Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

7 dolog, amit a nagyszüleid tudtak, de te már nem

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. július 15. 08:07
Sokszor halljuk az idősebb generációtól, hogy ,,bezzeg az én időmben\" és ,,ezek a mai fiatalok\". Legtöbbször jól felháborodunk rajta, pedig van, amiben igazuk van.

Nők Lapja Café: 7 dolog, amit a nagyszüleid tudtak, de te már nem
  1. 2014. július 22. 17:16176.
    Igen, annak, aki videken el szamolnia kell vele, hogy valoszinu tobbszor veszi elo az autojat, mint, aki a belvarosban el, ha el akar jutni bizonyos helyekre s az eppen a Fovarosban van, 
    Nekem eppen emiatt volt feltetel falura koltozesnel a sajat kulon auto, hogy ne legyek tomegkozlekedeshez kot e. Anelkul tuti nem mentem volna ki a varosbol. ( nem Budapestrol, hanem kisvarosbol) De igy nincs hatranya. Jo levego, nyugi. Az informacio meg eljut mindenhova :)
    A tajekozottsag eppen emiatt nincs helyhez kotve. Inkabb szemlyisghez. Ez nem munkahelytol vagy lakhelytol fugg. 
    A masik meg: kinek mi a fontos. A mi szomszedaink pl sok sok km-t utaznak egy falubol  egy meg kisebbe, mert ott erzik jol magukat, ott van az a tarsasag, esemeny, ami erdeklodesi korukbe tartozik. Bp-rol koltoztek ok is ki, ( azaz onnan is kijarnanak szorakozni, mert nekik bp nem megfelelo szorakozasra, s nem hiszem, hogy tajekozatlanabbak, mint azok, akiknek a "jo, hasznos stb" program szinte csak budapesten terem. 
    Biztos igazad van a vb-vel kapcsolatban is, sokan szeretik s soknak szorakozas is, de ha nekem kellett volna hallgatnom, s latnom az a kinkamraval felert volna :) szazszor inkabb egy kirandulas valamelyik varhoz :)))) ehhez meg ismet nem kell budapesten elni :)
    "Van még egy csomoó csomó alkalom ami által informálodni lehet a fővárosban. Egyszóval az aki vidéken él, elkülönülve kiesik mindebből.".
    Szoval nem biztos, hogy mindenki vagya az, hogy ne essen ki ezekbol..... Ennek a mondatodnak olyan volt a hatasa, mintha csak Budapesten lenne jo program, pedig sokan el se jutnak eletukben a fovarosba, esetleg ritkan teszik be a labukat, megsem hiszem, hogy mindenki elmaradott lenne. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_418344 (175)
    2014-07-22  16:43
  2. Torolt_felhasznalo_418344
    Torolt_felhasznalo_418344
    2014. július 22. 16:43175.
    Azért despoina írásában van némi igazság. Ha valakinek van pénze, akkor akár egy tanyára is kiköltözhet, s onnan is bármikor bárhova eljuthat, ha nincs pénze, akkor lakhat nagy városban is mert lehetőségek szűkösek, de a kettő között ott van, hogy akinek van pénze, de a keretei szabottak, azoknak lehet hogy néhány szempontból jobb, ha egy nagy város lakótelepén él. Persze az sem mindegy, hogy mely vidéken élsz, valamelyik nagy várostól két köpésre, vagy nagy várostól 50 km-re, arról nem is beszélve, hogy az ország keleti vagy a nyugati részében.
    Gazpacho írta: Én egy faluban lakom,de heti több szinten bemegyek a nagyvárosba és ha akarok színházba,moziba,fürdőbe,akárhova megyek. 
    Igen ám, de valószínűleg nem minden falusi engedheti meg magának ugyanezt. Pl. mi évekig autó nélkül éltünk, ha vidékre utaztunk kicsit macerás volt, de a mindennapjainkban tök jól elvoltunk, ugyanez egy kis faluban már elképzelhetetlen. Amikor munkár keres az ember, tömegközlekedési bérlettel városon belül szinte mindenhová bármikor eljuthatsz, de vidéken már körülményesebb ugyan ez, van-e közlekedés vagy fizet-e annyit a munkahely, hogy bejárjak autóval? Vagy ha el akarok menni színházba, moziba, fürdőbe ... stb, akkor "csak" a belépő árát kell kigazdálkodnom vagy még a közlekedés árát is? Vagy ha nincs pénz el lehet menni valami ingyenes programra, de vidéken ha nincs pénz, akkor az ingyenes program is ugrik, mert a program hiába ingyenes, ha a benzinre sincs pénz...
    idézet:
    *angyalka* (157)
    2014-07-22 07:19:41

    Aki Budapest agglomerációjában él vagy még messzebb annak azért számolnia kell avval hogy akár hova is megy kell benzin vag busz, vonat ami azért pénzbe kerül.


    Biztosan jó falun élni, nagy családi házban lakni de ennek egy bizonyos színvonalnál már van anyagi vonzata.


    Aki Budapesten él annak annyival könnyebb hogy bárhova eljut gyorsabban, tömegközlekedéssel vagy autóval is.


    Kisebb kiadással és sokszor gyorsabban is.


    Ha valaki háztartásbeli Budapesten is éveken át lehet hogy sokkal tájékozotabb mint mondjuk egy másik kortársa aki aktívan dolgozik egy kisfalun, kisvárosban messze a fővárostól vagy az ország elmaradotabb térségében.


    Ő hiába is dolgozik nagyobb eséllyel van lemaradva a főváros társától.


    Nagyon sok ingyenes program van a fővárosban, rengeteg alkalommal kedvezménnyel lehet eljutni moziba,könyvtárba, színházba, fürdőbe, étterembe (délelőtti ebéd akciók), cukrászdákba, fesztiválokra.


    Most a VB idején a Deak teri Gödörbe is be lehetett ülni este, élőben mentek a foci meccsek. Nem egy hatalmas kiadás egy kávé/limonádé. Tök jó esti program nyára, tele van emberekkel a környék, jobb mint otthon nézni a tvt egyedül a kanapén.


    Van még egy csomoó csomó alkalom ami által informálodni lehet a fővárosban. Egyszóval az aki vidéken él, elkülönülve kiesik mindebből..


    Nincs ennek köze ahhoz hogy valaki háztartásbeli vagy dolgozó nő.


    Aki akar és tud időt szakítani, a háztartásbeliek sem takarítanak és mosnak 24 órában.


     


     

    előzmény:
    *angyalka* (157)
    2014-07-22  07:19
  3. 2014. július 22. 13:52174.
    Ha a korszak más, másfélék benne az emberek, és szokásaik is, de ez MINDEN korban, és folyamatosan így volt és lesz!
    Persze, hogy nem használ okostelefont/tv-t/stb.-t az, akinek az idejében még nem is létezett okostelefon/tv/satöbbi!
    Az üldögélve élvezni a világot pedig igaz, képesség is, de inkább idő! Ha az emberlánya 30akárhány, gyereke(ke)t nevel, háztartása, munkája van, kevésbbé ér rá csak úgy, üldögélve kibámulni a fejéből, mint ha már idősebb, és kevesebb dolga van. Sőt, ha idősen is ugyanannyi a dolga, akkor SEM! :D

    Az ugyanabban a korszakban élő, korban azonos korú emberek sem egyformák, mások az igényeik, mások a szokásaik, más a természetük, hobbijuk, mint egy másik, ugyanakkor élő, ugyanolyan korúé.
    Én például biztosan lehetnék a cikkíró nagymamája, mégsem kötöttem-horgoltam, kézimunkáztam, és terítőcskékkel sem raktam teli a lakásomat soha. Sütni, főzni, befőzni viszont szeretek.
    De van ugyanilyen korú ismerősöm, aki kifejezetten szeret kézimunkázni, fiatal korától máig, köt-horgol-hímez, fonalgrafikázik, főz-süt-befőz szuperül, és emellett tanult, értelmes, 3 nagyszerű gyereket felnevelt, és most pátyolgatja az unokáit is.

    S visszagondolok, az én két szeretett nagymamám sem volt egyforma! :) Meg, gondolom, a mások nagymamái sem!

    Tehát ez a "nagymamáink mások voltak" valóban szterereotípia!
  4. 2014. július 22. 13:18173.
    az embert a saját élethelyzete érdekli és nem az általánosság
    az az mber,akinek naponta át kell zötyögnie Csepelről B.megyerre,nem vigasztalódik azzal,hogy van,akinek 50 m a munkahelye.
    Vagy pl ugye az iskolák ugye adottAK,HA  valaki az egykori PSZF-re jár Zuglóba Nagytétény csücskéből(és amikor én diák voltam még nem volt 4-es metró)
    előzmény:
    *angyalka* (172)
    2014-07-22  13:04
  5. 2014. július 22. 13:04172.
    Igen van ilyen eset is és olyan is, hogy 20 perc alatt Pesten van a vonattal, de nem ez általános.
    előzmény:
    gazpacho (171)
    2014-07-22  12:56
  6. 2014. július 22. 12:56171.
    oda-vissza simán


    Hacsak nem mindennap jár Csepel széléről pl. Békásmegyerre.


    PEdig képzeld vannak ilyesmi élethelyzetek is Bp-en belül,több mint gondolnád.

    előzmény:
    abak (170)
    2014-07-22  12:54
  7. 2014. július 22. 12:54170.

    Azért ez a napi 3-4 óra Budapesten belül nehezen hihető.


    Hacsak nem mindennap jár Csepel széléről pl. Békásmegyerre.

    előzmény:
    gazpacho (169)
    2014-07-22  12:27
  8. 2014. július 22. 12:27169.
    nálunk is jó a közlekedés a városba,azzal is meg lehet oldani
    A mi kis fatornyos falunkba mellesleg egyfre több hasonszőrű fiatal költözik ki: fiatalok,normális életük,jó egzisztenciájuk van és mégis nem a nagyvárost választják,hanem a falut.
    A környékünkön nagyon sok ilyen család él.
    A gyereket bp-i tömeközlekedésen is kell egy jó darabig kísérni.




    Igen van ilyen is, de nem az az általános, mert egyébként nem lenne egyetlen kollégista sem, s gondolom sok diák szülei nem fizetnének albérletet, ha a közlekedés megoldható lenne.

    Nyilván vannak kolisok,mert van az  távloság ahonnan nem lehet már bejárni,ill van,aki nem lakik messze,de el tudja intáézni,mert szabadulni akar othonról.Főleg Bp-re az egész országból jönnek.Ezanick is gondolom nem a nagykanizsai bejárást vetette össze a bp-i közlekedésseé.Nekem is volt évf-társam,aki napi 3-4 órát utazott oda-vissza.Bp-en belül.Nem is járt be csak heti két alkalommal.Én 170 km-ről voltam kolis.
    előzmény:
    ezanick* (166)
    2014-07-22  11:39
  9. 2014. július 22. 12:12168.
    Igen van ilyen is, de nem az az általános, mert egyébként nem lenne egyetlen kollégista sem, s gondolom sok diák szülei nem fizetnének albérletet, ha a közlekedés megoldható lenne.
    előzmény:
    ezanick* (166)
    2014-07-22  11:39
  10. 2014. július 22. 11:49167.
    Kedves gazpacho!
    Légy szíves olvasd végig a bejegyzésemet, mert én senkit nem bukrisoztam le, aminek a jelentése ugye faragatlan, goromba, durva. 
    Nem embereket minősítettem, hanem a lehetőségeket vettem számba. S mindezt nem az alapján hoztam össze hogy mit látok és hallok, hanem amit tapasztaltam. Egyébként szerencsés vagy, ha jó környéken élsz, jó a közlekedés és van értéke az ingatlannak, mert ezt sajnos a legtöbb vidéki nem mondhatja el magáról. 

    előzmény:
    gazpacho (159)
    2014-07-22  10:38
  11. 2014. július 22. 11:39166.
    En videkrol jartam be Bp-re minden nap felsooktatasba. 
    Volt egy Bp-i evfolyamtarsam, baratom. Tobbszor szallt at es hosszabb menetideje volt, mint nekem videkinek. Es 20 percenkent jart a vonat. Mellette volt busz is. 
    előzmény:
    abak (162)
    2014-07-22  11:15
  12. 2014. július 22. 11:38165.

    Csak 2 felnőtt és 3 gyerek (főleg, ha már kicsit nagyobbak), a legritkább esetben megy ugyanakkor, ugyanoda.


    Tehát min. 2 autó, és valaki, akinek a fő feladata, hogy a gyerekeket fuvarozza.

    előzmény:
    gazpacho (164)
    2014-07-22  11:29
  13. 2014. július 22. 11:29164.
    Ha az ember nagyvárosban lakik és nem legideálisabb helyen,akkor ott is ingáznia kell  nem keveset.
    Bp-en,ha teljesen nem ideális a helyzet,akkor napi 3 órát is el lehet tölteni ingázással
    Én ezzel ellentétben 5-10 perc alatt benn vagyok a nagyvárosban,ahol bármit elintézhetek.

    És ha van 3 gyerek+ 2 felnőtt,akkor annyiba kerülnek a bérletek,hogy annál már olcsóbban jön ki a kocsi.Jó,még  hat éven aluliak a gyerekek,de ha majd sulisok lesznek.


    Nem beszélve arról,hogy mi sokat kirándulunk,jövünk-megyünk és oda aztán kell a cucc.
    előzmény:
    abak (162)
    2014-07-22  11:15
  14. 2014. július 22. 11:25163.
    szerintem is ebben van a lenyeg. a valasztas lehetosegeben.




    én is pont ezt mondom
    ezért értelmetlen manapság már ez a vidék-város ellentét
    a lényeg,hogy legyen választási lehetőséged és pénzed és akkor egy picike kis faluban is élhetsz klassz életet


    abak
    nemcsak a művészek kiváltsága az,hogy a munkájuk nem nap 8-4-ig iroda
    sok ilyen "egyszerű ember van"
    többek között nekünk sem ilyen életünk van
    a férjem is sokat ül kocsiban,utazik sokfelé, mindegy hogy a nagyváros pereméről vagy a faluból kell bejárnia
    onnan is autóval menne
    előzmény:
    Amarynda (161)
    2014-07-22  11:11
  15. 2014. július 22. 11:15162.

    Ne hasonlítsuk össze a művészekkel!


    Ők nem járnak be miinden nap fix időben dolgozni, plusz a fellépéseikre úgyis utazniuk kell.


    Nem az a kategória, aki minden nap ingázik, és a gyerekeket is hozza-viszi.

    előzmény:
    gazpacho (159)
    2014-07-22  10:38
  16. 2014. július 22. 11:11161.
    Szerintem az mindig jó, ha az embernek van választási lehetősége. Aztán dönthet úgy is, hogy köszöni, ő ebből a lehetőségből nem kér.
    idézet:
    kmetter:bubi (95)
    2014-07-18 16:07:54
    szerintem is ebben van a lenyeg. a valasztas lehetosegeben.

    Abban hogy ha otthon akarsz maradni akar egy eleten at azt is megtehesd es ha tanulni dolgozni akarsz azt is valaszthasd.

    Nekem van szakmam de alapbol sosem szerettem dolgozni, csak olyan helyen ahol nem voltak kozvetlen munkatarsaim.

    viszont megvolt mindig a lehetosegem (Mo on is ) ha akartam dolgozni akkor dolgozhattam vagy tanulhattam vagy mind a kettot egyutt. Az igaz hogy otthon ugye nyugdij es egyebek szempontjabol hatranyba kerultem volna ha nem dolgozom soha, itt szerencsere nem igy van.

    a szabadsag alapfeltetele a lehetosegek szabad valasztasa.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762013 (95)
    2014-07-18  16:07
  17. 2014. július 22. 10:40160.
    Sőt erre is van példa, biciklivel is be lehet menni a nagyvárosba,nincs messze
    előzmény:
    gazpacho (159)
    2014-07-22  10:38
  18. 2014. július 22. 10:38159.
    Igen ám, de valószínűleg nem minden falusi engedheti meg magának ugyanezt
    De van,aki igen.
    És Te őket is lebugrisozod
    Mint ahogy nem minden városi sem engedhet meg magának dolgokat
    Egyébként a mi falunkból  a tömegközl is jó a nagyvárosba(busz,vonat)
    Csak hát ha van már autó.


    Egyébként jól írod,AMI  lényeg,ma már épphogy sokszor a csórók maradnak  avárosban,mert nekik olcóbb és már az a luxus,ha vidéken élhetsz.
    Egyébként sok művész(Demjén Rózsi,Miklósa Erika stb) fő otthona vidéken faluban,tanyán van,mégsem mondanám,hogy begyepesedettek lennének.
    Ja és még valami:én itt a faluban annyiért vettem házat,mint a nagyvárosban egy társasat és nem ugyanaz az életnívó:)))
    Bár nekünk akkor is lenne autónk,ha nagyvárosban élnénk,mert azért három kisgyerekkel sokkal kényelmesebb.
    És a gyerek száját sem lehet mindig betömni ingyenes programokkal: állatkert,fürdő stb.
    előzmény:
    *angyalka* (157)
    2014-07-22  07:19
  19. Torolt_felhasznalo_268437
    Torolt_felhasznalo_268437
    2014. július 22. 07:54158.
    Köszi az infot
    idézet:
    despoina (141)
    2014-07-21 15:46:04
    gondoltam a gugli neked is beadja a képet, ha nem tudod milyen


    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_418344 (141)
    2014-07-21  15:46
  20. 2014. július 22. 07:19157.
    Azért despoina írásában van némi igazság. Ha valakinek van pénze, akkor akár egy tanyára is kiköltözhet, s onnan is bármikor bárhova eljuthat, ha nincs pénze, akkor lakhat nagy városban is mert lehetőségek szűkösek, de a kettő között ott van, hogy akinek van pénze, de a keretei szabottak, azoknak lehet hogy néhány szempontból jobb, ha egy nagy város lakótelepén él. Persze az sem mindegy, hogy mely vidéken élsz, valamelyik nagy várostól két köpésre, vagy nagy várostól 50 km-re, arról nem is beszélve, hogy az ország keleti vagy a nyugati részében.
    Gazpacho írta: Én egy faluban lakom,de heti több szinten bemegyek a nagyvárosba és ha akarok színházba,moziba,fürdőbe,akárhova megyek. 
    Igen ám, de valószínűleg nem minden falusi engedheti meg magának ugyanezt. Pl. mi évekig autó nélkül éltünk, ha vidékre utaztunk kicsit macerás volt, de a mindennapjainkban tök jól elvoltunk, ugyanez egy kis faluban már elképzelhetetlen. Amikor munkár keres az ember, tömegközlekedési bérlettel városon belül szinte mindenhová bármikor eljuthatsz, de vidéken már körülményesebb ugyan ez, van-e közlekedés vagy fizet-e annyit a munkahely, hogy bejárjak autóval? Vagy ha el akarok menni színházba, moziba, fürdőbe ... stb, akkor "csak" a belépő árát kell kigazdálkodnom vagy még a közlekedés árát is? Vagy ha nincs pénz el lehet menni valami ingyenes programra, de vidéken ha nincs pénz, akkor az ingyenes program is ugrik, mert a program hiába ingyenes, ha a benzinre sincs pénz...
  21. 2014. július 21. 20:20156.
    Ja.
    De sokan még   szokások rabjai: vidék-elmaradottság.
    Az én vidéki falusi gyerekeim semmivel sem élnek rosszabbul,mint akármelyik pesti.
    Ha elég idősek lesz mobiljuk,netjük,nagyvárosba fognak iskolába járni.
    előzmény:
    Lillaréka (155)
    2014-07-21  19:58
  22. 2014. július 21. 19:58155.
    Elhiszem..
    De akár luxuson kivül is nézed.. Bármilyen kisfaluról is  van szó, az  ottani  Hivatalokban is  biztos, hogy van ineteret..   mert  net nélkül ma már semmi sem müködik. 
    És lehet olyan  iskola ahol a budi az udvaron van , de biztos, hogy van számitógép-terme... legalább valami minimálisan felszerelt gépparkkal... mivel nagyjából kötelező az informatika oktatás....  
    A posta sem  létezhet net nélkül


    Nem is beszélve arról, hogy minden kereskedelmi egységnek kötelező a NAVhoz bekötött pénztárgép-
    ki van lemaradva??
    előzmény:
    gazpacho (154)
    2014-07-21  18:56
  23. 2014. július 21. 18:56154.
    Sőt most van egy új trend menőéknél:dikert kiköltöznek luxusfarmokra tanyára.
    És onnan járnak be kocsival a városba.
    De ott a tanyán van ám minden:úszómedence,lovak stb.
    Épp nemrég jártam egy ilyen helyen,hááát sok  büszke belvárosinak leesne az álla,ha látta volna.
    Komolyan,mint az Ewing-farm:)))
    Az valóban luxus.
    előzmény:
    Lillaréka (152)
    2014-07-21  18:47
  24. 2014. július 21. 18:50153.
    A bölcsesség nemcsak az idősek  tulajdonsága lehet. 


    Rohan a világ és mi vagy alkalmazkodunk vagy elhullunk. Mindig igy volt, csak most kell 300 lóerő a rohanáshoz. 
    előzmény:
    ÁgicaT (148)
    2014-07-21  18:22
  25. 2014. július 21. 18:47152.
    Egyszerűen elképesztő  mekkora marhaságokat vagy képes irni!




    Falun is van internet...  Sőt! képzeld! villanyvilágitás is.
    Szerinted a falusi kisposta  olyan mint  100 évvel ezelött?? 
    Az önkormi meg biztos lóistálló- 


    Hiába  élsz Te  nagyfaluban...  leragadtál  valahol a XIX  században.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_418344 (142)
    2014-07-21  15:54

Címlap

top