Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Egészségügyi átverések

Torolt_felhasznalo_412193
Torolt_felhasznalo_412193
Létrehozva: 2014. augusztus 6. 05:28
Arra gondoltam, hogy néhány egészségügyben használatos átverést közzéteszek, hátha hasznát vesszük. Gondolom, a leirt példákon kivül akad még néhány...


1. Olcsóbb gyógyszer.
Ugyanarra a nyavalyára meglepően széles - és árban nagyon különböző - azonos összetételű gyógyszer kapható. Savlekötő van 150-ért, de 3000-ért is. A kettő között vagy hűszféle pasztilla létezik.
Egy alkalommal a gyógyszertárban kérésemre ajánlottak egy lényegesen olcsóbb készítményt, amit ki is adtak, de - minő véletlen! - a számlán az eredeti, drágább készítmény ára szerepelt. Nem mindíg könnyű észrevenni több gyógyszer vásárlása esetén, az árakat az OEP térítés összegei bonyolítják. A trükk az, hogy a gyógyszerész nem a dobozon lévő kódot, hanem a recepten lévő vonalkódot olvassa le, amivel - természetesen az eredeti készítmény árát számlázza.


2. Felesleges gyógyszer.
"Önnek ulcusa van!" közölte faaccal a szakorvos, "de ne izguljon, egyenlőre nem kell műteni!" Szedni kell 3 x 1 xy-t, 3 x 2 zx-t, és rendbe fog jönni!"
Panaszom ugyan nincs, de nem vitatkozom, kiváltás előtt azért megnézem az internetet. Kiderül, hogy görcsoldót irt fel a doktornő, görcseim pedig - hála istennek - nincsenek. A másik készítménytől pedig hevesen fájni kezdett a gyomrom.
"Akkor ne szedje!" tanácsolta a háziorvos.
Ennyit erről.


3.Pszichátriai kezelés.
Az OEP Pszichiátriai kezelése félórás, a betegek előre egyeztetett időpontra jönnek. Egy idő után előállt az a helyzet, hogy a szakrendelésen ugyanarra az időpontra négy beteg érkezett.
"Biztosan valami félreértés" gondoltuk a rögtönzött "betegkonzilium" során. De nem, a következő havi terápián ugyanaz történt.
"Hogy van?" kérdezte a pszichiáter.
"Hát... jól" dadogom bizonytalanul, tudva, hogy hét és fél percem van.
"Akkor tessék továbbra is a gyógyszert szedni - a viszontlátásra!"


4. Sürgős kórházi beutaló.
A doktornő telefonon leegyezette a kórházi kezelés időpontját. Mikor a befekvésre jelentkezem, közlik, hogy sajnos, nincs hely.
"Az előző beteg nem ment haza, de V.I.P ellátás keretében tudjuk fogadni" mondják.Ha nem tudja vállalni, próbálja meg talán a jövő héten..."
A jövő héten sincs hely.
"Ha itthagyja az előző leleteit, összeállítunk egy virtuális kezelést, és magának be sem kell vonulnia...!"
Mondanom sem kell, elszámoltak x napot, virtuálisan gyógyszert is írtak, de persze kezelés, az nem történt...


Gondolom, ti is tudtok néhány érdekes esetről. 
"Uram, köszönöm, hogy ma nem kerültem az egészségügy karmai közé..Ámen"
  1. 2014. augusztus 6. 23:3351.
    Amit írsz sajnos nem igaz. 


    Ugyanis gyomortükrözést kizárólag teljesen üres gyomornál,kizárólag éhgyomorra lehet elvégezni!!!  Ezt minden betegnek elmondják szóban és sok helyen írásban is megkapja a beteg a tájékoztatást,majd ezután kap a vizsgálatra időpontot.


    Mindenkinél a vizsgálat előtt az az első kęrdés,hogy mikor evett,ivott a beteg utoljára! Enélkül fel sem fektetnek a vizsgálóra,nemhogy "nekiesnének"
    a gyomortükrözésnek.
    EgY pohár vizet sem lehet inni a vizsgálat előtt!


    Egyrészt azért,mert már a cső levezetése és a vizsgálat is erős öklendezéssel jár,így hánynál,ami veszélyes. Másrészt nem lehetne vizsgálni sem a nyelőcső,sem a gyomor belső állapotát(,ha kaja van a gyomorban) ugyanis EZ a gyomortükrözés célja. Valamint a gyomortükrözésnek indikációi vannak,csak úgy,konzultáció,egyéb vizsgálatok nélkül egyetlen orvos sem végez ilyet még akkor sem,ha ez egy gastroenterológus szakorvosnak mindennapi " ujjgyakorlat".


    Valószínűbb az esetedben,hogy  neked megajánlották a panaszod miatt a gyomortükrözést,de betojtál a vizsgálattól,visszautasítottad és elmentél. 


    Ehhez joga van bárkinek,de akkor nem kellene egy fórumon hülyeségeket állítanod,mert elképzelhető,hogy szakember is olvasgat itt.

    előzmény:
    évi* (50)
    2014-08-06  22:39
  2. 2014. augusztus 6. 22:3950.
    Múltkor a háziorvosom gasztro szakrendelésre küldött. Telefonon kértem egy időpontot az asszisztenstől konzultációra. Erre amikor mentem, már nem is a széken kínáltak hellyel, hanem a vizsgálóasztalon gyomortükrözésre. Kiiiirály volt. Mondtam nekik, hogy goyrsan felejtsék el, mert még azt sem kérdezték meg, mi a bántaért jöttem. Kiderült, hogy a szerencsétlen mindenkit beírt tükrözésre...Értem én, hogy egzakt vizsgálat, de ne dugjunk csövet a torkomba, ha nem muszáj...Szóval lehet, hogy így is esnek ki időpontosok. :-)
    előzmény:
    dunakanyar (45)
    2014-08-06  16:25
  3. 2014. augusztus 6. 22:3549.
    Serintem sok beteg MERne perelni, csak tisztában van azzal, hogy kell rá egy vagonnyi pénz és kétes a kimenetele.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (48)
    2014-08-06  19:57
  4. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. augusztus 6. 19:5748.
    Köszönöm a válaszokat!


    Azzal kezdem, hogy természetesen jobbító szándékkal irtam, mert, ha a beteg az esetleges problémákra már fel van készülve, jobban le tudja azokat reagálni. Ez volt tehát a cél.


    Ez a "kamuszagu" fogalmazást azért nem érzem szerencsésnek, mert feltételezi a topikíróról, hogy tudatosan nem mond igazat. Nem szabad/na/ ilyen megállapításokkal a másik személyt bántani ugye, a jogi vonatkozásokon felül azért sem, mert tévedni is más, és kamuzni is. A tényekkel egyébként nehéz vitatkozni /természetesen rendelkezésemre áll a jegyzőkönyv, amiben a diagnózis, és a felírt gyógyszer is szerepel./
    A gasztroenterológiai vizsgálatra orvosi javaslatra mentem /nyelési nehézségeim voltak/ Az ulcus csak később jött a képbe.


    Ellentmondásos ez az olcsóbb gyógyszer forgalmazásával kapcsolatos rendelkezés is. A háziorvos pl. a kért olcsóbb gyógyszert nem irja fel - ki tudja miért - arra hivatkozik, hogy neki ezt kell felírnia, de ha van olcsóbb a gyógyszertár ezt úgyis kiadja. Persze vagy van, vagy nincs. Igen ritka egyébként az a gyógyszertár, ahol kérés nélkül felhívják a figyelmet az alternatív megoldásokra.
    A leirt eset egyébkét - ugyanabban a gyógyszertárban - nem először fordul elő. Miután havonta váltom ki a megfelelő gyógyszeradagot, már a második alkalommal jártam a leírt módon./Remélem, utoljára/
    Persze megértem az egészségügy nehéz helyzetét, a hálátlan feladatokat, stb. de nem szabad mindenáron a mundér becsületét védeni. 


    Alátámasztja a fentieket az, hogy a betegek 90 százaléka nem mer perelni - egy másik NLC által indított topik szerint. Bizony, mi betegek a gyengébbik fél vagyunk, sok esetben elszenvedői a nem kellő alapossággal végzett kezeléseknek. 







    előzmény:
    dunakanyar (39)
    2014-08-06  11:44
  5. 2014. augusztus 6. 18:5247.
    Pszichiátriai rendelésen szerencsére nem voltam.

    Ezzel az azonos időpontra adott előjegyzéssel viszont találkoztam fiam ortopédiáján.
    18 órára kaptunk időpontot.
    Amikor odamentünk azzal szembesültünk, hogy még a negyed ötre rendelt beteg se ment be,, mert minden időpontra több gyereket rendeltek oda.

    Természetesen tisztában vagyok vele, hogy nem lehet percre pontosan kiszámítani, plusz van olyan rendelés, ahol akut esetek is lehetnek.
    előzmény:
    ÁgicaT (44)
    2014-08-06  14:12
  6. 2014. augusztus 6. 16:2846.
    CT , MR laborban is előfordul, hogy nem megy el a beteg. De ott más oka van. Mivel elég hosszú a várólista, ezért közben akik anyagilag megtehetik , elmennek maszek alapon. Utána pedig elfelejtenek szólni az OEP rendelésen, hogy töröljék az előjegyzésüket, mert már túl vannak a vizsgálaton.
    előzmény:
    ÁgicaT (44)
    2014-08-06  14:12
  7. 2014. augusztus 6. 16:2545.
    Gastroenterológián dolgoztam. Namármost, előfordult, hogy az előjegyzett betegek kb. fele nem jött el pl. gyomortükrözésre, vagy pl. vastagbéltükrözésre. Ezek nem kellemes vizsgálatok. Volt olyan, aki az utolsó pillanatban hátrált vissza és nem jött el. Volt olyan, aki eljött és amikor elédugtuk a beleegyező nyilatkozatot, meggondolta magát és nem írta alá. Aztán volt olyan is, hogy ugyanúgy mint a fogorvosnál, általában a vizsgálat napjára hirtelen megszüntek a panaszok :)




    De ez csak egy rendelő a sok közül. Nyilván egy szemészeti szakrendelésen már más a helyzet. De vannak olyan betegek, akik pl. egy belgyógyászati vizsgálattól is félnek, és meggondolják magukat,  mert pl. le kell vetkőzni, stb. Nem vagyunk egyformák.
    előzmény:
    abak (42)
    2014-08-06  13:45
  8. 2014. augusztus 6. 14:1244.
    Márpedig pszichiátriai betegeknél ez simán előfordul.
    A skizofréneknek nincs betegségtudata - ha nincs, aki felügyelje, akkor nem biztos, hogy eljut a bejelentett időpontra.
    A depressziósnak simán lehet olyan napja, hogy időpont ide vagy oda, nem érzi képesnek magát arra sem, hogy az ágyból felkeljen.
    És még csak 2 betegségcsoportot említettem, amik gyakran fordulnak elő a psz.gondozókban.


    És inkább úgy kalkulálnak, hogy kis várakozás van, ha mégis mindenki eljönne (én még ilyet nem tapasztaltam az elmúlt 5 év alatt....), minthogy ne jelenjen meg annyi beteg, amiért "megéri" (mármint finanszírozási szempontból) az orvosnak ott lenni.




    Nyilván egyéb osztályokon ez nem így van, mondjuk egy CT-laborban hülyeség lenne ilyen elven működni (bár el tudom képzelni, hogy előfordul sajnos....)
    előzmény:
    abak (42)
    2014-08-06  13:45
  9. 2014. augusztus 6. 14:0943.
    Viszont akkkor két-háromszor hosszabb lesz a várólista, vagyis amikorra időpontot kkaphat. Az orvosok meg malmoznak rendelési idő alatt.

    előzmény:
    abak (42)
    2014-08-06  13:45
  10. 2014. augusztus 6. 13:4542.

    Pedig az előjegyzésnek pont ez lenne a lényege, hogy időpontra megyünk és nem kell várni.


    Nem elfogadható, hogy ugyanarra az időpontra 4 beteget is odarendelnek, arra számítva, hogy lesz, aki nem megy el.

    előzmény:
    dunakanyar (39)
    2014-08-06  11:44
  11. 2014. augusztus 6. 12:0441.
    A recepten kettó vonalkód van. A felső tartalmaz olyan infót pl. orvos pecsétszám, vényazonositó.
    Az alsó vonalkód tartalmazza a gyógyszer nevét, darabszámát. Ha jó a kód!!!!!!!!!!!!
    Egyébként nem  kód alapján expediálunk, hanem ami a recepten van felirva. /géppel ,kézzel/ A vonalkód nem mérvadó!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-06  05:28
  12. 2014. augusztus 6. 11:5340.
    3. ponthoz még:
    az is lehet, hogy a 4-ből 3 csak azért jön, hogy a receptjét felírassa, ami tényleg csak pár pillanat, és így a negyedikre jut bőven idő.


    Ahová a mi intézményünkből visszük a lakókat psz.gondozóba, ott is úgy van, hogy tudják: csak a receptért megyünk. Lakót se feltétlenül viszek oda, mert ha nincs változás az állapotában, akkor fölösleges odacitálni. Doktornő megírja a recepteket, a 14.00-kor kezdődő rendelésnél 14.15-kor odaszólít az ajtóhóz 6-8 embert, akiknek sorban kiosztja a papírokat, és 14.30-ra már jöhetnek is a "beszélgetős" páciensek, vagy a csoportterápiára érkezők.

    előzmény:
    dunakanyar (39)
    2014-08-06  11:44
  13. 2014. augusztus 6. 11:4439.
    2. ponthoz:  "Önnek ulcusa van!" közölte faaccal a szakorvos, "de ne izguljon, egyenlőre nem kell műteni!" 


    Ez kamuszagú nagyon. Ha megállapította, hogy ulcusod van, biztos nem ír fel görcsoldót, esetleg tüneti therápiának a savlekötő mellé. Az a mondat, hogy "egyelőre nem kell műteni" ez  gastroenterológus szájából biztos hogy el nem hangzik, hacsak a beteg tudatlanságból rá nem kérdez ilyesmire. Mert miért is kéne műteni (az ulcusoknak kb. 1 %-a kerül csak sebészkés alá), amikor legalább 30 féle készítmény létezik a gyógyításukra? 


    3. ponthoz:  Pszichiátrián ugyanazon időpontra 4 előjegyzett beteg előfordulhat, sőt nemcsak ott, máshol is. Ez nem azt jelenti, hogy csak 7 perc jut rád. Hanem azt jelenti, hogyha a 4-ből esetleg 2 nem jön el, akkor sincs "holtidő" (ahol én dolgoztam rendelőben, előfordult, hogy az előjegyzet betegek fele nem jött el, sőt volt olyan is, hogy a 3/4-e). Az orvos vállalja azt, hogyha minden előjegyzett beteg eljön, akkor esetleg csúszik a rendelés. Ahol én dolgoztam szakrendelőben a legtöbb beteg fél 8-ra volt előjegyezve. Az idősebbek már 7 órakor ott toporogtak, de volt aki fél 8 helyett fél 9-kor esett be, hogy jaj, késett a buszom. A hivatalos fél 8 helyett 7 órakor már megkezdtük a rendelést. A maximum várakozási idő fél óránál több nem volt. 




    4. ponthoz: mi az hogy virtuális kezelés? Ez ma MO-n egy OEP finanszírozott kh-ban el nem hangozhat. Meg mi az hogy X napot elszámoltak? Igen, van ilyen, a beteg és az orvos közös megegyezésével a beteg "papíron" bent fekszik, ez nem legális, illetve bizonyos pszichiátriai osztályokon legálisan is működhet.  De a te beleegyezésed nélkül, sőt, tovább megyek: írásbeli beleegyezésed nélkül (minden kh-i befekvéskor alá kell írni a beleegyező nyilatkozatot, ez kötelező!) téged nem kezelhet, rád X napot nem számolhat el. Ha nincs ilyen beleegyező nyilatkozat, akár feljelentéssel is élhetsz a kórház ellen, aki téged állítólag X napig kezelt.





    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-06  05:28
  14. 2014. augusztus 6. 11:0238.
    Mo-n sokan nem értékelik azt, hogy ha minimálbért keresnek, vagy épp állástalanok, akkor is jogosultak az ingyen ellátásra.


    Gondolj bele Amerikában nagyon sok rákos beteg azért hal meg mert vagy egyáltalán nincs biztosításuk, vagy csak nagyon minimumot fizetnek.
    Ott az egyén dönti el, hogy mennyit áldoz erre és reménykedik, hogy soha nem lesz szüksége komoly beavatkozásokra. Ha igen azt kiszámlázzák, és lehet pl. egy szülés költségeit évekig törlesztti.


    előzmény:
    cabron (37)
    2014-08-06  10:56
  15. 2014. augusztus 6. 10:5637.
    Jó, hogy ezt leírtad. Nálunk megy a hiszti, hogy miért kell várni hónapokat egy MR vizsgálatra, pedig nem kell. Ja, hogy akkor fizetni kell? Hát igen.

    Mondjuk igazából akkor lehetne összehasonlító elemzést végezni, ha tudnánk, hogy a fizetésükhöz képest hol, miért, mennyit fizetnek az emberek a különböző EÜ rendszerekben.
    Én azt gyanítom, hogy nálunk ez az arány elég rossz. De persze nem tudom.

    A különböző ellátások minőségéről pedig szintén nem sok infónk van. Én Németországról jókat hallottam, Angliáról meg borzalmasan rosszakat.
    előzmény:
    KN18 (35)
    2014-08-06  10:44
  16. 2014. augusztus 6. 10:5336.
    " A trükk az, hogy a gyógyszerész nem a dobozon lévő kódot, hanem a recepten lévő vonalkódot olvassa le, amivel - természetesen az eredeti készítmény árát számlázza."
    Ettől behalok,  , de a patikus is akinek ilyen kiszolgálás mellett kellene leltárt készítenie 




    A recepten az orvos vonalkódja van aki felírta a gyógyszert
    A gyógyszerész 3 kódot rögzít a nyugta készítése során
    1. beteg TAJ száma 
    2, a recepten lévő vonalkód mellyek az orvos beazonosítható aki a gyógyszert felírta
    3, a gyógyszr dobozán lévő vonalkód, mely alapján lesz ára a terméknek, attól függően, hogy a recepten milyen támogatási forma van bejelölve.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-06  05:28
  17. 2014. augusztus 6. 10:4435.
    "
    1. Olcsóbb gyógyszer.
    Ugyanarra a nyavalyára meglepően széles - és árban nagyon különböző - azonos összetételű gyógyszer kapható"


    Igen csak a vivőanyag és felszívódás is más, így a hatás is sok esetben lényegesen gyengébb.
    Mi is benyaltuk ezt a maszlagot és Aeris helyett vettünk Lendormint. Merg is érdemeltük, mert a hatása lényegesen gyengébb.


    Mi az a savcsökkentő amit 150.-ft-ért lehet venni? 





    Külföld, Hollandia: a betegek kb 50 féle betegsére ugyanazt a gyógyszert kapják: paracetamol 


    Keresztfiam ott él, 3 orvos nézte meg a bokáját, fejenként 15 és 20 ezer között fizetett a vizsgálatokért, mert ott a ct, az mr az alap biztosításokba nincs benne, azért fizetni kell. Nem úgy mint nálunk ahol, mindegy ki mennyit fizet a közös kasszába, az ingyenes ellátás mindnki számára elérhető.
    Lényeg 3 holland orvos sem vette észre, hogy a fiú bokája el van törve 
    hazarepült, és a balesetin az első orvos már látta a törést 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-06  05:28
  18. 2014. augusztus 6. 10:3134.
    Nem szükséges lazítanom, mert a TI hülyeségét próbálod alátámasztani.


    előzmény:
    abak (32)
    2014-08-06  10:26
  19. 2014. augusztus 6. 10:2833.
    Közgazdaságilag igen ugyanaz a kategória ( mondjuk baromira nem közgazdasági vonalról írtam amit írtam, de legyen igazad, ámen. ) . 
    De most minek személyeskedni? 
    Nem érzem demagógnak amit írtam, se pedig komcsinak, szimplán józan paraszti logikának. Részemről a téma lezárva, személyeskedésbe a továbbiakban nem kívánok belemenni, mert semmi értelme.
    előzmény:
    antironia (23)
    2014-08-06  10:06
  20. 2014. augusztus 6. 10:2632.

    Lazíts!


    Normálisan válaszoltam, próbáld meg te is.


    És olvasd el figyelmesen, hogy mire, mit írtam.

    előzmény:
    antironia (29)
    2014-08-06  10:18
  21. 2014. augusztus 6. 10:2231.



    A Lidl-ben van 20 dekás, és még finom is. De csak a német, csak azt szabad megvenni!

    Dulano sorozat, 84% hústartalommal.


    előzmény:
    évi* (27)
    2014-08-06  10:13
  22. 2014. augusztus 6. 10:1930.
    Nem életem nagy problémája, csak eszembe jutott a téma kapcsán... :-)
    előzmény:
    cabron (28)
    2014-08-06  10:18
  23. 2014. augusztus 6. 10:1829.
    B.sszus, próbálj már érrtelmezve olvasni!

    A TI azt állította, hogy a gyógyszer vonalkódja volt a recepten, és azt szkennelte be a patikus!


    A recepten az orvos vonalkódja van!!!


    előzmény:
    abak (24)
    2014-08-06  10:06
  24. 2014. augusztus 6. 10:1828.
    Vegyél olyan helyen, ahol annyit mérnek ki, amennyit kérsz. + a csomagolást sem kell megfizetned. Legalábbis nem annyit kell érte fizetned.
    előzmény:
    évi* (27)
    2014-08-06  10:13
  25. 2014. augusztus 6. 10:1327.
    Off: Én meg hülyét kapok, hogy a 3 gyerekes nagycsaládom számára csak 70 g-os felvágottat találok a polcon...Legyen legalább 20 dekás, és akkor legalább jut mindenkinek. :-)
    előzmény:
    antironia (10)
    2014-08-06  09:28

Címlap

top