Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért kell megszülni ,,az ilyet"?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. szeptember 8. 10:37
Tapasztalataim szerint a fogyatékkal élő gyerekek anyukái egyáltalán nem olyan mimózalelkek, mint ahogyan gyakran gondolják róluk. Nem omlanak össze zokogva, ha valaki megkérdezi tőlük, mi a baja a gyereknek, miért nem tud járni, miért viselkedik furcsán. Ám van egy téma, ami kivétel nélkül mindegyiket felháborítja. Ha valaki odaveti nekik, mindez az ő hibájuk: miért is kellett bevállalniuk ezt a gyereket.

Nők Lapja Café: Miért kell megszülni ,,az ilyet"?
  1. 2014. szeptember 9. 13:5451.
    Világosan látszik fandi71 esetében is a viselkedéséből kiindulva, hogy egy ilyen dolog mekkora próbatétel egy családnak.
    előzmény:
    eda-1952 (49)
    2014-09-09  13:44
  2. 2014. szeptember 9. 13:4550.
    Figyi: ÉN dönthetek a SAJÁT gyerekem megszületéséről vagy meg nem születéséről, TE dönthetsz a SAJÁTODÉVAL kapcsolatban.
    Nem tudom mi bajod van, senki nem mondta, hogy a tiednek nem kellett volna megszületnie.
  3. 2014. szeptember 9. 13:4449.
    Nos nézz utána (célszerű is, mert az ember nem jós), hogy milyen lehetőségek vannak(hosszú évekig kell várni), ha egy testvér nem tudja, vagy nem akarja gondozni a beteg testvérét. No meg egy felnőtt sérült sokkal nehezebben illeszkedik be egy új közösségbe, mint ha gyerekkorában került volna oda.
    Én egyébként azt írtam, most ismétlem: két különböző dolog, ha valaki nem tudja előre, hogy beteg lesz a gyerek, vagy tudja és úgy vállalja. És ez utóbbira mondják itt sokan, hogy nem okos dolog vállalni. Ahogy most te azt mondod, hogy más, aki nincs benne nem tudja, aki vállalja, az előre nem tudhatja, hogy lesz-e rá ereje, rámegy-e a család, nem betegszik-e meg ő is a hosszú évek alatt. Azt is írtam, hogy elhiszem neked, hogy most érvelne a fiad, de azt még ő sem tudja, hogy 20-30 év múlva mi lesz a véleménye vagy lehetősége---és ez kemény tény. Ne csak  a te kislányodból indulj ki. Indulj ki egy agresszívvé váló kamaszból, vagy egy olyan gyerekről, aki fekvő, képzeld el, hogy hosszú évekig két óránként cserélsz kanült nála, hogy mástól nem fogadja el az ételt, csak tőled, de kb ennyi az értelme. Mégis azt mondanád, hogy az ő testvérei nem szenvednek hátrányt...? Akire most konkrétan gondok, meghalt szegény 15 évesen, tehát még nem késő, hogy anyja bepótolja a másik kettőnél, amire nem volt ideje, hogy talán ő még nem lett beteg.
    Ezt kiemelem, bár válaszoltam rá tulajdonképpen: "És főleg nem nekik eldönteni, hogy élniük kell e vagy em. Szerinted ez helyes??" Egészségesként született gyereknél nincs eldöntenivaló. Súlyos beteget pedig -előre tudva!-nem kéne világra hozni..(((
    előzmény:
    fandi71 (34)
    2014-09-09  12:38
  4. 2014. szeptember 9. 13:3748.
    Bezony, a dolog nem fekete vagy fehér...

    Feltételezem nem ismered minden ember körülményeit ahhoz, hogy ki merd jelenteni, maga a megtestesült ördög, aki egy ilyen szituációból nem tudja, nem akarja a lehető legjobbat kihozni, azt a lehető legpozitívabban értékelni.
    előzmény:
    fandi71 (34)
    2014-09-09  12:38
  5. 2014. szeptember 9. 13:2547.
    miert is kene szegyellnie magat? csakmert' megfogalmazta azokat az erzeseket, amelyeket atelt? ugyan miert is varod el, hogy azt a nehez eletet, ami egy fogyatekos testverrel jar (ami persze fugg a fogyatek merteketol/milyensegetol is) es mondjuk a szulok nem tudjak a legoptimalisabb modon kezelni a helyzetet, illetve nem volt ra mod, - csillagporos varazslatta magasztalja? rossz volt az a gyerekkor? akkor rossz volt! el kell fogadni, hogy ilyen is van!
  6. 2014. szeptember 9. 13:1846.
    miert akarna mar barki is felulbiralni a dontesedet?? amugy sem DONTES volt, hiszen irtad, nem tudtad hogy down-szindromas, tehat igy sikerult, es te is, mint sok mas szulo, hozzaigazitottad az eletedet. ez tiszteletremelto hozzaallas, de mit sem valtoztat azon, hogy beteg gyerek=nagy teher. es nem addig amig kicsi, amig a szulok gondot viselnek ra, hanem UTANA...
  7. 2014. szeptember 9. 13:1445.
    A gyerekkorom volt vacak, a felnőtt életem egész jó. Az hogy kin mi múlott, már teljesen mindegy.  Szar volt és kész.
    Én sem írtam, hogy nem kellett volna megszülnöd a beteg babát, noha én nem tettem volna az tuti.
    Nekem azért van egy gyerekem (aki már felnőtt), hogy neki mindent a világon megadhassunk, ami nekem nem jött össze. 

    előzmény:
    fandi71 (38)
    2014-09-09  12:56
  8. 2014. szeptember 9. 13:0744.
    Ez már megint nem igaz, úgyhogy nem tudok rá felelni...
  9. 2014. szeptember 9. 13:0643.
    Tőlem tuti nem olvastál olyat, hogy nem kellett volna megszülnöd a gyereked... már bocsánat.

    Emlékezetem szerint ilyet konkrétan senki nem írt senkinek.

    Azt mondom most is, mint eddig kétszer, hogy ha tudom, hogy beteg lesz a gyerekem, nem szülném meg.

    És még valami: épp ma van a kislányom szülinapja, aki már nincs velünk, mert betegen született..    Ő volt az első. Emiatt az összes terhességem alatt minden vizsgálatra elmentem, hogy kizárjuk a legrosszabbat. És igen, elvetettem volna, ha megint gond lett volna, mert még egyszer nem éltem volna túl a tragédiát. Önzőség? Lehet, de nem érdekel senki véleménye emiatt. Én legalább tudom, milyen az, ha nincs rendben valami a gyerekünkkel. 
  10. 2014. szeptember 9. 13:0542.
    nekem nem nehéz, a baj az, hogy nektek nehéz elfogadni azt, hogy nekünk sem nehezebb mint nektek :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (40)
    2014-09-09  13:03
  11. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 9. 13:0541.
    Igen. És?
    előzmény:
    LadyJessica (39)
    2014-09-09  13:01
  12. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 9. 13:0340.
    Egy szélsőséges véleményt leszámítva mindenki magáról írt.
    Nyugodj meg kicsit, elhiszem, hogy nagyon nehéz, de erről nem mi tehetünk.
    Én elvetetnék egy előre tudottan beteg magzatot. Most nekem is nekem esel? :-)
  13. 2014. szeptember 9. 13:0139.
    Leírtam már, de megismétlem: negatív amniocentézis után is jött világra down-baba.
    előzmény:
    asztanaviszta (18)
    2014-09-08  19:02
  14. 2014. szeptember 9. 12:5638.
    én nem a szüleidet hibáztatom, hogy nem állsz hozzá közel. csak kiforgatjátok az ember szavait. En azt irtam, hogy ha nyomorúságos volt az életed az a szüleiden múlott. Ja és mielött ezért letámadsz azelött olvasd vissza mit irsz. Gondolom nem olyan volt az életed mint amilyennek szeretted volna, mert nem jutott rád elég idő, vagy nem tudom. De ez a szülőn múlik. Na hagyjuk is.
  15. 2014. szeptember 9. 12:5437.
    Pontosan!!!!!!!!!!!

    előzmény:
    Anda39 (35)
    2014-09-09  12:49
  16. 2014. szeptember 9. 12:5236.
    Elég baj az és a tolerancia teljes hiányára utal, hogy senki nem mondhatja el a negatív érzéseit a témával kapcsolatban szerinted...
    Már miért kellene szégyellnie magát? Gondolom próbált ellene küzdeni, de ettől még az érzés maga megmaradt...
    Véleményt pedig nem másról alkotunk itt többen, hanem arról, mit tennénk mi adott helyzetben.
    előzmény:
    fandi71 (34)
    2014-09-09  12:38
  17. 2014. szeptember 9. 12:4935.
    Na nem semmi, hogy megint hogy egymásnak esnek egyesek!

    Azt látom, hogy a Down-szindrómás gyereket nevelők személyes támadásnak veszik azt, ha valaki nem szülné meg a gyerekét, ha beteg lenne.
    Előjött ebből adódóan már az abortuszellenesség is, pedig sokszor kitárgyaltuk már itt ezt is...

    Miért nem lehet elfogadni, hogy mindenki szabadon dönthet a saját életéről? Ha én nem akarok beteg babát világra hozni és megtehetem!, hogy választok, akkor mi a probléma?

    Láttam pár filmet, amiben hasonló tragédiákat dolgoztak fel (pl. Lorenzo olaja), és igenis az - is - kiderül az ilyenekből, hogy a családot is megviseli a dolog. 
    Nagyon szép azt mondani, hogy az én gyerekem semmiben nem szenved hiányt, mert beteg a testvére, de biztos ez? Lehet, hogy meg sem merné mondani a szülőknek, ha nem így érez, mert jól le lenne oltva, közben meg szerintem teljesen normális, ha előjön a féltékenység és hasonlók.

    Szerintem nagy teher bármilyen súlyos, egész életre nyomot hagyó beteg a családban, akárki akármit mond. Lehet felfogni úgy is, hogy örömködünk hozzá meg próbáljuk a jó oldalát nézni (mindenki ezt tenné), közben meg tudjuk, hogy teljesen más élet jut nekünk. Mind érzelmileg, mind anyagilag.

  18. 2014. szeptember 9. 12:3834.
    vannak lehetőségek, lehet gondoskodni arról, hogy ne a testvérnek kelljen gondozni ha a szülőkkel történik valami. Nem itélem és rohadtul toleráns is a vagyok, de addig amig nem járt abban a cipőben amiben egy ilyen gyereket nevelő család addig nem kellene véleményt alkotni. És főleg nem nekik eldönteni, hogy élniük kell e vagy em. Szerinted ez helyes?? Egyébként igen tudom, hogy vannak fokozatai, és elmondom, hogy súlyos szivbeteg a lányom , oxigénhiányos, de boldog. Nem kértem , hogy engem magasztaljatok, de annyit kérek, hogy ti ne akarjátok megmondani másnak , hogy válalja e a beteg gyerekét. Mondjátok , mondjátok de eszetekben sem jut, hogy mi ugyan ugy szeretjük őket mint ti az egészségeseket. nem vitázok, a 23 éves gyerekem meg szivesen érvel neked is ha kell. Nem csak árnyoldalai vannak a dolgoknak, nem minden fekete és fehér. Ezt kellene megérteni, és nem azt irni, hogy majd ha én ebben a helyzetben lennék akkor ezt és azt csinálná. Nem tudhatod mit csinálnál. És én istt lezároma vitát. Nem érdekel mit gondoltok rólam, de durva, hogy elvárjuk a társadalomtól, hogy elfogadja a fogyatékkal élőket mikor a saját testvér igy ir róla. Mert olyan nagyon nyomorúságos volt az ő élete nem biztos, hogy a többi egészséges testvéré is az. Ez az ő szülein múlott az meg , hogy az én egészséges gyerekem élete nem nyomorúságos rajtam múlott. Ennyi
    előzmény:
    eda-1952 (33)
    2014-09-09  12:24
  19. 2014. szeptember 9. 12:2433.
    Talán nem kellene ilyen durván sértegetned azokat, akik más véleményen vannak!Az ember azt hinné, hogy akinek down-os gyereke van, azt pontosan tudja, hogy mint minden hasonló betegségnek, ennek is fokozatai vannak, súlyosság szempontjából, meg a kapcsolatos betegségekről, amik lehetnek. És súlyosabb (nem csak erről a betegségről beszélünk) esetben, igenis sérül a testvér, mert ha fekvő beteg a gyerek, akkor anya -segítség híján- soha nem mehet el az egészségesekkel akár egy játszótérre is, nem mehet velük kirándulni és még az otthoni velük foglalkozás is a beteg testvér éppen hogylététől  függ. És pont azért, mert nem vagy képes másokat megérteni, nagyon halkan megkockáztatom, hogy őszintén elhiszem, hogy a 23 éves  fiad szereti a húgát! Úgy 20-30 év múlva, amikor már neki is lesz családja, ti meg öregek lesztek, gondolom akkor is ugyanígy szereti, de  biztos vagy benne, hogy kedve, lehetősége lesz gondozni...? Mert ez érinti a majdani családját is.
    Statisztikák meg vannak arról is, hogy hány család esik szét a beteg gyermek miatt..(((

    Downtesó: Nagyon különleges szüleid lehetnek!Amikor ők örökbefogadták a testvéreidet, akkor már gondolom látszott, hogy milyen fokon vannak, a down-osok meg főleg gyerekként tényleg nagyon aranyosak, tele szeretettel, ahogy írod. (Egyszer azt mondtam, hogy az ilyen fogyatékos embereknek pont az a fogyatékossága, hogy csupa jóindulatból állnak, semmi rossz, vagy  rosszindulat nincs bennük. És az életben ez  a gyengéjük...) Csakhogy ha itthon élnél, nagyon nem biztos, hogy ilyen nyugodtan mondhatnád, ha valami történik a szüleiddel, te biztosítani tudod nekik az önálló élet lehetőségét..(((

    Az a véleményem, hogy ha nem tudják a szülők előre, hogy a gyerek betegen születik, vagy szülésnél sérül, esetleg később történik vele valami, akkor ott a feladat előttük, hogy  a helyzetből hozzanak ki mindent, amit csak lehet. De azt képtelen vagyok megérteni, hogy valaki előre tudja és mégis megszüli, a gyereket szenvedésre, nem teljes életre, a testvéreket meg nehéz helyzetre ítélve.
  20. 2014. szeptember 9. 11:5032.
    Tévedés, nem tekintem nyűgnek. Csak fogalmam sincs mi lesz vele majd, ha nem lesz mellette az édesanyánk.
    Mellesleg ne ítélkezz, nem te nőttél fel abban a közegben, hanem én.  Én sem ítéllek el semmiért, hiszen nem is ismerlek.
  21. 2014. szeptember 9. 11:4331.
    A férjem 21 év után sem lépett le, sőt imádja a lányát. az ápolási dij meg majdnem annyi mint a magyar létminimum, szóval miről is beszélünk???
    előzmény:
    KN18 (26)
    2014-09-08  20:53
  22. 2014. szeptember 9. 11:4230.
    Igen, lehetett volna máshogy is.
    Tudod, én gyerekkoromba annyi mocskot láttam testvérem betegsége miatt. Engem csúfoltak, mert kisegítős iskolába járt a tesóm. A napközis táborba átraktak a kisegítősökhöz, hiszen úgyis ott a tesóm.  Ha az utcán együtt mentünk csúfoltak mindkettőnket. Egy idő után már nem is szívesen mutatkoztam vele. 
    Ez persze már nagyon régen volt, rég el kellett volna felejteni, de nem lehet.

    Egyébként a bátyám nem született betegen, 6 éves kora óta beteg. Mikor én születtem még egészséges volt. Lehet ha hamarabb jön elő a baj én nem is lennék.
    Szeretem én Őt, és aggódom is, hogy mi lesz majd anyu nélkül. 
    Egyszer azt mondta nekem egy pszihomókus, hogy kész csoda, hogy ép ember lett belőlem.

    Még valami. Itt mindenki arról beszél, hogy milyen nehéz a szülőknek. De vajon mi van a sérült emberrel? Az én testvérem nem boldog, nincs semmi öröme. 50 évesen anyámmal él, párkapcsolat nélkül. Dolgozik, hazamegy, eszik, alszik. Annyi az élete.
    előzmény:
    Babyface83 (28)
    2014-09-09  10:41
  23. Torolt_felhasznalo_769614
    Torolt_felhasznalo_769614
    2014. szeptember 9. 10:5029.
    Hallo, ,,csupaszp,, /?/

    Nem is tudom, hol kezdjem...  Neked Spartaban kellett volna ---joooooooo regen elned! Jo katonaja lettel volna az allamnak!   Bocs, de a velemenyed erre a következtetesre juttatott engem, de azt hiszem, több embertarsamat is...

    Sok-sok  betegnek velt ujszülöttet taszitottak le anno a  Tajgetosz-rol... elet-ellenes cselekedet volt.     /szereny velemeny/  

    Honnan tudod, mikor ,,eletrevalo,, egy csecsemö? Lehet, hogy kesöbb derül ki, hogy valami nem stimmel...akkor mit tennel?  
    Mint pl. egy rokon csaladban: Apu es anyu total egeszsegesek, total egeszseges 2 gyönyörü gyermekük született.         Aztan egy idö mulva az egyik ,,nem akart,, tovabb nöni. Törpe maradt.../jobbara nem lehet megitelni a születes pillanataban, ki az eletre valo, es ki nem!!!  Ki tud majd evek mulva önalloan elni...stb.stb.   /egyebkent egyforman nevelik mindket gyermeket. Egyforman szeretik, megkülönböztetes nelkül. Minden elismeres az övek! 

    Isten szine elött minden ember  egyforma!!! A gyermek Isten ajandeka!  /nem csak zarojelben: ha teljesen ,,eletkeptelen,, az anyamehben, akkor termeszetesen at lehet gondolni, de ember - ember biraja nem lehet!  Ismered? 
  24. 2014. szeptember 9. 10:4128.
    Sajnálatos, hogy nálatok így alakultak a dolgok.
    Én a másik oldalon állok (én vagyok a beteg), de nekem nem ilyenek a tapasztalataim. A szülőkön nagyon sok minden múlik. Lehet úgy csinálni, hogy az egészséges tesó ne érezze úgy, hogy ő valamiből kevesebbet kap a beteg tesó miatt. Sőt, lehet úgy csinálni, hogy az egészséges tesó is pozitívan jöjjön ki ebből az egész élethelyzetből, szerintem rengeteg pluszt adhat egy embernek, ha olyan közegben nő fel, ahol a közvetlen környezetében van egy sérült ember, és helyesen kezelik ezt a szituációt, értem ez alatt, hogy azt tapasztalja, hogy segítenek neki, amiben kell, de amúgy nem diszkriminálják sem pozitívan, sem negatívan, nem tartják ufónak, leprásnak, nem szánakoznak rajta, nem akarják eldugni a világ elől, stb. Az ilyen ember biztosan nem jön zavarba egy sérült ember látványától.
    Amúgy én ezt a hozzáállást, hogy az emberek leokádják azt, aki beteg, vagy esetlegesen beteg gyereket szül, vagy esetleg a szülő a beteg és így vállal gyereket, én szinte csak itt az nlc-n tapasztaltam, szerencsére. A "való világban" nem ezt látom, tapasztalom. Bár lehet, hogy a hátam mögött sokan ezt gondolják rólunk, de közben az arcunkba mosolyognak, nem tudom... A szülő saját döntése, hogy bevállalja-e az esetlegesen nem tökéletes gyerekét, ebbe beleszólni, ítélkezni senkinek nincs joga. 
    Sokan úgy beszélnek itt azokról, akik megszülik az esetlegesen beteg gyereket, mintha direkt betegítenék meg. Nos nem, az a gyerek már beteg. Az abortusszal pedig nem meggyógyítják, hanem elpusztítják. Ha az elvetetett gyerek után jön egy egészséges, az nem azt jelenti, hogy megadtuk a lehetőséget a gyerekünknek, hogy egészséges legyen, hanem azt, hogy a beteg HELYETT világra hoztunk egy másikat. Tehát az a gyerek nem ugyanaz lesz, akit előtte elvetettünk.
    előzmény:
    Fruzsizsuzsi (15)
    2014-09-08  17:45
  25. 2014. szeptember 9. 08:2327.
    31 hétre születtek extrém kicsi súllyal, '96-ban 1350 és 610 gramm. 
    Nem voltak konkrétan betegek, de fejlesztésre szorultak, konduktorhoz hordtam őket tornázni és heti 2 x úszni. A rehabon volt ehhez megfelelő szakember, azért találkozhattunk sok beteg, sérült gyermekkel és szüleikkel.

    Ikrekre csak olyan anya vágyjon akinek van önzetlen nagyszülői segítsége, mert különben nagyon durva. Én 24 kilót fogytam mire 1 évesek lettek, és még csak utána jött a java.
    előzmény:
    Zsánna (11)
    2014-09-08  15:34

Címlap

top