik a téma úgy gondolom!)

  1. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. február 1. 11:24276.

    Egy olyan suliban, amilyen a miénk, nem tehetjük meg, hogy ezt kijelentsük, hogy nekünk nincs nevelési feladatunk. Van, különben tanítani se lehetne. Egy csomó olyan diákunk van, akinek nincsenek is saját szülei, nevelőszülőktől nevelőszülőkig vetődnek, vagy éppen van saját szülő, de valami miatt nem tud vagy nem akar törődni a gyerekével. Ha azonban a legkisebb hajlandóságot is mutatja arra, hogy "hagyja magát" nevelni, akkor az iskolától ezt megkaphatja. Ennél kissé enyhébb példa mondjuk az olvasóvá nevelés. Rengeteg olyan diákom volt már, ahol otthon egyetlen könyv sem volt, esetleg talán egy dédmamától örökölt Biblia. Mégis rávezettem az olvasásra, kikérdeztem, mi lenne az a téma, amiről szívesen olvasna, aztán ajánlottam neki valamit, ami nagyon megtetszett neki, és kérte a következőt meg a következőt... aztán már nem is kérte, magától megtalálta az ízlésvilágának megfelelőt, a kedvenc íróit stb. Nem mondom, hogy ez minden esetben így van, de minden osztályban van rá példa. A nehezebb esetek egyébként azok, akiknek lenne rá lehetősége, vannak könyvei is, de kütyüfüggő. Sokkal könnyebben rávezetek az olvasásra egy szegény diákot, akinek nincs otthon internete, gépe, aki az ingyenes iskolai könyvtárból szedegeti ki a könyveket és olvasgatja otthon, mint aki a számítógépes játék elé ül be, bár a szülei polcán ott sorakoznak a könyvek. 

    előzmény:
    Lillaréka (273)
    2015-02-01  11:02
  2. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. február 1. 11:23275.

    Nem nagyon értem, miért tőlem kérdezed, mert szerintem egyáltalán nem a szülő dolga minden. Jól is néznénk ki. Szerintem is kb az, amit trivial a 285-ben klasszul összefoglal. 


     


    Egyébként meg benne kéne (van?) lennie az oktatási törvényben, hogy az iskolának ezésez a feladata, nem több és nem kevesebb.Ennek meghatározása nem a fórumozók, hanem mittudomén a parlament dolga lenne. Plusz egyéni szabadságot adni az iskoláknak, ennek eldöntése és finanszjrozása szintén állami feladat lenne, gondolom én.

    előzmény:
    Capuccino (271)
    2015-02-01  10:48
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. február 1. 11:04274.

    Én már válaszoltam rá, hogy szerintem mi, de próbálom összefoglalni:


    1. a tanulás tanítása (értő olvasás, tájékozódási lehetőségek megnyitása, látókör bővítése) 


    2. az egyéni felelősség kialakítása (ez nem működik a szülők együttműködése nélkül, mert ha az az alapvető minta, hogy "négyest kaptál ötös helyett? hülye köcsög tanár" - akkor kevés esély van rá, hogy a gyerek esetleg magában keresse az okokat és a megoldást a javításra... ) 


    3. az egyénekhez szabott oktatási módszerek és anyagok (pl. egy olyan falusi iskolában, ahol a környékbeli tanyák alulművelt, nemritkán - mondjuk ki - buta, világtól elmaradott szülők gyerekeit kell tanítani, nyilván más módszerekkel és más tempóban és más készségeket kell először kialakítani, mint egy nagyvárosi, válogatott, jó képességű diákokat oktató iskolában - ezért is hülyeség egy központi tanterv, amitől nem lehet eltérni a speciális igényű intézményekben) A pedagógiai cél is más-más: az egyikben egy alapvető szocializáció, alapképességek fejlesztése, a másikban esetleg egy egyetem orvosi karára felkészítés... 


    4. a szülők együttműködésének elérése, hogy ne ellenségnek, hanem partnernek tekintse a gyereke iskoláját a gyereke érdekeit helyezve a középpontba.


    5. annak tudatosítása, hogy itt nem fognak mindent megtanulni, mert arra fizikailag sincs idő, de a tájékozódás forrásait meg kell ismertetni a gyerekekkel. 


    6. Biztos alapok megtanítása (írás, olvasás, számolás, alapvető logikai és memóriabeli készségek fejlesztése) 


    7. Az élethez szükséges alapvető önbizalom kialakítása (be merjen menni egy bankba és ki tudjon tölteni egy adatlapot, vagy jelentkezni merjen egy tanfolyamra stb... ) 


    Ezeket szerintem a suli is biztosítani tudja, ha már otthonról nem kapja meg mindezt a gyerek. Hozzánk is sok olyan jár, akinek a szülőjétől nem is várhatunk semmilyen nevelést, mégis tudunk nekik adni valamit akár erkölcsileg, akár önbizalomban, akár a saját dolgai elintézni tudásában. 

    előzmény:
    Capuccino (271)
    2015-02-01  10:48
  4. 2015. február 1. 11:02273.

    AZT hiszed, ha szajkozód attól még   erre lehet választ adni néhány mondatban. 


     


    AZ iskola feladata a TANITÁS! 


     


    A NEVELÉS  meg  szülőé 


     


     


    és hogy mi folyik általánosságban a sulikban... nos.. pontosan az amit az össztársadalom elvár... az a társadalom, akik  hatalomra segitenek és ott is tartanak valakit, aki  éppen  tetszik nekik


     


    Volt egy egyszer egy Magyar Bálint.. szerette  volna megreformálni az oktatás. Lehet rosszul állt neki,,, de ma is  ócsárolják és szidalmazzák. 


    Neked kéne felfogni,  hogy ami most van ezt a nép akarta. 


    Tehát akinek nem tetszik, az kompenzál,  másik iskolát keres, vagy elmegy az országból. 

    előzmény:
    Capuccino (271)
    2015-02-01  10:48
  5. 2015. február 1. 10:59272.

    Nem tudom nekem is elsos a lanyom...keresztlanyom is meg alsoba jar es valahogy eg es fold ahogy oket tanitjak,mint amikor en jartam alsoba ( vagy csak nekem volt oltari mazlim ). De mondok egy masikat... elvileg mi se ide akartunk bekerulni,mint ahova sikerult. Itt mellettunk az egyik falusi suliba tomeges tuljelentkezes van ( szerencsetlensegunkre oda nem fert bele a lany a keretbe ). Par dolog amit ok jobban csinalnak mint a lanyom sulija ( egyik volt csoporttarsunk elmondasa alapjan ):


    - delelott is,delutan is van egy lazulos ora mikor 3 tevekenysegbol valaszthatnak ilyenkor osszeengedik a 3 also tagozatot:sport,kezmuves es zene. Mivel van lehetoseguk egy kis lazulasra ezert nem is fustol az agyuk delutanra.


    - maximum osztalyletszam 25 fo,van ido a gyerekekre


    - kornyezetbol pl probaljak nekik jo idoben kinn a termeszetben megtartani az orakat,de rendszeresek a diavetitesek,vagy akar az olyan jatekos feladatok hogy ismerd fel az adott madarat a hangjarol...mivel nem biflazosan tanitanak igy jobban meg is marad.


    Csak par pelda hogy miben lehet jobb egy iskolai oktatas ( lanyomek vannak 30-an,rovid szunetek,totalisan csak a szamonkeresre mennek ra,estere faradt mint a kutya...diavetites es egyeb mas fouri dolgok? Ugyanmar... es felsoben ez csak rosszabb lesz valoszinuleg...atvinni masikba meg max egyhaziba tudnam,nekem meg nem fog a gyerek szombatonkent ministralni es kotelezo misere jarni,hiaba lenne jobb suli mas szempontok alapjan ).


    Szoval lenne min valtoztatni...ha akarnanak...azert par sulinak mar bevalt...

    előzmény:
    Lillaréka (269)
    2015-02-01  10:40
  6. 2015. február 1. 10:48271.

    ezt mar tobbszor kerdeztem , de a minden a szulo dolga kizarolag szajkok meg se halljak : MI AZ ISKOLA FELADATA A GYEREKMEGORZESEN KIVUL???


    ezt tok komolyan kerdem. mert kb odajutunk hogy otthonoktatas. ha minden ugyis a szulo dolga akkor az iskola kidobott idove valik. szamonkerni lehet otthon is...


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (270)
    2015-02-01  10:41
  7. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. február 1. 10:41270.

    Oké, de ez se lehet szakmai érv, hogy otthon nem neveltek belőle olvasót, akkor micsinájjak? Van egy szakmai feladat, valahogy meg kell oldani, ez már legyen a tanár dolga. Később is meg lehet szerettetni és lehet, hogy pont ettől lesz majd kedve olvasni.


    Millió nyelvhez tökkuka család van, a gyerek mégis megtanulja, mert kell neki. A családra se lehet mindent rákenni. Van egy alapanyag, abból dolgozunk.

    előzmény:
    Lillaréka (264)
    2015-02-01  10:26
  8. 2015. február 1. 10:40269.

    NEM ezt irtuk, de mind1. 


     


    Egyébként meg a szülő   dolga, hogy folyamatosan kompenzáljon. Olyan nincs hogy mindenkinek   minden tetszeni fog. 


    itt kb a liberális oktatás  mellett teszik le többen az voksukat a szó jó értelmében.
    és éppen ez ellen harcol a szülők többsége,


     


    Tehát mit tegyen az iskola, hogy mindenkinek megfeleljen???

    előzmény:
    lady1986 (265)
    2015-02-01  10:30
  9. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. február 1. 10:35268.

    Egyéni felelősség kérdésében abszolút egyetértek. Én ezt nyelvvizsgásoknál tapasztaltam milliószor, hogy ha nem sikerült, akkor hibás volt a tanár, őőőőrülten nehéz volt a téma, szemét a vizsgáztató, ő maga meg tökéletes. Csak a körülmények, na azok összefogtak ellene. persez ez is többtényezős: vizsgaszituációt is sokszor az érettségin tapasztalnak először.


     


    Igen, tanulni kéne megtanítani, meg érdeklődni, utánanézni, gondolkodni. De most marhára nem ez van.


     


    Itt Angliában látom, hogy sok ember pusztán a nyelvtudás hiánya miatt marad rabszolgasorban. Otthon nem tanult meg, akármilyen okból is, ide kijött azzal, namjad Angliában...és szembesül azzal, hogy se ideje, se energája nyelvet tanulni a pénzügyi nyomás miatt. Ezért aztán villanyszerelőként (itt megbecsült szakma) mosogat, a CV-jét mássla jratja pénzért, hivatalos ügyekkel kínlódik, állásinterjút elbukja...pedig sokkal, sokkal többre is képes és érdemes lehetne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (261)
    2015-02-01  10:25
  10. 2015. február 1. 10:33267.

    Az emberek ma már mint tudjuk nem röghöz kötöttek, simán váltanak nemhogy várost, országot is ahhoz, hogy boldoguljanak. Bérelt lakás a trendi, akkor nem nagy mutatvány kiválasztani országon belül egy megfelelő iskolát és a gyermekei jövője érdekében oda költözni. Lehetetlen nincs, csak tehetetlen ember. 

    előzmény:
    Capuccino (258)
    2015-02-01  10:09
  11. 2015. február 1. 10:32266.

    Pontosan igy van!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (261)
    2015-02-01  10:25
  12. 2015. február 1. 10:30265.

    Valasztas tekinteteben ugyanaz az eset...mert annyira toljatok,hogy az a szulo a sotet paraszt aki nem kerdezve,utanajarva iratja iskolaba a gyereket,mert hat szabad a valasztas minenkinek...mikozben ez rohadtul nincs igy. Ahol van 1 db suli ketto db osztallyal evfolyamonkent ott mit valogatsz? Nyilvan mindenki a ket alsos tanarnobol a ratermettebbet,aranyosabbat stb valasztana de az lehetetlen. Ennyit arrol hogy mindenkinek szabad valasztasi lehetosege van. ( Igazabol ezen akadtam fenn mar nagyon,abban egyetertek veled hogy sok minden mulik az otthonrol vitt alapokon illetve kesobbiekben azon hogy milyen a hozzaallasa a tanarhoz a szulonek de egy elcseszett tanero eseteben ez veszett fejsze nyele. )

    előzmény:
    Lillaréka (259)
    2015-02-01  10:17
  13. 2015. február 1. 10:26264.

    Szerintem meg.. Paradicsom! AZ a gyerek, akit a szülei  nem nevelnek kisded kortól olvasóvá amikor még olvasni sem tud, sosem lesz olvasó ember.  Ahhoz valami földöntúli képességű magyartanár   kell aki képes lenne erre. 


    De a tanárok nem rendelkeznek földöntúli képességekkel. 


    Egyébként az alapfelvetésed nem lenne rossz. 


    DE aki nem akar  olvasni az  nem fog, ha százfélét is kinálsz fel neki. 


    Tehát. megint itt jön  képbe a szülő. 


    Aki felkelti az érdeklődést..  hogy nem  3 hanem  sokkal több könyvet akarjon elolvasni a gyerek. évente.. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (260)
    2015-02-01  10:18
  14. 2015. február 1. 10:26263.

    A szülők nagy részének az a véleménye, hogy az iskola, ingyen oldjon meg mindent, tanítsa meg mindenre a gyereket amit csak ők elképzelnek, úgy ahogyan ők elképzelik. Ezt a lehető legrövidebb idő alatt.


    Aztán jön anyuka (akinek a magánélete sok esetbe sokkal fontosabb mint a gyermeke/i) és majd jól megkritizálja a mások által végzett munkát, időt és energiát nem sajnálva szalad feljelentgetni óvónőt, pedagógust, iskolát.


    Nagyon egyoldalú nézőpont. Az baj, ha a gyerek 8 órát tölt az iskolában van, mert kimerül. Ezzel szemben a gyerekek kb 70%-a rendezetlen, feszültségekkel teli és változékony családi kötelékben él. Ami nagy mértékben kihat a teljesítményére és a személyiség fejlődésére. De az úgy van jól mert a szülőnek is joga van boldognak lenni.

    előzmény:
    Lillaréka (251)
    2015-02-01  09:54
  15. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. február 1. 10:26262.

    és a lényeget kihagytam: a három közül mindenki kiválaszthatja, hogy melyiket akarja elolvasni. Utána nincs nyígás, hogy de én a másikaat...egy 30 fős osztályban tehát lesz 10 Alkonyatolvasó, 10 Sztjohanna és 10 Pál utcai. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (260)
    2015-02-01  10:18
  16. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. február 1. 10:25261.

    A másik dolog meg - ezzel most nem leszek népszerű - nagyon sok ember hárítja el azzal saját magáról a felelősséget, hogy a szüleit, az iskoláját stb-t okolja a saját kudarcaiért. Van, aki odáig megy ezzel, hogy felnőttként, húsz-harminc évvel azután, hogy elköltözött otthonról, még a szülei (esetleg valóban elítélendő) magatartását teszi felelőssé azért, hogy ő nem jutott el oda, ahova akart (akár hivatásban, akár párkapcsolatban). Ez szerintem egy tévút, mégpedig azért, mert soha nem veszi kezébe a saját sorsát az ilyen ember, mindig van kit okolni az aktuális nyomoráért. Közhely, de igaz: aki olvasni tud, főzni is. A suliban az alapokat tanultuk meg, aztán ha engem érdekel valami speciális terület, akkor ne azon siránkozzak már negyvenévesen is - mintegy ezzel elintézettnek is tekintve a dolgot - hogy anyámék nem adták meg a lehetőséget, hanem vegyem rá a fáradságot, és kezdjek el vele foglalkozni magamtól, vagy járjak tanárhoz vagy képezzem magam a netről stb...


    Számomra már-már a nevetségesség határát súrolják azok a panaszok, hogy a suli  miért nem tanít kreszt, bankszámla-vezetési tudnivalókat stb. Egyrészt vannak sulik, ahol tanítják vagy egyiket vagy másikat. A közlekedési szakközépiskolai osztályokban tanulnak kreszt, a közgáz sulikban vállalkozási és banki ismereteket. Ha valaki egy általános gimibe jár, az meg minimum megtanul olvasni, tájékozódni, és onnantól senki nem fogja neki megtiltani, hogy maga nézzen utána azoknak a gyakorlati tudnivalóknak, amik érdeklik vagy amire szüksége van. A suli alapvetően tanulni tanítson meg, nyissa ki a világot, vetesse észre az egyénnel az egyéni felelősségét a saját sorsa iránt, hogy ne a szüleit szidja már még hatvanévesen is a saját lustaságáért. Ehhez persze a család is szervesen hozzájárul, mármint a szemlélet kialakításában. Pl. sok középiskolás addig sem jut el, hogy ne kívülről várja a fegyelmezést, hanem belássa, saját érdekében ülhet ott, tanulhat, hallgatja "főállásban" azt, amire később esetleg szüksége lehet a munkája során. Sokan azt várják, rabszolgahajcsárok ostorral a kezükben tereljék őket, mert maguktól nem tanulnak... az egyéni felelősségről beszélek! 

    előzmény:
    Lillaréka (257)
    2015-02-01  10:08
  17. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. február 1. 10:18260.

    Én ámultam-bámultam a VarróDani-féle felháborodáson. Hogy végre egy kis könnyedség, kortárs író, összakacsintás a gyerekekkel...és akkor jön a humortalan, felbőszült, önmagát végletekig komolyan vevő szülőtömeg és megvétózza. Elállt a szavam. 


     


    Kötelezők. A két véglet, hogy százéveskötelezők-nincskötelező között van normális átmenet. Tehát: azon nincs vita, hogy olvasni kell. Pont. Itt van mondjuk 3 könyv. 1. Alkonyat  2. Szent Johanna Gimi 3. Pál utcai fiúk. Mondjuk. Röviden vázolom, hogy melyik miről szól. Felosztom a csoportomat 3 részre és az azonos könyvet olvasók megosztják egymással az olvasásélményt (szabad nemlájkolni a könyvet, de tessék alátámasztani, nem csak fintorogni), majd gyüszmékelés következik és a kölönböző könyvet elolvasók is elmondják egymásnak, miról szólt az általuk olvasott. A tanár meg nem előad, hanem mászkál, figyel, egy-egy rávezető kérdéssel segít. Mondjuk. így ven értelme. Jelen állapotában meg nem sok.


    Te is tudod, mert tanítasz, hogy egy ilyen feldolgozásra a magyar rendszer gyakorlatilag alkalmatlan, max szakkörben lehetne ezt megcsinálni. Se idő, se tárgyi feltételek, se tanári szabadság (ez a legrosszabb) sokszor maguk a gyerekek sem alkalmasak erre, mert fegyelmezetlenek, eleve el se olvasták, stb. Van persze néhány normális, de...nem ragozom. Én ezeket az alapproblémákat képtelen voltam kezelni, abba is hagytam.Soha többé a magyar oktatási rendszerbe, nincs az a fizetés.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (252)
    2015-02-01  09:58
  18. 2015. február 1. 10:17259.

    AZ egy totál más eset volt. 


    Én meg azt látom, hogy az iskolák igenis próbálkoznának újdonságokkal,  kreativ dolgokkal..   
    És ennek legkeményebb ellenzői a szülők! 


    ERRE pédákat is hoztam.. sokat.. és most  pl - Trivial  hozta a közelmúlt lehető   legjobb példáját.   


    Nem tud olyat tenni az iskola ami mindenkinek megfelel. 


    Ami pedig a szülő dolga, azt ne terhelje az  iskolára. ERRŐL  irtam. 

    előzmény:
    lady1986 (254)
    2015-02-01  10:01
  19. 2015. február 1. 10:09258.

    edeske... nem baj ugye hogy nem errol irtam igazabol??? koszonjuk bezzegke.... mostmar mindent tudunk. a fejed munkajat a gyerekeid tagozatat a te szuperseged....


     


    es mindenki vak ugye?? mert itt aztan csak ugs akarhol lehet valogatni az orszagban a jobbnal jobb iskolak kozt... muhahahahaha.... survarohogos amiket irsz.


     


    es cicuska... te minek forumozol??? gondllod mas nem tesz semmit??? istenkem es a tudosok keresik a sotet anyagot.. . pedig kozelebb van mint gondolnák.


     


     

    előzmény:
    KN18 (253)
    2015-02-01  09:59
  20. 2015. február 1. 10:08257.

    A kötelezők modernizálásáról is volt már sok vita itt is. De tipikusan ez is a van kalapja - nincs kalapja esete: mekkora dühöngések voltak, mikor az új könyvekbe Varró Dani versek is bekerültek! Hogy az  nem való irodalomkönyvbe... A másik tábor meg Petőfit száműzné. 


     


     


     


    Hogy micsoda  ordenáré  hadjárat volt VarróDani vagya Lackfi ellen az nem kifejezés... pedig pl a  a bizonyos Lackfi vers a képzőket tanitására kerül bele a nyelvtankönyvbe. 
    De hát,, az egyesek számára felesleges tudás... mármint a képzők...  
    Tényleg tipikusan van rajta sapka eset. Menjen a fenébe petőfi.. de ha  helyette van varródani az is menjen a fenébe.. sőt.. egyenesen  öljük is meg.. - ezt is lehetett olvasni . 


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (252)
    2015-02-01  09:58
  21. 2015. február 1. 10:06256.

    A kötelezők modernizálásáról is volt már sok vita itt is. De tipikusan ez is a van kalapja - nincs kalapja esete: mekkora dühöngések voltak, mikor az új könyvekbe Varró Dani versek is bekerültek! Hogy az  nem való irodalomkönyvbe... A másik tábor meg Petőfit száműzné. 


     


    Hogy micsoda  ordenáré  hadjárat volt VarróDani vagya Lackfi ellen az nem kifejezés... pedig pl a  a bizonyos Lackfi vers a képzőket tanitására kerül bele a nyelvtankönyvbe. 
    De hát,, az egyesek számára felesleges tudás... mármint a képzők...  
    Tényleg tipikusan van rajta sapka eset. Menjen a fenébe petőfi.. de ha  helyette van varródani az is menjen a fenébe.. sőt.. egyenesen  öljük is meg.. - ezt is lehetett olvasni . 


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (252)
    2015-02-01  09:58
  22. 2015. február 1. 10:04255.

    nem akartam bedobni... de finn pelda... nem kell valogatni stb. MERT EZ AZ ALAP!!!


    istenkem... atfogo osszezett gondolkodas... na az hianyzik az oktatasbol... es ti meg buszkek is vagytok a szuklatokorusegetekre.... ijeszto....


     

    előzmény:
    Lillaréka (251)
    2015-02-01  09:54
  23. 2015. február 1. 10:01254.

    Es ahol 1 db iskola van,ott mit valasztasz? Az az erdekes,hogy pl az urkuti fulladasnal tobbek kozt te is ugy voltal vele,hogy az iskolanak kene a hozzaallasan valtoztatni es te magad is atlattad azt,milyen ha nincs alternativa az iskolavaltasra vagy csak kokemeny ingazas aran akad valami alternativa. Na ugyanez all az iskolavalasztasra is... 

    előzmény:
    Lillaréka (251)
    2015-02-01  09:54
  24. 2015. február 1. 09:59253.

    Mindenkinek van lehetősége ebben az országban válogatni!!!


    Miért ne lenne? Mi nem elérhető?


    Nekem egy fillérembe sem került az ikreim 12 évnyi oktatása.


    De annál inkább rengeteg fáradságos idő mire kiválasztottam a megfelelő iskolákat. De én nem az örökké síró pletykafészkekkel beszéltem meg, hogy melyik iskola milyen sz@r. Hanem kérdeztem, pedagógusokat, szülőket, sőt még az iskola igazgatót is, mert akinek volt nagyobb gyereke annak volt tapasztalata. Jó vagy rossz mind egy vélemény volt. Reális képet alkotott az össz.

  25. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. február 1. 09:58252.

    A kötelezők modernizálásáról is volt már sok vita itt is. De tipikusan ez is a van kalapja - nincs kalapja esete: mekkora dühöngések voltak, mikor az új könyvekbe Varró Dani versek is bekerültek! Hogy az  nem való irodalomkönyvbe... A másik tábor meg Petőfit száműzné. 


    Én mindig el szoktam mondani minden osztályomnak, hogy miért várom el a kötelezők elolvasását tőlük. Fontos, hogy megértsék, ez nem azért van, mert központilag így akarják őket szenvedtetni a tanárok, hanem mert egy csomó mindent ezeken keresztül tudunk nekik megtanítani: a szókincsük bővítésétől kezdve a stílusérzék fejlesztésén át akár erkölcsi kérdések megvitatásáig vagy a saját alkotókedvük kibontakozásáig. Annak pedig praktikus oka van, miért mindenkinek az a kötelező az osztályban: hogy együtt tudjunk róla beszélgetni. Beláthatják ők is, ha Józsika ezt olvassa, Pista meg amazt, nehezen fogunk egy közös mondanivalón eltöprengeni vagy jellemezni egy szereplőt... És azt is belátják a diákok is, hogy nincs olyan, ami mindenkinek tetszik. Én felvetettem már a sokat javasolt könyvek olvasását is, hogy mit szólnának hozzá, ha esetleg a jövőben mondjuk az Alkonyat vagy a Harry Potter lenne a kötelező, és nem Brazovicsot jellemeznénk, hanem Pitont? Hatalmas felzúdulás tört ki: az osztálynak legalább fele utálja ezeket, még filmben sem lennének hajlandók végignézni, nemhogy végigolvasni a köteteket. Az ilyen beszélgetésekkor mindig arra jutunk, hogy én leszögezem, mindegy mit, de valamit muszáj elolvasni a közös együtt dolgozáshoz, gondolkodáshoz, hogy legyen közös témaalap, és még az sem kizárt, hogy valakinek tetszeni fog, ugyanis mindig van, akinek megtetszik egy adott mű. Aki meg nem, az "szenvedje végig", nem fog belehalni abba a néhány órába, míg elolvassa, még ha nem is élvezi minden percét. Azt pedig már akkor ők maguk teszik hozzá, hogy akkor inkább tényleg a tankönyvi anyagot, mert esetleg annak hasznát veszik majd az érettségin is, mint ilyen varázslótanoncokat, mert az legalább annyi embernek nem tetszik, mint "lúzer" Nyilas Misi... Akit meg érdekel az is, senki nem tiltja meg, hogy bővítse vele az olvasmányai tárát, csak akkor már magának. Ha pedig valakinek megtetszik egy adott kötelező (és tényleg mindig van ilyen), tudok neki hasonlókat ajánlani, mert mindegy is mit, csak olvassanak, szeressék meg az olvasást, ami minden más tanulás alapja (a szövegértés része). 


    A mi időnkben nem írtunk egyetlen "szövegértést" sem, most szerves része az oktatásnak. Az volt a szövegértés, hogy olvastunk (órákon is sokat, otthon még többet). Érdekes módon mégis jobb a szövegértésünk, mint aki azt az évi három kötelező szövegértés-felmérőt tekinti az egyetlen fejlesztési módnak e téren, egyebet pedig nem olvas.

Címlap

top