Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

6 hós aludjon magától:(

kiskicsicsiga
Létrehozva: 2014. július 23. 10:46
Segítséget kérnék gyakorlott babaaltatóktól:) Olyanoktól, akik megküzdöttek a babaaltatással, és sikerült felülkerekedniük.


Lassan 6 hónapos lesz lánykám, és az altatással szenvedünk, de nagyon.
Tudom, hogy én rontottam el 2hónapja, de nem áll helyre a rend.




Lányom nagyon aktív, bő1hónapja forog, kúszik, kintvan 2 foga, 8 kilós, szóval megelőzi a korát, ennek megfelelően a szopisztrájk is lecsapott ránk 4hónapos korában. Akkoriban kezdtem el, hogy félálomban etettem, mert csak így volt hajlandó rendesen enni, egyébként 2perc után érdekesbb elfoglaltságot keresett.
Ekkortájt megszokta, hogy kézben alszik, és azóta hiába próbálom leszoktatni róla, (már eszik ébren is)  nem megy:( 
Eleinte csak a fotelban kellett ülni vele, úgy aludt, aztán ringatni kellett a fotelban, aztán járkálni vele, aztán járkálni és ringatni, most meg már ott tartunk, hogy járkálok ringatom hümmögök és 30 perc a minimum altatás...
És ez idegőrlő...


Nagyon sokat alszik, általában 9-10.30, majd 12.30-14.30/15, majd 17.30-19 , és 21(.30)-7ig. (közben éjjel 1x eszik de egyből visszaalszik)
Szóval az alvás mennyisége neki nagyon fontos, ha dörgöli a szemét és ásítozik, és nem altatom el, őrjöngő hisztibe kezd.


Próbáltam már számtalanszor a klasszikus beleteszem az ágyba, simizem, ha nyöszörög odamegyek, és simizem, meg a sírni hagyós módszert is nem1x de nálunk nem működik
Mindenki mondja, hogy ha álmos, akkor elalszik, de neeem. Most délelőtt pl 1 órán át tartott mire elaltattam, és most is még alszik...
Az a fő 'baj', hogy ő elvan, nagyon jó gyerek, csendesen szemlélődéssel elvan órákig, de nem alszik el.
Fentvan 2órája, dörzsöli a szemét, ásít, látom hogy fáradt. berakom a kiságyba.Kitámasztom párnával, különben egyből hasra fordul és elkezdi körbekúszni a kiságyat. Szóval elvan háton. nézeget 15 percig. aztán elkezd játsszani a cumival, a rácsvédővel, kurjongat 15 percig. Aztán elkezd méltatlankodni, heeee heeee hööööö höööö (gyere már muter) na innentől akár bemegyek, akár nem , rövid időn bekül sírás lesz, ami egyre hangosabb. ha felveszem akkor csend van, de ha visszateszem, üvölt. és nem alszik el. eddig 30perc volt 1x amíg bírtam hallgatni a sírását, csatak víz volt úgy belelendült, ezt nem tartom járható útnak.
Ugyanez a menetrend zenével zene nélkül, világosban, sötétben, apa altatja, anya altatja, van nyünyüke, nincs nyünyüke, van textilpelus nincs textilpelus, hidegben, melegben, suttogok neki, nem suttogok, simizem, nem simizem, ráhajolok, nem hajolok. 
Ágyunkon együtt se megy az alvás, (egyébként kezdetektől egyedül alszik saját ágyában ügyesen), ha melléfekszek a nagyágyon engem vizsgálgat, tépi a hajam, mászik rám, szóval aktív lesz a jelenlétemtől.


Mi a fenét lehet csinálni? Hogy állítsul az alvási procedúrát át mondjuk 10percre?
Olyanoktól kérnék tanácsot, akik átéltek hasonlót, az "én gyerekem mindigis egyedül elaludt, ahogy megpaskoltam a fenekét" történetekkel nem tudok mit kezdeni..


köszönöm
  1. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. július 23. 13:3426.
    Egy gyerekkel az ember azt hiszi, ő a megmondó...a következőknél már elgondolkodik, nem biztos hogy nála a bölcsek köve...majd megtanulja ő is a következőknél...
    előzmény:
    asztanaviszta (22)
    2014-07-23  13:27
  2. 2014. július 23. 13:3125.
    Nem tudok sok vi8gasztalót írni! Jelenleg 10 éves elsőszülött lányom volt hasonló. Láttuk, h. hullafáradt, de nappal egyszerűen nem bírt eleludni, pedig már ordított a fárdatságtól, és mi is próbáltunk mindent. Sötét volt, csend volt, halk zene volt, simi volt (a sírni hagyás nekünk se ment), suttogó-módszer volt... nem aludt! Ha el is aludt, 10-15 perc után sírva kelt. És igenis rossz volt látni, h. szenved a fáradtságtól szinte egész nap. A gyerekorvos mondta is: ne aggódjak, a gyerek alszik annyit, amennyi neki kell! bHát ő nem aludt, mert akkor nyugodt és elégedett lett volna nap közben! 2 éves korára már a minimális napközbeni alvásról is leállt teljesen - még betegségek idején is egy kezemen meg tudom számolni, hányszor dőlt ki! Ő is nagyon aktív baba volt első perctől. Nem aludt el még autóban út közben sem, 6 hetesen se már! És még babakocsiban is csak a legritkábban. Mondjuk abban alapon ordított egész addig, míg döntött támlánál már kilátott belőle. Rettenetesen irigyeltem azokat a szülőket, ahol a baba képes volt zajban, akár ülve is elborulni, mehettek vele bárhová. A miénk bezzeg ringatva, karban-ölben, szopiztatva se aludt! Aztán már csak azzal biztatott az orvos, h. az ilyen típusú babák nagyon élénk eszű gyerekekké szoktak válni. Hát mit mondjak, az én lányom esetében ez maximálisan bejött... Így utólag - emiatt - azt mondom: megérte. De akkor végsőkig kivoltunk mi is sokszor. Én annyiszor elmondtam: ha nekem alvós gyerekm van, lenne még egy diplomám! Aztán jött 3 év múlva a tesó, aki már sokkal jobb alvó volt. Kitartás!
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2014-07-23  10:46
  3. 2014. július 23. 13:3124.
    nem alszik el babakocsiban se...
    ő hasonalvó és ha babakocsiban hasra rakom akkor fekvőtámaszozik, mászik, ha hátra akkor meg szimplán nem alszik...votl hogy 1,5órát tologattam...és minél fáradtabb annál nehezebben alszik el


    nem arról van szó hogy nincs fél róám a gyerekre, csak mondjuk nekem is van igényem, meg dolgom, felrakok valamit főni, ő meg elkezdi dörgölgetni a szemét, nem tudok ringatás közben 77x kijönni berántani megkeverni a kaját, meg ha vendégek vannak, akkor is "jaj bocsi, most elugrok egy fél órára a kisszobába ,addig kössétek le magatokat" meg gondolom a 2., 3. gyerekénl is megoldja valahogy az ember, nem altat egész nap körbe körbe...


    egyébként tényleg álmost, mert ha elaltatom aztán alszik 1,5-2 órákat, szóval álmos.
    ha valami miatt meg felébred (pl fúr egy szomszéd) hát akkor meg 4-5altatás van egy nap, egész nap altatatok..
    nem is az a baj hogy ringatni kell, mert ringatom én, de sokszor küzd, ordít mintha azt ordítaná hogy ALUDNI AKAROK DE AZONNAL....
    ha leteszem az se jó, akkor játék közben is ordít tényleg fáradt...
    szívesen ringatom, de 8kilóval a kezemben 30-40perceket róni a köröket fel-alá nekem nem okés.


    próbáltam én már ,írtam is, mindenki tanácsát. a védőnő is meg a gyerekdoki is azt mondja tegyem bele az ágyba, és simizzem és kész. de ő akkor őrjöng hogy vegyem ki! lehet az a baj hogy csak hason tud jól aludni, de ha hasrarakom kúszik..
    kintvan már 2foga, nem hiszem hogy 2hónapja 0.24ben ez a baja, kenem én az inyét mindig ha látom rajta hogy rág..
  4. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. július 23. 13:3123.
    Persze...ez egyértelmű...csupán egy lehetséges variáció, amit érdemes lehet kipróbálni. Nem kötelező, de amikor az ember lánya már nem lát ki a fejéből, akkor gyakorlatilag a fejenállást sem tartja hamvába holt ötletnek ha könnyít a helyzetén


    Nálunk egyik gyereknél voltak ilyen gondok, ahogy írtam - másiknál nem, sőt amikor már jött-emnt, ahogy elálmosodott, ment a kiságyba (Kombi típusú ezeréves kiságy, aminek az első rácsát levettük - még mielőtt valaki akrobatának titulálná a gyereket ), a harmadik meg ötvözte a kettőt...ha úgy volt kedve, magától ment aludni, ha nem akkor ugyanúgy mesélni kellett jó hosszan...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (20)
    2014-07-23  13:16
  5. 2014. július 23. 13:2722.

    Két gyereket sikeresen felneveltem, úgyhogy nincs szükségem, hogy utánanézzek a "tényeknek".


    Plusz van orvos a közeli családtagjaim között, ő talán jobban ért hozzá, mint egy kétéves gyerek anyukája.

    előzmény:
    Babyface83 (15)
    2014-07-23  12:58
  6. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. július 23. 13:2021.
    No, de nem gondolod, hogy az a jó, ha a gyerek sem szenved félórát, hanem pár perc alatt elszunnyad?? 
    Te vagy az anyja, te irányítsd, te vagy a főnök, nem ő. Neked kell megtanítanod neki ezeket a dolgokat. Ahogy az egyedülevést is meg kell tanítani neki, különben etetheted 4 éves korában is.
    Szépen néznénk ki, ha a párhónapos/1-2 éves gyerek irányítaná a családot, kénye-kedve szerint. És nem, nem kell kiforgatni, amit írok. Szóval az igényeit elégítsük ki teljes mértékig, de nem kell, hogy a fejünkre nőjjön!!
    előzmény:
    Babyface83 (14)
    2014-07-23  12:55
  7. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. július 23. 13:1620.
    Ezt mondjuk nem minden bébinél lehet megtenni. Nekem is hasonlóan mozgékony fiam van és 7-8 hónapos koráig még 3x aludt napközben. És nem lehetett kitolni, mert hulla volt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_827100 (16)
    2014-07-23  13:01
  8. 2014. július 23. 13:1319.
    Olvastad  azt, hogy hányszor zajlik az altatási procedúra egy nap? Mert amit a topikindító felsorolt, az nagyon nem két alkalom/nap, valamint azt is írta, hogy van, hogy 1 órán át tart az altatás. Fenti alvásidőpontokat egybevéve az altatási idővel, szinte összemosódnak az időpontok. Ez az, ami így nem normális teljesen, főleg nem 6 hósan. Mondom ezt úgy hogy nem vagyok a sírnihagyás híve. De 6 hósan lehet pl készülődő fog, ami nehezíti az elalvást, vagy épp mondjuk nem lakik jól teljesen az étellel a pici és ezért sem alszik el könnyen, vagy tényleg nem elég fáradt az elalváshoz, az sem kizárt hogy mondjuk szabad levegőn előbb elaludna, elbágyadna mint benn a szobában. Nem a ringatással van a gond, hanem az altatás hosszával, hiszen ha megnézed a napirenddel együtt akkor vagy altatva van a gyerek, vagy alszik, teljesen egybefolyik a napja és ez az, ami annyira azért nem lehet jó egyiküknek sem, a babának sem, hiszen az aktív idejéből vonódnak ki ezek az altatási mizériával elvert percek.

    Topikindító: esetleg ha kivinnéd babakocsival, tologatás közben sem alszik el a szabadban ( hátha két kinti kiadósabb alvással ki tudnád váltani ezt az elaprózott elalvási rendszert, ill a babakocsi is ring és a szabad levegő általában elbágyasztja a törpöket. )? Ha végigtapizod az ínyét nem érzel készülődő fogat? Ha igen arra meg lehet olyan gélt kapni a drogériákban, gyógyszertárakban, ami hűsíti a fogínyt.
    előzmény:
    Babyface83 (14)
    2014-07-23  12:55
  9. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. július 23. 13:0418.
    Azért ilyet ne mondj, hogy nem elég fejlettek a babák a maguktól elalváshoz...nézd már meg, egy újszülött vagy pár hetes csecsemő mikor igényel külön altatási procedúrát, ha tele a pocakja és semmi más baja nincs? Úgy alszanak, mint a parancsolat.
    Vagy úgy gondolod, hogy ezt csak nagyon pici korban képesek megcsinálni aztán elvesztik a "tudásukat" ehhez?


    Nem...egyszerűen arról van szó, hogy egyre több mindent fedeznek fel a környezetükből, egyre inkább érdekli őket a külvilág.



    előzmény:
    Babyface83 (15)
    2014-07-23  12:58
  10. 2014. július 23. 13:0217.
    Amúgy szerintem ezért károsak valahol a fórumok. Mindenki szeret büszkélkedni a gyerekével, na meg saját magával, hogy milyen szuperül csinál mindent, és sokan bizony képesek füllenteni is, csak hogy jobb színben tüntessék fel magukat, hiszen itt úgysem fogja leellenőrizni senki, hogy az a gyerek valóban elalszik-e magától, valóban átalussza-e az éjszakát, esetleg valóban verset szaval-e 1 évesen :)
    Ha egy kicsit objektívebb forrásokból tájékozódsz, akkor rájössz, hogy bizony ritkaságnak számít az olyan baba (legalábbis ennyi idős, mert a kisebbeknél, újszületteknél gyakoribb), aki magától elalszik, amikor leteszik az ágyba.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (9)
    2014-07-23  12:41
  11. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. július 23. 13:0116.
    Úgy próbáltad, ahogy írtam? Fokozatosan, mondjuk egy-egy hetet vagy kettőt szánva az időkre? Tehát elsőre 10 perc mondjuk és ez egy-két hétig, aztán ha bejött, akkor hosszabbítottál?

    előzmény:
    kiskicsicsiga (13)
    2014-07-23  12:54
  12. 2014. július 23. 12:5815.
    Nem szórakoztatni kell, hanem elaltatni. És de, igenis normális. A legtöbb baba idegrendszere egyszerűen nem elég fejlett ahhoz, hogy magától elaludjon, ha csak nincs ájulásig elfáradva, mert mondjuk órákig hagyják sírni. Ez egy tény, nyugodtan nézz utána.
    előzmény:
    asztanaviszta (12)
    2014-07-23  12:53
  13. 2014. július 23. 12:5514.
    Nem 0-24ről volt szó, hanem alvások előtti fél óráról. Azért ennyit tudjunk már szakítani egy pár hónapos kisbabára, ha már gyereket akartunk...
    És ezen nem kell felülkerekedni, ez így van jól. Ahogyan azon sem kell felülkerekedni, hogy a kisbaba bekakál, mert ez így természetes.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (7)
    2014-07-23  12:12
  14. 2014. július 23. 12:5413.
    próbáltam, de nem megy, max 2,5órát bír ébren maradni, utána őrjöng:S
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_827100 (5)
    2014-07-23  11:47
  15. 2014. július 23. 12:5312.

    Egyszer hagyta ennyi ideig sírni.


    Az sem normális, hogy egy baba, kisgyerek csak úgy tudjon elaludni, hogy előtte hosszú ideig szórakoztatni kell.


    Arról nem beszélve, hogy egy 8 kilós, majd nehezebb gyerekkel ölben sétálgatni, nagyon megerőltető dolog.

    előzmény:
    Babyface83 (4)
    2014-07-23  11:41
  16. 2014. július 23. 12:5311.
    Mert különbözőek a gyerekek. De szerintem ritka az olyan baba, akit letesznek, és magától elalszik minden hókuszpókusz nélkül. Az más kérdés, hogy sokan betörik őket már pici babaként az említett sírni hagyásos módszerrel, ezek a babák persze előbb-utóbb leszoknak a sírásról, mert megtanulják, hogy felesleges jelezni.
    Az enyém csak akkor dőlt ki magától, ha tényleg hullafáradt volt, mondjuk mert nem aludt napközben egyáltalán.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (9)
    2014-07-23  12:41
  17. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. július 23. 12:4510.
    Személyesen ismered őket? Vagy csak amit anyuka leírt?
    Ne hagyd magad ilyenektől elkeseríteni, a papír (jelen esetben a net) mindent elbír. Nem mindenki vallja be, hogy nem könyv szerint működik a gyereke. Tudod sokan vannak úgy, hogy inkább száz irigy, mint egy sajnálkozó...vagy csak direkt bosszantani akarja a másikat...
    Szóval ne keseredj el, próbálj ki pár dolgot, olvasgass más fórumokon is, kérdezza védőnőtől, gyerekorvostól, közelben lakó gyerekes anyukáktól - valamelyik tanács biztos segít neked is.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (9)
    2014-07-23  12:41
  18. 2014. július 23. 12:419.
    de rengeteg babát ismerek (itt a februári fórumból) akik meg elalszanak simán, ágyba téve, játszószőnyegen, evésközben...
    ő miért nem tud?
    előzmény:
    Babyface83 (4)
    2014-07-23  11:41
  19. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. július 23. 12:198.
    Mégegy dolog: nem emlékszem pontosan nálunk mikor indult, de volt 1 jó év, amikoris alvásidő előtt, lesötétítettem, bekapcsolatm a Duck Tv-t és elkezdtük együtt nézni, úgy, hogy gyerek az ölemben volt, simogattam. Na, arra olyan jól el tudott aludni, hogycsuda!!Lefiggyent a feje 5-10 perc után és csak be kellett tenni az ágyába.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2014-07-23  10:46
  20. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. július 23. 12:127.
    Babyface, miért gondolod, hogy mindenki úgy működik mint ti, és 0/24-ben semmi más nem tölti ki az életét, csak a gyerek!??!? NEm normális fél me egyórákat altatni. Baromira nem. És nem azért mert "nem szakadunk bele" hanem mert ne legyen ez rendszer. 1-2x havonta ha előfordul, hát bumm, nem történik semmi, de ezt naponta -akár 2x- is megcsinálni...Persze, hogy elmúlik egy-egy korszak, de a szülő azért szülő, mert okosabb, és megpróbál felülkerekedni efféle apróságokon, és nem csak legyinteni, hogy "úgyis elmúlik". 
    előzmény:
    Babyface83 (4)
    2014-07-23  11:41
  21. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. július 23. 12:086.
    Nem pólyába!!!! Hanem előveszel egy vékony lepedőt. Lefekteted rá, egyik oldalról is ráhajtod, másikról is és jól alábugyolálod. Lábánál is hátrahajtod a hátához és jó erősen magadhoz szorítod. Még az ütemes jobbra-balra ringatás is beválik sokszor. Én sokáig ringattam a fiam, mindig volt valamilyen apró váltás korának-súlyának megfelelően, de jól alkalmazkodott és ma már csak melléfekszek, mesét mondok és 5-10 percen belül alszik is.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (3)
    2014-07-23  11:32
  22. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. július 23. 11:475.
    Esetleg megér egy próbát, hogy kihagysz egy alvást...tudom, az is idegőrlő lehet, ha ennyire fontos neki az alvás (?), de talán mégsem igazán álmos és azért nem tetszik neki, hogy mindenáron altatnád...
    Próbáld meg, hogy eltolod kicsit a délelőtti (a kilencórás) és a kora esti (fél hatos) időpontját. Először mondjuk 10 perc, aztán 20, 30 és így tovább. Talán sikerül apránként így kihagyni a délelőtti és a kora esti szundit.
    Nálunk a program egyébként az volt egy időben, hogy kézben, mesét hallgatva aludt el, de kizárólag úgy, hogy a szeme lecsukásától számított öt percig még kézben volt és mondtam a mesét. Ha egy másodperccel előbb letettem, kész volt a balhé. A másik, hogy délután nem akart aludni, pedig addig már úgy vittem be a helyére az asztaltól, hogy a vállamon elaludt. Volt, hogy másfél óráig mondtam a mesét az ebéd utáni alváshoz, mégse lett eredményes. Akkor csináltam azt, hogy "na oké, ha nem akarsz aludni, maradj fent"Hát bizony az első időben volt, hogy már délután ötkor elszédült, de aztán lassan-lassan tolódott az idő és egyszer már el is jutottunk a normális esti alvásidőhöz. Most ne kérdezd, meddig tartott ez, mert nagyon régen volt már, de azt hiszem, volt egy-két hónapunk ilyen zűrösen.


    Biztos jönnek majd még tanácsokkal, valamelyik hátha bejön nálatok is.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2014-07-23  10:46
  23. 2014. július 23. 11:414.
    30 percig hagytad sírni? Úristen, szegény baba :(
    Én átéltem hasonlót, de én eddig úgy gondoltam, hogy ez a normális, egy baba alapesetben nem nagyon tud elaludni egyedül, szüksége van altatásra, testközelségre, ez alapvető igénye. Majd elmúlik magától, nem fog 16 évesen is az öledben aludni. Nem azzal rontod el, hogy megadod neki, amire most szüksége van. Le lehet róla szoktatni, egy idő után beletörődik, hogy hiába kér segítséget, próbál kommunikálni a saját nyelvén, nem törődik vele senki, ez aztán beleég egy életre az agyába és meghatározza a világhoz, a többi emberhez való hozzáállását felnőtt korában is.
    Az én kisfiam másfél éves koráig kézben aludt el, hol hintázós fotelben ölben ringatva, hol járkálva, tartogatva. Ha elaludt fél óra alatt, annak már nagyon örültünk, mert általában tovább tartott. És nem szakadtunk bele :) Nem, nem azért, mert olyan tökéletesek vagyunk, hanem mert úgy gondoljuk, hogy ez így normális, egy kisbaba nem egy mini-felnőtt, nem úgy működik nála az elalvás, hogy vízszintbe kerül, becsukja a szemét, és durmol. Most 2,5 évesen sem alszik el egyedül, mese van, aztán fogni kell a kezét, amíg elalszik.
    A sírni hagyásról érdemes megnézni ezt a videót Dr. Ranschburg Jenőtől, szerintem nagyon szépen és érthetően elmagyarázza, hogy miért olyan káros ez a módszer: https://www.youtube.com/watch?v=aAMis5NOdG4
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2014-07-23  10:46
  24. 2014. július 23. 11:323.
    köszönöm,de 6hónapos gúzsbakötve tuti őrjöngene:)
    meg már bele se férne a pólyába:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (2)
    2014-07-23  11:17
  25. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. július 23. 11:172.
    Szóval elég aktív ahogy olvasom. :-)
    Nem tudom, hogy ez a módszer használhat-e 6 hónapos korban, főleg így, hogy meleg nyár van, de kisfiamnál anno a "bepólyázás" segített. Szépen kezét lábát, egész testét pokrócba csavartam, így ellazult és könnyedén pár perc alatt -pici ringatással- álombamerült. 
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2014-07-23  10:46

Címlap

top