Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Varró Dani-ügy: tényleg egy gyerekvers a legnagyobb bajunk?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 22. 16:14
Rossz költő-e valaki azért, mert egy "n"-nel írja a konektort? És mert benne van a versben, hogy lapáttal jó megütni apát? Változtat valamin az, ha ez egy tankönyvben van? Tényleg egy gyerekvers a legnagyobb bajunk? A Facebookon kitört a kommentháború Varró Dani gyerekverse miatt, ami bekerült egy ötödikes tankönyvbe.

Nők Lapja Café: Varró Dani-ügy: tényleg egy gyerekvers a legnagyobb bajunk?
  1. 2014. október 22. 19:5726.

    Elolvastam a verset, nem jó, de semmi felháborítót nem találtam benne. Ez a vers babákról (gyengébbek kedvéért max. 1-1,5 éves gyerekről) szól. És egy ekkora gyerek bizony megrágja a kábelt, bizony meghúzgálja a macska farkát, bizony bele szeretne nyúlni a konnektorba (ha nem szeretne, miért venne minden kisgyerekes szülő vakdugót?) és bizony pofozza apát-anyát. Lehet, hogy nem lapáttal, hanem kézzel vagy kiskanállal, de aki soha nem kapott az egy év alatti gyerekétől "pacs"-ot, az hazudik. Mert a gyerek úgy kezdi, hogy hadonászik, véletlenül eltalálja anyut, aztán tetszik anyu reakciója. Később meg már szándékosan teszi. Nem azért mert gonosz, hanem azért, mert jót lehet nevetni anyun. De ekkora hisztit egy ilyen vers miatt?? áááááááááááááá.......

    előzmény:
    *Diorella* (18)
    2014-10-22  19:10
  2. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2014. október 22. 19:5725.

    Nekem pl más a normálisember-fogalmam. Szerintem a normálisba beletartozik, hogy minimálisan értse az iróniát. jó, en értse, de ismerje fel, könyörgöm! Ami azt jelenti, hogy a szavaknak, mondatoknak nemcsak betű szerinti értelmezése van. Sőt, néha épp az ellenkezőjüket jelentik. Ez itten, irónia, jó reggelt kívánok! (amely fogalom a magyar nyelv és irodalom nevű tantárgy anyaga).


     


    Mondjátok, hogy nem igaz, hogy ennyire savanyúak az emberek!!

    előzmény:
    bármiáron (23)
    2014-10-22  19:42
  3. 2014. október 22. 19:4724.

    Az a helyzet, hogy minden versről valaki nyilatkozik valamit, és az épp aktuális társadalmi helyzettől függően minősítik a verset jónak, elfogadhatónak, vagy rossznak. Nem merik ránk bízni, hogy mit érzünk, mikor olvassuk. Nem tartanak bennünk annyira felnőttnek, hogy véleményt formáljunk....


    Egyébként nekem tetszik az említett Petőfi vers, mert arról szól nekem, hogy bízzak a változásban, ne féljek az újtól, a mástól. Lehet szépnek látni azt, ami elsőre nem tűnik annak....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (21)
    2014-10-22  19:23
  4. 2014. október 22. 19:4223.

    "És azt hiszik felnőtt emberek, hogy az ő ötödikes gyerekük majd meghülyül és a vers hatására úgy viselkedik, ahogy amúgy teljesen normálisan tette azt egy-két éves korában? Az én egyik fiam is ötödikes, de annál sokkal értelmesebbnek tartom, hogy egy elolvasott vers hatására konnektorba dugjon bármit is..."


    Nem erről van szó. Arról van szó, hogy normális ember nem ír le olyat - még jópofizva sem, - hogy jó játék a konnektorba nyúlni. Mert nem jó játék. Mi tudjuk, egy ötödikes is, de a kisebbek még nem. Ennyi. V D ettől még lehet kiváló költő, de itt most hülyeséget írt.

  5. 2014. október 22. 19:3422.

    Jesszus, micsoda hozzászólások kerekedtek a versike hatására, hogy már itt is törölni kellett hozzászólásokat? Kíváncsi lennék...


    Hogy a témához is hozzászóljak: úgy gondolom, most sok ember bújja az új tankönyveket (vajon a régieket is ilyen lelkesen olvasgatták a szülők?), és mindent, ami más, rögtön feltesznek az internetre okkal-ok nélkül. Ez a vers szerintem az utóbbi kategória. Tényleg nem értik ennyien, miről szól ez? És azt hiszik felnőtt emberek, hogy az ő ötödikes gyerekük majd meghülyül és a vers hatására úgy viselkedik, ahogy amúgy teljesen normálisan tette azt egy-két éves korában? Az én egyik fiam is ötödikes, de annál sokkal értelmesebbnek tartom, hogy egy elolvasott vers hatására konnektorba dugjon bármit is...


    Vicces és tragikus is egyben a kialakult helyzet. Ez már tényleg nonszensz.


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-22  16:14
  6. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2014. október 22. 19:2321.

    még egyszer: azon kívül, hogy megmondták áltsuliban, hogy az Ittvanazősz az egy szép vers és kész (szerintem totál semmitmondó...) mi az a hatalmas mondanivaló, ami miatt vagy százötven éve tananyag?


     


    Ősz van. van egy szép őszi napunk. Jóvan. Ésakkor most? Egy irodalmi műnek annyi értéke van, amennyit az olvasó magává tesz belőle. Engem spec tök hidegen hagy, hogy PS-nek volt egy szép őszi napja ezernyolcszáznegyvennyolcban. Nekem pl sokkal jobban tetszik VD verse, azon mosolygok, felidézi bennem a saját gyerekem babakorát, az meg pont nem érdekel hogy szép az ősz Petőfi Sándornak. Akkormost?

    előzmény:
    huncut (17)
    2014-10-22  19:05
  7. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 22. 19:2120.

    Az ilyen bennfentes  dani félék miatt nincs publicitása a klasszikus gyerekverseknek, a kornak megfelelő tananyagban.


    Ha már mindenképpen mai irodalomi műveket szeretnének beletenni a tankönyvbe, akkor találnának erre  igazán megfelelőt is.


    Na, de csak az effélék vannak benne a pixisben.


    És már fecó idejében is tolták maguk előtt.Oh, vajon miért?!


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-22  16:14
  8. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2014. október 22. 19:1719.

    Bocsánat, muszáj személyesnek lennem veled eda, de csak mert máshonnan ismerjük egymást.


    Kérlek, legalább te, mint értelmes fórumozó, ne mondd, hogy azért, mert egy könnyed versben azt olvassa az ötödikes, hogy 'jó játék a konektor', belenyúl (vagy hazamegy és a kistesójának azt mondja hogy nyúljon bele)..... én nem akarom elhinni, hogy van, aki ennyire, de tényleg ennyire nulla iróniaérzékkel rendelkezik. Van gyereked, unokád, ugye nem gondolod, hogy szó szerint kell értelmezni egy ilyet? Mondd légyszi, hogy nem.


     


     

    előzmény:
    eda-1952 (14)
    2014-10-22  18:49
  9. 2014. október 22. 19:1018.

    Szerintem ez a vers elég durva. És nem azért, mert a gyerek ahogy felfedezi a világot közben megrágcsálja, nyálazza a könyvet, kíváncsian rácsodálkozik, hogy mire való a kábel és kísérletet tesz, hogy szétrágja (bár talán érdemes lett volna a kisgyerek elmélkedésébe odaírni, hogy apu/anyu azt mondja, hogy rágcsálni veszélyes, mert jobb helyeken odafigyelnek a gyerekre), de honnan ez a lapáttal ütjük apát? Ezt látnia kell a gyereknek, de ha valaki lapáttal üti apát, akkor ott a gyereknek is kijut, (ha családban történik) ami nem hiszem, hogy számára már olyan jó játék, ha meg apát a szomszéd/idegen verte meg lapáttal, hát azt sem hiszem, hogy utána apuka örömtáncot jár, hogy na gyermekem hú de jó volt.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-22  16:14
  10. 2014. október 22. 19:0517.

    Nem Petőfi gyönyörű verséről van szó, annak a könyvben a helye. Félreértettél.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (12)
    2014-10-22  18:41
  11. 2014. október 22. 19:0216.
    Azt hiszem Varró Dani korunk irodalmi hipsztere. Nekem spec. nem jön be, de másnak még miért ne. Babradának van igaza, ez egy felnőttnek valóban érthető vers, de egy ötödikesnek nem hinném.
  12. 2014. október 22. 19:0015.
    Mindenre lehet elfogadható magyarázatot adni, találni!
    Legfeljebb Daniból is képviselő, vagy jobbikos lesz ha felnő!
    Elvégre a lapáttal verés még beleférhet a családi béke megőrzésébe.
    Csak ne hátulról üssön, mert az tényleg tisztességtelen a szülőjével szemben. A visszacsatolt családi erőszak egyik olyan példája is lehet, ahol az alkoholista apát teszik lapátra!
    Legközelebb a konektor helyett dugaljat fog írni a helyesírási szabályok betartásának igénye miatt,legfeljebb nem fog rímelni a versben.
    Lehet azonban a szedő lopta el az ominózus hiányzó "N" betűt.
  13. 2014. október 22. 18:4914.

    Nézd, ízlések, pofonok. Tényleg friss, üde, új hang a gyerekmondókák közt,mik 100 éve egyformák és borzasztók. De tudod én sokkal csúnyábban fogalmaztam valószínűleg (nem olvastam), mint akiket töröltek. Egyszerűség kedvéért:amit bármiáron ír a 9. hsz-ben, azzal értek egyet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (11)
    2014-10-22  18:38
  14. 2014. október 22. 18:4713.

    Ott a pont.

    előzmény:
    bármiáron (9)
    2014-10-22  18:31
  15. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2014. október 22. 18:4112.
    ITT VAN AZ ŐSZ, ITT VAN UJRA

    Itt van az ősz, itt van ujra,
    S szép, mint mindig, énnekem.
    Tudja isten, hogy mi okból
    Szeretem? de szeretem.


    Kiülök a dombtetőre,
    Innen nézek szerteszét,
    S hallgatom a fák lehulló
    Levelének lágy neszét.


    Mosolyogva néz a földre
    A szelíd nap sugara,
    Mint elalvó gyermekére
    Néz a szerető anya.


    És valóban ősszel a föld
    Csak elalszik, nem hal meg;
    Szeméből is látszik, hogy csak
    Álmos ő, de nem beteg.


    Levetette szép ruháit,
    Csendesen levetkezett;
    Majd felöltözik, ha virrad
    Reggele, a kikelet.


    Aludjál hát, szép természet,
    Csak aludjál reggelig,
    S álmodj olyakat, amikben
    Legnagyobb kedved telik.


    Én ujjam hegyével halkan
    Lantomat megpenditem,
    Altató dalod gyanánt zeng
    Méla csendes énekem. –


    Kedvesem, te űlj le mellém,
    Űlj itt addig szótlanúl,
    Míg dalom, mint tó fölött a
    Suttogó szél, elvonúl.


    Ha megcsókolsz, ajkaimra
    Ajkadat szép lassan tedd,
    Föl ne keltsük álmából a
    Szendergő természetet.


     


    Ebben mi az a hűdenagy gondolat, amitől 1848 óta (akkor íródott) megérdemli, hogy tankönyvi anyag legyen?

    előzmény:
    huncut (8)
    2014-10-22  18:27
  16. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2014. október 22. 18:3811.

    Én annak örülök, hogy VD-t most már tényleg mindenki ismeri:) És bizony örülök annak is, hogy végre valami üde, játékos szöveg is fellelhető a magyar tankönyvekben a sok eretvágós, búvalizélt, gyerekidegen, ámde irodalmi gyöngyszemnek kikiáltott halálunalom vers mellett.


     


    honfitársaink itt-ott lincshangulatú fröcsögése meg.... csak úgy elviselhető, ha az ember totálisan elhatárolja magát. A legenyhébb jelző is az 'elképesztő'.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-22  16:14
  17. 2014. október 22. 18:3210.

    Elnézést: "belenyúl..."

  18. 2014. október 22. 18:319.

    A vers olyan, amilyen, majd az irodalmárok kielemezik. Viszont nem, hogy (kis)gyerekeknek szóló helyen, de sehol nem írunk olyat, hogy jó játék a konnektorba nyúlkálni. Ez nonszensz és nem gyermekiesen jópofa.


    Akik annyira ajnározzák a költeményt, tanítgassák a kétévesnek, mint más mondókát. Aztán izguljanak a gyerek miatt, hogy belenyul-e vagy sem. Nekem ez az egyetlen kifogásom. Idiótaságokat ír a költő úr.

  19. 2014. október 22. 18:278.

    Jól mutat Petőfi Sándor: Itt van az ősz....c. verse mellett

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-22  16:14
  20. 2014. október 22. 18:197.

    Ez azonban nem a költő felelőssége, hanem a tankönyvíróé.


    Úgy vélem, ötödikes tankönyvbe nem való. Összességében talán nem is való egy tankönyvebe sem.


    Ugyanakkor az mindenképpen elkeserítő, hogy felnőtt emberek, egy ilyen egyszerű verset, nem képesek értelmezni. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413693 (3)
    2014-10-22  17:11
  21. 2014. október 22. 18:126.
    Jó annak aki nem veszti el gyermeki lényét , az még ezt a verset is megérti. A többi szerencsétlen "felnőtt" ,aki azért érzi,hogy fontosat vesztett el, az meg csak fröcsögje saját mérgét . Csak remélni merem,hogy az ötödikesek még értik a verset és a sok méreg felnőtt társadalmunktól még nem hat.
  22. 2014. október 22. 18:085.

    Hol látsz Te itt kommenteket?! El vannak takarítva, semmi probléma. Hát ezért tartunk ott, ahol. Már a véleményünket is megtarthatjuk, mert ha nem tetszik valakinek, vagy félti a modi az állását, kitörlik. Ennyi.

    előzmény:
    Sevy (2)
    2014-10-22  16:14
  23. 2014. október 22. 17:174.

    Nem ez a legnagyobb bajunk.


    De az elgondolkodtató, hogy egy ilyen ember publikál rendszerességgel, ezt a szöveget teszik be egy általános iskolai tankönyvbe, ami mindenki számára kötelező.


    A gyerekeiről szóló írások lehet, hogy az ő családja számára érdekesek.


    Ugyanolyan semmitmondóak, mit az előző hölgyé, aki a lányáról írt sztorikat.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-22  16:14
  24. Torolt_felhasznalo_413693
    Torolt_felhasznalo_413693
    2014. október 22. 17:113.

    A vers úgy szerencsétlen, ahogy van..... végülis beleférhet a szerző által kiadott kötetbe, de egy tankönyvbe semmiképpen!

  25. 2014. október 22. 16:142.
    Gondolkodni csak az taníthatja meg a gyerekeket, aki felnőttként maga is képes gondolkodni. Olvastam a gyűlölködő kommenteket, hát szégyen... Na most lehet mondani, hogy ezért tartunk itt, ahol... már teljesen biztos vagyok benne, hogy azok a buta, IQ-nuku szülők szavaznak úgy, ahogy, és nekik jó az, ami most van. Az ő gyerekeikből pedig csak nagy szerencsével válhat értelmesebb felnőtt...

Címlap

top