Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szoptató Madonnák - középkori állapot?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. december 15. 18:49
Azt mondjuk, elnyomásban éltek a nők a sötét középkorban. Ehhez képest 500 évvel ezelőtt ha egy nő elővette a mellét, és megszoptatta a gyerekét, senki nem nézett rá csúnyán. Ma, a nagy szabadság idején már korántsem ilyen egyszerű a helyzet.

Nők Lapja Café: Nyilvánosan szoptató nők - középkori állapotok?
  1. 2014. december 16. 11:4626.

    En megertem ha te ilyen fenseges dolognak erezted a szoptatasat a gyerekednek de egy kivulallo fulenek ez tenyleg nagyon nyalasnak es eleg visszataszitonak hangzik.


    "egymas tekintetebe feledkezes" stb. pontosan tukrozik azt amikor a GYERMEK letezeset egyenlove teszik a vilag 8. csodajaval.


    "szavakkal ki nem fejezheto rajongas" stb. ez nagyon szepen beleillik a rozsaszinu fodros mesekbe ami a terhesseggel, szoptatassal szulessel foglalkozik es azt valami foldontuli csodanak irja le.


    mondom semmi bajom vele ha te igy erezted, maganugy.


    itt giccses, nyalas es taszito.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (20)
    2014-12-16  09:37
  2. 2014. december 16. 10:5425.

    Furcsa,a csecs szot nalam kifogasoltad, neked ezt is lehet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (21)
    2014-12-16  09:51
  3. 2014. december 16. 10:4924.

    Hirdeted, hogy pedagogus vagy. Az erto olvasas viszont alapvetoen nem az erosseged. Olyan dolgokat probalsz a fejemhez vagni, amiket en nem is irtam, sot meg almomban sem fordult meg a fejemben. Nem reszletezem,mert minek neked. Ha akarod, olvasd ujra amit irtam, ha nem,  mindegy,mert ugyis ugyanazt daralod.


    Nem baj, ha engem nem nyugoznek le a mualkotasaid? Megengeded?


    Nem baj, hogy en semmilyen korulmenyek kozott nem csapnam ki a mellemet kozszmelere? Talan, ha elesre toltott gepfegyvert tartananak a fejemhez, de nalam az is sulyos traumat okozna, ugy a ketto egyutt.


    Dehogynem latszik a nok melle azokon a kepeken. Az egyik meg ki is huzta jo hoszura.


    En is lattam mar szoptato anyat,es bizony kilatszott rendesen a feher kek eres melle, ami a ferje szamara valoszinuleg izgato lehetett, szamomra viszont a latvany undorito volt. Nem tehetek rola. Akkor is az. Nem tartozik ram,nem erdekel. Nem erted? Semmi kozom hozza.


    Neeked viszont tovabbi kellemes kozteri szoptatast es muzeumokban szoptato mellek csodalatat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (16)
    2014-12-16  08:24
  4. 2014. december 16. 10:2523.

    Annyira szánalmas ez a cikk, de most tényleg... Összehasonlítani a sötét középkort és a mai világot, belekeverni a művészetet... Miért nem mondja inkább azt a cikkíró, hogy szerintem teljesen rendben van a nyilvános szoptatás, és letojom más véleményét, még az is normálisabb, mint ez a hőbörgés...


    Természetesen a szoptatás egy természetes dolog. És nem, nem lehet összehasonlítani más élettani folyamatokkal sem (ürítés, szeretkezés, stb.), mert ez egy összetett folyamat. Itt két emberről van szó - az anyáról, aki a melléből eteti a gyermekét, és egy csecsemőről, aki magához veszi az ételt. És egy olyan helyzetről, ami tényleg egy intim anya-gyerek pillanat. És egy olyan helyzet, ahol mégiscsak előkerül egy mell, ami a "civilizált" világunkban eléggé felkavaró és kínos is tud lenni.
    Természetesen egy anyának sem kell a négy fal közé kényszerülnie, természetesen "nyilvánosan" is megszoptathatja a gyermekét, de legyen tekintettel azokra, akik láthatják ezt a jelenetet. Ha egy étteremben, bankban, egészségügyi intézményben, netán múzeumban jön rá a babára az ehetnék, kibír az a baba pár percet addig, amíg anyuka tájékozódik, van-e szoptató helyiség, ahol nyugodtan megetetheti a gyermekét (bár erre érdemes érkezéskor rákérdezni). Ha mindez mondjuk köztéren, játszótéren történik, leülhet egy padra és diszkréten, akár elfordulva, hogy másokat ne zavarjon, megszoptathatja a gyermekét. De könyörögve kérem, ne akarja rámkényszeríteni, hogy minden részletét végignézzem!
    Félreértés ne essék, szoptattam én is, nyilvánosan is, bár nagyon kevésszer, mert én úgy terveztem, hogy ez lehetőleg ne forduljon elő. Számomra a szoptatás tényleg intim dolog volt, de ezen felül sokszor előfordult főleg az elején, hogy annyira jött a tejem, hogy folyt össze-vissza, szegény fiam arca, nyaka, ruhája is tiszta tej lett, ezt nyilvánosan elég nehéz átélni és kezelni.


    A művészet meg egy teljesen más tészta. A művészek pillanatokat ragadnak meg, és egy teljesen szubjektív dolog, hogy a művész mit hogyan ábrázol, és ez nekem tetszik vagy nem. Számomra lehet gyönyörű és intim és megismételhetetlen pillanat a gyermekem szoptatása (mert az is volt), de a cikkben felsorolt képek közül sok kiveri nálam a biztosítékot (pl. az Alonso Cano kép).


    Summa summarum én nem azt vonom kétségbe, hogy egy éhes csecsemőt akár nyilvánosan is meg lehet-e szoptatni, hanem arra próbálok rávilágítani, hogy ha így jön ki a lépés, akkor legyen tekintettel másokra. A jelszó - tolerancia!!!

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-12-15  18:49
  5. 2014. december 16. 10:0822.

    Trivial! Köszönöm szépen, hogy vetted a fáradságot és hozzászóltál. Minden egyes mondatoddal egyetértek, magam sem fogalmazhattam volna meg jobban és találóbban.

  6. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. december 16. 09:5121.

    Még valami: maga a csecs-emő szó is... :))) na vajon, miből származik? Az ev- egyik régi alakváltozata: em-. (isa ki nopun emdül az gyimilcstül). Vagyis ez a babákra leggyakrabban használt szó is a szopásra utal. ("és csecsszopók, akikben megnő az értelem...") Na, mennem kell, szép napot mindenkinek! :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (20)
    2014-12-16  09:37
  7. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. december 16. 09:3720.

    Én is a 3. kategória vagyok, se az egyetemi tarisznyás, hosszú gyapjúszoknyás ősanya, sem a térdig műszempillás magamutogató. Én csak arra akartam rámutatni, hogy ami itt van, az bizony nem köztéri szoptatás a halszagú piacon, hanem nagyon is szép művészet. És lehet, hogy számodra giccses, amit írtam, viszont én ezt ennél giccsmentesebben nem tudom kifejezni, mert még így is visszafogtam magam annak a szavakkal ki nem fejezhető rajongásnak a visszaadásában, amit egy anya a kisbabája iránt érezni tud, főleg abban a pillanatban, mikor a karjában tartva egymásba feledkezik a tekintetük. Nem tudom elképzelni, ezt a pillanatot mi adhatná jobban vissza, mint a szoptatás művészi ábrázolása. Kiszolgáltatott helyzetnek, ok nélküli magamutogatásnak én sem tenném ki magam, ha még szoptatós anya lennék, de minden ilyen alkalommal, amikor erről esik szó, meglepődöm, hogy egyesek milyen hasonlatokkal képesek egy lapon említeni a baba táplálását. A testi végtermékekkel, a szexszel, a perverziókkal. Miért? Te is eszel elegáns étteremben is, és természetesen elbújsz a világ elől, ha ürítesz. Akkor a kisbaba evése miben más? Cuppog, kortyol... a felnőtt emberek többsége is zavaróan eszik, ha túl közelről hallgatod. Van, aki "kammog" rágás közben, van, aki nagy artikulációkkal beszél közben és megszemlélheted a falatot a szájában, van, aki csámcsog stb. Halálos csöndben, közvetlen  közelről én sem szeretem azt sem, ha valaki pl. almát nyammog mellettem. Sőt, az is zavarni tud, ha pl. a mellettem ülő úgy rágózik, hogy közben cuppog, fújja, csattogtatja a foga között. Mégsem küldhetem el a wc-be rágózni, almát enni, max. hallótávolságon kívül megyek. Nincs más dolgom a szopó csecsemővel sem, ha nem akarom közelről látni-hallani.

    előzmény:
    eda-1952 (19)
    2014-12-16  09:16
  8. 2014. december 16. 09:1619.

    "Ezek a képek pontosan a misztikus, éteri szeretetről szólnak: aki nézett már az elalvó csecsemőjére ezzel az isteni szerelemmel, az pontosan tudja, miről beszélek."


    Huh, ez nagyon geil, ne haragudj.  A képekkel semmi bajom, művészet és szoptató madonnákat ábrázolnak---hogy milyen  háttért festettek melléjük, az a művész fantáziája volt. Az mondjuk biztos, hogy nem a piactér közepén szoptattak. Szerintem kétféle nő szoptat nyilvánosan: az "ősanya", aki egyébként kinyúlt pulcsiban, lógó hajjal és hosszú szoknyában mászkál és az ellentéte, aki fapofával megy ki az utcára hasig dekoltált felsőben és nem nudista strandon is leveszi a fürdőruhafelsőt. Persze van egy harmadik is, az átlagos és szerintem normális, akinek néha úgy jön ki a lépés, hogy megéhezik a baba és szépen, ügyesen megszoptatja mondjuk egy padon félrehúzódva és ha teheti hátat fordítva a közönségnek. Utóbbit azért teszi , mert ő ugyan nem használ nagy szavakat, hanem azért úgy érzi, hogy a szoptatás valami csodálatos dolog, az anya és baba közti intimitás, amihez senkinek semmi köze, nem mutogatásra való és nem azért fordul el, hogy ne zavarja a közönség, hanem őt zavarja a közönség. Nagy különbség.. 


    Amit meg az előbb írtam a tisztábatevésről, azt is tartom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (16)
    2014-12-16  08:24
  9. 2014. december 16. 09:0818.

    Az hogy kinek mi jut eszebe egy szoptato norol elegge valtozo.


    Meg otthon laktunk amikor egy PARKBAN (pedig az nem plaza!) a mama szoptatta a gyereket, mi is arra setaltunk.


    3 suhanc allt meg a padnal az egyik elovette a farkat es rohogve mondta az anyukanak hogy neked meg ez allna jol a szadba. aztan a masikak is rakontraztak egyik durvabban mint a masik, cask ugy repultek a megjegyzesek hogy vedd elo a masikat is en is ehes vagyok.


    az egesz rendkivul visszataszito es ijeszto volt. aztan a ferjem szolt ra a suhancokra hogy takarodjatok mar a francba idiota banda, erre elkotrodtak, de a ferjem nekem utana megjegyezte hogy mi a fenenek kell az ilyesminek egy maganyos nonek kitenni magat, es nem mellesleg en se vagyok kivancsi egy idegen no mellere.


    azzal egyutt hogy megvedte a not a kellemetlenkedoktol neki is megvolt a velemenye az egeszrol.


    Amit meg kerdeztel, hat nem epuletes latvany az etetes kozben cuppogo utana meg bofogo esetleg tejet visszahanyo gyerek latvanya. se a hang se a latvany nem tartozik masra. lehet hogy ez anyukanak edes meg aranyos hang nekem meg felfordul a gyomrom tole pedig no vagyok. a sajat gyerekem hanyasatol is felfordult a gyomrom a masetol nem kevesbe.

    előzmény:
    Lillaréka (10)
    2014-12-15  21:06
  10. 2014. december 16. 08:5917.

    Gmicsont gumicsont gumicsont


    mi van uborkaszezon van?


    szoptatasi topic az tuti hogy egymasnak ugranak a szent osanyak es a "nem vagyok kivancsi a mas csocseire az etteremben" csapata/


    majd szoljatok idonkent hogy hany golra vezet es melyik csapat  nincs jobb tema?

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-12-15  18:49
  11. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. december 16. 08:2416.

    Pont az ilyen vélemények miatt íródhatott a cikk. Milyen gusztustalan megnyilvánulások már: kicsapja a mellét, kidobja a csöcsét, megbámultatja köztéren a perverzióját. Pont ezek miatt szedett össze egy csokorra való ellenpéldát a művészetből a cikkíró: ahol a legszentebb dologként, angyalok őrzése mellett vagy éppen a Megváltó szülőanyjával ábrázolják a szoptatást. És továbbra sem értem: ha van egy ilyen cikk, ami nyilvánvalóan azoknak nyújt művészi élményt, akiknek ez tetszik, akkor miért kell odaseregleni a fujjolóknak, és közölni, hogy szerintük ez undorító. Hórusztól Madonnáig minden.


    A másik, amivel bizonyítják, hogy igazam volt az első hsz-emben, a pszichés elfojtásokat: akik perverziónak gondolják ezt a dolgot. 1. A szoptató anya melléből semmi nem látszik, mivel épp eltakarja a baba feje. 2. Aki olyan hasonlatot hoz, hogy más perverziónkat se dobjuk közszemlére, az "csak" abban téved, hogy ez viszont nem perverzió. Igen, régen is voltak szexuális aberrációk is, elég Sade márkit olvasni, ha valakinek kétsége lenne afelől, hogy nem 21. századi a jelenség. Ezeknek azonban megvolt a maguk helye, ahogy ma is: és még véletlenül sem a legszentebb, legmegbecsülendőbb fogalmak sorában, úgymint anyaság, táplálás, önfeláldozás, isteni szeretet.


    Ezek a képek pontosan a misztikus, éteri szeretetről szólnak: aki nézett már az elalvó csecsemőjére ezzel az isteni szerelemmel, az pontosan tudja, miről beszélek. Ezeket a pillanatokat tudják megragadni ezek az alkotások. A fujjolók meg nyugodtan nézegessenek helyette mást, nem kell feltétlenül és visszatarthatatlanul idehányni, mert ez sem közvécé.


    Afganisztánba pedig nem megyek, semmilyen arab országba nem megyek, én a keresztény kultúrkörben élek, ahol nem jár megkövezés azért, ha nem viselek fekete függönyt magamon a strandon, sőt azért sem, ha nyilvánosan szoptatok. Nem tettem ugyan, de jó érzés, hogy tehetném, ha akarnám. Legföljebb a csöcskidobózóknak mutatnám meg, hogy mennyi is látszik a mellből közben.

    előzmény:
    Sissi52 (13)
    2014-12-16  01:11
  12. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. december 16. 07:3615.

    Afganisztánba az menjen, akinek az  a lét ami ott van kiinduló alap lehet bármihez is.

    előzmény:
    mia0318 (12)
    2014-12-15  21:44
  13. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. december 16. 07:3514.

    Vihar a biliben.Gittrágás.


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-12-15  18:49
  14. 2014. december 16. 01:1113.

    Szazezerszer leragott tema.


    Hat muszaj valakinek kozteren szoptatnia, nem tom. En biztos, hogy soha az en eletemben ki nem csaptam volna a mellemet nyilt kozteren es nem penderultem volna be kozepre, hogy idenezzenek, ebedel a csecsemom!!! Erdekes, meg tudtam oldani ugy, hogy magamat se tegyem ki kozbamulatnak, meg akit nem erdekel, annak az orra ala sem dugtam se a mellemet se a csecsemomet.


    Azert meg muzeumba el lehet menni, ott nem csupan csocsemutogato kepek vannak.


    Aki rajong ezekert a kepekert, gondolom azok viszont igen. De minek? A szoptatas nem az anya-gyermek legintimebb pillanata? Tomegjelenet kell hozza?


    En ha ilyet latnek, biztos nem neznem vegig a szinhazi eloadast, hanem csondben elhuznek onnan, ha mar az anya nem teszi.


    Baj az, ha valakit nem erdekela mas melle,meg mas hogy szoptat? Nem a szoptatas magaban gusztustalan, hanem tartsa meg maganak. Akit erdekel,az meg nezze. Csak nehogy mar kotelezo legyen, mint az orosz oktatas.

    előzmény:
    mia0318 (11)
    2014-12-15  21:39
  15. 2014. december 15. 21:4412.

    Engem zavar a "mindent kirakok" ruhák, és a pasik is, akik nem bírnak nyáron felvenni egy pólót, még ha jó felsőtestük is van, ha meg valami sörhasú vénember, akkor kimondottan hányingerem van.


    Az emberek többsége pedig nem az éppen falatozó csecsemőt látja ebben a szituációban, hanem egy nőt, aki kirakta a mellét.


    Akik meg még fennen hirdetik a szoptatást, úgy hogy fotózkodnak meg mindenhová kipostolják magukat azok számomra szánalmas magamutogatók!

    előzmény:
    Lillaréka (10)
    2014-12-15  21:06
  16. 2014. december 15. 21:3911.

    Menj el Afganisztánba aztán tárd fel az ott élők tudattalan elfojtásait, mert ha ott egy nő elkezdene szoptatni nyilvánosan, nem biztos, hogy megérné a másnapot.


    Miért nem lehet elfogadni, hogy különbözőek vagyunk, eltérőek a kulturális, vallási, neveltetési szokásaink, valamelyik családban teljesen természetes, hogy a szülők átöltöznek a gyerekek előtt, míg máshol nem meztelenkednek.


    Vannak törzsek, ahol a nők nem viselnek melltartót, nyilván itt Európában nem nagyon jutna eszébe senkinek fedetlen keblekkel róni az utcákat.


    "melyek miatt a világ legszebb és legtermészetesebb dolgát visszataszítónak képesek látni"


    A szoptatás normális ember számára nem undorító, az, hogy neked a legszebb dolog, az rád tartozik, a pisilés is természetes még sem állsz neki az utcán.


    Elfogadás! Fogadd el, hogy valakinek zavaró, kellemetlen, hogy egy vadidegen a közvetlen környezetében - nem túl diszkréten - szoptat!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (2)
    2014-12-15  18:49
  17. 2014. december 15. 21:0610.

    Tulajdonképpen mi a gusztustalan?


    Az étkező csecsemő látványa?


    Mert a hasigdekoltázsra sosem hallottam-  láttam még senkit sem fujjolni, pedig több látszik a ciciből mint amikor a baba  szopizik.


    Tehát az étkező csecsemő  látványa  a dráma  és borzadály!


     


    pl soha egyetlen topik sem volt az nlc-n arról, hogy fúúúúújjjhasigdekoltázs... és fúúúúújpántostooop, és  fúúújhaskipoló, vagy  ami igazán gusztustalan... fúúúújcsipőnadrágamibőlkivanhátulminden.


     


    Csak épp a kisbaba evése a fujjj..
    hát.. érdekes.. érdekes.

    előzmény:
    calealenta (9)
    2014-12-15  20:57
  18. 2014. december 15. 20:579.
    Amúgy tényleg nem értem, miért ekkora dráma és borzadály az, hogy a csecsemők is szoktak enni... Ha már nem akarvalaki anyaként öszelógni mások életterével: a) lehet úgy, hogy ne lássák az evő gyereket meg a mell részletet - mert értem én, hogy ha már mindenkin van ing, akkor én se vetkőzzek le. Jó, oké, jogos. De itt se azon kéne huhogni, hogy szoptatás, júj, tilos, viddinnen b) ha sok cucc van az anyán, akkor lefejt tej üvegbe, és megint csak lehet bárhol etetni. Más a cumi formája, mint a mellé, de ott a kaja, anya adja, ugyanúgy a karján-mellkasán a gyerek, közelség, béke-nyugalom, hurrá.
    De aki nem takarja el az evő babát, mert mivanakkor, láttok ilyet is, azt se átkoznám ki, hogy micsoda bunkó ősanya. Nem az.
  19. 2014. december 15. 20:548.
    Ez olllllyan de olllyan unalmas.... az isten szerelmére, miért hozakodunk elő ezzel mindig???? Könyörgöm, aki 500 évvel ezelötti dolgokra utal vissza, az j?rjon lovasszekéren, meg világitson gyertyával... de ne irjon cikkeket. Ez intim dolog... nem veszem elő a mellemet nyilvános helyen, több tiz ember szeme láttára. Mert diszkrét vagyok. Kivonulok valami nyugis helyre.
    A Cano kép pedig egyszerűen gusztustalan... ezzel az erővel perverz középkori illusztrációkat is mutogathatnánk... megint egy cikk, ami "egynek jó lesz" kategória.
  20. 2014. december 15. 20:367.

    Látom erre a hétre is jut a szoptatásból, remélem jövőhéten se kell nélkülöznünk a témát, még ha a karácsonyé is lesz a főszerep 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-12-15  18:49
  21. 2014. december 15. 20:246.

    Nekem is tetszett a cikk!


    Való igaz.. a művészetben mindig is jelen volt a szoptató anya képe... és    senkinek sem az undor  jutott róla az eszébe.


     


    Most meg mintha főbenjáró bűn lenne- úgy kezelik.


    Nem ismétlem.. ezer és egy topik volt már róla- tele fujjolgással. fujjogok maguk sem tudják miért is fujjognak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (2)
    2014-12-15  18:49
  22. 2014. december 15. 20:205.

    Kedves cikkíró! Kicsit zabos hangulatú a fogalmazásod, látom felbosszantott valahol néhány hozzászólás. Hát kérlek szépen igazad van, 500 évvel ezelőtt senkit nem küldtek ki az illemhelyre szoptatni---mert nem volt illemhely..))) No és a nyilvános szoptatás is más volt szerintem, mint amit ma értesz alatta, csak gondolj bele...hol is szoptatott egy polgárnő, vagy parasztasszony nyilvánosan? (nem beszélve a szigorú gyermekágyas szabályokról, amiknek volt értelme, de ma ha valaki betartja, azt simán lustának nézik, jó esetben ódivatúnak....)


    Annyi vita volt már, kár ezen veszekedni. Akinek belefér, az szoptasson, de ízlésesen, ne más orra elé tolva. Hanem a tisztábatétel: az természetes, hogy nem zavar az én babám kakija. Mármint engem. De mást, pláne egy étteremben, kávézóban --bizony zavarhat.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-12-15  18:49
  23. 2014. december 15. 20:094.
    Tetszik a cikk egyetértek minden mondatával. Ha úgy hozza az élet, telesen mindegy hol vagyunk, én bizony megszoptatom a babám. Ez a világ legtermészetesebb, legnemesebb dolga.
    diszkréten, abból senki nem lát semmit. Bár ha látna sem zavarna, mert a babám érdekel egyedül.
  24. 2014. december 15. 19:513.

    A mellékelt képen a hölgy nem szoptat. Abban a korban, bármit is mondunk róla, gyakori volt  a mell szabadon hagyása, tehát másként fogták fel. Lehet, hogy a bokát mutogatni erkölcstelen lett volna, de ez a ruha megszokott volt.


    Én kettőt szültem és szoptattam. De nem nyilvánosan, mert csoda ide vagy oda, ez olyan dolog, ami nem tartozik idegenekre, mi több, főleg egész piciknél kifejezetten szükség van az intim együttlétre.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (2)
    2014-12-15  18:49
  25. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. december 15. 18:492.
    Nagyon szépen köszönöm ezt a cikket minden olyan anya nevében, akinek az élete legnagyobb csodái közé tartozott a szoptatás, annak megélése, hogy a gyerekemet a saját testemből tudom táplálni! Akik ezt undorítónak és világ elől elrejteni valónak tartják, azoknak egészen biztosan szükségük lenne egy jó pszichológusra, akivel együtt feltárhatnák azokat a tudattalan elfojtásaikat, melyek miatt a világ legszebb és legtermészetesebb dolgát visszataszítónak képesek látni. Én a modern képek között is nagyon szívesen nézegetem a szoptatós anyák meghitt fotóit, az anya szeretetteljes mosolyát a gyermekére, akit a karjában tart, és a baba tekintetét, ami vagy az anyja szemébe fúródik, vagy elégedetten szívja magába mindazt a fizikai és lelki táplálékot, amivel ilyenkor az anyja elárasztja. Ezeket a régi kulturális kincseket szintén nagy öröm volt egy csokorban látni, szóval még egyszer köszönöm szépen ezt az igényes cikket. :)

    Egy kis kiegészítés más művészeti ágból: az irodalomban is rengeteg gyönyörű költői kép idézi fel az anyaság e csodálatos, szavakkal szinte le sem írható misztikumát. Nem véletlen, hogy Szűz Mária ennyire "népszerű" szentje a katolikusoknak mind a mai napig: az Anya archetípusát testesíti meg, azt az önfeláldozást, hogy bár ártatlanul fogant, mégis megszülte és táplálta a gyermeket, elfogadva ezt az isteni csodát. Az anyaság a legszentebb állapot, aminek csodáját pont ezekkel a képekkel lehet leginkább megéreztetni, felvillantani: megérteni pedig az tudja ezeket a villanásokat, aki átélte már ezt az áldást. A karácsony is a Születés ünnepe, nem véletlenül. "A sok pásztor mind muzsikál, meg is kéne szoptatni már..."

Címlap

top