Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért kell megszülni ,,az ilyet"?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. szeptember 8. 10:37
Tapasztalataim szerint a fogyatékkal élő gyerekek anyukái egyáltalán nem olyan mimózalelkek, mint ahogyan gyakran gondolják róluk. Nem omlanak össze zokogva, ha valaki megkérdezi tőlük, mi a baja a gyereknek, miért nem tud járni, miért viselkedik furcsán. Ám van egy téma, ami kivétel nélkül mindegyiket felháborítja. Ha valaki odaveti nekik, mindez az ő hibájuk: miért is kellett bevállalniuk ezt a gyereket.

Nők Lapja Café: Miért kell megszülni ,,az ilyet"?
  1. 2014. szeptember 11. 20:52201.
    "Nekem az is fura, hogy anyák, akiknek annyira fontos, hogy anyák lehessenek, akik mindenképpen utódot akarnak a világra hozni, mert ez az élet rendje, így teljesedik ki az életük, adott esetben tudatosan megfosztják ettől születendő gyermeküket. "

    Mi az, hogy megfosztják? Már miért fosztanák meg? Talán ők betegítik meg a saját gyereküket? Miért beszéltek mindig úgy, mintha az abortusszal meggyógyítanák a beteg gyereket?
    Nyilván egy szülő sem akarja szándékosan megbetegíteni a gyerekét, nyilván minden szülő szeretné, ha meggyógyítanák, ha lenne rá lehetőség és nyilván minden szülő egészséges gyereket akar.
    Ha egy magzat pl Down kóros, két lehetőség van: vagy hagyják kifejlődni, megszületni, aztán élni az életét az adott körülményekkel, vagy kioltják az életét. Nem a szülő ítéli betegségre a gyereket, a gyerek már beteg! Ilyenkor a szülő eldöntheti, hogy melyik a kisebbik rossz: kioltani a gyerek életét, vagy hagyni élni a betegségével együtt. Én (és még néhányan) azt mondjuk, hogy a kisebbik rossz, hogy hagyjuk élni, mert úgy még esélye lehet arra, hogy valami értelme legyen az életének.
    Nem azzal van a baj, hogy különböző a véleményünk, hiszen ez tényleg mindenkinek a magánügye. Azzal van a baj, hogy ítélkeztek, önzőnek, egoistának, rossz anyának állítjátok be azt, aki szerint az ilyen életnek is lehet értelme, aki nem riad vissza a nehézségektől, és adott esetben képes komolyabb önfeláldozásra a gyereke érdekében. Hát szerintem az ilyen szülő igenis tiszteletreméltó, önzetlen ember és hatalmas gonoszság, kegyetlenség belerúgni egyet az ilyen beszólásokkal.
    előzmény:
    cabron (180)
    2014-09-11  12:57
  2. 2014. szeptember 11. 20:26200.
    "Te, aki elítéled az abortuszt minden tekintetben sosem fogod tudni megérteni azt, aki erről másként gondolkozik - pl. engem, mert én simán megszakíttatnám a terhességem akkor, ha tudom, hogy biztosan beteg gyereket hoznék a világra. "

    Tévedsz, nem ítélem el az abortuszt minden tekintetben. És (mint már többször leírtam), megértem, ha valaki inkább elveteti a beteg magzatot. Azzal nem értek egyet, amikor valaki mindenféle ocsmány jelzőkkel minősíti azt, aki nem így tesz.
    előzmény:
    Anda39 (176)
    2014-09-11  12:24
  3. 2014. szeptember 11. 19:07199.
    kigyezi= kihegyezi

    + a hallasat is.
    előzmény:
    saschamora (198)
    2014-09-11  18:50
  4. 2014. szeptember 11. 18:50198.
    pedig ezt a kerdest  pontosan igy kezelni: o nem tudja hogy milyen latni, tehat neki ez abszolut normalis helyzet.
    es nem, nem olyan a vaksag, hogy bekotom a szemem, es hoppa, ugyanabban a helyzetben vagyok en is. a nem lato ember felepiti a rutinjat, kigyezi a tapintasat, szaglasat olyan szofisztikalt szintre, ami szamunkra -latok szamara- lehetetlen, de nekunk ugye, nincs is ra szuksegunk. 
    szoval, tenyleg tok felesleges dramazni -legalabbis a gyerek elott a probleman. csak megoldasok kellenek.
    előzmény:
    cabron (192)
    2014-09-11  15:10
  5. 2014. szeptember 11. 17:53197.
    "igazából ti sem tudjátok, mi van a gyerek fejében"
    Jobb is, ha nem tudod..((( Létezik egy jelnyelv, amit azért fejlesztettek ki, hogy akikkel másként nem lehet kommunikálni, ezzel megpróbálják. Nem csak sérülten születetteknek, de aki baleset vagy betegség miatt kerül olyan állapotba, hogy nem képes  beszélni vagy jelezni másként. Ha mozognak az ujjai, akkor  a tenyeredbe tud érintéssel "beszélni". Nem tudom, talán hasonló, mint  a Morse? Szóval egy születése óta fekvő, béna, pislogni sem tudó fiatal felnőttnek megtanították ezt, hogy lássák mi történik. Tudod mi volt az első mondat, amit visszajelzett? :
    Én okos vagyok.
    Rettenetes.
    előzmény:
    renovo (186)
    2014-09-11  13:55
  6. 2014. szeptember 11. 17:14196.
    Hasonló dolog kattog végig a fejemben. Több helyütt olvastam, hogy talán boldogabbak a fogyatékos gyerekek, mint hinnénk. Kérdésem a következő: honnan lehet az tudni? OK. Megkérdezzük tőle.. De amelyik olyan súlyosan fogyatékos, hogy fel sem fogja a kérdést, sőt, talán kommunikálni sem tud, akkor honnan kapunk értékelhető választ? Szerintem sehonnan, csak belemagyarázzuk, hogy de, ő nagyon boldog. Meg az egész család az.
    Közben meg alant olvastam, hogy valaki pont ellentmondott saját magának. Mert a másik mondatában meg ott van, hogy baromira kemény az élete, meg még itt is belerúgnak.
    előzmény:
    cabron (187)
    2014-09-11  14:07
  7. 2014. szeptember 11. 17:06195.
    Jaj, Baby ne húzz már fel! Miért írsz ilyeneket magadról? Miért lennél Te defektes? Te egy normális ember vagy. Mi nem az ilyenekről írunk. Én legalábbis nem ezekre írtam példát...
    előzmény:
    Babyface83 (168)
    2014-09-11  11:10
  8. 2014. szeptember 11. 15:49194.
    Ezen a példán keresztül szemléltetni a dologhoz való viszonyulásomat nem túl szerencsés, ugyanis pont van vak családtagom. :)
    Nem, nem kesereg az ember, de ettől még TUDJA, hogy hátrányos helyzetben van az illető, és nem tesz úgy, mintha ez nem így volna. Ennyi.

    Egy súlyosabb fogyatékosság esetében meg adott esetben az ember nem vállalja be a megszületését, mert nem akarja, hogy hátrányos helyzetbe kerüljön. Egy Down-os gyerek esetében azért elég komoly hátrányok lehetnek.


    előzmény:
    renovo (193)
    2014-09-11  15:28
  9. 2014. szeptember 11. 15:28193.
    Kérlek, mondd el, hogy rendeznéd le? Belesulykolnád, hogy ő milyen nyomorult, hogy nem lát? Vagy csak te keseregnél minden este azon, hogy szegény gyermeknek milyen szerencsétlen sors jutott?
    Igen, pont ezt csinálják azok, akik nem tudják elfogadni a sérült gyereküket. És azok az apák, akik végül elhagyják a családjukat. Belefulladnak a gyerek, és önmaguk sajnálatába.
    előzmény:
    cabron (192)
    2014-09-11  15:10
  10. 2014. szeptember 11. 15:10192.
    Én halmozottan fogyatékos gyerekek és felnőttek között vagyok napi 8 órában és nem csak ezt látom.
    Állati nagy a különbség gyerek és felnőtt között e tekintetben.

    Te tudod azt is milyen látóként élni és azt is tudhatod, hogy milyen vakon (csak be kell kötni a szemed). Ismerve a különbséget én képtelen lennék lerendezni a gyerekem vakságát annyival, hogy de hisz ő úgysem tudja milyen látni, neki ez a normális. De hát ez én vagyok.



    előzmény:
    renovo (191)
    2014-09-11  14:53
  11. 2014. szeptember 11. 14:53191.
    Onnan tudom, hogy sokat olvastam a témában, sok szakemberhez volt szerencsém, sok sérült gyereket látok, és én is sérültet nevelek. És ha belegondolok, hogy milyen lenne, ha én élnék szinte sötétben, ha nekem kéne lemennem a lépcsőn olyan rossz látással, én bizony rettegnék, és sírnék. Ő meg imádja a lépcsőket, kapaszkodás nélkül fel-le megy rajtuk, és nem engedi, hogy megfogjam a kezét. És mondhatod azt, hogy igen, mert megszokta, de ő a kezdetektől vidám és mosolygós természetű. Félt és fél is sokmindentől, de én a helyében sokkalta jobban félnék. Ő nem tudja, milyen lenne, ha jobban látna, ezért ez a természetes, és neki ez a viszonyítási alap.


    előzmény:
    cabron (187)
    2014-09-11  14:07
  12. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 11. 14:17190.
    Igen, ez a kérdés bennem is felmerült. 
    Hiszen állítólag egy gyereket már az is megvsel, ha mondjuk nincs apja, és akkor egy ennél sokkal jobban a normálistól eltérő állapot meg nrm?
    Persze, mindent meg lehet szokni, és akkor az lesz a normális.
    Csak a nehézségi fokozatok ettől megmaradnak.
    előzmény:
    cabron (187)
    2014-09-11  14:07
  13. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 11. 14:10189.
    Az utolsó mondatoddal teljes mértékben egyetértek.
    Így visszajutottunk oda, hogy mindenkinek saját ügye, hogy dönt(ött), vagy hogy döntene.
    És eddig is ezt mondta sokunk.
    Az is igaz, sok helyzetet más elképzelni, és más benne lenni, ettől én még mondhatom, hogy nem szeretnék benne lenni. Aztán van amikor ez nem szabadon választható.
    előzmény:
    renovo (186)
    2014-09-11  13:55
  14. 2014. szeptember 11. 14:08188.
    Részemről én ezt nem félelemnek nevezném. Van sérült gyerek az ismerettségi körömben, igaz, ő szülés közben sérült. Most 8 éves korára jutott odáig el szívós fejlesztgetés után, hogy bottal tipeg. Sikerült? Igen. De nem csak a sérültségi foka járult ehhez hozzá, hanem az is, hogy olyan a családja, olyanok a körülményei, hogy végig tudták vele járni ezt az utat. Ezért is írtam lentebb, ha fejleszthető dologról beszélünk, akkor is ott a kérdés, hogy adottak-e a lehetőségek ahhoz, hogy a helyzetből kihozzák a legjobbat vagy sem. Mert ez sem mindegy. És ennek köze nincs a félelemhez, inkább a racionalitáshoz. Ugyanis ha ugyanez a gyerek egy két minimálbéres, 0 nagyszülős családba született volna bele, jó eséllyel még mindig csak feküdne az ágyban és mondjuk ez egy tiszta elméjű gyereknek minden, csak nem a jó élet kategória. Az, hogy náluk adott volt egy örökölt ház, egy már nyugdíjas óvónéni nagyi, az apának egy jól fizető munkahely, az anyának egy otthonról is prímán végezhető munka ( míg mondjuk a nagyi felvigyáz a gyerekre ), az egy ritka szerencsés véletlen ( ebben az esetben, mert itt ugye egészségesnek indult még az anyaméhben ). És ugyanez nem mindegy egy már az anyaméhben beteg gyerek esetében többek közt. Hogy előreláthatólag milyen feltételekkel indul az életbe, lesz e esélye arra a szülőknek, hogy ténylegesen a legjobbat adják, az elérhető legmagasabb szintre hozzák az adott gyereket vagy sem. Ha nem tudják ezeket finanszírozni, elintézni stb akkor egyenesen inkább az önzőség és a felelőtlenség kategória egy már előre tudhatóan betegen született gyereknél.
    előzmény:
    renovo (186)
    2014-09-11  13:55
  15. 2014. szeptember 11. 14:07187.
    "... de a sérültek, akik eleve beleszületnek egy állapotba, nem élik meg annyira tragikusan, mint ahogy azt egy kívülálló elképzeli."

    Honnan tudod?
    előzmény:
    renovo (181)
    2014-09-11  13:20
  16. 2014. szeptember 11. 13:55186.
    Így van, nagyon nem mindegy, és érthető, hogy féltek attól, amit nem ismertek. De ne zavarjon már ennyire az, ha valaki nem fél annyira, vagy túllép a félelmén. Nektek nem árt a döntésével, és igazából ti sem tudjátok, mi van a gyerek fejében, csak belemagyarázzátok azt, amit gondoltok. Nem egy igazság van ilyen kérdésekben.
    előzmény:
    lady1986 (184)
    2014-09-11  13:48
  17. 2014. szeptember 11. 13:50185.
    Eszemben sincs ilyent mondani. Csak hogy a nagy tökéletességre való törekvésbe rokkan bele lelkileg manapság sok ember. S valóban nincs sok fogalmam a drogokról, és tudom, hogy előfordulhat olyan, hogy valaki egy alkalom után is függő lesz (bár nem ez a jellemző), de a drogozás általában egy pótcselekvés. Azzal próbál az illető kiváltani valami hiányt az életében. (Legalábbis eddig ezt magyarázta nekem a kollégám, aki addikciókkal foglalkozik.)
    előzmény:
    KN18 (183)
    2014-09-11  13:35
  18. 2014. szeptember 11. 13:48184.
    Senki nem írt tökéletességről egyáltalán. Csak nem mindegy, hogy valamennyi segítséggel, vagy valamilyen segédeszközzel képes-e az a gyerek relatív normális életet élni, vagy ezekkel együtt sem. 
    A szélsőségek pedig ugyanúgy benne vannak a pakliban, mint az átlagos esetek, miért ne kerülhetnének szóba azok is? Attól hogy a közvetlen környezetedben nem találsz az adott esetre példát, attól még léteznek, hiába tartasz ellenzőt a szemed elé.
    És nem, azt se mondta senki, hogy teljesen egészségesnek született, általad " tökéletesnek " titulált gyerek nem züllik le, vagy valami útközben kialakuló betegségbe nem rokkanik bele, de egy ilyen helyzet kialakulásától előre félni majdnem olyan, mintha  a leeső téglát várnád minden tető alatt. És mondjuk az ilyen útközben szerzett dolgok ugyanúgy keserű pirulák gyereknek-szülőnek egyaránt. De míg az elsőnél mondjuk egy adott helyzettel szembesül a szülő és döntenie kell, a másik esetnél csak esély van a kialakulásra. Nem mindegy. 
    előzmény:
    renovo (181)
    2014-09-11  13:20
  19. 2014. szeptember 11. 13:35183.
    Most ezzel azt akarod mondani, hogy a sérült gyermekeknek szuper anyukája van mindnek, míg az egészséges gyereket nemtörődöm anyukák nevelik?

    Mert nekem ebből ez jön le és még az is, hogy messze nem vagy tisztában azzal sem, hogy hogyan is lesz valaki drog függő. Elég egyetlen egyszer kipróbálni csupán és nyugodj meg, hogy minden fiatal megteszi egyszer.
    előzmény:
    renovo (181)
    2014-09-11  13:20
  20. 2014. szeptember 11. 13:23182.
    Az orvosok nyilván tisztába voltak az eshetőségekkel, meg a nővérem is, aki sérült gyermekekkel foglakozik már évtizedek óta.
    Nekem sejtelmem nem volt, mi vár rám és jobb is így, mert szerintem az első héten beleőrültem volna, ha már akkor tudom.
    Mindíg csak azt a napot, azt a hetet akartam túlélni és nem filozofáltam azon mi lesz 1-2-3 év múlva.
    A gyermek intenzíven a prof mindíg azt mondta, egészségesek, ha élni akarnak akkor annak örülni kell, de fel kell készülnünk arra is, hogyha nem bizonyulnak elég erősnek az anyaméhen kívüli világhoz, akkor el kell fogadnunk az elvesztésüket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (179)
    2014-09-11  12:29
  21. 2014. szeptember 11. 13:20181.
    Persze, vannak kategóriák, de ritka, mikor azt előre biztosan meg lehet mondani, hogy egy magzat mennyire lesz sérült. És van, akinek a valószínűség nem elég ahhoz, hogy a baba élete ellen döntsön. És ti a boldogságot mindig a saját mércétek szerint definiáljátok, de a sérültek, akik eleve beleszületnek egy állapotba, nem élik meg annyira tragikusan, mint ahogy azt egy kívülálló elképzeli. És itt megint nem beszélünk azokról, akiknek hatalmas fájdalmai vannak, tehát nem halálos betegségben szenvedőkről van szó. 
    Nagyon nehéz követni ezt az egészet. Egyrészt azt valljátók, hogy aki más segítségére szorul, az már nem élhet teljes életet, nem lehet boldog. Másrészt meg csak legyintetek, hogy ó, látássérültnek, mozgássérültnek lenni nem nagy probléma (pedig de, csak ők nem élik meg katasztrófaként, viszont mások segítségére szorulnak). Az érvelésetekben meg olyan extrém eseteket hoztok, mint a sziámi ikerek (ugyan hányat ismertek?), és az ágyban vegetáló, szondával etetett gyerekek. Biztos vannak ilyenek, de én például nem ismerek ilyent egyet sem, a sérültek jó része ennél messze többre képes. És azt se feledjük el, hogy a cikkben a Downosokról volt szó, és az elején még a hozzászólásokban is ők voltak a téma, hogy őket sem kéne vállalni, mert naívak, meg még nem tudom, mi a baj velük. Ja, és valaki említette azt is, hogy az autizmust is szűrni kéne már (gondolom, nem azért, mert de jó elére tudni, hanem akkor el kell vetetni).
    Ebből nekem nem az jön le, hogy szerintetek csak a tényleg súlyos eseteket kéne abortálni, hanem tulajdonképpen mindenkit, aki eltér a "normálistól". Mert mindenkinek milyen rossz, aki nem tökéletes.
    Csak milyen kár, hogy az egészséges gyerekek tömegei lesznek depressziósak, küzdenek testképzavarral, étkezési zavarokkal, nyúlnak drogokhoz, és teszik tönkre magukat a legváltozatosabb módon.
  22. 2014. szeptember 11. 12:57180.
    Köszönöm a választ!

    Leginkább azért kérdeztem, mert  volt itt olyan hozzászólás is, hogy micsoda világot élünk, elhajtjuk magzatainkat, ha betegek, Istent játszunk stb.
    Érdekelt volna, ki, mikor érzi úgy, hogy dönthet egy másik élet sorsáról.

    Nekem az is fura, hogy anyák, akiknek annyira fontos, hogy anyák lehessenek, akik mindenképpen utódot akarnak a világra hozni, mert ez az élet rendje, így teljesedik ki az életük, adott esetben tudatosan megfosztják ettől születendő gyermeküket.
    Pl. egy Down-os fiúgyermek általánosan meddő, a lányok 60-70%-ban azok. (A csodás természetnek köszönhetően.) Ha csak a biológiai oldalát nézzük.
    Arról nem is beszélve, hogy aki önmagáról sem képes teljes értékűen gondoskodni, nem fog tudni utódot felnevelni.
    Ez számomra ellentmondás.
    előzmény:
    Babyface83 (137)
    2014-09-10  21:40
  23. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 11. 12:29179.
    Bár gondolom, az orvosoknak erős előrejelzés volt a nagyon kis súly, ezért is tették a javaslatot, amit tettek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (177)
    2014-09-11  12:25
  24. 2014. szeptember 11. 12:29178.
    Bár nem tudom, neked mi is a betegséged (nem is firtatom, nem ezért írom), de ha itt beszélgetsz velünk, tutira nem tartozol abba a kategóriába, amiről itt vitatkozunk.  
    előzmény:
    Babyface83 (168)
    2014-09-11  11:10
  25. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 11. 12:25177.
    Értem, ezt nem tudtam.
    előzmény:
    KN18 (175)
    2014-09-11  12:00

Címlap

top