Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért kell megszülni ,,az ilyet"?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. szeptember 8. 10:37
Tapasztalataim szerint a fogyatékkal élő gyerekek anyukái egyáltalán nem olyan mimózalelkek, mint ahogyan gyakran gondolják róluk. Nem omlanak össze zokogva, ha valaki megkérdezi tőlük, mi a baja a gyereknek, miért nem tud járni, miért viselkedik furcsán. Ám van egy téma, ami kivétel nélkül mindegyiket felháborítja. Ha valaki odaveti nekik, mindez az ő hibájuk: miért is kellett bevállalniuk ezt a gyereket.

Nők Lapja Café: Miért kell megszülni ,,az ilyet"?
  1. 2014. szeptember 11. 12:24176.
    Te, aki elítéled az abortuszt minden tekintetben sosem fogod tudni megérteni azt, aki erről másként gondolkozik - pl. engem, mert én simán megszakíttatnám a terhességem akkor, ha tudom, hogy biztosan beteg gyereket hoznék a világra. 
    előzmény:
    Babyface83 (162)
    2014-09-11  10:32
  2. 2014. szeptember 11. 12:00175.
    Egyetlen tényező volt ami a megtartásuk mellett szólt, hogy azon kívül, hogy kicsik voltak semmi más rendellenesség nem volt észlelhető.
    Ha lett volna, akkor biztos, hogy rábíztam volna a természetre, hogy haljon el még 7 hónaposan az anyaméhben és vagy lett volna 1 vagy egy sem. Mert ugye ki tudja a fiam, hogyan élte volna túl a következő 2 hónapot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (161)
    2014-09-11  10:20
  3. 2014. szeptember 11. 11:55174.
    De te okoz neki a fájdalmát, mert vállaltad és te írod a lá a műtéti beleegyező nyilatkozatot. Vagy nem írod alá és akkor meg fájdalmak között fog meghalni a te szemed láttára.
    Furcsa fogalmaid vannak a bűnről.

    Nagyon felkavart bennem rengeteg emléket ez a topic így  itt egy szösszenet a multból:
    szemészeti klínika 5,5 éves a fiam, az első szem műtétjére kísérem be az előkészítő szobába. Ő sírni kezd, hogy ne hagyjam ott, mindenki biztosítja, hogy nem lesz semmi gond, most alszik és anya majd ugyanitt lesz mikor fölébred....
    Elindulok kifelé, ő sikítva kiabál, hogy ne hagyjam ott, nem fordulok meg mert nem akarom, hogy sírni lásson, mert akkor még inkább félni kezd és pánikba esik.
    "Gonosz anya vagy!" Gonosz anya vagy!" Gonosz anya vagy!" Gonosz anya vagy!" 
    És zeng a folyosó a hangjától..............................

    Tudod hányszor álmodta ezekkel a képekkel később???



     

    előzmény:
    Babyface83 (162)
    2014-09-11  10:32
  4. 2014. szeptember 11. 11:48173.
    "...azon imádkozni (kemény lesz, amit írok), hogy jajj ő haljon meg hamarabb, mert ha te elmész, mi lesz vele? ki fog vigyázni rá?"


    Örülök, hogy másnak is eszébe jutott ez, én már kétszer leírtam, de nem reagált rá senki.
    Én ezt tapasztaltam is és nagyon megérintett, amikor láttam egy 70 év körüli szülőpárt megnyugodva, megkönnyebbülve, hogy még az életükben eltemethetik a gyereküket.


    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736884 (166)
    2014-09-11  11:05
  5. 2014. szeptember 11. 11:39172.
    mi ez a hatasvadasz duma?:-)
    irtam en valaha, hogy EGY MEGSZULETETT EMBERNEK -meg ha serulten is szuletett, nem er semmit, vagy kevesebbet erne az elete mint az egeszsegses tarsanak?
    fogd mar fel, en soha nem az elo, megszuletett gyerekre vetitem a kerdest, sosem kerdojeleznem meg a letet, eletet, szuksegeit, stb, -elvegre mit tehet o rola, hogy a vilagra hoztak!? en a serult gyerek kerdeset kizarolag a szulo donteset erintoen velemenyezem, mar amennyiben a szulo kezeben volt a dontes lehetosege. de semmilyen esetben nem szolnek bele, maganugynek tekintem, hogy ki, hogyan cselekszik. de nem ertem, es soha nem fogom megerteni, hogy egy beteg gyereket miert itelnek eletre. ez viszont az en maganugyem.
    előzmény:
    Babyface83 (136)
    2014-09-10  21:17
  6. 2014. szeptember 11. 11:29171.
    Igen, írtad, de rögtön hozzá is tetted, hogy ez akkor is gyilkosság, amivel  el kell számolnia magával a szülőnek, hátha mégis boldog lett volna az a gyerek valamiképpen.

    Az ikrekkel kapcsolatban én se azt mondtam, hogy azt kívánnák, bárcsak...csak úgy elgondolkodtatott, hogy vajon mennyire lehet az az élet boldog, ahol folyamatos lemondások vannak. És közel sem abban a nagyságrendben, hogy pl egy allergiás, vagy cukros gyereknél, hogy nem ehet csokit. Egyébként őket csak példának hoztam fel, szerencsés esetben persze, közel álló személyiségek, tehát ki tudnak egyezni. Viszont valahogy nem tudom elképzelni, hogy ez minden egyes ikerpárra jellemző. Azért vannak alap dolgok, amiken nem lehet változtatni, maximum a saját maguk megerőszakolásával a másik javára, ha valamiben sarkalatosan eltérnek. Pl gyerekcentrikusság, nemi identitás, zenei ízlés stb. és  ebben az esetben vagy a magad természetén teszel erőszakot a másik javára, vagy a másikat kényszeríted valamire, és ebből a helyzetből nehezen nézek ki happy endet. 
    Különben de, nekem morbid a gondolat, nem azért, mert prűd lennék, de úgy belegondolva...bármelyik rokonommal lennék így összenőve, valahogy egyiket se kívánnám magam mellé gyertyatartónak szex közben, de még csók közben sem ( a partner oldaláról már nem is beszélve ). Mondom ezt kívülállóként. Hozzátenném partnerfronton itt is biztosan működik a zsák meg a foltja effektus, meg azoknak akik így nőttek fel, ez lehet akár természetes is. 
    előzmény:
    Babyface83 (167)
    2014-09-11  11:07
  7. 2014. szeptember 11. 11:21170.
    Otthonra azért nem használom, mert egyszerűbb nélküle, a férjem szokott ide-oda "rakosgatni" lakáson belül, mivel egyáltalán nem tudok járni, állni. De így sem ugyanaz, mint a te példád, valóban. De írtam, hogy olyan esetben, amiről te írtál, én sem szülném meg a babát. Viszont itt többen írtátok, hogy aki segítségre szorul, másra van utalva, annak az élete nem élet, és jobb lett volna neki, ha meg sem születik, erre hoztam fel a saját példámat, hogy ez mennyire nem igaz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736884 (169)
    2014-09-11  11:18
  8. Torolt_felhasznalo_736884
    Torolt_felhasznalo_736884
    2014. szeptember 11. 11:18169.
    ha jól tudom a te helyzeted azért nem ugyanaz, amilyen példát én hoztam fel. te ha jól emlékszem, csak utcára használsz tolókocsit, otthonra nem. amúgy meg minden ok.

    nem tudom ki írta, hogy ha nem szülöm meg, nélküle kevesebbek lennénk. honnan a francból tudod, hogy milyen lenne az, ami amúgy nincs, nem is volt?!
    előzmény:
    Babyface83 (168)
    2014-09-11  11:10
  9. 2014. szeptember 11. 11:10168.
    Csak magamból tudok kiindulni. Ugye nálunk én vagyok a defektes, és bizony segítségre szorulok, a férjem elsősorban azért dolgozik itthonról, mert nekem szükségem van a segítségére a gyerekkel és saját magam miatt is. Ennek ellenére (sőt, néha éppen ezért - mert sok egyéb előnye is van annak, hogy ő itthon van velünk) nagyon is boldogok vagyunk, igenis örülök neki, hogy élek :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736884 (166)
    2014-09-11  11:05
  10. 2014. szeptember 11. 11:07167.
    Akkor megint ismételném magam: nem mindegy, hogy milyen mértékű sérültségről beszélünk. Írtam, hogy ha olyan jellegű rendellenessége lenne, amivel biztosan csak ágyhoz kötött, vegetáló, fájdalmakkal és szenvedéssel teli életet élhetne és esélye sem lenne a javulásra, akkor valószínűleg én is úgy döntenék, hogy NEKI is jobb, ha befejeződik az élete még mielőtt elkezdődne.
    Az említett sziámi ikres műsorból én is láttam pár részt, nekem nem úgy tűnt, hogy bármelyikük is azt kívánná, hogy bárcsak meg se születtek volna. Akadt már példa rá, hogy sziámi ikrek egyik, vagy mindkét tagja megházasodott. Számomra is elég furcsa ez, belegondolni, hogy milyen lehet így az élet, de még nagyon sok minden van, ami nekem, vagy az emberek többségének furcsa, másoknak meg természetes, nagyon színes a világ és sokfélék vagyunk, sokféle szituációval. Én nem nevezném ezt undorítónak, morbidnak, csak azért, mert nekem furcsa.
    előzmény:
    lady1986 (165)
    2014-09-11  10:58
  11. Torolt_felhasznalo_736884
    Torolt_felhasznalo_736884
    2014. szeptember 11. 11:05166.
    nehéz, de boldog élet? mikor egész életében másra van utalva? azon imádkozni (kemény lesz, amit írok), hogy jajj ő haljon meg hamarabb, mert ha te elmész, mi lesz vele? ki fog vigyázni rá?
    ez a boldog élet?! :OO
    ezt valahogy nekem nem veszi be a gyomrom, eleve, ha tudom, hogy beteg lesz a gyerek, hogy gondolhatom, hogy boldog lesz? vagy majd én csakazértis megmutatom neki, hogy nem baj kisfiam, hogy nem tudsz ülni, járni, meg szondával etetlek, pelenkázlak mindennap, de én látom ám, hogy te így tök boldog vagy. meg persze a család is.
    komolyan nem értem.
    előzmény:
    Babyface83 (162)
    2014-09-11  10:32
  12. 2014. szeptember 11. 10:58165.
    Mondjuk szerinted hogyan lehet boldog az az élet, mikor se kommunikálni nem tud, se járni, mikor pelenkázva, szondán etetve éli le egy gyerek az életét? Ebben mi lehet a boldogság? Ha van már egészséges testvér, annak vajon mi lehet abban a boldogság, hogy sose viszik le a játszótérre meg sehova, mert anya nem hagyhatja magára a beteget, apa güzül, hogy maradjon fedél a fejük fölé, legyen mit enniük, a szükséges gyógyszerek, segéddolgok meglegyenek? 

    Kicsit más. Pl sziámi ikreknél mi lehet abban a boldogság, hogy egy életre össze van nőve egy másik testtel ( szélsőséges esetben közös a testük, és csak nyaktól felfelé, illetve értelmileg különálló személyek? - lásd life dokusorozatát egy pont ilyen ikerpárról ). Azért pl egy ilyen szituban belegondoltál, ez mekkora börtön lehet a gyereknek? Mindig és folyamatosan lemondani a hozzánőtt vagy vele összenőtt iker miatt? Legyen az film, koncert, szakma, hivatás, későbbiekben családalapítás? És ne mondd, hogy pl a life-on bemutatott ikreknél, ahol a teljes testük közös, csak fejből és értelemből jutott nekik duplán, olyan marha boldogok lehetnek ( jó oké, a tv-ben kötelező mosolyogniuk ). Előbb-utóbb minden tini lesz szerelmes. Szerinted van lehetőségük arra, hogy viszontszeressék őket? Lenne férfi aki bevállal akár csak egy csókot is valamelyikükkel, úgy, hogy közben a másikuk 30 cm-ről premier plánban bámulja őket? ( Most direkt nem térek ki arra, hogy  szex...mert ezt végiggondolni is morbid. ) Vagy pl gyerekszülés... ha mégis lenne olyan, akivel ez esélyes 1-es számú nem akar, utálja a gyerekeket élből, 2-es számúnak egy gyerek lenne az álma...ki győzzön és ki szívjon? Vagy szakmánál: egyikük álma hogy orvos legyen, másikuk a vér látványától is kidől. Ki jöjjön ki győztesen a helyzetből? Az egész életük nem más, mint megalkuvás, mint korlátok sora. És ezt tuti lehetett pl látni az uh-n. Lehet, hogy alapból nem élnek fizikálisan nézve car életet, de lelkiekben...hát nem tudom...és azért mivel elég sok évadot lenyomtak róluk a life-on azért valahol megfordult a fejemben az is, hogy most már a szülőknek direkte jól jön mutogatni őket, némi hírnév sosem árt.
    előzmény:
    Babyface83 (162)
    2014-09-11  10:32
  13. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 11. 10:55164.
    Ne bőszíts, kérlek. Ki ítélkezik? Egy ítélkező szavam nem volt, csak racionális vagy együttérző.

    Az ember nem isten miatt van vagy nincs egyedül, hanem maga meg az  embertársai miatt.

    A magára hagyatottságot pedig hivatalosan értettem. Kevés segítség van (vagy nincs) sok ilyen családnak.
    előzmény:
    renovo (163)
    2014-09-11  10:34
  14. 2014. szeptember 11. 10:34163.
    Ha nem hiszel semmiféle istenben, vagy magasabb erőben, nevezzük bárminek, úgy tényleg nagyon nehéz elhinni, hogy nem vagy egyedül. Én nem tartom magam buzgó vallásosnak, de azért van hitem. Van olyan ismerős család, ahol a gyerek születése után lett agykárosult, a kórház hibájából. Komoly erőfeszítéseket tesznek, hogy a sok terápiát és külföldi utazást finanszírozni tudják. Ez az édesanya mondta, hogy az elmúlt 5 évben valahogy mindig összejött a pénz, rengetegen segítettek, és igenis érzik az isteni gondoskodást. Olyan is volt, hogy egy haldokló ember hagyott rájuk pénzt, hogy fordítsák a gyerek kezelésére, pedig soha nem volt közeli kapcsolatuk egymással. Mi magunk is szorultunk mások segítségére, amikor a világ végére kellett mennünk egy esetleges műtét miatt, és összejött a pénz. Nem volt könnyű, az ember fel kell adjon a büszkeségéből, nagy önérzetéből, viszont cserébe megtapasztalhatja, hogy igenis vannak segítőkész emberek. És a legmegdöbbentőbb az, hogy a segítség sokszor nem is a tágabb értelemben vett családból érkezik, hanem barátoktól és idegenektől. 
    És ismétlem: mindenki szabadon döntse el, mit akar és tud bevállani. Viszont ítélkezni mások szabad döntése felett, ami ráadásul nem is érinti a te életedet, elég kegyetlen dolog. Amúgy is nehéz neki, miért ne rúghatnánk bele még mi is, igaz? 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (148)
    2014-09-11  08:19
  15. 2014. szeptember 11. 10:32162.
    Nem én okoznám a betegségét! Már eleve beteg volt.
    Erről beszéltem az előbb is, hogy aki megszüli a beteg magzatot, nem ő betegíti meg, és az abortusszal nem meggyógyítja, hanem megöli. Nem mindegy, nagyon nem.
    Másképp látjuk ezt a dolgot. Én nem csak arra gondolnék ilyen esetekben, hogy a szenvedéstől kímélem meg, hanem hogy megfosztom egy nehéz, de talán nagyon is boldog, értékes élettől. Ez utóbbi számomra nagyobb "bűn".
    előzmény:
    KN18 (160)
    2014-09-11  10:09
  16. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 11. 10:20161.
    Iszonyú nehéz döntés volt neked annak idején. Sokat gondolkoztam rajta. Én egy babát hagynék meg, de ez meg az én döntésem lenne. Döntés után meg kár lenne azon rágódni, mi lett volna, ha.

    előzmény:
    KN18 (159)
    2014-09-11  10:07
  17. 2014. szeptember 11. 10:09160.
    "nem lenne könnyű utána elszámolni a lelkiismeretemmel"

    Igen és mikor szenvedni látod a gyereked, akkor meg lelkiismeret-furdalásod van, hogy te okoztad ezt a helyzetet, mert te vállaltad. 
    No akkor meg hogyan állunk ezzel a lelkiismereti kérdéssel?

    előzmény:
    Babyface83 (137)
    2014-09-10  21:40
  18. 2014. szeptember 11. 10:07159.
    Mikor óvodások voltak, sokan feltették nekem a kérdést, miért nem szülök 3.-at? Hát nem is tudom..............
    De tegnap is megkérdezték tőlem a haematológián (anyukámat hordom odaí), hogy miért nem szültem 3.-at?

    Hát mondtam, hogy az ikrek, életük első 10 évében adtak épp elég feladatot, utána meg örültem, hogy önállóak és napjaink már nem a rehab- uszoda- logopédus háromszög közötti ingázással telnek.


    előzmény:
    Anda39 (157)
    2014-09-11  09:28
  19. 2014. szeptember 11. 10:03158.
    Egyebkent ami meg eszembe jutott: sziami ikrek. Azert ha ezt kozli az orvos elore es mondjuk melle meg azt is,hogy nem lesznek szetvalaszthatoak,vagy mondjuk olyan aron,hogy kettobol egy meghal/zoldseg lesz...ezt bevallalni,megszulni oket ezzel orokos bortonre itelve oket ( ha osszenove maradnak az az ) vagy istent jatszani ( melyik eljen,melyik haljon,melyik legyen zoldseg ) tenyleg nem tobb mint onzoseg.
    előzmény:
    lady1986 (151)
    2014-09-11  08:37
  20. 2014. szeptember 11. 09:28157.
    Igen... az ilyenek elviselése neked is nagyon-nagy erőt igényel, de szegény gyereknek is kijutott...
    előzmény:
    KN18 (155)
    2014-09-11  09:20
  21. 2014. szeptember 11. 09:26156.
    Szoktam nézni a tinimamik2-t, ott egy anyukának iker gyermekeiből az egyik mozgásában korlátozott. Teljesen friss adatok, szakorvosi vizitek, röntgen, esetleg ct és mr vizsgálatokkal.
    A kislány szemüvege is speciális és én teljesen reálisnak tartom az árát.
    Itt Mo-n is csak az alap lencsét támogatja a tb. a többit fizetni kell, hogy pl. vékonyított legyen a lencse, meg a fényérzékeny szemnek is megfeleljen meg stb. 
    előzmény:
    asztanaviszta (154)
    2014-09-11  09:17
  22. 2014. szeptember 11. 09:20155.
    És gondold hozzá, hogy sok sérült, beteg gyereknek évente van szüksége 2-3- műtétre és nem élete során 1-2-re.

    Én, konkrétan fejből meg sem tudom mondani, hogy melyik gyermekemnek hány műtétje is volt pontosan, több tíz kiló orvosi leletünk és kórházi zárójelentésünk van.
    Volt eset amikor a kislányomat hétfő reggel a fülészeten műtötték meg, kedd reggel pedig már a sebészeten végeztek rajta életmentő műtétet. Gyakorlatilag ölben, pizsamában, köntösben sétáltam át vele egyik klinika épületből a másikba. 
    előzmény:
    Anda39 (153)
    2014-09-11  09:10
  23. 2014. szeptember 11. 09:17154.
    Az általad írt összegek (szemüveg, orvosi vizit ) erősen túlzottak.
    előzmény:
    KN18 (152)
    2014-09-11  08:43
  24. 2014. szeptember 11. 09:10153.
    Bizony, ilyeneket olvasva az ember elborzad. Nem csak az érzelmi sokk, a folyamatos idegeskedés és aggódás az, ami terheli az embert, ha kiderül, hogy beteg a gyereke, hanem még ezek a plusz terhek, amik a szürke hétköznapokon adódnak...

    Eszembe jutnak azok a segélykérések, amiket a neten lehet látni, és arról szólnak, hogy a gyerek műtétje-kezelése-betegsége miatt az adott család anyagi helyzete ellehetetlenül, és adományok nélkül akár az utcára kerülnek.  Biztos hogy az a ritkább, ahol nem okoz erőn felüli terhet az ilyen.
    előzmény:
    KN18 (145)
    2014-09-11  07:07
  25. 2014. szeptember 11. 08:43152.
    A siralmasabb az egy nagyon érdekes témakör.
    Nálunk sokkal fejlettebb országokban, ahol az orvosi ellátás, a betegek által fizetett biztosítás mértékétől függően térítésköteles, sokkal kisebb egy szegény család lehetősége a beteg gyerek gyógyítására. ha kicsi biztosítási összeget fizetsz havonta pl. Amerikában, egy szakorvosi vizit 5 és 13 ezer dollár között van, ami 1-2 heti bére egy viszonylag jól fizetett apának, egy kerekes szék 20-40 ezer dollár, szemüveg 10-15 ezer dollár.  Szóval akkor vagy jó helyzetben külföldön, ha sok biztosítást fizettél.

    Mo-n, ha biztosított vagy, akármilyen kicsi összeget is fizettél, az ellátások, műtétek ingyen elérhetőek, a segédeszközökért csak bizonyos százalékot kell fizetni. Ami persze még így sok egy olyan anyának aki egyedül marad 1-2 gyerekkel és csak ápolási díjat kap.

    előzmény:
    lady1986 (150)
    2014-09-11  08:23

Címlap

top