Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A gyerek dolga, hogy gondoskodjon az idős szüleiről?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 3. 11:45
Kíváncsi lennék, hányan értenek egyet a címbeli állítással. Mindenesetre ha törvénnyé emelik, majd pereskedhetünk saját szüleinkkel, ha nem megfelelő ellátmányt fizetünk nekik, vagy nem leszünk a gondozójuk? Az szép lesz.

Nők Lapja Café: Igaz vagy hamis: a gyerek dolga, hogy gondoskodjon idős szüleiről
  1. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 21:2426.

    Nem erről beszéltem:


     


    mit egy magatehetetlen idős ember ápolása megkíván (értsd: napi 24 órás szakszerű ápolás, gyógyszerek, teljes ellátás és szállás) arra akkor se lenne pénzem, ha akarnám, hogy legyen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (23)
    2014-10-03  21:15
  2. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 21:2325.

    Morális kérdés.Minősítheted ezt érzelgősségnek is, szíved joga.


    Másnak ez a valóság.


    Hogy nem hagyja ott azt, akinek mindent köszönhet.


    És nem mérlegel, hogy holnap is jó lesz e neki  így, vagy  ne is nézzen a rászoruló családtagomra.


    Nos, nem akarásnak nyögés a vége.


     


    Nem a rántott leves itt a lényeg, írhattam volna tökfőzeléket vagy lazacot.


    Hanem az elv és a morális hozzáállás.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (23)
    2014-10-03  21:15
  3. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 21:1924.

    Értő olvasást kérek.


    Azt írtam, hogy "normális esetben"


    Aztán a  következő kategória nem azok akiket írtál, hanem azok akik mindent megtettek a gyerekeikért- de, édes Istenem,  azok meg szégyellik őket.


    Ez egy jó nagy tömeg.És igen, köztük sokan de sokan igen jól élnek, miközben az öreg szülék éheznek,fáznak, nincs pénzük orvosra, orvosságra.


     


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (23)
    2014-10-03  21:15
  4. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 3. 21:1523.

    De akkor is, ha nem neveltek, nem gondoskodtak rólad? Ha nem szerettek? Ez a tányér leves amúgy olyan érzelgősen hangzik... egy tányér levest én is megosztanék kb. bárkivel, aki éhezik mellettem: talán még egy kutyával is, bár ki nem állhatom a kutyákat. De hogy eltartsam olyan szinten a szüleimet, amit egy magatehetetlen idős ember ápolása megkíván (értsd: napi 24 órás szakszerű ápolás, gyógyszerek, teljes ellátás és szállás) arra akkor se lenne pénzem, ha akarnám, hogy legyen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (20)
    2014-10-03  21:08
  5. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 21:1222.

    Panasz panasz hátán, megy  a sírás-rívás.Nagyon uncsi.


    Mindig ott kellene megkapirgálni a dolgokat ahol ezt műveleik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (19)
    2014-10-03  21:01
  6. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 21:1021.

    Cccccccccccccc.........


    Azt is el tudom képzelni, hogy a szülők kedvéért a bagósok lemondanak a cigiről, a piáról, stb.......


     


    Magyar fizetésből, ami a saját megélhetésére is szűkösen elég.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (19)
    2014-10-03  21:01
  7. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 21:0820.

    Megértelek, te másképp gondolod.


    Én meg megint másképpen.


    Ha csak egy tányér rántott levesem lenne, akkor is lenne egy 1/3.  tányér rántottleves a szüleimnek.Meg a férjem szüleinek is lenne ................, stb........


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (19)
    2014-10-03  21:01
  8. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 3. 21:0119.

    Szükséges?! A gyerekedet KÖTELESSÉGED eltartani, mert nem ő kérte tőled az életét, te adtad neki. Vagyis kutyakötelességed ugyanúgy gondoskodni róla, ahogy magadról is teszed (addig a pontig, míg önmagát is képes lesz eltartani). A szüleid pedig azt fogják visszakapni tőled, amit ők is adtak neked. Szerinted aki verte, szexuálisan zaklatta a gyerekét, elitta a pénzt a családjától, tönkretette a gyereke életét, az jogosan várhatná el, hogy a gyereke eltartsa idős napjaiban, csak mert egy idióta törvény erre kötelezi? (pont ma olvastam, hogy minden ötödik (!!!!!) embert szexuálisan... legtöbbször rokonok... bár megdöbbentő számomra ez a szám, mert én nem ismerek ilyet, mégis elhiszem, mert miért hazudnának ilyenben... na most, ha engem pl. zaklatnak otthon, vagy akár elnézik csukott szemmel, nincs az a jóisten, hogy én rájuk nyissam az ajtót, nemhogy egy fillért is lássanak tőlem... ezzel szerintem pont így vannak azok, akik nem sokba nézik a szüleiket.) És ott van, aki szereti a szülőt, hálás neki stb. Az meg pl. örül, ha a gyerekét taníttatni tudja. Hogy a fenébe támogatná még az idős szüleit is? Magyar fizetésből, ami a saját megélhetésére is szűkösen elég.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (18)
    2014-10-03  20:47
  9. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. október 3. 20:4718.

    Normális  eseteben az fel sem merülhet hogy ki kit segít.


    Akármi van és akárhogy lesz, ami ételed, a fejed felett tető van/lesz, az azt jelenti hogy az mindig a szüleid és gyermekeid  számára is meglesz ugyanaz, ugyanígy. Természetesen a férjed/feleséged  szüleivel egyetemben.És fordítva.


    Számomra nem fogadható el az, hogy az egyik éli világát mint Marci Hevesen a másik meg nyomorog. Egy családban.


    Persze itt jön be az egyszerű hozzáállás is, hogy ne csesztesd az  anyósod/menyed/apósod/vejed/szüleidet/testvéreket, élj békességben mindegyikkel.


    Baj, hogy  törvényt kell ilyesmire hozni, de sokszor nagyon is szükséges.


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  10. 2014. október 3. 20:4317.

    Tudod mi a szörnyű!


    Hogy mostanság a nyugdijas szülők "tartják" el a munkanélkülivé vált gyereküket és annak családját.
    És ez egyre rosszabb lesz....  a kúrmánynak köszönhetően menekülnek a befektetők.. egyre inkább nem lesz munka. Ha nincs munka, nincs aki járulékot fizessen,..  ha nincs aki járulékot fizet, nyugdij sem lesz.


    Nem tudom ezek mit akarnak.. de már sokszor megfordult a fejemben, hogy  a hatalom totál elvette az eszüket. Megőrültek egytől -egyig... minden szinben és minden pártban.

    előzmény:
    Lilibeth (15)
    2014-10-03  20:29
  11. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 3. 20:4116.

    Sajnos egyértelmű, hogy erről van szó. De a gyerekek akkor se fogják eltartani a szüleiket. Olvassunk el egy Móricz-regényt, régen se volt ez másképp! Ha jól ment férjhez a lány, nagygazdáné lett belőle, akkor mondta a szüleinek, hogy mama, ne nagyon járjon már a nyakunkra, az uram nem szíveli, ha zavarják a házi boldogságát. És bizony nem is nagyon nézett többé a szülei felé. Ha meg maga is szegény lett a nagycsaládosok, sokgyerekesek nyomorával, és tőle kért volna a szülő, akkor széttárta a karját: hát tőlem kér édesanyám, miből? Menjen a Julcsa nénémhez, az nagygazdáné lett... Mindenkinek a saját és a gyereke élete a fontosabb. Még azoknak is, akik szeretik a szüleiket. Viszont nagyon sokan nem is szeretik. Őket vajon hogy kötelezik rá, hogy gondoskodjanak róluk? Szerintem kb. sehogy.

    előzmény:
    Lilibeth (15)
    2014-10-03  20:29
  12. 2014. október 3. 20:2915.

    És ha a szemét gyerek épp annyit keres,hogy magát és a saját gyerekét épphogy ellátja,akkor miből tartsa el még a szülőt is?


    Vagy kit helyezzen hátrányba?Magát vagy a gyerekét(unoka)?


    És ha a kölök is munkanélküli?


    Netán betegebb,mint az öregek,vagy ha valakinek nincs gyereke?


    Gonosz és alattomos törvény ez


    És mit jelent az eléggé gondoskodás a szülőkről?


    Ha heti kétszer elmegyek bevásárolni,akkor gondoskodom róluk,vagy ki kell fizetnem a rezsijüket is,különben szemétláda vagyok?


    Az állam egyszerűen ki akar lépni a nyujdíjsztoriból..


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (14)
    2014-10-03  20:08
  13. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 3. 20:0814.

    Én teljesen jogosnak találom a cikkíró minden észrevételét. Ez egy szemétláda törvény lenne, ha kötelező lenne. Egy: ha a szülő sem nevelte, támogatta normálisan a gyerekét, akkor miért akarná a gyerek támogatni őt? Kettő: ha gyereket szül valaki, és valami miatt nem képes keresni rá annyit, hogy el tudja tartani, kap állami juttatásokat: családi pótlékot, gyermekvédelmi támogatást stb. Ez az idősek esetén a nyugdíj lenne, vagyis eddig az volt és van. A nyugdíj azonban nem is egy olyan támogatás, ami csak úgy JÁR, mert valaki szült x gyereket, mint pl. a családi pótlék, hanem azért a pénzért meg is kellett dolgozni! És a nyugdíjasok többsége ezt  meg is tette. Fizette a nyugdíjjárulékát. Nehogy már a gyerekeire szoruljon! Lehet, hogy ma már nem követné el azokat a hibákat, amivel mondjuk elmarta maga mellől a gyerekét... de nincs mit tennie, tegyük fel, elmarta. Akkor legalább a saját nyugdíjára számíthasson. Értem én, hogy nem lesz miből nyugdíjat fizetni, és ezek a sugallatok már ezt az időszakot készítik elő. De ez nem fog működni, az is biztos. Sok apa még a saját gyerekéről való gondoskodás alól is kisumákolja magát egy válás után. Bejelenti magát egy félállású minimálbérre, és el képes nézni, hogy ennyi gyerektartást tudnak tőle vonni... és valahol az agya helyén tisztában is van vele, hogy ez bizony nem a fele annak, amit anya a gyerekére költ, mégis ezzel a tudattal él, esetleg vígan. Az idős, rég elhanyagolt, elfeledett szülőkkel vajon miért is bánna másképp vagy még így se?

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  14. 2014. október 3. 17:5713.

    Egészen pontosan igazad van!.


    Sajnos.

    előzmény:
    asztanaviszta (5)
    2014-10-03  13:34
  15. 2014. október 3. 17:3912.

    Ha a gyerekek kötelessége eltartani a szülőt,akkor miért fizetek egész életemben úgyis nyugdíjjárulékot?


    Vegyétek észre,így akar az állam kivonulni a nyugdíjbuliból,a pénzt persze lenyúlja,de nyomja a maszlagot,hogy tartsanak el a gyerekeid.


    Nem,én nem a gyerekeimből akarok élni,hanem abból ,amint  kb 40 év munkaviszony alatt befizete.


    Vagy akkor minek tb-zünk?


    A másik:ha egy apa lelép mondjuk és 20 évig a gyerek felé sem néz,de papíron ő az apa,akkor is kell róa gondoskodni?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_163973 (11)
    2014-10-03  16:50
  16. Torolt_felhasznalo_163973
    Torolt_felhasznalo_163973
    2014. október 3. 16:5011.

    Hülye egy cím. Egy gyerek nem tud senkiről sem gondoskodni és nem is lesz soha kötelessége. Akinek idősek a szülei, az már rég nem gyerek, hanem felnőtt.
    És tehát a felnőttnek gondoskodnia kell saját magáról, a gyerekeiről és a szüleiről is. Értem.....

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  17. Torolt_felhasznalo_525191
    Torolt_felhasznalo_525191
    2014. október 3. 15:4510.

    Csak akarat kérdése.Amíg egy anya 10 gyereket is el tud tartani, elvárom hogy pár gyerek összefogással tartsa el a szüleit.


    Pláne ha egész életükben markecolták a szülőket.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  18. 2014. október 3. 14:379.

    Két információ:


    - a normatív alapú férőhelyek számát a kormány befagyasztotta már rég. Értsd: nem lehet idősotthoni férőhely számot növelni, csakis piaci alapon, állami támogatás nélkül (na nem mintha az a havi 50ezer Ft egyáltalán a bérekre elég lenne egy intézményben...)


    - alkotmányos kötelezettséggé tette a szülőkről való gondoskodást.


     


    Tessék a kettő alapján gondolkodni picit.
    Szomorú lesz a végeredmény. Mondhatni tragikus.


     


    Az a baj, hogy az emberek erkölcsére, lelkiismeretére próbálnak meg tudat alatt is hatni. Most tekintsünk el azoktól az extrém (egyébként sajnos nem ritka) esetektől, amikor a szülő a szükséges minimumot sem adta meg a gyerekének, ami mondjuk "jogalapot" biztosítana arra, hogy viszonzást várjon.
    Alapesetben az ember hálás a szüleinek. 
    DE!
    Egész egyszerűen nem tudja megtenni a legtöbb ember, hogy felvállalja a szüleiről való gondoskodást, mert azzal saját magát, illetve a saját gyerekeit döntené nyomorba. Már sokszor sok topikban leírtam, hogy igenis vannak olyan betegségtípusok, amelyek 24 órás helytállást igényelnek. És ha ezt egy ember csinálja, kikészül előbb lelkileg, aztán fizikailag is. Ám legalább ilyen nagy probléma az anyagi forrás is ilyenkor. Ha valaki munkanélküli, akkor nyilván jobban jár, a semmihez képest az ápolási hozzájárulás kb. 30ezer Ft. Na de aki még dolgozik?! az majd felmondja a(z akár még csak minimálbéres) állását, és döglődik 30ezer forintért?
    Vagy intézményben helyezi el. De akkor sem kisebb az anyagi nyomás, sőt! Nem nagyon tudok olyan intézményt, ahol 100ezer Ft alatt kellene fizetni havonta, + a gyógyszer, pelenka árát. A legtöbb idős nyugdíja nem fedezi ezt, a család kiegészítésére szorul.

    ...és akkor arról meg ne is beszéljünk, amikor az idős kijelenti, hogy ő nem megy intézménybe, nem költözik a gyerekhez, de a "gyereknek" többszáz kilométerrel arrébb van munkája (és még jó, ha országhatáron belül....).

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  19. 2014. október 3. 14:348.
    Az én szüleim sajnos már nem élnek. Viszont az ex férjem szüleivel nagyon jó a kapcsolatom, őket tekintem úgy, mintha a szüleim lennének. Egyelőre még az a felállás, hogy ők segítenek minket, vagyis a saját két fiukat és engem is, mi pedig jól-rosszul neveljük a gyerekeinket.
    Bízom benne, hogy ha majd rászorulnak, mindannyian ki fogjuk venni e részünket az ő segítésükből!
    Viszont abban nem bízom, hogy ha én öreg leszek, akkor a gyerekeim TUDNAK majd segíteni...
    Egyiknek így sincs munkája már hosszabb ideje, a másik is egyik napról a másikra él... Hogy lesz így családjuk, jövőjük?!
    Nekem bizony pestiesen szólva "nem férne a pofámra", hogy még az én eltartásom is őket terhelje....
  20. 2014. október 3. 14:077.

    Nyilvan. Nem kell hazat, autot vennia gyermekenek, hanem gondoskodia kell sajat magarol, oregkorarol a szulonek. Ha senki nem latja el, ott lesz a haza, nyugdija, amiert ellatjak az oregotthonban.


    Ha valaki meg nem akar oregotthonba menni, arra hagyja a hazat, aki ellatja ot idos koraban, tehat a gondozojara, egy idegenre. Slussz, passz.


    El kell menni Kinaba, ok hogyan csinaljak. Ott az emberekben benne van, hogy termeszetesen ok gondoskodnak idos szuleikrol.


    Nalunk a hugom amradta szulokkel. Sosem akart ferjhez menni. Jo dolga volt, apam mikor beteg volt, anyam latta el, anyam meg egyszep napon elaludt, egy percig sem kellett gondoznia. Annyi, ove megis a szuloi haz, mert vallalta, hogy veluk marad.


    Itt Amerikaban az elso meg masodik bekezdesem mukodik. Attol fugg, ki mennyire vagyonos. Van,aki meg ki sem tudja tanittatni agyermeket, van aki igen, van, aki csupan reszben. A fiatal elmegy, tanul, dolgozik, ha nincs mas. Attol meg ajobb csaladokban a gyermekeik latogatjakaz idos szuloket, orvoshoz is elviszik, stb...meg az oregotthonbol is.


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  21. 2014. október 3. 13:406.
    Bár nyilvánvaló, hogy a törvényhozás ezt akarja majd- a nyugdíjakat előre elköltötték, a gyerekeknek kell gondoskodni a felmenőkről. De... az én felmenőim nem is dolgoztak... Rólam sem gondoskodtak. Éltek egyik napról a másikra. Én próbálok normális életet élni, de senki sem kényszeríthetné rám, hogy a gyerekem helyett olyanokat támogassak, akik nem érdemlik meg...
  22. 2014. október 3. 13:345.

    Megint egy szokásos nlc-s színvonalú cikk.


    Utána kelleme nézni: a "szuper alaptörvényünk" szerint a gyerekeknek a kötelességük az idős szülőkről gondoskodni.


    Apró lépések a nyugdíj csökkentése, megszüntetése irányába.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-03  11:45
  23. 2014. október 3. 12:394.

    Nekem is azon a soron akadt meg a szemem. Azon az idézőjelen...valahogy az egész cikkből érződik, hogy a kedves cikkírónak nem tetszik az ötlet.Örülök, hogy nem az én gyerekem. Bár igazából egyetértek vele, de más alaphangon. Eddig is úgy volt, hogy -tisztelet a kivételnek- sokadszor azok nem törődtek idős szüleikkel, akiknek anyagi és egyéb lehetőségük is volt rá. Ezeket bizony nem ártana kényszeríteni, mert ők mondják azt az igát húzó testvérnek, hogy "a te dolgod". Általában férfiak. De mint tudjuk manapság a legtöbben egyszerűen nem tudják megoldani és ez nem csak anyagi kérdés, de kevesen engedhetik meg maguknak, hogy otthagyva a munkájukat, otthon maradjanak idős szülőt ápolni. Aki meg megteszi, az esetleg belerokkan..(((

    előzmény:
    Capuccino (2)
    2014-10-03  11:45
  24. 2014. október 3. 12:373.
    Rólam nem gondoskodtak a szüleim. Én sem kívánok róluk gondoskodni. Remélem, ha gondozásra szorulnak, eltűnnek valahová... Előre félek.
  25. 2014. október 3. 11:452.
    "Aki akarta, és tudta, eddig is támogatta idős szüleit. Milyen változást hozna az, ha büntetjük a ,,hálátlan" gyerekeket?"

    itt a lényeg az utolsó sor. A többi csak szócséplés.

Címlap

top