Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Másfél éves baba napirend

angyalka007
Létrehozva: 2014. október 27. 12:14

Másfél éves a kisfiam, és szeretnék megkérdezni más anyukákat, akiknek ennyi idős a gyermeke, hogyan alakul a napirendjük. A gondom hogy nem tudok neki egy állandó napirendet tartani, állandóan máskor alszik el. Próbálom naponta kivinni játszótérre, de ha csak egy nap nem mozog ott eleget,pl. esik az eső, már nem alszik,. Reggel van hogy 8-kor, de van hogy kilenckor kell, így napközben is máskor alszik el.


Ti nálatok percre pontos napirend van, kell -e egy másfél babának percre pontosan aludnia, ennie?

  1. Torolt_felhasznalo_377888
    Torolt_felhasznalo_377888
    2014. október 28. 13:4926.

    Egyetértek.Egy ekkora gyereket (fél-másféléves) nem lehet még ide-oda "rángatni" (direkt az idézőjel!). Összezavarodik és az idegrendszerének is sokkal jobb, ha rendszer van az életében. Legalább 3 fix pont legyen az életében:


    1.kelés


    2.du.alvás


    3.estialvás


    Slussz. De meg vagyok győződve, hogy akinek ez a három időpont +- félórával megvan az életének ebben a korai szakaszában, az sokkal kiegyensúlyozottabb gyerek lehet.

    előzmény:
    KN18 (25)
    2014-10-28  13:18
  2. 2014. október 28. 13:1825.

    Itt nem a rohanásról meg az óracsörgésről van szó, hanem a napirendről. Az pedig nagyon fontos, mert már kicsi korban meg kell tanulnia a rendszerességet + számára is sokkal kellemesebb úgy az élet.

    előzmény:
    Babyface83 (18)
    2014-10-27  21:21
  3. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. október 28. 11:5624.

    Fektetésnél az óraátállítás előtt mi volt a rend? Hánykor ment aludni? szerintem egy másfél éves gyereknek 8kor legkésőbb ágyban a helye. Sok babánál az az elmélet is működik, hogy minél később teszed le aludni este, annál korábban fog reggel felkelni. Ami pedig neki sem jó, mert nyűgös lesz a kevesebb alvástól.

    előzmény:
    angyalka007 (23)
    2014-10-28  09:17
  4. 2014. október 28. 09:1723.

    Lehet hogy másnál is előfordul, hogy néha borul az egész napirend. Szerintem is minden babának van napirendje, hiszen ők is kialakítják a sajátjukat. A sorrend nálunk is megvan.


    Most áttettem az esti alvás 9 órára, de ma reggel 6 kor kelt.


    Remélem hamarosan visszaáll minden újra.


     

  5. 2014. október 27. 23:5422.

    Nem kampányolok én semmi ellen/mellett. A topikindító azt kérdezte, hogy szerintünk baj-e hogy a másfél évesnek nincs percre pontos napirendje. Szerintetek baj, szerintem nem, ennyi, nem kell ezt túlragozni. Már csak azért sem, mert ezt nem nekünk kéne eldönteni. Ha neki baj, akkor tegyen ellene, ha meg nem baj, akkor hagyja. Ha csak azért baj, mert a szomszédnéni, na meg az nlc-s anyukák 99%-a szerint órát lesve kell élni az életét már ebben a korban, nos az ő dolga, az ő gyereke. Én csak leírtam a véleményemet, ami történetesen nem egyezik a többséggel. Részemről a vita lezárva.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (19)
    2014-10-27  21:51
  6. 2014. október 27. 23:2121.

    Főleg amíg kicsik voltak, és egész napos intenzív együttlétet "követeltek" a gyerekek, na akkor volt nekem is szükségem az esti nyugira, meg hogy 2 szót szólhassunk egymáshoz a férjemmel, netán bekapcsoljuk a TV-t és onnan ne a Kisvakond nézzen vissza. Szóval 8-kor fekvés! Azóta meg az isi miatt.


    Na jó, most őszi szünet, lehet lazázni. :-)

    előzmény:
    Lillaréka (20)
    2014-10-27  22:00
  7. 2014. október 27. 22:0020.

    És tegyük hozzá, hogy  bölcsis- ovis  korú gyereknél még elmegy a  későnkelés- későnfekvés..  nem mindenhova kell beérni 8ra.


    De az iskolák nem ilyesféle napirendhez  igazodnak. Ott 8kor ott kell lenni. Az fél7es kelést jelent- kb. Este 11 kor fekvő gyerek nem alussza ki magát hajnalfél7ig.  Holtfáradt lesz a suliban. Megéri??


    és igen.. kell este egy kis idő.. csak úgy.. nem gyerekkiszolgálós.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (19)
    2014-10-27  21:51
  8. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. október 27. 21:5119.

    Nekem az nem szimpi, abban, hogy folyton kampányolsz a napirend ellen, hogy akkor teszed, amikor valaki kétségbeesetten segítséget kér, mert nem működik a napjuk.


    Egy átlag családban munkahelyen dolgoznak a szülők és szeretnének együtt töltött időt is, miután gyerek lefeküdt. 


    És ezt este 10 órás fürdetéssel igencsak nehéz lenne.


    Mi pl reggel 8ra járunk dolgozni a férjemmel, igy este fél11kor már aludni készülünk. És ezért KELL gyereknek is lefeküdni fél9kor. Meg azert is, mert ő akkor már álmos nagyon. Enyémgyerek mindig is koránkelő volt, nem is vagyok hajlandó este 10kor haptákban állni neki, mert "őfelsége" épp ugy gondolja. 


    És mi a délutáni alvást is megköveteljük. És kell is neki, mert vagy tökdili lesz este 6ra vagy 5 orakor egyszercsak eldől a fáradságtól.

    előzmény:
    Babyface83 (18)
    2014-10-27  21:21
  9. 2014. október 27. 21:2118.

    Ja bocs nem tudtam hogy komplett önéletrajzot kell benyújtanom egy-egy hsz után. Még mindig nem értem, hogy mi köze az állapotomnak mindehhez, ha egészséges lennék, akkor is itthon maradtam volna a gyerekemmel.


    Igen, van napirendem (bár nem percre pontos, nem látom be, hogy miért kéne állandóan az órát lesnem ha egyszer nem muszáj..), ki mondta, hogy nincs? A gyerekemnek viszont nem volt babakorában, ahogyan egy babának, újszülöttnek sincs, akkor sem, ha az anyuka egész éjjel hagyja ordítani a babáját, hogy aztán elmondhassa, hogy nekik van napirendük, éjszaka nincs holmi babusgatás stb. Aztán pedig hagytam, hogy természetesen alakítsa ki magának a napirendet, nem kényszerítettem este 7-kor lefeküdni, ha egyszer nem koránfekvő típus, és nem rángatom ki az ágyból hajnali 6-kor, mert egyesek szerint akkor illik kelni.


    Ha muszáj igazodni kötött programokhoz, az más kérdés, de amíg nem muszáj, addig nem kínozom magamat és a gyerekemet sem az állandó rohanással, óraleséssel. Nekünk így jó, másnak meg máshogy jó, de nem biztos, hogy belém kéne rúgni csak azért, mert jelenleg megtehetjük, hogy nem rohanunk az órára görcsölve mindenhova, és ezt ki is használjuk.

    előzmény:
    KN18 (17)
    2014-10-27  21:13
  10. 2014. október 27. 21:1317.

    Dolgozol? Eddig csak arról olvashattunk, hogy a férjed otthon dolgozik, pont azért, mert te 24 órás ellátásra szorulsz.


    Ha van munkád akkor van napirended is, ebből adódóan a gyermekednek is. 

    előzmény:
    Babyface83 (16)
    2014-10-27  21:05
  11. 2014. október 27. 21:0516.

    Ez aztán kedves, kulturált hsz volt...


    Semmi köze az állapotomnak ehhez, képzeld, hogy nem csak mozgáskorlátozottak vannak otthon a 3 év alatti kisgyerekükkel, babájukkal.


    Nem mintha közöd lenne hozzá, de én itthonról dolgozom, nem csak otthon "segget meresztő" gyeses anyuka vagyok, ellentétben sokakkal, ennyit erről.

    előzmény:
    KN18 (15)
    2014-10-27  20:56
  12. 2014. október 27. 20:5615.

    Ha jól emlékszem, te olyan szinten vagy mozgáskorlátozott, hogy még a lakáson belül is a férjed tesz A pontból, B pontba. Tehát valószínű rokkan nyugdíjas a státuszod.


    Így akár délig is lehet aludni, hát, ha ezt akarod a gyermekednek életszemléletképpen átadni  


     


     

    előzmény:
    Babyface83 (13)
    2014-10-27  20:37
  13. 2014. október 27. 20:5514.

    Következetesség.


    És ne félj a gyerekedtől. NE félj neki NEM-et mondani.


    ja, és neked is legyen napirended.

    előzmény:
    angyalka007 (2)
    2014-10-27  12:21
  14. 2014. október 27. 20:3713.

    Én nagyon napirend ellenes vagyok, tehát soha semmit nem erőltettem, hagytam, hogy a saját tempójában csináljon mindent. Ha nem akart aludni délután (mert mondjuk délelőtt 11-kor kelt fel, és tényleg nem volt álmos), akkor nem aludt, olyankor este korábban lefeküdt. Mostanra (3 éves lesz februárban) egész stabilan tartja a saját maga által kialakított napirendet. Reggel 9 körül ébred, délután 2-3között alszik (de nem mindig, van, hogy nem igényli, vagy valami program miatt kimarad a délutáni alvás), esténként változó, hogy mikor lehet letenni. Persze ezen még kell majd alakítani, ha majd oviba megy, de szerintem addig felesleges katonás napirendre szoktatni, addig jó, amíg nem kell óracsörgésre kelni.


    Úgy emlékszem, hogy másfél éves kora körül még kaotikusabbak voltak a napjaink, de mivel soha nem foglalkoztam soha komolyabban ezzel a napirend dologgal, nem tudom már pontosan, hogy mikor kelt, mikor aludt stb.

    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-10-27  12:14
  15. 2014. október 27. 18:5112.

    Szerintem a napirend nagyon fontos a gyermekeknél. Nekem ikreim vannak és nálunk első perctől kezdve katonás rend volt, másképp szerintem egy szétfolyt idő lett volna az életünk a gyermekeink első éviben.


    Igaz ez kezdetekben az anyától követel egyfajta "áldozatot" mivel ő sem aludhat délelőtt 9 óráig, de a későbbiekben ez kamatostól megtérül. Nálunk az alvások és az étkezések mindíg pontosan időhöz voltak kötve, a programokat meg az adott napszak/időjárás diktálta. De a következetesség a kulcsa mindennek. Így már pár hónapos koruktól végig aludták az éjszakát, és éjszakai bepisilések sem fordultak elő. 

    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-10-27  12:14
  16. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. október 27. 18:1611.

    Fiamat sose zavarta.Most sem. Es pont a mapirend miatt. Merr ugye nalunk fel9kor alvas van igy szombaton kitoltuk 1 orával (kesőbb is feküdt délután) igy nem lett zavar.

    előzmény:
    angyalka007 (10)
    2014-10-27  16:57
  17. 2014. október 27. 16:5710.

    igen én is így gondolom, hogy másfél évesen kell neki némi szabadság, de ez sem jó. A múlt héten szóltam neki hogy fél tíz alvás, 10 percen belül már aludt is. most meg 10 órakor még ugrál és nem alszik. Ha rászólok lefekszik, de nem tud aludni. Nem értem mit csinálok rosszul, de csak arra tudok gondolni, hogy nem fárad ki eléggé.Hogyan kezelitek az óra átállást?

  18. 2014. október 27. 14:539.

    Az igen, hangos kiabálás, meg nehogy már elaludjon, de anyukának éppen nem jó. Na, ilyen napirendet sosem akartam a gyerekeimnek

    előzmény:
    krisztina914 (3)
    2014-10-27  12:28
  19. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. október 27. 13:358.

    Áááááazért ennyire nem kell katonás rend.Nagyfiú azért már, nem baba!! Menjetek, kolbászoljatok, motorozzon, bogarásszon, el fog fáradni, nem kell mindig játszótér.


    Én az esti alvást lőném be egy bizonyos időre és abból nem engednék.


    Amúgy ha otthon vagytok, akkor játszatok, rajzoltasd, olvass mesét, mert az agymunka is igen jól tudja őket fárasztani.

    előzmény:
    angyalka007 (7)
    2014-10-27  13:17
  20. 2014. október 27. 13:177.

    Köszönöm, megpróbálok valami új napirendet kialakítani. Az a gond hogy ő ha nem mozog eleget nem fárad ki. Nyáron naponta kétszer is kint voltunk a játszótéren, de most ha rossz idő van csak délelött tudom kicsit kivinni. Eddig reggel hatkor felkelt, most alszik 8 óra vagy fél kilencig is. ezért a 11 órási alvás 1 órára csúszott.


    Éjjel még mindig kétszer háromszor is felkel, de ilyenkor csak vizet kap.


    Tehát ha jól értem fontos hogy a játszótér is minden nap ugyanabban az időpontban legyen, mert ez is megkavarhatja az ő kis napját.


    Akkor ez lehet a gond.


     

  21. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. október 27. 12:486.

    Nálunk azóta is kb ez a napirend: (mostmár persze csak hétvégére korlátozódva)


    6-7 között ébred


    Délelőtt séta, bicajozás, jövés-menés, programozás, kaja (reggeli, tízórai)


    1 körül alvás (régebben 3 órát is hagytam, most már 1,5 óra után ébresztem)


    Alvás után ebéd


    Délután megint valamilyen kinti agy benti program barátokkal, családdal, had fáradjon


    8 körül már félhomályban lazulás, mesenézés, meseolvasás, vacsi


    Fél 9-kor (majdnem mindig szigorúan) fekvés-alvás


     

    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-10-27  12:14
  22. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. október 27. 12:445.

    Neked lesz jó, ha van napirendje, mert ahhoz tudsz igazodni. Baba ne legyen fenn este 10-kor, mert tök nem egészséges. Így könnyen alszik akár reggel 9ig is..De ez -szerintem- nem jó.


    Nálunk a másfél éves gyerek már csak napi 1x aludt, kb 12-1 között. Nem, nem percre pontosan, hanem amikor elfáradt. Igaz, én már másfélévessel nem voltam otthon, ő már akkor bölcsizett, de ott is ez volt a rend. Otthon nyilván nem kell percről percre élni -hülyeség is lenne- de bizonyos korlátokat NEKED kell szabnod.

    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-10-27  12:14
  23. 2014. október 27. 12:304.

    de miért lennél hibás? ezt sosem értettem...te így csinálod ha majd nem tetszik változtatsz.

    előzmény:
    angyalka007 (2)
    2014-10-27  12:21
  24. 2014. október 27. 12:283.

    szia! két lányom van és mindkettőnél hasonló már a napirend(4éves a nagy,16 hós a kicsi)


    reggel 7 és 8 között ébrednek délelőtti program szigorúan 11 ig befejezve(játszó,állatkert ilyesmi)otthon fél 12-12 kaja és utána dél fél egy alvás.természetesen plusz mínusz fél óra nem számít a lényeg h kb ugyanakkor és ugyanaz a sorrend.van amikor a kicsi ellenkezik de kb két hangos kiabálás után befekszik az ágyba és alszik.


    igen szerintem jó ha van egy napirend és ahhoz valamennyire ragaszkodsz de csak akkor ha neked nem jó ez a mostani helyzet.én szerettem tudni előre mikor van a nap folyamán egy kis szusszanásnyi időm..csináltam már olyant h a kicsi bealudt volna a babakocsiba de nem hagytamde inkább nem feszegetem a határokat és még elálmosodás előtt haza érkezünk így mindenki alszik a maga helyén.

    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-10-27  12:14
  25. 2014. október 27. 12:212.

    Egy ismerős házaspár szerint én vagyok a hibás, mert náluk percre pontosan alszanak a gyerekek, de ha véletlenül nem akkor akar aludni, amikor ideje van, akkor nem engedik elaludni őket.


    Azt tanácsolták nekem is, hogy ne hagyjam aludni máskor a gyereket, csak amikor itt az idő, viszont ha alvás van, ne engedjem felkelni az ágyból, szigorúan alvás van. Meglehet ezt csinálni egy másfél éves babával?


    Tény hogy így sem jó, mert most minden összevissza van, és még este 10 órakor nem akar aludni. Persze az óra átállítás is bekavart.


    Valaki leírná nekem a napirendjét és hogyan lehet ezt betartani?

Címlap

top